ÏNGEN 'VOORBIJGAAN ■en éénrijertje, een brandende versterker en een solex Leiden Regio STADSGEZICHT ik :RDAG 15 APRIL 2000 972 De muzikanten van vroeger, kort na de oorlog. Henny Choufoer (geheel links) en drummer Nico Muusse zijn hier in het gezelschap van gitarist Theo Bousie en het duo Bela: Daan Beij en Willem Lagas. foto archief Nico muusse '49 geweest zijn of zo." „Op vrijdagavond repeteerden we in de zaak, de kapperszaak van mijn vader in de Parkstraat. Met die twee humoristen, het duo Bela. Daan Beij, de broer van de Zangeres zonder naam, en Willem Lagas. Ik weet nog dat de wasmachine net was uit gevonden. En die twee hadden daar een liedje over gemaakt. En de liedjes die ze zongen, moesten wij begeleiden. Het waren in feite conferenciers. Dan maakte er één een babbel tje, met een paar bakken, en daarna speelden wij muziek. Er zat ook wel eens een gooche laar bij, Geraldini. Op feest avonden. Van acht uur tot elf of twaalf. Met een bal na. En tij dens dat bal speelden wij dan nog eens een keer als duo. Tot vier uur 's nachts. Dat was ge woon. Zo vulden we de hele avond." „Optredens kregen we via mond-tot-mondreclame. Er waren veel verenigingen, die hadden veel contactavonden. Verschillende klanten in de kapperszaak waren lid van een of andere vereniging. Die zei den dan: 'joh, kom eens een avondje spelen bij ons'. En zelf waren we ook actief. Ik had geen telefoon, maar als ik in de kapperszaak wat hoorde van een feest of zo, ging ik er op af." Henny: „En ik voetbalde bij Roodenburg. Als er daar een gezellig avondje was, werden we vaak gevraagd. Niet voor geld, dat had de vereniging niet. We kregen een doosje sigaret ten. Golden Fiction. Later heb ben we voornamelijk met z'n tweeën gespeeld. De eerste tijd dus niet. Behalve met het duo Bela, heb ben we ook een paar jaar bij Se- mpre Avanti gespeeld, een christelijke vereniging, een mandoline-gezelschap. Ter on dersteuning. Daarna hebben we nog met z'n tweeën een paar jaar in een concertorkest gezeten van Lou Boelaart, Neerlandia. Henny Langeveld zat daar onder andere bij. Ac cordeon was toen enorm in trek. Nog meer als tegenwoor dig een gitaar. Als er in Amster dam muziek was in een café, dan was het van een accorde on." Nico: „Die accordeon versterk ten we wel op een gegeven mo ment. Dan zetten we een mi crofoon voor de kast. We had den toen een heel klein verster- kertje. Glucose heette dat ding. Zodat zijn accordeon wat meer geluid had. Ja, dat was wat. We moesten een keer in Noordwijk spelen, toen in Leiden pas de stroom was overgezet. Van 110 naar 220 Volt. In Noordwijk was dat nog niet in het hele dorp gebeurd. Maar laat dat nou wel gebeurd zijn in het deel waar wij speelden. Hadden we geen rekening mee gehouden. Ston den we even een sigaretje te ro ken, komt er iemand bij ons die zegt: joh, je versterker staat in brand. Was de boel doorge brand. Ach, toen hebben we maar zonder versterker ge speeld. Geen probleem. Als je muziek maakt, heb je heus wel eens te maken met wat tegen slag. Achteraf moet je er dan om lachen." „Zo speelden we een keer in de Kleine Burcht voor De Sleutel stad, een zwemvereniging. Was daar ook een Duitse ploeg, uit Gladbeck. Nou, die Duitsers vonden het zo leuk dat ze ons uitnodigden op een feest van hun te spelen. Ergens halverwe ge de jaren zestig. Dat was des tijds een hele onderneming, hoor. Want denk nou maar niet dat het toen allemaal zo gemak kelijk ging. Tegenwoordig heb ben al die bandjes wel een bus je of zo om hun spullen in te vervoeren. Maar wij niet. Ik had een autootje, een oude Fiat, een bestelwagentje. Daar gingen onze spulletjes prima in. Een drumstel en een accordeon, dat is natuurlijk ook niet zo veel. Tegenwoordig hebben ze heel wat meer te vervoeren." „Probleem met het autootje was alleen dat de motor maar niet op temperatuur wilde ko men. Vervelend, want toen we naar Gladbeck moesten, was het hartje winter. Januari of fe bruari. Ik had een deken bij me, om af en toe over de carbura teur te hangen. Dat ging niet al tijd goed, want soms begon de motor te koken. Rijden, stop pen, rijden, stoppen... Wat een gewone auto in een uur of vier reed, daar deden wij zeven uur over. We waren 's ochtends weggegaan en we waren net op tijd om muziek te maken." Henny: „Ach ja, dat vervoer. Er is daarvoor ook een hele perio de geweest dat we helemaal geen auto hadden. In die tijd moesten we veel optreden in de Veen. Dan ging Nico eerst met de bus de grootste drumspullen wegbrengen naar de plek waar we moesten spelen. Zie je het voor je, iemand met een drum stel bij de bushalte?" Nico: „Ja, want ik was dinsdag middag vrij. Speelden we daar op de kermis. Veertig, vijfen veertig jaar terug was dat, denk ik. Omdat ik vrij was, kon ik die spullen mooi met de bus bren gen. Hup, en dan terug naar huis. En daarna met de solex, met nog een klein trommeltje achterop, weer naar de Veen." Henny: „En ik op de solex met een accordeon achterop." Nico: „Dat was me wat met die brommertjes. Want op een ge geven moment was de nieuwe weg naar de Veen aangelegd. Alleen moest je met de brom mer nog over de oude weg. En die was een stuk langer. Ja, en als het dan 's nachts half drie was, na een vermoeiend optre den, wilden we natuurlijk zo snel mogelijk thuis zijn. Rijden dus, met de solex over de nieu we weg. Het was wel niet zo druk 's nachts, maar elke keer dat er een auto aankwam, moest je er toch rekening mee houden dat het de politie was. Dan schoten we met solex en al maai" het struikgewas in." „Leuke tijd hoor, al was het hard werken. Ach, eigenlijk is het altijd leuk geweest. De laat ste tijd ook. De laatste vier jaar hebben we op de pier gezeten in Scheveningen. Bij Van der Valk. En we hebben ook een jaar of vier in De Gouden Leeuw gespeeld in Voorscho ten. Uitsluitend voor senioren. Dus met nummers van Eddy Christiani en zo. En werd er een valeta gevraagd, dan speelden wij die." Henny: „Of een polonaise van allemaal oude nummers. Dan maakten we een schitterende middag. Soms waren er wel tweehonderd, tweehonderdvijf tig man. Ja, het is toch wel jam mer dat we gestopt zijn. We hadden oorspronkelijk de be doeling er in juni mee uit te scheiden. Maar omdat ik een hernia kreeg, zijn we eind vorig jaar gestopt. Toch denk ik dat er niet veel mensen zijn die kunnen zeggen dat ze vijftig jaar lang muziek met elkaar hebben gemaakt. Vijftig jaar! We hebben nooit ruzie gehad. Ik ben nooit thuisgekomen na een optreden dat ik dacht: het hoeft voor mij niet meer. An ders kan je het nooit zo lang volhouden. Want lichamelijk was het ook behoorlijk zwaar. Inladen, uitladen, een hele avond spelen en dan weer inla den. Wat ook wel meetelde, was dat we niet dronken. En onze vrouwen hebben altijd achter ons gestaan." Nico: „Op die manier hou je het wel vijftig jaar vol, hè. Ik zet trouwens af en toe mijn drum stel nog wel eens op, om toch nog even wat te spelen." Henny: „En ik zit nog geregeld achter een toetsenbord. De ac cordeon is nu nog te zwaar. Wie weet komt het er ooit weer van. Maar optreden, nee dat zullen we niet meer doen. Het houdt toch een keer op." HERMAN JOUSTRA uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Zaterdag 14 April KATWIJK - Hoe groot de schade is van de brand in de Sint-Willebrordus-stichting kan nog niet worden vermeld; toch zal zij ongetwijfeld duizen den en nog eens duizenden beloopen. Er is wel voldoende geassureerd, doch er zijn kostbare, historische voorwerpen verbrand, welker schade niet te vergoeden is. Ware de ramp des nachts ge schied, zeer zeker zou ook, met het oog op de aanwezigheid van de meer dan 160 leerlingen, een ware paniek zijn ontstaan. Nu werden deze leerlingen onmiddellijk reeds bij het uitbreken van den brand, in plaats van heden zoals het plan was, met vacantie gezonden. De van en naar Lei den rijdende stoomtram had het den geheelen dag zeer druk met het vervoer van nieuwsgierigen. Daar het Gymnasium-gebouw aan de stoomtram- lijn ligt, was het verkeer er verbroken. De passa giers voor Katwijk-aan-Zee moesten daarom aan de Kwaakbrug, over den Rijn gelegen, uitstappen om vervolgens in een ander vóór het hotel 'De Roskam' gereedstaande stoomtram weer plaats te nemen. ANNO 1975 LISSE - Wie van de twaalf? Bruidje Raas (23) kijkt zó stralend dat het naar alle waarschijnlijkheid de jon geman moet zijn die vlak naast haar staat, met witte handschoenen in zijn han den en een bloem op zijn uniform. Theo van Stijn (24) is brandweerman bij de vrijwillige brandweer van Lisse en daarom moest het hele peleton in uniform aantreden voor het gemeentehuis, waar het huwelijk gistermiddag werd gesloten. Gelukkig brak er op dat moment nergens brand uit, want dat zou de plechtigheid flink in de war hebben ge bracht Dinsdag 15 april LEIDEN - De foutén die de Gemeentelijke Socia le Dienst in Leiden in de periode van 1972 tot 1974 eventueel ten onrechte heeft gedaan, zal het ministerie van CRM voor zijn rekening nemen. Dat is het resultaat van een eind vorige week ge houden bespreking tussen de wethouders Ooster man en Tesselaar en vertegenwoordigers van het ministerie en provincie. Volgens wethouder Oos terman heeft men bij CRM begrip voor de moeilij ke situatie waarin Leiden verkeert, als gevolg van de zwakke sociale structuur. LEIDEN - De reconstructie van de Breestraat zal niet eerder dan het volgend voorjaar worden aan gepakt. Dat deelde wethouder Waal gisteravond mee in antwoord op vragen van het CDA-raadslid Van Zijp. Volgens de wethouder is op dit ogenblik het spoorboekje, dat precies vertelt welke maatre gelen het openbreken van de winkelstraat nood zakelijk maakt, ambtelijk rond. Eind van deze maand wordt daarover van gesproken met het Leids City Centrum, het overkoepelend orgaan van de winkeliers. LEIDEN De kans is niet gering dat de gemeente Leiden moeilijkheden zal ondervinden bij de fi nanciering van de verbouwing en restauratie van de schouwburg. Deze verbouwingskosten zijn ge schat op bijna tien miljoen gulden. Het ministerie van CRM neemt daarvan twee miljoen voor zijn rekening, Sociale Zaken (aanvullende werken) ongeveer 3,5 miljoen en de gemeente zelf bijna 4,5 miljoen gulden. Het probleem is nu dat in de calculatie, die hierboven is weergegeven, geen re kening is gehouden met de stijging van de loon kostensom voor de drie jaar dat het werk duurt. Dat betekent dat de kosten van het werk ongeveer 13 miljoen zullen bedragen. yj Choufoer werd op 14 juni 1925 iren, Nico Muusse op 8 september Hoewel beiden in de Kooi oeiden, kruisten hun paden elkaar ia de oorlog. Door de muziek, want accordeonist Henny, die ook grote indheid genoot als voetballer van lenburg, en drummer Nico toevallig elkaar kwamen te spelen, klikte het De twee luisterden daarna, als duo en als muzikant in andere groepen, bijna vijftig jaar menige bruiloft en partij op. Vorig jaar kwam aan hun samenwerking abrupt een einde, omdat Henny door een hernia niet meer in staat was de accordeon om te hangen. In deze aflevering van 'De dingen die voorbijgaan' blikken ze terug op hun jaren als muzikant. Leidenaars blikken terug op hun verleden k „Het klinkt gek, maar mijn buren ben ik mu- jaan maken. Toen ik een (f tien, twaalf was. Ik kom lit een muzikaal gezin, vader en moeder bespeel- een enkel instrument, toen de buren hun zolder n opruimen, vonden ze ccordeon. Een éénrijertje, dijk ccordeon met één rij ed« jen. Of dat iets voor mij of 1 hi broer was. Ik heb die ac ht on meteen gepakt. Het ?ezt vas alleen lek. Mijn vader fit de balg geplakt en toen op worden gespeeld. Het je was dat ik er meteen ïelodietje uitkreeg. Dat vonden mijn ouders zo prachtig dat ze me op een accordeon vereniging deden, DW. Waar dat de afkorting van is, weet ik niet meer." „Later kreeg ik een andere ac cordeon, een tweedehandsje. Probleem was alleen dat dat ding niet stemde. En toen de vereniging een keer op con cours ging, mocht ik eerst niet mee. Maar daar vonden ze wat op. Er was een knul die niet zo verschrikkelijk goed kon spelen, maar die wel een mooie accor deon had. Toen hebben ze ge regeld dat ik zijn accordeon kon lenen, want ze wilden mij per se mee hebben naar het con- Ifluusse (links) en Henny Choufoer: „We hebben vijftig jaèr sa- espeeld. En we hebben nooit ruzie gehad." foto hielco kuipers cours. Zo ben ik toch gegaan. Eigenlijk niet zo prettig, want die knul bleef thuis. Kort daarop heb ik een nieuwe gekregen. Gekocht bij Guldem- ond op de Haarlemmerstraat, de enige zaak in Leiden die ac cordeons verkocht. Op afbeta ling, een knaak per week. Al snel heb ik toen een duo ge vormd met Floor Bouwman. Een grote kei op accordeon." Drummer Nico: „Ik heb het niet van een vreemde, want mijn vader was drummer. Ik ben bij muziekkorps WW ge gaan, Werkmans Wilskracht. Een enorm korps. Ik ben daar gaan spelen, omdat je een trommel mee naar huis kreeg. Ik leerde thuis wel wat ze me opgaven, maar als ik daarmee klaar was, speelde ik andere dingen. Met een doek erover heen om het geluid wat te dem pen. Dan zette ik de radio aan en zat ik op mijn manier mee te slaan. Met de Ramblers bijvoor beeld. Daarvan kon ik ieder nummer op een gegeven mo ment wel dromen. Het ging me goed af, kan ik wel zeggen." „Ik was zo gek van muziek, dat ik allerlei foto's ophing van or kesten. Voor de ramen. Na een tijdje kwam ik in aanraking met ene Jan Koreman, uit de Bili- tonstraat. Die speelde piano. Zondagmiddag een uurtje oefe nen. Zo ben ik een beetje be gonnen. Het begon pas goed, toen ik naar een tante toestapte op de Hooigracht. Van haar heb ik honderd gulden geleend, want ik wist een drumstel te koop in de Burgsteeg." „Henny en ik zijn eigenlijk min of meer toevallig bij elkaar ge komen. Henny had een keer een partij in Hortuszicht aan de Witte Singel, een hele grote par tij. Dat was te zwaar alleen. Hij zocht een drummer en toen kwam hij naar'mij toe. Want we wisten al wel van elkaar dat we muziek maakten. Ik speelde toen al in een groep. Kort nadat ik dus een keer met Henny had gespeeld, zaten we door een ru zie ineens zonder accordeonist. Toen heb ik Henny weer ge vraagd en zo zijn we aan elkaar blijven hangen. Dat moet in '48, FOTO HIELCO KUIPERS (ermolen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15