Oegstgeest verzet zich tegen hogere OZB pie ambtelijke taal, daar word je toch niet goed Gemengde reacties op informatiezuil Verkeersmaatregelen tegen opgestoken middelvingers maanden geëist r dreigen met mes Regio Wethouder heeft geen geld voor brede school lAC 12 APRIL 2000 Automobilisten steken in Lei derdorp erg snel hun middel vinger de lucht in. ,,Als we de geweldszaken van het afgelo pen jaar analyseren, blijkt dat verkeersirritaties oorzaak nummer één zijn", consta teert de Leiderdorpse politie chef A. Gravekamp. Voor de gemeente is dat aanleiding om de infrastructuur nog eens kritisch te bekijken. „Binnen kort komen wij met een reeks kleine aanpassingen", belooft burgemeester M. Zonnevylle. Het begint vaak met een opge stoken middelvinger en mondt uit in een afgebroken spiegel of een paar rake klap pen. In Leiderdorp komt deze vorm van geweld in het ver keer erg vaak voor, zo blijkt uit de politiecijfers van 1999. „Het is niet zo dat dit direct tot allerlei bloedige taferelen leidt, en ik heb dit liever dan dat men elkaar met messen achterna zit. Maar toch is het goed om hier eens naar te kij ken, en de hand waar mogelijk ook in eigen boezem "te ste ken". vindt Gravekamp. Meer zichtbare aanwezigheid op straat is één van de maat regelen waarmee de politie denkt het verkeersgeweld te rug te dringen. „Maar het kan ook geen kwaad om de infra structuur nog eens kritisch te gen het licht te houden. Want ga maar na. Als je drie keer achtereen moet stoppen voor een verkeerslicht en vervol gens op de Persant Snoepweg door een automobilist wordt afgesneden, dan gaat zo'n vin ger natuurlijk snel de lucht in. En bij een volgend stoplicht sta je weer bumper aan bum per en wordt er op het dak van de auto geslagen. Daarom ben ik zielsblij met de groene golf op de Engelendaal. En kan het dus absoluut geen kwaad om ook de rest van de wegen door te lichten." Burgemeester Zonnevylle is dat met hem eens. Binnenkort presenteert zijn college een reeks kleine verkeerstechni sche aanpassingen. „]e moet dan denken aan de aanleg van rechtsaf stroken of het instel len van éénrichtingsverkeer." Speciale aandacht hebben die maatregelen die niet veel geld kosten, in afwachting van het integrale verkeersplan, waar bij dat vermoedelijk wél het geval zal zijn. Zonnevylle: „We zijn daarover druk in gesprek met de samenwerkende actie groepen. En er borrelt werke lijk van alles op." icatie In het fotobijschrift bij het verhaal over de Leider- ndarts B. Verlinden in de krant van gisteren, is een sto- t geslopen. Verlinden wordt aangeduid als de man die tandartsstoel staat, terwijl hij juist degene is die erin in achter de stoel is Verlindens opvolger L. Tan. col voor geweld in relaties De gemeente Leiderdorp werkt met het Vrouwen- üderdorp en het Openbaar Ministerie aan een proto- evveld in relaties. Uit onderzoek van de politie is na- jleken dat die vorm van geweld in Leiderdorp relatief :komt. Gewerkt wordt nu aan een lik-op-stukbeleid. If A. Gravekamp: „Vroeger was het zo dat we bij een jrobeerden het slachtoffer in een Blijf van mijn Lijf- aatsen. Uitgangspunt is nu dat de dader, ongeacht wie eet van de plaats van het delict verwijderd wordt." nginbraken stabiel Het aantal woninginbraken in Leiderdorp is het af- aar stabiel gebleven. Dat blijkt uit de jaarcijfers van de et aantal aangiften is wel gestegen, van 50 naar 59 pro- dan driekwart van deze inbraken is opgelost. „Alle tevredenheid", vindt politiechef A. Gravekamp. ren woninginbraken in 2000 hoog op de prioriteiten- et Leiderdorpse politieteam staan. >rs' beeld in september terug Het beeld 'Vrouwen in verzet' van Jan Wolkers keert her terug naar Oegstgeest. Het glazen kunstwerk zal Monumentendag voor het eerst weer te bewonderen r emeente wil de terugkeer feestelijk vieren. Wolkers' een plekje krijgt in de tuin van het gemeentehuis, is :a. Het origineel werd vorig jaar vernield. De gemeen- 1 het kunstwerk onder camerabewaking plaatsen, die er komt is nog niet bekend. ijktf ",a( wemmen Zoeterwoude omhoog /DE» Zoeterwoude houdt vast aan het verhogen van de tarieven. Tegen de zin van de meerderheid van de ge- ad (CDA en Progressief Zoeterwoude) worden abon- i voor jeugd en volwassenen in de voorverkoop 2,50 T1®e' ïurder. De prijzen komen daardoor respectievelijk op e' 52,50 gulden. Een gezinsabonnement wordt twintig jurder en gaat 230 gulden kosten. CDA en PZ wilden ir gaan dan een verhoging van tien gulden. B en W wij- n f dat de prijzen vorig jaar niet verhoogd zijn en nog al- zijn dan in andere gemeenten in de regio. B en W wil- ;rdagavond van de raad horen waar het bedrag aan ge- n' comsten, ruim 2.500 gulden, vandaan zou moeten ko- ra buitenbad aan de Nieuwe Weg gaat 29 april open. voni nbu man te bezeilen, Het antwoord dat hij gaf had vaak niets te r jen meteen. mes_is_ Jceiunetjieja'aag. die hem werd egen een 42-jarige gesteld, f lienaar een celstraf ge- De advocaat vroeg de Voor- Wfcgen maanden, waar- schotenaar, die al sedert oud- jorwaardelijk. De of- jaar in voorlopige hechtenis ustitie acht op grond verblijft, onmiddellijk in vrij- ingen van drie getui- heid te stellen. De aanhouding •rdp en, dat de Voorscho- van de man zou onrechtmatig co nand op straat be- zijn geweest, omdat de politie jsfef ft. Twee getuigen za- zonder machtiging zijn huis ïdreiging, een derde was binnen gegaan. De advo- prati n roepen. caat pleitte voor begeleiding ;rkei ;iging had plaats tij- doorde reclassering bij het zoe- op ar vorig jaar, toen de ken naar een andere woning inaar boos werd op voor zijn cliënt. In de buurt zou zees e de straat vervuild de man inmiddels slecht liggen, lig 81. Tijdens de strafzit- De rechtbank wees het ver- scho roor rechtbankpresi- zoek om vrijlating af. Uitspraak nmi ies geen land met de volgt over twee weken. Derif 'Half miljoen voor gehandicaptenbeleid komt uit de lucht vallen De Oegstgeestse collegepartijen CDA, PrO en LO wijzen verhoging van de onroerend zaakbelasting (OZB) met elf procent van de hand. Aleen als burgemeester en wet houders het plan beter onderbouwen gaan zij akkoord. Op de WD na zijn alle partijen verrast over de 500.000 gulden die de komende vier jaar jaarlijks nodig is voor de wet voorzieningen voor gehandicapten (WVG). Dat bleek gisteren in de commissie welzijn. OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER De politiek in Oegstgeest vindt het onbegrijpelijk, dat het geld voor de WVG niet vorig jaar apart is gezet. Oppositiepartij D66 noemt de OZB-verhoging 'onaanvaardbaar' en vindt het 'schandalig' dat de politiek nu met dit gat wordt geconfron teerd. In de commissie bleek, dat Oegstgeest vorig jaar 660.000 gulden te weinig in kas had om de WVG uit te voeren. De ge meente heeft de uitgaven voor het gehandicaptenbeleid ge dekt door 'creatief om te gaan met allerlei andere posten', zei wethouder De Ruijter. Het aan tal aanvragen voor rolstoelen, woningaanpassingen en taxi vergoedingen nam vorig jaar toe van 350 naar 500. De twee miljoen die Oegstgeest van het rijk kreeg waren niet voldoende om aan die toegenomen vraag te voldoen. De Ruijter, die begin dit jaar de afgetreden wethouder Kem pen opvolgde, zei te verwach ten dat ook dit jaar meer ge bruik wordt gemaakt van de WVG. De gemeente is verplicht alle aanvragen te behandelen. Daarom stelt de wethouder voor nu alvast voor het volgend jaar een half miljoen extra te re serveren. Alle partijen benadrukten, dat ze niet tegen het ruimer ge bruik van de wet zijn. Waar zij bezwaar tegen hadden, was dat zij zo plotseling met de extra kosten werden geconfronteerd. Volgens A. Koningsveld van D66 komt de roep om een half miljoen voor gehandicaptenbe leid 'uit de lucht vallen'. „Hier over heb ik niks gehoord tijdens de begrotingsbehandeling in september. Toen was er 6,5 ton 'vrije ruimte'. Ook bij de kader nota vorige maand is hier met geen woord over gerept." A. van Kempen (PrO) noemde de onderbouwing van de OZB-ver hoging 'zeer mager'. Hij stelde voor dat de wethouder zuiniger omgaat met dure voorzienin gen zoals een traplift. Konings veld wil dat de kostbare medi sche keuring die samenhangt met de WVG goedkoper wordt. Ook de fractieleider van het CDA, L. Poell, vindt het onzin dat de OZB omhoog moet van wege het gehandicaptenbeleid. „We verzetten ons tegen het ge mak waarmee beiden opeens aan elkaar worden verbonden. Deze redenatie snijdt geen hout." Poell is bang dat door de twee in één adem te noemen, de indruk wordt gewekt dat ge handicaptenzorg Oegstgeeste- naren veel geld kost. Om dat te voorkomen zou De Ruijter el ders geld moeten zoeken. Marien uit Leiderdorp doet mee aan Nationaal Jeugddebat cLL oUaj. OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER Wethouder Steens (onderwijs) heeft geen geld voor een 'brede school' in Poelgeest. Om een begin te maken met het onder wijsexperiment is minimaal 40.000 gulden nodig. Daarvoor kan een projectleider worden ingehuurd en een plek geschikt worden gemaakt voor na schoolse activiteiten. Maar Steens kan haar plan alleen uit voeren als de OZB met meer dan de voorgenomen elf pro cent stijgt. De brede school, die in sep tember in Poelgeest van start zou gaan, is niet het enige plan van Steens dat sneuvelt. Het college stelt ook geen geld be schikbaar voor computers in het basisonderwijs. Plannen voor culturele vorming in het basisonderwijs en de opvang van allochtone leerlingen in de laagste klassen zijn eveneens van de baan. Als de gemeenteraad niet be reid is de OZB met meer dan de elf procent te verhogen moet Steens een streep zetten door haar plannen. Het is volgens de wethouder niet mogelijk in de Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG) te snijden. In haar eigen portefeuille mist ze naar eigen zeggen 'elke financi ële ruimte'. Ze ziet ook geen kans om te bezuinigen op an dere zaken, zoals het school zwemmen. „Ik kan geen geld uitgeven dat ik niet heb", con cludeert ze spijtig. Steens probeert nog wel de startkosten voor de brede school op een andere manier binnen te krijgen. Het uitbrei den van het aantal plaatsen voor kinderopvang zou een ma nier kunnen zijn. Volgens A. Koningsveld van D66 zit er nog veel geld in de pot voor jeugdbeleid. Omdat de brede school niet alleen onder wijs, maar ook jeugdzorg biedt, zou Steens met wethouder De Ruijter van sport en jongeren beleid moeten praten. Zo valt de brede school wel te betalen, denkt Koningsveld. Dat de plannen van de wet houder in de prullenbak ver dwijnen, maakt volgens D. van Veen (CDA) duidelijk, dat on derwijs niet bovenaan de prio riteitenlijst staat. Hij vindt het een slechte zaak dat de ge meente geen extra geld over heeft voor de kwaliteit van het onderwijs. De gemeente kan beter een verkeersdrempel schrappen dan op onderwijs beknibbelen, vindtVan Veen. Als Steens geen professionele opvang kan garanderen, moet de gemeente de onderwijsver nieuwing maar vergeten, vindt Van Veen. Het CDA wil niet dat kinderen van acht uur 's och tends tot zes uur 's avonds in het klaslokaal doorbrengen. „Dat kun je zbwel de onder wijskrachten als de leerlingen niet aandoen." rei ANE PIETER WISSE zelf het slachtoffer zinloos geweld pro- n van den Boer (16) orp invloed uit te oe- let jongerenbeleid in ente. Zonder enige kreeg hij klappen Vlob ;roep jongens. „Dat Leidjs zoiets doen is voor aeel te wijten aan denkt Marien. Hij 'loed voor jongeren. die jet hij maandag mee met ationaal Jeugddebat oesl ag. Dan gaan jonge- 'vveede Kamer in de- taatssecretaris Adel- minister Van Boxtel, weid is een van de en. en gemeentelijke in- K] ond hoorde Marien ^gemeester en andere na 1 uitgebreid de pro- toc lde vergrijzing in de u 1 bespreken. Veront- stond hij op. „Vol- worden in de wijk mten loop twintig tot l®jr| leren per jaar gebo- we de jongeren van alsjeblieft nog niet alleen omdat er 'erwacht dat bij zo'n an de gemeente de nder jongeren alleen :r wordt. Angst om e doen waar de bur- bij is, kent hij niet. ook maar gewone 'alt zijn moeder hem gesprek bij. Mariens V en heldere optre- 0 e vele aanwezigen, zijn moeder die hem advertentie voor het eugddebat. Een kolf- hand leek hem dat. Marien van den Boer met de map vol materiaal waarmee hij zich op het debat voorbereidt. Jongeren in de politiek, zinloos geweld en de multiculturele sa menleving zijn de thema's van het jeugddebat. „Dat zijn pre cies de onderwerpen waarvoor ik mij interesseer." Eerst deed Marien mee aan de voorrondes. „Omdat onder jongeren in Zuid-Holland kennelijk heel weinig interesse bestaat voor politiek, kwamen er maar tien mensen opdagen. Daarom was er ook geen selectie. Iedereen kon meedoen." Er volgde een debattraining in Bergen aan Zee. „Een heel weekend lang met mensen die je niet kent, maar die wel dezelfde interesse hebben, dat is echt heel leuk." Elke deelnemer kreeg in Bergen zijn rol toebedeeld voor het Na tionaal Jeugddebat in de Twee de Kamer. Marien werd geko zen als teambuilder en woord voerder. Het debat heeft aan de ene kant als doel jongeren dichter bij de politiek te brengen. Aan de andere kant kan de inbreng van jongeren de kwaliteit van bepaalde maatregelen verbete ren. Marien staat daar helemaal achter. „Jongeren voelen zich niet bij de politiek betrokken, omdat ze er niet bij wórden be trokken. Neem nou de invoe ring van de tweede fase op school. Sommige van mijn klas genoten maken daardoor 50 tot 60 uur per week. Op school en thuis. Op die beslissing heeft geen enkele jongere invloed ge had!" Het lijkt Marien een goed idee om jongeren invloed te ge ven op alle maatregelen waarbij zij direct betrokken zijn. „Zo ra ken ze meer betrokken bij de politiek in het algemeen, doen ze wat ervaring op en zullen be paalde zaken beter gaan lo pen." Een andere manier om de be trokkenheid van jongeren te vergroten is de politiek begrij pelijker maken. „Al die ambte lijke taal, daar word je toch niet goed van? Volgens mij begrij pen die ministers dat zelf niet eens." Marien heeft een redelijk radicale oplossing. „Door de stemgerechtigde leeftijd te ver lagen naar zestien dwing je po litici rekening te houden met jongeren. Dan wordt het van zelf begrijpelijker. En vanaf je achttiende moet je verkiesbaar kunnen zijn." Marien heeft zin in aanstaan de maandag. „Het is jongeren tegen ministers. Tot nu toe hebben ze elk jaar de toezeg ging gedaan om rekening te houden met de moties uit het Jeugddebat. Dan wordt er toch naar je geluisterd." Als de mi nisters ook dit jaar de toezeg ging doen om de ingediende moties te respecteren, krijgt Marien het nog drukker. Nu kosten zijn politieke activiteiten hem al een of twee dagen per week. De Stichting Nationaal Jeugddebat zal er namelijk op toe zien, dat de ministers woord houden. Of Marien zelf de politiek in wil weet hij nog niet. „Het hangt er een beetje vanaf hoe het allemaal gaat lopen de ko mende maanden. Als ik het niets vind, ga ik gewoon de Ho telschool doen." VOORSCHOTEN ANE'PIETER WISSE Kikkergroenis hij, van metaal en plexiglas en erachter doe men een hoogspanningsmast en een spoorlijn op. De onge veer een meter hoge informa tiezuil aan de Horstlaan is een cadeau van de Westelijke Land en Tuinbouworganisatie Zuid- Holland aan de burgers van Voorschoten. De afdeling Voor schoten/Wassenaar van de WL- TO bestaat 150 jaar. In.Zoeter- meer zette de organisatie ook al vier van zulke zullen neer. Langs de Oostduinen-fiets route is de zuil bedoeld als rust punt voor mensen uit de rich ting Wassenaar, die net de vrij steile klim onder het spoor door hebben gemaakt. Met kas teel Duivenvoorde in de rug kunnen geïnteresseerden op de zuil meer te weten komen over de omgeving. De op het plexi glas gedrukte tekst vertelt in korte bewoordingen over de leeftijd van het duinlandschap, over kasteel Duivenvoorde, het gebied tussen Haarlem en Den Haag, de krekengebieden en het polderlandschap. De zuil heeft de WLTO ne genhonderd gulden gekost. Voor de geringe hoogte is geko zen om het landschap niet te' ontsieren. Echt opvallend is de zuil niet. Passant J. Prins zag hem over het hoofd toen hij izijn, auto er pal naast parkeer de. „Als je me er niet naar had gewaagd, had ik hem over het hoofd gezien. Ik zou het ook nooit gaan lezen. Wat een dn- zin, zo'n zuil. Lelijk ook. Van het landschap kan ik ook zon der zuil wel genieten." Bij het echtpaar Klein uit Leidschendam valt de zuil wel in de smaak. „Fantastisch! Echt heel erg interessant, zo weet je een beetje waar je loopt en wat wat is. En het geeft ook aanlei ding voor een praatje met an dere wandelaars of fietsers. Echt een heel goed idee." J. Wassenaar van de WLTO geeft toe dat de informatie op de zuil beperkt is. „Het is ge woon bedoeld als aardigheidje. Het is natuurlijk nooit volledig, maar zo zien mensen een klein beetje van de achtergrond van het gebied waarin zij recree- ren." Ook in de illustratie op het plexiglas is de in het uitzicht zo dominante hoogspanningsmast aanwezig. „Zoals we nu molens en oude fabrieken in bepaalde landschappen erg waarderen en proberen in stand te hou den, kan ik mij voorstellen dat in de toekomst die masten wor den gezien als onderdeel van het landschap. Ik vind dat hele maal niet zo storend. En die trein hoort er eigenlijk al ge woon bij", zegt Wassenaar. De zuil op de Horstlaan in Voorschoten, nabij kasteel Duivenvoorde.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17