'Laboratoria Bouterse in jungle' Beatrix heeft niet meer macht dan haar collega's Binnenland Grafschennis in Eindhoven DAGEN VOOR DE Indisch Platform eist nieuw onderzoek oorlogsschade Kok: Niet paniekerig doen over discussie monarchie 11 APRIL 2000 n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dier itingszaak school voor de rechter Een 27-jarige prostituee en een 29-jarige man uit [moeten voor de rechter verschijnen, op verdenking iting van een 36-jarige man uit Sliedrecht. Justitie legt aast verduistering ten laste. De zitting voor de recht- jrdrecht is op 18 mei. De man uit Sliedrecht zal zelf er tijdstip terechtstaan voor het verduisteren van ruim 1 gulden van een christelijke schoolvereniging in rland. De man was daar financieel administrateur. De 'er meende volgens Justitie dat hij een relatie had met jee. Die troggelde hem in twee jaar tijd vijf miljoen Op 8 januari van dit jaar werd de man echter het r van een gewelddadige overval in zijn woning, waar de aan het licht kwam. egel legionella-bacterie Schiphol Schiphol laat deze week bij elke doucheruimte onder 2 een boiler plaatsen. Dit doet zij om de kans op het van legionella-bacteriën zo klein mogelijk te maken. !gel vloeit voort uit de vondst van een legionella-bac- weken geleden in één van de tientallen douches in de der onder de bewuste terminal. Met de plaatsing van eet bij de douches verwacht Schiphol dat de bacterie korte afstand door de leiding geen mogelijkheid heeft keling te komen. Ongeveer 2.500 personeelsleden van jven maken regelmatig gebruik van de douches onder l. 14 eemt delen NS over Het rijk wordt eind dit jaar eigenaar van vier onder- de Nederlandse Spoorwegen. Minister Netelenbos 2i tekende gisteren een overeenkomst met NS-baas •n voor de overname van NS Railinfrabeheer, Railned, irsleiding en NS Railinffa Trust. De organisaties voe- 'ke taken uit, zoals beheer van het spoor, toewijzing :'teit en toez'cht °P de veiligheid. Netelenbos kondig- s aan dat de overheid ook invloed wil terug krijgen op standigde 'poot' van de NS, NS-reizigers. loolnair mag in Eindhoven landen ss Eindhoven Airport moet Martinair en AZ Travel icy toelaten op de regionale luchthaven. De president :htbank in Den Bosch heeft dat gisteren bepaald in eding dat door beide ondernemingen was aangespan- inair gebruikt Eindhoven Airport vooral voor zakelijke Z Travel Consultancy is een bedrijf dat in die sector tussen klant en vliegmaatschappij. In de eerste twee van dit jaar groeide het aantal kleine zakencharters zo dat de directie besloot - afgezien van de lijndiensten - alleen nog maar maatschappijen toe te laten die op de luchthaven van Eindhoven zijn gevestigd. Genoemde waren het daar niet mee eens en haalden hun gelijk Amerikaan beschuldigt oud-legerleider Suriname Een 56-jarige Amerikaanse zakenman heeft gisteren voor het Rotterdamse gerechtshof verteld persoonlijk te heb ben gezien dat Desi Bouterse in het Surinaamse oer woud cocaïnelaboratoria in bedrijf had. De man is een belangrijke getuige in het proces tegen de oud-legerlei der, die in hoger beroep terecht staat op beschuldiging van grootscheepse handel in drugs. rotterdam gpd De Amerikaan yerklaarde begin jaren negentig Suriname te hebben bezocht om samen met Bouterse en enkele andere mili tairen een nep-investeringspro- gramma op te zetten voor men sen die in goud wilden beleg gen. Bouterse probeerde de za kenman ook over te halen mee te werken aan de cocaïnehan- Bulderbosbezitters staan boom niet af amsterdam anp Schiphol is nog niet af van de mensen die een boom hebben in het Bulderbos; een stukje grond waarop de vijfde baan is geprojecteerd. De meeste boombezitters werken niet mee aan de onteigeningsprocedure omdat het kabinet volgens hen weigert fatsoenlijke milieugren- zen voor Schiphol na te streven. Schiphol had de 400 boomeige naren voorgesteld de grond waarop het bos staat voor 40.000 gulden te kopen. De rechter zal nu een ontei- geningsvonnis vellen op grond waarvan Schiphol verwacht daadwerkelijk met de onteige ning te kunnen beginnen. In augustus zou de aanleg van de vijfde baan moeten be ginnen. del, omdat de Amerikaan we reldwijd veel contacten had als wapenhandelaar voor de Zuid- Afrikaanse regering. In het Suri naamse binnenland zag hij hoe in een laboratorium cocaïne werd bewerkt en hoe een schip op de Surinamerivier daarmee werd volgeladen. „Desi Bouterse nam mij in een vliegtuigje mee naar een landingsstrip in het oerwoud. Daar was een laboratorium waar cocaïnepasta werd gepro duceerd. Het stonk er naar al lerlei chemicaliën. Later liet Desi me zien hoe eenvoudig het was om cocaïne te smokkelen. Hij nam me mee naar een boot op de Suriname-rivier die werd volgeladen met cocaïne". De getuige, die in de Verenig de Staten wegens, fraude was gearresteerd, had daar in ruil voor strafvermindering uitvoe rig verslag gedaan over zijn wa penhandel. Vermakelijke toegift in zijn verhaal tegenover de Amerikaanse justitie vormden zijn belevenissen in Suriname. Over die toegift tipten de Ame rikanen hun Nederlandse justi- tie-collega's, waarna de getuige •naar Nederland werd overge vlogen. De Surinamers hadden Duit se artsen uitgekozen als slacht offers van hun oplichtersprak tijken. Er zouden enorme goud vondsten zijn gedaan, en het» enige dat nog nodig was, was geld om het spul uit de grond te halen. Met dat verhaal lukte het miljoenen guldens los te peute ren. De Duitse artsen hebben er nooit een cent van teruggezien. „Bouterse probeerde mij voortdurend over te halen met hem in de cokehandel te gaan. Daarom liet hij me zo veel zien. Hij wilde gebruik maken van de vele contacten over de hele we reld die ik als wapenhandelaar had opgedaan", vertelde de Amerikaan het gerechtshof. De raadsman van Bouterse, mr. A. Moszkowicz, ondervroeg de ge tuige enkele uren, maar slaagde er niet in hem aan het wanke len te krijgen. Die bleef bij zijn verklaring, en zei op een zeker moment tot woede van Mosz kowicz dat deze een moorde naar als cliënt had. Vorige week verklaarde een andere getuige, een Belg, dat hij ruim 470 kilo cocaïne van de ex-legerleider had afgenomen. De Haagse rechtbank veroor deelde Bouterse vorig jaar tot zestien jaar cel en een geldboe te van viereneenhalf miljoen gulden. De beroepszaak vindt plaats in een zwaarbewaakte rechtszaal in Rotterdam, omdat verschillende getuigen zijn be dreigd. Eind juni moet het pro ces zijn afgerond. eindhoven Op het Sint Catharinakerkhof in Eindhoven zijn het afgelopen weekeinde tientallen graven vernield. Een aantal grafstenen is waar schijnlijk onherstelbaar beschadigd. Het kerkhof, dat naast de Eindhovense binnenstad ligt, is één van de oudste begraafplaatsen in deze ge meente. De politie heeft nog niemand aangehouden in verband met de vernielingen. Ook over het motief voor de grafschennis is niets bekend. FOTO ANP BOB VAN DEN CRUIJSEM EEN GROOT DEEL VAN ONZE COLLECTIE IS NÜ EEN STUK VOORDELIGER! Wij zijn deze week op donderdag- én vrijdagavond geopend. Het Indisch Platform (IP) heeft de Tweede Kamer gisteren ge vraagd de vergoeding voor de oorlogsslachtoffers uit het voor malige Nederlands Indië zeer kritisch onder de loep te ne men. De regering heeft 250 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor projecten ten behoeve van de Indische gemeenschap, maar het Indisch Platform vindt dat bedrag te laag. De.Kamer behandelt de oor logsvergoeding op 18 april. In een brief aan het parlement schrijft IP-voorzitter R. Boek- holt dat het besluitvormings proces van het kabinet ten op zichte van de Indische groep onzorgvuldig, ondoorzichtig en inconsistent is geweest. Het be drag is zijns inziens te laag en bovendien ten onrechte niet bedoeld voor individuele uitke ringen. Het kabinet baseert alles op het enige beschikbare rapport, dat van de commissie-Van Ga len. Dat kwam volgens Boek- holt met een beperkt mandaat en met onvoldoende middelen tot stand. „Het rapport geeft dan ook een volstrekt onvolledig beeld van hetgeen met de geroofde goederen en Indische tegoeden is gebeurd. Het IP is van me ning dat er een gedegen onder zoek moet komen dat een vast stelling inhoudt van wat voor de Indische gemeenschap ver loren is gegaan tijdens de Ja panse bezetting, de Bersiap en aansluitend de repatriëring." „Er is geen erkenning van de specifieke omstandigheden van de Indische groep. Opnieuw wordt niet alleen een onder scheid gemaakt tussen de di verse groepen oorlogsgetroffe nen, maar wordt ook een on derscheid binnen de doelgroe pen aangebracht, hiermee vol ledig voorbijgaand aan de erva ringen van de buitenkampers tijdens de Japanse bezetting en de daaropvolgende Bersiap-pe- riode." In de Indische wereld heerst op dit moment grote onrust. Vorige week trad het bestuur - ook onder leiding van Boekholt - van het Indisch Herinnerings Centrum af, omdat dit onder ling overhoop lag. Eerder was secretaris L. de Concinck opge stapt, omdat hij vriendjespoli tiek consteerde bij het vergeven van opdrachten. Bovendien vreesde hij „een hoop gelazer" in de -Indische wereld bij het verdelen van de 250 miljoen. Voormalig WD- parlementariër Sari van Heems- kerek probeert nu een nieuw bestuur voor het IHC samen te stellen. Den Haag wil snelweg in ruil voor tolpoorten den haag gpd Den Haag staakt de medewer king aan de plaatsing van tol poorten rond de stad als het rijk niet honderden miljoenen gul dens vrijmaakt voor een nieuwe snelweg. Deze nieuwe snelweg moet naast de dichtgeslibde Utrechtsebaan komen, onder de Trekvliet en een deel van Voorburg door. De weg is van doorslaggevende betekenis voor de economische ontwik keling van de stad, vindt Den Haag. „Zonder Trekvliettunnel geen bereikbaarheidspakket", zei wethouder Noordantis (PvdA, ruimtelijke ordening) gisteren bij het begin van de bouw van een groot kantoren complex. Hij zette hiermee de onder handelingen die WD-wethou- der Meijer voert met minister van verkeer Netelenbos op scherp. Behalve voor de nieuwe snelweg wil Den Haag geld voor het sneltramproject Randstad Rail en de bouw van kantoren boven de sporen van het Cen traal Station ('Hoog Hage'). Hobbyist met meer dan 100 kippen betaalt den haag anp De Tweede Kamer heeft giste ren besloten dat de Nederland se pluimveestapel niet meer mag toenemen. Dat besluit heeft niet alleen gevolgen voor de professionele kippenboeren maar ook voor de pluimvee hobbyist, die thuis kippen houdt. Hobbyisten met meer dan honderd kippen, moeten pluimveerechten aankopen om dat hogere aantal te mogen houden. „Een hobbykip poept ook. Dat draagt bij tot het mest overschot", argumenteerde mi nister Brinkhorst van landbouw gisteren in de Tweede Kamer. 'Gemeenten op platteland onder armoedegrens' oostburg anp Een groot aantal plattelandsge meenten dreigt onder de ar moedegrens te komen als het ministerie van binnenlandse zaken niet alsnog gehoor geeft aan de oproep van de Tweede Kamer geld uit het Gemeente fonds anders te verdelen. Hoe wel het Rijksbeleid lastenver lichting voorstaat, heeft de voorgenomen verdeling van het Gemeentefonds volgens één van de gedupeerde gemeenten, het Zeeuws-Vlaamse Oostburg, precies het tegenovergestelde effect. Zo moet de gemeente bijvoorbeeld om haar voorzie- nihgen te handhaven de tarie ven van haar onroerende zaak belasting verdubbelen. Platte landsgemeenten zijn door hun uitgestrektheid relatief veel geld kwijt aan specifieke platte- landstaken. Bovendien wordt er bij de herverdeling te weinig re kening gehouden met de ver grijzing en de financiële conse quenties daarvan. in Beatrix mag dan als enige Euro- rst deel uitmaken van de regering, vloed is niet groter dan die van an- latshoofden in Europese monar- „In praktijk zijn bijna alle Europe en actief betrokken bij de wetge- egt P. Bovend'Eert, hoogleraar 'Jcht aan de Katholieke Universiteit ^Tjen. lad maakt nergens in Europa de vorst van de regering. „Maar dan kijk je al- ir de vorm en niet naar de verhou- vindt ook A. Koekkoek, hoogleraar dit en bestuurskunde aan de Katho- liversiteit Brabant. Bijna alle monar- :ennen koninklijke besluiten, waar handtekening van de zittende vorst m van Zweden, waar de koning een remoniële functie heeft, hebben de in alle constitutionele monarchieën In Denemarken leidt de koningin de ting van ministers", zo weet Koek- Ook in Spanje kan de koning de mi- lad voorzitten en is hij ook.nog op- tihebber van de strijdkrachten. In aat de koning publiekelijk weten dat 9! voort moeten maken als de kabinets- e niet vlot. In Engeland komt meestal tiuigende winnaar uit de verkie- ijd en dan hoeft de koningin niet loen.' 25 e grondwetsherziening van 1983 Jningin Beatrix officieel een 'advise- ol'. Wat daar in de praktijk van te- imt, is volgens Bovend'Eert een kwes- I j gissen. „Over de precieze invulling A ir verantwoordelijkheden blijft het ren. Alle overleggen vinden immers 'St achter gesloten deuren plaats." Soms lekt er wat uit en wordt de invloed van de koningin zichtbaar. Zo blijkt dat onder druk van Beatrix ambassadeur Roëll in 1994 werd overgeplaatst van Zuid-Afrika naar Brussel. Beatrix wilde niet dat Roëll haar zou begeleiden tijdens haar staatsbezoek aan Zuid-Afrika. De koningin had zich gestoord aan publicitair optreden van de ambassa deur en aan diens buitenechtelijke verhou ding. Bovend'Eert zet vraagtekens bij het demo cratisch gehalte van het koningshuis. Een democratie bestaat immers uit kiezers en ge kozenen. Bij onvrede kunnen mensen wor den weggestuurd en anderen worden be noemd. Alleen voor het koningshuis gaat dat niet op. „De familie krijgt de titel door over erving, zonder dat het volk daar invloed op uit kan oefenen. Dat is een achterhaald con cept." Hij zou dan ook graag zien dat Bea trix, net als haar Zweedse collega, minder politieke inbreng krijgt. „Haar functie zou dan puur ceremonieel zijn, en zij zou de ver tegenwoordiger zijn van Nederland in bin nen- en buitenland." Koekkoek vindt het juist goed dat de koningin deel uit maakt van de regering. „Zo kunnen ministers hun gang niet gaan. Ze moeten ook nog langs bij de koningin." De Rotterdamse staatsrechtgeleerde P. Ak kermans voorspelt problemen voor Beatrix als zij blijft doen zoals ze doet. „Beatrix is nu al twintig jaar aan de macht. Ze is knap, des kundig en ambitieus. Zij is de enige constan te in het politieke spel. Dat roept irritatie op bij politici. Als ik haar adviseur was zou ik zeggen: word onzichtbaarder of zet je zoon in de startblokken. Maar dat laatste zal ze niet doen. Beatrix vindt dat ze het beter doet dan haar zoon het ooit zal doen." DEN HAAG/GRONINGEN GPD Premier Kok heeft geen moeite met de discussie die is ontstaan over de rol van de koningin. „Praten over de monarchie en de invulling die deze krijgt, is echt iets wat bij deze tijd past. Daar moeten we niet paniekerig mee omgaan", verklaarde Kok gisteren in het NOS-journaal. Hij herhaalde echter dat hij het absoluut niet eens is met D66-leider De Graaf, die vrijdag voorstelde dat de koning of ko ningin in de toekomst geen po litieke rol meer moet speleri. „De plaats van de koningin in het bestel is duidelijk", aldus de premier. Hij wil er wel over na denken hoe haar rol moderner ingevuld kan worden. Daarover voert hij al gesprekken met de koningin. Behalve in D66 gaan ook in de PvdA stemmen op voor het afschaffen van de monarchie. PvdA-fractievoorzitter Melkert ligt daar echter niet wakker van. Het essay waarin drie partijpro minenten voor een gekozen staatshoofd pleiten, is op per soonlijke titel geschreven, aldus de PvdA-voorman. Melkert zelf ziet geen aanleiding de monar chie zoals die nu functioneert te veranderen. D66-voorman Thom de Graaff zei gisteravond in een bomvolle foyer van de Groning se Stadsschouwburg dat het er op lijkt of de jaren zeventig in de politiek zijn teruggekeerd. Volgens De Graaf doen de felle reacties op zijn voorstel om de invloed van de koningin in te perken, „denken aan de polari satie in de jaren zeventig", de periode toen er een scherpe scheidslijn liep tussen links en rechts in de politiek. Van De Graaf valt voorlopig geen concreet initiatief te ver wachten om het Nederlands staatsbestel te veranderen, zo bleek. „De verandering van de positie van de koningin laat zich niet in één voorstel rege len", aldus De Graaf die sprak tijdens de door D66 georgani seerde 'Nacht van de democra tie'. „Ik zal wel bij iedere gele genheid die zich daartoe leent de discussie aanzwengelen. Bij de begroting van het Koninklijk Huis bijvoorbeeld of bij de Al gemene Beschouwingen." De jongerenorganisatie van het CDA, het CDJA, heeft kritiek op fractievoorzitter De Hoop Scheffer. Die zou de discussie over modernisering van de mo narchie hebben aoodj binnen de partij. Hij debat moeten toelaten, aldus voorzitter Schueler. De Hoop Scheffer verklaarde eerder dat De Graaf „afbreuk doet aan de verdiensten van de majesteit voor ons land. Wij hebben er geen enkele behoefte aan om het systeem, dat al tijden goed functioneert en voor stabiliteit zorgt, te veranderen".

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5