'Hier wordt het huis van God verkwanseld' Geloof Samenleving Kinderen van één Vader ANWB BROMFIETSVERZEKERING WOENSDAG 12 APRIL 2000 VANDAAG 12 APRIL Vandaag 150 jaar geleden, op 12 april 1850, vaardigde paus Pius IX een encycliek uit tegen de protestante bijbelgenootschappen. Deze stellen zich ten doel overal ter wereld de bijbel te verspreiden. Het oudste genootschap is de British and Foreign Bible Society, opgericht in 1804. Het Nederlands Bijbelgenootschap ontstond tien jaar later, in 1814. Naast tal van andere bijbeluitgaven bracht het Nederlandse Bij belgenootschap in 1951 de Nieuwe Vertaling van de bijbel uit. Een uitgave die bij de meeste Nederlandse protestan ten de plaats van de Statenvertaling heeft ingenomen. Op 12 april 371 overleed de Afrikaanse wonderdoener, exorcist en heilige bisschop van Verona, Zeno. Hij verkon digde als eerste de maagdelijkheid van Maria. In Verona is nog steeds de boven zijn graf gebouwde kerk, San Zeno Maggiore, te bewonderen. Godin van de zee gaat op reis tachia Tientallen gelovigen proberen in Tachia op Taiwan de ceremoniële draagstoel aan te raken van Matsu, de godin van de zee. Zondag begon het beeld van de godin aan haar jaarlijkse reis van 280 kilometer naar de Fengtien tempel in Chiayi. De godin werd door Chinese vluchtelingen in 1945 meegenomen naar het eiland. Matsu moest hen beschermen bij het overste ken van de staat van Taiwan. foto nj> 'Meer zorg, minder euthanasie' utrecht Goede palliatieve (leedverzachtende) zorg kan volgens de rooms-katholieke bisschoppen het aantal euthanasiegev al len sterk reduceren. Dit schrijven zij in de nota 'Zorg in lijd/an en sterven'. In navolging van de Wereldgezondheidsorgan j satie WHO zeggen de bisschoppen dat palliatieve zorg 'de doo-cï niet versnelt en haar ook niet uitstelt'. Het is volgens de nota meer dan het bestrijden of wegnemen van pijn bij stervendenAls het moment van de dood geen doel meer van de zorg is, kan alle aandacht worden gericht op het afscheid nemen en sterven zelf. Het gaat de bisschoppen om een zo hoog mogelijke kw aliteit van leven voor de patiënt en zijn of haar familie, schrijven zij. Lustrum De Schatkamer leiden De Leidse christelijke boekhandel De Schat! earner heeft volgende week een feestje. De winkel maakt sinds vijf jaar deel uit van de Fakkelketen, die meer van dit soort niet - commerciële boekhandels beheert. Van 15 tot 22 april zijn er speciale aanbie dingen voor de klanten. De winkel aan de Herengracht verkoopt bijbels, christelijke literatuur, cd's, video's en bijbel-software. Bisschoppen veroordelen bezetting kaapstad De bisschoppen van Zuidelijk Afrik;j. hebben de be zetting van grond van blanke boeren in Zimbabwe krachtig ver oordeeld. Zij noemden het optreden van de YQegere vrijheids strijders illegaal en beschuldigden president Mugabe ervan hen aan te moedigen. „Boeren, boerenarbeiders en politieagenten zijn aangevallen en een uitspraak van het h ooggerechtshof wordt genegeerd", aldus de bisschoppen. 7_'.ij betreuren het dat de politici in Zimbabwe de orde in het lanb niet hebben weten te herstellen, maar het illegale optreden v de vrijheidsstrijders aanmoedigen. De bezetting van de boerd erijen is volgens de bisschoppen het gevolg van de onmacht van de regering-Muga- be, die in twintig jaar er niet in is geslaag,-d dit probleem op te lossen. BEROEPINGSV/iTERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Aalsmeer-Zuid, J. van Poperingte Zuid-Beijerland; te Wezep (wijkgem. Drie), J.P.J. Voets te Arnemuiden. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Doesburg en Doetinchem, J.J. Drijfhout, kan didaat uit Kampen. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KEFiKEN Ff eroepen: te Sneek en Heeren veen, P.C. de Lange te Thesinge. fJedankt: voor Hengelo (Ov), B. Oosterbroek te Apeldoorn-Zuid. Aangenomen: naar Genemuiden, J. Boste Aarlanderveen. 'GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Oostkapelle, G. Cle ments te Eist. Katwijkse dominees wijzen verantwoordelijkheid voor kerkscheuring van de hand - KATWUK AFKE VAN DffFt TOOLEN Komt het in Keif.wijk tot een kerkscheuring, clan is dat de schuld van de hervormden die meedoen met S;imen op Weg, en niet van degenen die dat weigeren. Die boodschap klonk gisteren luid e n. duidelijk op de voorlichtingsavond van drie wijkgemeente.n in Katwijk aan Zee. Zeker zeshonderd mensen kwamen af op de bijeenkomst met gastspreker R. van Kooten van het landelijke Comité tot Behoud v.an de Nederlands 'Nou, jullie zijn wel erg lang weggebleven arnhem anp 'Nou, jullie zijn wel erg lang weggebleven' zei de 5-jarige Hans Obstfeld tegen zijn ou- d.ers, toen die hem na de bevrij ding kwamen ophalen. Het joodse jongetje was in de zomer van 1942 door zijn ouders van uit Amsterdam naar een onder duikadres in Arnhem gebracht, waar Jacob en Hendrika Klerk- Igesz ('oom Jaap en tante Hen- nie') het kind onderdak boden. Maandag werden in de synago ge te Arnhem het echtpaar Klerk, hun dochter (allen pos tuum) en hun schoonzoon ge- eerd met de Yad Vashemonder- scheiding, de eretitel Recht vaardige onder de Volkeren. Dit is de hoogste onderscheiding van de staat Israël. Niet-joden die zich verdienstelijk hebben gemaakt bij het redden van jo den worden ermee geëerd. In hun eenvoudig rijtjeshuis in Enschede boden Wopke en Stientje Langius-Penninga, ge steund door hun gereformeerd geloof, onderdak aan vier vol wassen joden en later nog aan een moeder en haar 19-jarige dochter. Ook Stientje (pos tuum) en Wopke kregen de Yad Vashemonderscheiding. Slager Siegfried Gottschalk uit Nijmegen, zijn vrouw en hun twee zonen werden gered door Wilhelmina Mulder-Bisschops en Johanna van de Bogaard- Bisschops. De halfzusters zijn postuum onderscheiden. Dat gebeurde ook met Jan Willem en Aaltje Toebes-Koster uit Amersfoort die, diepgelovig als ze waren, het als hun plicht be schouwden om de joodse jon gen Isidoor Manasse en zijn moeder onderdak te bieden. Na de arrestatie van een van de zo nen Toebes door de SS gingen moeder en zoon Manasse naar een ander onderduikadres. Dien van Woerden-Vinger- hoets in Soest ving kinderen uit een sanatorium op die nog wat gezonde boslucht nodig had den. Die logeerpartijen waren een goede dekmantel voor het herbergen van onderduikers. Deze 'blijmoedige vrouw met een groot Godsvertrouwen' had op een gegeven moment zes tien kinderen in huis, twee ei gen kinderen, zeven joodse en zeven uit het sanatorium. Zij hebben allemaal de oorlog overleefd. Ook Van Woerden werd uitgeroepen tot Recht vaardige onder de Volkeren. Hervormde Kerk, dat zich ver zet tegen de fusie. En daarmee ligt de bal weer bij de centrale kerkenraad ter plaatse. Die beschuldigde twee maanden geleden de 'dissiden te' wijkgemeenten ervan, aan te sturen op een kerkscheuring. Maar het zijn niet degenen die trouw blijven aan de huidige kerkleer, die zich afscheiden van de moederkerk, zeiden de voorgangers van die wijken. Het zijn degenen die meewerken aan de fusie met de Gerefor meerde en de Lutherse Kerk. De aanval van de centrale kerkenraad op de dissidenten zorgde voor veel deining, plaat selijk en landelijk. Katwijk aan Zee heeft de grootste hervorm de gemeente van Nederland. De dominees Van Vlastuin, Stam en Vlietstra hadden er geen moment over gedacht de avond af te lasten. De bijeen komst was niet alleen bedoeld om voor te lichten, maar ook om een signaal af te geven: „Katwijk heeft een voorbeeld functie voor het orthodoxe deel van de hervormden in heel het land", verklaarde Stam na af loop. En dat voorbeeld luidt: 'blij ven zitten waar we zitten', zoals zijn collega Vlietstra vanaf het spreekgestoelte zei. Een scheu ring lijkt alleen te vermijden als er in plaats van een fusie een federatieve vorm van samen werking komt. Alleen dan kan het principiële deel van de her vormden trouw blijven aan 'het fundament dat bij de Reforma tie is gelegd'. Die federatie is voor de syno des van de Samen op Wegker ken al van de baan. Maar, zei Vlastuin: „Als nu veel gemeen ten zouden zeggen: wij kunnen niet mee, dan wordt die mis schien toch nog overwogen." De voorgangers uitten zich vanaf het spreekgestoelte in soms zwaar beladen woord. Stam: „Onze oude vaderlandse kerk, onze moeder, is al lange tijd ziek, maar dreigt nu aan een vorm van euthanasie ten gronde te gaan." En Vlietstra: „Hoe nu verder? De vingerwij zing Gods is duidelijk: verruil het huidige deugdelijke funda ment van de moedeii voor een minder j ment." Spreker Van Kooten al even stevige wooi spreekbeurt af: „HIen huis van God verkvva: dat is uw aller veran lijkheid." De dominet gisteravond alleen ij handvol schriftelijken aanwezigen. Dit om t men dat zich 'emotio: reien zouden afspei klaarde Stam aan het! de avond. Het is gewoon goed dat ik iets flA heb om in te geloven. Ik ben hin doe, en ik geloof niet echt alles, maar het helpt me wel om me beter te voelen als ik me niet zo goed voel. Ik geloof niet echt dat er een God is. Er is iets dat niet echt bestaat, iets dat je denkt of bedenkt. Het is iets dat ik voel. Ik kan het niet in woorden zeggen. Niet in het Nederlands, niet in het Engels en ook niet in een andere taal. Gewoon: het geeft een goed gevoel dat er iets is om in te geloven. Het is bijvoorbeeld leuk om dingen te vieren samen met vrienden en familie. Het is leuk om een manier te hebben om met mensen om te gaan. Kijk, mijn hele familie woont in India, ik zie ze maar één keer per jaar, en dan voel ik me gewoon fijn als ik met vrien den ben die ook uit India komen, omdat je dan iets hebt dat het zelfde is. Je viert hetzelfde ding. Hindoeïsme is makkelijker als je in India woont. Je hebt daar alle maal tempels en het is er warm genoeg om ceremonies te doen. Prarthana Ramdas (11 jaar, afkomstig uit Leiden) vertelt over haar geloof Veel ceremonies zijn buiten. Binnen kun je bijvoorbeeld moeilijk vuurwerk afste ken. Toen mijn moeder jong was, gooi den ze met holi gekleurd poeder op el kaar. Maar als ik dat met mijn zusje hier in de tuin zou doen, dan zou mijn moe der dat niet echt leuk vinden vanwege de rotzooi. Een groot verschil met bijvoorbeeld het christendom is dat wij duizenden Goden hebben. Het christendom heeft er maar één. Bij ons zijn Goden bovenmenselijk, maar ze hebben wel een klein menselijk hart. Shiva vocht bijvoorbeeld met zijn vrouw en doodde haar. Toen werd hij boos op zichzelf. Hij danste zo hard dat alle drie de werelden, de aarde, de onderwereld en de boven wereld, begonnen te schudden. Bijna alle Goden moes ten komen om hem te kalmeren. Hij ging daarna in me- ditatie. Uiteindelijk werd zijn vrouw herboren in een andere vorm. Tien Gebc onder vu in Ameri WASHINGTON DPA De Amerikaanse vei voor burgerrechten heeft in verschillendi een aanklacht ingedi gen het ophangen Tien Geboden in q gebouwen. ACLU a in een schending grondwettelijke s< tussen kerk en staat Steeds vaker woi Tien Geboden in opgehangen om <k van geweld af te 'Hang Ten' heet ha tief van de conservaï weging Family Council (FRC), een ging ter verdediging traditionele gezin, ding voor het initial FRC was de actie rechter in Alabama, in de rechtszaal hai hangen en daarvoor werd bekritiseerd schietpartijen op waarbij in Littleton i rado zelfs vijftien do len, maakten 'Hat populair. Steeds meer stata Huis van Afgeval gingen ermee akka de Tien Geboden ii bare gebouwen eet vonden. Volgens een te stemt driekwart bevolking hiermee it Niet-christenen zich echter aan het gen van de christel gels. Zij noemen het wijs van hulpeloost) de overheid, dat er bijbelse geboden grepen moet wordet Darrell Scott, wier a. ter Rachel bij de scl n in Littleton het leve: ,t voorstander. „Het is lang de jongeren he scheid tussen kwaad bij te brenj moeten God weer scholen toelaten." Om de ACLU dei Jj de zeilen te nemen naast de Tien Gel teksten uit de grot de onafhankelijk |s klaring opgehangi worden ze in een sche context geplaai n| er geen sprake ra schending van de st tussen kerk en staal WEEROVERZICHT BU'/TENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag Noorwegen: Afwisselend zon en wolken en vooral donderdag een toenemende kans op ze gen, in het noorden ook (natte) snee uw Maxima van rond het vriespunt in het noorden tot een graad of 9 in het zuirJ en. Zweden: Woensdag eerst nog zon, maar verdr »r be wolkt en een toenemende kans op tj uien, in het noorden met sneeuw. In hot zui den mogelijk onweer en veel wind Maxi ma uiteenlopend van rond nul :,n het noorden tot 9 graden in het zuiden. Finland: Wolkenvelden afgewisseld door wat zon. Vooral in het noorden en oosten kans op wat regen of sneeuw. In het noorden middagtemperatuur rond het vriespunt, in het zuiden een graad of 8. Denemarken: Woensdag eerst nog wat zon. Verder be wolkt en van het zuiden uit e mge tijd re gen. Middagtemperatuur ronn 9 graden. Engeland, Schotland, Wales, I urland: Meest bewolkt en van tijd tot tijd regen. In de Schotland kans op r, atte sneeuw. In het noorden veel wind f Middagtempe ratuur uiteenlopend van 7 graden in het noorden van Schotland tol. lokaal 12 gra den m het zuidoosten van Engeland België en Luxemburg: Meest bewolkt, soms eon opklaring en van tijd tot tijd een bui. mogelijk met on weer. Middagtemperat';.ur ongeveer 11 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Vaak bewolkt en van tijd tot tijd buien, lokaal met onweer. Op de westkust een stevige wind. Maxima uiteenlopend van een graad of 10 langs Het Kanaal tot 15 in het oosten Zuid-Frankrijk: Weinig zon en geregeld buien, sommige met onweer In het Rhne-dal kan het tij delijk opklaren Middagtemperatuur rond 17 graden, donderdag aan de voet van de Ftyeneen mogelijk 20 graden. Spanje: Vaak bewolkt en vooral in het noorden buien, mogelijk met onweer. In het zui den geregeld zon. In het noorden eerst nog een stevige wind. Maxima van 14 graden langs de Golf van Biskaje tot bo ven de 20 graden langs de zuidelijke Costa's. Portugal: Geregeld zon, maar in het noorden meer wolken en enkele buien. Donderdag een paar flinke plensbuien met kans op on weer Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot tegen de 20 in de Al- garve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Geregeld zon en met wat geluk droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden Marokko: Flink wat zon en droog Maxima tussen 20 en 26 graden. Tunesië: Woensdag nog een buitje. Daarna meer zon en droog. Eerst nog een stevige wind Maxima tussen 23 en 28 graden. NU TOT 30% GOEDKOPER Surf naar: www.anwb.nl ANVifij Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma rond 18 graden. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Middagtempera tuur tussen 20 en 25 graden. Duitsland: Toenemende bewolking en enkele buien met kans op onweer. Maxima van 11 gra den in noorden tot 15 in het zuiden. Oostenrijk: Meest bewolkt en perioden met regen, met name aan de zuidkant van de Alpen. Boven de 1500 meter sneeuw en in de bergen veel wind Maxima in de dalen rond 15 graden. Zwitserland: Bewolkt en perioden met regen, vooral aan de west- en zuidkant van de Alpen. Boven de 1200 meter sneeuw. Ook kans op onweer en veel wind. Maxima in de dalen rond 14 graden. Polen: Woensdag nog aardig wat zon. Donder dag meer wolken en grotere kans op een bui. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 15 graden Italië: Overwegend veel bewolking en vooral in het uiterste noorden en zuiden een paar pittige regen- en onweersbuien. Donder dag overal wat droger en meer zon. Mid dagtemperatuur oplopend tot ongeveer 20 graden Corsica en Sardinië: Wat zon, maar ook enkele buien, vooral op woensdag. Maxima tussen 17 en 21 graden Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer Op Kreta waar schijnlijk droog en met wat geluk don derdag overal droog. Maxima oplopend tot rond de 20 graden, op Kreta erboven Malta: Eerst nog een paar stevige buien met kans op onweer. Donderdag geregeld zon en vrijwel droog. Middagtemperatuur rond de 21 graden. DONOERDAG 13 APRIL 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.47 Zon onder 20.33 Maan op 14.10 Maan onder04.56 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.06 00 00 11.39 23.33 Laag 06.40 20 05 06.21 19.46 Weerrapporten 120408 u Amsterdam motregen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest motregen regen licht bew O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Klagenlurt Kopenhagen Las Palmas zwaar bew. w s. 0 zwaar bew. no 3 half bew n2' zwaar bew. w3 15 7 22 16 6 0.0 3 0.0 18 0.0 11 0.0 r^\ bewolkt regen 4pS» onweer sneeuw ""W"~ warmtefront y koufront Londen zwaarbew wl motregen w 3 12 7 8 2.0 2 9.2 opklaringen hagel lagedruk Madrid half bew. zw 3 13 16 3 4.0 5 2.0 mist windrichting H hogedruk Malaga Mallorca licht bew. w2 licht bew w 2 20 18 10 0.0 4 12 zonnig 19 'temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 5® Familieberichten: 023- 5 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-531 ADVERTENTIE! Maandag t/m vrijdag van BSf, 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEllni Maandag t/m vrijdag van 8 3i ej( 071-5143 545 L ABONNEMENTflf" bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigt het automatisch afschrijven vanh abonnements- geld, ontvangen! betaling. VERZENDING PERK voor mensen oie moeinjx ie« hebben of blind zijn (of een;' leeshandicap hebben), is eens van het regionale nieuws uitN Dagblad op geluidscassette be informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lees JMI 10 6 0.1 Warschau Buenos Aires c Casablanca t Johannesburg c Los Angeles i 5 11.4 33 24 11.0 18 12 0.0 18 11 0.2 22 10 0 0 18 13 0.0 Vancouver licht bew Z I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondi feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14