'Vredesproces Israël-Syrië mislukt' 'James Bond' blijkt maatje te groot voor Europarlement ^ropa teleurgesteld r situatie Turkije Buitenland Water blijft stijgen CSU-leider Stoiber ook achter Merkel Spanningen in Peru lopen steeds verder op Europarlement zegt zichzelf de wacht aan ©AG 12 APRIL 2000 •me komeetstaart gevonden AOSAmerikaanse astronomen hebben van het ruimte- - Ulysses verrassende gegevens ontvangen die erop wij- kometenstaarten honderden miljoenen kilometers lang zijn. Dat is veel langer dan tot dusver werd aangeno- zijn overtuigende bewijzen dat Ulysses door de staart N( comeet Hyakutake is gegaan. Die zou wel een miljard ki- lang zijn. s heeft Sartre-Beauvoirplein De Franse filosoof Jean-Paul Sartre en zijn partner, nat er Simone de Beauvoir, hebben sinds gisteren hun ei- n in Parijs. Burgemeester Tibéri onthulde het naam- 'lace Sartre-Beauvoir. Aan het plein, voorheen Place ermain-des-Prés, ligt café Les Deux Magots. De Franse ialisten, volgelingen van Sartre, waren daar kind aan rtre en De Beauvoir liggen samen begraven op de Parij- lafplaats Montparnasse. nageproces Iran niet openbaar Het proces in Iran tegen dertien van spionage be- ïbc ïde joden wordt achter gesloten deuren gehouden. Dat stitie in de hoofdstad Teheran vanochtend meegedeeld, en staan officieel terecht wegens 'spionage voor Israël' tegen de veiligheid van de staat'. De zaak begint mor- nQ( ie stad Shiraz. Gevreesd wordt dat de beklaagden de af of levenslang krijgen. Het Europees Joods Congres in fieg de Europese autoriteiten gisteren stappen te onder- ij president Khatami van Iran om te verzekeren dat de entele rechten voor de verdediging van de beklaagden let| geresPecteerd en zij een eerlijk proces krijgen. püktmenistan gaat weer verbannen Turkmenistan heeft de ouderwetse verbanning weer ingevoerd. De maximale verbanningstijd die Turk- rechters kunnen opleggen is vijftien jaren. Een voorma- -premier in Turkmenistan is dat overigens al overko- j woont als keuterboer op een afgelegen boerderijtje. lini rlandse met drugs gepakt in Peru OOijen 25-jarige Nederlandse is gisteren op de luchthaven Peruaanse hoofdstad Lima gearresteerd nadat 2,6 kilo in haar bagage was gevonden. De vrouw stond op het I ar Amsterdam te vertrekken. In februari werden vier Ne- L ers in Peru aangehouden die onderdeel vormden van nlv anent Zimbabwe ontbonden Het parlement van Zimbabwe is gisteren ontbonden, ■ïgstermijn is wettelijk verstreken. President Mugabe >rk(ontbinding bekrachtigd, maar geen datum voor nieuwe ngen aangekondigd. Het in diepe crisis geraakte land 21 !t nu voorlopig zonder parlement stellen. 2 and wil kernafval importeren Het Russische ministerie van atoomenergie wil 20.000 lafval importeren om broodnodige harde valuta voor te verdienen. Het parlement moet dan wel eerst een 992 schrappen die zulke importen verbiedt. Het minis- jrziet inkomsten van 21 miljard dollar in tien jaar. Het staat uit gebruikte brandstofstaven uit kerncentrales in en Azië, aldus minister Jevgeni Adamov. «recorder in alle cockpits' ri Iton» In alle verkeersvliegtuigen moet een cockpit-vi- Cl^rder komen. Volgens de Amerikaanse verkeersveilig- id is dat nodig om ongelukken beter en sneller te kun- iar lyseren. De National Transportation Safety Board doet leveling naar aanleiding van een aantal recente vlieg- waarvan de oorzaak moeilijk viel te achterhalen. Vlieg- ijn al verplicht uitgerust met een cockpit-voicerecorder 'luchtgevensrecorder. t in Luxemburg harde kritiek PAUL KOOPMAN stltdent tuk teleurgesteld en ook locheid over de gerin- ering van de mensen- tuatie in Turkije. De ïinister van buiten- :en, Ismail Cem, kreeg leze harde kritiek voor n tijdens de eerste of- eenkomst tussen zijn e EU sedert drie jaar. «ai enkomst had een fees- akter kunnen dragen, iropees commissaris Verheugen, verant- k voor de uitbreiding lie, stak daar een stok- Js Turkije ooit in aan- vil komen voor officië- landelingen over het 9iatschap, dan moet de echtensituatie in het tisch verbeteren, hield n Cem in Luxemburg name de situatie van lische minderheid in laat te wensen over, :U. ek viel samen met een |%l dacht van een Turkse I*je voor de mensen- organisa- in artsen die mishan- willen vaststellen, sys- II zaterdag 6 mei en zondag 7 mei 2000 in de EXTRAN Sporthal te Haarlem «n bedrijvenpresentatie c.q. banenbeurs, id voor iedere werkzoekende, schoolverlater, witcher, herintreder en loopbaanbouwer, baan in Noord-Holland" brengt vraag en aan- nen. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banenaanbod uit de regio. Gratis entree! AFP Agence France P Geen details bekend over gesprek Barak met Clinton Volgens drie Israëlische ministers is het vredesproces met Syrië mislukt. Het heeft geen enkele zin te onder handelen als Damascus zich zo hard blijft opstellen, zei den ze kort voor het begin van besprekingen tussen de Amerikaanse president Clinton en de Israëlische premier Barak. Het Witte Huis liet vanochtend vroeg weten dat dat gesprek 'serieus en productief was, maar nadere mededelingen zijn niet gedaan. De sfeer tussen Israël en Syrië is er niet beter op geworden toen gisteren, terwijl Barak op weg was naar Washington, be kend werd dat de Israëlische re gering al weken geleden de bouw van tweehonderd extra woningen op de omstreden Go- lanhoogvlakte heeft goedge keurd. Die maatregel zal vol gens waarnemers zeker de woe de van Damascus opwekken. Volgens de Israëlische minis- JERUZALEM-WASHINGTON AFP-Rtr De Verenigde Staten lieten gis teren weten dat Syrië nog niets te berde heeft gebracht dat de meningsverschillen met Israël zou kunnen verkleinen. „Maar we gaan door om te kijken of er nog manieren zijn om de kloof te overbruggen", zei woord voerder Rubin van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken. ter Ramon is het besluit „een uitvloeisel van het mislukken van de vredesbesprekingen met Syrië". Omdat onderhandelin gen met Syrië er volgens hem niet in zitten, „moeten de in woners van de Golan het recht krijgen te wonen en zich eco nomisch te ontwikkelen". De Golanhoogte viel in de oorlog van 1967 in Israëlische handen en werd in 1981 offici eel geannexeerd. Syrië wil al leen vrede met Israël sluiten als het dit gebied terugkrijgt. Bo vendien eist Damascus toegang tot het Meer van Galilea, wat Is raël weigert, omdat het meer in 40 procent van de Israëlische waterbehoefte voorziet. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Levy, sloot zich bij Ramon aan met de me dedeling dat Syrië klaarblijkelijk niet is geïnteresseerd in vrede, omdat het tot dusver geen en kel bevredigend antwoord heeft gegeven op de belangrijkste vragen. Minister Peres meent dat het tijd is voor een adem pauze. Hij gelooft dat hervat ting van de gesprekken met Da mascus op zijn vroegst na de verkiezingen in de VS „of mis schien pas na een machtswisse ling in Syrië" mogelijk is. Er zijn aanwijzingen dat Isra el voorlopig zijn aandacht meer willen richten op onderhande lingen met de Palestijnen. Die waren juist bevreesd dat Israël en Syrië erin zouden slagen snel een akkoord te sluiten, waardoor de noodzaak om met hen tot overeenstemming te komen minder urgent zou wor den. tematisch getreiterd en ver volgd. Het Europese Hof voor de Mensenrechten veroordeel de Ankara tot betaling van 4.500 gulden aan een Koerdi sche vrouw die jarenlang tever geefs vroeg om een onderzoek naar mishandeling en verwon dingen. Europa en Turkije herstelden in december vorig jaar hun banden, nadat de EU-rege- ringsleiders Turkije hadden er kend als volwaardige kandi daat-lidstaat. Hoewel de EU al onderhandelt met. landen als Bulgarije en Roemenië, is van toetredingsonderhandelingen met Ankara nog geen sprake. Diplomaten gaan ervan uit dat het vele jaren, wellicht de cennia, kan duren voor Turkije toetreedt tot de Unie. Behalve de mensenrechten vormt ook de deling van het eiland Cyprus en de gespannen relatie met EU-lid Griekenland een strui kelblok voor de Turkse kandi datuur. Minister Cem zei giste ren in Luxemburg dat hij de be noeming van de huidige Griek se premier Simitis tot formateur van een ni^uw kabinet 'verwel komt'. Sedert ruim een jaar zoeken Turkije en Griekenland voorzichtig toenadering. Onderzoek naar afluisterdienst zinloos geacht STRAATSBURG MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Het Europees Parlement waagt zich niet aan een diepgravend onderzoek naar mogelijk om vangrijke spionage door de Ver enigde Staten en Groot-Brittan- nië bij Europese burgers en be drijven. Een meerderheid van de parlementariërs spreekt over een 'zinloze exercitie' omdat de benodigde getuigen - geheim agenten - niet gedwongen kun nen worden zich te melden. Ja mes Bond is dus een maatje te groot voor pogingen om hem te ontmaskeren. Afgelopen maanden ontstond veel beroering over het spiona- ge-satellietsysteem Echelon, waarmee de Britse en Ameri kaanse veiligheidsdiensten al jaren dataverkeer onderschep pen. Een onderzoek uitgevoerd in opdracht van het parlement, voedde de verdenking dat Was hington en Londen niet geïnte resseerd zijn in informatie over criminelen of terroristen. Be drijven in de Europese Unie zouden worden afgeluisterd, waardoor zij opdrachten aan hun Amerikaanse concurrenten verliezen. Verder bleek dat standpunten van EU-politici soms wel erg snel de overzijde van de oceaan bereikten. Zowel Londen als Washing ton ontkent Echelon ooit te hebben misbruikt. Ruim 160 Europarlementariërs (met na me Groenen) drongen vorige maand echter aan op instelling van een speciale enquêtecom missie. De leiders van de chris ten-democratische, socialisti sche en liberale fracties zullen dit voorstel binnenkort evenwel naar de prullenbak verwijzen. Er komt slechts een 'tijdelijke commissie' die zonder veel be voegdheden enkel verkennend onderzoek moet verrichten. „Met een enquêtecommissie zetten we onszelf in het hemd", verklaart CDA-Europarlemen- tariër Van Velzen. „Het parle ment kan simpelweg geen Amerikaanse getuigen oproe pen. Als we dat toch doen, staan we straks voor schut". De CDA'er verwacht dat de tijdelij ke commissie vooral 'deskundi gen' zal uitnodigen. Die moeten de risico's in kaart brengen van economische spionage en over treding van de privacywetge ving. „Verder zou ik graag wil len weten of de Amerikaanse computerprogramma's die wij gebruiken verborgen sleutels bevatten die het onderschep pen van data makkelijker ma ken." Europarlementariër Buiten weg (GroenLinks) is teleurge steld over de houding van haar collega's. „Maar het is beter dan helemaal niets.". OLASZLiszKA De Hongaarse regering heeft alle sec toren van de samenleving gisteren opgeroepen de helpende hand te bieden aan de slachtoffers van de steeds ernstigere wateroverlast. De rivier de Tisza, die vanuit Roemenië en Oekraïne het oosten van Hongarije doorkruist op weg naar Joegoslavië, be reikte gisteren met een peil van 8,8 meter een re cordhoogte: twee centimeter meer dan het oude re cord uit 1888. En nog steeds stijgt het water met zo'n twee centimeter per uur. Op de foto een over zicht van een dorp in het noordoosten van het land. foto reuters laszlo balogh BERLIJN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De grootste scepticus ontpopte zich gisteren tot de grootste fan van Angela Merkel, de kersverse voorzitter van de Duitse CDU. Beiers premier Edmund Stoi ber, tevens leider van de con servatieve CDU-zusterpartij CSU, wilde niets meer weten van de kritiek die de afgelopen maanden uit München op Mer kel was afgevuurd. Angela Merkel was te liberaal, niet in staat rechts-nationalisti- sche kiezers te binden en voor namelijk boven komen drijven wegens gebrek aan gewicht. Merkel (45) was voor de Beierse geestverwanten een 'Jeanne d'Arc die nog moet leren rij den'. Die kritiek weerspiegelde het oordeel van Stoiber, want in de CSU zegt iemand zelden iets dat niet eerst door hem is goed gekeurd. Maar in Essen, waar de CDU deze week congresseert, schaarde Stoiber zich in het koor van de Merkel-fans. Dat begon al bij zijn aankomst, toen hij buiten de congreshal door Merkel werd begroet. Ze had maandag een 'fantastische re de' gehouden. Echt, hij was diep onder de indruk. Binnen kreeg Merkel van Stoiber een rode rugzak. Daarin zaten een paar rode bokshand- schoenen ('voor stootkracht te gen de politieke tegenstander'), een paraplu in Beiers blauw-wit ('bewijs van betrouwbaarheid van de zusterpartij) en een bier pul ('om de stem des volks niet te vergeten'). Merkel nam het bijna verlegen in ontvangst. Stoibers ommezwaai was de uitdrukking van realiteitszin, zijn specialiteit. Merkel is maandag met bijna 96 procent van de stemmen gekozen tot CDU-voorzitter, dus is ze voor lopig onaantastbaar. De chris ten-democraten moeten weer in het offensief gaan tegen de rood/groene regering in de strijd. Gestook tegen Merkel is daarbij contraproductief. Stoiber is uiteraard geen on voorwaardelijke Merkel-fan. De CSU-leider heeft eigen ambities en die laten zich niet rijmen met Merkels aspiraties. Het on derwerp is taboe verklaard, maar hangt als een onweersbui boven de nu zo zonnige relatie tussen beide voorzitters: een van hen zal naar alle waar schijnlijkheid de uitdager van kanselier Schroder worden bij de Bondsdagverkiezingen van 2002. Wie de beste kandidaat is, is een favoriet thema in de wandelgangen en bij de borrel. Het officiële standpunt is dat de keus pas begin 2002 zal wor den gemaakt. Tegen die tijd kan zich nog een derde kandidaat in de strijd mengen: Friedrich Merz. De nieuwe voorzitter van de CDU/CSU-fractie in de Bondsdag is net als Merkel jong (44) en ambitieus. Als hij zich ontwikkelt tot een effectieve oppositieleider zal hij zich niet zomaar neerleggen bij een figu rantenrol. Fujimori nu officieel op 49,96procent In Peru loopt de spanning op. Er komen steeds meer details naar buiten over mogelijke fraude bij de zondag gehouden eerste ronde van de presidents verkiezingen. Zittend president Fujimori staat inmiddels offici eel op 49,96 procent. Nog enke le honderden van een procent en hij heeft geen tweede stem ronde nodig om te blijven zit ten. Oppositiekandidaat Toledo eist echter een tweede ronde. Mogelijk vandaag nog wordt de officiële uitslag bekend. .Alejandro Toledo zal geen ordeverstoringen of geweld lei den", zei Toledo gisteravond in de hoofdstad Lima, waar zich gisteravond 30.000 van zijn aanhangers verzamelden. „Maar wij zullen niet aarzelen om op te komen yoor democra tie en recht." President Fujimo ri heeft maandag gezegd dat de verkiezingen 'zuiver, vrij en eer lijk' zijn verlopen. „Er waren kleine incidenten, die niet van invloed waren op de procedu re", beweerde hij. In de voorlopige uitslagen staat Fujimori op 49,96 procent en Toledo op 40,39 procent. Maar Rafael Roncagliolo, hoofd de particuliere waarne mersorganisatie Transparencia, zei gisteren dat de verkiezingen Gesjoemel wordt snel aangepakt De oppositionele presidentkandidaat Alejandro Toledo sprak gisteravond tienduizenden van zijn aanhangers toe in het centrum van Lima. foto afp jaime razuri werden gekenmerkt door een aan, dat Fujimori zeker onder stemronde. „Ik denk dat er ern- „ongekende hoeveelheid onre- de 50 procent zou blijven en stige vragen worden opgeroe- gelmatigheden en vervuiling", dat dus een tweede ronde no- pen als de telling van de stem- Kiezerspeilingen en officieuze digis. men iets anders aangeeft", al- tellingen van onafhankelijke Ook de Verenigde Staten dus Witte-Huiswoordvoerder waarnemers gaven aanvankelijk dringen aan op een tweede Joe Lockhart. STRAATSBURG MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Het Europees parlement wil de bestrijding van fraude, 'vergis singen' en vriendjespolitiek in eigen gelederen nog voor het einde van zomer op de rails hebben. Recente perspublica ties over financieel wangedrag nopen de parlementariërs tot spoed. „We moeten eerst ons eigen huis op orde hebben, al vorens we anderen misstanden kunnen verwijten", aldus WD- Europarlementariër Mulder. Als extra drukmiddel weigert het parlement waarschijnlijk zijn begrotingsboeken over 1998 te sluiten. De parlements- boekhouder spoorde ook voor dat jaar talloze malversaties en doodgewone blunders op, die de Europese belastingbetaler geld kosten. De controledienst zet vraagtekens bij zo'n tien procent van de uitgaven van twee miljard gulden per jaar. Het gaat onder meer om onder hands verleende opdrachten die tot schadeclaims leiden en gebouwen die na verhuizing leeg staan maar waarvoor nog steeds huur wordt betaald. Parlementsrapporteur Kuhne hekelde gisteren tevens de „vriendjespolitiek bij benoe mingen die echt capabele men sen frustreert". Sommige ge passeerde ambtenaren hebben met succes hun grief aan het Hof van Justitie voorgelegd en forse financiële genoegdoening ontvangen. Kuhne wijst verder op het „ongelooflijk hoge aan tal diefstallen" van computers, bureaulampen en stoelen uit het parlementsgebouw in Brus sel. Door de afhandeling van de begroting 1998 uit te stellen, dwingt het parlement zichzelf tot snel handelen. Alle partijen steunen de plannen om uiter lijk per 1 september de al jaren slepende wantoestanden te be ëindigen. De Groenen menen dat her stel van het vertrouwen bij de burger absoluut voorrang ver dient. „Het is volslagen hypo criet om de begroting van de Europese Commissie onderuit te halen en over het eigen geld te doen alsof je neus bloedt", aldus Buitenweg (GroenLinks). PvdA'er Van Huiten deelt die kritiek, maar meent dat de par lementariërs zich laten ophit sen door de pers die regelmatig de misstanden aan het licht brengt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7