Ahold stopt bijna vijf miljard in winkels Voorzitter hoofddirectie Vendex/KBB stapt op Enthousiast onthaal van Roodrunner Economie SV eist ontslag topduo oor wanbeleid Usselwerf mm Meer dan 1.600 boeren voor opkoop bedrijven Mondriaantoren bijna op hoogte Britse regering wil prijs nieuwe auto's drukken DAG 11 APRIL 2000 ERK IF plaatst zichzelf onder toezicht opt1: 2Ü1' jjiNCiTONHet Internationaal Monetair Fonds (IMF) trekt jenkort externe deskundigen aan die toezicht moeten hou- op zijn werkzaamheden. Het fonds heeft daartoe besloten 'ens de kritiek die het al jaren te verduren krijgt over de on- irzichtigheid van zijn beleid. Op de najaarsvergadering, in tember in Praag, moeten de toezichthouders worden geün ieerd. De toezichthouders kunnen elk aspect van de IMF-ac- teiten onder de loep nemen. Sommigen menen dat toezicht- iders de bureaucratie bij het IMF alleen maar vergroot. ntendo geen distributeur Pokémon rlem In het verhaal 'De massahysterie rond Pokémon' in "Zaterdags Bijvoegsel stond dat Nintendo de verdenking op i heeft geladen een bewuste schaarste aan bepaalde exclu- 'e kaarten te creëren. Dat is niet juist, laat een woordvoerder het bedrijf weten. Nintendo is niet verantwoordelijk voor de ributie van de Pokémonkaarten, maar heeft de rechten rvan verkocht aan Wizzard of the Ghost die de distributie heeft uitbesteed aan 999Games en PS Games. lilips sluit personeelswinkels tfrdam Elektronicaconcern Philips sluit dertien van de der- jersoneelswinkels. Daarbij verdwijnen vijftig banen. Ge- )ngen ontslagen worden niet uitgesloten. Volgens Philips is jmzet de afgelopen jaren niet gestegen, terwijl de kosten twel omhoog gingen. Negen winkels worden omgebouwd multimediashop: onbemande vitrinewinkels waar personeel Ier meer via internet aankopen kan doen. FNV Bondgenoten ikt dat Philips zelf schuldig is aan stagnerende omzet en ho- e kosten. „Eerst zijn de prijzen fors opgedreven en vervol- is is Philips verbaasd dat de omzet terugloopt", aldus be urder Cuperus. uf'thansa dreigt met boycot krant iikfurt Lufthansa heeft de Financial Times gisterende de :ht aangezegd. Als de krant vertrouwelijke documenten blijft jliceren, zegt de Duitse vliegmaatschappij het contract op >r de gratis verspreiding onder passagiers. Het gaat om circa 000 exemplaren per dag, een vijfde van de totale verkoop, week publiceerde de Financial Times een intern memo 1 Lufthansa waarin stond dat de vliegmaatschappij eerdere esteringen in andere bedrijven moet verkopen om aan de ïstdoelstelling voor 2000 te voldoen. Lufthansa weerde de nt een dag lang uit de vliegtuigen. De Financial Times eekt van een 'ernstige aanval op de persvrijheid'. an staat commerciële banken toe ;ran Voor het eerst sinds de Islamitische Revolutie in 1979 Iran commerciële banken toe. Dit maakte directeur Nour- chsh van de Iraanse centrale bank, gisteren bekend. De nieu- regeling is vooralsnog niet van toepassing op buitenlanders, stap maakt onderdeel uit van een vijfjarenplan van de rege- g van de gematigde president Khatami. Dit plan moet de or de staat gedomineerde economie nieuw leven inblazen, de revolutie nationaliseerde Iran alle commerciële banken vrees voor kapitaalvlucht naar het buitenland. orig jaar minder aardgas gewonnen haag Vorig jaar werd in ons land 72 miljard gas gewonnen, procent minder dan in 1998, blijkt uit voorlopige cijfers van Staatstoezicht op de mijnen. Van het gas werd 2,24 miljard )ieke meter ondergronds opgeslagen, terwijl er 0,17 miljard ub werd uitgehaald. De nettoproductie komt daarmee op ze- itig miljard kubieke meter. Ook werd vorig jaar 1,89 miljoen )ieke liter olie gewonnen, zeven procent minder dan het jaar arvoor. Irussel' eist alsnog gen-etiketten issel Fabrikanten die genetisch gemanipuleerde stoffen ver- rken in voedsel moeten dat voortaan vermelden op de etiket- Deze regel is opgelegd door de Europese Commissie. De plichting geldt voor alle voedingswaren die op zijn minst een )cent genetisch bewerkte stoffen bevatten. Het gaat vooral bewerkte soja en maïs, die in producten als gebak en corn- ;es zitten. Europa wil dat de consument op deze manier dui- lijk wordt geïnformeerd. Tegenstanders van genvoedsel, zoals eenpeace, kwamen eerder in opstand omdat de informatie de etiketten nauwelijks leesbaar zou zijn. anvoer van vis in 1999 licht gedaald orburg Vissers hebben vorig jaar 540 miljoen kilo vis in Ne- rlandse havens aan wal gebracht. Dat is twee procent minder n in 1998. Driekwart van de aanvoer bestond uit diepvries, jkt uit CBS-cijfers. De aanvoer van horsmakreel, de meest rhandelde vissoort, daalde met vijftien procent tot 163 mil- - in kilo. Daartegen nam de hoeveelheid aangeleverde haring ht toe. Voor de garnalenvisserij was 1999 een topjaar. De aan- er van garnalen steeg met dertig procent tot bijna elf miljoen Ook de prijs was dertig procent hoger. De prijzen van de leste vissoorten waren vorig jaar beduidend hoger dan in 18. Kabeljauw en schelvis stegen twintig procent in prijs. Tar- t werd iets goedkoper, maar bleef met 23 gulden per kilo de urste vissoort. Werknemers zoutfabriek gaan staken rlingen Werknemers van de noodlijdende zoutfabriek Frima Harlingen hebben gisteravond op een actiebijeenkomst van FNV besloten in staking te gaan. Als de directie voor vrijdag- ddag niet ingaat op de eis een CAO te sluiten met het perso- el, wordt het hele productieproces lamgelegd. De aandeel- uders willen van het bedrijf af, maar het personeel wil vóór verkoop een eigen CAO. Sinds de opening in 1995 draait Fri- zonder arbeidsovereenkomst. Volgens de directie komen 'ngsacties op dit moment zeer ongelegen. Het zou overna- ekandidaten afschrikken. iedam anp ondernemingskamer van Amsterdamse hof moet jitregelen nemen tegen twee mannen van de voormalige IJsselwerf in Capelle aan IJssel. Dat eist FNV Bond- oten. Een directeur en een amissaris zijn volgens de bond door hun wanbeleid 'Oge mate schuldig aan de proo lergang van de werf. Het is nu actief in de leiding Rotterdam United pyards in Schiedam. olgens bestuurder W. Dijk- zen van FNV Bondgenoten it ook de toekomst van Rot- lam United Shipyards (340 knemers) op het spel. Hij it dat de twee bij de werf :UIj eten worden ontslagen, buizen baseert zich op een lerzoek van een onafhanke- deskundige in opdracht de ondernemingskamer. Bondgenoten had om het lerzoek gevraagd. Overname van US Foodservice is rond Daaruit blijkt onder meer dat YVC om zeep is geholpen door bijvoorbeeld het opvoeren van te hoge kosten (zoals voor di rectiesalarissen en de huur van bedrijfsterreinen). Daarnaast werd er slorig omgesprongen met lucratieve orders die in het verschiet lagen. Nieuwbouwwerf YVC IJssel werf was onderdeel van YVC Holding, waar ook de reparatie- werf YVC Bolnes toebehoorde. De reparatiewerf vormt nu sa men met branchegenoot Wil- ton-Fijenoord onderdak in het 'nieuwe' Rotterdam United Shipyards. Directeur H. Godlieb van Rotterdam United Shipyards ontkent niet dat de werf vorig jaar fors verlies heeft geleden. Maar de vrees van Dijkhuizen noemt hij op zijn minst prematuur. Godlieb noemt het onderzoek zeer on zorgvuldig. FNV Bondgenoten verwacht over twee maanden een uitspraak van de onderne mingskamer. ia"Bm HHR» IS!!!*!!5 W IIIBg CDA-Kamerlid niet tevreden Het aantal varkens- en kip penboeren dat wil stoppen met het bedrijf is opgelopen tot 1.657. Volgens het minis terie van landbouw wil onge veer de helft (854) volledig stoppen, de andere helft (803) wil gedeeltelijk de werk zaamheden neerleggen. De sanering moet er voor zorgen dat er via de mest minder fos faat in het milieu terecht komt. Volgens een becijfering van het ministerie zorgt het aan tal boeren dat zich heeft aan gemeld voor vijf miljoen kilo fosfaat. Behalve voor de op koop van veerechten kunnen boeren in vijf provincies ook subsidie krijgen om hun stal len te laten slopen. Daarvoor hebben zich 748 boeren ge meld. De aanmelding loopt tot en met 20 april. CDA-Kamerlid Meijer is niet tevreden over de aan meldingen. ,,Uit het Veld hoor ik dat het bedrijven zijn die toch al wilden stoppen of die zelfs al gestopt waren. De bedrijven die zwaar gefinan cierd zijn en voor wie deze regeling eigenlijk is bedoeld, gaan gewoon door", aldus Meijer, die meent dat de re cent gestegen varkensprijzen hiermee te maken hebben. De vijf miljoen kilo fosfaat die uit het milieu wordt ge haald, vindt Meijer ook niet veel. Doel was om 21 miljoen kilo op te kopen. D66-Kamer- lid Ter Veer is wel tevreden. ,,Het loopt boven verwach ting. Het geeft aan dat de ge boden prijs voor de opkoop goed was". Ahold gaat het aantal winkels dit jaar fors uitbreiden. In Europa opent het supermarktconcern 170 winkels en in de VS komen er vijftig nieuwe supermarkten bij. Azië en Latijns-Amerika zijn samen ook goed voor vijftig win kels. Alles bij elkaar investeert Ahold 4,8 miljard gulden in de nieuwbouw plus de modernisering van 270 be staande winkels. Ahold bezit wereldwijd bijna vierdui zend supermarkten. De overname van het Ameri kaanse bedrijf US Foodservice (USF) is met succes afgerond. Dat maakte het supermarkt concern gisteren bekend bij de presentatie van het jaarverslag. Ahold heeft via een openbaar bod zicht op 97,4 procent van alle gewone uitstaande USF- aandelen. USF distribueert voeding en daarvan afgeleide producten naar ruim 143.000 restaurants, hotels, ziekenhuizen, cafetaria's en scholen. Met een jaarlijkse omzet van ruim zestien miljard gulden is USF daarmee de tweede grootverbruikorganisa- tie in de VS. USF wordt een volledige dochteronderneming van Ahold USA. Hierdoor stijgt de omzet van Ahold USA op jaar basis tot 69 miljard gulden en bedient het concern wekelijks zo'n twintig miljoen klanten. Een wereldwijde emissie van gewone aandelen en /of achter gestelde converteerbare obliga ties van 6,6 miljard moet Ahold het geld verschaffen voor de aankoop en enkele kleinere overnames in Spanje en La- tijns-Amerika. De emissie bevat tevens een 'green shoe' (reserve stukken die pas worden aange boden als de interesse erg groot is) van vijftien procent. In schrijven kan van 1 tot en met 15 mei. Tijdens de presentatie maak te topman C. van der Hoeven bekend de uitnodiging van col lega's Carrefour en Cears en au tomatiseerder Oracle om een grote inkoopclub op te zetten op het internet te hebben afge wezen. ,,Het voorstel gaf ons niet dezelfde voordelen als Car refour en Cears", aldus Van der Hoeven. Ahold gaat nu zelf met ande re partijen een internetinkoop- organisatie opzetten. Onder de naam World Wide Retail Ex change hopen Ahold en part ners voordelen te halen. Die zullen niet groot zijn, temperde de topman het optimisme. „Wij zijn nu nog in overleg met een provider, die ons steun kan ge ven." Partners werden niet ge noemd. De Britse vastgoedmaatschap pij Sellar Property Group heeft een aantal bedrijven om zich heen verzameld om in Londen de hoogste kantoortoren van Europa te bouwen. Als het plan doorgaat, verrijst op de zuidoe ver van de Theems een 366 me ter hoog complex van 87 ver diepingen. Het pand wordt ho ger dan de Eiffeltoren. Het complex heeft al een naam, Londen Bridge Tower. Het komt te staan op de plaats van het uit de jaren zeventig daterende kantorencomplex Southwark Towers en gaat rond de 2,2 miljard gulden kosten. Er kunnen ongeveer 10.000 men sen werken. De verantwoordelijke deel raad van Southwark kan zich in principe vinden in de kantoor toren, maar vindt wel dat St Paul's Cathedral zichtbaar moet blijven. De vastgoedbe drijven denken in de zomer de benodigde vergunningen te kunnen aanvragen. Connexxion bestelt voor zestig miljoen nieuwe bussen leiden-haarlem Plan voor hoogste kantoortoren van Europa in Londen Streekvervoerder Connexxion heeft 175 nieuwe bussen in be stelling. Met de opdrachten is zestig miljoen gulden gemoeid. In totaal wil Connexxion dit jaar zeshonderd nieuwe voer tuigen aankopen. De vervoer der gaat ervan uit dat het aantal reizigers toeneemt en wil ook de dienstverlening verbeteren. Bij Den Oudsten Bussen in Woerden zijn honderd bussen besteld, met een optie op nog eens 65. Bij Evobus, van Merce- dez Benz, heeft de streekver voerder 75 bussen besteld. Hier heeft het bedrijf een optie op 25 extra bussen. De vervoerder zegt met de aanschaf van de voertuigen in te spelen op de Wet Personen vervoer (WPV). Die voorziet in een vrijere markt voor hel per sonenvervoer. De Kamer buigt zich vandaag en morgen over dat wetsvoorstel. Connexxion pleit nadrukke lijk voor een vrije Europese markt. „Nu zijn wij aan handen en voeten gebonden", zegt een woordvoerder van het bedrijf. In de huidige wetgeving mogen vervoerders geen groter aandeel hebben dan 33 procent. Con nexxion zit hier al boven. „In zo'n Europese markt zijn wij dan misschien 'peanuts', maar we kunnen tenminste doorgroeien. Als we de kwaliteit van de bussen verbeteren, trek ken we meer reizigers. Maar nu kan dat niet, want dan worden we te groot. Dat is erg raar. Daar komt bij dat als andere bedrijven het slecht doen, ons aandeel automatisch stijgt." Amsterdam De Mondriaantoren in Amsterdam nadert het hoogste punt. De kantoorko- gebruik wordt gemaakt van glijbekisting. De vloeren worden pas in een latere fase van de los is zo'n 140 meter hoog en daarmee juist enkele meters korter dan de nabijgelegen bouw aangebracht. foto anp fred steenman/dijkstra Rembrandttower. De toren wordt gebouwd op een voor Nederland unieke manier waarbij Omzet detailhandelsconcern naar 9,7 miljard Topman J. Hessels vertrekt als voorzitter van de hoofddirectie van Vendex/KBB. Directielid P. Hamming volgt hem per 19 juni op. Hessels blijft dit jaar nog wel aan het detailhandelscon cern verbonden. Hij treedt terug na de algeme ne aandeelhoudersvergadering op 17 mei. Vendex/KBB kondigt aan de vacature in de hoofddirectie snel op te vullen. Het bedrijf maakte het aftreden vanochtend bekend bij de presentatie van de jaarcijfers, In het eerste jaar van de fusie tussen Vendex en Koninklijke Bijenkorf Beheer heeft het concern goede resultaten neergezet. De omzet is in het afgelopen boekjaar gestegen met 4,5 procent naar ruim 9,7 miljard gulden. Met een toename van 27 procent liet de nettowinst een explosie ve groei tot 319 miljoen zien. De winst per aan deel ging met 31 procent omhoog naar 3,38 gulden. Het operationele bedrijfsresultaat steeg met zestien procent tot 482 miljoen. Vendex/KBB verwacht dat dit jaar zowel de omzet als het resultaat verder verbetert. „De ontwikkeling van de economie en consumptie ve bestedingen op de voor het concern rele vante West-Europese markten stemmen ons optimistisch over de vooruitzichten", aldus het concern. Verder'wil het de fusievoordelen van af 2001 opvoeren tot minimaal honderd mil joen per jaar. Eerder ging Vendex/KBB uit van 75 miljoen gulden. Minister wil meer concurrentie De Britse regering gaat maatre gelen nemen om de prijs van auto's in het Verenigd Konink rijk te drukken. Aanleiding is een onderzoek van monopolie waakhond Competition Com mission. Resultaten tonen aan dat de Brtise autoprijzen te hoog zijn. De Britse minister van handel en industrie Byers toonde zich niet verrast: „Dit rapport beves tigt wat iedereen al wist, name lijk dat we in Groot-Brittannië te veel betalen voor nieuwe au to's. De reden hiervoor is dat er te weinig concurrentie op de markt is." maatregelen aan om de con currentie te bevorderen en het vertrouwen van de consument terug te winnen. Zo wordt de macht van auto fabrikanten ingeperkt. In Groot-Brittannië bepalen zij de prijs. Voortaan krijgen de dea lers de vrijheid om de prijs van hun auto's vast te stellen, zoals in de rest van de EU. Verder wil de minister dat de autoproducenten dealers de zelfde korting rekenen die ze aan buikinkopers geven. Hij denkt dat dit de concurrentie eerlijker maakt en de prijzen la ger. Tenslotte mogen de fabri kanten dealers geen voorwaar den meer stellen of doelstellin gen opleggen om voor kortin gen in aanmerking te komen. Byers wil de maatregelen bin nen twee maanden laten in gaan. Volgens het rapport beta len Britten tien tot twaalf pro cent meer voor een nieuwe au to dan elders in West-Europa. Omgerekend is de gemiddelde Britse autokoper 3.993 gulden duurder uit. Byers kondigde meteen „Een prachtding", zegt Richard Soebarta enthousiast over de nieuwe bakfiets van PTT Post. De 34-jarige Haagse postbestel- ler heeft de afgelopen maanden kennis kunnen maken met de Roodrunner, zoals het futuristi sche vervoermiddel inmiddels is gedoopt. Hij behoort tot het selecte groepje postbodes dat een prototype mocht gebruiken op de dagelijkse ronde. „Het werkt zeker een stuk pret tiger", zegt Soebarta. „Vooral in de wijk. Een fiets moet ik voort durend tegen een muur of boom zetten. Deze bakfiets loopt bij wijze van spreken met je mee." Enthousiast is Soebar ta ook over de hulpmotor op de achterwielen, waardoor de postbesteller bij elke trap een elektronisch duwtje in de rug krijgt. „Op lastige stukken is dat een zegen." Wel kreeg Soebarta te maken met een lege accu, waardoor de hulpmotor verstek liet gaan. „En dan is zo'n bakfiets best een zwaar ding." Om die reden waren er ook sceptische reac ties van de collega's met lange of zware routes. De 35.000 postbestellers heb ben volgens Soebarta alle reden zich te verheugen op de komst van de Roodrunner. De komen de zomermaanden wordt het ontwerp in productie genomen. „We beginnen met enkele tien tallen stuks", vertelt Jorrit Schoonhoven van het Amster damse bureau voor industriële ontwerpen Springtime. „Daar na voeren we de productie op. Bij elke nieuwe productieronde zullen we kleine aanpassingen en verbeteringen in het ont werp doorvoeren. Over een jaar moeten er achthonderd tot dui zend zijn vervaardigd." Met een laadvermogen van vierhonderd liter heeft de bak fiets een belangrijk voordeel boven de fiets met posttassen. De hulpmotor is een andere vondst. Schoonhoven: „Ik denk dat de postbode er met spron gen op vooruit gaat. Onze bak fiets heeft een hoog comfortge- halte. Van een DAF stappen zij straks over op een Mercedes Benz." Het opvallende ontwerp heeft inmiddels in brede kring de aandacht getrokken. Projectlei der bij PTT Post, Micha Dalen Gilhuys, heeft talloze telefoon tjes ontvangen van belangstel lenden. Buitenlandse posterij en, het ministerie van defensie, maar ook pizzakoeriers meld den zich. „Kennelijk hebben we iets bijzonders in handen", klinkt het tevreden. PTT Post heeft de exclusieve rechten voor het ontwerp in handen. Volgens Dalen Gilhuys zijn er vooralsnog geen plannen om ddt recht met anderen te delen. „Ons uitgangspunt was om de postbode een goed en comfortabel vervoermiddel te geven. Dat zo'n mooie knalrode bakfiets op straat bovendien aandacht trekt, is meegeno men. Die exclusiviteit is voor ons aantrekkelijk."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9