bibliotheek voert ndere tarieven in Leiden Regio ■Ép Wie het eerst komt... Nederlandse studenten lopen niet warm voor Telders-concours ONDERZOEK Leidenaars scheiden minder afval H30ZH3CIN0 Rechtspraak Indonesië heeft Nederlandse hulp nodig' IJSDAG 12 APRIL 2000 een hoopt op meer leden in« eidse bibliotheek voert een nieuw tariefsysteem in. 'oedkoper abonnement moet klanten die de biblio- de afgelopen jaren links lieten liggen, binnenha- tminkhorst loop van dit jaar breidt de ing het aantal soorten tementen uit. Tot nu toe le bibliotheek alleen een iard- en een plustarief, ;omen een basis- en su- •Êef bij. Het basisabonne- 4ri is het goedkoopst, het su- onnement het duurst. Dat arief (kosten 25 gulden is voornamelijk be- voor klanten die niet zo boek, cd of video le- let supertarief is bedoeld grote afnemers. Tegen- ei* en flinke prijs (85 gulden) gratis lenen en reserve- eidse veemarkt draait goed dt >aat nog steeds goed met rvaijidse veemarkt. Uit de cij- B iver de eerste drie maan- ien van dit jaar blijkt dat het van vee onvermin- stabiel is. Dat zegt A. de directeur van de ie fnoordhallen in een reac- berichten als zouden de hafiarkten in Nederland in bestaan worden be- 3erd d, door de stagnerende p 5 oer van dieren. Zo be- gemeente Doetin- liü: m P' ren en een dubbele uitleenter mijn. Bij het huidige abonnemen tensysteem heeft de klant nau welijks keus, schrijft de biblio theek in een uitleg aan de ge meente. Mensen moeten eerst altijd minimaal 48 gulden per jaar betalen en vervolgens 'maar zien hoeveel ze er ge bruik van maken'. Aan de ande re kant worden de fanatieke le ners 'beperkt in hun mogelijk heden'. Bovendien bestaat het gevaar dat de groep schaarse leners zich laat afschrikken door de jaarlijks stijgende abonne mentsprijzen. Die blijven straks dankzij het voordelige tarief lid, verwacht de bibliotheek. Lenen kost voor deze groep mensen een gulden per boek of cd. Het abonnement voor 16- en 17-jarigen wordt weer gratis. De invoering van abonnements geld, in januari 1994, heeft een daling onder het aantal jeugdle den tot gevolg gehad. De blio- theek vindt het ook praktisch dat het abonnementsgeld wordt afgeschaft. Handhaven zou het nieuwe tariefsysteem namelijk alleen maar ingewik kelder maken. De meeste boetes gaan om hoog. De kortingen voor 65- plussers en CJP'ers zakken van 24 gulden op een abonnement naar respectievelijk 15 en 5 gul den. De bibliotheek betitelt de ouderen echter als 'kleingebrui- ker' en wanneer zij voor een ba sisabonnement kiezen, zijn ze met het nieuwe systeem toch goedkoper uit. chem vorig jaar om die reden de markt binnen drie jaar te sluiten. Wat de aanvoer van kalve ren betreft heeft Leiden de op één na grootste markt van Eu ropa, met tussen de 115.000 en 120.000 stuks per jaar. Al leen in het Franse Chateau Gontier worden meer dieren aangevoerd. Volgens De Jong draait ook de slachtveemarkt op maandag nog steeds goed. De aanvoer van schapen op dinsdag blijft eveneens 'van behoorlijk niveau'. "i./k. [I' jf*£ 'tóf® leiden Bij molen De Valk kunnen sinds kort weer volop zakken worden gevuld. De in 1743 gebouwde korenmolen is na een grootscheepse restau ratie weer maalvaardig. De balken en de vloer van de mo len zijn gerepareerd en de mo lenstenen zijn gebild (ge scherpt). Het graan kan nu weer met het zogeheten lui- werk naar boven en het meel kan met het afschietwerk naar beneden worden gebracht. Wethouder Pechtold kreeg van molenaar H. van der Lelie het symbolische eerste zakje meel mee. foto henk bouwman LEIDEN CASPER WICHERS De Universiteit van Leiden houdt van donderdag tot en met zaterdag het 23ste internationaal Tel ders-concours. Teams van vier studenten strij den om de hoofdprijzen in de categorieën beste schriftelijke pleidooi, beste mondelinge pleidooi en beste spreker. Ieder team bestaat uit twee aanklagers en twee verdedigers. De finale kan echter maar door twee van de vier teamleden worden gehaald. Het tweetal met de meeste pun ten gaat door naar de volgende ronde. De ingrediënten zijn er. Een juridisch uitda gende casus, mede-studenten uit 22 Europese landen en de mogelijkheid om, voor echte rech ters, in het Vredespaleis te Den Haag een proef proces te voeren. Toch is de animo onder Neder landse universiteiten om te strijden voor een plaats in de finale van zaterdag minimaal. Vorig jaar moesten de Leidse deelnemers nog aan de bak tegen hun collega's van de Universiteit van Amsterdam. Nu zijn ze al doorgedrongen tot de halve finales op donderdag en vrijdag zonder een voet op het strijdveld te hebben hoeven zetten. Kennelijk voelen de Russische studenten zich meer betrokken, want zij hebben met zes univer siteiten gestreden om afvaardiging naar de eind ronden van het Leids concours. ,,Die geringe belangstelling van Nederlandse universiteiten is niets nieuws", verklaart Hanna Thuranszky, inmiddels al negen jaar directeur van het concours. ,,Het is in 23 jaar nog maar twee keer voorgekomen dat een team van buiten Leiden heeft deelgenomen aan een voorronde." Zij legt uit dat het voor studenten moeilijk is om het concours in te passen in hun studie. De voor bereiding is zwaar en vergt veel tijd. ,,Als er al vier studenten te vinden zijn dan speelt er nog een ander probleem. Naast dit Engelstalige concours in Nederland is er een vergelijkbare jaarlijkse competitie in Washington. Het winnen van de voorronden betekent in dat geval een ticket naar de Verenigde Staten, dus die keuze is voor stu denten niet moeilijk", aldus de directeur. Aan het onderwerp kan het niet liggen. De zaak Upper Lodoland is actueel en doet sterk denken aan de Kosovo-crisis van vorig jaar: Gedwongen volksverhuizing van 120.000 'onschuldige' bur gers, grove schendingen van mensenrechten en interventie door een vredesmacht van de Ver enigde Naties. Het onderwerp vloeit dit jaar voort uit het 50- jarig bestaan van de Verdragen van Genève, het humanitair oorlogsrecht in het bijzonder. Dat het Rode Kruis deze keer mede-organisator is van de wedstrijd is niet verwonderlijk, want een voorna me taak van deze organisatie is het onder de aan dacht brengen van dat humanitair oorlogsrecht. In een interview met deze krant gaf bijzonder hoogleraar oorlogsrecht Fischer van de Universi teit Leiden vorig jaar het belang van oorlogsrecht al eens aan: „De wet moet voorkomen dat de chaos, die oorlog per definitie is, ontaardt in an archie." Adriaan Bedner onderzocht administratieve rechtbanken in voormalige kolonie laar het front der wetenschap, dat is het streven van de niversiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen «eidse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de dec dacht. Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen 'ien aan een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt ,c'; d dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het IL Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Adriaan Bedner. :enj ®,r 1 lonesische rechtspraak nog altijd geteisterd door deï ide en corruptie. De op- '®n' ig van administratieve lanken, die ruim tien jaar in mede dankzij Neder- steun tot stand kwam, le rechtspraak in het land nstructief verbeterd. Tot nclusie komt Adriaan in zijn proefschrift Ad- Wative courts in Indone- ocio-legal study, waarop ïdaag is gepromoveerd faculteit der rechtsge- Md. Volgens Bedner kun- roblemen die Indonesië iteren ook een bedreiging ormen voor de Neder - rechtspraak 1 werden de administra- ïchtbanken opgericht le regering Soeharto, die iee gehoor gaf aan de lm de Indonesische •raak te verbeteren. Ad- ratieve rechtspraak de Indonesiërs rechtsbe- irtfl ning bieden tegen de •id; bestuursrechtelijke :ntb !'n8en zouden ermee 'urgers kunnen worden vochten. Soeharto wilde donesische volk zo een groter gevoel van persoonlijke vrijheid geven. En die opzet leek te slagen. „Pers en publiek reageerden enthousiast op de oprichting", vertelt Bedner. „De aangestelde rechters ble ken doortastend en durfden be slissingen van de overheid daadwerkelijk te vernietigen. Dat verraste de bevolking." De meeste aandacht trok de zaak rond het kritische week blad Tempo. In 1994 trok de re- gering-Soeharto de publicatie vergunning van dit tijdschrift in. De redactie stapte naar de administratieve rechtbank en tot verrassing van velen werd het regeringsbesluit door de rechtbank vernietigd; Tempo mocht weer verschijnen. „Die zaak gaf de administratieve rechtbank een enorme boost in de publieke opinie", aldus Bed ner. „Niemand had verwacht dat de rechters zo kritisch durf den te zijn." De teleurstelling in Indonesië was dan ook groot toen het vonnis door het Hooggerechts hof weer werd vernietigd. Bed ner: „De Indonesische bevol king begon er net van overtuigd te raken dat de rechtsgang u ÖL /Lu/Clzru Wt Van Kooten gevulde bladerdeeghapjes Te bereiden in oven of magnetron. Pizza groenten, quiche Lorraine of crème fraïche. In de diepvries. Doos 10 stuks. Met Klantenkaart 50% korting.*?? aiepvries. ïhi- etc cLxtJ- Adriaan Bedner. daadwerkelijk aan eerlijkheid had gewonnen, toen dat ge beurde. De manier waarop het vonnis van de administratieve rechtbank werd vernietigd was waardeloos. Niemand twijfelde eraan dat politieke druk hier voor had gezorgd. De hoop op echte veranderingen werd dan ook in één klap de kop inge drukt." Niet alleen de bemoeizucht van de regering schaadde het ver trouwen in de nieuwe recht bank. De administratieve rech ters, die zo'n daadkrachtige in druk op de bevolking hadden gemaakt, bleken niet bestand tegen de verleidingen van cor ruptie. Bedner noemt de lage salarissen van rechters als oor zaak. „Rechters worden erg slecht betaald. Wanneer zij zich schuldig maken aan corruptie doen ze dat meestal niet om heel rijk te worden, maar om hun kinderen te kunnen laten studeren. Advocaten verdienen in Indonesië vaak veel meer dan rechters." Bedner constateert dat de ad- foto hielco kuipers ministratieve rechtbanken zich niet aan de algehele malaise van de Indonesische recht spraak hebben weten te ont trekken. „Door de snelle toena me van het aantal administra tieve rechtbanken en de lage salarissen ontstond grote be hoefte aan rechters. Inmiddels wordt al onder griffiers gerecru- teerd - kwantiteit krijgt meer aandacht dan kwaliteit. De hui dige situatie in de Indonesische rechtspraak mag je vrij drama tisch noemen." Volgens de Leidse onderzoeker is het tij nu gunstig voor echte hervormingen. „De internatio nale druk op de huidige rege- ring-Wahid om de rechtspraak te verbeteren is groot. Het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) heeft verbeteringen zelfs als voorwaarde gesteld voor fi nanciële steun. Bovendien heeft president Wahid zelf goe de ideeën over de toekomst van administratieve rechtspraak in zijn land. Hij lijkt van plan om, in tegenstelling tot zijn voor gangers, vonnissen wel na te la ten leven door ondergeschik ten. Samen met het verhogen van salarissen en het verbete ren van opleidingen is dat een belangrijke voorwaarde om de administratieve rechtspraak ef fectief te maken." Bedner juicht echter niet alle ideeën van de nieuwe president toe. Het voorstel van Wahid om Nederlandse rechters in te schakelen bij de afwikkeling van rechtszaken noemt hij 'een heel slecht idee'. „Nederlandse rechters kunnen zich niet voor stellen in wat voor wespennest ze daar terecht zouden komen. Corruptie komt veel voor, maar ook worden rechters regelmatig bedreigd. Ik durf niet te voor spellen hoe Nederlandse rech ters daarop zouden reageren. Bovendien zou import van Ne derlandse rechters door veel In donesiërs als herkolonisatie worden gezien." Wel juicht Bedner Nederlandse hulp aan de Indonesische rechtspraak toe. „De admini stratieve rechtbanken zijn op gericht met Nederlandse steun en naar Nederlands voorbeeld. Het zou dan ook onverstandig zijn om de hulp over te laten aan Amerikanen of Australiërs, die al met dollars op de stoep staan. Nederlanders hebben er varing met het daar geldende systeem en kunnen waardevol le adviezen geven over de oplei ding van nieuwe rechters. Bo vendien draagt Nederland als voormalig koloniaal overheer ser de morele plicht om Indo nesië in deze kwestie te helpen. Het is nu hard nodig." Bedner meent dat de door hem beschreven problemen niet ty pisch Indonesisch zijn. Niet al leen in veel ontwikkelingslan den is de situatie vergelijkbaar; volgens Bedner zullen verschil lende problemen die zich nu in Indonesië voordoen, in de toe komst ook de Nederlandse rechtspraak bedreigen. „Neder land gaat, waar het de recht spraak betreft, steeds meer op ontwikkelingslanden lijken. Door de groeiende rol van Eu ropese wetgeving wordt recht steeds complexer en ontstaat meer ruimte voor eigen inter pretatie van de regels. De druk op rechters zal gaan toene men." Ook daalt het aanzien van rech ters, meent Bedner. „Kijk maar eens naar tv-programma's als Breekijzer of Peter R. de Vries: het grote ontzag voor rechters is verdwenen. Dat kan leiden tot een daling van het vertrou wen in de rechtspraak. En de si tuatie in Indonesië toont aan dat dat voor grote maatschap pelijke problemen kan zorgen." herman joustra Leiden wil meedoen aan een landelijk vervolgonderzoek van het ministerie van VROM naar de effecten van tarieven op het aanbod van huishoudelijk afval. Onderzoeksbureau De Jonge Milieu Advies moet in de twaalf aangezochte gemeenten een anonieme enquête afnemen. Uit de cijfers van vorig jaar blijkt in elk geval dat het aan bod van afval in Leiden in ver gelijking met andere gemeen ten, met 83 kilo per huishouden per jaar, lager ligt. Dat komt met name omdat behalve het huishoudelijk afval relatief wei nig ander afval, inclusief ge scheiden afval, wordt aangebo den. In de stad wordt slechts 26 procent gescheiden aangele verd. Daarbij tekent Leiden wel aan dat deze hoeveelheid gft-afval negatief wordt beïn vloed door de beperkte voorzie ningen in de binnenstad om af val te scheiden. Bovendien is een relatief groot aantal huis houdens aangewezen op de wijkcontainers. Maar met de in gebruikname van de zogeheten Milieustraat zijn de mogelijkhe den voor Leidenaars om hun afval gescheiden te brengen aanzienlijk uitgebreid, meldt de gemeentelijke notitie. s Leidsch DagbladAHCHIEVEN ANNO 1900 Donderdag 12 April LEIDEN - Uitgenodigd door de onlangs opgerichte Leidsche afdeeling van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht, hield Mevr. Versluys-Poelman gister avond in de kleine Nutszaal een lezing, die dooreen groot aantal belangstellenden werd bijgewoond. Spreekster begon met een kort overzicht van de geschiedenis der Vrouwenbeweging in ons land, waaruit bleek, welk een groote verandering er in de publieke opinie in korten tijd heeft plaats gegrepen. De spot en minachting, waaronder de voorgangsters en ook de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht in de eerste jaren van haar bestaan (zij is in 1894 opge richt) hadden te lijden, hebben plaats gemaakt voor waardeering. De Vereeniging telt thans 14 afdeelin- gen met ruim 1200 leden. Ons land kwam achter aan, maar in korten tijd is hier meer gedaan dan el ders, zoodat wij niet veel bij andere landen ten ach ter zijn. Na afloop van de vergadering trad een twintigtal leden tot de Vereeniging toe. ANNO 1975 Zaterdag 12 april LEIDEN - De ziekenfondsen LOZ en Boer- haave verwachten dat Leiden over uiterlijk drie jaar uit de tandartsenproblemen zal zijn. Dit ondanks het feit, dat het tekort aan tandartsen in de Randstad in Leiden en omgeving nog altijd het grootst is. Di recteur J.C.H. Kool leidt dat af uit het aantal studenten, dat op het ogenblik een tandartsenopleiding volgt. 'In de afgelo pen periode heeft men er onvoldoende voor gezorgd om de vergrijzing op te van gen'. Wat de Leidse situatie op dit ogenblik betreft: die verandert eigenlijk met de dag. LOZ-directeurC. Koekebakker: 'Een paar maanden geleden zaten we er goed voor. We hadden echt het idee, dat we op de goede'weg waren. Maar toen kwamen er weer een paar feiten, die de zaak in de war stuurden. In de eerste plaats is de Oegstgeester tandarts Remmelts sr. er op 1 februari, in verband met zijn leeftijd, mee opgehouden terwijl tandarts Ho Kan- you die op de Hoge Rijndijk de praktijk van de overleden tandarts Steinz voortzet te, naar elders vertrekt. Daarvoor is nog geen opvolger gevonden.' PARIJS - De wereldvermaarde revue-ster Josephine Baker is vanochtend overleden in een Parijs ziekenhuis. Zij lag sinds gis teravond in een coma, nadat zij donder dag was getroffen door een hartaanval. Jo sephine Baker werd 68 jaar. Twee dagen tevoren had zij de eerste voorstelling gegeven van haar nieuwe show, een enthousiast ontvangen over zicht van haar halve eeuw op de planken. Deze galapremière werd door tal van pro minenten bijgpwoond, onder wie prinses Gracia van Monaco, Sophia Loren en Jeanne Moreau. "Zij is weer even fantas tisch als altijd" schreef een recensent. LEIDEN - Kees Pouwiel, fysiotherapeut van UVS, Is gisteren in het huwelijk getreden met Jannie Roos. Voor de jeugd van de Leidse hoofdklasser reden genoeg om voor een erehaag te zorgenfoto archief leidsch dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen nu plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrl|vingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 BIJ 18 in zwurt wit) op te sturen naar hel Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het Ifidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. ij ontvangt de foto binnen drie weten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15