Het kloppend hart van de zon Brandstof uit papil Seks: apen lusten er wel pap van In Natura Licht is liefde Lach werkt aanstekel DINSDAG 11 APRIL 2000 160 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKE De gloeilamp werd bij wijze van spreken pas gisteren uit gevonden. Eergisteren nog was de mens aan het romme len met vuurstenen, draaihoutjes en tondeldozen. Toen had de glimworm er al miljoenen jaren van licht even op zitten. Zonder materialen als steen, hout of zwammen te gebruiken. De glimworm maakt gewoonweg licht uit niets. Sinds kort weten we pas hoe hij zijn lampje branden laat. Lucifeme, daar gaat het om. Luciferne is een materiaal dat verbrandt wanneer het in contact wordt gebracht met zuurstof. Oxidatie dus, in ge woon Nederlands: roest. Een bepaald enzym versnelt dit roestproces en de chemische reactie ervan is het vrijgeven van energie in de vorm van licht. Het is een nuchtere ver klaring van een wonderlijk verschijnsel. De glimworm is het enige lichtgevende insect dat bij ons voorkomt. Jawel, insect. Met wormen heeft het beestje niets te maken. Het is gewoon een kevertje. Zo ziet het mannetje er ook uit. Maar het anderhalve centimeter gro te vrouwtje niet. Zij heeft bijvoorbeeld geen dekschilden en geen vleugels. Zij lijkt op èen larve. Maar zij is het die het helderst gloeit. Want met haar lichtschijnsel lokt ze mannetjes naar zich toe. Die beschikken over nieuwsgieri ge, bolle ogen waarmee ze aan één stuk door naar licht puntjes zoeken. Zelfs op een zaklantaarn of een sigaret ko men ze af. Het zou wel eens een wijfje kunnen zijn! In de glimwormenwereld betekent licht liefde. Daar gaat het lampje op het nachtkastje niet uit wanneer de seks wordt bedreven. Er zijn wel kwaadaardige glimwormvrouwen die misbruik maken van de mannelijke onnozelheid. Van een tropische soort, Photuris geheten, is het wijfje een echte 'vamp', die de lichtsignalen van andere soorten imiteert en op deze wijze vreemd manvolk lokt. Dat krijgt, in plaats van liefde, de doodstraf. Het wordt met huid en haar verslonden. Hier gaat de liefde letterlijk door de maag. Onze inheemse glimwormen zijn zachtaardiger van karak ter. Die eten slechts bloemen; éls ze al eten, want veel trek hebben ze in het algemeen niet. Hun larven wel. Die lus ten graag slakken. Het is dan ook niet verwonderlijk dat glimwormen het talrijkst zijn in gebieden met kalkrijke grond. Want van kalk moeten slakken het hebben, willen ze een stevig huisje bouwen. Overigens, ook de larven van glimwormen geven al licht. Waarom weet niemand. Liefde bedrijven is er voor kleuters uiteraard nog niet bij. Is het licht dan misschien als afschrikmiddel bedoeld? Heel wat nachtelijk gespuis gaat immers op de loop voor een felle lamp! Vast niet, want kikkers zijn verzot op glim- wormlarven. Ze eten ze met lamp en al op. Soms met zo vele tegelijk dat de kikkerbuik helder licht uitstraalt. Wat lichtproductie betreft staan onze eigen glimwormen in de schaduw van hun tropische neven en nichten. Die gloeien dikwijls even fel als een brandende sigaar in het donker. Een Zuid-Amerikaanse soort heeft groene kop lampen en een buikverlichting die uit rode knipperlichten bestaat. Zijn larve wordt spoorwegworm genoemd, want hij heeft een lichtgevende kop en een hele rij lichtjes langs de zijkanten van het lichaam. Het allersterkst is het licht van de vuurkever. Daar kun je in het holst van de nacht een boek bij lezen. Frivole tropi sche meisjes bevestigen deze kevers wel aan hun kleding of doen ze in hun haar. Meer serieuze mensen stoppen ze in een kooitje en gebruiken ze als levende lamp. Behalve een aantal diepzeevissen zijn er verder nauwelijks lichtgevende dieren. Wel zijn er veel waarvan in het don ker de ogen lijken te gloeien. Het heeft iets sinisters, iets spookachtigs en zelfs iets bedreigends, maar het is niets anders dan een aanpassing van het oog aan het donker. Bij volstrekte duisternis ziet bijvoorbeeld zelfs een kat niets. Wel zijn diens ogen uiterst lichtgevoelig. Dit komt door een voorziening achter in het oog dat het beeld ver sterkt. Het is een licht-reflecterend laagje dat 'tapetum lu- cidum' wordt genoemd en vertaald kan worden met 'stra lend tapijt'. Het werkt als een spiegel en kaatst het inval lende licht terug op de netvliescellen. Hierdoor wordt zelfs het kleinste beetje licht dat het oog binnendringt tot het uiterste benut. Zo ziet de kat dingen die voor ons volstrekt onzichtbaar zijn. Het is dit 'stralend tapijt' dat kattenogen doet oplichten in het donker. Het menselijke oog bezit niet zo'n tapijtje en absorbeert zodoende al het binnen vallend licht. De hoeveelheid invallend licht wordt zorgvuldig geregeld door de pupilwijdte van het kattenoog. Van fel licht hoeft maar een fractie toegelaten te worden tot het netvlies. In het duister staat de pupil maximaal open. De pupilvorm is verticaal, omdat dan de hoeveelheid toegelaten licht nog verder geregeld kan worden door de oogleden min of meer te sluiten. Via deze twee loodrecht op elkaar staande systemen kan het oog heel precies worden aangepast op de hoeveelheid licht Een kunstig geheel! theo schildkamp Gloeiende gasstromen diep on der het oppervlak van onze zon blijken te pulseren. Net als bloed in bloedvaten door het kloppen van het hart. Een on derzoeksteam kwam tot deze conclusie door registraties en observaties van een zonnesatel- liet. De wetenschappers zijn stomverbaasd over deze ont dekking en het zou wel eens een verklaring kunnen bieden voor een al eeuwenoud raadsel. Elke 'zonneklop' duurt vijftien tot zestien maanden en doet zich voor in enorme gasstro- mingen op een gemiddelde diepte van 225.000 kilometer onder het oppervlak van de zonnebol (die een diameter heeft van 1,4 miljoen km). Ze worden volgens de onderzoe kers veroorzaakt door onderlin ge, verticaal gerichte snelheids- verschillen tussen gasmassa's op verschillende diepten onder het zonneoppervlak. De snelheid van dieper gelegen gasmassa's wordt door de im mense hitte en andere proces sen nabij het centrum van de zon opgevoerd, terwijl de snel heden van hoger gelegen gas massa's daarbij achterblijft. De tragere massa's zinken weg in de diepte en de snellere stijgen op. Vervolgens vindt een omke ring plaats: de gezonken tragere massa's worden versneld om hoog gevoerd en de oorspron kelijk snellere zinken weer naar beneden. Deze pulserende bewegingen, 'zonnekloppingen' genoemd, zijn tot nu toe het meest op zienbarende observatieresul taat van de Europese zonnesa- telliet SOHO (SOlar Heliospher- ic Observatory) en een aantal zonneobservatoria op aarde. „Deze ontdekking kwam voor ons totaal onverwacht", zegt dr. Rachel Howe van het National Solar Observatory (NSO) nabij Tucson in de Amerikaanse staat Arizona. Howe leidt het zoge heten SOHO-team dat de ont dekking bekend maakte in het wetenschappelijke weekblad Science. „Het is heel spectacu lair dat die zonnekloppingen zich zo dicht bij het energiecen trum dat de zon aan het stralen houdt voordoen. En de periode ervan is geen elf jaar zoals je zou verwachten maar ruim een jaar. Gelukkig zou ik bijna zeg gen." Howe doelt met elf jaar op de zonnecyclus die al duizenden jaren lang bekend is. Gemid deld elke elf jaar maakt de zon een 'activiteitscyclus' door, die gepaard gaat met veel of weinig zonnevlekken: gebieden van grote beroering op het zonneo ppervlak waar de temperatuur ongeveer 1500 graden lager is dan van de omgeving en die Nu de benzineprijzen weer op lopen, stijgt de aandacht voor alternatieven. Misschien komt er binnenkort een prototype auto op de weg die kan rijden op papierafval en houtsnippers. Onderzoekers aan de Cornell universiteit in Ithaca, New York, zijn daar druk mee bezig. Onderzoek naar vervanging van benzine richtte zich in het ver leden op winning van ethanol uit maïs of koolzaad. Maar deze studies staan al jaren op een laag pitje, omdat dit alternatief te kostbaar is. Sinds richt het onderzoek zich op verwerking van resten biomassa als vervan ger van diesel of benzine. Landbouwkundige Larry Wal ker gebruikt enzymen om vaste biomassa af te breken tot een milieuvriendelijke energiebron. Volgens hem is er genoeg afval beschikbaar om alle Ameri kaanse auto's te laten rijden op deze duurzame brandstof. „Er is behoefte aan vervangbare energiebronnen. Die alternatie ven voor olieproducten zijn het beste te leveren door plantaar dig materiaal, omdat die grond stof te recyclen is", zegt hij. Hoewel biomassa goedkoper is dan ruwe olie, is er een pro bleem. Het omzetten van het ruwe materiaal in energie is een kostbaar proces. De biomassa uit planten is namelijk che misch erg divers en moet daar om eerst worden gescheiden, peter de jaeger» De zonne-satelliet SOHO maakte deze opname van een zonne-uitbarsting waarbij gloeiende gas- slierten een hoogte bereikten van meer dan een half miljoen kilometer. foto esa/nasa daarom donker afsteken. Het viel de oude Grieken al op dat de zon soms onder de vlekken zat, want de echte grote zijn al met het blote oog te zien. Hoe zo'n enorm lichaam als onze zon dat doet is nog steeds een raadsel. „We hebben nu het sterke ver moeden dat we met deze ont dekking een flinke stap dichter bij de oplossing van het raadsel rond de zonnecyclus zijn geko men", aldus Howe. „Het klinkt misschien erg onwetenschap pelijk maar als je de klopcyclus van vijftien tot zestien maan den vermenigvuldigt met zeven of acht kom je aan een cyclus van elf jaar. Waar we nu naar moeten zoeken is dus een dy namisch proces achter die kloppingen, dat zich na zeven tot acht cyclussen herhaalt." Het al in 1995 in de ruimte ge brachte SOHO 'hangt' in een gebiedje op de lijn aarde-zon op een afstand van een miljoen kilometer van de aarde. Daar kan hij zonder al te veel energie te verbruiken blijven hangen omdat de zwaartekrachtvelden van zon en aarde daar elkaar als het ware opheffen. Eén van de toestellen aan boord van het SOHO is een Mi- chelson Doppler Interferometer (MDI), waarmee de ontdekking van de zonnekloppingen werd gedaan. De MDI kan onafge broken de bewegingen van een miljoen punten op het zonneo ppervlak tegelijk volgen en daaruit het gedrag van dieper gelegen gaslagen afleiden. Simultaan met de SOHO-obser- vaties wordt de zon ook onafge broken waargenomen vanuit aardse zonneobservatoria op Tenerife, Californië (NSO), Ha waii, Australië en India. Deze observatoria maken deel uit van NASA's Global Oscillation Network Group, kortweg GONG. De zon schijnt er vrijwel altijd en kan dus 24 uur per et maal worden bewaakt. Ook de ze observatoria zijn uitgerust met MDI's waarmee, overigens via een andere rekenmethode, dezelfde zonnekloppingen wer den gevonden als met het SO HO. De ontdekking van de 'zonne klop' door de satelliet is de tweede binnen korte tijd. In maart werd bekend gemaakt dat men met de MDI in staat was dwars door de zon te 'kij ken' naar zonnevlekken op de van de aarde afgekeerde zijde van het zonneoppervlak. Het SOHO is een gezamenlijk project van de NASA en de Eu ropese ruimtevaartorganisatie ESA. De satelliet werd in de cember 1995 gelanceerd. Aan vankelijk ging men uit van een wetenschappelijke levensduur van drie jaar. Maar in 1998 be sloten ESA en NASA het onder zoek met het SOHO met nog vijfjaar te verlengen. „We hebben toen een feestje gegeven", zegt teamleider Ra chel Howe opgetogen. „Door die verlenging ontstond een unieke gelegenheid alle aspec ten van en rond een zonne- maximum te volgen. Deze zo mer bereikt de zon namelijk weer een maximum. We zijn vreselijk benieuwd wat we alle maal nog ontdekken." ben apeldoorn Mensen beantwoorden een glimlach met een glimlach en een boos gezicht met een ge fronst voorhoofd. Gezichtsuit drukkingen zijn besmettelijk, zelfs op onderbewust niveau. Dat zegt professor Ulf Dimberg van de universiteit van Uppsala in Zweden. Studies bij primaten tonen dat emotionele gevoelens, zoals bij bedreiging, worden opgewekt door inwendige biochemische reacties, ondersteund door spe cifieke zenuwcellen die reage ren op gezichtsprikkels. Als menselijke gezichtsuitdrukkin gen worden bepaald door bio logische reacties, zou je ver wachten dat de gezichtsspieren spontaan en onbewust reage ren op uiteenlopende situaties. Dat idee heeft psycholoog Dim berg nader onderzocht. Honderdtwintig studenten wer den blootgesteld aan foto's van blije en boze gezichten. Zij kre gen de foto's slechts 39 millise conde te zien en waren zich volgens de onderzoekers hier- peter de jaeger» door niet bewust van de ge- Walvissen steken oceanen over om aan hun gerief te komen, apen draaien hun hand niet om voor tien nummertjes per dag en kamelen zijn bijzonder luid ruchtige minnaars. Dr. Mach- teld Roede, docent humane biologie aan de Universiteit Maastricht, verdiepte zich in de lustgevoelens bij dieren. Haar voorzichtige conclusie: „Ik denk dat ze seks wel lekker vin den." Het genot bij hun seksuele es capades is voor sommige die ren van korte duur. De manne tjes spin bijvoorbeeld moet het toegeven aan zijn natuurlijke driften niet zelden met de dood bekopen. Als het veel grotere vrouwtje niet van zijn avances is gediend, wordt hij zonder pardon opgegeten. Wijselijk kiest het mannetje daarom ook voor een zeer voorzichtige be nadering. Vaak biedt hij het vrouwtje bij het voorspel zelfs een stukje vlieg aan om haar gunstig te stemmen. Maar ook dat is nog lang geen garantie voor succes. De mannelijke bidsprinkhaan is eveneens een beklagenswaardig schepsel. Hij zou er beter aan doen om voor het zingen de kerk uit te gaan, maar zelfbe heersing is niet zijn sterkste kant en dat breekt hem lelijk op. Op het moment dat hij zijn zaad in haar schede schiet, bijt het vrouwtje hem met één hap de kop af. Letterlijk en figuurlijk het hoofd verliezen, heet dat. Twee voorbeelden waarbij het zwakke geslacht het sterkste blijkt. Het zijn uitzonderingen, want ook het dierenrijk is over het algemeen een mannenwe reld. Machogedrag is er aan de orde van de dag. „Mannetjes kunnen liederlijk vervelend worden als ze niet mogen", weet dr. Roede. Met name de kameel heeft een kwalijke reputatie. Hij brult en snuift kwaadaardig om het vrouwtje tot medewerking te dwingen en schuwt ook licha melijk geweld niet. Als ze tegen stribbelt, wordt het vrouwtje net zo lang in haar poten gebe ten totdat ze haar verzet op geeft en door de knieën gaat. De eend maakt het nog bonter, die deinst zelfs niet terug voor een groepsverkrachting. Regel matig gebeurt het dat een wei gerend vrouwtje door drie of vier woerden tegelijk wordt be sprongen. Soms verdrinkt het slachtoffer jammerlijk onder het gewicht van haar belagers. Dan is de walvis een stuk vrouwvriendelijker en romanti scher van aard. Om de liefde te bedrijven met de koe van zijn dromen zwemt de bul des noods meerdere c Tien keer op een dag vrijen is voor een aap heel normaal. Cryptogram Horizontaal: 1. IJverig beestje (6); 4. In staat om de weg te wijzen (8); 6. Dat is het onderwerp en daarmee uit! (4); 8. Dat is wat een hond nodig heeft (4); 9. Die naam kan men verliezen (9) Verticaal: 1. Verdwenen route (3); 2. Colleges slaan hun slag (5); 3 Roep als een ezel in deze plaats! (4); 5. Dat is een rots voor een zeeslak (6); 6. Hofdichter (4); 7. Schiet niet op in de olie (4); 8. Laat ieder de zijne spreken (4). Dat is overigens wel een hele onderneming voor een paring die bestaat uit het één keer te gen elkaar aanschuren. Insecten daarentegen nemen serieus de tijd voor de ge slachtsdaad en kiezen voor een zinnenprikkelende omgeving. Mestvliegen bijvoorbeeld ont moeten elkaar bij voorkeur op HEINZ een verse koeienvlaai en kun nen zich daar urenlang verma ken met het minnespel. De meest potente onderdaan van het dierenrijk is de aap. Vooral chimpansees kunnen er niet genoeg van krijgen en blij ven aan de gang. Vrijheid, blij heid, luidt het parool. Homo seksualiteit en zelfbevrediging vormen geen enkel taboe. En hoewel het wetenschappelijk nooit is bewezen, twijfelt dr. Roede er niet aan dat apen met overgave van seks genieten. „Ze laten er graag een banaan voor frank seuntjes Oplossing van dinsdag: arts-start-Taster werf-wreef-Afweer kram-kamer- Kamfer leek-kerel-Eerlijk elan-angel-Lagune wang-wrang-Wagner raad-graad-Agadir galm-gamel-Gammel sier-serie- Erosie eden-reden-Narede Gevraagd woord: TAKELWAGEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 26