Leidsch Dagblad Bod KLM, Schiphol en NS op supersnelle trein Het blijft droog Kamer: Afsluiten Leiden op Koninginnedag 'bizar' Geen Leids lokkertje voor slimme scholieren Blikvanger voor koningin Beatrix ers van 37." naar 99 EB Irving verliest proces over holocaust 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD iDAG 12 APRIL 2000 berkleven pO gulden ieven bij een snel- meer dan 120 km/u lutomobilist 750 gul- De officier van bovendien bij de ie maanden ontzeg- rijbevoegdheid ei- ?re snelheid bum- i levert lagere boetes vijzigingen zijn terug in de boetecomputer ternetsite van het OM enbaarministerie.nl) :onomy met ïg naar beurs de Hond brengt zijn jedrijf Newconomy ril toch naar de beurs, mde beursgang werd eek afgeblazen nadat voor 'Nieuwe-Econo- ien' was ingestort. De erwacht alsnog een 11e beursgang, mede belangrijke korting ndeel te geven. Iki^g niet r De Graaf le zestig en zeventig van de Nederlanders de politieke invloed oningin moet worden afd. Ongeveer een met D66-leider De mening dat het >fd een stapje terug ill. Dat blijkt uit opi- gen van de NOS, RTL n 2Vandaag. ittijd zorg '.es weken ii nodig heeft, krijgt die weken. Dat is de van een convenant zorginstellingen mor- senteren. De norm taf 2003 gaan gelden, iten zoals nu moeten goeddeels tot het ver- behoren. ibad in ;ee Pakistan val op een sjiietische n Pakistan heeft van- ;r vijftien mensen het ;ekost. Onbekenden granaten in het ge- namen de aanwezi- ler vuur. De politie i man aangehouden, van het hoofd van een iche moskee. De twee jen staan op gespan met elkaar. ngaa r"ll AAG 28 PAGINA'S Samenleving14 van de Dag2 i/Strips26 16 13,15,17,19,20 23,25 programma's Czicht OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42284 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 13 Buurtbewoners verzetten zich met hand en tand tegen opheffen visplaats 15 In Onderzoek: Hulp nodig bij hervorming Indonesisch recht 17 Oegstgeestse politiek pakt financieel beleid college hard aan 19 Voorhoutse peuters vinden onderdak bij voetbalclub 20 Onderzoek Beatrixbrug over Oude Rijn in impasse 23 Van den Herik treedt verbolgen af als commissaris Eredivisie NV NET WOORD IS AAN Euripides Verspil geen tranen aan de smart van gisteren. DEN HAAG HANS JACOBS De Tweede Kamer zet vraagtekens bij de manier waarop de gemeente Leiden omgaat met het be zoek van koningin Beatrix op 29 april. D66-woordvoerder Hoekema vindt dat er een 'vreemde waas' komt te liggen over Koninginne dag door de 'krampachtige' opstelling van Lei den, dat tijdens het bezoek een groot deel van de binnenstad afsluit. Koninginnedag is bedoeld om zo veel mogelijk mensen de kans te geven een glimp op te vangen van het staatshoofd. „Het weren van bezoekers uit de binnenstad gaat daar recht tegen in", meent Leidenaar Hoekema. „Jammer dat de koningin niet in brede kring kan optreden", zegt PvdA-Kamerlid Rehwinkel. „Dat is niet in de geest van Koninginnedag." Rehwinkel erkent overigens dat de burgemees ter verantwoordelijk is voor de veiligheid. „De af weging wordt gemaakt op het stadhuis. De Ka mer moet zich daar niet mee inlaten." CDA- woordvoerder Van der Hoeven begrijpt dat Lei den drukte rond de koningin wil voorkomen en actievoerders van het anti-monarchistische Eu- rodusnie probeert te weren, maar ze noemt het afsluiten van de binnenstad 'een groot instru ment'. „De actievoerders kunnen bij kennissen blijven slapen of wonen misschien al in de stad, dus afsluiten helpt niet. Ik snap de problemen wel, maar dit is niet de oplossing", zegt Van der Hoeven. Koninginnedag moet een feest zijn voor iedereen, niet alleen een bijeenkomst voor pas jeshouders. De WD vraagt zich af 'waarom de koningin naar Leiden komt, als de bevolking van haar wordt afgeschermd'. Kamerleden noemen de opstelling van de gemeente dan ook 'bizar'. enkêlè- r buien'' SE "710° 478° 3711° 60% 60% 40% 30% 30% 40% De NS, KLM en Schiphol brengen een concreet bod uit op de exploitatie van de hogesnelheidslijn. De kansen van deze combinatie zijn toegenomen nu minister Nete lenbos (verkeer) overweegt de snelle treinverbinding aan een Nederlands samenwerkingsverband te gunnen. Europese landen zelf ook de deur op slot houden voor bui tenlandse vervoerders. De hoogte van het bod door de NS, KLM en Schiphol is vol gens ingewijden een 'stuk inte ressanter' dan het eerdere bod van de NS ter hoogte van 2,8 miljard gulden. Netelenbos wees het voorstel toen af als 'kwalitatief en financieel onder de maat'. De Nederlandse Spoorwegen verspeelden daar- DEN HAAG RICHARD MOOYMAN/ANP Het kabinet wil deze maand een knoop doorhakken over de manier waarop het supersnelle spoor tussen Amsterdam en Pa rijs wordt aanbesteed. Het eer dere voornemen tot een Euro pese aanbesteding staat ter dis cussie. Netelenbos lijkt een voorkeur te hebben voor gun ning aan Nederlandse onderne mingen omdat enkele andere mee de voorkeurspositie bij de aanbesteding van de HSL. De minister nodigde vervol gens andere partijen uit een bod uit te brengen. Dertien be langstellenden meldden zich, waaronder bedrijven uit Groot- Brittannië, Frankrijk, België en Duitsland. Ook het Nederland se vervoersbedrijf Connexxion wil samen met een buitenland se partner een bod uitbrengen. Volgens een woordvoerder van Schiphol liggen er met de NS en KLM opgestelde voor stellen klaar voor exploitatie van de HSL. De drie partijen willen het bod pas officieel naar buiten brengen als duidelijk is hoe het kabinet de exploitatie wil aanbesteden. „Het kan zijn dat het kabinet terugkomt op het voornemen om de HSL Eu ropees aan te besteden", aldus de Schiphol-woordvoerder. De vraag is of het kabinet de Nederlandse combinatie mag voortrekken. De Europese Commissie wil een open aan besteding waarbij iedere Euro pese belangstellende een gooi naar de exploitatie kan doen. De KLM en Schiphol zien dp hogesnelheidstrein als eer trekkelijke manier om korte vluchten te vervangen. Het treinvervoer is minder milieu belastend dan het vliegverkeer naar bestemmingen als Brussel en Parijs. Op het witte doek dat rond de Vuurbaak is aangebracht leggen de jongeren met hun spuitbussen de laatste hand aan het kunstwerk. foto anp koen suyk KATWUK* PETER BLOK Katwijk maakt zich op voor de komst van koningin Beatrix op Koninginnedag. De veertien meter hoge en zes meter brede Vuurbaak aan de Boulevard is de afgelopen dagen omgeto verd tot graffitikunstwerk, waarop een landkaart van Ne derland in rood, wit en blauw de aandacht van de vorstin moet trekken. Het kunstwerk is ontworpen door Katwijker Hu- go van der Plas. Hij maakte ook vorig jaar tijdens de Visserijda- gen een graffitikunstwerk voor Pampers voordeclpak per pak de voormalige vuurtoren en huidige uitkijktoren uit 1605. Toen schreeuwden twee harin gen op het seal, de witte jas om de Vuurbaak, om aandacht. De graffiti is door twaalf jon geren van het project 'Ga Le gaal', dat alleen graffiti toestaat op daarvoor aangewezen plek ken, op de vuurbaak aange bracht. Het Katwijkse centrum wordt voorafgaand aan en op Konin ginnedag, dit jaar 29 april, auto vrij en autoluw gemaakt. De Boulevard wordt tussen de Ko ningin Wilhelminastraat en ap- Verwarring over hereniging Elian met zijn vader MIAMI ANP-Rtr Er bestaat grote onduidelijk heid over de ontmoeting tussen de jeugdige Cubaanse boot vluchteling Elian en zijn vader. De Cubaans-Amerikaanse ge meenschap had aangekondigd dat vader en zoon vandaag in Washington zouden worden herenigd. Volgens de krant Miami Her ald verklaarde oudoom Larazo Gonzalez echter dat Elian niet weg wil. „De jongen woont nu in Florida en heeft daar een nieuw thuis gevonden. Hij heeft gezegd dat hij niet naar Was hington wil gaan." In Miami overlegt de familie van Elian met advocaten over de vraag wat er nu moet gebeu ren. partementencomplex Triton op vrijdagmiddag 28 april om 15.00 uur volledig voor het au toverkeer afgesloten, net als de Koninginneweg, de Prince- straat, de Voorstraat, het Noordeinde, de Dwarsstraat en de Schelpendam. Voor verre weg de meeste straten tussen de Koningin Wilhelminastraat en de Secretaris Varkevisser- straat en het Vuurbaakplein en de Seinpoststraat gelden dezelf de verkeersmaatregelen: een rij en verkeerverbod tussen vrij dagmiddag 15.00 uur en uiter lijk zaterdagavond laat. LEIDEN ONNO HAVERMANS De Leidse universiteit geeft geen premie van drieduizend gulden aan pientere scholieren. Dit plannetje van de opleiding informatica werd gisteravond schielijk teruggetrokken. „Wij gebruiken ons geld niet als lok kertje", aldus de woordvoerder van het college van bestuur. Het Leiden Institute of Ad vanced Computer Science (Liacs) kondigde eerder op de dag aan vwo-leerlingen die met een 7,5 gemiddeld slagen voor het eindexamen te willen verlei den. Bij inschrijving incasseren ze een scholarship van driedui zend gulden. Dat geld, afkom stig van onderzoek voor het be drijfsleven, mogen ze alleen aan hun studie besteden. „We laten aan de hele wereld zien dat het ons wat waard is om goede studenten te krij gen", legde manager Snijders van de opleiding informatica gisteren uit. Vanmorgen con stateerde hij dat het bestuur een streep door de rekening had gezet. „Daar moeten we vandaag nog over doorpraten." Het Liacs wil meer en betere studenten voor de opleiding in formatica, simpel omdat er veel vraag is naar hoog opgeleide in formatici. „Het bedrijfsleven snakt er naar", aldus Snijders. Het aantal eerstejaars zou in Leiden moeten toenemen van zestig nu naar honderd in het komend studiejaar. Nooit eerder betaalde een Nederlandse universiteit geld om studenten te werven. In Amerika is het niet ongebruike lijk om met beurzen toptalent binnen te halen. „We moeten ons realiseren dat studenten kritischer worden. Een boeien de studie-opbouw en een leuke stad zijn niet meer voldoende", aldus hoogleraar en Liacs-on- derwijsdirecteur Kok gisteren. Onzin, meent de woordvoer der van de universiteit. „De laatste aanmeldingscijfers zien er goed uit. Het Leidse markt aandeel is, net als dat van Til burg en Nijmegen, groter dan vorig jaar. De Leidse universi teit is aantrekkelijk genoeg." Toch blijft ook het bestuur na denken over manieren om ta lent aan Leiden te binden. „We willen extra kansen geven in de vorm van masterclasses of stu diereizen. Maar dat gaat om studenten die we al hebben." Pagina 2: Commentaar Drooglegging winkels tijdens Euro 2000 DEN HAAG GPD Rechter verwerpt claim wegens smaad de, zonder steun van advoca ten, zijn eigen pleidooi. Lip- stadt wist zich gesteund door toonaangevende holocaust deskundigen. In het kader van de rechtzaak maakte eind fe bruari bovendien de Israëlische regering het dagboek van Eich- mann openbaar. Irving meent dat er nooit sprake is geweest van een voor opgezet nazi-plan om de joden uit te roeien. Voor het hof heeft hij het bestaan van de holo caust overigens niet helemaal ontkend, maar beweerde hij dat die sterk wordt overdreven. Zo zouden in Auschwitz, waar vol gens algemeen aanvaarde schattingen 1,1 miljoen joden de dood vonden, veel minder mensen zijn vermoord. Vooral besmettelijke ziekten eisten hun tol. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT De Britses historicus David Ir ving, die ontkent dat de holo caust in volle omvang heeft plaatsgevonden, heeft gisteren in Londen een proces verloren dat hij wegens smaad had aan gespannen tegen een Ameri kaanse collega. Deborah 4 Lip- stadt had Irving ervan beschul digd een Hitler-aanhanger en een gevaarlijke revisionist te zijn, die historische feiten ver draait zodat ze in zijn ideologi sche (antisemitische) gedach- tengoed passen. Het Britse Hooggerechtshof liet geen spaan heel van Irvings claim. De rechter achtte bewe zen dat Irving 'een actieve ont kenner van de holocaust is, dat hij een antisemiet en een racist is, en dat hij zich verbonden voelt met rechtse extremisten die het neonazisme aanhan gen'. Irving heeft 'opzettelijk, hardnekkig en op ideologische gronden historische gegevens gemanipuleerd en een valse voorstelling van zaken gege ven', aldus het Hof. Irving noemde de uitspraak pervers. Hem wacht een bank roet, nu hij moet opdraaien voor de proceskosten van enke le miljoenen guldens. Een ver heugde Lipstadt, hoogleraar moderne joodse geschiedenis in Atlanta, noemde de uit spraak 'een victorie voor allen die zich uitspreken tegen haat en vooroordelen'. Tijdens het proces is de holo caust tot in detail, en met karre- vrachten aan documentatie de revue gepasseerd. Irving voer- Supermarkten, snackbars en slijterijen kunnen tijdens Euro 2000 worden drooggelegd. De nieuwe drank- en horecawet maakt het gemeenten gemak kelijker de verkoop van alcohol tijdelijk geheel te verbieden. Dit zei minister Borst van volksgezondheid gisteren in de Eerste Kamer. De wet, die una niem door de Senaat werd aan genomen, gaat al in voor het EK deze zomer. Een tijdelijk volle dig verkoopverbod is bedoeld voor bijzondere situaties. Vol gens Borst wil een aantal ge meenten de mogelijkheid graag hebben. Het droogleggen van winkels, naast het sluiten van cafés, kan veel ellende voorko men, aldus de minister. PvdA-senator Stekelenburg, tevens burgemeester van Til burg, hoopt het verkoopverbod niet te hoeven afkondigen. „Maar als er 5.000 supporters op weg naar een wedstrijd in Eindhoven willen neerstrijken in Tilburg en al lam zijn, komt het goed uit dat daar enkele uren geen alcohol te koop is." De aangescherpte drank- en horecawet moet het drankmis bruik, met name onder jonge ren, beter tegengaan. De minis ter verwacht veel van de strenge reclameregels die de dranken branche zichzelf heeft opge- legd. De wens van Borst om de ac cijns op alcoholhoudende dranken te verhogen, kan vol gens haar in vervulling gaan als tegelijkertijd de accijns op fris drank omlaag gaat. Pagina 3: Gemeenten speuren naar 'nette plek' voor hooli gans Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1