'De Graaf zwengelt zinnige discussie aan' Meer huizen voor Leidse regio van levensbei ai; aar* rjgm Meningen Klankbord 'Waarneming' Rörsch is th Column 't Hart is denigre Laat Vlietland Vlietland b Wat iedere aspirant journalist weten moet WOENSDAG 12 APRIL 2000 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen b met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.r Waar eindigt het waarnemen en begint de theorie? Die vraag ontstond bij het doornemen van de zeven 'waarnemenin- gen' van A. Rörsch, schrijvende lezer in het Leidsch Dagblad van 30 maart over de relatie C02-gehalte van de atmosfeer, het klimaat en de zeespiegel. De tweede 'waarneming' over een mogelijk dalende zeespie gel noem ik in ieder geval theo rie. Een echte waarneming neem ik over van Peter Prokos- ch, projectleider van het WNF- Arctisch programma, zoals hij weergeeft in het WWF-journaal van maart 2000: „In Canada en Alaska heb ik gezien hoe de boomgrens noordwaarts oprukt. De lente begint er vroeger en het permafrost, de tot voor kort al tijd bevroren ijslaag op de toen dra, smelt. De miljoenen vogels die 's zomers op de toendra broeden, hebben minder ruimte tot hun beschikking. Voorlopig wordt hi us alleen nog maar na \r buurt van de Noordp er toename van de c( ia C02 in de atmosfefft. maatverandering'). kan erover meepraten beleid van waterkei >j| omgezet in water op kostbare grondoj u Met een dalende zee* e dat toch niet nodig j n. huldig de eigenschtyo oceanen als comrai ie vaten, hoe stroperij werkt. Overigens is het v toevallig dat het C02 de atmosfeer is toegi de industrialiseringsf menselijke ontwikkel strialisatie als een 'vulkaan' van onvi dimensies? In zijn bijdrage in het Leidsch Dagblad van 17 maart haalt Maarten 't Hart weer op de van hem bekende wijze uit naar het christendom, zijn be lijden en het door hem bele den geloof in het opperwezen. Ik vraag mij af of hij - niet dat ik zulks op prijs zou stel len - op dezelfde denigreren de wijze zou durven schrijven over de islam en Moh >ri Zo ja, zou het Leid s blad dat dan ook pu i Of zouden 't Hart en dan rekening houden iv aanklacht wegens die ie of nog erger, met la Rushdie-achtige toesi a; In het Leidsch Dagblad las ik over de vergevorderde plannen om het natuurgebied Vlietland om te vormen tot een recreatie gebied met onder meer een ho tel met 120 kamers, 102 hotel bungalows, tennis- en golfba nen, een evenemententerrein en wat dies meer zij. Als parti culier en regelmatig bezoeker van dit natuurgebied wil ik mijn stem laten horen tegen de uit voering van deze plannen. Het gebied maakt deel uit van de groene buffer in de dichtbe volkte provincie Zuid-Holland. Ik mag aannemen dat men de groene buffers destijds instelde om althans een aantal plekken te behouden, waar rust en res pect voor de natuur zouden blijven bestaan. Het is voor mij dan ook onbegrijpelijk dat de instanties, die naar mijn me ning voor de handhaving van deze waarden moeten zorgen, zich thans laten inpa j personen die, met oo j financieel gewin, va s( tuurpark een groot park willen maken. 1 herstelbare schade vL' gebracht aan natuur Ondanks de plaats de bebouwing wil nei het een duidelijke z; rust in de rest van h de oorspronkelijke van de groene buffel^ kelijk zullen worden Niet of te weinig wordt geschonken a e langen van de gen j. ons. Ik maak dan ook zwaar tegen de uitvt de plannen en om' klem de op gang koi zwarencampagne. UITGELICHT Afgelopen zaterdag kwamen in een ijshal in Utrecht een paar honderd jongeren bijeen om een toelatingstest te doen voor de School voor de Jour nalis tiek. Het goede nieuws is dat de school niets te klagen heeft over be lang stelling van as- pirant- leerlin- gen en dat ze dit jaar dat gru welijke lotingsysteem gedeel telijk terzijde mag schuiven. Het slechte nieuws is dat het niveau van de kandidaten nogal laag wordt aangeslagen. Wie in Utrecht wil studeren (het kan ook in Tilburg en Zwolle) kan loting ontlopen door met gemiddeld een acht eindexamen te doen, of door te slagen voor een selectie- toets. Die bestaat uit vier on derdelen: kennis van de actu aliteit, motivatie en curricu lum vitae, schrijfvaardigheid en inzicht in de media. Over het niveau van de laatste drie onderdelen kan ik niet oordelen, maar de meerkeu zevragen van de actualiteiten- toets kreeg ik toevallig onder ogen. Wie het nieuws ook maar zijdelings heeft gevolgd kan de vragen moeiteloos be antwoorden en wanneer dat in redelijkheid niet lukt, is dat omdat het systeem van meer keuzevragen nu eenmaal geen ruimte laat voor relevante nu ances. Er waren veertig vragen, ik doe een willekeurige greep. Vraag 1: Uit welke partijen be staat de paarse coalitie? A) PvdA, D66, WD. B) PvdA, CDA, WD. C) PvdA, D66, CDA. D) PvdA, WD, Groen Links. Vraag 20: Wie wonen er in een verzorgingstehuis? A) Gehan dicapten. B) Bejaarden. C) Aidslij- ders. D) Vluchte lingen. Vraag 35: Welke uitspraak over het televisie program ma Big Brother is juist? A) De ge schreven pers negeerde het program ma. B) De programmaformule is voor veel geld aan de VS verkocht. C) Het programma inspireerde de VARA het pu blieke bestel te verlaten. D) Het programma inspireerde Aad van den Heuvel De Nieu we Omroep op te richten. Vraag 1 is wat je noemt vragen naar de bekende weg, vraag 35 is dat zeker voor het jeugdige Big Brotherpubliek ook en vraag 20 is in feite niet juist te beantwoorden. In de praktijk wonen in verzorgingstehuizen al lang niet meer alleen be jaarden en kunnen zelfs alle vier de antwoorden goed zijn. Wat moet je met zo n test? Wie er voor zakt, hoort inder daad niet op de school thuis. Maar wie er voor slaagt, moet vooral niet denken dat dit het bewijs is dat het met zijn of haar kennis van de actualiteit wel goed zit. Als de samenstel lers zich tevoren een beeld hebben gevormd van de para te kennis van kandidaat-jour nalisten, dan moeten de leer lingen in die vier jaar van hun opleiding aanzienlijk meer le ren dan ik dacht. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE «kVolk x<v v> V j, De bevolking van Nederland groeit nog steeds. Dat gaat nog decennia lang door. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verwacht dat de bevol king omstreeks 2030 een maximum aantal bereikt van 17 18 miljoen, dan stabiel blijft en vervolgens licht gaat dalen. Voor de komende jaren be- tekent dit dat de OPINIE woningbehoefte blijft groeien. De motoren achter de toenemende wo- ningvraag zijn de nog steeds doorzet tende huishouden-verdunning (voor al dankzij de economische groei) en de immigratie uit het buitenland. Er worden thans 80.000 a 90.000 woningen per jaar gebouwd. Dat bouwvolume zal naar verwachting da len naar een niveau van circa 60.000 woningen, met name vanaf 2005, als het huidige VINEX-tijdperk (1995- 2005) achter de rug is. De Randstad blijft - ondanks en dankzij de 'volheid' - voor velen een aantrekkelijke vestigingsplaats. In een aantal delen van de Randstad (inclu sief delen van de Leidse regio) heeft een bewoner binnen een reistijd van der tig minuten meer dan één miljoen ba nen binnen zijn Leidenaar Hugo Priemus is hoogleraar volkshuisvesting aan de Technische Universiteit Delft. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de vraag of er te veel, te weinig, of precies genoeg woningen staan in Leiden en omstreken. bereik. In Zeeland en het Noorden des lands is er weliswaar veel ruimte om te wonen, maar treffen we grote ge bieden aan waar de bewoner binnen dertig minuten reizen minder dan 125.000 banen aantreft. Dat scheelt een factor 10 of meer met de Rand stad. Vooral nu het aandeel tweeverdie ners sterk is gegroeid, is de bereik baarheid van banen een cruciale fac tor. Op dit punt scoren de locaties tussen de grootste steden het hoogst. De locaties aan de buitenflanken van het Groene Hart, langs de snelwegen en spoorwegen, liggen erg gunstig, doordat vanuit deze plekken meer werkgelegenheidsconcentraties zijn te bereiken. De Leidse regio ligt dicht bij de 'banenmachine' in Amsterdam en Schiphol maar ook dicht bij Den Haag, waar een gevarieerd banenpak- ket is te vinden. Ook in en om Leiden zelf is de werkgelegenheid omvang rijk. Leiden kampt al jaren met een ge brek aan bouwlocaties. Als de huidige nieuwbouwlocaties zijn afgebouwd, dreigt de woningbouw in en om Lei den sterk in te zakken. Dat lijkt goed nieuws voor de milieubeweging, maar de nadelen zijn evident. De Leidse re gio zal in dat geval bewoners verliezen aan andere regio's. Omdat het deels gaat om vragers naar nieuwbouw (waarvan een zeer groot deel uit dure koopwoningen bestaat), gaat het om een selectieve migratie: de hoge-inko- mensgroepen trekken weg, de lage-in- komensgroepen verhuizen naar de re gio. Resultaat: de regio verliest koop kracht en welvaart. Bovendien neemt de lange-afstandspendel toe en dat is zeker niet goed voor het milieu. Leiden heeft voor de komende jaren dus wel degelijk woningbouwlocaties nodig, niet zulke kanjers als Leidsche Rijn (bij Utrecht) en Ypenburg (bij Den Haag), maar wel van enig for maat. Vaak wordt de Grote Polder in Zoeterwoude genoemd, waar particu liere ontwikkelingsmaatschappijen al op grote schaal grond hebben ge- Leidenaar Thom de Graaf, fractievoorzitter van D66 in de Tweede Kamer, stelde vrijdag de bevoegdheden van de koningin ter discussie. Hij wil onder andere dat het staatshoofd niet langer betrokken is bij de vorming van kabinetten en dat ze zelf geen deel meer uitmaakt van de regering. Herziening van de monarchie: zinnige discussie of goedkoop kiezersbejag? A. Schilder, universitair hoofd docent staats- en bestuurs recht in Leiden: „De huidige constructie bestaat feitelijk van uit de vorige eeuw. Toen heeft men op een gegeven moment gezegd: we willen het koning schap behouden, maar wel met een constitutionele basis, zodat er geen willekeurig beleid meer gevoerd kan worden. Het staatshoofd heeft toen een aan tal taken behouden, maar de ministers doen sindsdien het eigenlijke werk, waarbij ze ge controleerd worden door het parlement. Ik heb mij de laatste dagen nogal verbaasd over de reacties die Thom de Graaf heeft losgemaakt. 'Heeft hij niets beters te doen', is de alge mene teneur, terwijl ik vind dat hij een zinnige discussie wil voeren. Met name op het punt van de kabinetsformatie is er een gat in ons staatsrecht. Als de door de koningin aangestel de formateur knoeiwerk afle vert, moet zij eigenlijk zelf ver antwoording afleggen aan de volksvertegenwoordiging, maar dat mag niet. Critici van De Graaf vinden dat het parlement op dit punt zelf verantwoorde lijk is, maar dat gaat natuurlijk ook niet op. In formatietijd zijn alle fracties immers op zoek naar zo veel mogelijk macht. Je kunt van hen dus geen uniform standpunt verwachten. Dat probleem kan alleen maar op gelost worden door het staats hoofd niet meer deel te laten nemen aan de regering." Voorlichter van de gemeente Alphen aan den Rijn, namens D66-burgemeester N. Schoof: Koningin Beatrix doopt het fregat 'Zeven Provinciën' op de Scheldewerf in Vlissingen. Als het aan D66-voorman Thom de Graaf (inzet) ligt, houdt de koningin zich in de toekomst uitsluitend bezig met dergelijke ceremoniële zaken en is zij bijvoorbeeld niet langer betrokken bij kabinetsformaties. fotos wfa anp Als de huidige nieuwbouwlocaties zijn afgebouwd, dreigt de woningbouw in en om Leiden sterk in te zakken. Dat lijkt; nieuws voor de milieubeweging, maar de nadelen zijn evident. foto hieu kocht. Dit deel van het Groene Hart verdient de bescherming die is gege ven door minister De Boer en door minister Pronk volop. Deze locatie is voor woningbouw geen aantrekkelijk alternatief. Valkenburg wordt ook vaak ge noemd. Langzamerhand wordt het steeds duidelijker dat de functie van het vliegveld Valkenburg volkomen is achterhaald. Het huidige ruimtege bruik van Valkenburg is ondoelmatig. Hier liggen goede kansen voor een lo catie-ontwikkeling van formaat, waar bij de inpassing van de woningbouw in het landschap de grootste zorgvul digheid verdient. Ook de ontsluiting voor openbaar vervoer verdient aandacht. Veelbelo vend zijn de plannen voor de light- railverbinding tussen Gouda, Alphen aan den Rijn en Leiden - de Rijn Gou we Lijn - die via Noordwijk en Katwijk zou kunnen worden doorgetrokken naar Valkenburg. Kunnen we dan geen sympathie op brengen voor de leuze van de milieu beweging: 'Trek de groene grens?' De milieubeweging pleit ervoor om bouwactiviteiten in de bebouwde kom te concentreren om landschap pen te sparen. Zeker, dat is een sym pathieke gedachte. Maar herinnert u zich nog de rondgang van Leidse wet houders, jaren geleden, die probeer den verdichtingsplannen van woning bouw aan de man te brengen? Het verzet van de Leidse bevolking was massaal. Nu zaten er ook heel wat aanstoot gevende plannen bij: zelfs delen van de Leidse Hout moesten worden op geofferd. Gelukkig heeft het gezonde verstand gezegevierd. Op enkele open plekken zijn woningcomplexen ge bouwd, waar dat kan. Onzinplannen werden geschrapt. Voor de komende jaren kunnen geen substantiële aantallen woningen in de bebouwde kom van de Leidse regio worden gebouwd. Het wordt zelfs een hele opgave om de herstruc turering van naoorlogse woonwijken met veel etagebouw zodanig uit te voeren dat er geen woningvi treedt. De vernieuwing van i ken brengt hier naar ver a'( meer grote woningen, mee 1 zinshuizen met tuin, meei voor groen. Dat leidt eerdei dunning dan verdichting. Al met al is het voor de Lei van levensbelang dat er in df jja de decennia nog flink wat v worden toegevoegd aan de i ;r' Herstructurering van ra ,0 woonwijken wordt de centra opgave voor de komende jan bij moet het dreigende woni worden beperkt. Valkenbu - zich aan als de meest logi? ningbouwlocatie van formaat Het is te hopen dat de Vij Ruimtelijke Ordening van Pronk, die eind dit jaar verse groene licht voor Valkenhui i ven, niet alleen voor de bouw J ningen, maar ook voor de or met hoogwaardig openbaar v HUGO PRIEMUS „De burgemeester wenst zich niet in deze discussie te men gen. U vraagt hem weliswaar om zijn persoonlijke mening, maar mensen zullen die waar schijnlijk nooit los zien van zijn functie." L. Hospers uit Alphen aan den Rijn, republikein en PvdA-lid, in de nieuwsbrief In de roos van de PvdA-afdeling Alphen: ..Een president heeft buiten het blikveld van de pers en publici teit eerst een jeugd waarin hij- zij wordt gevormd. Vervolgens kan hij/zij werken aan een poli tieke/maatschappelijke carrière om bij gebleken geschiktheid na democratische verkiezingen te worden gekozen voor het hoogste ambt. Mocht hij/zij na vier jaar hebben gefaald, een fout beleid hebben gevoerd, zich laten adviseren door een gebedsgenezer, onsamenhan gende verhalen afsteken op het internationale politieke toneel, steekpenningen hebben aange nomen, op beschermde dier soorten jagen, een vriendin hebben van wie de familie lid is geweest van een verschrikkelij ke dictatuur, een voorliefde' koesteren voor te snelle auto's en daarmee ook nog eens regel matig uit de bocht vliegen, gaan skiën in een fout land, dan ligt de macht bij het volk en heeft het volk de macht om de presi dent naar huis te sturen. Nu moet het volk zich verbijten en als het kritische vragen stelt, dan wordt het afgepoeierd door een knorrige minister-presi dent." W. Kok, minister-president, maandag in Het Journaah „Ik vind het een kenmerk van een gezonde democratie dat dit soort discussies gevoerd kan worden. Daarom heb ik geen probleem met de actie van de heer De Graaf. Ik ben het alleen op dit specifieke punt met hem oneens." Woordvoerster van A. van Ei sen, wethouder in Oegstgeest namens Progressief Oegst- geest/GroenLinks: „De heer Van Eisen is lid van een plaatse lijke politieke partij en over een landelijke aangelegenheid heeft hij u derhalve niets te zeggen. Dat li om zijn persoonlijke me ning vraagt, verandert niets aan de zaak. Dit is zijn standpunt." H. Dupuis uit Voorschoten, lid van de Eerste Kamer namens de WD: „Dit is een beweging die vooral bij D66 speelt en ook wel bij de PvdA. Ik vind het onzin om hierover te discussiëren, vooral ook omdat er zo veel andere, grote problemen spelen in Ne derland. Ik denk daarbij aan za ken als immigratie en integratie van vreemdelingen. D66 en de PvdA willen een debat daarover liever uit de weg gaan en dus zoeken ze iets anders. Een dis cussie over de bevoegdheden van het koningshuis is wat mij betreft totaal niet aan de orde. Naar de buitenwacht toe lijkt het nu alsof ze in Den Haag niets beters te doen hebben. Op zich verbaast het mij niets dat D66 hiermee komt, want met betrekking tot de onderwerpen die ik net noemde, heeft die partij - net als de PvdA trou wens - altijd al de andere kant uitgekeken." W. Visser, docent maatschap pijleer bij het Rijnlands Ly ceum in Sassenheim: „Het les programma maakt het mij on mogelijk om op dit soort actua liteiten in te spelen. In de twee de fase is alles nauwkeurig ge pland en als ik zijsprongen ga maken, lopen de leerlingen achterstand op. Dat is niet al leen jammer, het gaat volgens mij ook ten koste van de kwali teit van het onderwijs en van de algemene ontwikkeling van de kinderen. Een aantal van hen is in de nieuwsvoorziening puur afhankelijk van het 'plaatselijke sufferdje', om het zo maar eens te zeggen. Zelf heb ik gemengde gevoelens bij de discussie die De Graaf wil voeren. Enerzijds past het natuurlijk niet in een moderne democratie dat er een mevrouw - of straks een me neer - zomaar aan het hoofd van een land staat, zonder dat daar controle op kan worden uitgeoe fend. Aan de andere kant is er ook nog zoiets als een emo tionele binding met het koningshuis. Maar ik begrijp dat de vraag niet is of er een republiek moet komen. Mag de ko ningin alleen nog lintjes doorknippen of blijft ze ook be trokken bij het regeringsbeleid, daar gaat het om. Het is natuur lijk uitstekend dat dat wordt aangekaart. Nu ik er zo over na denk: ik weet niet echt wat mijn standpunt is. Stom eigenlijk." A. van den Akker, secretaris van Oranjevereniging Noord- wijk aan Zee: „Als vereniging hebben wij hier geen gezamen lijk standpunt over bepaald. Persoonlijk vind ik niet dat er iets moet veranderen. Ik ben natuurlijk niet voor niets lid van een Oranjevereniging: ik ben koningsgezind. Alles moet ge woon blijven zoals het is. Er is totaal geen aanleiding om het anders te gaan doen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16