IMFInflatie gaat fors omhoog it Services International beursgang 'even' uit Economie Vijftig 'klokkenluiders' bellen meldlijn vakcentrale Unilever koopt grote producent SlimFast VUT in stilte omgebouwd in flexibel pensioen Belparkeren I5DAG 12 APRIL 2000 :tes io sluit in Friesland 21 kantoren ggltLi De Rabobank sluit 21 van de 127 kantoren in Fries- rÓórai op het platteland verdwijnen vestigingen. Door de y0ei van internet-bankieren is het aantal loketbezoeken iniige filialen dramatisch teruggelopen. Rabo-topman H. voorzag eerder dit jaar geen grote ingrepen in het kanto- Het net zou fijnmazig blijven. En dat blijft ook zo, aldus jo-woordvoerder. Op de plaats van de te sluiten kanto- mei iven geldautomaten aanwezig. De werkgelegenheid komt 'Ne pig nog niet onder druk. „We hebben in andere functies Orn jot tekort aan mensen, vooral voor de hogere commerci- ject ïen", aldus een woordvoerster. «tanse tabaksfabrikant wint zaak n, De rechtbank in Madrid verwierp gisteren een eis tot koo vergoeding die een zieke roker had ingediend tegen de alle ;e tabaksindustrie Tabacalera. José Calderon Crespo (40), de) ranaf zijn puberteit, lijdt aan een ziekte waarbij de slag- niei rerstopt raken. In oktober 1998 stapte hij naar de rechter n in e 4,5 miljoen gulden schadevergoeding. De Spaanse [dm ;was van mening dat de ziekte een onbekende oorsprong Ihov n dat er geen oorzakelijk verband bestaat met tabakscon- it ko e. Volgens de Spaanse pers bereiden duizenden rokers en aan strottehoofdkanker een rechtszaak voor tegen de industrie. De klacht wordt 31 mei ingediend, de wereld- lag tegen de Tabak. ij51 Nederlandse scheepsbouw mag tln .1 burg De Europese Commissie stemt in met het verlen- financiële steun van de regering aan de Nederlandse sbouw. Het gaat daarbij om 130 miljoen gulden. De ssie heeft evenmin bezwaar tegen het vervangen van ex- •dietsubsidies door rechtstreekse steun aan exporterende swerven. Daarmee is een bedrag van 40 miljoen gulden id. Volgens de commissie worden bij beide regelingen de schreven steunplafonds voor de scheepsbouw niet over- ng benzineprijs zet door: 4 cent De prijs van alle benzine gaat morgen met vier cent tevii 'y Begin deze week was de prijs al drie cent gedaald. Euro het! od, de meestgetankte brandstof, komt morgen op 2,45 per liter. Super ongelood kost 2,51 per liter en super met ovei [vanger 2,57. Vandaag gaat een liter lpg drie cent omlaag ,,9 cent. Alleen diesel wordt duurder. Een liter gaat 1,74 kosten, een stijging van 1,4 cent. De daling van de olie- ct haar weerslag te krijgen op de brandstofprijzen. De n een vat ruwe olie naderde de afgelopen week de 20- -fon rens, nadat het oliekartel OPEC tot een productieverho- oorafsloot. 'P hen uwl» Ou' msignaal voor wegwerkers Ci Werken langs autosnelwegen kan minder gevaarlijk oor, het Duitse Siemens-concern heeft een apparaat ont- iwei ldat de vaart waarmee voertuigen de plaats van weg- 2t Bc amheden naderen kan opmeten en bij te hoge snelhe- luid alarmsignaal geeft. Het apparaat maakt gebruik vod laserdetector. Die kan elke tiende van een seconde de d meten van een naderende auto. Aan de hand van de dsverandering constateert het apparaat of de wagen af- ieve niet. Bij wegwerkzaamheden gebeuren elk jaar meer nderd ongelukken waarbij doden en gewonden vallen. at j lanse pompbedienden in staking Uit onvrede over hun onzekere toekomst kondigden edienden in heel Italië gisteren aan dat zij in mei zeven :erv taken. Als er niet naar hun eisen geluisterd wordt, vol- uni hardere acties. De onzekerheid onder pompbedien- mt voort uit een onderzoek van de Italiaanse mededin- iddi itoriteiten naar prijsafspraken tussen oliemaatschappij- enzinestations. Sinds het onderzoek vorig jaar oktober willen de oliemaatschappijen niet over de mogelijke ge mot de vakbonden praten. Verder is er ongerustheid itenl plannen van de Italiaanse overheid om de benzine- e liberaliseren. •schau laat de zloty vrij zweven imei au* De Poolse regering gaf vandaag de koers van de zlo- rdei )e beslissing, die al eerder door de centrale bank werd ie olen, is een belangrijke stap voor toetreding tot de Euro- ïie omdat de munt nu in éen vrije koersverhouding tot ïootên komen te staan. De koers van de zloty was tot woens- pas oppeld aan die van de euro en de dollar. Polen wil in t de unie toetreden. veil Afkomt in Zweedse handen De failliete Duitse naaimachinefabrikant Pfaff komt ndeel in handen van het Zweedse bedrijf Viking Sewing les, met het merk Husqvarna Viking. Dat heeft de curator Robert Wieschemann, bekendgemaakt. Viking neemt le huishoudelijke naaimachines van Pfaff over, niet de iele. De Zweden kopen de verkoop- en de ontwikkelings- en de merknaam Pfaff. De productie in Karlsruhe jestaakt. Dat betekent dat daar waarschijnlijk 250 van de ïen verdwijnen. De industriële naaimachines van Pfaff gemaakt in Kaiserslautern. Het is niet duidelijk wat Exportkansen blijven liggen luim 50.000 bedrijven in het midden- en kleinbedrijf de potentie te exporteren, maar laten die mogelijkheid ntn Dat concludeert werkgeversorganisatie MKB Nederland Dati listeren gepubliceerd onderzoek. Veel bedrijven kijken er de grens, omdat de Nederlandse markt voor hen groot is. Ook speelt de onbekendheid met de buitenlandse nde handelspartner een rol. Nu exporteren 60.000 mid- kleinbedrijven naar het buitenland. wel ertd chotens bedrijf wacht IT-hype af umsi 010! ictie ,2 pi International (JSI) oerii Jouwer en distributeur irgei }er andere O'Neill- rmoj ing, gaat 'tot nader or- :en.( naar de Amsterdamse onsi et Voorschotense be- n ca'lest onderwaardering twee belangstelling van be- dan v°or informatie- en prol jiefondsen. Wanneer telti Been notering aan het krijgt is onduidelijk, ijf kondigde vorig jaar eerste helft aravJlfcng naar de beurs te het aken. i nie in ons er van bewust de vi legger sinds enige tijd is gespitst op IT-aan- zien dat als een ont- imffl van tijdelijke aard en hij o 'at de waardering van ijnlif derneming beter tot „Vi zal komen als de be- j h< aks weer breder geori- zo laat het bedrijf iiikcS drijf haalt het overgro te deel van zijn omzet uit de distributie van het Amerikaanse merk O'Neill, dat zich vooral richt op jongeren. Daarnaast heeft JSI merken zoals Caterpil lar, Airwalk en Diesel (schoe nen), Simmer, US Bull en Champion USA in zijn stal. JSI wil met het geld uit de beursgang onder andere zijn naamsbekendheid opkrikken. Het bedrijf denkt het geld te ge bruiken voor positieverbetering van O'Neill in de grote Europe se landen en onderzoek naar nieuwe producten. De omzet van JSI steeg vorig jaar met 19 procent tot 270 mil joen, de nettowinst dikte 8,7 procent aan tot 25 miljoen. Hoofdmerk O'Neill behaalde zijp sterkste groei in Groot-Brit- tannië, Duitsland, Frankrijk en Spanje. In deze landen staat O'Neill aan het begin van zijn groei, in tegenstelling tot de volwassen markten Nederland en België. JSI verwacht dit jaar flinke stijging van omzet en re sultaat. Heineken sleept Koning Willem I Prijs in de wacht den haag-zoeterwoude anp Bierbrouwer Heineken heeft de Koning Willem 1 Prijs ge wonnen. Prins Claus, erevoorzitter van de Koning Willem I Stichting, reikt de prijs op 9 juni uit in de Haagse Ridderzaal. Heine ken is de tiende Nederlandse onderneming die de onder scheiding krijgt. De prijs wordt eens in de twee jaar toegekend aan een bedrijf dat opvalt door goed onder nemerschap en dat een be langrijke bijdrage levert aan de economie, werkgelegen heid, welvaart en nationale ondernemersreputatie. „Heineken heeft zich ont wikkeld tot een wereldbe kende onderneming die is uitgegroeid tot de meest in ternationale brouwerijgroep ter wereld", constateert de jury, waarvan de president van De Nederlandsche Bank, A. Wellink, de voorzitter is. De jury noemt Heineken onder meer 'toonaangevend en een voorbeeld voor ande re organisaties' op het ge bied van marketing, logistiek en kwaliteitsbeheersing. Ook wijst zij erop dat de bier brouwer veel aandacht schenkt aan de ontwikkeling van het management. Hier voor is in 1998 de Heineken University opgericht. amsterdam anp De eerste avond van de meld lijn voor 'klokkenluiders' heeft de FNV bijna vijftig telefoontjes opgeleverd. Daarbij inventari seerde de vakcentrale een aan tal klassieke vakbondsverhalen, waaronder enkele schokkende. De FNV opende de meldlijn om ervaringen te horen van werk nemers die een misstand bin nen het bedrijf aan de grote klok hebben gehangen. Een van de verhalen kwam van een touringcarchauffeur, aldus een FNV-voorlichter. „Die was naar zijn baas gestapt, omdat hij langer achter het stuur zat dan het rijtijdenbe sluit toestaat. De man is mond dood gemaakt en uiteindelijk op non-actief gesteld." Een ander verhaal van een werknemer die met zijn gewe ten in de knel kwam, betrof een monteur bij een vuilnisophaal dienst. De man controleerde ook de remmen van de wagens. „Maar van zijn meerdere kreeg de monteur te verstaan dat hij ook de vuilnisauto's met slech te remmen maar de weg moest opsturen. Die monteur is ten slotte uit zichzelf opgestapt." De FNV-voorlichter consta teerde dat de bellers veelal lan ge gesprekken voerden. De klokkenluiders willen graag hun verhaal kwijt. Meestal zijn hun ervaringen vrij ingewikkeld. Verder heeft de vakcentrale een ambtenaar aan de lijn ge had die van zijn chef opdracht kreeg om meer personeel op de FNV-voorzitter Lodewijk de Waal (rechts) en oud-defensieambtenaar Fred Spijkers luidden gisteren de kerkklok in Amsterdam-Sloterdijk als sym bolisch startsein van de actie om er achter te komen wat het lot is van werknemers die misstanden in het eigen bedrijf aan de kaak stellen. foto anp marcel antonisse loonlijst te zetten dan het wer- zijn superieur aangekaart, maar een klokkenluider verder is ge- krijgen van hun werkgever. Ju- kelijke aantal. „Het verschil stak werd daarna ontslagen." beurd. De FNV vermoedt dat de ridisch gezien is hun positie de chef in zijn zak. De ambte- De vakcentrale is vooral zogenoemde helden van het al- meestal ook niet zo sterk, naar heeft de praktijken van nieuwsgierig naar hetgeen met gemeen belang, weinig steun Nederland aan top van alle industrielanden De inflatie in Nederland loopt flink op. Het afgelopen jaar was het twee procent, dit jaar wordt het 2,3 procent en in 2001 zelfs 3,5 procent. Dat voorspelt het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) in zijn vanmiddag gepubliceerde halfjaarlijkse rapport over de wereldeconomie. De prognose voor 2001 is de hoogste van alle industrielan den. Het Centraal Planbureau (CPB) verwacht volgend jaar een inflatie van 3,25 pro cent. washington-straatburg anp De toenemende geldontwaar ding heeft te maken met de krachtige groei an de Neder landse economie. Wat dat be treft wijken de IMF-ramingen nauwelijks af van die van het CPB. Het fonds verwacht dit jaar een economische groei van 3,8 procent (CPB vier procent) en volgend jaar 3,4 procent (CPB 3,5 procent). De werkloosheid neemt vol gens het IMF verder af. Het per centage werklozen onder de be roepsbevolking zakt van gemid deld 3,2 in 1999 tot 2,3 dit jaar en twee in 2001. Dat is bijna het gunstigste cijfers van alle indu strielanden. Volgens het IMF zal alleen IJsland met 1,5 pro cent lager zitten. Het IMF signaleert dat de economische situatie in de we reld het afgelopen jaar aanmer kelijk verbeterd is. Het herstel van de crises in Azië, Rusland en Latijns-Amerika is veel krachtiger geweest dan ver wacht. Daardoor komt de groei van de wereldeconomie dit en volgend jaar rond de 4 procent te liggen. De terugslag door de reeks crises bleek achteraf gezien be trekkelijk bescheiden en kort stondig. In 1998 zakte de groei terug tot 2,5 procent. Aan het eind van dat jaar voorspelde het IMF voor 1999 een vooruit gang van 2,2 procent, maar het werd 3,3 procent. Dit jaar zal de wereldproductie toenemen met 4,2 procent en volgend jaar met 3,9 procent. De economie van de VS doet het nog steeds uitstekend en het herstel in Europa wordt mogelijk krachtiger dan ver wacht. Voor de landen die mee doen aan de euro verwacht het IMF zowel dit jaar als in 2001 een groei van 3,2 procent. Een probleemgeval is nog steeds Ja pan, maar het IMF ziet het land toch wel uit het slop komen. Gisteren publiceerde de Eu ropese Commissie ook al forse groeicijfers voor Nederland. Brussel verwacht dat de Neder landse economie dit jaar met 4,1 procent groeit en volgend jaar 3,7 procent. Voor de hele EU wordt een gemiddelde groei van 3,4 procent geraamd en voor volgend jaar van 3,1 pro cent. Aan kop in de EU gaat Ier land, met een groei van 7,5 pro cent in 2000. De werkgelegenheid in de EU zal dit jaar met 1,3 procent groeien, verwacht de commis sie. Dat is evenveel als vorig jaar. Volgend jaar zal dat 1,2 procent zijn. Ook hier steekt Nederland boven het gemiddel de uit met een werkgelegen heidsgroei van 2,6 procent in 2000, tegen 2,5 procent vorig jaar. Volgend jaar zal dat 2,3 procent zijn, aldus de commis sie. De werkloosheid in Neder land komt daarmee dit jaar uit op 2,4 procent en volgend jaar op twee procent. In de hele EU zal het aantal werklozen in 2001 iets onder de acht procent dui ken. Bij alle gunstige ontwikke lingen ziet het IMF ook risi co's. Scheve verhoudingen in de handelsstromen en de wisselkoersen en uitzonder lijk hoge waarderingen voor aandelen en onroerend goed. De hoge beurskoer sen zijn volgens het IMF mogelijk deels te rechtvaar digen door een gunstige be oordeling van de positieve gevolgen van nieuwe tech nologieën. „Maar ze kun nen ook onrealistische ver wachtingen weerspiegelen over toekomstige winst groei van bedrijven. De koersstijgingen zijn poten tieel zeer destabiliserend, omdat ze burgers en bedrij ven aanzetten tot overcon sumptie en overinvesteren, en wegens het gevaar dat het financiële stelsel kwest- baar wordt voor een neer waartse correctie." Stormloop op Specialist voor 'lijners' kost 5,3 miljard energiepremie utrecht gpd Amsterdam Op de beurs Inter Traffic 2000 in de Amsterdamse RAI wordt als noviteit het zogeheten belpar- keren gelanceerd. Het is een idee van het Zoetermeerse bedrijf Schmitt Parkeersystemen. Via de zaktelefoon meldt de automobilist zich aan bij een speciaal telefoonnummer. Na afloop kan men zich weer afmelden en het parkeergeld verrekenen via de gsm. Inter Traffic 2000 is een internationale beurs voor ontwerp, beheer en onderhoud van verkeers- en infrastructuur. foto anp toussaint kluiters Kopers van een koelkast, vrie zer, vaatwasser, wasmachine of wasdroger maken massaal jacht op de premie van 100 tot 450 gulden die ze kunnen verdie nen met aanschaf van een energiezuinig apparaat. De eer ste drie maanden van dit jaar hebben volgens het ministerie van financiën al meer dan 100.000 mensen bij hun ener giebedrijf de premie opge vraagd. Voorwaarde voor het uitkeren van de premie is dat het appa raat is voorzien van een zoge naamd A-label, het Europese energielabel. Dergelijke appara tuur valt in de meest energie zuinige categorie. Om de pre mie te krijgen moet de koper de rekening samen met het label bij zijn energiebedrijf inleveren. De energiebedrijven op hun beurt krijgen het grootste deel van de kosten vergoed van het Rijk, dat hiervoor subsidiepot jes heeft ingesteld. Secretaris M.Muijser van de Vlehan, de vereniging van leve ranciers van elektrische huis houdelijke apparatuur in Ne derland, schat dat van de koel en vriesapparatuur inmiddels 60 tot 70 procent behoort tot de meest energiezuinige A-label- categorie. Voor wasmachines houdt hij het op 30 procent. Voor vaatwassers is nog geen cijfer te noemen. rotterdam anp Unilever koopt de Amerikaanse producent van voedingsmiddelen en gezondheidssnacks SlimFast voor 5,3 miljard gulden. In de VS is SlimFast de grootste speler op het gebied van voedingssupple menten en gewichtscontrole. Het bedrijf heeft een marktaandeel van 45 procent. SlimFast produceert onder meer maaltijdvervangende repen en poeders om shakes van te maken. Vorig jaar behaalde Unilevers nieuwste aanwinst een netto-omzet van 1,4 miljard gulden. De be drijfswinst was 287,5 miljoen. In grootte wordt SlimFast het zesde voedingsmiddelenmerk van Unilever. In de hele wereld vinden consumenten gezondheid en vitaliteit belangrijk, stelt Unilever. De Amerikaanse markt, die mo menteel een omvang van zo'n drie miljard gulden heeft, is de laat ste twee jaar telkens met zo'n 20 procent gegroeid. De omzettoe- name van SlimFast lag met circa 25 procent per jaar hoger. SlimFast verkoopt nu 6 procent van de omzet buiten de VS. Het bedrijf is daarbij voornamelijk actief in Engeland, Frankrijk en Duitsland. Unilever wil SlimFast internationaal op de kaart zetten. amsterdam anp Uit ongeveer driekwart van alle CAO's is de VUT inmiddels stil letjes verdwenen. De vervanger heet prepensioen of ook wel flexibel pensioen en is, zeker op de lange duur, goedkoper voor de staatskas en duurder voor de werknemer. CAO-coördinator H. van der Kolk schat dat inmiddels vijf miljoen werknemers geen VUT meer hebben maar een flexibel pensioen. Dat geeft, binnen be paalde grenzen, meer mogelijk heid voor eigen keus. De werk nemer kan al vroeger bijvoor beeld minder dagen per week werken of er helemaal mee op houden. Maar in dat geval is de uitkering wel lager, al naar ge lang de vrijheid die hij zich per mitteert. De regeling wordt voor hem goedkoper naarmate hij meer dagen per week langer doorwerkt. Volgens Van der Kolk is er sinds de tweede helft van de jaren ne gentig op dit gebied een stille revolutie aan de gang. „Er is nauwelijks ruchtbaarheid aan gegeven. De discussie ging vooral over het feit dat veel mensen vinden dat werkne mers langer moeten doorwer ken gezien de krapte op de ar beidsmarkt." Hij ziet twee kan ten aan de huidige ontwikke ling. „Er valt meer te kiezen maar de mensen zitten niet meer voor een duppie op de eerste rang." Het is met een flexibel pensioen niet aantrekkelijk te vroeg te stoppen met werken. De 'gun stige' leeftijd om ermee op te houden is in de VUT nog 60 jaar. Bij het prepensioen is die leeftijd zonder veel ophef ver hoogd naar 61 of 62 jaar. Zo is feitelijk de leeftijd om te stop pen met werken opgeschoven. Ook de financiering verandert mee. De VUT werd in feite be taald uit het loon van de wer kenden (omslagregeling). Werk nemers met een flexibel pensi oen die eerder willen stoppen of minder dagen willen werken, moeten zich daarvoor zelf ver zekeren (kapitaaldekking). Van der Kolk verwacht de ko mende tijd nog een stevig rob bertje met het kabinet over de financiering van de nog lopen de regelingen. De Sociaal Eco nomische Raad (van werkge vers, werknemers en kroonle- den) wil unaniem een over gangsperiode tot 2020 voor de afbouw van de financiering van de VUT. Het kabinet wil al in 2002 de fiscale aftrekmogelijk heden van de VUT-premies stoppen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9