Van den Herik stapt uit de Eredivisie NV t Sport Katwijk wil DésarVoorschoten wil 'm houden Familie Gil terug aan bewind bij Atletico C houdt hoofd koel in eslepend bekergevecht Twijfels over bestaansrecht Eredivisie NV nemen toe Breuk tussen tafeltennisbond en De Cock NSDAG 12 APRIL 2000 mrtmund in grote problemen mund* De degradatiezone komt voor Borussia Dortmund ^5 isdichterbij. Na de zesde competitienederlaag op rij (1-3 nieuweling Unterhaching) staat de winnaar van de .pions League in 1997 op de dertiende plaats. Hertha BSC goede zaken bovenin de ranglijst. De ploeg versloeg in een :dstrijd FC Kaiserslautern met 1-2 en staat nu vierde. "elnikov is de weg kwijt Voor het vijfde jaar op rij is Jevgeni Kafelnikov er niet jlaagd zijn eerste partij op het gravel van het Portugese Es- te winnen. Gisteren werd de nummer twee van de wereld eerste schifting uitgeschakeld door de Spanjaard Francis- javet. Kafelnikov verloor in drie sets. Kristie Boogert bleef eens in gebreke. De Nederlandse verloor van de Belgische ence Courtois. Het duel duurde drie sets (0-6 6-3 6-7). iderzoek naar Chili - Argentinië ^go De Internationale Tennis Federatie (ITF) is een on- gi oek begonnen naar het duel in de 'eerste divisie' van het scuptoernooi tussen Chili en Argentinië van afgelopen ;einde. De Dominicaanse hoofdscheidsrechter Tony Her- lez staakte de wedstrijd, omdat Chileense fans hun woede ^"jen met een regen van munten, stoeltjes, fruit en flessen, ntinië trok zich zaterdag terug, waarna Chili reglementair i-O-zege kreeg toegewezen. De Argentijnen tekenden pro lan. De ITF vergadert vandaag over de kwestie. Mogelijk Nederland Chili (of eventueel Argentinië) in de promotie- radatiewedstrijden voor de wereldgroep. n Gaal reageert lauw op kritiek ilona Louis van Gaal heeft gisteren gelaten gereageerd op ,ve strubbelingen binnen Barcelona. Patrick IGuivert en Ri- oefenden na de thuisnederlaag (0-3) van zondag tegen allorca kritiek uit op de tactiek van Van Gaal. Dië heeft reetal niet bestraft maar te verstaan gegeven dat ze hun :rkingen intern moeten houden. icketheld Cronje ontmaskerd ftN» De Zuid-Afrikaanse cricketheid Hansie Cronje is van voetstuk gevallen. De befaamde captain heeft bekend geld bben aangenomen van bookmakers uit eigen land en uit Het ging om een bedrag tussen 25.000 en 35.000 gulden, jn bekentenis is hij meteen uit de nationale ploeg gezet, je gaf toe dat hij voor een serie eendaagse wedstrijden te- Engeland en Zimbabwe in januari in eigen land geld had ïgen van twee bookmakers. In ruil daarvoor had hij infor- e gegeven over spelers en voorspellingen gedaan over uit- in. Cronje sprak met klem tegen dat hij was omgekocht om itrijden te saboteren. s ton voor bestrijding excessen De KNVB trekt 600.000 gulden uit voor het bestrijden van ssen en molestaties in het amateurvoetbal. Het geld zal be- worden in de stedelijke agglomeraties van de Randstad de problemen het grootst zijn. Dit blijkt uit het rapport maliseren districtenstelsel' van de KNVB. Het geld komt ïu de KNVB het amateurvoetbal anders gaat organiseren. In de bestaande negen districten zullen er met ingang medio 2001 nog maar zes zijn. Dat levert een besparing op ,2 miljoen gulden per voetbalseizoen. WILLEM SPIERDIJK Katwijk is nog niet opgeschoten bij de zoektocht naar een nieu we trainer. Gerard Désar, de trainer van SV Voorschoten, staat het hoogst op het verlang lijstje van Katwijk. SV Voor schoten voelt er echter niets voor om de oefenmeester te la ten gaan. Désar heeft nog een contract voor een jaar. Katwijk moet op zoek naar een nieuwe trainer omdat Wim van Zwam de club aan het einde van het seizoen verlaat. Hij gaat naar eerste-divisieclub TOP Oss, waar hij Jan Versleijen op volgt. Van Zwam had nog een contract van een jaar bij Kat wijk, maar mocht van de club toch vertrekken. Katwijk, dat op het punt staat kampioen te worden in de hoofdklasse A, heeft het be stuur van SV Voorschoten be naderd met de vraag of met Désar onderhandeld kon wor den. „Dat was een kort ge sprek", weet pr-functionaris Jelle Raap. „Wij zijn in januari contractverlenging overeenge komen en we houden onze trai ner aan die afspraak. Désar, die jarenlang trainer was van UVS en aan zijn twee de jaar bij tweedeklasser SV Voorschoten bezig is, doet er zelf ook niet moeilijk over. „Ik waardeer het dat Katwijk mij als trainer wil. Maar ik houd ervan dat - als er afspraken worden gemaakt - daar ook de conse quenties van worden geno men." Voor Katwijk is het wrang met een zo harde opstelling te worden geconfronteerd, terwijl de club zich zelf zo loyaal je gens de eigen trainer opstelt. De hoofdklasser'gaat nu verder het lijstje afwerken dat nog vier namen telt. De club wil niet be kendmaken wie de andere kan didaten zijn. Naar verluidt prijkt ook de naam van Cees Tempelaar op de kandidaten lijst. Tempelaar werd dit jaar ontslagen bij Quick Boys we gens tegenvallende resultaten. De Hagenaar heeft besloten een jaar rust te nemen, maar op sportpark De Krom wordt niet uitgesloten dat Tempelaar daarover van gedachte veran dert als de concurrent van Quick Boys belt. Intussen hebben diverse mensen zichzelf aangemeld bij Katwijk. Daaronder zijn traine® met ervaring in het betaaln voetbal. Katwijk heeft besloten geen haast te maken met de aanstelling van een nieuwe trai- Jorien van den Herik treedt af als commissaris van de Eredivisie NV. De voorzitter van Feyenoord is het oneens met drie van de vier overige commissarissen over de uit bating van de internationale tv-rechten van de KPN Te- lecompetitie. Van den Herik is sinds de oprichting van de ENV commissaris namens zijn eigen club en Ajax en PSV. Rotterdam anp en. Uiteindelijk hebben we die betere financiële mogelijkheid ook daadwerkelijk gevonden", aldus Van den Herik in de Feyenoord-krant. „Die bieding uit de markt was van dien aard dat we tegen de overige commissarissen heb ben gezegd: De overige clubs krijgen niet alleen datgene waarmee ze in het kader van die bieding tevreden waren, maar ze krijgen er ook nog eens ons deel bij. Maar dan is de rest Alleen president-commissaris Henk Vonhoff was het eens met Van den Herik, maar Hans Her- remans (FC Utrecht), Jan Vul- lings (Willem II) en Hylke Enze- rink (De Graafschap) niet. „De internationale bieding die de ENV op de wedstrijden van de eredivisie heeftgekregen von den we onvoldoende en is voor de topclubs aanleiding geweest om zelf initiatieven te ontplooi- wel ter verdeling vóór Feyen oord, Ajax en PSV. Te meer om dat ze in het buitenland alleen maar belangstelling hebben voor onze wedstrijden en zoals men weet nauwelijks voor de overige." De andere eredivisieclubs gingen niet akkoord met Van den Herik. Ze wilden een gelijke verdeling van het nieuwe, gro tere bod dat de topclubs uit het buitenland kregen. „Dat is niet reëel. Dat is, bezien in het licht van het feit dat men aanvanke lijk akkoord was, het meerwerk van anderen profijtelijk maken en daar ben ik het niet mee eens", zei Van den Herik, die daarop opstapte. ENV moet op zoek naar een nieuwe commissaris namens de topclubs. Van den Herik madrid afp De familie Gil heeft het bewind qver Atletico Madrid teruggekregen van de Spaanse justitie. Het openbaar ministerie heeft het onderzoek naar fraude en malversaties in de boekhouding van de club afgeropd. De familie Gil bezit 94,5 procent van cle aandelen van de noodlijdende club. Een curator nam het beheer over Atletico Ma drid eind december over. Voorzitter Jésus Gil werd uit zijn functie gezet op verdenking van verduistering. Het ging om een bedrag van ruim 125 miljoen gulden. Ook zijn zoon Miguel Angel Gil, die algemeen directeur was bij de club, moest terugtreden. Aan het einde van zijn tijdelijke bewind kwam de curator tot de conclusie dat Atletico technisch falliet was. Volgens hem was een in jectie van 200 miljoen guldig nodig om de club te redden. Hij stelde onder meer voor om op het stadion Vicente-Calderon een hypotheek te nemen, alleen al om de schuld van ruim tien miljoen gulden aan de fiscus af te lossen. e hoogeboom voetbal kent zijn ei- retten. AZ, dit jaar nog on- 2n in de Alkmaarse Hout, dat gisteravond pijnlijk vonden. NEC, de onder van de eredivisie, vech- tegen de degradatie, was zettelijk tot het bittere en won. Niet in de regu- speeltijd, niet in de verlen- maar wel na penalty's. Het le wetten van het beker- ongeschreven, maar rd. 3r AZ is de eerste deur Europa voor de neus egooid. De tweede, die 2 zij-ingang, staat nog op ier, maar de vraag is of de aarders in staat zijn de i van gisteravond goed te :rken. Zeker omdat de le route richting Europa (jax, Feyenoord en Roda en dus lood- en lood- is. was een echte bekerthril- Ijisteravond in Alkmaar, was het geen moment, epend wel. Van het begin t einde. Het was een ge in een uitverkochte piste, annend bleef tot het laat- ïitsignaal en een passende ix kreeg in de vorm van choppen. Dat is als altijd oterij en AZ verloor. Om- ertout miste, omdat Bous- miste en vervolgens ver- ild en wanhopig de bal te- ïet reclamebord joeg. Dat had het venijn dat het eerste miste. Maar het was te laat. De strijd was gestreden. AZ was ten onder gegaan in het zicht van de haven en mag de wonden likken. AZ was favoriet, droomde al van een finale, van een Euro pees avontuur en had dus alles te verliezen. Die druk was te groot, want geen moment kon den de Alkmaarse parade- paardjes hun stempel op de wedstrijd drukken. Na de hervatting kwam het spel op de wagen, want voor rust was het een man-tegen- man-gevecht. Meer niet. Het was een loopgravenoorlog, waarin geen van beide ploegen een meter vooruitgang boekten. De prachtige bevlieging van Maikel Renfurm, die in de zes tigste minuut met een behen- dighe rush langs de zijlijn spel verdeler Arno Arts vond, die vervolgens De Gier in stelling bracht, maakte het verschil. De geroutineerde spits had aan een klein gaatje genoeg: 0-1. Daarmee kwam de wedstrijd in een stroomversnelling. Met de komst van Richard Goulooze was NEC even de organisatie kwijt. Boussatta, Perez en Mans voelden dat snel aan en rukten met vereende kracht de defen sie uit elkaar. Perez maakte goed af en opende daarmee een kwartier voor tijd opnieuw de weg naar Europa. NEC leek ge klopt, zeker toen ook nog schutter Jack de Gier gebles seerd het strijdtoneel moest verlaten. De klok tikte gestaag OPINIE DEN HAAG GIJSBERT SPIERENBURG De scheurtjes in het bolwerk van de Eredivisie NV (ENV), de zelfstandige marke- ting-organisatie van de achttien clubs uit de hoogste Nederlandse voetbaldivisie, worden groter en groter zoals verwacht, enkel een gelijke verdeling van deze rechten aanvaardbaar. De uitkomst is niets nieuws. Ook Van den Herik kan daarover onmogelijk verbaasd zijn geweest. Zoveel recht van spreken hebben Feyenoord en Ajax niet meer. In de nationale competitie hebben ze hun onaantastbaarheid inmiddels verloren. De concurrentie komt uit de provincie, Uit Heerenveen, uit Twente, uit Arnhem, ja, zelfs uit Alkmaar. De belangen van de topclubs zijn duidelijk, hun zakelijk standpunt overigens begrijpelijk. Om in de internationale wedloop niet helemaal op een onoverbrugbare achterstand te worden gezet, zal zo veel mogelijk geld moeten worden gegenereerd. Alles moet er tegenwoordig bij worden gesleept om te overleven. Gelet op hun status en marktwaarde meent de nationale top-drie nog altijd op meer aanspraak te kunnen maken dan de rest. Economisch gezien valt op die redenering niets af te dingen. Sportief wel: ook de topclubs kunnen niet bestaan zonder competitie en zonder verliezers. Voor insiders komt de stap die Van den Herik deze week heeft genomen, niet als een verrassing. Het rommelt in de ENV al veel langer tussen de grote en de kleine clubs. Voor Van den Herik is het collectief altijd al een blok aan z'n been geweest. Bovendien heeft hij nu z'n handen vrij voor z'n eigen club - en dat zal herfi al genoeg inspanningen kosten. De ENV werd drie jaar geleden opgericht op initiatief van de directeuren van Ajax en Feyenoord, Maarten Oldenhof en Nicole Edelenbos. Het paar introduceerde het Nieuwe Denken, als organisatie werd de KNVB geminacht. Te log, te traditioneel, te weinig efficiënt. De ENV heette het grote geheim. Mega- orders stonden op het punt te worden binnengesleept. Er is tot dusverre weinig van terecht gekomen. Het tv-contract met Canal+ is gesloten, maar van een verdere verzelfstandiging is geen sprake geweest. Van een centrale marketing evenmin. Alleen het secretariaat heeft klauwen mét geld gekost, aan het bureau ProSport van Bert Spaak. Van den Herik kan natuurlijk ook rekenen. blijft waarschijnlijk wel mee praten als vertegenwoordiger van Feyenoord. Commissaris Herremans vond het vertrek van Van den Herik voorbarig en jammer. „Wij wilden verder praten over het voorstel, de ver deling opnieuw bekijken. Ken nelijk heeft hij dat geduld niet gehad. Verder geen verwijten aan zijn adres. Er viel prima met Van den Herik te werken." De Eredivisie NV werd in maart '97 opgericht. Doel was om een zelfstandige hoogste voetbaldivisie te creëren die commercieel meer inkomsten zou genereren. Eind vorig jaar besloten de achttien eredivisie clubs gezamenlijk over de tv- rechten te onderhandelen. Nederlandse ploegen verzwakt naar EK PAPENDAL KOEN DE VRIES De Nederlandse tafeltennis bond (NTTB) vaardigt twee ge devalueerde ploegen af naar de Europese kampioenschappen, die van 21 april tot 1 mei in Bremen worden gehouden. Grootste Nederlandse afwezi ge op het EK is Jörg de Cock. Bondscoach Yang Jinhua laat de getalenteerde Brabander thuis na een aanvaring op het WK, twee maanden geleden in Maleisië. De Chinees verweet De Cock een gebrek aan team geest en liet hem uit de ploeg, die in Bremen de bronzen me daille van het vorige EK in Eindhoven verdedigt. De Nederlandse mannen- ploeg bestaat uit slechts vier man, want ook Daan Sliepen (Wessem) en Nermin Smajic (Rotterdam) gingen niet op de uitnodiging van de NTTB in. Beiden geven de voorkeur aan hun eindexamens. Desondanks is de ploeg in Bremen kansrijk om het succes van het vorige EK te prolonge ren. Danny Heister en Trinko Keen verkeren nog steeds in de vorm die hen in Maleisië bijna op het erepodium bracht. De Limburgse Chinees Chen Sung of Middelburger Kalun Yu zijn degenen die voor een extra punt moeten zorgen. De vrouwenploeg bestaat op het EK weliswaar iüt vijf speel sters,'maar drie van hen zijn debutant. Door de rugblessure van Diana Bakker heeft bonds coach Anne Vlieg Alexandra Ca- no uit Boxmeer aan het landen team toegevoegd. De 17-jarige Brabantse met Spaans bloed is naar verwachting echter niet sterk genoeg om het gemis vaan Bakker op te vangen. Kopvrouwe van het team is Melissa Muller (26). Enkele ja ren geleden was de Amster damse na Bettine Vriesekoop, Mirjam Kloppenburg, Gerdie Keen en Emilie Noor de num mer vijf van Nederland. Na de uittocht van Nederlandse top- speelsters moet zij de kar nu trekken. Tweede speelster is de 20-jarige Floor Tebbe uit Breda. Opvallend is de keuze voor Ka- po Yu en Sigried van Ulsen voor het individuele toernooi. Met de Zwolse Van Ulsen (13) vaar digt de NTTB de jongste speel ster ooit naar een titeltoemooi af. Bettine Vriesekoop was veer tien toen ze in 1976 in Praag op het EK debuteerde. De Middel burgse Kapo Yu is veertien. verder en in het nadeel van AZ. vallen. Dat gebeurde niet, zodat droom was uit. Alleen de herin- NEC sleepte zich naar het eind- penaltys het lot van een van de nering aan een mooi toernooi, signaal, begon roulette te spe- ploegen moesten bezegelen, waarbij Feyenoord en Willem II len met de wijzers. Een treffer Fertout schoot over, Boussatta werden verslagen, maakte het zou alleen nog toevallig kunnen tegen Roorda. Het was over. De verdriet nog enigszins draaglijk. De lopers van de Leldsch Dagblad Marathongroep tel len af. Zo'n tweehonderd sportievelingen bereiden zich onder begeleiding van Han Kulker en andere trainers voor op de Leidse Marathon (11 juni). Ze leggen dan 10 of 21,1 kilometer af. Wekelijks komt op deze plaats een van de deelnemers aan het woord. Naam: Leo van Kampenhout Leeftijd: 55 jaar Woonplaats: Roelof- arendsveen Beroep: medewer- ker bij KPN Telecom Afstand: 21 kilome- X ter 4_i CD Waarom doet u E mee aan de mara- thonclinics? „Ik heb vroeger veel "j gelopen, ook halve marathons, maar door een blessure O aan mijn knie ben ik X er drie jaar tussenuit geweest. Ik heb nog nooit de Leidse halve marathon gelopen, en dat wil de ik een keer doen. Als ik me alleen moet voorbereiden, dan red ik het denk ik niet. Wat vindt u van de clinics? „Ik heb het best naar mijn zin. Ik ben tot nu toe naar alle cli nics geweest. Het is goed geor ganiseerd. „Ja, ik heb zondag meegedaan aan de Braassemloop hier in Roelofarendsveen, aan de tien kilometer. Dat ging goed, mijn tijd was 46 minuten en nog wat. In november heb ik ook tien kilometer gelopen en toen deed ik er 50 minuten over. Mijn tijden van vroeger zal ik wel nooit meer halen, maar dat hoeft ook niet. Ik heb ooit de halve marathon in 1 uur 30 ge lopen. Nu ben ik met 1.40 al te vreden. Waar en wanneer loopt u al tijd? „Ik loop 's avonds hier in de polder, langs de Braassem en de Wijde Aa. Eens in de veer tien dagen heb ik een dag vrij en dan ga ik naar de duinen, naar de Duindamseslag in Noordwijkerhout." Denkt u dat u na de mara thon doorgaat met hardlo pen? „Ik fiets ook graag. Een van de redenen waarom ik nog nooit meegedaan heb aan de mara thon van Leiden, is dat ik de fiets pak als het mooier weer wordt. Nu moet ik mijn fiets maar wat langer binnen hou den, Ik vind lopen wel leuker dan fietsen, maar met het war me weer hoeft het van mij niet meer. Dus na de marathon zal het lopen wel weer op een lager pitje komen te staan. Ik heb er ook wel een beetje moeite mee om vier keer in cle week te lo pen, zoals nu. Vooral als het twee dagen achter elkaar is. Ik f,j ben niet zo jong meer, en je gaat het dan toch voelen. Ik heb liever dat er een dag rust tussen zit, dan gaat het ook be ter. TEKST PETER VAN DER HULST FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23