tuur Kunst )e totstandkoming van 'De Blauwe Lotus' Uniek overzicht dankzij bruikleen Boomfunk op feestje Parkpop peldoorn in ban van de dood >CHONE >CHIJN i8f„; Hotpants in een wolk van sigarenrook V DEN HAAG ANP Het Haagse popfestival Parkpop viert op zondag 18 juni haar 20e verjaardag met onder andere de Finse Boomfunk Mc's, bekend van de nummer 1 -hit 'Freesty- ler'. De Engelse Folkband The Levellers, en de Ameri kaanse Bloodhound Gang zijn andere opvallende na men. De festivalorganisatie verwacht tussen de 200.000 en 250.000 bezoekers in het Zuiderpark. Het Nederlandse gehalte van parkpop 2000 bestaat uit rockband Kane uit Den Haag en de Zeeuwse pop groep Blof. De Amerikaanse rocker Rich Wyman en de uit Frankrijk afkomstige groep P18 (crossover van Cubaanse en Franse dans muziek) completeren voor lopig de lijst optredende ar tiesten. In totaal verzorgen net als vorig jaar twaalf bands optredens, verdeeld over twee podia. De overige namen worden binnen twee weken bekendgemaakt. Het gratis popfestival wordt dit jaar op 18 juni ge houden in verband met het Europees Kampioenschap voetbal. Normaal gesproken staat Parkpop gepland voor de laatste zondag van juni. De organisatie van het evenement laat een mobiel reuzenrad met een diameter van 50 meter naar het Zui derpark komen om het pu bliek een aardig uitzicht te bieden op het festivalterrein en de wijde omgeving. lAG 15 APRIL 2000 ie-expositie in Haarlem vertelt verhaal van een stripalbum ORNANP istorisch Museum Apeldoorn organiseert ienwerking met NUVA uitvaartzorg en eringen een tentoonstelling onder de titel met de dood'. Van 13 mei tot en met 3 ïiber is in het museum te zien welke tra- :r rond de dood en de uitvaart in het ver waren en welke gebruiken er op dit mo- ontstaan. Voorwerpen, prenten, foto's, nenten en kleding vertellen over hoe ver- nde mensen rouwen en hoe het mysterie dood een plek in het leven krijgt, zondag 2 juli worden in de prentenkabi- van het museum ook twee foto-exposi- opend. Van Karla de Boer zijn kleurenfo- zien die zij op Apeldoornse begraafplaat - aakte. De zwart-wit foto's van Jacintha s tonen de Milanese begraafplaats Cimi- fonumentale. Vrijdag 4 augustus is de binnenstad van Apeldoorn het toneel van een grootse historische rouwstoet. Uit alle delen van het land komen in stijl opgetuigde staatsie koetsen, volgkoetsen, een bloemenkoets, en een zeldzame vrachtkoets, een 'fourgeon funè- bre', met het uitvaartpersoneel in historisch kostuum naar Apeldoorn. Als tegenhanger van de koetsen voor de rijken, met fraai houtsnij werk en bekleding, zijn er een boerenuitvaart en een armenbegrafenis met draagbaar, alsme de een uit 1922 daterende T-Ford lijkauto met houten opbouw. Naar aanleiding van de ten toonstelling verschijnen twee boekjes onder de titel 'Uut de sloffen', ofwel er op uit, met fiets routes op de Veluwe en in de Achterhoek die langs bezienswaardige begraafplaatsen voeren. In het Van Reekum Museum in Apeldoorn is van 13 mei t/m 20 augustus 2000 een tentoon stelling te zien over de dood in Afrika, met graf beelden uit K 'Glorie van de gouden eeuw' in 200-jarig Rijksmuseum •prong in de tijd. Plaats: Tijd: Zondag 23 april, >r middernacht... hes' vallen over elkaar lar buiten als het portier voorwitte limo wordt daan. Hoge hakken, Is, echt bont, dikke gou- lingen, piepende mo- in een aroma van par- sigarenrook vermengd te weeddampen. Gegil, getrek, geflits. Een stoet itig man dringt door de n een vloeiende bewe- Casa binnen. Midden in 'olg de Amerikaanse SisQo en Donell Jones. Jalkön van de 'the new Hennium dome' In Casa se schamper over de Jidse R&B bakermat am en de hoofdstad lam. De gastheren van ited Music Entertain- chen hard mee. Ja, de inen zijn blij dat ze in djn uitgenodigd om ker te 'chillen' tijdens de Mega R&B Nights in Het is immers 'the pla- voor elke zichzelf res ide R&B of Hiphop act. lam, Rotterdam... het etekenende stipjes op kaart, als we de e-mail- Younighted Music En- ient moeten geloven. We R&B hotspot van nd is Leiden. Het is ei- |ewoon zielig dat colle- r ster Puff Daddy een ken terug, om zijn ima- krikken, nog een blik- aek bracht aan Amster- «1 fans waren daar ook AMSTERDAM FRANtJOISE LEDEBOER Op de jubileumexpositie 'De Glorie van de Gouden Eeuw' in het Rijksmuseum hangt een schilderij van Johannes Ver meer uit de 'Gemaldegalerie' in Berlijn dat geen deel uitmaakte van de grote tentoonstelling die het Mauritshuis in 1996 aan zijn werk wijdde. 'Het glas wijn' van Vermeer, ter gelegenheid van 'De Glorie' gerestaureerd, is één van de tientallen buiten landse bruiklenen die van deze expositie ter viering van het 200-jarig bestaan van het muse um een uitzonderlijk overzicht maken. Als 'Nationale Schatkamer' beschikt het Rijksmuseum zelf over een collectie hoogtepun ten uit de Hollandse Gouden Eeuw die sinds jaar en dag drommen toeristen naar de Stadhouderskade in Amster dam trekt. Voor de samenstel ling van het min of meer chro nologisch gepresenteerde over zicht van in totaal zo'n drie honderd schilderijen, tekenin gen, prenten, beeldhouwwer ken, ceramiek, glaswerk, zilver en meubels werd dan ook niet voor niets de helft geput uit de prachtige voorraad die het mu seum al in huis had. Rembrandts 'Nachtwacht', Hendrick Avercamps 'Winter landschap met ijsvermaak', Vermeers 'Melkmeisje', de zil veren kan en schaal in kwabor nament van Johannes Lutma en vele andere 'oude bekenden' zijn echter zo verspreid en in mooie combinaties opgehan gen of neergezet dat ze zelfs voor de ervaren museumbezoe ker figureren als de vertrouwde gezichten op een feestje waar hij op het eerste gezicht nie mand kent. In het kabinet met het thema 'Het Delftse licht' hangt de Ver meer uit Berlijn, maar konden zijn 'Melkmeisje' en 'Het Straat je' uit de eigen collectie natuur lijk niet ontbreken. Maar als verrassing hangt daar ook het veel minder bekende tweeluik van Gabriël Metsu dat werd uit geleend door de National Galle ry of Ireland in Dublin. Op het linkerschilderij schrijft een ele gant geklede heer een brief aan de al even rijk uitgedoste dame die op het rechterwerk haar verstelwerk laat liggen om te le zen wat hij haar heeft geschre ven. Het dienstmeisje in de ka mer van de vrouw slaat het gor dijn weg voor een schilderij waarop Metsu een zeegezicht schilderde. De kunstenaar wil de daarmee duidelijk maken begin' over de periode 1600- 1625 wordt ook getoond hoe de Utrechtse Caravaggisten onder invloed van de Italiaanse ver nieuwer Caravaggio in de Hol landse schilderkunst een nieuw realistisch idioom introduceer den. Idealiseerde Wtewael Se- bastiaan in 1600 nog als een halfgod, in 1625 verbeeldde Hendrick ter Brugghen dezelfde martelaar als een geknakte ge wonde, bij wie een vrouw in een dramatische verlichte scè ne zorgzaam de pijlen verwij derd. In het kabinet 'Imposante historiën' komt de periode 1650-1670 aan de beurt. De 'ru we' manier van schilderen van Rembrandt raakte uit de mode en in de plaats kwam het classi cisme met zijn 'heldere, koele kleuren en gladde, vloeiende schildersstijl'. Een typerend voorbeeld is het grootste schil derij (373 x 243 cm) op deze ex positie, een allegorische ver beelding van de geboorte van Frederik Hendrik uit de Oranje zaal van Paleis Huis ten Bosch. Koningin Beatrix gaf het in bruikleen omdat de Oranjezaal op het ogenblik wordt gerestau reerd. Herstelwerkzaamheden aan het praalgraf van Willem de Zwijger in Delft maakten het bovendien mogelijk dat tijdens 'De Glorie' de bronzen vrou wenbeelden 'Vrijheid en Recht vaardigheid' van Hendrick de Keyser te zien zijn. In de eregalerij met zicht op Rembrandts 'Nachtwacht' staat een enorme staande kroon (350 cm hoog) opgesteld die in dit kunsthistorische overzicht een buitenbeentje is maar wel sym bool staat voor de wereldlijke glorie die de Republiek der Ze ven Verenigde Nederlanden in de zeventiende eeuw uitstraal de. De enorme rijkdommen die de Hollanders met de handel vergaarden schiepen het kli maat waarin ook de kunstpro ductie tot grote bloei kwam. Met als extra attractie ook nog eens 100 tekeningen en prenten uit de eigen en buitenlandse collecties toont 'De Glorie van de Gouden Eeuw' daar na zo veel eeuwen maar een fractie van. Maar de expositie is vooral dankzij de buitenlandse top stukken een overzicht gewor den dat het superlatief van de titel geheel waarmaakt. 'De Glorie van de Gouden Eeuw' in het Rijksmuseum (Stadhouderskade 42, Ingang Oost, Amsterdam) duurt tot en met 17 september en het on derdeel tekeningen/prenten tot en met 16 juU (dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur). iet begin van 'De Blauwe Lotus' krijgt stripheld ter verstrooiing een optreden door een fakir aan- |en. De bebaarde broodmagere tovenaar danst op loorsteekt zich met messen en balanceert vervaar de scherpe punten van een spijkerbed. Even later hij zich op een sofa om de reizende reporter de st te voorspellen. Met een auw-schreeuw springt schrikt omlioog. De man blijkt uiterst gevoelig. Hij ISC precies op het randje van een kussen gezeten. pische Kuifje-scène. Vol fraai getekend en met w'i< unerkende humor van duaj jr Hergé. 'De Blauwe Lo- :en van de meest bijzon- uifje-albums. In dit ver- Priui anteert Hergé voor het zijn heldere tekenstijl ee hij later zo beroemd is en. Voorts gebruikt hij cumentatie om het ver vertellen, hetgeen zich prachtig getekende de- tien genoeg voor het Halsmuseum om een expositie in te richten Ie totstandkoming van uwe Lotus'. De tentoon- 'Kuifje in het Verre Oos- ergé tekent 'De Blauwe is tot en met 12 juni te ^Hde Vleeshal aan de Grote Haarlem. j zo langzamerhand tra nspor het Frans Halsmuse- tijdens de Haarlemse gen in een expositie een enaar centraal te zetten, jaar de keus viel op Her- et zo gek. „Hergé is im- ïidsvo e vader van alle Europe- itekenaars," legt educa- "keiï dewerker Bob de Vries de Fondation Hergé, de ;stichting van de erven kwam met een aantrek- yiJZO anbod: Het Frans Hals- e e,se n kon gebruik maken iagen van de originele tekeningen van 'De Blauwe Lotus'. Het weerge ven van het wordingsproces van een album leek De Vries aanzienlijk interessanter dan al weer een overzicht van het le ven van de Belgische tekenaar. De Vries heeft samen met Kuifje-kenner Ernst Pommerel gekozen voor een sobere expo sitie 'zonder toeters en bellen'. De kern wordt gevormd door ruim veertig originele zwart-wit bladen van het klassieke album, zoals dat in de jaren '30 is ge publiceerd in het Belgische jeugdtijdschrift Le Petit Vingtiè- me. Verder zijn er bronnen die Hergé voor zijn verhaal heeft gebruikt, zoals zijn relatie met de in Brussel studerende Chi nees Tchang en is er historisch materiaal over de Japanse inter ventie in Mantsjoerije in 1931/1932, ofwel de tijd waarin het verhaal zich afspeelt. De expositie herbergt twee bijzonder kleurrijke elementen. Door een enorme, vuurrode Chinese draak respectvol te be naderen en dankzij een Chinese envelop met geluksgeld is het De Vries gelukt het gigantische monster de Vleeshal binnen te loodsen. Daarnaast heeft hij een prachtige illustratie uit De Blauwe Lotus opgeblazen tot het formaat vier bij vijf meter. De Vries: „Een beetje Chinese cultuur mag er wel bij zijn." niet. Puffy had natuurlijk naar Leiden moeten komen. Zijn concert in Rotterdam trok ook al weinig belangstellenden. Ik geef op een briefje dat de Groenoordhallen te klein zou den zijn geweest. Wie we volgende week zeker in Leiden kunnen verwachten we ten de organisatoren van de Mega R&B Night in In Casa nog niet. Wel strooien ze in het persbericht driftig met namen. En volgens een woordvoerder, waarom zouden we hem niet geloven, is het enige dat er met SisQo en Donell Jones verkeerd kan gaan dat de chauffeur de verkeerde kant opgaat. Maar dan komen ze misschien wel in Alphen aan den Rijn. Alweer een 'vette, nieuwe hotspot' van de R&B, volgens, inderdaad, Younighted Music Entertain ment. In Alphen organiseert het bedrijf op dezelfde dag name lijk het Mega Multi Scholen- feest. Mochten geen van de R&B-ar- tiesten onze kant opkomen dan heeft Younighted Music Enter tainment, als ze al niet genoeg geld verdient aan de kaartver koop, vast wel wat overgehou den aan de telefoontjes van be langstellenden die, zoals wij graag willen weten, volgende week nu echt in de Leidse spot lights zullen staan. Informatie en entreekaartjes zijn voorals nog namelijk alleen verkrijg baar via een kostbaar 0900 nummer. Het wachten is op de persbe richten van kunstenaars uit de regio die melden dat de konin gin op 29 april deze kant uit komt om hun tentoonstelling te openen. Puff Daddy: had natuurlijk naar Leiden moeten komen, foto reuters Een schilderij van Judith Leyster afkomstig van het Stockholm National Museum, te zien op de tentoonstel ling 'De Glorie van de Gouden Eeuw'. foto gpd dat de man de vrouw een lief desbrief schreef en de beschou wer waarschuwen: liefde is ver anderlijk als de zee! Bij de keuze van de bruikle nen is ernaar gestreefd het beeld dat de collecties van het Rijksmuseum van de zeventien- de-eeuwse kunst presenteren aan te vullen en waar nodig te versterken. Dat is bijvoorbeeld prachtig gelukt in de zaal die als thema 'Meesters van het land schap' draagt. Halverwege de zeventiende eeuw raakte het monochrome palet uit de mode en gingen landschapsschilders zich toeleggen 'op sterkere con trasten tussen licht en donker, levendiger kleuren en steviger vormen', wordt uitgelegd in het gratis tekstboekje waarin elk werk helder en kort wordt be schreven. Deze ontwikkeling wordt getoond met Aelbert Cuyps 'Rivierlandschap met ruiters' en Philip Konincks "Ver gezicht met hutten aan een weg' uit de eigen collectie. Ook 'De molen bij Wijk bij Duurste de' van Jacob van Ruisdael is afkomstig uit eigen bezit. Voor een adembenemende kijkerva ring zorgen in deze zaal vooral de drie Ruisdaels die van elders zijn gekomen: 'Bleekvelden bij Haarlem', 'De Joodse begraaf plaats' en 'Kasteel Bentheim'. De duizenden kunstenaars die in de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden voor een miljoenenproductie aan schilderijen zorgden, werkten lang niet allemaal in de stijl die in het collectieve geheugen is opgeslagen als typerend voor de Hollandse Gouden Eeuw. Zo werden veel kunstenaars in het begin van de zeventiende eeuw neg béinloed door de van oor sprong Italiaanse internationale stroming die bekend staat als het maniërisme, een stijl die zich kenmerkt 'door veelal naakte figuren in ongewone, gedraaide houdingen die bij belse en mythologische voor stellingen uitbeelden'. Om die invloed te illustreren is 'Sint Sebastiaan' van Joachim Wtewael uit de collectie van The Nelson-Atkins Museum of Art uit Kansas City naar Am sterdam gehaald. De kunste naar gaf de christelijke marte laar weer vlak voor het moment dat zijn gespierde lichaam door pijlen zou worden doorboord. In het kabinet 'Een veelzijdig

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23