Hennepkwekerij in afgebrande schuur Rijnwoude wil geen wildgroei in lege panden Parkeeroverlast Kaageiland neemt hand over hand toe Rijn Veenstreek ad prest wethouder vierde onderzoek 'vuiling Meerewijck Winkeliers moeten verder kijken dan hun eigen toko Bentwoud loopt nu 20.000 bomen achter Cohen vraagt 'onmogelijke' IDAG 15 APRIL 2000 zorgingshuizen verenigd in Verve Verwijdering asbest vertraagt politie-onderzoek eeilï Verzorgings- en verpleeghuizen in de Rijnstreek lauwer samenwerken. Daartoe hebben ze deze maand de ing Verve opgericht. Het bestaande samenwerkingsver van de verzorgingshuizen in de Rijnstreek SSVR is in deze ing opgegaan. Medewerkers en bewoners van de huizen ;n in eerste instantie weinig van de geïntensiveerde sa- rerking. De bestuursleden van de stichting Verve zijn de ies van de deelnemende stichtingen. Burgemeester Van uizen van Nieuwkoop is de komende twee jaar onafhan- voorzitter. Daarna bekijkt het bestuur of Van Veldhuizen itter blijft of dat uit er iemand uit het eigen bestuur wordt De loods in Ter Aar die woensdag afbrandde blijkt als hennepkwekerij dienst te hebben gedaan. Tussen de res ten het pand aan de Stobbeweg trof de brandweer over blijfselen van de illegale plantage aan. Bij de brand kwam ook asbest vrij. sus voor ouders van pubers afdj) a 'pleid od. :el sa| /ijk li 'Een puber in huis' heet de cursus die 8 mei begint in juisgebouw in Roelofarendsveen. De cursus is bestemd juders met een puber tussen de 12 en 18 jaar in de ge- te Alkemade. De ontwikkeling van de puber, regels en >n, conflicten en een goede communicatie komen erin De cursus van de Stichting Spel-en Opvoedingsvoor- ig (S&O) en de Stichting Actieve Gezondheidszorg (STAG) lijftig gulden. Er zijn vijf bijeenkomsten. Voor meer infor- :Van Musscher van de STAG (071- 3312171) of Marlies itenvan S&O (071-5239670). ter aar/alphen aan den run tim brouwer de koning naar de oorzaak van de brand. Het terrein rond de loods is tot na de schoonmaak afgesloten. De schoonmaak, die meerdere De gemeente liet de openbare dagen in beslag neemt, is in weg in de omgeving al eerder volle gang. Pas maandag kan de reinigen, politie een onderzoek beginnen Op aandringen van de ge meente gaf de eigenaar van de loods, autobedrijf Benton, gis teren de opdracht tot reiniging. Volgens waarnemend-burge meester Lyklema was langer wachten onverantwoord. „Er is een heleboel asbest vrijgeko men", zegt Lyklema, die als één van de eersten bij de brand was. „Dat vermoedde ik al, want het ging om een oud ge bouw. Eigenlijk waren maatre gelen om het asbest op te rui men al eerder nodig, maar door de aanhoudende regen eerder deze week had het zich nog niet verspreid." Lyklema is blij dat de eige naar opdracht heeft gegeven tot sanering. Anders had de ge meente dat moeten doen. „Het is maai' de vi aag of wij de kos ten op iemand zouden kunnen verhalen, want de verzekering keert niet uit als er sprake is van illegale praktijken. Vanwege de ontdekking van de hennepkwe kerij is dit geen normale situa tie." Ook eigenaar Klarenbeek van de loods zit met de brand in zijn maag. Hij zegt dat hij de huurder van de loods, een inte rieurbouwer uit Boskoop, niet kent. Klarenbeek heeft de ver huur van de loods aan een ma kelaar uitbesteed. In Alphen aan den Rijn ont dekte de politie deze week bij toeval een hennepkwekerij in een huis aan de Boterbloem- weg. Dit keer zette niet vuur, maar water de politie op het spoor. Gealarmeerd door buren die last hadden van lekkage drongen agenten het huis bin nen. De bewoner was niet thuis, maar wel vond de politie 2300 hennepplanten. De 48-ja- rige huurder heeft inmiddels bekend en moet zich voor de rechter verantwoorden. Vol gens de politie betreft het een professionele kwekerij. Een woordvoerster baseert dat on der meer op de vondst van on geveer zestig assimilatielam pen, waaronder hennepplantjes gedijen. >te schade bij brand in Alphen aan den rijn Bij een brand in een huis aan de Klaproos- rl in Alphen aan den Rijn is grote schade ontstaan. Een eter rook gisteren tijdens de vervanging van loodslabben de voordeur een brandlucht. Buurtbewoners probeerden mmers water tevergeefs het vuur te blussen. De gealar- le brandweer slaagde daarin wel. ven tuk op lekker geurtje tAAR Om een lading parfum te bemachtigen hebben die- .!n ravage aangericht in een zaak in het Langeraarsé win- n^ptrum De Strooplikken Zij vernielden een ruit om binnen ïen en gooiden vervolgens een volle stelling om. .janneke de jonge meentebestuur van Ja- ude moet de provincie en om een vierde on naar de bodemvervui- de Meerewijck in Lei- Naar aanleiding van ief van de bewoners raad hierop aan tij- raadsvergadering van en donderdag. Uitein- het gemeentebe- ior de knieën en beloof- ïouder Vink erover na te serieus pleidooi maak- aanvankelijk duidelijk hij niets zag in een mderzoek. „Dan kom je er geloofwaardig over", vethouder. De drie eer- ïderzoeken werden ge- door de gemeente, de :s en de provincie. Uit jte en het laatste onder- lek dat de bodem van nwijk ernstig vervuild is afgraving van de grond celijk is. Uit het onder- de twee bewonersver- n lieten uitvoeren niet. Het gemeentebe- nam vervolgens het int in dat sanering no naar op een zo laat mo- oment. loesel (D66) was niet ior het verlies van ge loofwaardigheid. „Je wordt pas ongeloofwaardig als je onnodig lang vasthoudt aan één stand punt." Volgens hem hield het derde onderzoek, dat van de provincie, alleen maar een in ventarisatie van de eerdere on derzoeken in. „Dan blijf je met twee onderzoeken zitten: één van een partij die de boel graag saneert en één van een groep die dat niet wil." Witteman (Ge meentebelang) sloot zich daar bij aan: „Ik pleit voor een on partijdig onderzoek." Ook het CDA en de WD zagen daar heil in. Vink benadrukte dat hij daar niet alleen over gaat. Met ande re partijen, waaronder de pro vincie en de bewoners, vormt de gemeente een projectgroep. „U zegt wel drie keer dat u slechts projectgroeplid bent, maar u moet zich niet zo on dergeschikt opstellen. Dat kan deze wethouder uitstekend, hij is een krachtige persoonlijk heid", aldus het enige opposi tielid Van Hoesel. Hoewel Vink gehoor moest geven aan het verzoek van de raad, was hij er niet blij mee. „De raad wil dit pijnlijke punt voor zich uitschuiven door om een vierde onderzoek te vra gen." Sanering van de wijk kan de gemeente twee miljoen gul den kosten. 'Ongewenste ontwikkelingen tegengaan alphen aan den rijn „We gaan aan de champagne", riep burgemees ter Schoof enthousiast. De bouw van het nieuwe stadhuis is gister avond met een feestelijke act officieel begonnen. Alle betrokken par tijen hadden op het stadskantoor de bouwcontracten getekend. Bui ten, in de bouwput van het toekomstige stadhuis, vond een spektakel plaats door theatergroep Tri-Buhne, met medewerking van muziek vereniging Crescendo en drumband Con Brio uit Alphen aan den Rijn. Witte ballonnen werden losgelaten en het logo van de gemeente Al phen aan den Rijn kreeg gestalte in een groot brandend vuur op hef zand van de bouwput. Iemand in het publiek vond het maar niks. „Als het bouwtempo net zo langzaam is als deze act, staat ons nog wat te wachten", klonk het knorrig. foto marklamers saskia buitelaar Boeren ten zuiden van de Hoo- geveenseweg die hun land moeten verkopen voor de aan leg van het Bentwoud, mogen hun leegkomende gebouwen niet zomaar een andere be stemming geven. Om te voor komen dat op de plek van de schuren straks bijvoorbeeld kassen of garages staan, neemt de gemeente Rijnwoude een zogenoemd voorbereidingsbe- sluit. Daarmee kan het onge wenste ontwikkelingen in dat gebied van Hazerswoude-Dorp tegengaan. Het besluit is geldig tot er vol gend jaar een nieuw bestem mingsplan is. De Rijnwoudse politiek staat achter dit voorstel van burgemeester en wethou ders. Het voorbereidingsbesluit is nodig, omdat de gemeente met het bestemmingsplan uit 1984 vergunningaanvragen moeilijk kan weigeren. Nu het Bureau Beheer Landbouwgron den steeds actiever grond gaat aankopen ten behoeve van het Bentwoud en boeren hun be drijf verkopen, komen veel ge bouwen vrij. De gemeente wil niet dat er een wildgroei ont staat rondom lege panden. De boeren, voornamelijk ak kerbouwers, die nog bezig zijn met hun bedrijfsvoering en tus sentijds een gebouw willen uit breiden, hoeven niet bang te zijn. Wethouder Uljee legt uit dat hij veranderingen die pas sen binnen de bestemming agrarische bedrijfsvoering blijft toestaan. „We proberen de on dernemers die hier nog actief zijn zo min mogelijk te belem meren. Maar we willen voorko men dat de Hoogeveenseweg straks ineens een industriege bied is. Daarom nemen we de ze tijdelijke maatregel." Uljee is niet van plan om 'tot achter de komma' te beschrij ven wat er wél en wat er niet met de lege schuren mag ge beuren. „Straks gaan we per perceel bekijken wat de moge lijkheden zijn. Ik denk bijvoor beeld aan wonen, recreatie: iets dat past bij het Bentwoud." 'Richt trapveldje in als parkeerterrein kaag«jannekede jonge De parkeeroverlast op Kaageiland neemt hand over hand toe, vinden bewoners en de Kaagse dorpsraad. Daarom heeft de familie Hoogen- boom aan de gemeente Alkemade voorgesteld het trapveldje aan het eind van de Prins Willem Alexanderlaan in te richtten als parkeerterrein. De dorpsraad vindt dat zonde en zet in op meer par keerplekken in Buitenkaag. Volgens de Hoogenbomen en de dorpsraad zijn er verschillende oorzaken voor de toene mende parkeeroverlast. Voor de grootste ergernis zorgen bedrijven op het eiland zonder parkeer plekken voor hun bezoekers. „Als je een bedrijf begint, moet je zorgen dat je je klanten parkeer ruimte kunt bieden", zegt L. Hoogenboom, die met haar man een restaurant, een camping en de Kaagse veerpont runt. Op haar parkeerterreinen bij het restaurant en de camping treft ze regel matig 'vreemde' auto's aan. „En geef ze eens on gelijk. De straten staan ook al vol." Dorpsraad-secretaris K. Meeter sluit zich daar bij aan. „De haven aan het begin van de Juliana- laan heeft geen parkeerterrein. Vroeger zetten zij hun auto's naast jachtwerf Van Lent, maar daar is door de uitbreiding geen plaats meer. Ze had den destijds minder haven en meer parkeerruim te moeten maken." Meeter trekt ook het boete kleed aan. „Vroeger hadden wij per huis één au to. Nu vaak twee, of zelfs tweeënhalve auto." Om het probleem op te lossen wil Hoogen boom het oude trapveldje op het eiland wel in richten, met bielzen of trottoirbanden. „En een beetje verharden als dat nodig is", oppert Hoo genboom. „Het veldje is al jaren niet meer in ge bruik. Dat is zonde, want er kunnen heel wat au to's staan." Dat de Hoogenbomen de oplossing zoeken op het eiland kan Meeter wel begrijpen. „Het is hun voordeel als die auto's over moeten met het pontje", zegt ze lachend. Een metamorfose van het trapveldje is echter geen goed idee, vindt de secretaris. „Het is zonde als een kinderspeel plaats moet wijken voor auto's. Er wonen daar veel kinderen. Die zijn nu nog te jong voor een partijtje voetbal, maar over een jaar of drie willen ze daar spelen." Ze ziet de oplossing in een ter rein in Buitenkaag, maar is daarover nog in on derhandeling met de gemeente Haarlemmer meer. Burgemeester en wethouders van Alkemade hebben nog niet besloten of ze iets aan de par keeroverlast gaan doen. Eerst willen ze advies vragen bij de dorpsraad. „Als het volgens de dorpsraad inderdaad een probleem is, kunnen we misschien een telling houden", zegt gemeen tesecretaris Kerkhof. Meeter vermoedt dat het overleg tussen de dorpsraad en de gemeente vol gende maand plaatsheeft. Greet Brassen gaat in Purmerend bruggen slaan tussen gemeente en middenstand wer de koning alphen aan den run n1/1 :atind k Greet Brussen: „Alphen en Purmerend proberen zich onder de plak van de grote stad uit te werken. Daarvoor moeten zij een eigen uitstraling krijgen." foto hielco kuipers langere termijn in de gaten. Ook leg ik winkeliers uit hoe de gemeente werkt. Ze snappen niet waarom procedures vaak zo tijdrovend zijn. Zij zijn ge wend zaken meteen aan te pak ken zonder met veel verschil lende belangen rekening te hoeven houden." Brussen moet dat wel, maar weet van wanten. Zij groeide op in het Westland, waar het ook voor kinderen de normaalste zaak van de wereld'is om een handje te helpen. Daarnaast erfde zij de politieke belangstel ling van vader Leerdam, die het tot gemeenteraadslid schopte. In Alphen was Brussen (CDA) acht jaar wethouder. In 1994 vond zij het welletjes. „Mijn so ciale leven had lang genoeg op een laag pitje gestaan." In de volgende luwte kwam de leiding van de winkeliersver eniging voor haar als geroepen. Zij voelde zich zowel letterlijk als figuurlijk uitgerust om de opvolger van de doodgelopen Omka op poten te zetten. „Ik heb stap één gezet", zegt Brus sen, terwijl zij een organogram tussen de koffiekopjes op tafel legt. „Kijk eens wat er allemaal gebeurt in Alphen, en niet al leen in het centrum: de Jaar markt, de Twintig van Alphen, de koopzondagen. Nog blijer ben ik over het openingstijden- beleid van bmggen dat de ple- ziervaart op bepaalde tijden aan banden legt, de frequente contacten met de gemeente over het nieuwe stadshart, de parkeermogelijkheden in het centrum en de versnelde aanleg van rijksweg 11." Ondanks haar enthousiasme beseft Brussen dat het tijd vergt eer Alphen toe is aan stap twee: een professionele citymanager. De gemeente staat er welwil lend tegenover, maar haar ach terban moet er nog aan wen nen dat zij meebetalen aan zo'n functionaris die Puimerend 2000+ al wel kent. „In mijn nieuwe functie moet ik zowel de belangen van de winkeliers en ondernemers als van de ge meente dienen. Dat kan goed samengaan, als er wederzijds begrip bestaat. Wat nu in Pur merend gebeurt, moet ook in Alphen mogelijk zijn. Qua grootte zijn de steden vergelijk baar (68.000 om 70.000 inwo ners). Ook proberen zij zich beide onder de rook, ik zou bij na zeggen onder de plak, van de grote stad (Amsterdam en Leiden) uit te werken. Daarvoor moeten zij een eigen uitstraling krijgen." In Alphen, waar voor 500 mil joen gulden een nieuw stads hart moet komen, is dat volgens Brussen ten dele gelukt. Zij staat graag stil bij de successen, maar loopt niet om de tegen vallers heen. Zo slaat de maan delijkse koopzondag maar ma tig aan. 'Haar' winkeliersvereni ging overweegt zelfs een pas op de plaats te maken. „We gaan voortaan van jaar tot jaar bekij ken hoe we met die koopzon dagen omgaan." Voor sommige initiatieven acht Brussen de tijd in Alphen domweg nog niet rijp. „Indivi duele winkeliers in De Aarhof klagen er bijvoorbeeld over dat de omzet tijdens de Twintig van Alphen tegenviel. Maar zij moe ten leren om verder dan hun ei gen winkel te kijken. Als bezoe kers het op zo'n zondag naar hun zin hebben gehad, komen zij gegarandeerd nog eens te rug. En dan besteden zij hun geld misschien wél in jouw winkel." Naast die kortzichtigheid be speurt Brussen ook een bepaal de zelfgenoegzaamheid in haar omgeving, ook al stelt zij het niet zo cru. „Ook in Alphen, dat een grote klantvastheid heeft, merk je dat het goed gaat met de economie. Desondanks moeten wij nieuwe intiatieven blijven ontplooien. Daarom wil ik er op toezien dat wat wij de laatste jaren hebben opge bouwd niet inzakt. Daarbij heb ik alle vertrouwen in mijn tijde lijke opvolger, Ben Schutten- beld van de Kamer van Koop handel, met wie ik al jaren nauw samenwerk." Ondanks haar nieuwe en on getwijfeld drukke baan („Full ti me, maar geen 70 uur per week") wil zij de ontwikkelin gen in haar woonplaats op de voet blijven volgen. Om alles van een andere kant te bekijken heeft zij onlangs een tweede hands sloep gekocht. Geen brugwachter in de buurt van Alphen hoeft het autoverkeer stil te zetten voor haar mastloze bootje. En mocht het woon werkverkeer met de auto onver hoopt niet echt vlotten, dan kan de nieuwe citymanager altijd nog de waterweg naar Purmer end vragen. natasja augustinus De beplanting van het Bent woud bij Benthuizen loopt achter op schema. Aanne mersbedrijf Vermeulen, dat de eerste vijftig hectares mag aanplanten, heeft door het slechte weer tot nu toe 80.000 boompjes geplant. De plan ning was om voor vandaag al le 100.000 boompjes te plan ten. De opdrachtgever Dienst Landelijk Gebied (DLG) heeft Vermeulen de tijd gegeven om 'tot 1 mei te planten. Dan is het seizoen voorbij. Projectleider Marinka van der Burg is er van overtuigd dat de overige 20.000 bomen voor aanstaande vrijdag in de grond staan. „En anders de week daarop. Wel is het verve-' lend dat je constant afhanke lijk bent van het weer." Of Vermeulen de overige duizend hectares van het Bentwoud ook mag doen, weet ze nog niet. Eerst moet de DLG (on derdeel van het ministerie van landbouw) grond verwerven. De dienst is daarover al gerui me tijd in gesprek met de boe ren. Tot nu toe zit er nog geen vooruitgang in. „Het is na tuurlijk geen zak appels die je even koopt", zegt P. Storm van DLG. De boeren staan niet te springen om hun land af te staan. De bomen van het Bent woud zijn nu nog maai' sprie ten van één meter hoog. De essen en eiken komen in het midden van het perceel. De meer struikachtige gewassen, zoals hazelaar en kornoelje, aan de zijkant. Het duurt nog wel twintig jaar voordat de bo- men volwassen zijn, dat wil zeggen zo'n tien meter hoog. alphen aan den run de Alphense burgemeester N. Schoof), hoofddirecteur van de IND, als E. Stoové van het COA willen in de toekomst meer overleg en nauwere samenwer king met de gemeenten. De ge meente Boskoop voert op dit moment oriënterende gesprek ken met het COA over opvang voor 400 personen op een plaats aan de Azalealaan/Goud se Rijweg. Bewoners van deze buurt zijn daarvan inmiddels op de hoogte gesteld, meldde een gemeentevoorlichter. Hij benadrukte dat de gemeente nog geen beslissing heeft geno men. Staatssecretaris Cohen van jus titie heeft burgemeesters uit de regio gisteren voor een onmo gelijke opgave gesteld. Tijdens een bijeenkomst met afgevaar digden van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers en de IND (Immigratie en Naturalisatie Dienst) in Alphen aan den Rijn vroeg hij de burgemeesters enerzijds medewerking voor meer opvang, anderzijds om betere medewerking aan het vertrek van mensen zonder ver blijfsvergunning. Zowel H. Schoof (broer van

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19