EU wil snel inzetbare niet-militaire crisismacht CDU gaat plat voor 'meisje Merkel' Eindelijk mag Britse pub deur langer open houden itser jaar cel in voor itkenning van holocaust [ruweldaden moslims ïschetst bij tribunaal Buitenland Fujimori erg dicht bij absolute meerderheid Elian-drama nadert ontknoping Regering Ibarretxe raakt greep op Baskenland kwijt EU wil graag betere relatie met Rusland DAG 11 APRIL 2000 tsen verhinderen verhoor Soeharto [TA Ondervragers die gisteren voor de tweede maal naar ïuis van de Indonesische oud-president Soeharto waren ge- n om hem te horen over corruptiekwesties, hebben niet de l i gekregen hem te ondervragen. Artsen die met de delegatie Jen meegekomen, verboden een verhoor omdat er volgens Jaleen reële kans bestond dat Soeharto (79) weer een beroerte fdr krijgen. Suharto is al tweemaal door een lichte beroerte ge- f en. Vorige week maakten artsen vroegtijdig een einde aan k j eerste ondervraging, nadat de ex-president over vermoeid- N irkse voetbalfans beticht van moord obul Vier Turkse jongeren zijn gisteren voor een rechtbank tanbul aangeklaagd wegens moord. Ze waren betrokken bij ood van twee Engelse voetbalfans die vorige week woens- ivond tijdens bloedige vechtpartijen met Turkse supporters ev° den doodgestoken. Vier andere jonge Turken werden aan- aagd wegens doodslag. De vechtpartijen voltrokken zich oj de vooravond van het duel Galatasaray-Leeds United. Twee js-supporters werden door Turkse supporters doodgesto- jhl wil inzage in Stasi-dossiers in». De Duitse oud-bondskanselier Kohl heeft gevraagd om ge in de Stasi-dossiers die hemzelf betreffen. De Duitse ar- 0P\ jvendienst heeft dat bevestigd. De dossiers die de vroegere tduitse inlichtingendienst Stasi maakte over Kohl en andere J-functionarissen zouden informatie bevatten over betrok- ïeid bij het zwarte geld dat in de CDU omging. Kohl heeft st dat de dossiers, waarvan delen zijn uitgelekt, niet open- worden gemaakt. Zijn advocaten hebben de archieven- st tot vrijdag de tijd gegeven daarover te beslissen. Wordt oten tot openbaarmaking, dan nemen Kohls raadslieden ju- iche stappen. rijfel aan verkiezing Sjevardnadze 30 De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Eu- l (OVSE) heeft Georgië gisteren scherp bekritiseerd wegens de bij de presidentsverkiezingen. De zittende president, Sje- lnadze, won met mime marge. Sjevardnadze ontkende dat litslag niet zou kloppen. Maar Nikolaj Voeltsjanov, hoofd de OVSE-waarnemersmissie, somde problemen op. Zo zou- er meer stemmen zijn uitgebracht dan er geregistreerde ers waren. De OVSE riep de Georgische autoriteiten op tot grondig onderzoek. ftwarepiraten trekken naar Maleisië a lumpur» Maleisië is het nieuwe bolwerk van copyrightpi- n aan het worden nu andere staten in de regio harder tegen iriminelen optreden. Dat heeft het Maleisische ministerie r handel gisteren gemeld op een conferentie over het pro- m. Vanuit Hong Kong en China, lange tijd de bronnen van illegaal gekopieerde software, video's en cd's, komen de ïinelen naar Maleisië, omdat daar de wetgeving zwak is en laleving niet veel voorstelt. )ete voor Servische zender Studio B De belangrijkste televisiezender van de Servische op- itie, Studio B, moet 90.000 gulden boete betalen wegens uit- dingen waarin beschuldigingen jegens de politie werden ge- De zender weigert langer mee te werken aan het 'justitiële us' en zal de boete niet betalen, aldus een woordvoerder. In iervische stad Nis gingen gisteren meer dan 10.000 mensen traat op uit protest tegen een veroordeling van de plaatselij- rant Narodne Novine. De krant kreeg vorige week een boete ,000 gulden na een aanklacht door het Joegoslavische le- W ans literatuuronderricht knudde De eerbiedwaardige Académie Fran9aise heeft gisteren Sioodklok geluid over de achteruitgang van het literatuuron- jwijs op Franse middelbare scholen. „Eerst werden de oude n verstikt. Men was vergeten dat die helpen bij het leren van iis. Vandaag lijkt de literatuur zelf de vijand te zijn geworden [vernietigd moet worden", zo schreven de veertig leden van Bcademie - die bekend staan als de 'onsterfelijken' - in een if aan president Chirac en premier Jospin. isfff-jarige Zwitserse publicist in Amaudruz moet een cel in omdat hij in fd en geschrift heeft be- dat de holocaust een isel is van de 'joodse pro- nda'. Het strafhof in Lau- e veroordeelde de revisio- wegens overtreding van nieuwe wet tegen racisme inti-semitisme. Tegen de was vijftien maanden cel t. een in honderden exem- !n verspreid vlugschrift had icist beweerd, dat concen- ikampen misschien had- ï'ocaten Kordic roepen getuigen op [moslim schiet een 3-jarig lisch-Kroatisch meisje in haai- eigen bedje. Een im giet het bloed van een isch-Kroatische man met soeplepel over diens hoofd, jl hij hem de keel afsnijdt, duizenden Kroaten slaan le vlucht voor het Bosni- leger dat door de moslims lt gedomineerd. Moslims ten schieten Bosnisch-Kro- he burgers dood en steken huizen in brand, iphen Sayers en Mitko novski, de advocaten van [o Kordic (39), schetsten jren voor het Joegoslavië- maal in Den Haag een plastisch als gruwelijk van misdaden van Bosni- moslims. Het proces tegen He, de belangrijkste Kroati- fjiyerdachte in handen van hbunaal, ging daarmee een 'n we fase in. ^ds 12 april 1999 hadden lanklagers meer dan hon- getuigen opgeroepen. Die sten aantonen dat Kordic rechterhand van de Bos- berlun peter van nuusenburc correspondent Het congres de Duitse christen democratische CDU heeft giste ren in Essen Angela Merkel met overweldigende meerderheid tot voorzitter gekozen. Ruim 95 procent van de duizend gedele geerden brachten hun stem uit op de domineesdochter uit de voormalige DDR. Het was een percentage waar de grote afwe zige van het congres, oud-kan selier Kohl, in zijn gouden tijd patent op had. De alle verwachtingen over treffende steunbetuiging was de hartekreet van een partij die hunkert naar een einde aan de meest turbulente periode uit haar geschiedenis. Bijna een half jaar doolden de christen democraten door een diep dal als gevolg van het zwart-geld- schandaal waarvoor Kohl de meeste verantwoordelijkheid draagt. 'Meisje' Merkel, zoals Kohl haar noemde, heeft als eerste beseft én gezegd dat de CDU zich moest bevrijden uit de wurggreep van de oud-kan selier. Daarmee werd ze de red dende engel voor de door onze kerheid geteisterde partijbasis. Voor haar verkiezirtg hield Merkel een rede, waaruit op nieuw bleek dat ze als geen an der de stemming van de achter ban aanvoelt. Ze was strijdbaar, viel de rood/groene regering van kanselier Schroder scherp aan, stelde zich open voor de toekomst maar vergat ook de 'tradities en waarden' van de CDU niet.'Ze werd tijdens haar toespraak tientallen keren door applaus onderbroken en kon aan het slot een ruim zes minu ten durende ovatie in ontvangst nemen. Vóór haar had Wolfgang Schauble zijn laatste rede als partijvoorzitter gehouden. Schauble was anderhalf jaar politiek leider, maar moest we gens zijn verstrikking in het^ zwart-geldschandaal aftreden. Zelf vindt hij dat Kohl hem via 'criminele intriges' ten val heeft gebracht. Schauble noemde Kohl niet bij naam, maar iede- ren voelde de geest van de oud kanselier boven het spreekge stoelte zweven. Merkel noemde Kohl wel. Ze feliciteerde hem alsnog met zijn 70ste verjaardag, die* een week geleden door de CDU niet is ge vierd. Het werd door de een ge zien als een verplicht nummer, door de ander als de inleiding tot verzoening met de gevallen erevoorzitter. Het was in elk ge val typisch Merkel. Ze houdt al le opties open. Behoefte aan politie, rechters, accountants De toespraak van de nieuwe CDU-voorzitter Angela Merkel werd gis teren bij herhaling onderbroken door applaus, foto epa gero breloer Vennoeden van fraude steeds sterker Europa werkt aan de oprichting van een zeer snel inzet bare civiele interventiemacht van onder meer politie mensen. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, wil de komende twee jaar ruim 150 miljoen gulden voor dit doel uittrekken. Dat blijkt uit een vandaag gepubliceerd voorstel. Nog voor augustus wil de Euro pese Commissie vastleggen hoe groot deze snel inzetbare inter ventiemacht moet zijn. Derge lijke uitgangspunten bestaan sinds december al voor de op richting van een Europese mili taire 'capaciteit': 60.000 militai- luxemburg paul koopman correspondent Volgens Eurocommissaris Pat ten (buitenlandse zaken) moet de EU in twee of drie brand haarden tegelijk kunnen optre den met 'robuuste' eenheden. ren, uiterlijk in het jaar 2003. Patten en EU-topdiplomaat Solana breken al langer een lans voor de oprichting van een burgermacht die bij oorlogen zoals in Bosnië en Kosovo bin nen enkele dagen kan worden ingezet. Gisteren hekelde Sola na in Luxemburg opnieuw het schrijnend tekort aan politie mensen voor Kosovo. Van de toegezegde vierduizend man is nog amper de helft geleverd. Nederland stuurde welgeteld twee politiemensen. Door het tekort aan burger personeel moeten NAVO-mili- tairen politietaken uitvoeren zoals het escorteren van Servi sche burgers en schoolkinderen in de stad Mitrovica. Volgens Patten en Solana lukt het de EU wel om ontwikkelingswerkers en militairen naar Kosovo te sturen, maar gaapt daartussen een groot gat. „Voor vrede en stabiliteit zijn ook politiemen sen, rechters, douane-ambte naren en zelfs accountants no dig", aldus een woordvoerder van Patten. De Peruaanse president Alberto Fujimori is na de verkiezingen maar een fractie verwijderd van de absolute meerderheid. De beschuldigingen dat er fraude in het spel is klinken steeds lui der. Vanochtend vroeg (Neder landse tijd) maakte de kiesraad bekend dat Fujimori op 49,6 procent stond en zijn uitdager Alejandro Toledo op 40,6 pro cent. De voorlopige uitslag be rustte op 55,9 procent van de zondag uitgebrachte stemmen. Peilingen bij het uitgaan van de stembureaus en tellingen door onafhankelijke waarne mers hadden de indruk gewekt dat Fujimori de vijftig procent den bestaan, maar dat er 'geen enkel historisch bewijs' was voor de vergassing van zes mil joen joden door nazi-Duits- land. Het proces werd bijge woond door enkele overleven den van het vernietigingskamp Auschwitz. Zij traden op als ci viele (eisende) partij en getui gen. Tijdens het vijf dagen duren de proces weigerde de verdach te terug te komen op zijn bewe ringen. Zonder een spoor van spijt deed Amaudruz de hele rechtzaak af als een „stalinis tisch showproces ten behoeve van het internationale zionis- Washington De Amerikaanse onderminister van justitie Holder heeft gisteren geëist dat het zesjarige Cubaanse bootvluchtelingetje Elian Gonzalez naar neutraal terrein wordt gebracht om te worden overgedragen aan zijn Cu baanse vader. Een advocaat van Elians familieleden in Miami zei dat de familie zal meewerken met de autoritei ten. De familie belooft echter niet dat Elian uit het huis van zijn oudoom in Miami naar elders wordt gebracht, zei advocaat Rasco. Het is het beter als Elians vader naar dat huis komt, aldus Rasco. Op de foto een beeld van een ge bedsbijeenkomst die gisteravond in Miami voor Elian werd gehouden. foto ap chaRles trainor nisch-Kroatische leider Mate Boban medeverantwoprdelijk is voor oorlogsmisdaden en etni sche vervolging onder de mos lims. De oorlog tussen Kroaten en moslims in Bosnië bereikte in 1993 zijn hoogtepunt. Volgens de verdediging heb ben de aanklagers de schuld van Kordic niet overtuigend aangetoond. Ze hadden daar om eeri verzoek om vervroegde vrijspraak ingediend, maai' dat is afgewezen. Later deze week begint de verdediging met het horen van haar getuigen. Na de presentatie van hun bewijsma teriaal willen Kordic' advocaten komende zomer opnieuw vrij spraak vragen, zo kondigde Sayers gisteren aan. De verdediging wil aantonen dat Kordic wel een leidingge vende politicus was, maar geen oorlogsmisdadiger. Hij was weliswaar plaatsvervanger van de inmiddels overleden Boban, maar alleen als voorzitter van een wetgevend lichaam, zo be toogde de verdediging. Als mili tair opperbevelhebber zou Bo ban nooit iets hebben gedele- De nationalistische regering van Juan José Ibarretxe heeft de controle over de autonome Spaanse deelstaat Baskenland vrijwel geheel verloren. Aftre den en vervroegde verkiezingen lijken het enige antwoord op de politieke en sociale chaos, waarin de opstandige provincie elk dag dieper weg zinkt. Ibarretxe kwam afgelopen week in een volledig isolement doordat de radicale nationalis ten van Herri Batasuna, de poli tieke arm van de ETA, uit het parlement stapten. Deze partij steunde de minderheidsrege ring van Ibarretxe sinds de ver kiezingen in oktober 1998. De moeizame samenwerking was gebaseerd op het wapen bestand van de ETA. Toen dit eind vorig jaar afliep, ontstond er een breide tussen de regeren de PNV van Ibarretxe en Herri Batasuna. Sindsdien is de ter reur in de Baskische samenle ving met de dag toegenomen. Naast de bomaanslagen, waar bij drie doden vielen, pleegden aanhangers van de ETA in de eerste drie maanden van dit jaar 160 aanslagen. Daarbij wa ren kantoren en woonhuizen van politici, banken, uitzend bureaus, politieauto's en bus sen het doelwit. Kleine groepen relschoppers trekken er vooral in de week einden op uit en steken met molotovcocktails huizen en ge bouwen in brand. Ook dit weekeinde kwam het in de meeste Baskische steden weer tot gewelddadigheden. In Bil bao en Irun werden een bank gebouw en een politieauto in brand gestoken. In Pamplona kwam het tot gevechten met de politie toen die probeerde ETA- aanhangers te arresteren. Ibarretxe heeft gisteren opge roepen de 'kalmte te bewaren', maar weigert gehoor te geven aan de eis van de oppositie af te treden. De Baskische oppositie wordt gevormd door de Spaan se landelijke Partido Popular (PP) van premier Aznar, die op 12 maart ook in Baskenland veel stemmen heeft gewonnen, en de socialisten (PSOE). Deze twee partijen hebben beloofd elkaar te steunen bij de vor ming van een eventuele niet- nationalistische regering in Baskenland. niet zou halen en dus vrijwel zeker in een tweede ronde te gen Toledo zou moeten uitko men. Het verschil tussen die tellin gen en de mededelingen van de kiesraad is voor velen aanlei ding fraude te vermoeden. To ledo heeft laten weten dat hij de voorlopige uitslag niet accep teert vanwege de „enorme on regelmatigheden die zich heb ben voorgedaan". Hij driegde met demonstraties. Zondag avond braken in de Peruaanse hoofdstad Lima al rellen uit. Fujimori meent dat het niet aangaat onofficiële uitslagen te vergelijken met de officiële cij fers. Hij ontkent bij hoog en bij laag dat van fraude sprake zou zijn. luxemburg paul koopman correspondent Europa snakt naar een betere relatie met Rusland. Maar veel verder dan het beleggen van bijeenkomsten waar begrip én kritiek worden geventileerd, komt de Europese Unie voorlo pig niet. De schendingen van mensenrechten in Tsjetsjenië alsmede oude handelsgeschil len staan echte toenadering voorlopig in de weg. Gisteravond ontvingen de Eu ropese ministers van buiten landse zaken hun Russische collega Ivanov in Luxemburg, precies drie dagen nadat er in Moskou al een bijeenkomst was geweest van EU-afgevaardigden met Ivanov en de Russische president Poetin. Begin maart werd Ivanov in Lis sabon verwelkomd en 17 mei volgt alweer een topconferentie tussen de EU en Rusland in Moskou. Al die bijeenkomsten dienen maar één doel: de deur naar Moskou open houden, ter wijl gewacht wordt op het defi nitieve einde van de oorlog in Tsjetsjenië en gehoopt op Rus sische toezeggingen. „We heb ben kritiek, maar we moeten Rusland niet isoleren. We wil len een echt contact", zei mi nister Van Aartsen gisteravond in Luxemburg. Van president Poetin wordt ver wacht dat hij een onafhankelijk onderzoek naar mensenrech tenschendingen toestaat, als mede de toegang van hulporga nisaties tot Tsjetsjenië. De vijf tien EU-ministers van buiten landse zaken voelen er voorlo pig niet veel voor Rusland te schorsen als lid van de Raad van Europa. Dat is een samen werkingsverband van 41 landen dat zich vooral bezighoudt met zaken als mensenrechten en democratie. De parlementaire assemblee van de Raad heeft vorige week de Russische afgevaardigden het stemrecht ontnomen en vraagt nu de ministers om schorsing van de Russische Fe deratie. Die oproep werd in Luxemburg in de slotconclusie geheel genegeerd. londen harm harkema correspondent Er werd, vooral in de kroeg, al jaren lang hoopvol over gesproken, maar nu is er dan zekerheid: de Britse mi nister van binnenlandse zaken, Jack Straw, heeft aangekondigd dat de be perkte openingstijden van pubs en andere drankgelegenheden fors zul len worden verruimd. De huidige, strikte regelgeving in En geland en Wales dateert in grote lijnen uit de Eerste Wereldoorlog. Pubs moesten toen 's middags en vanaf 11 uur 's avonds dicht om te voorkomen dat fabrieksarbeiders al te dronken op hun werk zouden verschijnen en de oorlogsinspanningen eronder te lijden zouden hebben. In de loop der jaren zijn wel enige versoepelingen doorge voerd. Zo mogen pubs 's middags in middels gewoon open zijn, maar nog steeds klinkt 's avonds omstreeks kwart voor elf het 'last order' (laatste ronde). Want om elf uur 's avonds dient een einde te komen aan het ge- lag. Dat brengt enkele grote nadelen met zich mee. Ten eerste leidt een vroege sluitingstijd ertoe dat de gemiddelde kroegtijger niet ontspannen aan zijn pints zit, maar het, met een blik op de klok, zo tussen tien en elf op een zui pen zet. Ten tweede stromen nu alle kroegen tegelijk leeg, wat in uitgaans centra elk weekeinde weer leidt tot een hoop ellende op straat. Met een ver ruiming van de openingstijden hoopt de regering op een wat ontspannener drinkgedrag en spreiding van de huis waarts kerende klandizie. Een enkele socialist heeft er bovendien op gewezen dat het regeringsvoorstel maatschappelijk rechtvaardig is. Tot nu toe immers zijn feestnummers die er om elf uur nog geen genoeg van hebben, aangewezen op clubs, met verplichte live-muziek. De entreeprij zen en de kosten van de drankjes zijn daar vaak hoog. „Alleen de rijken kun nen laat uit drinken", luidt de redene ring. In de voorstellen die de regering nu heeft gedaan, mogen pubs in theorie 24 uur per dag open zijn. Het wordt aan gemeentebesturen overgelaten om daar concreet invulling aan te ge ven. Verwacht wordt dat in uitgaans gebieden de sluitingstijden zullen wor den verlengd tot twee of drie uur in de nacht. Innemers die onder de nieuwe regelgeving - die waarschijnlijk vol gend jaar van kracht wordt - de bloe metjes nog eens extra buiten willen zetten, dienen overigens op te passen. Notoire dronkelappen kan een verbod worden opgelegd dat inhoudt dat ze (maximaal) tien jaar lang geen alco holhoudende drank in pubs mogen drinken. En vechtersbazen moeten re kening houden met een levenslange verbanning uit dranklokalen. Kroegba zen moeten trouwens ook uitkijken. Gelegenheden die veel overlast veroor zaken, kunnen worden gesloten. Minister Straw grijpt de gelegenheid aan om in een moeite door de onlogi sche pubregels voor kinderen aan te passen. Nu mogen kinderen op grond van de wet niet worden toegelaten in een café. Wel mogen ze buiten in de 'beer garden' (biertuin) komen, terwijl de wet hun toestaat alcohol te nutti gen, hoe jong ze ook zijn. Onder het nieuwe regime mogen kinderen - mits onder begeleiding - wel in de pub ko men. Straw hoopt zo het familieleven een nieuwe impuls te geven.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7