De Fox Kid voetbalt niet meer op straat 1 WEER De dansschool swingt niet meer Universiteiten en premiejagers Nederland geeft toonlei bij nieuw tv-amusemP WOENSDAG 12 APRIL 2000 COMMENTAAR De Universiteit van Leiden heeft gisteravond het eerder op de dag aangekondigde plan weer afgeblazen om studenten informatica te lokken met een premie van drieduizend gulden. Wat je noemt een goed voorbeeld van beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald. Universiteiten horen met elkaar de competitie aan te gaan met maar één inzet: kwaliteit. Veel universiteiten blijken weinig vertrouwen in te hebben in de wervende kracht van hun status, want bonussen, premies en ca deautjes zijn aan de orde van de dag. Amsterdam geeft duizend gulden aan studenten econometrie die in één keer hun eerste jaar halen. Delft geeft een extra beurs van vijfduizend gulden en Eind hoven geeft computers weg. De tijd dat universiteiten als onaan tastbare, eerbiedwaardige, wetenschappelijke instituten veel weg hadden van een ivoren toren, is gelukkig achter de rug. Deze beke ring tot de waan van het marktdenken schiet echter veel te ver door. De Universiteit van Leiden onderscheidde zich tot gistermiddag juist bewust van de anderen door buiten het jachtterrein van pre miejagers te blijven en zich veeleer te profileren als een toevluchts oord voor studenten die topkwaliteit zoeken. Op die weg gaat het bestuur gelukkig verder. Het Leidse incident heeft niettemin de verdienste dat het een praktijk laat zien die nodig aan banden moet worden gelegd. Dat kan door zelfregulering als universiteiten bereid zijn om samen af spraken te maken over een code waarin het doen en laten in dit verband wordt vastgelegd. Maar als de onderwijsinstellingen daar toe niet geneigd zijn, moet de minister ingrijpen. Natuurlijk laten studenten zich in hun keuze voor een universiteit ook leiden door de kwaliteit van het bestaan in de plaats waar ze hun studententijd zullen doorbrengen: de huisvestingsmogelijkhe den en het uitgaansleven, maar onderzoek leert dat voor het leeu wendeel van de studenten een uitdagende studie de doorslag geeft. Dat moet vooral zo blijven. Al vijf vorstdagen in april De maanden die traditioneel de kost voor Koning Winter moe ten verdienen hebben het laten afweten. In februari werden in De Bilt slechts zes vorstdagen geregistreerd en in maart vier. Met april op de kalender is er een andere situatie ontstaan. Gisternacht werd in Eerbeek op de Veluwe -5,0 gemeten en de gemiddelde minimumtempera tuur over de eerste 10 dagen van de maand (-1,0) was daar het laagste gemiddelde decade minimum sedert november. Verder bedraagt het aantal vorstdagen in april op veel plaatsen al vijf. Het gemak waarmee de nachte lijke temperaturen onder nul komen heeft uiteraard alles van doen met de gewijzigde druk- verdeling. Niet langer draait het om een straffe westcirculatie met aanvoer van zachte lucbt- massa's naar het Noordzeege bied en/of Scandinavië maar om noordelijke luchtstromin gen. Die transporteren lucht- massa's uit de poolstreken di rect of via een omweg naar on ze omgeving. Als aanjager fun geert een bijzonder sterk lucht drukmaximum van wel 1045 hPa in de regio Groenland/IJs land. In het overgangsgebied tussen de poollucht en relatief zachte oceaanlucht is een actie ve depressie ontstaan. Het cen trum lag vanochtend bij Lon den met een kerndruk van 982 hPa. In onze regio was het weerglas op Valkenburg gezakt tot iets onder de 984 hPa. Ondanks de wel erg lage luchtdruk viel het met het weer best wel mee. De wind sprong niet uit de band en de hoeveelheden neerslag wa ren niet zo groot. Op Valken burg werd 5 mm opgevangen. Morgen trekt het centrum van de depressie naai' het noord oosten. Onder invloed van het systeem gaan er buien vallen die van onweer vergezeld kunnen gaan. De wind waait uit het zuiden tot zuidwesten en neemt aan de kust toe tot krachtig, mogelijk enige tijd hard. De temperatuur komt niet veel hoger dan 10- 11 graden. Later op vrijdag en za terdag kan een frontale storing die over Frank rijk naar het noordoosten opnieuw regen of buien veroor zaken. Internet-sites van kinderzender moeten nieuwe hangplekken voor jongeren worden Als het aan Fox Kids ligt, zit straks elk kind de hele dag achter zijn computer, speurt via zijn mo biele telefoon het internet af of gebruikt zijn gameboy om spelletjes mee te spelen. De grootste pan-Europese kinderzender presenteerde deze week op de tv-beurs MIPTV in Cannes de jongste strategie voor het internet en die houdt een forse aanval op de 'vrije tijd' van de jeugd in. Het is maar een spelletje Je kunt van die F-siders van Ajax niet zeggen dat ze gek zijn. Oké, er was er gisteravond één te zien die op de tribune zijn hemd én zijn broek had uitgetrokken om te laten zien, dat hij het Ajax-logo op zijn bovenarm had laten tatoeëren. En een vrouw van 28 die weer bij haar ouders op een zolderkamertje was gaan wonen, omdat het volgen van haar club inmiddels zoveel geld kost, dat ze haar huis niet meer kon betalen. Je zag ze in Zembla schelden op Wouters. Je zag ze schelden op Win ter. Er waren veel drie-letter-woorden te horen in de documentaire De zaak-Ajax. „Rot op, stelletje klootzakken was nog het minst er ge. Je zag ze de selectie opsluiten met de woorden: „Blijven trainen tot jullie het kunnen. Maar gek? Niks hoor! F-sider Olaf bijvoorbeeld had heel goed begre- pen wat voetbal is. „Het is een spelletje", zei hij aan het slot van De "aak-Ajax. En zo is het precies. Alleen: je had als kijker die woorden niet meer verwacht na al die opgefokte toestanden. „Het is een spel letje. Het was bijna een openbaring om een fervent supporter dat te horen zeggen. Voetbal is een spelletje, maar Ajax is geen club meer. Dat is een beursgenoteerd bedrijf, een naamloze vennootschap meteen direc teur en een raad van commissarissen en een soort multifunctioneel centrum van glas en beton waar ze in het midden een voetbalveld hebben neergelegd. Begroting van honderd miljoen. Dochterbedrij ven' in België en Ghana en Zuid-Afrika. Mooie documentaire was het. Je zag hoe club en supporters uit el kaar zijn gegroeid. Hoe supporters zich druk maken over de veran dering van het logo. Over de gele wc's en de blauwe prullenbakken in de Arena. Het totaal ontbreken van voetbalsfeer. En voorzitter Michael van Praag die met elk woord liet merken daar niets van te begrijpen. Dat oude logo, zei hij, dat bijna honderd jaar de rood witte Ajaxshirts sierde, „was een moeilijk op de shirts te borduren brei die er, van een afstandje, al snel uitziet als een vieze vlek.Hoe verzin je het. Er waren beelden van een vergadering van de 'commissie-sfeer', waar de supporters mogen meepraten. Het bedrijf heeft er twee ton voor uitgetrokken. Even naar de notulen", zei de voorzitter. Hij had het niet over supporters, maar over klanten. Hij had het over 'het product-voetbal'. „Maar wij zijn met ons hart verbonden aan dat 'product', zoals zij dat noemen", schamperde Olaf. Ajax deed verdacht veel denken aan een politieke organisatie, die de fans 'inspraak' heeft gegeven. De belangrijkste vraag werd in Zembla niet gesteld. Als Ajax beter zou voetballen, zou iemand zich dan druk maken over de beurs gang, de structuur, het logo en de blauwe prullenbakken? Ik denk het niet. Maar de vraag kwam bij de programmamakers kennelijk niet op. Vreemd. Een Fox Kid kruipt straks als hij wakker wordt meteen achter zijn pc of speelt een spelletje met zijn gameboy. foto ap Met vriendjes op straat voetbal len tot het donker wordt, zit er niet meer in. En voor huiswerk maken zal helemaal geen tijd zijn. Een Fox Kid kruipt straks als hij wakker wordt meteen achter zijn pc en zoekt zijn per soonlijke startpagina op. Daar kan hij zijn lesprogramma van die dag lezen en wordt hij er even aan herinnerd dat zijn zus jarig is. Voor het lezen van zijn horoscoop heeft hij geen tijd meer, want een boodschap waarschuwt hem dat hij zich moet haasten om niet te laat op school te komen. Gelukkig kan hij in de auto of de bus met be hulp van zijn mobiele telefoon lezen wat de sterren die dag voor hem voorspellen. Op het schoolplein gaat de in teractiviteit gewoon door. Via zijn gameboy heeft hij weer toegang tot zijn Fox Kids-pagi- na en kan hij een spel spelen met een van zijn klasgenoten. Of zelfs met een vriendje in Frankrijk, met wie hij via inter net regelmatig chat. Na school tijd kan hij of op de televisie of op zijn computer rustig verder spelen. Of zijn favoriete video oproepen. Met de punten die hij daarbij verdient, kan hij ook nog leuke dingen in de Fox Kids-winkel bestellen. Op die manier komt de Fox Kid zijn dag wel door. Voor de kinderzender is dat binnen afzienbare tijd het ide aalbeeld. In tien Europese lan den, waaronder Nederland (www.foxkids.nl), zijn deze handelingen via internet bin nenkort mogelijk. „Wij hebben enkele maanden onderzocht op wat voor een manier kinderen met internet omgaan", vertelt Natalie Hugh, directeur van de afdeling Online en Interactive van Fox Kids Europe. „Het bleek dat ze tot de grootste ge bruikers behoren. Per keer be zoekt een kind gemiddeld een uur zijn favoriete site en daar surft het enkele keren per week naartoe. Fox Kids wil aan dit enthousiasme bijdragen door een betrouwbare, actieve inter netsite te bouwen." Daarbij vormen 'informatie, en tertainment en gemeenschaps gevoel' de trefwoorden. Hugh: „De sites van Fox Kids moeten de nieuwe hangplekken voor jongeren worden. Ons doel is om de 'e-speelplaats' voor de jeugd te worden". Of kinderen daaraan behoefte hebben en of het wel goed is voor hun ontwikkeling, lijkt Hugh zich niet af te vragen. „De jongeren van tegenwoordig hebben gezien de cijfers be hoefte aan deze vorm van ver maak. En als ze zich dan toch vervelen, zullen ze zeker een andere bezigheid zoeken. Zoals voetballen op straat. Ik denk niet dat ze op deze manier af stompen. Wij bieden ze juist de mogelijkheid om op een leuke manier informatie te krijgen en in contact te treden met leef tijdsgenootjes in binnen- en buitenland." Dansen op dansscholen heeft een negatief imago. Daardoor haken mensen af en verliest de dansschool haar positie als uit gaanscentrum. Ouderwets is de meest gebruikte negatieve type ring, zo blijkt uit een onderzoek dat Muriel Voorkamp deed voor haar scriptie over het imago van dansen in Nederland. De meest positieve typering is 'ge zellig'. Voorkamp, die afstudeerde aan de faculteit Vrijetijdweten- schappen van de Katholieke Universiteit Brabant (KUB) in Tilburg, zegt dat het 'school- dansen' al snel wordt geassoci eerd met hofdansen en stijldan sen. „Het heeft iets stijfs, terwijl dansscholen de laatste jaren toch veel meer te bieden heb ben. Want meer dan de helft van het aanbod bestaat uit mo detrends, zoals het salsa- en mambo-dansen. Maar ook wordt op de scholen aan aero bics gedaan, linedance en streetdance", aldus Voorkamp. Zij verrichtte haar onderzoek in opdracht van de Nederlandse Vereniging van Dansleraren (NVD). De aangesloten scholen zijn verenigd onder de naam Swinging World Dansscholen. Deze signaleren een 'ontvol king' bij vooral de dansscholen in de grote steden. Bovendien is er sprake van vergrijzing. Voor de dansscholen was dit aanlei ding onderzoek te doen naar nieuwe doelgroepen. Volgens Voorkamp zijn er nieu- Zakelijk we cursisten op de vloer te krij gen, maar dan moeten de dans scholen zich wel meer gaan richten op leefstijlen en niet zo zeer op leeftijdsgroepen zoals er nu één bestaat uit 25- tot 45- jarigen. „Zo'n groep is veel te groot." Ook moet er een duide lijker beeld van het dansen worden geboden. „Wil de dans school een ouderwets gezellig imago uitdragen of een gezellig ouderwets imago? Nu is het laatste het geval." Dansscholen moeten zich meer profileren als vrijetijdscentra en daarom wel licht een andere naam gaan voeren. Voorkamp pleit voor nader on derzoek naar het negatieve imago en hoe dat kan worden verbeterd. „Waarom trekt een disco wel aan, maar hèt woord dansavond niet? In principe zijn dezelfde elementen aanwe zig: muziek, gezelligheid en vrienden." De Verenigde Staten geven niet langer de toon aan bij nieuwe vormen van tv-amusement. De belangrijkste vernieuwing komt volgens de New York Times uit Europa, en de Nederlandse productie maatschappij Ende- mol loopt daarbij voorop. 'Reality-TV' met een voyeuristi sche inslag noemt de Times programma's als Big Brother, de Bus en nu de Chains of Love (Geboeid), dat de afgelopen week in Nederland van start is Ook het omstreden programma Who Wants To Be a Millionaire dat in Amerika een groot succes is, is geen originele Amerikaan se productie en werd geïmpor teerd uit Engeland. Jarenlang hebben de Europeanen Ameri kaanse shows gekocht van de Wheel of Fortune tot Melrose Place, de Oprah show of David Letterman. Maar nu Europa zelf sinds de laatste vijftien jaar commerciële tv heeft, verandert dat snel. 'Schooldansen' wordt snel geassocieerd met hofdansen en stijldansen. „Het heeft iets stijfs, terwijl dans scholen de laatste jaren toch veel meer te bieden hebben." foto anp Ballonspringen nieuwe 'funsport' De funsportbranche is er een van het creatieve soort: met de regelmaat van een klok wordt er - veelal in Amerika - wel weer iets nieuws bedacht om de har ten van de lol- en span ningszoekers sneller te doen kloppen. De laatste vinding: parabouncen, oftewel bal lonspringen. De ballonspringer hijst zich in een soort parachutehar- nas, dat wordt bevestigd aan lijnen onderaan een ballon met een doorsnede van 6,5 meter en een hoogte van 8 meter. De parabouncer mag 100 kilo wegen. De ballon is gevuld met helium. Twee helpers ('jump masters') voorkomen met behulp van twee aan de ballon bevestig de scheerlijnen dat de pa rabouncer voorgoed in het luchtruim verdwijnt nadat hij zich heeft afgezet. Want zo begint de parabounce: met een sprongetje. De he- liumballon doet de rest. De springer stijgt tot een hoogte van circa 35 meter, legt Mark Elzinga (30) uit. Pa rabouncen is verantwoord tot windkracht 4. Elzinga is fïinsporter in hart en nieren en probeert in sa menwerking met een evene mentenbureau het komende seizoen Nederland warm te krijgen voor het paraboun cen. Vanaf 19 april, de dag waarop de eerste paraboun- cedemonstratie plaatsvindt, gaat Elzinga de boer op met één ballon. Het ding is te huur voor evenementen en feesten en partijen. De huurders hoeven slechts te zorgen voor een open plek van 15 bij 15 meter. Volgens Elzinga is het pa rabouncen vorig jaar in de Verenigde Staten ontwik keld. „Mensen vragen steeds weer nieuwe dingen. Op bij voorbeeld bungeejumpen zijn de meesten allang weer uitgekeken." Het mooie van ballonspringen is dat jong en oud zich er zonder groot gevaar aan kan wagen, in te genstelling tot de meeste an dere funsporten, zegt Elzin ga. „Het is veilig en tegelij kertijd een grote sensatie om op een hoogte van enkele tientallen meters een ïucht- wandeling te maken, omge ven door stilte." Laat emoties de vrije loop en er is altijd wel iemand die roept, kan het niet wat zakelijker? Stel, de dood slaat toe. De overledene is middelpunt van rouw en beklag. In de aula klinken woorden van troosten respect. Vervolgens heersen er rond de groeve rusten harmonie. Nette rouw hoort erbij zoals de koffie met cake na afloop. Maar tussen de cipressen van het kerkhof fluistert de wind al het verhaal van hebzucht en begeerte: we gaan de erfenis verdelen. Dan is er altijd een voorlijk iemand die zegt, kunnen we het niet zakelijk houden? Om een stapje in die richting te doen vond de mensheid lang geleden het testament uit. Zet alles op papier en laat je tranen van verdriet de vrije loop op het dikke testament. Intussen houden we in de gaten, wie dat prachtige parelcollier van oma krijgt. Of nicht Clara niet wel heel royaal wordt bedacht met naast de armband ook nog het gouden horloge en de prachtige vergulde empirestoelen uit de salon. Gaat hel om onderwerpen van staatsbelang dan ben ik ook op mijn qui-vive wanneer het woord 'zakelijk' valt. Het is het vijgenblad waarachter maar een flinter van de emotie HAN MULDER wordt weggestopt. In Nederland regeert een onver mijdelijke drieslag. Dat gaat zo: er is sinds jaar en dag een taboe, waarover men dus zwijgt. Dan waagt iemand, soms een politicus, daar plotsklaps publiekelijk over te spreken. De reactie laat geen kwartier op zich wachten, want de dichtheid aan camera's is in dit land nog groter dan die aan graf fiti. Die reactie liegt er niet om. Die is ondergedom peld in een emotionele bouillabaisse van slechte smaak, meteen dressing van verdachtmakingen. Jaap de Hoop Scheffer krijgt buikloop. Daarop rea geert prompt iemand die zich opwerpt als de pleit bezorger van het gezonde verstand: jongens, kalm aan maar, geen emotie, zakelijk houden s. v.p. Het eind van het lied is dan een olifant met een lange snuit, vaak een minister-president of andere vader des vaderlands, en die blaast voorlopig het hele ver haaltje uit. Voorlopig, maar niet voor goed. Want wat zat er al niet achter in dat kabinetje, dat mahoniehouten meubelstuk, met een grote sleutel erop verborgen? Het kon lang duren, maar het kwam er ten slotte uit. Voor altijd onbespreekbaar leken die onderwer pen. Weten we het nog: de werkende vrouw, de abortus, de euthanasie, het homohuwelijk, de al lochtonen en hun inburgering? Zoiets bespreekbaar maken, hoe haalden we het in ons hoofd? De zee ging hoog, maar na vloed volgde eb. En kijk nu eens, kinderopvang is niet aan te slepen, demor- ning-afterpil ligt bij het Kruidvat, Kees en Aclriaan vieren morgen hun koperen bruiloften meteen paar jaar hebben we een allochtone koningin uit Argentinië vandaan. Er lag nog één laatste knuppel weggestopt in de kast, maar die heeft Thom de Graaf onlangs per soonlijk in het hoenderhok gegooid, over het paleis hek heen. Hetzelfde hek waar met prinsjesdag Zeeuwse boerinnen met oranje boezelaar en Bra bantse nonnen met dito sluier nog voor het och tendgloren hun positie van onvoorwaardelijke fan hebben ingenomen. Koningin, houd je bij je lint, vindt Thom. De politiek meteen in deuk en kramp. De één smeekt om de papierversnipperaar, de ander hunkert naar de prullenbak. De denkers van de PvdA willen nu al helemaal van de majesteit af. Jongens, kan het niet wat stiller aan het Noordein de? Om de hoek doen Beatrix' erfgenaam bij de gra tie Gods en zijn geblondeerde tortelduifje toch al bijna geen oog dicht. .ge De VS hebben lange )0 voorop gelopen met 1 sementstelevisie omi vj commerciële omroej e 1 ropa meer educatief ren. In Amerika is au altijd al de hoofdschi weest. Maar als gevol iQ. invoering van comm sn en de kabel in Europ »el« vraag naar amuseme de staan. er Aan de grote vraag w Gi eigen productie beat ret een moderne maniei is ook voor Amerika ge blijkt. „Ik kan in ona kijken en denken aai tot 25 modellen die i zouden kunnen werl^ e producent De Mol view. Big Brother, da e s is gekocht, zal deze z m Amerika beginnen. E oo wachting is dat ande M mol-producties en ai ke ropese shows zullen MENSEL|; ROB MUNTZ mag van hoofdredac teurtelevisie Hans Maar ten van den Brink vanaf volgend sei zoen weer items maken voor het VPRO-pro- grammaWas- fn' kracht! Dit seizoen ko en zijn cameraman Pi de Wint niet meer in<|^ het programma. Ookf programma voor Mun! 1G de Wint zit er niet in. in grammavoorstel dat r i Van den Brink heeft ii a is afgekeurd. Gisterer Z' den Brink met Muntz ee maand in het progran 1< kracht! als Hitier verk af Wenen liep en een aa >f doxe joden de stuipert s joeg. Een groep VPR( (d vond dit zo smakeloos ontslag eisten. Na eei vergadering werd Mur paar weken op non-ac Ui steld. >r( onder de songfestival liedje 'Nogoodbyes': Jf, genoteerd in de diver teitspolls die op inter den zijn. Ook de inze ta Engeland, Estland er Letland behoren tot ten. De populariteit kan Linda Wagenmak g, week voorafgaande a festival op 13 mei in de nodige publiciteit En dat kan haar weer het binnenhalen van in de uiteindelijke juij^ moet de 24-jarige zar er niet blind op starei priotische zangeres stond vorig jaar weke' venaan in de popular op internet, maar mr delijk tevreden zijn m 22ste plaats in het ei ment. Engeland stuu: bekende deelnemer holm: Nicki French, vijf jaar geleden een Europa met een bewe 'Total eclipse of the' Bonnie Tyler. Letland popgroep Brainstorm geniet in eigen landg lariteit. Er wordt geze Brainstorm de hedenf muziek naar Letland bracht. Uit een museum in hl oosten van Spanje is van de veertiende-eei BENEDICTUS XIII ge heeft de politie gister gemaakt. Volgens de do de Aragon vond gelopen vrijdag plaat: del werd bewaard ini in de stad Sabinan, ii Aragon. Benedictus uit diestreek. Tijdei schisma binnen de kerk, tussen 1378- paus. Benedictus hoi factie die zich van Ro gewend en zich in Av gevestigd. Benedictu vorst in 1394. Later door de kerk van Rom terd omdat hij weigei pausschap neer te lej in Rome Alexander V zen als 'compromispi - van de verscheurde k een geheel moest ma dictus XIII overleed 95-jarige leeftijd. i'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2