Leidsch Dagblad Gebruik van auto niet goedkoper !1 Wachten op herdenking Stinkende asfaltcentrale in Alphen moet sluiten Velserbroekse school bezet na overplaatsing juf Schadeclaim nabestaanden na bloedtransfusiefout Een vloer om op te luieren 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD inderen ■ri in zich leren op ginnedag tie aanslag op 5 ;lub Esther interieur van het w ise sekshuis Club Es- in de afgelopen nacht plosieven vernield. De werd gepleegd door lekende mannen. Kort uur gooiden de man- i explosieven, vermoe- indgranaten, door een am van Club Esther nnen. De omgeving ervolgens opgeschrikt ee kort op elkaar vol- arde explosies. Getui- ïiti en de twee mannen in og onenauto vluchten. iei [bouwt :n op Golan kee ëlische regering heeft lo, [w goedgekeurd van iderd extra woningen v; iolan-hoogvlakte. Een jc| «woordvoerder heeft aard lochtend meegedeeld, n dig uit volgt op het mis- van de vredesbespre- met Syrië. „Omdat de een onwrikbare positie is het zinloos te on- n rilelen en moeten de in- heli van de Golan het recht zich economisch te elen en te wonen", al- ïnctionaris. 11 APRIL 2000 opvang voor kinderen steeds meer mensen hebben hun werk en thuis te combineren, is ierel behoefte aan opvang get ïke kinderen. Het be- p I (Mijn Tweede Ik) wil n|ke opvang als eerste J aanbieden in de C1® iteden. Later zou dat H idelijk moeten gebeu- V en CNV hebben kri- ["eTnhuizen ;üijen beter Göb del latJand :e k ind en Kunst lie OPGERICHT 1 MAART 1860 16 Loc 'Silvolde' brengt leden smalspoor in hogere sferen 17 Wassenaars café De Landbouw vecht niet meer tegen vooruitgang Alphen stelt verontruste buurt rond terrein van 19 Zingen en swingen op blote voeten 21 Trainer Henk van Stee kiest voor Spartaanse aanpak asfaltfabriek gerust j aan Haagweg bij Feyenoord lvel dat ingenisoproer r Apel enitentiaire inrichting je, lp el, waar uitgeproce- boi isielzoekers verblijven ter :hting van hun uitzet- htjg n gisteren zo'n hon- m vangenen in opstand der n. Zij voerden actie te- rad strenge gevangenisre- aehr le maandenlange uit- procedure en „de lak ing" van hun advoca- dewerkers van de in kregen de opstand to Ier controle, italisme doodt dan Hitier' erd pitalisme doodt elke «r mensen dan Hitier üe uitspraak van de oliticus Ken Livingsto- jjsteren te lezen in het ew Musical Express. 'Rode Ken', die burge van Londen wil wor- bben de Wereldbank Internationale Mone- ïds jaarlijks miljoenen ip hun geweten omdat ome ihulden van de Derde niet verlichten. „Maar 3e f vas tenminste gek", al- laali ngstone. i ;i Va re 0 t beter met de waren- van Vendex/KBB. De leeg vorig jaar met 2 tot ruim 4,6 miljard Bij de Hema's steeg -3,5 -n Samenleving14 en) !van de Dag2 programma's Strips 'erzicht westerbork Een winterkoninkje heeft in de voorjaarszon een plekje gevonden op één van de buffers van het stootblok dat deel uitmaakt van het monument in hef voormalig doorgangskamp Westerbork. Morgen wordt herdacht dat het kamp precies 55 jaar geleden werd bevrijd. foto anp jacob melissen ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR Asfaltcentrale Heijmans in Al phen aan den Rijn moet dicht. De milieu-inspecteur van het ministerie van VROM som meert de provincie Zuid-Hol land om het gedeelte van de productie waarvoor nog geen vergunning is, stil te leggen. Dat komt feitelijk neer op sluiting, omdat 75 procent van het werk moet worden stopgezet. In de Alphense fabriek werken vijf tien mensen. Zestig chauffeurs en schippers werken in op dracht van Heijmans. Sinds Heijmans in 1998 de centrale uitbreidde met een nieuw apparaat, zijn de klach ten via de milieutelefoon toege nomen van 70 in 1997 tot 140 het afgelopen jaar. De zoge noemde paralleltrommel van Heijmans verhit en recycelt oud asfalt. Bij westenwind zitten drie woonwijken op driehon derd meter afstand in de stank. Rond de stankproducerende asfaltcentrale in de Alphense Gnephoek is al een jaar lang een ingewikkelde strijd gaande, waarbij de provincie, de ge meente, het bedrijf, een bewo ner en inmiddels ook het open baar ministerie zijn betrokken. De milieu-inspecteur gaat met zijn brief voorbij aan een uitspraak van de Raad van Sta te, die de situatie wil gedogen totdat er een oplossing is. De inspecteur concludeert dat een deel van de centrale in strijd met de wet in werking is. In het belang van het milieu acht hij maatregelen noodzakelijk. Pagina 18: Asfaltcentrale wei gert maatregelen te nemen Onbemande pomp in Beinsdorp BEiNSDQRPeen zogeheten Tango (Tank Go) in het voormalige Texaco- pompstation. Automobilisten moeten betalen met een kaart met daarop een code. Afwezigheid van personeel drukt de benzineprijs 17 cent en diesel 13 cent. Na Nijmegen krijgt Beinsdorp het tweede onbemande tank station in Nederland. Oliemaat schappij Petroplus begint eind volgende maand op de hoek Hillegommerdijk/Venneperweg Minister Zalm tornt niet aan kabinetsbeleid Minister Zalm van financiën tornt niet aan de accijnzen en BTW op motorbrandstoffen. Dat past niet in het kabinetsbeleid om de ko mende jaren het gebruik van de auto duurder te maken en het bezit goedkoper. Dat heeft de bewindsman de Tweede Kamer gisteren la ten weten in reactie op de discussie over de alsmaar stijgende brandstofprijzen. wat voor de BTW op grond van EU-re- gels niet eens kan, ligt volgens Zalm niet voor de hand. Hij wijst op de doel stellingen van het kabinet om het au togebruik te ontmoedigen en de mi- DEN HAAG ANP De accijns- en BTW-opbrengsten zijn het afgelopen decennium fors toege nomen. Verlaging van de heffingen, lieuvervuiling te verminderen. Zalm heeft becijferd dat het met de prijsstijging van brandstoffen tot begin 1999 meeviel. Het niveau was, met in achtneming van de algemene prijsstij ging, ongeveer gelijk aan dat van 1980. De prijsstijging sinds begin 1999 is vol gens de bewindsman sterk, maar niet extreem. Bovendien daalt de benzine prijs op dit moment, aldus Zalm. Ook rekent hij de Kamerleden voor dat het bedrag dat gezinnen kwijt zijn aan au torijden tot en met 1997 niet is geëx plodeerd. In 1992 bedroeg dat 9,3 pro cent van het besteedbaar inkomen; in 1997 10,1 procent. Om er voor te zorgen dat de auto mobilist zijn voertuig laat staan, komt er op termijn, maar zeker niet voor 2010, een kilometerheffing. Rekening rijden is een eerste stap op weg naar zo'n belasting. De motorrijtuigenbe lasting kan dan worden afgebouwd en misschien helemaal verdwijnen. Uit de brief van Zalm blijkt dat hij vertrou wen heeft in het 'totaalpakket' voor bereikbaarheid waar minister Netelen bos van verkeer aan werkt. Daarin zal 'beprijzing' een belangrijke rol spelen. Zalm laat weten dat wordt getracht het plan van het bedrijfsleven en de ANWB voor een 'doorstroomroute' op de A4 in het pakket op te nemen. Dat voorziet in betaalstroken, een tolhef fing en gezamenlijke financiering door bedrijfsleven en overheid. Donderdag debatteert de Tweede Kamer met de verantwoordelijke mi nisters over de accijnzen. lrijfsresultaat van 31 Syd niiljoen gulden, bij de ekei ran 71 naar 76 en bij de wa rf-filialen van 44 naar ond )en. 3AAG 22 PAGINA'S Doema stemt vrijdag over verdrag Start-2 MOSKOU AFP-DPA-Rtr Hetverdrag Start-2, dat de kernbewapening moet terug dringen, wordt vrijdag ter ratifi catie voorgelegd aan het Russi sche parlement, de Doema. Daartoe is vanochtend in Mos kou besloten. Donderdag kun nen de parlementariërs de be trokken ministers over het Amerikaans-Russische verdrag aan de tand voelen, aldus parle mentsvoorzitter Selesjnov. Het verdrag stamt uit 1993 en is al in 1996 bekrachtigd door de Amerikaanse Senaat. Het door de communisten gedomi neerde parlement in Moskou heeft ratificatie jarenlang ge traineerd. Op 31 maart nog weigerden de Russische volksvertegen woordigers Start-2 op de agen da voor april te zetten. De com missie VQor buitenlandse be trekkingen zette gisteren echter vaart achter de zaak. In een re solutie deed de commissie de aanbeveling Start-2 snel te on derschrijven. Dat is geheel in de geest van president Poetin. Aan de Amerikanen heeft hij vorige maand beloofd dat hij Start-2 snel laat tekenen en dan de on derhandelingen over het ver volg, Start-3, zal intensiveren. VELSERBROEK ILAN SLUIS Kinderen en ouders van basis school Dë Windroos in Velser- broek hebben gisteravond de school bezet. De 31 leerlingen van groep zeven en acht zijn het niet eens met het besluit van onderwijswethouder F. van Hoek om juf Astrid Verschuren weg te sturen. De actie duurde tot vanochtend negen uur. Vorige week donderdag hoor de juf Astrid dat zij 'zo spoedig mogelijk' wordt overgeplaatst naar een andere school. Zij zou te prominent aanwezig zijn. De Windroos verkeert sinds vijf maanden in moeilijkheden om dat onder de leraren een rich tingenstrijd is uitgebroken over de manier van lesgeven. De basisschool geeft ontwik kelingsgericht onderwijs, waar bij wordt uitgegaan van de be levingswereld van het kind. Verschuren is van begin af aan betrokken geweest bij het in voeren en ontwikkelen van de lesmethode. Vorige week sloeg de vlam in de pan toen bekend werd dat directeur H. Witkamp op een zijspoor is gezet, omdat zij van het team geen eenheid wist te maken. De leerlingen van de twee hoogste groepen zijn behoorlijk overstuur geraakt van de mede deling dat hun juf weg moet. „Met deze actie willen zij uiting Leerlingen van de school in Velserbroek tijdens hun bezettingsactie. Op het spandoek staat de tekst: 'Juf As trid moet blijven. Wij zullen voor haar vechten.' foto united photos de boer Cynthia van dijke geven aan hun ongenoegen", zegt ouder en een van de actie coördinatoren K. Georges. „We willen er voor zorgen dat Astrid in elk geval het jaar kan afma ken. De kinderen van groep acht zitten vlak voor het einde van het jaar, moeten op kamp en hebben een eindmusical. Groep zeven krijgt de cito-eind- toets die hun toekomst bepaalt. Het wegsturen van de juf laat zien dat er niet is nagedacht over het welzijn van de Idas." Interim-directeur N. Her mans werd gisteravond om streeks negen uur ingelicht over de bezetting van haar school. Zij distantieerde zich van de ac tie. Wethouder Van Hoek be grijpt de emotie van de leerlin gen en ouders, maar inhoude lijk keurt hij de actie af. „Er zijn hier behoorlijke achterstanden en er zijn problemen binnen het team. Ik wil hier weer een goede school van maken. Voor dat de school leegloopt, moet het kwaad met wortel en tak worden uitgeroeid." HEERLEN GPD De familie van de Heerlense vrouw die in het Academisch Ziekenhuis Maas tricht is overleden na een verkeerde bloedtransfusie, dient een schadeclaim in bij het ziekenhuis. Over de hoogte van het bedrag overleggen de nabestaanden deze week met een letselschade-advo caat. Het stoffelijk overschot van de 54-jari- ge vrouw is donderdagavond kort na haar dood door justitie voor onderzoek overgebracht naar het gerechtelijk labo ratorium in Rij^vvijk. Gisteren is het li chaam weer vrijgegeven en vandaag wordt de vrouw gecremeerd. Volgens W. Bex, die namens de familie het woord doet, is 'onomstotelijk bewe zen' dat de vrouw is overleden aan de gevolgen van een medische misser van het ziekenhuis. „Twee rechercheurs zijn komen vertellen dat Mia een onnatuur lijke dood is gestorven door een foute bloedtransfusie. In plaats van bloed groep O kreeg ze bloedgroep A toege diend. Natuurlijk had ze ook problemen met haar hart, maar daaraan is ze niet overleden. Een patholoog-anatoom kan dat ziesv" Het Academisch Ziekenhuis Maas tricht erkent de fout en betreurt de dood van de patiënte in hoge mate, zegt woordvoerder J. Servais. Het is de eerste keer in de historie van het ziekenhuis dat een patiënt sterft door menselijk fa len. Ook L. Pessers, voorzitter van het Me disch Tuchtcollege Zuid-Nederland, heeft een dergelijk voorval in zijn twaalf jarige carrière niet eerder meegemaakt. „Ik kan me geen zaak herinneren waarin een klacht is ingediend voor het toedie nen van verkeerd bloed." De vrouw werd op 4 april in l,^t zie kenhuis opgenomen voor een hartope ratie. Ze zou vier bypasses (omleidin gen) krijgen, omdat er door een erfelijke aandoening bloedvaten verstopt waren. Bex: „Eén uur na de operatie, de op 5 april plaatsvond, heeft de ziekenhuisdi rectie al laten weten dat er een ernstige fout was gemaakt. Ruim een dag later werd ze opgegeven omdat er geen hoop meer voor haar was. Ze had een klaplong gehad en is 's middags nog twee keer geopereerd: één keer om het opgehoopte vocht en bloed uit de buik te halen en de laatste keer aan haar hart, dat al niet meer wilde kloppen." NR. 42283 LOSSE NUMMERS/2,00 ZATERDAG 2,50 HET WOORD 15 AAN Willy Brandt Soms wordt men pas wat wanneer men niets meer wil worden. Machinefabriek speerpunt in productie xtc EINDHOVEN ANP/RICHARD MOOYMAN Een legale machinefabriek in Schiedam heeft de afgelopen vijf jaar een belangrijke rol ge speeld bij de productie van xtc- pillen. Het bedrijf vervaardigde zelf geen drugs, maar het maak te wel op grote schaal stempels voor tabletteermachines. De 38-jarige directeur-eige naar uit Gaardingen is aange houden. De fabriek is niet ge sloten om de legale werkne mers niet te duperen, aldus of ficier van justitie Pieters. Wel is op het machinepark strafrech telijk beslaggelegd. De stempels waren voorzien van logo's van internationaal bekende merken. Justitie on derzoekt of de fabrieksdirecteur daarmee de Auteurswet heeft overtreden. Er is nog geen aan gifte gedaan, aldus Pieters. Hij verwacht dat dit wel zal gebeu ren. De logo's worden door som mige xtc-gebruikers ten on rechte beschouwd als een' kwa liteitsgarantie. Volgens woord voerders van het Trimbos Insti tuut en de Brijder Stichting zeg gen de logo's (zoals die van Mitsubishi, Opel en Mercedes) helemaal niets over de kwaliteit van de pillen. Logo's worden snel door concurrende xtc-pro- ducenten overgenomen. Ook binnen partijen van dezelfde producent kan de samenstel ling sterk uiteenlopen. De landelijke Unit Syntheti sche Drugs deed in deze zaak vorige week op negen plaatsen huiszoeking. De politie nam onder meer tabletteermachines in beslag, evenals een grote hoeveelheid chemicaliën en xtc- en amfetaminepillen. De spullen zijn miljoenen waard. De politie hield vier verdach ten aan. Drie zitten nog vast. Behalve de fabrieksdirecteur, gaat het daarbij om een 53-jari- ge man uit Zoetermeer en een 71 -jarige Zaandammer. SC 3-/10° "712° 5712° neerslag 60% 50% 60% SSKSS# 30% 30% 30% De nieuwe woontrend wordt: laag op de grond leven. De vloer wordt om op te luieren. We zakken in de kussens op zachte vloeren. Een andere opvallende ontwikkeling is de komst van het enorme formaat meubels. Banken van 2.50 meter lang en meer met zitdieptes van 1.25 meter tot 1.80 meter. Voorts fauteuils van 1.20 meter breed, ook wel love-seats genoemd omdat je er romandsch met z'n tweeën in kunt zitten. Vandaag bij deze krant de bijlage Wonen. Hypotheek voor halfjaar vast UTRECHT ANP De Rabobank introcudeerde gisteren een nieuwe hypo theeklening met een vaste rente voor een half jaar. Door te kie zen voor een korte periode kunnen zij de lening tegen een relatief laag tarief afsluiten. De ze nieuwe rentevorm geldt voor alle gebruikelijke hyptoheek- vormen, maakte Rabobank be kend. Uit marktonderzoek van de bank blijkt dat 15 procent van de particulieren graag zo'n korte renteperiode wenst. De vraag komt vooral uit de groep starters op de huizenmarkt. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controlo bezorging) Na de eerste twee weken botaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100.90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1