Leidsch Dagblad Vele miljarden extra voor onderwijs en zorg ËORGEN, 'ONDAGm IPENim AG OPEN Parlement Rusland ratificeert Start II Burgemeester Warmond Kabinet trekt ook meer geld uit voor veiligheid en infrastructuur vertrekt naar Rijswijk Uitgehongerd en ziek keukens half geld Prins opent Hoogheemraadschap Vissers: Nederland mist invloed in Europa www.seggment.nl Sassenheims bedrijf werkt aan videokijken via internet A VANDAAG 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD jroverlast igeiland hand and toe OPGERICHT 1 MAART 1860 lAAG 56 PAGINA'S n' nd coe nd im ei ir n Samenleving. van de Dag idia/Strips NR. 42285 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 35 Kampioenschap een droom voor Katwijk-trainer Wim van Zwam Maxima mag wennen aan 'Lage landen' in rustig Brussel Psychiater Frank van Ree neemt afscheid van het leven Helpende hand voor ouders van autistische kinderen 1 wordt baas Iternetbedrijf leemt een meerder- (51 procent) in de internetkruide- |pod. Dit bedrijf heeft ing met e-commerce Jbezorging. De investe- Peapod kost Ahold 160 tilden. bnden foute lid-kaarten e heeft zevenduizend van beltegoed- I in omloop gebracht. |den klanten hoeven hopen. Ze kunnen lij de helpdesk. lête: Beatrix |stapje terug rekker De Graaf zal lleuk vinden. De meer- lvan de bevolking en n zijn eigen aanhang It de koningin politieke mag uitoefenen, leen kwart van de in j|t van NOVA en ANP igde kiezers is het k eens dat Beatrix zich lener moet opstellen. rste val ooit Fall Street ien op Wall Street gin- eravond flink onder- Dow Jones-index ver- i punten of 5,6 pro- punten de grootste g ooit op één dag. In in was de val iets min- natisch omdat het slot 05 stukken hoger ligt vorige record in de VS. netbeurs Nasdaq ver- punten of 9,7 procent ?t hl gde op 3321 punten. warmond judy nihof De Warmondse burgemeester Ineke van der Wel (49) wordt de nieuwe burgemeester van Rijs wijk, een gemeente met 51.000 inwoners. Ze begint op 1 juni. Van der Wel is de opvolger van P. Roscam Abbing (VVD) die per 1 maart met vervroegd pen sioen is gegaan. Met de komst van de PvdA- vrouw breekt in het Zuid-Hol landse Rijswijk een nieuw tijd perk aan. Rijswijk is traditiege trouw een gemeente met bur gemeesters van WD- en D66- huize. Van der Wel, geboren in het Achterhoekse Neede, is sinds 1989 burgemeester van het ruim vijfduizend inwoners tellende Warmond. Daarvoor was ze wethouder in de Twent se gemeente Goor. De laatste jaren maakte Van der Wel zich voortdurend sterk voor het behoud van de zelf standigheid van het kleine War mond. Daarbij hamerde ze er altijd op dat het dorp open moet staan voor 'de noden en wensen van andere gemeen ten'. „Door meer samen te wer ken met andere gemeenten kan Warmond laten zien dat het niet per se noodzakelijk is op te gaan in een groter verband", zei ze op 3 januari tijdens de nieuwjaarsreceptie van de ge meente Warmond. In het op gaan in een groter geheel zag ze geen enkel voordeel. „Grote ge meenten gaan aan hun eigen logge bureaucratie ten onder." Ook in Rijswijk moet Van der Wel het hoofd bieden aan be dreigingen van buitenaf. Zo aast buurgemeente Den Haag al enige tijd op een deel van Rijswijk, waaronder de nieuw- bouwlocatie Ypenburg. Daarop is in de gemeente panisch ge- Het kabinet trekt tot en met het jaar 2002 vele miljarden extra uit voor onderwijs en zorg. De ministerraad heeft gisteren besloten bijna de helft van de extra inkomsten te besteden om problemen in deze sectoren op te los- den haag gpd Pag. 17: Warmond rekent op opvolger Volgens premier Kok is er in de periode 2000-2002 gemiddeld zes miljard per jaar meer uit te geven dan in het regeerakkoord was begroot. Over de verdeling van dit geld is gisteren een be sluit genomen. De komende tijd buigen de ministers zich over de vraag hoe deze midde len precies moeten worden in gezet. Onderwijs wordt door het ka binet het best bedeeld, met een jaarlijkse extra uitgave van 1,25 miljard gulden. De zorgsector kan tot het eind van de kabi netsperiode jaarlijks ongeveer een miljard tegemoet zien. De extra miljarden worden verder uitgegeven aan veilig- 13,15,17,19,21 35,37,39 programma's30,31 kebri-dehar Twintig is hij pas, de Ethiopische herder Dahir Sheik Mohamed, maar zijn uitgemergelde lichaam lijkt vele malen ouder. Dahir ligt in het ziekenhuis in Kebri-Dehar, een stadje in het door hongersnood getroffen zuid-oosten van Ethiopië. Hij is niet alleen uitgehongerd, maar lijdt ook aan tuberculose. Artsen in het gebied constateren een sterke toename van deze ziekte en andere kwalen, vooral veroorzaakt door de sterk ver zwakte afweer van de hongerende bevolking. In de regio heeft het al drie jaar vrijwel niet geregend. foto »ap» jean-marc bouju De Keuken introduktie dagen!! De nieuwste Kroon Caribbean keukens van 2000 worden u ter introductie voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs aangeboden! Wij garanderen u de beste service kwaliteit, wij geven u het beste keukenadvies en direct de laagste prijs! Nederland heeft te weinig invloed op Europese visserijbesluiten. Er zitten geen Nederlanders in de belangrijkste visserij comités van de Europese Commissie en het Europees Parlement. Dat ver klaart waarom Europa de Nederlandse vissers steeds in de hoek zet. Dat zei voorzitter D. Lang straat van het Productschap Vis vanmorgen tij dens de jaarvergadering van de Nederlandse Vis sersbond. VAN 11.00 TOT 17.00 UUR 'TAIRACTIE! aankoop van een ete badkamer vanaf '.-"een handdoek- adiator gratis Kunstraat 77 mers tegels, Kunstraat 27 4023284. KEUKENACTIE! 'GRATIS MONTAGE BIJ AANKOOP VAN EEN COMPLETE KEUKEN leiden onno havermans Haarlem was fout in de oorlog en daarom zetelt het Hoog heemraadschap Rijnland nu in Leiden. Fout in de 80-jarige oorlog, het is maar dat u het nog weet. Dijkgraaf E. van Tuyll van Serooskerken rakelde de voor Leiden heroïsche pijnlijke geschiedenis gisteren op tijdens de officiële ingebruikname van het nieuwe gebouw van Rijn land, in het Bio Science Park. De helft van het bestuur koos in 1572 de zijde van de Spanjaar den en bleef in Haarlem verga deren.De andere helft liet de dijken doorsteken waardoor de geuzenvloot kon doorvaren tot aan de poorten van Leiden, waarna de sleutelstad in 1574 werd ontzet. Drie jaar later kochten de heemraden een pa triciërshuis in de Leidse bin nenstad. Dat oude Rijnlandhuis in de Breestraat was de afgelopen ja ren echter klein geworden. Voor de opening van de nieuw bouw was een erkende water- deskundige naar Leiden ge haald: prins Willem-Alexander. Stiekem was er door de inge landen al een keer vergaderd in de splinternieuwe ronde verga derzaal, waar de prins gister middag de virtuele openings- heid, stedelijke ontwikkeling, aanleg van wegen en spoorwe gen, natuur en milieu en ont wikkelingshulp. Daarnaast krij gen gemeenten en provincies zevenhonderd miljoen meer dan was voorzien. Het kabinet wil veel geld in zetten om problemen op de ar beidsmarkt op te lossen. Deze worden vooral gevoeld in de zorgsector en in het onderwijs. Later dit jaar neemt het kabinet een besluit over fiscale maatre gelen, die ook bedoeld zijn om de werking van de arbeids markt te verbeteren. Dan gaat het bijvoorbeeld om het combi neren van arbeid en zorg. Poetin heeft Doema onder controle akersloot anp De Nederlandse vissers beklagen zich al een tijd over fikse beperkingen. Europa wil onder meer dat Nederlandse vissers de vloot inkrimpen of het aantal zeedagen flink verminderen. „Een onredelijk harde houding ten aanzien van Neder land, temeer daar wij ons wel aan de vangstquota houden", aldus Langstraat. Langstraat en de zijnen willen de lobby in de Brusselse wandelgangen versterken. De contac ten met Europarlementariërs en collega-organi saties moeten worden aangehaald. moskou frank hendrickx correspondent Het Russische parlement, de Doema, heeft gisteren het ont wapeningsverdrag Start II gera tificeerd. Het verdrag met de VS werd jarenlang geblokkeerd door het parlement. President Poetin verklaarde na de stem ming dat hij het aantal nucleai re wapens nogmaals wil halve ren. „Rusland heeft geen be hoefte aan een nieuwe wapen wedloop", aldus de Russische leider. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright noemde de ratificatie tijdens een bezoek aan Kiev een 'histo rische stap'. Ze zal eind april in Washington haar collega Ivanov ontmoeten, en praten over een nieuwe ontwape ningsronde, Start III. „We kij ken er naar uit", aldus Albright. De VS moeten de komende jaren hun strategische arsenaal verminderen tot 3.500 kernkop pen. Rusland houdt in overeen stemming met Start II nog 3.000 kernkoppen over in 2007. De ontwapening heeft vier jaar ver traging opgelopen door de weerstand van de communis ten in de Doema. De Ameri kaanse Senaat ratificeerde het verdrag al in 1996. Poetin was aanwezig tijdens de stemming in de Doema. Hij betoogde dat de uitvoering van het al&oord belangrijke kosten besparingen zal opleveren. Het geld moet volgens hem worden gebruikt om het Russische leger te moderniseren en toe te snij den op 'lokale conflicten'. De Doema heeft voorwaar den verbonden aan de ratifica tie. De belangrijkste is dat de VS zich houdt aan het ABM-ver- drag dat het afweergeschut re guleert. Uit angst voor aanval len van onder meer Noord-Ko- rea wil Amerika onder dit ak koord uit. De Russen zijn fel ge kant tegen uitbreiding van ra- ketafweer. Poetin zegde het parlement toe dat Rusland alle toezeggingen zal terugnemen, als de VS het ABM-verdrag uit 1973 breken. De verhoudingen in de Doema zijn drastisch veranderd sinds de parlementsverkiezin gen, afgelopen december. On der Boris Jeltsin zocht het par lement voortdurend de con frontatie met het Kremlin. Poe tin heeft de Doema ogenschijn lijk onder controle. De commu nisten zijn geïsoleerd, hoewel de door Poetin beheerste partij Eenheid na de verkiezingen een pact met ze sloot over de be manning van belangrijke com missies. per direct. Vast en/of tijdelijk werk MBO/HBO en universitair niveau. Telefoon (071) 576 42 06 Dijkgraaf E. van Tuyll van Serooskerken stelde de prins van Oranje gis termiddag voor aan tal van bestuurders en medewerkers van het Hoog heemraadschap Rijnland. foto henk bouwman handeling verrichtte.De 360 ambtenaren van het waterbe heer in Zuid- en Noord-Hol land hadden al enkele maan den geleden hun intrek geno men in het pand dat geldt als voorbeeldproject van duur zaam en energiezuinig bouwen. Uniek concept voor Nederlatid SASSENHEIM PIETER VAN HOVE Geen zin in een avondje tv- kijken of te lui om naar de vi deotheek te gaan? Binnen twee jaar is het mogelijk om via internet je favoriete speel film te bewonderen. Het in Sassenheim gevestigde ICT- bedrijf Lan-alyst ontwikkelt met Sony, Panasonic en JVC dit voor Nederland unieke concept. Uitgangspunt is dat de ge bruiker van internet op het beeldscherm een code intypt met daarbij de naam van de film van zijn voorkeur. Ver volgens heeft hij 48 uur de beschikking over de betref fende film. In principe wor den alleen producties uit de actuele film-top 500 aange boden, aldus Lan-alyst-direc- teur R. Ruiten. De eerste fase van het pro ject 'DVD-land' bestaat vol gens hem uit het opzetten van een landelijk dekkend netwerk van winkels waar de consument terecht kan voor informatie. Tevens kunnen klanten hier dvd-roms (Digi tal Versatile Discs - speelfilms op een schijfje), videoboeken en -spelletjes kopen. De eer ste winkel gaat in juni in Lisse of Noordwijk open. Hierover is nog geen besluit genomen. Tegen het einde van het jaar hoopt Ruiten dertig vesti gingen van 'DVD-land' in Ne derland te hebben. Lan-alyst is in drie jaar uitgegroeid van een automatiseringsbedrijf met vier werknemers tot een internationaal concern met alleen al in Nederland zes vestigingen en vierhonderd werknemers. Pagina 11: 'Beeld van inter net vaak te negatief VANROY EN VISSERS C.S. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Tel. (071) 5122362y HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid De waarheid berust bij God en een beetje bij mij. De bedragen die het tweede paarse kabinet extra kan uitge ven tot en met 2002, vallen veel hoger uit dan men eerder dit jaar aannam. Dit is het gevolg van rentemeevallers en een goedkoper uitvallende sociale zekerheid. Daarnaast kan het kabinet meer putten uit een fonds voor infrastructuur. Het Centraal Planbureau voorziet dat er in 2000 en 2001 bovendien nog enorme inkom stenmeevallers komen bij het Rijk. De verwachting bestaat dat het kabinet die voor een groot deel zal gebruiken om de staatsschuld te verkleinen. langdurige e regenbuien a "711° 6712° 4711° 80% 50% 30% 20% 30% 30% Populariteit van Maxima groeit RUSWUK ANP Ruim de helft van de Nederlan ders, oftwel 59 procent vindt de vriendin van kroonprins Wil lem-Alexander, de Argentijnse Méxima Zorreguieta, sympa thiek tot zeer symphatiek. Dit blijkt uit het jongste onderzoek van Bureau Lagendijk uit Apel doorn. Bij een eerder onder zoek in januari was dat getal nog 47 procent. Het onderzoeksbureau peilde de gevoelens onder driehon derd Nederlanders van 18 jaar en ouder. Inmiddels rekent 53 procent (was 37) op een huwe lijk. Zie verder ZaterdagsBijvoegsel iaLak deze krant circa OJH 220 VACATURES U vindt de baan die bij u past in Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorlettors: m/v Postcode: Telefoonnummer (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1