Onwillige WAO'er verspeelt uitkering lik Lubbers op Brinkman gekleurd door Beatrix' Binnenland Aansluiting op A9 Gemeenten speuren naar nette plek voor hooligans Kloof tussen overheid en woonwagenbewoners Werkgevers willen WW aanpassen RHUIZINGSUITVERK00P PvdA-discussie over staatshoofd li PERZISCHE TAPIJTEN Met welke van de drie gaat u voordelig het weekend in? SDAG 12 APRIL 2000 erlander met hasj gearresteerd jFRMONP De Duitse douane heeft in de grensplaats Em- "T] 1450 kilo hasj in beslag genomen met een straatwaarde miljoen gulden. Een 50-jarige man uit Hilversum en een ge Duitse vrouw uit Emmerich zijn gearresteerd. De Duit- 3oringsdienst maakte de vangst, die donderdag al werd i, gisteren pas bekend. Het tweetal zou de hasj in een wagen van Marokko naar Emmerich hebben vervoerd, e Duitse een transportfirma heeft. n miljarden voor rekeningrijden Minister Netelenbos van verkeer vindt het 'onzin' dat n D66 de aanval hebben ingezet op haar plannen om ip eld uit te trekken voor een betere bereikbaarheid van met ie de Randstad. De twee regeringspartijen zijn bang dat de er miljarden gaat uitgeven aan asfalt. D66-fractievoorzit- Graaf zei vanochtend 'absoluut niet bereid' te zijn daar- 'eel geld uit te trekken voor de proef met rekeningrijden, is de minister is dat niet aan de orde. Akhorst wil 'kipbatterij' verbieden j Na een verbod op legbatterijen, komt er waarschijn- t een verbod op batterijkooien voor moederkippen. Deze irkippen fabriceren kuikens die uitgroeien tot kippen slacht. Minister Brinkhorst van landbouw wil dat fok- 1 vleeskuikens niet langer batterijkooien en kooien zon- ooisel gebruiken. Elke moederkip moet minstens 1425 ite centimeter ruimte hebben. Eerder is zo'n verbod al af- ken voor kippen die worden gehouden voor hun eieren, latterijen worden per 2012 in heel Europa verboden. ringen wil werk voor asielzoekers 3ENHet provinciebestuur van Groningen wil een expe- met het inschakelen van asielzoekers in het arbeidspro- zouden tegen vergoeding arbeid kunnen gaan verrich- iectoren waar een grote vraag is naar personeel. Op die zouden asielzoekers aan werk kunnen worden geholpen ze wachten op een verblijfsvergunning. Aan de andere Duden knelpunten in de personeelsvoorziening kunnen n opgelost. er geld nodig voor slachtofferhulp' Er moet meer geld beschikbaar komen voor het be- m van criminaliteits- en verkeersslachtoffers. Dit vindt /an Vollenhoven, voorzitter van het Fonds Slachtoffer- jederland. Van Vollenhoven vindt dat de 16 miljoen gul- diverse overheden nu jaarlijks geven aan de organisatie ifferhulp Nederland in schril contrast staat met de 220 die jaarlijks wordt uitgegeven aan de reclassering van ïwelijn levert milieu niets op 1unl lÉLt De Betuwelijn levert het milieu niets op. Het vervoer in zorgt voor iets minder uitstoot aan kooldioxide dan r met vrachtwagens. Maar dat wordt teniet gedaan door ;a bedrijvigheid en het extra vervoer waarvoor de Betuwe- zorgen, blijkt uit onderzoek van Verkeer en Waterstaat, eede Kamer had daarom gevraagd vanwege de onduide- 1 over de milieuvoordelen van de Betuwelijn. Het onder- apport biedt die echter ook niet. Veel hangt af van de )f er daadwerkelijk minder vrachtwagens gaan rijden na- per spoor is aangelegd en van de vraag met welke locomo- R( (diesel of elektrisch) er gereden gaat worden. l00! unissariaat kritisch over DNO um« De kans dat De Nieuwe Omroep (DNO) in septem- irdt toegelaten tot het publieke bestel, lijkt geen vanzelf- nde zaak. Voorzitter H. Koetje van het Commissariaat e Media plaatst 'enkele kritische kanttekeningen' bij de mma-informatie. Koetje: ,,Op basis van wat DNO nu ver- vraag ik me af of ze inderdaad aanvullend zijn op het ke bestel". DNO is volgens Koetje ook te optimistisch wat de voorkeur die zij hebben uitgesproken voor het uitzen- n hun programma's. „DNO wil op prime time uitzenden, iet is niet DNO die uitmaakt op welk tijdstip hun pro- ïa's de lucht in gaan. Dat is de zendercoördinator." sorteerders onwel door pakket orn» Tien medewerkers van een postsorteercentrum in )orn hebben gisteravond door een lekkend postpakketje kregen van ademshalingsmoeilijkheden, brandende ogen ifdpijn. Een milieuteani van de politie ontdekte dat de in werden veroorzaakt door een postpakketje met een arvan de dop was losgegaan. Het pakketje was geadres- lan een chemisch bedrijf. itJ icentrale woedend op bemiddelaar ria'! dam Taxicentrale Amsterdam (TCA) is woedend op pro- e ai M. Rood, de bemiddelaar in het hoofdstedelijk taxicon- ood kondigde aan dat hij vandaag met zijn definitieve be- lingsvoorstel komt. TCA heeft vooral problemen met voorstel om de telefoonpalen van de taxistandplaatsen te leren. Hoewel de centrale-op korte termijn een nieuwe incentrale krijgt, zijn de palen voorlopig heel belangrijk, zar CA. TCA had er op gerekend daar nog een keer met Rood kunnen praten. Daarover zouden toezeggingen bestaan. n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diens de grond neerleggen. Zij wor den niet verdacht van strafbare feiten. De fans worden opge pakt omdat ze mogelijk op rel len uit zijn", licht een woord voerster van het ministerie van binnenlandse zaken toe. Het preventief oppakken wordt mogelijk op grond van het nieuwe wetsvoorstel op-de 'bestuurlijke ophouding', dat onlangs door de Tweede Kamer is goedgekeurd. De voetbalfans mogen maximaal twaalf uur worden vastgehouden. Ge meenten zijn verantwoordelijk voor de opvang. Vooral de vier speelsteden Amsterdam, Rotterdam, Arn hem en Eindhoven en omrin gende plaatsen maken zich zor gen waar ze de onruststokers moeten onderbrengen. „De lo caties liggen niet voor het opra pen", zegt een woordvoerster van de gemeente Amsterdam, waar nog geen ruimtes beschik baar zijn. amsterdam gpd Alle gemeenten moeten onder komens paraat hebben waar zij tijdens het Europees kampi oenschap voetbal potentiële relschoppers kunnen vasthou den. Supporters die preventief worden opgepakt, en dus nog niets hebben gedaan, horen niet thuis in politiecellen. Leeg staande kazernes, schoolge bouwen, voetbalstadions en sporthallen moeten onderdak bieden aan onruststokers. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) stuurt haar' leden nog deze week een brief met de eisen waaraan de accommodaties moeten voldoen. Elke locatie moet ruimte bieden aan onge veer 250 vermeende raddraai ers. Ze hebben recht op tele foon, douche en toilet, medi sche voorzieningen en een de gelijke slaapplaats. „Supporters die niets hebben uitgespookt, kun je niet zo maar ergens op Amsterdam Bij de kruising van de snelwegen A2 en A9 bij Amsterdam-Zuidoost wordt hard gewerkt aan een nieuwe aansluiting op de A9. De nieuwe verbinding zorgt voor een rechtstreekse toegang naar bedrijven, het ziekenhuis AMC en de Amsterdam ArenA. De werkzaamheden moe ten voor de aanvang van Euro 2000 zijn voltooid. foto anp cor salverius utrecht gpd Bij gebrek aan inzet voor terugkeer den haag anp WAO'ers die niet meewerken aan hun herstel, bijvoor beeld door een medische ingreep of een therapie te wei geren, lopen het risico om hun WAO-uitkering te verlie zen. Als arbeidsongeschikten daarentegen met behoud van uitkering gaan werken, kunnen zij een bonus tege moet zien waardoor zij er netto 10 procent op vooruit gaan. Dat zijn twee plannen die staatssecretaris Hooger- vorst van sociale zaken vrijdag in de ministerraad voor legt. Ze maken deel uit van een serie plannen om het weer toenemende beroep op de WAO in te dammen. makkelijker weer aan de slag kunnen als hun klachten feijn verdwenen. Hoogervorst wil zich bij zijn nieuwe maatregelen vooral richten op het jaar ziektewet dat voorafgaat aan de WAO. Een bekend probleem is dat werkgevers nauwelijks omkij ken naar zieke werknemers. Hoogervorst wil dat aanpakken door deze werkgevers via uitstel van de WAO-keuring met een half jaar langer het loon van zieke werknemers te laten doorbetalen. Als positieve prik kel richting werkgevers kunnen Na een korte periode van daling neemt het aantal WAO'ers sinds een paar jaar weer toe. Vooral vanuit zijn eigen WD staat Hoogervorst onder zware druk om aanvullende maatregelen te nemen. WD'er Wilders heeft al voorgesteld om mensen met psychische klachten geen WAO-uitkering te geven. Het CDA ziet er wel brood in om deze groep langer in de ziekte wet te houden, zodat ze niet het stempel 'arbeidsongeschikt' krijgen opgedrukt en dus ge- ze een arbeidsongeschikte een tijdje (op proef) in dienst ne men zonder dat ze loon hoeven te betalen. Als prikkel voor zieke werkne mers stelt Hoogervorst op nieuw voor om bij ziekte niet langer het volledige loon door te betalen. Ook het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen (LISV) heet onlangs voorstellen in die richting gedaan. Het LISV stelt dat werknemers op het moment geen enkele prikkel ontvangen om uit de WAO te blijven. De bewindsman heeft echter weinig invloed op de doorbeta ling bij ziekte. Volgens de wet hoeven werkgevers maar 70 procent van het loon door te betalen, maar in de meeste cao's wordt volledige doorbeta ling geregeld. Behalve een be roep op werktgevers en bonden of het zeer zware middel om cao's niet algemeen verbindend te verklaren, kan Hoogervorst weinig doen. den haag gpd Werkgeversvereniging VNO- NCW vindt dat werknemers die scholing weigeren, moeten worden gekort op hun WW als ze werkloos worden. De straf korting moet ingaan als aange toond kan worden dat het be drijf zijn best heeft gedaan om de werknemer te scholen. Volgens Ronald de Leij, direc teur sociale zaken, horen werk nemers er zelf ook voor te zor gen dat ze aantrekkelijk blijven voor de arbeidsmarkt. Nu wor den werklozen alleen gekort op hun uitkering als ze niet genoeg moeite doen om weer aan de slag te komen; bijvoorbeeld als ze te weinig solliciteren of een baan weigeren die hen wordt aangeboden. De werkgevers voorman stelt nu voor om werklozen te korten als ze tij dens hun loopbaan al niet ge noeg hebben ondernomen om al dan niet ergens anders aan het werk te blijven. Mensen die nu al een WW- uitkering hebben blijven buiten schot. De werkgevers willen al leen mensen die in de toekomst werkloos worden strenger aan pakken. „Steeds meer bedrijven bieden hun werknemers de mogelijkheden voor scholing. Als ze daar geen gebruik van maken, en op straat blijven staan, is dat hun eigen schuld. Wie zijn gat verbrand moet op de blaren zitten", zegt De Leij. ie h n Beatrix had begin jaren negen- hoge pet op van de toenmalige ictievoorzitter Elco Brinkman, imier Lubbers, met wie de ko- ien hechte relatie had, heeft zich Jem eJegening van de CDA-kroon- en beïnvloeden door de negatie - ie van koningin Beatrix, rijven de Algemeen Dagblad sten Redmar Kooistra en Koole in hun vandaag versche- ik Beatrix, invloed en macht van nzinnige vorstin. Elco Brinkman reageren op de visie van de twee op zijn broedertwist met Lub-, ziet de gebeurtenissen in 1994 gepasseerd station, aldus zijn Derder. Volgens Kooistra en Koole, die voor hun boek hebben gesproken met anonieme oud-functionarissen van het Koninklijk Huis, sprak de koningin haar zorg over Brinkman in kleine kring uit in de zomer van 1993. Dat was nog voordat de posi tie van de CDA-fractievoorzitter onder druk kwam te staan. Door een aaneenschakeling van onge lukjes en affaires brokkelde het CDA on der Brinkman in de aanloop naar de ver kiezingen van 1994 zienderogen af. Lub bers verloor het vertrouwen in Brink man en schreef in maart van dat jaar een brief aan enkele partijgenoten waar in hij afstand nam van 'onze eerste man'. Brinkman had volgens de premier zijn geloofwaardigheid en gezag verlo ren. Een kopie van de brief ging naar zijn vertrouwelinge Beatrix. Door de oproep van D66-leider De Graaf vorige week om de politieke invloed van de koningin te beperken, is de discussie over de monarchie losgebarsten. Vol gens de schrijvers is het aan Lubbers te wijten dat Beatrix veel ruimte neemt in haar gesprekken met politici. Hij gaf een royale interpretatie aan de mogelijkheid van de koningin om een stimulerende rol te vervullen. Die vergrote invloed heeft niet alleen betrekking op redevoe ringen, maar ook op kabinetsbesluiten van uiteenlopende aard, aldus Kooistra en Koole. Zo was de koningin volgens hen betrok ken bij het besluit van de premier en de voorzitter van een particuliere stichting om het schilderij Victory Boogie Woogie van Mondriaan voor 80 miljoen gulden aan te schaffen. De koningin zou ook in vloed hebben uitgeoefend op de over plaatsing van de Zuid-Afrikaanse am bassadeur Roëll en de vestiging van een ambassade in Jordanië. Ze kreeg niet altijd haar zin. Beatrix wil de in 1993 de rekening voor het huis van Willem-Alexander door het Rijk laten betalen. Dat weigerde Lubbers, op ad vies van zijn topambtenaren. De kroon prins moest het pand zelf van zijn oma Juliana kopen, alleen de beveiliging werd door de rijksoverheid betaald. Het boek van de journalisten verschijnt omdat Beatrix op 30 april twintig jaar koningin is. De laatste tijd zijn er wat relletjes geweest rond haar persoon. Vooral haar ski-vakantie in Lech, net na dat de partij van Haider in Oostenrijk aan de macht kwam, riep vragen op. looiste Oosterse Tapijten nü voordeliger dan ooit Medio mei 2000 opent Perez ;ht tegenover de huidige lokatie een el grotere, prachtige nieuwe winkel. De bestaande voorraad wordt nu i( kocht met veel verhuizingsvoordeel, m nu profiteren van hoge kortingen, 10% tot wel 50%. Kom gauw genieten. den haag gpd I Bronsteeweg 2, Heemstede, Telefoon: 023-5292509. Van premier Kok mag er gerust over een modernere monarchie worden gediscussieerd. Dat doet hij ook, met koningin Bea trix zelf. De gewonere PvdA-le- den beginnen volgende week hun eigen discussiegroep over het staatsrecht, democratie en monarchie. Een eerste gespreksonder werp is in elk geval de rol en functies van het staatshoofd, zegt PvdA-lid F. Kampers uit Utrecht, initiatiefnemer van de discussiegroep. Hij vindt het tijd voor een nieuwe wind door het staatsbestel. Zelf is Kampers voor een republiek. In de groep zitten ook leden die de monar chie willen behouden. „Ons doel is de discussie over het staatsbestel op gang te brengen binnen de partij. We zullen, gezien de samenstelling van de groep, niet tot een una nieme uitspraak komen. Dat is niet erg, wij hoeven geen be sluit te nemen. Dat is aan de CPB: Werkloze aan betaald werk helpen den haag anp De zonnige vooruitzichten van onze economie plaatsen de po litiek voor een lastig probleem. Het regeerakkoord laat extra uitgaven en extra lastenverlich ting toe, maar beide dreigen te leiden tot hogere lonen. Dat kan het voor mensen met een uitkering moeilijker maken om een baan te vinden, aldus het Centraal Planbureau (CPB). In het Centraal Economisch Plan, dat richting moet geven aan het beleid van het kabinet, pleit het CPB voor maatregelen om mensen zonder baan aan be taald werk te krijgen. Ook de staatsschuld moet omlaag, niet alleen in absolute cijfers, maar ook als percentage van het bruto binnenlands pro duct (BBP). Dat is van belang om de kosten van de vergrijzing in de toekomst de baas te blij ven, aldus het CPB. Het planbureau stelt ook dat de informatie- en communica tietechnologie (ICT), internet en wat daarmee samenhangt, leidt tot een hogere welvaarts groei. Bovendien leidt ICT ertoe dat bedrijven die gebruik ma ken van moderne apparatuur beter presteren. Het CPB ver wacht dat dit positieve effect de komende jaren in ons land steeds belangrijker wordt. De ICT-sector neemt dit en vol gend jaar een kwart van de eco nomische groei voor zijn reke- ning. Woonwagenbewoners en de overheid zijn verstrikt geraakt in een diep wederzijds wan trouwen. De autoriteiten heb ben deze Nederlanders te lang als 'willoze objecten' gezien die zich moesten aanpassen aan de burgermaatschappij. De bewo ners pikten dit niet en zochten hun heil in richtingen als de criminaliteit. Dat schrijft Sjaak Khonraad in zijn proefschrift Woonwagenbewoners, burgers in de risicomaatschappij, waar hij vandaag op promoveert. Khonraad werkte jarenlang als hulpverlener in woonwa genkampen en zag dat er lang zamerhand een grote kloof ont stond tussen de bewoners en de overheid. „Na de afschaffing van de Woonwagenwet vorig jaar heeft de overheid de han den compleet van deze groep afgetrokken. Ze beschouwt ze als 'gewone burgers' maar dat zijn ze natuurlijk niet." De verschillen tussen woon wagenbewoners en burgerbe volking zijn niet uit te wissen, stelt Khonraad, die nu docent is aan de Universiteit Utrecht. „De werkloosheid onder de woonwagenbewoners is bij voorbeeld bijzonder hoog. Sommige onderzoekers schat ten dat negentig tot honderd procent van de bewoners een uitkering ontvangt." Ook op het gebied van het onderwijs be kleedt de groep een uitzonde ringspositie. Zo is de doorstro ming van het basis- naar het voortgezet onderwijs proble matisch. „Er is geen reden om aan te nemen dat ze minder in telligent zijn, maar ze zien vaak het nut van een opleiding niet in." Het is niet vreemd dat ze in de marge van de samenleving terechtkomen, vindt de promo vendus. Maar het gebrek aan controle door de overheid zorg de er vervolgens voor dat bewo ners illegale activiteiten straffe loos konden voortzetten. Tussen de overheid en de bewoners van een woonwagenkamp, zoals hier op de foto, is een grote kloof ontstaan. foto cpd roland de bruin Motorola M3588 van f 199,- voor f 99," Trium Galaxy van f 229,- voor f169,- Inclusief totaal f 50,- beltegoed Siemens C25 van f 299,- voorfi99,- partij zelf. De PvdA zal toch eens kleur moeten bekennen over een modernere rol van het staatshoofd." De officiële reacties van PvdA-prominenten op de uitla tingen van D66-leider De Graaf over het staatshoofd hebben nu iets krampachtigs, vindt Kam pers. „Er mag wel over de rol van het staatshoofd worden ge sproken maar tegelijkertijd wordt er bij gezegd dat niet aan de politieke functies mag wor den getornd." tgf Telfort aanzienlijke n de Motorola Galaxy en de prijsverlaging* M3588, Triure Siemens C25 is het nu nog voordeliger om te kiezen voor Telfort Pak&Bel Pre-Paid, Zo belt u tot I mei in het weekend al vanaf 15 cent per minuut (daarna vanaf 20 cent per Doe gratis 0800-1771 gewoon verder in de daluren vanaf 25 cent per minuut en in de piekuren voor het lage tarief van slechts 95 cent per minuut. Ga dus nu naar de winkel Telfort n vraag n r de irden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3