uJ Meer geld voor isolatie Jongerenwerkers lokken jeugd met foto's naar honk Boete voor mishandelen Leiderdorpse scheidsrechter andarts neemt de benen voor ex-vrouw en deurwaarders Regio luitingsbevel' voor I vembad was terecht Café De Landbouw moet wijken voor asfalt pAG 11 APRIL 2000 Zuid-Holland in de slag met Schiphol De Provincie Zuid-Holland gaat in het najaar praten met de gemeenten in de Leidse regio en de Duin-en Bollen streek om een gezamenlijk actieprogramma tegen de ge luidshinder van Schiphol op te stellen. Zuid-Holland zit sinds kort ook in de commissie Geluidshinder Schiphol en praat nu eindelijk volop mee. OEGSTGEEST HANS JACOBS Vorig jaar kwamen er zo'n 8.400 klachten over het vliegverkeer uit de Leidse regio. Niet veel in vergelijking met het totaal (ruim 200.000), maar voor D66 genoeg reden om in Oegstgeest een discussieavond te organise ren, waar PvdA-gedeputeerde Marnix Norder, die in Zuid- Holland vliegverkeer in zijn portefeuille heeft, gisteren zijn ideeën lanceerde. Noder pleit voor een mi- lieuhinderfonds en soepeler omgaan met de regels voor compensatie en isolatie, zodat meer mensen eerder in aan merking komen voor geld. „Ook buiten de nu vastgestelde zones. Geluid houdt niet op aan de overkant van de straat." Ook de gevolgen van gewij zigde vluchtroutes moeten bin nenkort worden aangekaart. „Waarom moet er over Den Haag, Leiden en Oegstgeest worden gevlogen? Kan de Kaag baan niet worden bereikt door boven de Noordzee 'voor te sorteren'," vraagt Norder zich af. Misschien dat sluiting van marinevliegkamp Valkenburg daarbij helpt. Nu zit het militair luchtruim de burgerluchtvaart danig in de weg. „Dat klopt en daarom zijn wij voor sluiting van het vliegveld", valt D66-Ka- merlid Jan van Walsem de ge deputeerde bij. Zuid-Holland is door de toeL nemende klachten over het la waai van vliegtuigen wakker ge worden. De afgelopen acht jaar keek de provincie vanuit de luie stoel toe hoe de buurman in Haarlem zaken deed met Schiphol. Dat betekende onder meer dat de aan- en uitvlieg routes van de luchthaven zijn veranderd. Niet omdat Schip hol dat zo graag wilde, maar om in de omgeving van het vliegveld de geluidshinder te verminderen. „Maar dat bete kent wel dat nu meer mensen last hebben van lawaai", oor deelt Norder. „De geluidshin der is nu over een groter gebied uitgesmeerd." Norder vindt dat Zuid-Holland niet langer pas sief moet toekijken. Van Walsem en Norder wa ren het met hun toehoorders eens dat strikte en controleer bare geluids- en milieunormen moeten worden vastgesteld voor Schiphol. „En die moeten ook worden gehandhaafd", vin den beide politici. Schiphol- woordvoerder Ruud Wever ziet daarin geen probleem. „Er komt een lik-op-stukbeleid. Wie te veel lawaai maakt, of niet de vereiste route volgt, krijgt met een een boete. Nu is dat nog anders. Er wordt pas na een ge gronde klacht proces-verbaal opgemaakt, dat vervolgens in een bureaula verdwijnt omdat Justitie wel wat anders te doen heeft." Andere en hogere aanvlieg routes, boetes en hogere heffin gen voor lawaaibakken en stil lere vliegtuigen zijn ook een op lossing, alleen is dat laatste niet voor iedereen een zegen. Stiller betekent inderdaad minder herrie, maar ook meer vliegtui gen, want dat is zo met Schip hol afgesproken. De 'winst' van geluidsreductie mag worden vertaald in meer vluchten. „Misschien moeten we dus niet zo blij zijn met die stille toestel len", verzuchtten meerdere aanwezigen dan ook. ZOETERWOUDE JAN PREENEN De stichting BOVOS Welzij ns- projecten uit Zoetermeer pro beert jongeren op een speciale manier naar het jeugdhonk van de voetbalvereniging Meerburg in Zoeterwoude te lokken. Jon gerenwerkers maken op straat foto's van 10- tot en met 14-ja- rigen en houden vervolgens een expositie. „Wij passen deze me thode al jarenlang toe en het werkt steeds prima. Jongens en meisjes worden nieuwsgierig en willen graag zien hoe zij nou precies op de foto staan. Óp die manier leggen we contact. Als ze eenmaal binnen zijn probe ren we die aandacht vast te houden", licht projectleider J. Schellekens van BOVOS toe. Het opvangen van de Zoeter- woudse jeugd bij Meerburg is een van de activiteiten van BO VOS om rondhangende jonge ren van de straat te krijgen. In dit geval gaat het om scholieren van de Rijndijk. In tegenstelling tot het Dorp (Utopia) is er in Zoeterwoude-Rijndijk geen jon gerencentrum. Meerburg is er bij betrokken, omdat de club al de nodige ervaring heeft met jongeren die niet alleen voet ballen, maar ook met allerlei spelletjes en andere activiteiten worden beziggehouden. BOVOS begint op korte ter mijn met het fotograferen. De expositie is begin mei. De wel- zijnsinstelling maakt daarbij onderscheid tussen de 10- en 11- jarigen en de groep daarbo ven. Voor de jongsten denkt BOVOS onder meer aan sjoe len, kaarten en tafeltennissen. Voor de ouderen staan films met een thema op het pro gramma. Schellekens: „Maar dan gaat het niet om een suffig gebeuren. Zo van, eerst met z'n allen naar een film kijken en er dan over praten. Als we dat zouden doen komt er niemand. We denken aan films over bij voorbeeld over drugs, sport of seks. Onderwerpen die de jeugd aanspreken. Wie er over wil praten kan dat doen, maar dan in een beetje café-achtige om geving. Losjes. Het moet leer zaam zijn, maar ook leuk." De BOVOS zet voor het pro ject twee jongerenwerkers in, Meerburg betrekt de jeugd honkcommissie bij het initia tief. Jongeren die belangstelling hebben moeten op den duur niet-spelend lid worden. Verder is het de bedoeling dat BOVOS zich na verloop van tijd terug trekt en het werk overdraagt aan vrijwilligers. Récital Preference kleurshampoo Kies uit meer dan 20 verschillende kleuren. Per stuk van 21.99 voor ivaarders weten de weg de tandartspraktijk aan de ter Haarsingel blindelings iden. Op de meest onver momenten komt er langs om beslag te n op de ziekenfondsreve- van Ben Verlinden (48). indarts weigert zijn ex na- 'nog één cent' alimenta- betalen. „Vijf mille moet landelijks ophoesten, ter- ij eigen inkomsten heeft, word ik ervan. Nu is.de vol. Ik stop met mijn ijk en ga in het buitenland :uw beginnen." deel ik u mede dat per de praktijk is overge- m door T. Tan. summiere mededeling in rachtkamer van tandarts iden is kennelijk in grote op het blauwe lijntjespa- Officieel ben ik iet weg, want mijn opvol- ;ft me nog geen cent be- Maar zodra hij de finan- rond heeft, ben ik ver- bevestigt Verlinden tomende vertrek, linden is het vechten moe. leenhalf jaar geleden ïen hij en zijn vrouw over- IZ{ iun moeizame huwelijk te inden. Het ging niet meer. alimentatieregeling werd beider tevredenheid opge- en daarmee leek de kous e Vr laar toen begon de ellende ch.|goed. Verlinden: „Ik heb villa bij Koudekerk -ver- optf wantdie was te groot nde mij alleen. Daar heb ik 1,5 us e: 'en gulden voor gekregen, mei on meer dan ik ervoor be- heb. Geld heb ik dus meer zat; dat is het probleem En ik heb ook altijd gul •tbal geld geschoven als mijn ex kinderen weer eens wat hadden. Maar ik weiger principieel alimentatie te beta len aan iemand die zelf een goed inkomen heeft. Iedereen weet dat zij al lang en breed een eigen inkomen heeft, dan wei ger ik natuurlijk nog langer te dokken. De wet die dat regelt klopt gewoon niet." Vanaf het moment dat hij de betalingen aan zijn ex-vrouw staakte, diende de ene na de andere deurwaarder zich bij hem aan en werd er weer be slag gelegd op zijn inkomsten. En dan duurde het twee tot drie maanden voordat zijn tegoeden weer werden vrijgegeven. „Zat ik een tijd lang zonder geld. Gek werd ik ervan", blikt Verlinden op die turbulente periode terug. „Maar mooi dat zij dan met kerst vanuit Rome opbelde. En dan vertelde ze doodleuk dat ze een concert van Andrea Bocelli ging bijwonen. Daar zakt mijn broek dus vanaf." Hoe vaker de deurwaarders bij hem aanklopten, des te ster ker werd de wens om de boel maar de boel te laten en de praktijk in Leiderdorp op te doeken. „Ik kwam per toeval in contact met tandarts Tan, en de koop was snel gesloten. Dit hou ik niet meer vol. Als alles rond is vertrekt deze jongen mooi naar het buitenland." Om te beginnen naar België, waar hij .anderhalf jaar terug een huis heeft laten bouwen. „En dan zie ik wel waar ik terecht kom." Twintig jaar lang heeft Verlin den in Leiderdorp de tanden en kiezen van zo'n 3000 patiënten behandeld. Eerst illegaal, in een flat boven de Winkelhof. „De gemeente wilde me zo graag hebben, dat ik zonder vergun ning kon beginnen." Maar de flatbewoners trokken aan de bel en toen heeft hij zijn praktijk moeten verplaatsen naar de Jaap ter Haarsingel. Hij noemt zichzelf een harde werker. „Mensen zien de Mer cedes voor de deur staan, en trekken meteen de conclusie dat ik een ordinaire money-ma ker ben. Maar ik ben gewoon een harde werker. Drie weken lang behandel ik dagelijks zo'n zestig patiënten per dag; de vierde week ga ik van mijn rust genieten in een zonnig oord. Zo doe ik dan nu eenmaal; anders hou ik het niet vol." Dat Zorgverzekeraar Zorg Zekerheid hem zaterdag in deze krant als 'een rare druif be stempelde, maakt hem woe dend. „Waar haalt die kerel het vandaan?" Ook de beschuldi ging dat hij in de jaren negentig onterecht tandartsrekeningen declareerde, is hem in het ver keerde keelgat geschoten: „Der gelijke informatie mag je niet zomaar op straat gooien. Maar los daarvan is het niet eens waar. Ik heb ooit controle ge had op het sealen bij kinderen. Dan leg je een laagje kunsthars om een kies of een tand om gaatjes tegen te gaan. Maar ie dereen weet dat dat spul weer los laat. En als je dan anderhalf jaar later gaat controleren, is de kans groot dat de hars er niet meer zit. Daar heb ik zelf ooit een proefschrift over geschre ven, dus ik weet waar ik over praat." Het maakt de noodzaak van zijn vertrek er alleen maar gro ter op. „Sommigen patiënten zeggen dat ik gek ben dat ik de praktijk opdoek. Maar in dit land word je daar bijna toe ge dwongen. Als de wettelijke be palingen bij scheidingen zo ab surd zijn, dan houdt het voor mij op." De ex-vrouw van tandarts Verlinden wil niet op zijn ver trek reageren: „Ik heb geen zin om een discussie via de krant te voeren. Ik heb hier al genoeg problemen mee gehad." °8 140-jarige man uit Alphen aan den Rijn is gis- signaal ontstond er commotie: volgens de Al- phense spelers was de speeltijd nog niet verstre ken. Getuigen verklaarden dat de 40-jarige leider van Alphen het veld opliep en met zijn rechter- elleboog of -schouder een stoot uitdeelde op het hoofd, de nek of de rug van de scheidsrechter. Die raakte even buiten bewustzijn. Een verklaring van een huisarts, dat de man een whiplash heeft en drie tot zes maanden ar beidsongeschikt is, deed de officier besluiten de Alphenaar het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ten laste te leggen. Zij eiste twee maanden cel, waarvan één voorwaardelijk. De Alphenaar ontkende dat hij een klap had gegeven. Hij en de scheidsrechter liepen volgens hem tegen elkaar op toen hij zijn stopwatch wil de laten zien. Het slachtoffer zou daarbij onge lukkig zijn gevallen. De advocaat van de man vond dat de toedracht niet vast stond, omdat ge tuigen elkaar tegenspreken. Bovendien zouden telefonische verklaringen niet in het proces-ver baal zijn opgenomen. Volgens de raadsman was het goed mogelijk dat er sprake was van een ongelukkige botsing. Een video-opname van een toeschouwer zou hier uitsluitsel over kunnen geven. Hij pleitte voor aanhouding van de zaak om de videoband op te vragen. De band gaat volgens hem ook een rol spelen bij een hoger beroepzaak bij de tucht- commissie van de KNVB. Die schorste de team leider voor drie jaar. De officier vond dat er ook zonder videoband genoeg bewijs was. ,zing over Wassenaarse boerderij Jenaab Het Wassenaarse echtpaar Niphuis houdt donder- ■27aprïl in het NPB-gebouw in Wassenaar een lezing over Geschiedenis van de 'Kerkewoning', een zeer oude boerderij [het eind van het Kerkehout. Het echtpaar verricht al een je intensief speurwerk naar de historie van dit pand, dat ooit Jndom was van Paulus Buys. Hij was de ambtsvoorganger «raadspensionaris Johan van Oldenbarnevelt. De lezing, die jdt georganiseerd door de Historische Vereniging Oud Was teer, begint om kwart voor negen. andelen in Huys te Warmont mond De gidsen van de vereniging voor natuur- en milieu- ratiëstaan zondag 16 april weer klaar bij de ingang van jcbos Huys te Warmont om wandelaars rond te leiden. De ideling met als thema 'het voorjaar' begint om 14.00 uur en rt ongeveer anderhalf uur. rzetsmonument grondig opgeknapt jtceeslï Het verzetsmonument in het bos van Wijckersloot egstgeest krijgt deze week een grondige opknapbeurt. Spe- jsten zullen de natuurstenen kolommen en de bloemkelk doen van groene aanslag. De roestlaag op de smeedijzeren inconstructie wordt verwijderd en het smeedijzer krijgt een we beschermlaag. Ook worden scheurtjes in het metsel- bijgewerkt. De werkzaamheden moeten klaar zijn voor de enherdenking op 4 mei. De kosten van de renovatie bedra- 23.000 gulden. "roui denvergadering Oud Oegstgeest ;tgeest De Vereniging Oud Oegstgeest houdt donderdag 27 1 haar veertiende algemene ledenvergadering. Op de agenda tonder meer een bestuurswisseling. Secretaris J. Kuypers- naakt plaats voor M. Mulder-Das. J. Lunshof zal worden ugedragen voor een vijfde bestuurszetel. De avond vindt bits in de kapelzaal van het Gemeentecentrum aan de Lijtweg jegint om 20.00 uur. IREAU CERBERUS amilie uit Wassenaar mag zwembad aanleggen bij woning aan de Papeweg. leeft de Raad van State gis- e besloten. Daarmee is een gekomen aan een langdu- schil. ee jaar geleden gaf de ge- te Wassenaar de familie -Bolhuis opdracht het bad, een constructie van lium en kunststof met Joorsnee van zes meter, te halen. Een zwembad ns het bestemmingsplan bewoners gaven gevolg Alleen een hopeloze optimist denkt ddt De Landbouw niet verloren is, denkt Eddy Koenders. „Zo een ben ik er niet". 'Vechten tegen de vooruitgang heeft geen zin' g yl het bevel, maar ze gingen ook in beroep bij de rechtbank in Den Haag. Toen die de ge meente in het gelijk stelde, werd hoger beroep aangete kend bij de Raad van State. Ook hier heeft de familie Koets-Bol huis-nu aan het kortste eind ge trokken. Het argument dat bij wonin gen elders in Wassenaar wel een zwembad in de tuin is en dat de gemeente dus met twee maten meet, gaat volgens de Raad van State niet op. In die gevallen is in het bestemmings plan vastgelegd dat zoiets is toegestaan. Voor de Papeweg en omgeving is dat niet het ge val. De gemeente is ook niet van plan daar verandering in te brengen. WASSENAAR SUZANNE BARBIER „Aan de vooruitgang kun je niet ontkomen. Daarom vecht ik. er er ook niet tegen." Eddy Koen ders berust in het lot dat zijn Eethuys De Landbouw is be schoren. Na 132 jaar moet de karakteristieke boerderij aan het begin van de Landschei- dingsweg in Wassenaar plaats maken voor asfalt. Alles wijst erop dat de verlenging van de smalle Landscheidingsweg tus sen Den Haag en Wassenaar nu echt doorgaat. Alleen een hope loze optimist denkt dat De Landbouw niet is verloren, zegt de eigenaar. „Zo een ben ik er niet." Toch kan Koenders de opti misten onder zijn klanten ook weer niet helemaal ongelijk ge ven. Hij heeft namelijk nog steeds geen exacte datum ge hoord wanneer het eetcafé te gen de vlakte gaat. Drie maan den geleden dacht Koenders nog dat afgelopen zaterdag het doek zou vallen, maar dat pakte weer anders uit. Half september staat nu op de kalender van het echtpaar, maar absolute zeker heid hebben de twee niet. Een negatieve uitspraak van de Raad van State over het be stemmingsplan van de ge meente Wassenaar kan de slui ting weer een twee jaar vertra gen. Tot die beslissing is geval len houden Koenders en zijn vrouw de adem in. „Elke keer als de finish in aantocht lijkt, wordt de eindstreep een stuk verlegd", beschrijft Anneke hun situatie. Toen de Amsterdammers ze ventien jaar geleden van plan waren het toenmalige café Van der Velde over te nemen, wis ten ze dat de verschillende ge meentes eerder plannen had gehad om de landscheidings weg te verlengen. Die ideeën waren echter in de jaren zeven tig van tafel geveegd. Trouwens, al van voor de oorlog praatten de politici erover, dus zo'n vaart zou dat wel niet lopen, kon de toenmalige eigenaar het tweetal vertellen. De horecamensen schrokken daarom behoorlijk toen minis ter Maij-Weggen de herinrich tingsplannen zo'n zeven jaar geleden uit de koelkast haalde. „Toch heb ik vanaf het moment dat ik hoorde dat de oude voor stellen serieus werden bekeken, gedacht, ik ga hier niet tegen vechten. Dit soort zaken verlies je namelijk altijd. Het verlies van de boerderij en mijn wo ning vind ik al pijnlijk genoeg, dat wil ik niet nog erger ma ken", blikt de horecaman terug. Als Koenders ergens in sep tember de sleutel voorgoed om draait, zal dat met tranen in zijn ogen zijn. Hij heeft nog zoveel lol in zijn werk en een grote vaste klantenkring bewijst dat het horecastel het goed doet. „Afscheid nemen van De Land bouw is moeilijk. Niet alleen voor ons, maar ook voor het oudere publiek dat hier trouw komt. 'Waar moeten we nu naar toe?', krijg ik vaak te ho ren. We hebben zoveel goede contacten opgebouwd, dat raak je allemaal kwijt. Dat geldt ook voor het personeel waar je al ja ren mee werkt. Bovendien is onze dochter hier getrouwd, dat vergeet je ook niet. Het is doodzonde." Wanneer de zaak dichtgaat, gaan de Amsterdammers eerst een jaartje zeilen om de dingen op een rijtje te zetten. Daarna beginnen ze ergens anders op nieuw met het geld dat ze ter compensatie krijgen van Rijks waterstaat. Misschien dat ze in Wassenaar blijven, want ze zijn er nog lang niet uitgekeken. Tot die tijd draait De Land bouw gewoon door. Het terras krijgt zelfs een nieuw verfje voor het laatste seizoen. „Als het lukt om een sponsor te vin den wil ik er met een groot feest tussenuit", zegt Koenders. „Zo niet, dan trekken we de deur stilletjes achter ons dicht."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17