PC T James Bond-spullen voor iedereen Opslag van bestanden lyst' in een modern jasje Multi Media Creatures 3: Furby's in de ruimte Internet spoedig tegen vast tarief 9jsrr*QN u p ERDAG 15 APRIL 2000 bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer, wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek B=pc Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl el. 01 RC. LU R w bppydrive is eigenlijk een n ^{historisch fossiel. Het ligt 0! rmaar in de kast van de in ïputer verouderd te zijn. geen stok is het weg te krij- uit zelfs de meest geavan- zeeljrde Pentium III-systemen. 4( m fabrikant die het aandurft elikwie uit de antieke oud- 13-3? voortaan uit de systeem- te weren. iddels is een massa aan al- atieve opslagmedia ont- °P "in, maar voor het uitwisse- do van een tekstbestand of een ne foto vertrouwt de door- vrii! b gebruiker toch nog maar 0111 je gewone 3,5 inch-schijf- ten opslagcapaciteit van Megabyte schiet bij meer eisende toepassingen ech- ekort. Probeer maar eens TBgroot Powerpoint-bestand en wat grotere foto op een HOB Pyte zetten: dat wordt wad- ve) ig comprimeren en verklei- om er één op het schijfje BRA! t te kunnen, attra medium dat als standaard 013 beter is, de ZIP-schijf, is imd genoeg nog lang niet vfilke computergebruiker be- '12: d. Misschien is de prijs van lpS'p ZIP-schijf een reden waar- voor dagelijks gebruik nog [y861 d de aloude floppy's van a d tot hand gaan. Iedere ieJJ iputergebruiker heeft een c asteil vol met floppy's, mg3 rbij het etiket geen enkel iand meer houdt met de in- jn9= id. Floppy's deel je uit als si- 1UUfi tten: ze kosten niets, dan te 1 je er een paar weg, dan ko- er weer eens een paar te- Als je daarentegen een schijfje uitleent wil je dat tev ghebben: 25 gulden geef je zo maar weg. Deze zwaar- banij i, dikkere schijven lijken wel op hun magere broertjes, 7* r kunnen 100 Megabyte gegevens bevatten. De schijven van de nieuwe ge- itie kunnen zelfs 250 Mb touwen. Deze formaten zijn geschikt om meerdere grote be standen of back-ups aan toe te vertrouwen. Iomega, het bedrijf dat ZIP maakt, levert ook de JAZ-drive. JAZ-schijven behe ren zelfs 1000 Mb, ofwel een Gi gabyte. De nieuwe JAZ zelfs het dubbele. Een paar van die din gen en je volledige harde schijf is veilig weggeborgen in dupli caat. Voor het uitwisselen van grote klonten gegevens is ook de cd- -rom tegenwoordig meerrin zwang. Een groeiend aantal ge bruikers heeft een cd-brander in huis. Een cd-schijfje kost weinig, er gaan zo'n 650 Mb op en het gevaar dat gegevens be schadigd raken is kleiner dan bij welke schijf dan ook. Cd's zijn namelijk niet gevoelig voor allerlei magnetische straling. Magnetisme kan in een oog wenk je Word-tekstje op floppy in sneeuw veranderen. Het is (afgezien van de cd) op dit moment onduidelijk welke van de verschillende opslagme dia blijvertjes zijn. Allerlei op slagsystemen zoals SparQ (1 Gb), Superdisk (120 Mb), EZ- drive (135 Mb) kwamen maar zijn inmiddels weer vergeten. Sony lanceerde onlangs voor al lerlei consumenten-electronica de Memory-Stick (voor digitale camera's, muziek, en robot honden). Iomega blijft de grootste kanshebber om het systeem van de toekomst te le veren. Hun Clikl-drive is zo groot als een lucifersdoosje en waakt over 40 Mb. Dat is niet zo veel, maar het sterke punt van Clik! is dat hij door het formaat uiterst geschikt is om mee te nemen en te koppelen aan lap tops, MP3-spelers of digitale camera's. Aan een compact schijfje voor het opslaan en uit wisselen van foto's en muziek zal in de nabije toekomst grote behoefte bestaan. SILVAN SCHOONHOVEN eld )wp 29£ dscape heeft een remake em6. Myst op de markt gebracht: >eroemde computerspel de broers Rand en Robyn er. Myst hoort thuis in de tie van grote adventure- es als The Seven Guest en idiere 11th Hour, maar neemt een geheel eigen plaats in. derdduizenden mensen de hele wereld hebben in sm fgelopen vijf, zes jaar hun kar ens gekraakt tijdens lange, *1 ame avonden achter de puter, gefascineerd op zoek steeds weer nieuwe aan- ngen die hen een stapje 2? er zouden kunnen helpen merkwaardige wereld die heet. Myst werd een feno- bjpjjj n, dat nauwelijks meer kon IjfP len overtroffen, ook niet "■"tde opvolger van het spel, i, dat door het softwarebe- Cyan van de Miller-broe- m 'n 1997 werd uitgebracht, irobleem is wel dat Myst de huidige technische itaven niet meer bij de tijd computertechniek is het uitkomen van het spel verbeterd. Vandaar dat het de liefhebbers goed vs zal zijn dat de adventu- 'nieuw is uitgebracht. 'Myst Masterpiece Edition', zo als de heruitvoering is ge noemd, is vooral op grafisch gebied een stuk mooier gewor den. De ontwikkelaars hebben gebruik gemaakt van 24-bit kleuren in de graphics. Ook is in de meeste grafische beelden een grotere detaillering aange bracht. Kennelijk hebben de ontwikkelaars ook hard aan de prestaties van het programma gewerkt, want Myst draait zelfs op een (naar de huidige maat staven) gemiddelde Pentium III met een middle-of-the-road-vi- deokaart als een streep. Ver moedelijk is dit in niet geringe mate te danken aan DirectX 6.1, een voorziening die een aantal jaren geleden natuurlijk nog niet bestond. Waar de echte diehards onder de computergamers vermoede lijk hun neus voor op zullen ha len, is de hulp die de speler van het programma kan krijgen als hij of zij een beetje de weg kwijt is geraakt. Voor minder fanatie ke spelers kan dat echter een prima steun in de rug zijn. De remake van Myst heeft een ad viesprijs van f 49,95 en dat is een stuk goedkoper dan de ori ginele editie. Digitale camera, MP3-speler en organiser in polshorloge JAN PAUL BEVOORT James Bond had ze al, de speel tjes die Q voor hem uitvond. Je wist nooit wat de technische man in een horloge had weten te stoppen. Camera's, explosie ven, staaldraad of wapens. Nu is dit soort grapjes niet alleen meer weggelegd voor geheim agent 007 en zijn collega's. Ca sio heeft een aantal apparaten bedacht, die nog wel de tijd aangeven en op een polshorlo ge lijken, maar veel meer zijn dan dat alleen. Casio, klokkenmaker bij uitstek, heeft het voor elkaar gekregen. Tijdens de grote uurwerk- en juwelenbeurs in Bazel presen teerde het bedrijf naast de Wristcamera nog meer leuke speeltjes. Wat te denken van een digitale camera, waar je wel honderd foto's op kunt bewa ren? Of een MP3-speler voor van het internet gehaalde mu ziek, of een GPS-systeem dat je altijd de weg wijst naar de plaats van bestemming. In dit geweld van mini-apparatuur valt de nieuwste versie van het horloge met a al bijna niet meer op. Dankzij de toepassing van een weinig energie vragende CMOS-beeldsensor kan de polscamera op tal van manie ren worden gebruikt. Als toe stelletje om vakantiekiekjes te maken, de kinderen spelend thuis of als vervanger van pas foto's van vrouw, vriendin en kroost in de portefeuille. Per fo to is het mogelijk twee regels tekst van 12 tekens toe te voe gen. Mochten al die plaatjes op de pols gaan vervelen, niets is eenvoudiger dan ze te wissen en nieuwe te verzamelen. Thuis zijn de foto's van het slechts 43 gram zware polshor- Het 'polshorloge' van Casio met ingebouwde digitale camera. loge/camera op de pc over te zetten. En als die honderd fo to's die de polscamera kan ber gen onderweg toch nog niet voldoende zijn, er bestaat een 'merge-optie': op de ruimte van één foto kun je twee afzonder lijke portretten kwijt. Daarnaast is het een gewoon horloge dat de tijd in 12 of 24 uurssysteem weergeeft, elk uur een piepje geeft, een stop- watchfunctie kent en een ge programmeerde kalender heeft tot 2039. Mocht de batterij leeg raken, dan wordt de drager ge waarschuwd. En het leukste is natuurlijk de prijs. Casio zelf geeft aan dat de consument op 250 dollar moet rekenen. De Nederlandse im porteur heeft dat vertaald in f 595. Leverbaar vanaf augustus. MP3-speler In dezelfde wondere miniwe- reld hoort de MP3-speler thuis. Dit klokje is wel wat zwaarder dan de camera, hij weegt maar liefst 70 gram, maar je krijgt er wel hifi-muziek mee in de oren. Via een eenvoudige-USB-kabel wordt de muziek uit de pc in het horloge gestopt. Omdat er verder geen bewegende delen in zijn verwerkt, is de muziek onder alle omstandigheden sta biel te beluisteren zonder hin derlijke hikken of stukjes die worden overgeslagen. Dat luisteren gaat via een oorte lefoon die aan de speler wordt geklikt. Om het luistergenot te vergroten is ook een equalizer ingebouwd die hoge en lage to nen oppept of juist wat terug dringt. Behalve een schermpje voor tijdweergave is er ook een display waarop de gelijk met de muziek opgenomen gegevens over die muziek zijn af te lezen, zoals bijvoorbeeld de uitvoe rende artiest, titelsong en jaar waarin het is opgenomen. Ook hier weer een aardig prijskaart je: f 995,-. Leverbaar ook vanaf augustus. De laatste in de rij, Casio's PC- Unite, werkt samen met Micro- soft-programma's. Het is een veel verder ontwikkeld en ver fijnder horloge geworden dan de eerste versies die afspraken uit de pc meenamen onderweg. In het Schedule-programma kunnen tot 340 afspraken wor den opgeslagen die maximaal 16 karakters mogen tellen. Contact heeft ruimte voor 680 adressen met twee telefoon nummers en een e-mailadres per naam en de browser kan maar liefst 8100 tekens aan tekstblokken kwijt. Het hele ge val weegt niet meer dan 73 gram. Het is verkrijgbaar voor f 595. FRANK BUURMAN Gek werd ze ervan, ouders van kinderen met Furby's, vanwege de geluiden die deze geavanceerde tamagotchi's te pas en te on pas maakten en de kunstmatige constante aandacht die de Gremlinachtige pluizebol- len van hun verzorgertjes eisten. De rage lijkt alweer voorbij, maar gelukkig bestaat er voor de PC al jaren een complete Furby- leefwereld: Creatures, oftewel de avonturen van de Norns. Inmiddels is Creatures 3 uit. De Furby is maar een onnozel stuk speel goed in vergelijking met de Norns. De Norns worden uitgebroed en opgevoed, ze kunnen van alles leren en bevinden zich in hun eigen boeiende leefwereld. Er is na tuurlijk ook een nadeel: je kunt de schatti ge beestjes niet knuffelen, want ze bestaan alleen maar op het computerscherm. Ove rigens zijn niet alle creatures schattig, want er bestaan helaas ook Grendels, groenge- kleurde mispuntjen die alleen maar de Norns hinderen en alles lopen te vernielen. Net zoals in het echte leven. En dan zijn er nog de Ettins, diefachtige et tertjes, die alles meenemen wat los en vast zit om er iets van te bouwen in hun woes tijnwereld. In Creatures I en II lag de nadruk op het verzorgen en in eigenlijk ook in leven hou den van de Norns. Creatures 3, van de hand van softwarehuis Creature Labs, is veel meer een spel geworden dan de voor gaande delen. De Norns bevinden zich nu niet op een planeet, maar in een groot ruimteschip. Het ruimteschip omvat vijf verschillende ecosystemen, waarin de creatures hun eigen territorium hebben. De Norns hebben de mooiste leefwereld, maar dat is niet naar de zin van de Gren dels, die proberen binnen te dringen. Ze stelen de eieren van de Norns en versprei den akelige ziektes. De speler heeft de taak om de Norns te beschermen tegen de Grendels. Er dient een complete defensie te worden opge bouwd, waardoor het spel ook strategi sche trekjes heeft gekregen. Er bestaan veel manieren om de Grendels af te stop pen: wat te denken van een vulkaanuit barsting om het groene gevaar te beteuge len. Creatures is een spel dat heel mogelijkhe den heeft, die al spelenderwijs worden ont dekt. Op de doos staat dat het spel digitale DNA bevat, en dat is ook zo, want er kun nen tal van genetische wijzigingen worden aangebracht waardoor weer hele nieuwe wezens ontstaan. De Norns zijn in deel III slimmer dan ooit. Ze onderscheiden goed en kwaad, communiceren beter en kunnen zelfs ruiken. Het spel heeft een lange le vensduur, want op Internet zijn al extra at tributen voor de creatures beschikbaar. Creatures 3 is geen spel voor kinderen: daar is een speciale simpeler versie voor beschikbaar, die Creatures Adventures heet. Dat is een variant waarin bijvoor beeld ook dinosaurusjes een rol spelen. Creatures is leuk voor iedereen die als een (goed) opperwezen wil regeren over zijn eigen fascine rende wereld. Een bijko mend voordeel van deel 3 is dat het geheel in het Nederlands is ver taald. Min. systeemeisen: Penti um 200, 32 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 99 gulden voor Creatures 3, Creatures Adventures kost de helft. Beschikbaar gesteld door Mattel Interactive. Toegang tot internet tegen een vaste prijs per maand zonder telefoontikken is een belangrij ke ontwikkeling. Door de toege nomen concurrentie, vooral door internet via kabel en het veel snellere ADSL, zou dit niet eens een vreemde stap zijn. P. Smits, de nieuwe topman van KPN, gaf deze week bij de pre sentatie van de jaarcijfers al aan dat het betalen van telefoontik ken voor het surfen op internet snel verleden tijd is. Internet ters betalen vanaf medio dit jaar een vast bedrag per maand, wist Smits te melden. Over de exacte introductiedatum en het bedrag liet hij zich niet uit. Directeur Pieterman van de gratis internetprovider Wish mengde zich tijdens het con gres Internet Experience in de ze discussie. Hij wist te melden dat er voor 1 juli een aanbod te verwachten is van KPN. Hij wist tc?> ook al een bedrag te noemen: 85 gulden per maand. Voor dat bedrag kan inge- beid worden via ISDN met één of zelfs met twee B-kanalen. KPN wilde dit nieuws bij monde van voorlichter Michel Huebert niet bevestigen. Altavista liet eerder al weten te onderzoeken of het los van de plannen van KPN mogelijk is op te gaan treden als internet provider zonder telefoontikken. In Engeland is Altavista zo'n initiatief al eerder gestart. KPN is inmiddels ook gestart met de introductie van ADSL, waarmee hogere snelheden gehaald kun nen worden. Een ADSL abon nement kost 100 gulden per maand, voor toegang tot inter net worden geen telefoontikken berekend. Toch zal internettoe gang via een inbel-verbinding niet gauw verdwijnen, ADSL wordt alleen aangeboden op plaatsen waar het rendabel is. Dit zijn vooralde grotere ste den. Veel andere gebruikers zullen daarom overstappen naai' ISDN met een vast bedrag per maand voor toegang tot in ternet, zo is de verwachting. Pieterman van Wish liet weten waarschijnlijk nog dit jaar met flat fee te komen: een vaste prijs permaand voor spraak- én da taverkeer. Hij noemde een be drag van 95 gulden per maand. Cistron Telecom uit Alphen biedt reeds flatfee internet via ISDN en analoge lijnen aan in Rotterdam (postcode 302x) en rond de zomer ook in onder meer Amsterdam, Delft, Alphen aan den Rijn en de overige de len van Rotterdam. Aan het ein de van dit jaar zal het bereik ongeveer 1,5 miljoen huishou dens zijn. Voor flat fee internet via ISDN rekent Cistron een ta rief van 88 gulden per maand (incl. BTW) terwijl voor dezelf de dienst via analoge telefonie 68 gulden per maand (incl. BTW) wordt berekend. Voor dit tarief krijg je als gebruiker on beperkt toegang tot internet zonder telefoontikken, ook niet voor ISDN-gebruikers die met 2 kanalen inbellen, het gebruik van de Cistron Internet dien sten zoals e-mail, nieuws en de mogelijkheid een website te plaatsen en een telefonie-aan- sluiting met aantrekkelijke ge sprekstarieven en behoud van het eigen telefoonnummer. Bron: ISDN Nieuwsbrief SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT Design computer De Computer Plus Groep uit Gorinchem brengt een bijzondere Italiaanse de- sign-pc op de markt: de Futuro. De machine is ul tra-plat en bestaat uit een 15 inch beeldscherm met een voet waarin de eigen lijke computer is onder gebracht, en een draad loos toetsenbord dat er ook al heel apart uitziet. Het gaat niet om een soort veredelde tikmachi ne, maar om een zwaar opgetuigd multimedia- apparaat met een dvd- romspeler, een ingebouwde videocamera, een tv-tuner met teletekst, een fm-radio- ontvanger, modem, netwerk adapter en nog een heleboel andere spullen; je snapt niet hoe het allemaal in de slanke behuizing past. De Futuro heeft een adviesprijs vanaf 7000 gulden, exclusief btw. Nederlandstalige Revo In de strijd om de populairste palmtop computer heeft Psion met de Revo een kleine voorsprong genomen op de grote con current. de Palm V van 3Com. Vorige week namelijk werd de Nederlandse versie geïntroduceerd. De 'binnenzak-pc' is qua functionaliteit precies gelijk aan de eerder uitgebrachte Engelse versie met een gewicht van 200 gram, touch screen en een goed bedienbaar toetsenbordje. Alleen de prijs verschilt en dat komt uiteraard door de betrekkelijk kleine markt voor de Nederlandse versie, die daarom 1099 gulden kost, terwijl de Engelse uitvoe ring honderd gulden goedkoper is. www.psion.nl Honden en katten Je kunt met ze spelen, ze te eten geven en ze aaien. Je kun ze zelfs aanzetten tot het produceren van nageslacht. Maar je hoeft ze niet uit te laten, dan wel 's avonds een emmer water over de kop te gooien. Digitale huisdieren hebben zo hun voordelen. Bij Mindscape Entertain ment verschenen de vierde versies van Catz en Dogz. Nieuwe uitgaven met een flinke aanpassing, want toe gevoegd zijn een speelscène- editor, waarmee nieuwe om gevingen kunnen worden gemaakt en bovendien een stukje spraakherkenning, waardoor middels de meege leverde headset comman do's kunnen worden gege ven. Hoe vaker je speelt, hoe nauwer de band wordt tus sen mens en dier. Wie zowel Catz als Dogz installeert cre- eert Petz en kan alle dieren met elkaar laten spelen. Er kan gekozen worden uit tien honden- en tien kattenras- sen, maar door kruising kan dat aantal flink oplopen. Min.systeemeisen: Pentium 166, 32 Mb ram, 300 Mb vrije ruimte op de harde schijf, Windows 95,16-bits geluids kaart, DirectX. Prijs: 49,95 gul den per titel. Digitale trapveldjes Minister Rogier van Boxtel voor grote steden- en integratiebe leid heeft de aftrap verricht voor het project 'Digitale Trapveld jes'. In samenwerking met Microsoft en tal van bedrijven, waar onder IBM, KPN en Compaq, is het de bedoeling dat de bewo ners van achterstandwijken in de dertig grote steden op een toegankelijke wijze kennis kunnen maken met computers en in ternet. Dat gebeurt in buurthuizen en op scholen in die wijken. ,,Het is van het grootste belang dat we ons meer gaan inspan nen om te voorkomen dat er een tweedeling ontstaat in de sa menleving tussen de groep die wel en de groep die geen toe gang heeft tot informatietechnologie", aldus John Mangelaars, general manager van Microsoft Benelux, het bedrijf dat de soft ware beschikbaar stelt voor het project, dat in totaal zo'n 40 miljoen gulden kost. De helft daarvan komt van het ministerie van binnenlandse zaken, de andere helft moet worden opge hoest door de deelnemende steden. Itanium Intel blijft wat geheimzinnig doen over zijn nieuwe mi croprocessor: de Itanium, de 64bit-chip, die aanvankelijk werd aangeduid als Merced. Halverwege 2000 zal de su perchip op de markt ver schijnen, en er is dan sinds de inmiddels alweer uit de productie genomen Pentium II op de markt kwam einde lijk sprake van een echte technische vernieuwing. De Pentium III lijkt namelijk erg veel op zijn voorganger. Pen tium II en III en Celeron zijn 32bit-chips, de Itanium kan met zijn 64bit twee keer zo veel informatie in dezelfde tijd verwerken. Op zich is de 64bit-chip niets bijzonders, want in de spelcomputers, zoals, de Nintendo 64,. wordt deze bandbreedte al lang ge bruikt. Voor Intel is het niet temin een spectacuaire tech nologische ontwikkeling. Het bedrijf denkt dat met name de handel op internet erbij gebaat zal zijn, maar onge twijfeld zal de Itanium over een jaar in alle nieuwe PC's zitten, op snelheden boven de 1000 Megaherz. - !°p°l( *2 CAA| ogram ®ntaal: 1Honing verzamelen is van ondergeschikt belang (6); 4. Ex- nstok? (8); 6. Zak van metaal (4); 8. De oudste van de paters blijft maar (4); 9. Van nijd wordt het klaar en voordelig (9). taal: 1Vogel van de tweede omroep (3); 2. Met netten door het water lopen Geklopt in de Engelse kamer (4); 5. Die vogel komt via de kraan naar buiten Die voorliefde is tegen weinig bestand (4); 7. Onbeholpen figuur die aan de !°tit (4); 8. Beproefd hoofd (4). King van donderdag: ZONTAAL: 1. Zuchten; 7. af; 8. fop; 10. un; 11. ranch; 13. Poe; 15. ole; ®pold, 18. ave; 19. the; 21. luwte; 25. eg; 26. tul; 27. po; 30. noetiek. L: 2. Uw; 3. hoon; 4. ei; 5. jaap; 6. onze; 8. fa; 9. pc; 11. reeel; 12. holte; 'i 16. Idh; 18. asem; 20. erom; 22. ut; 23. wuft; 24. tl; 28. zo; 29. te.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27