Doven vinden luisterend oor met TV WEER Korea's: sprankje hoop Edgar Davids schopt gat in gebouw van verzekeraar Commandant fregat berispt om striptease bemanning DINSDAG 11 APRIL 2000 COMMENTAAR De aankondiging dat de Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung en zijn Noord-Koreaanse collega Kim Jong-il in juni bijeen komen voor topoverleg, mag een doorbraak heten. Niet eerder sinds de deling van het Koreaanse schiereiland in 1945 werd op zulk hoog niveau geconfereerd. Terwijl de rest van de wereld vanaf 1989 de Koude Oorlog van zich af schudde, ging die tussen de twee Korea's onverdroten voort. Zo slecht bleef ook het afgelopen decennium de onderlinge verhou ding dat het schiereiland wordt beschouwd als de gevaarlijkste po tentiële brandhaard in Oost-Azië. In 1994 bijvoorbeeld liep een crisis rond het Noord-Koreaanse kernwapenprogramma dermate hoog op dat gewapend Ameri kaans ingrijpen ternauwernood kon worden voorkomen. En nog vorig jaar raakten marineschepen van de twee Korea's met elkaar slaags in omstreden wateren. In 1994 leek het er even op dat de leiders van beide staten elkaar zouden treffen, maar de dood van de stalinist Kim Il-sung in Py ongyang'gooide roet in het eten. Onder leiding van zijn zoon Kim Jong-il belandden de betrekkingen weer in de vrieskist, al was het maar omdat de nieuwe Noord-Koreaanse leider eerst zijn machts positie in eigen land veilig moest stellen, voor hij zich met andere zaken kon bezighouden. Het is in hoge mate te danken aan de Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung, dat nu alsnog een doorbraak is bereikt. Sinds zijn aantreden in 1998 heeft hij gewerkt aan openingen richting Py ongyang. Schoorvoetend kwamen culturele en zakelijke contacten op gang. De voedselschaarste in Noord-Korea heeft daarbij een handje ge holpen. Droogte en een falend distributiesysteem betekenden voor minimaal vele tienduizenden Noord-Koreanen de hongerdood. Pyongyang kon het zich niet permitteren hulp van buiten te weige ren. Al met al is de Noord-Koreaanse oester nu zo ver geopend dat gis teren een historische topontmoeting kon worden aangekondigd. Wonderen vallen van dat gesprek niet te verwachten. Maar reden voor een sprankje hoop is er wel. Toffe knallers Buien met onweer en hagel In het oosten van Hongarije staat een gebied blank dat bijna net zo groot is als het groother togdom Luxemburg. De over stromingen zijn het gevolg van zware regens en smeltende sneeuwmassa's. Daardoor zijn de Tisza en haar zijrivieren bui ten hun oevers getreden. De re gens vielen vooral midden vori ge week en teisterden niet al leen Hongarije maar een veel groter gebied van de Adriati- sche kusten tot in Polen. In sommige plaatsen viel tot 100 mm in 12 uur tijd. Bij ons is de maand april tot op heden tamelijk droog verlopen. Daar komt nu verandering in al draait het de komende dagen wel om buien met over het al gemeen een plaatselijk karak ter. Daardoor kunnen de neer- slagverschillen van plaats tot plaats sterk uiteenlopen. Door de toenemende atmosferische onstabiliteit kunnen sommige buien van onweer*en hagel ver gezeld gaan. De destabilisatie van de atmosfeer hangt samen met een actieve depressie bo ven de Britse eilanden. Daar zakt de luchtdruk morgen tot minder dan 985 hPa. In onze regio staat het weerglas mor genmiddag op ongeveer 990 hPa. De eerste regen bereikt de ko mende nacht onze streken. Morgen overdag krijgen we met enkele buien te maken die van onweer vergezeld kunnen gaan. Later op de middag klaart het weer wat op. De wind waait uit het zuidoosten en is zwak tot matig van sterkte. Later op de dag ruimt de wind naar het zui den tot zuidwesten. De tempe raturen lopen op tot 11-12 gra den. Onder een in betekenis afne mende uitloper van een hoge- drukgebied was het gisteren prachtig weer. Op de meeste plaatsen scheen de zon de hele dag. De thermometers raakten evenwel niet op dreef. Valkenburg bleef op 9,5 en Schiphol 9,7 graden steken. In Bloemendaal werd het nog bijna 11 gra den. Tijdens de afgelopen nacht is het opnieuw sterk afgekoeld. In het binnenland vroor het op sommi ge plaatsen drie graden (Soesterberg -3,4); in onze regio meldde Bloemendaal -0,6 en Valkenburg -0,4. Verzenden en ontvangen SMS-berichten mogelijk met zaktelefoon met trilfunctie Doven en slechthorenden lopen niet meer tegen hun natuurlijke ge luidswal op. Niet eens zo lang geleden voltrok de communicatie zich in beperkte kring vanwege het tamelijke isolement van de door velen on begrepen gebarentaal. Maar sinds enige tijd hoeft niet voor ieder wisse wasje een beroep te worden gedaan op een doventolk om elders een luisterend oor te vinden. Via internet wordt immers volop gechaten het verzenden van e-mailtjes is voor menige gehoorgestoorde eveneens een dagelijkse handeling geworden. „Nu het mogelijk is met een prepay- mobieltje SMS-berichten te verzenden, hebben vooral dove jongeren een zaktelefoon met trilfunctie op zak." Voor de zichzelf een 'actieve twintiger' noemende Joerie van Zuilen uit Midden-Beemster is het bezit van zijn Libertel MN-2 een hele verandering. En dan is de student Civiele Techniek aan de Technische Universiteit in Delft naar eigen zeggen niet eens klaar met het afwegen van alle voor- en nadelen van het voortdurend bereikbaar zijn, nu zijn mobieltje voortdurend stand-by is voor de ontvangst van SMS-berichten. „Ik zie al wel een paar grote pluspunten. Ik kan mijn afspra ken beter plannen. En doorge ven hoe laat ik aankom, wan neer er om wat voor reden dan ook sprake is van oponthoud. Het thuisfront geeft het een prettig gevoel dat op elk ge wenst moment mij kan worden gewaagd waar ik ben. En zelf voel ik mij onafhankelijker. Ik ben in bepaalde situaties niet meer aangewezen op de hulp van horenden. Ik hoef niet meer te vragen of iemand be reid is namens mij even te bel len." De 29-jarige Lesley Wielingen uit Haarlem voelt zich al even zeer minder begrensd in het dagelijkse verkeer, nu ook hij een Libertel MN als communi cator heeft aangeschaft. Het plaatsvervangend hoofd Credi teuren bij Rijkswaterstaat direc tie Noord-Holland maakt er vooral privé gebruik van. Zeer zeker ais hij als penningmeester van de Stichting Belangen voor Nederlandse Dove Jongeren vrijwilligerswerk verricht. „Ik hoef niet meer speciaal naar huis om daar met behulp van de teksttelefoon iemand te bel len. Laatst ondervond ik het nog hoe prettig dat is. Mijn vriend heeft ook een mobiele telefoon. Zodoende konden we al SMS-end de plaats van af spraak bepalen." Voor doven en slechthorenden is de aankoop van een gsm'etje interessant geworden, sinds providers enkele maanden ge leden de mogelijkheid hebben geopend voor houders van pre- pay-apparatuur te SMS-en. Daarvoor was deze berichten- service voorbehouden aan Leslie Wielingen: „Ik hoef nu niet meer speciaal naar huis om daar met behulp van de teksttelefoon te bellen." foto united photos de boer cynthia van duke abonnees op mobiele telefonie. „Een abonnement loont niet voor doven en slechthoren den", legt Jeroen van Zuilen uit. „Een SMS-bericht kost vijftig cent. De meeste doven maken een beltegoed van twintig gul den niet op. De gesprekskosten komen voor de meesten zelden boven de tien gulden per maand uit. Daarom vond ieder een het onzin om zich te bin den aan een provider. Maar zo dra bekend werd dat ook hou ders van telefoons met een pre- Wat valt er nu na acht weken nog voor zinnigs over De Bus te zeg gen? Niet veel zou je denken. Over een inhoudsloos programma ben je zo uitgekletst. Maar ja, SBS beloofde gisteravond dat het toch een zeer enerverende uitzending zou worden, dat discussieprogramma over De Bus. Spraakmakend. Onthullend. Dus toch maar weer eens even met frisse tegenzin gekeken. Allereerst verscheen daar Aziz ten tonele, die nog maar amper een week geleden uit De Bus was gestapt. Onvrijwillig, want hij was doorzijn medepassagiers weggestemd. Hoe het nu met hem ging, wilde Sylvana van SBS weten. Tof. Hartstikke tof. Het was toch maar een spelletje geweest (waarmee wel een paar ton te winnen viel, Aziz!) en hij was op een hartverwarmende manier door zijn vrienden ontvangen. En ook op straat door onbekenden aange klampt. „Wat een toffe gozer ben jij", hadden ze gezegd. Nou, Sylvana kon wel merken dat hij als een sterkere man uit De Bus was gekomen. Aziz zelf omschreef het zo: „Ik heb bepaalde din gen geleerd.Wat precies kwamen we niet te weten. Maar gelukkig hoorden we wel dat hij in de toekomst zou blijven 'knallen'. En toen was daar Jop, de passagier die vorige week het veld móest ruimen toen aan het licht kwam, dat hij vroeger met jusititie in aanraking was geweest. Omdat hij in een discotheek een paar klap pen had uitgedeeld. En dat mocht niet van SBS6, dat voorafhad ge steld alleen passagiers van onbesproken gedrag in De Bus te willen hebben. Hoe het nou met hem ging? Ook hartstikke tof. Want zijn verkering Antonette bikkelde lekker door in De Bus. En hij was goedgekeurd door haar ouders. Ja, al met al had hij het toch geweldig gehad. Oh ja, en die producente van de De Bus was ook een topper. Wat nu zijn plannen voor de toekomst waren, vroeg Sylvana. Jop dacht dat hij maar een feestje ging bouwen. Verder zou hij wel zien. Toch moest hem nog iets van het hart. Het moest maar eens afgelopen zijn met al die negatieve publiciteit over het programma. Nou goed, bij deze dan. Tof programma. De Bus. Echte knallers en bikkelaars die passagiers. Toppers. Ziezo, dat lijkt me voorlopig weer meer dan genoeg. Een tot immense proporties uitvergrote Edgar Davids schopt binnenkort een gigan tisch gat in het 150 meter hoge hoofdkantoor van Nationale Nederlanden in Rotterdam. Vier mensen plakken daarvoor in totaal 3000 kilo stickers op 4500 panelen. De 3d-afbeelding van Davids wordt ongeveer even hoog als het Amerikaanse vrijheidsbeeld. De suggestie wordt gewekt dat de middenvelder van Juventus en Oranje dwars door het hoog ste kantoorgebouw van Neder land achter een bal aan rent. Om de bal af te beelden komt er ook een virtueel gat in de nabij gelegen 90 meter hoge toren. Van beide torens wordt zowel de voor- als de achterkant be plakt. De stickerplakkers maken tij dens hun werk gebruik van de installatie die normaal is be doeld voor glazenwassers. De werkzaamheden zijn gisteren aan de achterkant van de hoog ste toren begonnen. Bij goed weer kan de klus in vier weken geklaard zijn. Bij slecht weer duren de werkzaamheden mo gelijk twee weken langer. De reclameuiting van twee sponsors van het Nederlands voetbalelftal moet voor aan vang van EURO 2000 klaar zijn. Na de Europese kampioen schappen worden de afbeeldin gen weer verwijderd. Een woordvoerder van een van de twee sponsors wil niet zeggen hoeveel geld er met de reclame stunt is gemoeid. Hij benadrukt dat Davids er toestemming voor heeft gegeven. Zo moet de Delftse Poort er straks uitzien voor en tijdens het EK voetbal. Het hoogste kantoorgebouw van Nederland wordt voorzien van een gigantische afbeelding van Edgar Davids. foto anp paidcard voortaan SMS-berich ten konden versturen, nam het gebruik van mobiele telefoons onder doven en slecht horen den een hoge vlucht." Bij geen van de aanbieders van mobiele telefonie is bijgehou den hoeveel gehoorgestoorden de laatste maanden tot de aan koop van een gsm is overge gaan. Bij KPN Telecom, Ben, Telfort, Dutchtone wordt beaamt wat een woordvoerster van Libertel roept: „Doof, slechthorend of juist goed ho- De Nederlandse marinetop heeft de commandant van het fregat Hr.Ms. Bloys van Tres long op het matje geroepen. De leiding was gepikeerd over een gisteren gepubliceerde foto waarop vrouwelijke beman ningsleden hun borsten ont blootten op het dek van het schip. De marinevrouwen zou den met hun spontane striptea se op een bijzondere manier af scheid hebben willen nemen van de bemanning van andere NAVO-schepen met wie ze op de Middellandse Zee hadden vertoefd. „We zijn hier helemaal niet blij mee", zei een ontstemde leger- woordvoerder Jeroen Meijer over de foto, die onder de kop Hollands glorie over zeven ko lommen de voorpagina van Ne derlands grootste ochtendblad sierde. Op de foto zijn elf schaarsgeklede vrouwelijke ma rineleden te zien, van wie er zes hun topje oplichten. Bovendien is te zien dat het boordkanon is 'omgebouwd' tot een fallus. De afbeelding zou zijn gemaakt door een bemanningslid van een passerend Italiaans mari neschip. Volgens marinewoordvoerder Ab Meeldijk is de commandant van het schip verantwoordelijk voor het gedrag van zijn vrou welijke ondergeschikten. Hem is dan ook te verstaan gegeven dat een dergelijke act niet aan vaardbaar is. Tegen de betrok ken vrouwen zijn geen maatre gelen genomen. „Zij hebben hun straf eigenlijk al gehad. Zij zijn zich wezenloos geschrok ken van alle commotie die hun actie heeft opgeleverd", aldus Meeldijk. Hells Angels Jack S. heeft gelijk. Je kunt Hells Angels niet vaak genoeg je excuses aanbieden. Mag ik u de mijne bij voorbaat alvast aanbieden, he ren van de motorclub? Net als Jack S. ben ik een sportieve gozer en niet te beroerd om toe te geven dat ik te ver ben gegaan. Waar hebben we betover? Welnu, een week of twee geleden maakte de ko miek Peter H. in het tv-programma Spijkers een half gelukt grapje over een tragische gebeurtenis in sexclub 'Esther' te Haarlem, waarbij een lid en een aspirant lid van de Hells Angels het leven lieten. Een week later waren er opnieuw opnames van Spijkers en achter de schermen kwamen zich twee levende Hells Angels mel den. Dat had aanvankelijk nie mand in de gaten, tot iemand zag hoe de komiek Peter H. zich verward en aangeslagen in de richting van een deur begaf en zich daarachter ver schanste. Een schrijver van hetzelfde programma Spijkersde heer Hans R„ posteerde zich manmoedig tussen de deuren de twee naderende motorcluble JUSTUS VAN OEL den, maar werd daar tot zijn geluk binnen vier se conden afgelost door een jonge vrouwelijke mede werker, die gokte dat Hells Angels geen vrouwen slaan. Zij had geluk, die dag werden er geen vrou wen geslagen en dankzij haar heldenmoed bracht de komiek Peter H. het er relatief ongeschonden af. De situatie stabiliseerde zich en intussen werd blik semsnel een voormalige opnameleider opgetrom meld die jarenlang te koop had gelopen met zijn prima relaties met de Hells Angels. Een heldere geest had hem verzocht per ommegaande te komen be middelen, een kans die deze ambitieuze randfiguur uiteraard met beide handen aangreep. De Hells An gels-delegatie bleek het op te willen nemen voor de gekwetste nabestaanden van het omgekomen lid en het omgekomen aspirant-lid. En dan gaat het niet om het soort clublid dat pupillen naar de uitived- strijd rijdt, of de adresbandjes om het clubblad doet, maar één punt moet ik Big Willem en zijn club gunnen. Natuurlijk heeft de familie van die tivee jongens veel verdriet. Of iemand nu een Hells Angel is geworden of niet, je houdt van hem omdat hij je zoon is. je broer of je vriend. Het is niet leuk iemand te moeten missen en daar vervolgens mop jes op 7Y over te horen. Maar, Willem, dan neem ik aan dat jij ook échte excuses wilt horen. En die krijg je natuurlijk niet als je met een potentiële knokploeg over de vloer komt, en dreigt om de komiek Peter H. overal in het land te gaan volgen. Die echte excuses krijg je als je met de moeder van een van die jongens komt aanzetten en haar het verhaal laat doen. Of lees een briefje van haar voor, op TV. als je durft. Dat maakt in druk. Echte indruk. Wie weet zou het ook een paar van jouw clubleden op een idee brengen. Namelijk, dat geweld en crimi naliteit altijd en overal moeders verdriet doen. Ja, jij noemt het een motorclub. Big Willem, maar ge weld en hasjhandel en wapenbezit zijn criminele activiteiten. Ik weet dat je op vrije voeten bent, maar nou moet je zelf ook een sportieve gozer we zen: ik zit er niet ver naast wat betreft jullie zakelij ke bezigheden. Maar één ding begrijp ik niet. Op jullie clubbootje in de Weespertrekvaart achter het Amsterdamse clubhuis aan de Wenckebach-weg, staat 'Hells An gels. Amsterdam, Holland. Europe. World'. Dat soort dingen schreef ik vroeger ook in mijn school schriften. Ik zette er trouwens nog 'Heelal' achter. En dan denk ik iedere keer weer: eigenlijk zijn het lieve jongens, die Hells Angels. Ze weten het alleen nog niet. rend, iedere klant ii |eai ning." In eerste instantie 1 Wielingen moeiten gang van zijn mobii trillen zodra zich ee E richt aandient. Hiji fer wennen aan het int d\. boodschappen. „Tc ieer ding pas had,1 vermogen. Wat dat de Nolaa 9210 heel ger in de hand, we lefoon heeft elke let je N gen toets. Maar heli ,er I veel doven is dat tyj |en Van Zuilen: „Hoew, meespeelt, schaft ei venal een gsm aam nieuw communicai vinden. Konden doi nilji of dertig geleden ui ;tVj met hulp van horet met andere doven, teksttelefoon, onde der televisie, e-mail, oj chatbox ICQ en nu berichtendienst. 11 iji) sen doven steeds ra /an matie en kunnen a w0, doende beter ontwi ,gei het mobieltje heeft extra aan bijgedrag mobiliteit van dove 11? groot. Prachtig tod De GERARD VAN PUTTEN MENSEI Uil

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2