Geloof Samenleving In Leids klooster Lopsen was weinig tijd voor devi Hervormde Kerk wint kerkvoogdij-kwestie 'Bekende' Nederlanders zwanger van evang9 DONDERDAG 13 APRIL 2000 VANDAAG 13 APRIL Vandaag 49 jaar geleden, op 13 april 1941 was het Pasen. Europa was in oorlog. Rusland en lapan tekenden die dag een neutraliteitsver drag, en paus Pius XII hield een toespraak waarin hij opriep tot vrede. Het Leidsch Dagblad schetst de toespraak van Pius XII de volgende dag als volgt: „Den katholieken in den geheele wereld bracht hij een hartelijk Paasch hallelujah. In deze vreugdegroet mengt zich, zo zeide de Paus, echter een gevoel van smart wegens het droeve schouwspel der volkerentweedracht. Hij riep zijn toehoorders op niet te verzwakken in hun gebed voor een vrede, die de eer van alle naties zou bewaren en voldoe ning zou schenken aan de levensnoodzakelijkheden van de oorlog." De Sikhs vieren vandaag 'Baisakhi', een plechtigheid waar in de oprichting (in 1699) van de zogeheten Khalsa, of Sikh-geloofsgemeenschap, wordt herdacht. Op 13 april 1113 stierf de heilige Ida van Boulogne in het Franse Arras. Na de dood van haar man verbond ze zich als benedictines-oblaat (niet in het klooster levend) aan de abdij van St-Vaast in Arras. Haar zoon Boudewijn I van Boulogne werd de eerste koning van Jeruzalem. Schedel paus Benedictus gestolen madrid Onbekenden hebben in Spanje de schedel van paus Benedictus XIII (1342-1423) gestolen. De relikwie werd het afge lopen weekeinde uit een villa in de buurt van de noordoostelij ke stad Zaragoza ontvreemd. De schedel werd door nakomelin gen van de paus in een urn bewaard. De regering van de regio Aragon had de familie de afgelopen jaren vergeefs gevraagd de schedel in bewaring te geven van een beveiligd museum in de stad. Benedictus XIII volgde in 1394 in Avignon de zogeheten tegenpaus Clemens VII op. Nadat Benedictus XIII door het con cilie van Constanz was afgezet, trok hij zich in zijn geboorte plaats Illescas terug. Davidians bouwen kerk bij Waco waco» Bij de Texaanse plaats Waco leggen Davidians, aanhan gers van wijlen sekteleider David Koresh, de laatste hand aan hun nieuwe kerk. Op 19 april, zeven jaar nadat Koresh en ruim tachtig volgelingen na een wekenlange belegering door de poli tie in een vuurzee omkwamen, wordt het gebouw geopend. De huidige leider van de Davidians. Clive Doyle, is in 1993 als een van de weinigen aan de vlammen ontkomen. De overlevenden verwijten de autoriteiten de dood van hun geestverwanten en hebben een rechtszaak tegen de regering aangespannen die de ze zomer begint. Jongerenreis naar Taizé oegstgeest Een groep van dertien jongeren uit Oegstgeest en Leiden gaat in juli kamperen in het beroemde klooster bij het Franse dorp Taizé. Jongeren van 17 tot 23 jaar die zin hebben om mee te gaan kunnen vrijdag 14 april naar een voorlichtings avond in de rooms-katholieke pastorie aan de Rhijngeester- straatweg 35 in Oegstgeest. Daar wordt een video vertoond en vertellen jongeren die in Taizé zijn geweest over hun ervarin gen. De voorlichtingsavond begint om half acht. Dominee Wilschut viert jubileum alphen aan den run» Met een bijzonder concert wordt zaterdag avond in de Maranathakerk in Alphen het 25-jarig ambtsjubile um van dominee P. Wilschut gevierd. Na zijn studie in Kampen werd hij op 20 april 1975 bevestigd in Westerhaar, sinds 1984 staat hij in Alphen. Het jubileumconcert in de kerk aan de Raadhuisstraat begint om zeven uur, na afloop is er een recep- Cuba verbiedt processies Goede Week havana De Cubaanse autoriteiten hebben dit jaar religieuze processies op de openbare weg in de week voor Pasen verbo den. Dat hebben de Cubaanse bisdommen van de lokale autori teiten te horen gekregen. De bisschoppenconferentie herinner de er in een communiqué aan dat de traditionele processies in de Goede Week vorig jaar wel waren toegestaan. Ze vermeldde niet of voor het verbod een reden is opgegeven. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Alkmaar (SoW), P. Verhoeff te Halle (SoW) naar Leeuwarden (wijkgem. Goede Herderkerk), R.E. Num merdor te Nederhorst den Berg. Bedankt: voor 's-Gravenzande (wijk 1), G.A. Kansen te Burgh Haamstede. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Den Haag, mw. H. Kamphuis en M.J.T. Burema (beiden parttime) te IJsselstein. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt: voor Brunssum-Tree- beek (wijk Maastricht), J. Glas te Almelo. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Kapelle-Biezelinge en Rotterdam-Zuidwijk, G. Cle ments te Eist. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Veranderlijke bewolking en enke le buien, in het noorden (natte) sneeuw. Maxima rond het vries punt in het noorden tot een graad of 9 in het zuiden. Zweden: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, in het noorden met sneeuw. In het zuiden mogelijk onweer en vrij veel wind. Maxima uiteenlopend van iets boven nul in het noorden tot bijna 13 gra den in het zuiden. Finland: Veel bewolking en perioden met regen. In het noorden kans op sneeuw. Middagtemperatuur meest tussen de 5 en 10 graden. Denemarken: Veel bewolking en perioden met regen. Middagtemperatuur rond 9 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Veranderlijke bewolking en enke le buien. In Schotland kans op natte sneeuw en veel wind. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 7 graden in het noorden van Schotland tot 10 graden in het zuidoosten van Engeland. België en Luxemburg: Meest bewolkt en buiig. Mogelijk ook hagel of onweer. Middag temperatuur ongeveer 11 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Vaak bewolkt en tijd tot tijd bui en. lokaal met onweer. Op de westkust een stevige wind. Maxi ma uiteenlopend van een graad of 10 langs Het Kanaal tot onge veer 16 graden in het oosten. Zuid-Frankrijk: Wisselvallig met soms wat zon en geregeld buien, ook met onweer. Middagtemperatuur rond 16 gra den, aan de voet van de Pyre- neen plaatselijk 20 graden. Spanje: In het oosten en zuiden geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Elders bewolkt en buiig. Vooral in het noordwesten lokaal veel neerslag. Maxima van 12 graden langs de Golf van Biskaje tot boven de 20 langs de zuide lijke Costa_s Portugal: In het zuiden soms zon. Verder meest bewolkt en van tijd tot tijd stevige regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur van 14 gra den in het noorden tot tegen de 20 in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Geregeld zon en slechts een klei ne kans op een bui. Middagtem peratuur ongeveer 19 graden. Marokko: Flink wat zon. Vrijdag in het noorden mogelijk een bui. Maxi ma tussen 18 en 25 graden. Tunesië: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima op veel plaatsen oplopend tot boven 30 graden. Madeira: Afwisselend wolkenvelden en zon en vooral donderdag kans op een bui. Maxima rond 18 gra den. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur tussen 20 en 25 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en enkele buien met kans op onweer. Hier en daar ook zon. Maxima om streeks 14 graden, maar vrijdag in het zuiden aanmerkelijk ho ger. Oostenrijk: Wisselend bewolkt en vooral in het westen en zuiden enkele bui en. Stijging van temperatuur, vrijdag in de dalen omstreeks 18 graden. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en een aantal buien, ook met onweer en lokaal veel wind. Middagtempe ratuur oplopend tot omstreeks 17 graden op vrijdag. Polen: Van tijd tot tijd zon en op de meeste plaatsen droog. Middag temperatuur oplopend tot onge veer 17 graden. Hongarije: Zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Maxima oplopend tot ongeveer 20 graden. Italië: Zonnige perioden. Eerst vooral in het noorden nog kans op een bui, vrijdag later op de dag ook in het midden en zuiden. Mid dagtemperatuur oplopend tot iets boven de 20 graden. Corsica en Sardinië: Geregeld zon en vrijdag later op de dag kans op een bui. Maxima tussen 18 en 23 graden. Griekenland en Kreta: Donderdag op de eilanden in het oosten misschien nog bui. Ver der zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur rond 21 gra den. Malta: Flink wat zon en droog'. Middag temperatuur oplopend tot ruim 20 graden. Turkije en Cyprus: Eerst half tot zwaar bewolkt en enkele pittige buien met kans op onweer. Later van het westen uit droog en meer zon. Donderdag maxima op de meeste plaatsen rond 25 graden, vrijdag vooral in het noorden koeler. Weerrapporten 130405 u VRIJDAG 14 APRIL 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.45 Zon onder 20.35 Maan op 15.26 Maan onder05.29 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.43 13.26 00.16 12.59 Laag 08.14 21.45 07.55 21.26 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer warmtefront regen sneeuw V koufront Mtm opklaringen Afc» hagel lagedruk mist windrichting ft hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie e Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefi Advertenties: 071-5.' Familieberichten: 023-5320 216 Redactie 071- 53215 Hoofdredactie: 071- ADVERTB Maandag t/m vrijdag 071- 5356 230 RUBRIEKSAOl Maandag t/m vrijdag vai 071- 5143 545 ABONNEM bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgif: per half jaar (acceptgiro per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een n het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvi betaling. VERZENDINGI Voor abonnementen die p; worden verzonden geldt h aan portokosten per versdi LEIDSCH DAGBLAD 01 Voor mensen die moeilijk hebben of blind zijn (oft leeshandicap hebben), is: van het regionale nieuws Dagblad op geluidscasser informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesprok» Buenos Aires licht bew. n2 Casablanca licht bew. no 1 Johannesburg onbewolkt w.s. 0 Los Angeles licht bew w 3 New Orleans zwaar bew. z3 New York Tel Aviv Toronto 20 11 0 0 - 11 0.1 22 .10 0.0 19 12 00 28 18 00 K N H U I onbewolkt half bew licht bew. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitge: 10 6 2.1 feestdagen). 37 21 00 Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. 21 13 0 0 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendi» 7 5 4 2 INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN 22 11 54.0 Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. 16 6 o.O Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. geld voor de bouw van zoiets kostbaars als een kapel. Maar zeventig jaar nadien noteerde procurator Johan Dircksz. van Agnietenberg: „Er is werkelijk een groot gebrek aan alles." In 1526 was er geen redden meer aan en ging het klooster dicht. Het was allemaal de schuld van de boekdrukkunst, liet men aan de pauselijke legaat weten. Daardoor nam de vraag naar handmatige kopiëen van litur gische literatuur af. Het ging Ze hadden zich eigenlijk moe ten wijden aan meer spirituele zaken, de bewoners van het middeleeuwse klooster Lopsen. Maar dan hadden ze geen cent te makken gehad. Dus gonsde het in de vijftiende eeuw van de bedrijvigheid in het klooster aan het Galgewater, vlak buiten de Leidse stadswallen, op de plek van het huidige wijkje d'Oude Morsch. Lopsen was gespecialiseerd in het kopiëren en illustreren van liturgische werken en het schilderen van religieuze pane len en altaarstukken. Heel het productieproces vond plaats in huis. Dat betekent dat er niet alleen kopiisten, schilders en il- luminatoren aan het werk wa ren, maar ook boekbinders, timmermannen - voor de fra mes van de altaarstukken - en beeldhouwers. Dit alles onder de rook van een drukke perka ment- en leermakerij. Wat van al deze nijverheid rest is een kapelmuur en een grafveld, onlangs blootgelegd door archeologen. En een enkel handschrift, zoals het missaal van Abcou, dat nu in Parijs ligt. De kloostergebouwen, die vlak buiten de stadswallen lagen, werden kort voor het beleg van Leiden afgebroken om de op rukkende Spanjaarden geen voet aan de grond te geven. Maar toen werden ze al niet meer voor religieuze doelein den gebruikt. „Een nogal armoedig Leids stadsklooster', zo omschrijft historicus Pieter Obbema dit Lopsen, of Hieronymusdal, zo als het convent officieel heette. De eerste tijd na de stichting in de veertiende eeuw leken de broeders het nog wel goed te hebben. In 1429 was er nog De Nederlandse Hervormde Kerk heeft de rechtszaak om de kerkvoogdijkwestie gewonnen. De rechtbank in Den Haag wees gisteren de vorderingen af van de 44 gemeenten, die wei geren het 'vrije beheer' van hun kerkvoogdijen op te geven. De 'rebellerende'gemeenten wer den veroordeeld in de kosten van het geding. De kerkvoogdijen eisten dat de uitspraak van de landelijke commissie voor bezwaren en geschillen van de kerk niet-ver- bindend zou worden verklaard. De commissie bepaalde in 1998 dat de betrokken gemeenten ten onrechte vasthouden aan de zelfstandige positie van hun kerkvoogdijen. De rechtbank verwerpt het argument van de 44 gemeenten dat de Nederlandse Hervormde Kerk is georganiseerd volgens het presbyteriaal beginsel, ofwel van onderaf. Alleen al uit de be voegdheid van de generale sy node om de kerkorde vast te stellen, blijkt dat de centrale kerk gezag kan uitoefenen over de plaatselijke gemeenten. „Van een zuiver presbyteriaal stelsel is aldus geen sprake", zegt de rechtbank. De generale synode heeft vol gens de rechtbank in het alge meen de bevoegdheid binden de regels op te stellen voor de gemeenten als onderdelen van de kerk. Noch uit de tekst van de Kerkorde uit 1951, noch uit de notulen van de synodever gaderingen waarin die Kerkor de werd vastgesteld, valt af te leiden dat de generale synode niet bevoegd was in 1991 regels inzake beheer en toezicht te stellen. Toen besloot de synode dat de 'vrij beheer'-gemeenten tot 1 januari 1996 de gelegen heid zouden krijgen om vrijwil lig de aangepaste beheersrege ling te aanvaarden. Het moderamen (dagelijks bestuur) van de Nederlandse Hervormde Kerk, dat met in stemming kennis heeft geno men van het vonnis, hoopt dat de procederende gemeenten hun verzet tegen de kerkorde wijziging uit 1991 zullen opge ven. De kans dat de gemeneten in hoger beroep zullen gaan is groot, aldus hun advocaat, L. Hardenberg. Bij het noemen van de namen van L.C van Dijke en Ir. B.J. van der Vlies, zal maar bij enkelen direct een belletje rinkelen. Toch zijn dit van de veertig 'bekende Nederlanders' die een bijdrage leverden aan de bundel 'Geloven in de Toe komst', zo'n beetje de bekend ste. Van Dijke en Van der Vlies zijn respectievelijk RPF- en SGP voorzitter in de Tweede Kamer. Oh ja, er is ook profes sor dr. Willem J. Ouweneel, een tamelijk bekend en recht zinnig orthodox theoloog. En ds. Arie van der Veer, voorzitter van de Evangelische Omroep. Voor de rest - de meesten zijn predikant of aan een christelij ke evangelische organisatie verbonden - is 'bekende Ne derlander' iets te veel gezegd. Hun faam is vooral binnen de evangelische wereld groot. Hoe dan ook, hun bijdragen in 'Geloven in de toekomst' zijn er niet minder om. Ieder ver haaltje beslaat hooguit twee bladzijden en gaat over de visie van de betreffende auteur op de toekomst van het geloven. Het zal weinig verbazing wek ken dat niemand zegt 'ik geloof niet in de toekomst'. Uiteraard „Een jonkie, rneti i weinig vlieguren II aangeboden", gra len, „met een leer tract: hij moest mi men en ik moest h - van kerkelijk Nede prenten." Het doel van alles Geloven in de toe) If 'christenen bewus Bl hun identiteit inC lv biet christenen de het christelijk gelo tl zien'. De samensti in hun woord vooi brede spectrum ai zeer uiteenlopend1 heeft opgeleverd. 1 3 dat nogal tegen. D lijken allemaal act s EO te zijn. Zwangt evangelie en alles! voorzichtig in hetj t orthodoxe cliche's vraag is nog wel, o ook 'niet christene bereiken. Titel: Geloven int Auteurs: 40 'beke landers' Uitgeverij: Medei Prijs: 9,95 onno van 't kloos11 gen zich moesten 1 op 'het dagelijks J Maar van het loutf leven kwam niet Lopsen zich niet Ook al kreeg |j steun van nabui zoals die van Leidi De productie b| draaien. De har het kloosteratelie: J weg in heel Holla I huizen tot Den E afnemers. De scl ven dichter bij hu 101 naar kerken en an m in Leiden, of naai pr in de dorpen vlald De kloosterling 1 werk niet alleen. E Btl pictores (schilden ch tores (timmerliedc yel ingehuurd, uit Lei de directe omj woonden die in rui naast het kloostei Het schilderbec w eerst aan, in 1482 in en illumineren va et door tot aan hei io bouwen werder tre overgedragen aar te t tharinahospitaal, eci tingen gingen nar en den. 11 Wat rest ligt in in onder een dildce in graven, waarond ve dieper liggende ie overige beenderer to re kloosterlingen ra onderzoek gecrec irt begraven. Boven: te logische resten kc i i huizenblok. Om ia zichtbaar te make m was, heeft de get i het idee om int o met gekleurd pl eei geven waar de k fgi staan. t Bron: Pieter Obb ;t deleeuwen in hai e m id irt is alom sprake van het tegen deel. Bijna zonder uit zondering vindt iedere auteur in een zin of frag ment uit de bijbel inspira tie voor een positief toe komstper spectief. Bas van der Vlies van de SGP bijvoorbeeld neemt een uitspraak van Paulus uit 2 Korinthe 4:18: „Dewijl wij niet aanmerken de dingen, die men ziet, maar de dingen die men niet ziet; want de dingen die men ziet, zijn tijdelijk, maar de dingen, die men niet ziet, zijn eeuwig." Vervolgens schetst Van der Vlies dat het één en al droefe nis lijkt in paars Nederland. Sa men met de voormalige DDR zijn wij één van de meest on kerkelijke landen ter wereld. Bruut geweld op straat, wreed heden van zedendelinquenten, BOEKBESPREKING aanstootge vende recla mebood schappen, drugs en al coholver slaafden die het straat beeld domi neren en pseüdoréli- Nederland karakterise ren. Het lijkt hopeloos, maar de uit spraak van Paulus be wijst dat dit voorbijgaande za ken zijn. „Beslissende vraag is nog wel", stelt de politicus, „of wij door wedergeboorte en waarachtige bekering, gewerkt door Gods geest, wandelen mogen in de vreze des Hee- ren." Ter afwisseling zijn er ook minder ernstige stukjes opge nomen in de bundel. Arnold Vermeulen, directeur van de Evangelische Alliantie, be schrijft een twistgesprek met zijn nieuwe beschermengel: uiteindelijk snel bergafwaarts. Telde Lopsen aan het eind van de vijftiende eeuw nog 42 be woners, vlak voor de sluiting waren het er nog maar drie. Waarvan er nog eentje wegliep ook. Juist in die crepeerjaren her bergde het klooster een grote naam: Cornelius Aurelius, vriend van Erasmus en een van de eerste Nederlandse huma nisten. Nu zijn z'n boeken ver geten, maar destijds was hij in wetenschappelijke kringen een hele piet. In Lopsen - niet be paald een intellectueel centrum - moet hij nogal een vreemde eend in de bijt zijn geweest. Lopsen begon in de veertien de eeuw als broederhuis. In die tijd bloeide in de Nederlanden een lekenbeweging, die bekend is onder de term moderne de votie. Deze broederhuizen leg den zich toe op handenarbeid, en dan vooral het kopiëren en illustreren van boeken. Bijzon der is wel dat Lopsen ook een schilderatelier had. Waar men niet alleen altaarstukken maa- ke, maar soms ook wereldse portretten, bijvoorbeeld van de heren van Naaldwijk. In 1461 sloot Lopsen zich aan bij de Windesheimers, een Au- gustijnse orde. Daarmee kreeg het een kerkrechtelijk betere positie. Eigenlijk had het daar na afgelopen moeten zijn met de handenarbeid: de regel schreef voor dat de kloosterlin- CyCt XJ.OOSTKX ST HIEEONYMTTS -JJAI.of LOVSENte EEYVEN. Een ets van Brouwer het Leidse kloos ter Sint Hier onymusdal. REPRODUCTIE HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14