Lot World Online hangt af van T-Online 'Beeld van internet vaak te negatief Economie WTC groter en groen Philips zet punt achter CAO-overleg Inflatie in vs valt hoger uit Goedkoop is duurkoop FRDAG 15 APRIL 2000 HT DPT lilips zoekt gegadigden in Terneuzen imzEN Philips probeert andere bedrijven warm te krijgen ^vestiging op haar locatie in Terneuzen. Medewerkers die .baan verliezen doordat de spaarlampenproductie ver- jnt zouden bij de nieuwkomers weer werk kunnen vinden. !r mensen die niet willen overstappen is begeleiding naar er werk binnen of buiten Philips toegezegd. De directie ver- ht op die manier het overgrote deel van de circa honderd knemers die zonder werk komen, aan een andere baan te pen. Door de voorgenomen verhuizing van de spaarlampen- ductie naar Polen vervallen in Terneuzen 280 van de 500 ar- dsplaatsen. Zo'n 180 werknemers zijn of worden herplaatst, )ben al ander werk of gaan met pensioen. J: Miljardenreserve voor staalregio's indj Voor de staalsector in Europa blijft een financiële re- re beschikbaar van bijna drie miljard gulden. Dat is gisteren de Europese Unie (EU) in Brussel besloten. Voor Corus in sen-Noord kan dit flinke financiële voordelen opleveren, al- igedeputeerde B. Verburg van Noord-Holland. Het besluit is omen in het Comité van de Regio's, een officieel adviesor- n van de EU. sport bloembollen ligt op niveau Ondanks de eerdere sombere verwachtingen is de export bloembollen nauwelijks afgenomen. In het afgelopen half is voor ruim 1,2 miljard gulden geëxporteerd, een kleine miljoen minder dan een jaar eerder. De export naar andere lidstaten daalde met 4 procent tot 597 miljoen gulden, de reer naar landen buiten de EU (vooral de VS en Japan) nam 2 procent toe tot 635 miljoen gulden. De VS zijn met 266 oen de grootste afzetmarkt, gevolgd door Japan (177 mil- i), Duitsland (157 miljoen) en Groot-Brittannië (112 min). icordwinst bij Bank Labouchere fERDAMBank Labouchere heeft vorig jaar een recordwinst oekt van 188 miljoen, een toeneming met 36 procent. La- chere verwacht dit jaar een voortgaande groei van het resul- Ook verwacht de bank veel van de samenwerking met de opese Dexia Groep. De bank is sinds maart eigendom van da-onderdeel Banque Internationale a Luxembourg. Verze- aar Aegon deed de bank, inclusief aandelenleasemaatschap- Lease en internetmakelaar Alex, toen voor twee mil- gulden van de hand. Het balanstotaal van Labouchere •ide vorig jaar van 9,5 naar ruim 10,5 miljard gulden. Het tal personeelsleden steeg van 504 naar 653. Labouchere ft buiten Nederland vestigingen in Londen, New York, emburg en Genève. erklozen aan de slag via tv-show cht Laat elke week in een onderhoudend en laagdrempe- v-programma zien welke hobbels langdurig werklozen moe- overwinnen bij het vinden van werk. Dat zou de vooroorde- over deze groep kunnen wegnemen. Met dat idee, Dream- n in actie genaamd, heeft Dinja van Gestel uit Tilburg de teBaanbrekerprijs van de stichting Start Foundation ge inen. Er waren ruim 226 inzendingen, waarvan er naast am-team nog twee waren genomineerd. Van Gestel kreeg rhaar idee een aanmoedigingsprijs van vijftien mille, voor project zelf stelt de stichting 3,5 ton beschikbaar. Over een moet het eerste programma te zien zijn. euw distributiecentrum Yredestein hede» Vredestein gaat voor 'ettelijke miljoenen' een nieuw ributiecentrum bouwen. De bandenfabrikant presenteerde :ren mooie jaarcijfers. Omzet en winst namen voor het ze de achtereenvolgende jaar toe. De netto winst kwam in 1999 op 22,9 miljoen gulden op een omzet van 562,8 miljoen. Het rijf wil meer speciale banden maken. Een voorbeeld is de :e Master, een metalen velg met een opgevouwen band, die een kleine compressor kan worden opgepompt. De com- isor werkt op de sigarettenaansteker van de auto. Porsche dercedes gebruiken de Space Master al als reservewiel. drijvenloket voor alle papierwerk 'erdam Minister Jorritsma (economische zaken) weet het ondernemers worden gek van het heen en weer lopen en gemeenten, Kamers van Koophandel, de belastingdienst, rincies en de Europese Unie om hun zaakjes te regelen. :om maakt Jorritsma zich sterk voor bedrijvenlokketten, reen ondernemer met al zijn vragen terecht kan. De voor- idingen zijn inmiddels in volle gang. In 2002 moet er een elijk netwerk zijn van bedrijvenloketten, die dicht bij de on- lemer staan. pak verkoopt terminal in Botlek irdam Het tankopslag- en distributieconcern Vopak stoot Botlek-terminal af aan het Noorse logistieke bedrijf Odfjell. istallatie van 1,5 miljoen kubieke meter is geschikt voor de g van minerale olieproducten en chemicaliën. Met de ver- voldoet Vopak aan de wensen van de Europese Commis- Irussel wilde vorig jaar alleen met de fusie tussèn Pakhoed an Ommeren instemmen als de nieuwe combinatie afstand doen van opslagcapaciteit in Antwerpen en de Botlek. In ;ader deed Vopak in februari zijn belang in de Antwerpse linal Gamatex over aan zijn Amerikaanse partner GATX. De erdammers werden in ruil volledig eigenaar van de chemi- nterminal Tees Storage in het Britse Middlesborough. Europa 's grootste internetaanbieder maandag naar de beurs Na het vertrek van topvrouw Nina Brink wordt de beurs gang van de Duitse internetprovider T-Online bepalend voor het lot van World Online. De eerste notering is maandag. Een flop kan de genadeklap zijn voor World Online, waarvan de beurskoers inmiddels ruimschoots is gehalveerd. amsterdam anp T-Online is met ruim vijf mil joen abonnees de grootste in ternetaanbieder van Europa en dochteronderneming van telec- omreus Deutsche Telekom. Aan de staat van dienst zou het niet kunnen liggen. ,,Het bedrijf heeft een goede positie en kan via het moederbedrijf internet verbinden met mobiele telefo nie", aldus een bankanalist. Om beleggers gunstig te stemmen besloot Deutsche Te lekom vorige week de aandelen niet te duur aan te bieden. De introductiekoers bedraagt maximaal 32 euro, terwijl eer der nog gesproken werd over een uitgifteprijs van 50 euro. Bovendien krijgen kleine beleg gers de helft van de uit te geven stukkerï in handen. Bij World Online was dat minder dan 10 procent. Analisten wijzen erop dat T- Online de opbrengst van de beursgang gebruikt voor expan sie. „Er wordt niet gecasht, zo als bij de World Online wel het geval was." In de 'grijze handel' wordt voor een aandeel T-Onli ne net boven de 32 euro gebo den. Ter vergelijking: voor World Online werd 'grijs' boven de 100 euro betaald. Het aan deel WOL hangt momenteel rond de 19 euro. Helemaal gerust op een goe de afloop zijn de analisten niet. „Het blijft een soort casino. Be leggers leren nergens van; ze la ten zich gewoon gek maken." Het beursklimaat kan T-Onli- ne's introductie verpesten, zo weten ze. De val van de techno- logiebeurs Nasdaq heeft fond sen die ook maar iets met het wereldwijde web hebben te maken in heel Europa meege sleurd. Internetaanbieders als Freeserve, Tiscali en Terra Net works, eigendom van het Spaanse telecomconcem Tele fonica, vielen diep. „Als de Nas daq verder wegzakt, moeten ze zich in Duitsland"toch zorgen gaan maken", meent een ana list. In de VS weet eigenlijk alleen America Online op de beurs het hoofd enigszins boven water te houden, maar dat heeft wel meer dan 20 miljoen abonnees. Het bedrijf genereert gigantisch veel internetverkeer en neemt veel elektronische handel voor zijn rekening. En daar zit nu juist de kneep. De Europese in ternetgebruikers surfen wel, maar kopen niet. Als ze al elek tronisch winkelen, dan niet bij hun eigen internetaanbieder. In Europa heden de providers hun inkomsten vooral uit de te lefoontikken. Maar de prijzen daarvan zijn fors gedaald. Deut sche Telekom moest daarom vorig jaar de ene na de andere winstdaling bekendmaken. Bovendien bedreigen nieuwe ontwikkelingen de internetaan bieders. In Groot-Brittannië worden al abonnementen aan geboden tegen een vast tarief, zonder betaling van telefoon tikken. De verwachting is dat die grootschalig 'overwaaien' naar het Europese continent. De winstgevendheid - en dus de waarde - van internetaan bieders komt zo verder onder druk te staan. eindhoven anp Amsterdam Het World Trade Center in het hart van de Zuidas van Amsterdam ondergaat de komende jaren een metamorforse. Voor renovatie en uitbreiding van het kantorencomplex is een half miljard gulden uitge trokken. Medio 2004 moet de kolos zijn uitgebreid tot het grootste kantorencomplex van Nederland. In het nieuwe WTC-concept wordt een volledige integratie van leven en werken nagestreefd. Het karakteristieke blauw van de gevel maakt plaats voor groen. Om de voorbijgangers attent te maken op komende verande ringen is inmiddels een enorm billboard ophangen met een maquette van het WTC-nieuwe-stijl. foto anp marcel antonisse Philips stopt het gesprek met de bonden over een nieuwe CAO. Volgens onderhandelaar mr. A. de Haas is er geen basis meer voor een zinvol en perspectief vol overleg. Philips en bonden hebben een hooglopende ruzie over de plannen van het con cern om het beloningssysteem drastisch te veranderen. Philips wil toe naar een vorm van prestatiebeloning, inclusief een bonusregeling die kan op lopen tot meer dan acht pro cent. Daarbij is op termijn geen plaats meer voor een collectieve loonsverhoging die voor alle werknemers gelijk is. De bon den willen daar absoluut aan washington anp/bridge De index voor de consumen tenprijzen in de Verenigde Sta ten is in maart gestegen met 0,7 procent, de sterkste stijging in elf maanden. Het onverwacht hoge inflatiecijfer vergroot de kans dat de Amerikaanse cen trale banken (FED) op hun ver gadering van 16 mei besluiten tot een verdere verhoging van de rente. President Duisenberg de Europese Centrale Bank liet donderdag weten ook een renteverhoging te overwegen. Amerikaanse analisten had den in doorsnee een stijging van de index verwacht met 0,5 procent. Uit de gisteren gepu bliceerde regeringscijfers blijkt dat het hoge percentage voor een groot deel voor rekening kwam van de energieprijzen. Maar ook de 'kerninflatie', het cijfer zonder de sterk schom melende prijzen van energie en voedsel, viel met 0,4 procent onverwacht hoog uit. Analisten hadden gerekend op 0,2 pro cent. ECONOMISCH KORT De Franse luchtvaartmaat schappij AIR FRANCE en het Russische AEROFLOT zijn in gesprek over het vormen van een alliantie. Dat meldt de Franse Zcikenkrant Les Echos. Air France vormt al een ver bond met Delta Air Lines. Directeur Rob Ruiten van Lan-alyst ziet nog volop groeikansen heim pieter van hove '34?jtig studenten van de vak- Information Technology Ie Universiteit van Liver- beginnen donderdag 20 net de universitaire oplei- computerwetenschappen. ®n anderhalf jaar moeten qJj' e internationaal erkende o,: Mitel op zak hebben. Al- ullen zij de lokalen van de 26 se universiteit nooit zien. udie speelt zich namelijk I via internet af, inclusief chten, tentamens en exa- Rob Ruiten poseert voor een schilderij van Herman Brood. Het doek in de ontvangstruimte is gemaakt naar aanleiding van de opening van het nieuwe hoofdkantoor. foto dickhogewoning móet binnen drie jaar zijn uit gebreid van de huidige vierhon derd tot duizend. Iedere maand neemt het bedrijf veertig nieu we personeelsleden aan. „Het is wel snel gegaan", probeeit de Sassenheimer de enorme groei te relativeren. „Gelukkig zijn we op het juiste moment in de braakliggende internetmarkt gesprongen." Voor die tijd was Ruiter werk zaam bij Randstad Automatise ringsdiensten. „Ik had toen al belangstelling voor internet en zag grote mogelijkheden op dat gebied. Bij Randstad dacht men er echter anders over. 'Spiele rei', vonden ze internet. Mijn collega Addie Wormgoor, twee andere collega's en ik hebben de gok gewaagd en zijn voor onszelf begonnen. Uitgever Wolters Kluwer was de eerste grote klant die de hulp inriep van Lan-Alyst. Al snel schakelden meerdere fir ma's de automatiseerder in. Het onderkomen in Sassen- heim bleek al snel te klein. Vooral nadat de firma in '97 in één klap veertig personeelsle den van het failliete Commodo re uit Nieuw-Vennep overnam. Nu heeft het bedrijf zijn hoofd kantoor in het voormalige Mit- subishi-gebouw aan de War- monderweg. „Maar ook hier zitten we in middels vol", lacht Ruiten. Lan- analyst Groep bestaat tegen woordig uit vier werkmaat schappijen: het in automatise ringsprojecten gespecialiseerde Lan-analyst, provider Novice dat onder meer e-commerce- activiteiten ontwikkelt, Lustrare (voor specifieke vraagstukken) en het al eerder vermelde MIND-IT. Vooral het oplei dingsinstituut is de laatste tijd enorm gegroeid na de recente overname van Randstad Oplei dingscentrum. Uitzendkrach ten van Randstad kunnen bij vestigingen van dit centrum cursussen volgen op het gebied van automatisering en internet. Ruiten hoopt binnen niet al te tijd bij de tien grootste automa tiseerders van Nederland te ho ren, misschien wel bij de top vijf. vasthouden, al stelt De Unie daar inmiddels genuanceerder over te denken. Philips heeft gisteren het per soneel laten weten dat iedereen op 1 juli een loonsverhoging krijgt van 3,25 procent. Het concern beraadt zich nog op de invoering van enkele andere ar beidsvoorwaarden over onder meer kinderopvang en een be tere inzetbaarheid van de werk nemers. Een CAO-loos tijdperk is se dert de jaren zeventig niet meer voorgekomen bij Philips. De oude collectieve arbeidsover eenkomst is formeel op 1 april afgelopen. De daarin gemaakte afspraken blijven van kracht, al dus De Haas. Bij Philips vallen ongeveer 38.000 werknemers onder de CAO. De Haas legt de schuld van het mislukken van het CAO- overleg volledig bij de bonden. Volgens hem is het door Philips voorgestelde beloningssysteem over drie jaar bij alle bedrijven in Nederland gemeengoed. Hij stelt dat de bonden er al in 1998 mee hebben ingestemd om de collectieve loonsverhoging op de helling te zetten. De vakor ganisaties ontkennen dit. De Centrale Ondernemings raad COR van Philips heeft deze week de directie gevraagd de omstreden voorstellen in te trekken. Volgens De Flaas is dit overlegorgaan echter geen par tij bij het CAO-overleg. ECONOMIE WIJZER Ambitieuze voornemens, geeft hij toe. „Maar wel moge lijk. In tegenstelling tot wat vaak wordt beweerd, heeft in ternet nog veel groeimogelijk heden. Laatst was ik in de buurt van Los Angeles. Je hebt daar een vallei, Silicon Valley, met louter computer- en internet bedrijven. Dan zie je wat er in de toekomst allemaal mogelijk is. Zelfs bij de kleinste bakker kun je in de States je brood via internet bestellen. Bij wijze van experiment is iemand geduren de een jaar in huis opgesloten, met een internetverbinding. Nou, tot op heden komt hij aan niets tekort. Het pak dat ik nu draag, komt trouwens uit Bang kok, ook via e-commerce. In principe kun je alles op internet aansluiten, de babyfoon, je koelkast en ga zo maar door." Volgens Ruiten wordt de laat ste tijd vaak te negatief over in ternet gesproken, vooral na de mislukte beursgang van World Online en de vertraagde beurs notering van Newconomy van Maurice de Hond. „Dat zijn al lemaal mensen die proberen zo snel mogelijk geld te slepen uit een hype. Je merkt het ook aan veel sollicitanten die alleen maar een goed betaalde baan willen. Je hebt veel meer aan degenen die van hun hobby hun beroep hebben gemaakt." Schatrijk is Nederland en al les is te koop, toch leveren mensen kostbare jaren van hun leven in op groeiende wachtlijsten. Verpleging, ver uit het meest waardevolle goed dat de overheid kan le veren, oneindig veel belang rijker dan asfalt en tolpoorten en bruggen en zelfs dan on derwijs, is voor geen prijs te koop. Ra, ra, hoe kan dat. Een wachtlijst is een vreemd verschijnsel. Stu denten economie kunnen zich er in verdiepen in handboeken over economische sys temen die op gun sten draaien in plaats van op geld, zoals in het com munisme. Het is lesstof voor eerste jaars dat een wachtlijst, zodra hij eenmaal be staat, zichzelf in stand houdt. Het is een toestand van even wicht die heel moeilijk te doorbreken valt. Hoe komt dat? De eerste re den woont in het huis naast het onze. Zij is 81, loopt moeilijk en slaapt soms niet van de pijn. Haar knieën zijn versleten. De eerste arts gaf haar een injectie, de tweede zei dat ze zich met een rolla- tor nog wel een paar jaar zou kunnen redden, de derde zei dat ze geopereerd moest wor den. ,,Ze zeggen allemaal wat an ders", klaagde ze. De vierde zei iets dat haar ertoe bracht zich inderdaad aan te melden voor een operatie. ,,U kunt beter te vroeg zijn dan te laat", zei hij. „Tegen de tijd dat u het echt nodig hebt staat u eindeloos op een wachtlijst en kunt u niet meer lopen." Ze had lang op de wachtlijst gestaan voor een staaroperarie. Ze wist dat hij gelijk had. Een wachtlijst is een uiting van schaarste en waar schaarste is, spelen mensen alvast in op behoeftes die ze in de toekomst denken te hebben. Daardoor hebben al le wachtlijsten, vanaf het mo ment dat mensen denken dat ze blijvend zijn, een aanzui gende werking. De tweede aanwijzing waar om wachtlijsten niet korter worden, reed voorbij op de Fiets. Het was een vriend van ons met zijn zoon op het zit je. Zijn vrouw houdt met dui zelingen, dubbel zicht en evenwichtsstoornissen het bed. Eerst was zij verwezen naar een oogarts. Die kon nadat ze maanden had moeten wach ten voor een afspraak niets vinden. Toen naar een hart specialist. Opnieuw maanden wachten en ook deze specia list zei dat hij niets kon vin den. Vervolgens zei een inter nist wederom hetzelfde na weer een reeks maanden van wachten. De internist verwees terug naar de oogarts. Onderhand hadden ze er schoon genoeg van. De vader kwam juist van die oogarts, die hij een niet nader te noemen bedrag on der de tafel had toegestoken om zijn vrouw de zoveelste wachtlijst te besparen. Dank baar had de arts het aangeno men. Dat is de tweede reden waar om wachtlijsten zichzelf in B stand houden, ze leveren geld op. Overal ter wereld weten gerantsoe neerde goederen de weg te vinden naar kopers met geld, dat is nu eenmaal een hoofdwet van de economie. Het is onzinnig te den ken dat je dat als Econome en publiciste bestuurder kunt tegenhouden. Niemand kan dat. Het enige zinvolle beleid is gericht op het uit alle macht tegengaan, beter nog het voorkomen, van schaarste. Maar minister Borst wil zui nig zijn en bovendien een tweedeling vermijden. Daar om houdt zij de premies laag, rantsoeneert zij het aanbod en verbiedt zij marktwerking. Het is de slechtste aanpak die je denken kunt. Evengoed hebben we nu een tweedeling, maar we hebben ook nog eens een corrupt systeem waarin veel onzicht baar is geworden. In zo'n si tuatie wordt zelfs de statis tiek, het fundament onder doeltreffend beleid, onbe trouwbaar. Hoeveel staar-, knie- en hartoperaties zijn er werkelijk uitgevoerd? Nie mand die het weet. De werkwijze van Borst doel denken aan een overdreven strenge moeder die haar kin deren zo strak houdt dat ze achterbaks worden. Voor normaal, zelfregulerend ge drag is een minimale portie vrijheid onontbeerlijk. Niet alleen zadelt haar diri gistische aanpak ons op met een slecht en onethisch sys teem, ook wekt het verbazing welke oplossingen ze voor welke problemen kiest. Neem het verpleegtekort. Onder zoek heeft aangetoond dat het mankeert aan crèches en aan deeltijdwerk. Haar oplos sing is gastarbeiders importe ren. Een tekort aan crèches bestrijden met gastarbeid, het is zoiets als een hersentumor bestrijden met een voetam putatie. Bovendien moeten immi granten worden gehuisvest en opgeleid, moeten ze zich verwarmen en zich verplaat sen, ook een ecologisch pro bleem.Dat ziet Borst kenne lijk niet. Misschien bekom mert ze zich onvoldoende om het milieu. Misschien kijkt ze alleen naar haar eigen begro ting. Gastarbeid is gratis, crè ches kosten geld.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11