eiden Regio Veel asbest bij Rijnland Er dreigt een oorlog om De Visplaats tievoerders 'gratis' naar iden op Koninginnedag Weerzien met een vroeger buurmeisje Stop met die onzin JSPAC 12 APRIL 2000 to in brand gestoken j. Hen rode Citroën die geparkeerd stond op de Middelste- itis gisteren volledig uitgebrand. Volgens de politie is er in het spel en is het vuur met kranten aangestoken. De jwerd ontdekt door omwonenden. Zij hoorden in alle te een klap, bemerkten de vlammen en poogden die eerst igenhandig te blussen voordat de inmiddels gewaar- vde brandweer de spuit op de auto zette. Dat mocht niet baten. Een daarnaast geparkeerde Audi liep eveneens flin- lade op. De daders zijn nog niet achterhaald. tser raakt gewond Een 15-jarige jongen is gisteren gewond geraakt aan het [nadat hij met zijn fiets in botsing was gekomen met een De jongen, afkomstig uit Denemarken, negeerde op de laan achter het station een rood stoplicht en fietste de jurgerweg op. Een 30-jarige automobiliste uit Voorschoten iem niet meer ontwijken. De jongen klapte tegen het weg- is per ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis. lerders tegen het ko- uis kunnen op zaterdag 1 gratis met de trein naar reizen. Tenminste, daar t op, gezien de gratis ac- lurtjes die her en der verspreid. De trein- melden dat ze goed or gratis vervoer naar 'de itionalistische actiedagen het kapitalisme'. Er is én probleem: de kaartjes et eerste gezicht zien de artjes voor de Mars op injes er bedrieglijk echt e goed kijkt, ziet echter nepkaartjes gedrukt zijn nner papier. Bovendien ken de inkepingen aan :n- en onderkant van het is er geen plaats van af- jevuld en is het vakje dat id is voor het afstempe- conducteur niet in ,maar in geel en zwart af- |woordvoerster van de indse Spoorwegen rea- ferrast op de verspreiding Ie nepkaartjes. Of de i van plan zijn om foreiders van deze yerval- Tgan te pakken?„Daar [ie of paashaas? paasdrukte in het voor- t maakt de politie met lieke actie het winkelen- iliek volgende week at- >p zakkenrollers. Ver als paashaas hebben genten het gemunt op lonnees en tassen die zo- voor het grijpen liggen, inten opereren in drukke straten en op het Cen- Station. Ze delen ook s uit met een waarschu wen zakkenrollers. kan ik op dit moment nog niks over zeggen." Of mensen die proberen met een nepkaartje gratis te reizen extra zullen worden gestraft? „Die mensen zijn niet in het bezit van een geldig plaatsbewijs en moeten dus bij de conducteur een kaartje kopen." Overigens ver wacht zij niet dat het actievoer ders daadwerkelijk zal lukken om met de nepkaartjes te rei zen. „Een getraind oog ziet di rect het verschil. En onze men sen zijn hierover geïnfor meerd." De imitatie-treinkaartjes zijn niet het enige drukwerk dat de actievoerders momenteel de wereld insturen. In de Pieters- wijk bezorgde het comité Mars op de Oranjes (Comodo) de af gelopen dagen huis aan huis een quiz over de Oranjes met vragen als 'in welk jaar probeer de de Nederlandse regering in het geheim de naam van Bern- hard van de ledenlijst van de NSDAP te schrappen'. De prijs uitreiking belooft volgens de opstellers van de quiz een spec taculair onderdeel te worden van de tegen-ceremonie die de actievoerders op 29 april 'op een nog nader bekend te ma ken locatie in Leiden' gaan or ganiseren^ LEIDEN ROBBERT MINKHORST Het weerzien met een vroegere buurtgenote, op een groot scherm in buurthuis de Pancrat in Leiden, raakt bij sommigen een gevoelige snaar. De Zange res Zonder Naam, Rietje Bey voor de oudere Leidenaars, zingt haar afscheidsnummer 'Mijn Leven' en een vrouw wrijft met haar handen de tra nen weg. Voor de meesten die op uit nodiging van de wijkgroepen Noord en Oostelijke Binnen stad dinsdag naar het buurthuis komen, is Mary Servaas-Bey, Koningin van het Levenslied, niet alleen iemand uit de eigen KOELEMEIJER HOVENIERS BV De hof van heden Verkoop bijzondere snoeivormen uit eigen kwekerij Purmerenderweg 43, 1461 DD Z.O.Beemster Tel. 0299-684010. Fax 0299-684042 buurt. Rietje Bey werd geboren in de Alexanderstraat en groei de in die omgeving op. Ze is bo venal ook een heldin voor de oudere Leidenaars, die stuk voor stuk fan blijken van haar liedjes. Tijdens de documentai re over de zangeres, geprodu ceerd door museum De Laken hal en die daar ook tijdens de tentoonstelling over haar leven te zien is, neuriën of deinen mensen zo nu en dan mee op het ritme van de muziek. De wijkgroepen hebben de dag georganiseerd. „Misschien zijn er mensen onder u die haar nog hebben gekend", opent voorzitter Sjaak van Rijn van beide wijkgroepen de dag. Het is een vol programma dat om half elf begint en eindigt met een rondleiding in de middag langs de tentoonstelling in De Lakenhal. Conservator Ingrid Moerman van het museum schetst de omstandigheden waarin de jonge zangeres op groeide. „Er was in de jaren '20 een levendige industrie. De fa brikanten woonden aan de He regracht, de arbeiders meestal in kleine huisjes in de buurt van de fabrieken. De jonge onge trouwde meisjes werkten meestal in de textiel. Was je eenmaal gehuwd, dan ging je de was voor anderen doen." Terwijl Mary Bey puberde, brak de crisis uit. „Het leven was geen pretje", gaat Moer man verder. „Moeders verstel den eindeloos jassen en broe ken. Van de mensen die werk loos werden, zochten velen hun toevlucht in de lompenhandel, of in het venten van bloemen en eieren. Soms was er op zon dag bij het brood een stukje kaas of vlees." Bey groeide op in een arbeidersgezin met tien kinderen. Haar jeugd komt ook even aan bod in de documentaire van De Lakenhal. „Een tijd dat er niets was", meldt de zange res aan haar interviewer, „en m'n vader had nogal een droge keel." Daar komt ook haar hit 'Ach vaderlief, toe drink niet meer', de eerste plaat die goud werd, vandaan. Bey werkte bij LePoole op de Garenmarkt en in de wol- en dekenfabriek van Zaalberg in de Vestestraat. Het pand staat er nog steeds. Over het huwelijk met Mary Bey zegt haar man: „Eerst komt zij, dan een hele tijd niks en dan ik. Dat betekende het voor mij." Zij antwoordt: „In het be gin was dat wel moeilijk voor je." Moerman legt later uit dat De Lakenhal nog heeft gepoogd een tentoonstelling in te richten toen de Zangeres Zonder Naam nog leefde. Bij Madame Tus- saud is nog gevraagd naar het wassen beeld van haar, maar dat bleek zoek. „Ach", fluistert Hers van de Morskade, straat en Morsweg en ving spreken gespierde de richting van de ge- :e. Zij zijn namelijk des Is omdat Leiden voor de Iste keer in een paai' jaar splaats wil weghalen. Dat open stuk op de Morska- isen de tweede en derde boot vanaf de Churchill- vaar (nog) iedereen van ster kan genieten. Leiden deze plaats een ligplaats n voor een woonboot, idanks het feit dat zoiets verleden ook meerdere is geprobeerd maar na protesten elke keer is af- t. Duidelijk mag zijn dat urt nu wederom het be- irecht van De Visplaats and en tand verdedigt, zo laten de bewoners desgevraagd weten. De Visplaats is een ontmoe tingsplek. 's Zomers zwemmen en dobberen kinderen daar in rubberbootjes en elk voorjaar is het leven op en onder water een boeiend schouwspel. Daar naast wordt er uiteraard gevist en kan er in de winter vanaf die plaats op de Rijn worden ge schaatst. Door de ideale ligging in de buurt is het ook een uit stekende opstapplaats geble ken voor diverse activiteiten zoals excursies voor scholen en zelfs huwelijken. De gemeente speelde daar onlangs nog op in door op De Visplaats twee bankjes tè plaatsen. En uitgerekend op die plek wil de gemeente een woonboot neerleggen. Omwonenden Nog niet zo lang geleden zijn er door de gemeente twee bankjes neergezet op De Visplaats. FOTO WIM DIJKMAN De Blauwe Steen, die al 700 jaar,in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. hebben daar erg veel moeite mee. Waarom moeten zij wij ken voor een woonboot waar mee de gemeente in 'haar maag zit', vragen zij zich af. Waarom moet die boot uitgere kend op De Visplaats komen ter-wijl er een wachtlijst met daarop zestig personen bestaat voor een ligplaats elders in de stad? De eigenaar van de woonark die de gemeente op De Vis plaats wil laten aanmeren, zou, volgens omwonenden, een schriftelijke toezegging van Lei den hebben gekregen dat hij op de eerste plek mag gaan liggen die ontstaat dankzij de nieuwe woonbootnota 2000. Dit terwijl hij al als woonbootbewoner van een ligplaats in Leiden ge bruik maakt. Volgens dit lig- plaatsenplan is er plek voor zes in plaats van vijf woonboten aan de Morskade. Daar had toen niemand bezwaar tegen maar dat wordt volgens de buurt anders als de gemeente er voor kiest om niet de be staande woonboten te her schikken volgens de nieuwe normen, maar De Visplaats op offert. „Hierdoor gaan natuur, recrea tiemogelijkheden, uitzicht en rustpunt voor velen verloren. De verhoudingen zijn dan zoek. De gemeente heeft blijk baar een probleem met één woonboot en wil dat probleem snel oplossen ten koste van de zestig mensen op de wachtlijst en even zoveel bewoners", zo schrijft de buurt. „Denkt de ge meente dat het 'even oplossen' ten goede zal komen aan de verstandhouding tussen deze nieuwe bewoner en de rest van de buurt? Ja, het ene probleem zou opgelost zijn. Het veroor zaakt direct nieuwe problemen. Bovendien, schuiven met woonboten is duur. Invoegen is goedkoper, maar wanneer je een plan maakt, moet je ook vooraf begroten wat de kosten daarvan zijn. Als je dan na rijp beraad uitvoering gaat geven aan dat nieuwe plan, moet je ook de verantwoordelijkheid voor de financiële consequen ties nemen. Dus er niet vanuit gaan dat door het zonder over leg opheffen van De Visplaats het probleem van de woonboot zonder ligplaats is opgelost. Wanneer je voor jezelf een pro bleem schept, moet je ook zelf de consequenties voor het op lossen van dit probleem ne- Volgens de gemeente is op 21 maart j.l., de woonschepenver ordening, vastgesteld. En een onderdeel daarvan is het lig plaatsenplan waarvan woon bootbewoners schriftelijk op de hoogte zijn gesteld. „Daarop is toen door niemand gerea geerd", aldus de voorlichter van Milieu en Beheer. Toch wil Leiden graag in gesprek met de bewoners van de Morskade en omgeving. „Ook de omwonen den hebben nu een brief gehad over de zesde plek en kunnen daarop reageren. Wij willen graag ieders mening horen. Binnen twee weken moeten de reacties bij de gemeente bin nen zijn. Vervolgens gaan wij in gesprek met de bewoners en dan kijken we wel wat daar uit komt", aldus de voorlichter. „Tot die tijd gebeurt er hele maal niets en ligt de besluitvor ming stil." ERIC-JAN BERENDSEN Ontdekking in voormalige pand Breestraat De tijdelijke ingebruikname door de gemeeente van het gebouw van het Hoogheemraadschap van Rijnland naast Minerva aan de Breestraat wordt aanzienlijk duur der dan gepland. In het gebouw, dat eind vorig jaar leeg kwam, zijn grote hoeveelheden asbest aangetroffen. In het ergste geval is het zelfs mogelijk dat de tijdelijke huisvesting van een gemeentelijke afdeling in het Rijn land-gebouw in verband met het asbest moet worden af geblazen. Simon van der Reijden, fan, „ze ligt nu toch al onder de klui ten." Van der Reijden houdt van Bey's muziek. „Ik heb wel twaalf cassettebanden. Als ik in de auto zit, draai ik altijd haar muziek. Mijn vriendin wordt er gek van. Ik heb haar niet ge kend. Mijn moeder wel. Die heeft nog met haar op de fa briek gewerkt. Toen zong ze al. Ik kende wel een neefje van haar." „En een volle nicht", vult vriendin Dick Vermeer aan, ,',met haar zijn we nog omge gaan." Behalve beelden over de Zan geres Zonder Naam worden ook oude, unieke opnames van Leiden vertoond. De Dirk van Eek-stichting uit Leiden heeft ze in bezit. Woordvoerder Arjan Hoenkoop begeleidt een selec tie daarvan met uitleg. Dat blijkt nauwelijks nodig. De meeste straten worden vrijwel meteen herkend. Zoals de Oranjegracht, waar het water helemaal is bedekt met puin en hout. „Wat een vuilnis", schampert Van der Reijden. Nou, beaamt Van Rijn, „de stad is wel schoner geworden." Ook de Langegracht ont breekt niet. De opname laat beelden zien van het dempen van de gracht. Zonde zeg, vindt iemand. Van der Reijden: „Het was wel een stinkgracht hoor." „Dit is een flinke tegenvaller", verzucht milieu-wethouder Pechtold over het alomtegen woordige asbest. De gemeente heeft het pand gekocht met het uiteindelijke doel het te slopen in het kader van het Aalmarkt project. Omdat het nog wel en kele jaren duurt voordat dat project daadwerkelijk van de grond kan komen, wil de ge meente tijdelijk ambtenaren in het gebouw onderbrengen. Eén dezer dagen zou worden beslo ten of de dienst Cultuur en Educatie danwel de sector Mi lieu tijdelijk haar intrek neemt in het Rijnland-gebouw. Pechtold hoopt zo snel mo gelijk antwoord te hebben op de vraag hoeveel de noodzake lijke verwijdering van asbest moet gaan kosten. „En dan moeten we kijken of het de moeite waard is om die kosten te maken voor slechts een paar jaar gebruik. Zijn de kosten te hoog, dan kan de uiterste con sequentie zijn dat we het pand niet in gebruik nemen. Maar ik ga daar vooralsnog niet van uit", aldus Pechtold. De gemeente heeft inmiddels aan een extern bureau op dracht gegeven om de kosten van de asbestverwijdering zo precies mogelijk in kaart te brengen. Milieu-ambtenaar Van den Berg verwacht over twee weken meer duidelijkheid te hebben. Het asbest in het Rijnland-ge bouw is in ieder geval goed voor de zoveelste tegenvaller bij de gemeentelijke herhuisves ting. Vorige week maakten de wethouders Vos en Van Rij be kend dat de kosten van dit op 55 miljoen gulden begrote pro ject flink uit de hand zijn gelo pen. Tot nu toe blijken de wer kelijke kosten al tien miljoen hoger te liggen. Een duurder uitvallende tijdelijke huisves ting in het Rijnland-gebouw komt daar nog eens bovenop. En daarmee is het einde aan de reeks van overschrijdingen nog niet in zicht. Waarschuwde het college vorige week al voor zichtig dat de verbouwing van het Grand Café in het stadhuis niet volledig zal worden gedekt door de pachtopbrengst, in middels stellen B en W in ant woorden aan D66-leider Wel ling onomwonden dat nu al duidelijk is dat 'een forse over schrijding van het beschikbaar gestelde budget voor het Grand Café zal optreden'. De commissie financiën spreekt morgenavond over de oplopende kosten van de ge meentelijke huisvesting. OPINIE LEIDEN WIM WEGMAN Als het bezoek van de koningin aan Leiden een volksfeest is, wat moet het gemeentebestuur dan nog als er een keer écht crisis komt? Sinds Leiden in januari is uitverkoren als een van de plaatsen waar Beatrix Koninginnedag wil vieren, beloven de stadsbestuurders het deze keer over een heel andere boeg te gooien. De tijd van koekhappen en zaklopen is voorbij. Daar zijn ze, zoals aan het definitieve programma is te zien, niet erg in geslaagd. Goed, de onderdelen koekhappen en zaklopen ontbreken inderdaad, maar voor de rest ademt het feest toch vooral een sfeer van oud-Hollandse straatpret. Wat dat betreft doen ze het in Katwijk aanmerkelijk beter. Maar ook de liefhebbers van dit vertrouwde Oranjevertier kunnen er nauwelijks van genieten. Niet live althans, want op één punt houdt het stadsbestuur wel degelijk woord en is het roer stevig omgegooid. Waren de feesten in bijvoorbeeld Houten, Utrecht en Doesburg ontspannen festijnen waar de ganse bevolking kon aanschuiven, in Leiden gaat de boel zeven uur lang potdicht. Slechts bewoners en genodigden mogen de Pieterswijk in, maar moeten zich legitimeren met een bont systeem aan pasjes. Zo ongeveer elke straat krijgt zijn eigen identificatiekleur - wat op zichzelf natuurlijk wel weer feestelijk staat. Zelfs de deelnemertjes aan de vrijmarkt op het Rapenburg, waar de koningin straks enkele tientallen meters de benen strekt, moeten al uren van tevoren met legitimatie en al klaar zitten. Mocht de boel onverhoopt toch uit de hand lopen dan heeft Leiden altijd nog de noodverordening, waarmee het al te wilde activiteiten aan banden kan leggen. Het gemeentebestuur zegt zo streng te moeten zijn om de veiligheid te kunnen waarborgen. De veiligheid van de Leidenaars wel te verstaan. Die kan ernstig in het gedrang komen als al de honderdduizenden bezoekers waar de autoriteiten op rekenen zich in de smalle steegjes persen, in de hoop een glimp van hare majesteit op te vangen. Zoals het college zich ook ernstig zorgen maakt dat een woeste menigte Oranjeliefhebbers de arme kindertjes op de vrijmarkt met spulletjes en al onder de voet loopt in hun klopjacht op de koninklijke familie. Onzin natuurlijk. De voorgaande bezoeken van de Oranjes aan deze stad verliepen de afgelopen decennia in een rustige, ongedwongen sfeer. Toen ze in Leiden studeerden of langskwamen om een museum te openen of een beroemde ere doctor toe te zwaaien, was dat geen reden voor grote volksoplopen. Het is moeilijk in te zien waarom het nu anders zal zijn, nu ze naar Leiden komen om wat turnsters op een tumblingbaan en zang en dans op het Pieterskerkhof te bewonderen. Trouwens, als dat wél zo is, als de bevolking wel massaal op hol slaat, waarom stuurt de gemeente het staatshoofd dan in hemelsnaam door al die gevaarlijke, nauwe De beveiliging van George Bush in 1989 en Nelson Mandela in 1999 - twee internationale bekendheden die niét elke dag langskomen - was destijds trouwens aanmerkelijk ontspannener dan nu met de koningin. En het publiek bleef toen keurig achter de dranghekken in de verder niet afgesloten binnenstad. Ondanks de plechtige bezweringen dat het niet zo is, is het gemeentebestuur toch vooral benauwd voor het Comité Mars op de Oranjes, een samenraapsel van links-radicale actiegroepen. Het college is niet zo zeer bevreesd dat de NOS straks beelden uitzendt van onder de voet gelopen vrijmarkt-kindertjes, maar eerder dat een met oranje taartresten besmeurde Beatrix de wereld rondgaat. Toegegeven, dat zal geen reclame zijn voor Leiden. Maar moet de gemeente daarom nu het volk buitensluiten van iets dat ooit is verzonnen als volksfeest? Zijn een paar vage actiekreten op het internet en obscure krantjes voldoende rechtvaardiging om de Pieterswijk om te toveren tot een belegerde veste? Laat de gemeente al die kleurige identificatiepasjes maar aan elkaar nieten tot een vrolijke slinger, en verder ophouden met al die onzin.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13