ancras-West: gemeente vergeet overleg Leiden jinister: 'bommenprocedure' volgens regels Leiden Regio el U zou zo maar zes maanden voor fietsdiefstal kunnen krijgen' GERECHT jmat van de ren m ark t apgevuld WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@dainiate.hdc.nl MIDDEN PANCRAS Voor 50-plussers is er morgen van 13.30 tot 16 uur een gezelligheidsmiddag met vier ronden bingo in buurthuis de Pan- crat. De kosten bedragen 6 gulden, inclusief koffie of thee. Het buurthuis staat aan de Middelstegracht 85, telefoon 5126243. PANCRAS Senioren (65-plussers) kunnen op dinsdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur kennismaken met de computer. Bij voldoende deelnemers begint in buurthuis de Pancrat op 18 april een cursus van vier lessen, waarvoor de kosten 25 gulden bedragen. Het buurthuis staat aan de Middelstegracht 85, de computerruimte is op de tweede verdieping. Er is geen lift. Deelnemers moeten zich van tevoren aanmelden: 5126243. PANCRAS In de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat 4 wordt vrijdag en zaterdag van 11 tot 17 uur een grote verkoop gehouden van boeken en tijdschriften die uit de collectie zijn verwijderd. Ou de jaargangen van tijdschriften, reisgidsen, romans, groot-letter- boeken en jeugdboeken worden tegen zeer lage prijzen verkocht. NOORDVEST Het COC heeft donderdag van 21 tot 1 uur café avond aan de Langegracht 65. Zowel vrouwen als mannen zijn welkom OUDE MORSCH In het Wachtgebouw bij de Morspoort, Mors- straat 62, is zaterdag een openbare les van de kindercursus We- relddans van Feta, een stichting die het beoefenen van dans uit heel de wereld wil bevorderen. Van 10 tot 11 uur kunnen ouders en kinderen zien welke dansen er geleerd worden. De ingang van het Wachtgebouw is aan de kant van de molen. ALGEMEEN Op de cursus voor ouders en verzorgers van pubers tussen de 12 en 18 jaar, die dinsdag 18 april om 20 uur begint, zijn nog enkele plaatsen vrij. Tijdens de cursus worden vaardigheden geleerd die helpen om beter met het kind te praten. Er zijn vijf bijeenkomsten van twee uur waarvóór de kosten 50 gulden per persoon bedragen. De cursus wordt gegeven in het Groene Delta College, Lange Voort 70, Oegstgeest. Voor meer informatie: Sjaak de Ridder, telefoon 5173216. Bij het Algemeen Maatschappelijk Werk Leiden beginnen donder dag 13 april groepsbijeenkomsten voor mannen die problemen hebben met het uiten en hanteren van gevoelens. De cursus biedt de mogelijkheid meer inzicht en grip te krijgen op de eigen situatie door uitbreiding van sociale vaardigheden en het zelfvertrouwen te vergroten. De cursus bestaat uit tien wekelijkse bijeenkomsten op donderdagavond van 19 tot 21 uur. Voor meer informatie of aanmelding kan contact worden opgenomen met Kees Uitten- hout, telefoon 5222599, maandag t/m donderdag tussen 9 en 10 uur. De Vereniging Oud Militairen Indiëgangers in Zuid-Holland-noord nodigt alle veteranen uit om morgen om 14 uur naar de kantine van de Hengelsportvereniging aan de Voorschoterweg (naast het Bastionhotel) te komen voor een bijeenkomst. Voor Sunnamers van 55 jaar en ouder wordt er elke woensdagoch tend om 10 uuryogales gegeven in dienstencentrum Merenwijk, Rosmolen 6. De oefeningen maken het lichaam soepeler, leniger en gezonder. Ook Nederlandse ouderen zijn welkom. Voor meer informatie: Stichting Dienstverlening Leiden, telefoon 5123744. uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Woensdag 11 April GEMENGD NIEUWS - Naar wij vernemen heeft het H.M. de Koningin behaagd, op te treden als be schermvrouw van den Nederlandschen Schaatsenrij- dersbond. - H.H. M.M. de Koninginnen deden gisteren een belangrijke bestelling in verband met het Paasch- feest in het magazijn van den chocoladefabrikant Rademaker, te 's-Gravenhage. - De voorzitter van de Tweede Kamer heeft aan de leden medegedeeld, dat het zijn voornemen is de Kamer tegen 8 Mei bijeen te roepen tot hervatting der werkzaamheden. VOORHOUT - Hoewel we niet anders dan uitsteken de qualiteit vleesch van onzen slager Rotteveel ge woon zijn, leidde deze toch Maandag een met palm kransen en rozen opgesierde paaschkoe door de ge meente, die als prachtexemplaar op de Parijsche wereldtentoonstelling geen kwaad figuur zou ge maakt hebben. VOORSCHOTEN - Door het gemeentebestuur is ter algemeene kennis gebracht, dat Catharina v. Rijn, tapster, wonende alhier, vergunning heeft verzocht om den kleinhandel in sterken drank te mogen uit oefenen in het perceel plaatselijk bekend Wijk B No. 129. ANNO 1975 ,AG 11 APRIL 2000 vereniging oneens met nieuwe parkeerbeleid l Pancras-West in de Leidse binnenstad kan zich ■renigen met het nieuwe parkeerbeleid van de ge- e. Vooral omdat Leiden is vergeten van tevoren mTtt e maatregelen met de wijk te overleggen, schrijft e' vo tter J. van Meijgaarden van de wijkvereniging aan ieente. jke? !we parkeerverordening nt /erordening Parkeerbe- eguleren het aantal voor vergunninghou- de binnenstad, de par- even en de tijden waar- worden betaald. Een ?en I nieuwigheden is dat de 1 194 gemeente het centrum in zones heeft verdeeld. Iemand uit Pan cras-West kan met zijn vergun ning niet meer parkeren in de Pieterswijk. Ook moeten par keerders nu een deel van de avond en op zondagmiddagen betalen. ,,Wij tekenen bezwaar aan", kondigt Van Meijgaarden in zijn brief aan burgemeester en wet houders aan. „In het bijzonder omdat over deze besluiten geen enkele vorm van overleg met ons heeft plaatsgevonden." De gemeente heeft zich verplicht om over zulke zaken met de buurt te praten. Daarover heeft ze met Pancras-West een con venant afgesloten. Het is niet de eerste keer dat de gemeente dat negeert, waar schuwt Van Meijgaarden. Toen Leiden de parkeerplaatsen op de Botermarkt en de Nieuwe Rijn weghaalde, bepaalde de commissie voor beroep- en be zwaarschriften dat de gemeente daarover eerst met de wijk had moeten overleggen. Leiden werd gedwongen de afspraak na te komen. „We zouden dat nu willen voorkomen", aldus de wijkvereniging, „en nodigen u daarom alsnog uit voor over- leg." „Dat convenant ken ik niet", reageert verantwoordelijk wet houder Schultz. Een status aparte voor een wijkorganisatie lijkt haar 'vreemd'. „Iedere wijkvereniging zou dan een uit zonderingspositie kunnen clai men." Schultz zegt dat over het nieuwe parkeerbeleid 'een rui me inspraakprocedure' is ge voerd. „De nota over parkeren is in '97 de inspraak ingegaan. Daar is iedereen voor uitgeno digd, dus ook Pancras-West." Had de gemeente volgens Van Meijgaarden wel de moeite genomen eerst in Pancras-West te komen praten, dan waren niet zulke problemen in de buurt ontstaan over de zone verdeling van de binnenstad. „Het is algemeen bekend dat er een verschil bestaat tussen het aanbod van parkeerplaatsen en de vraag ernaar. Gevolg is dat veel wijkbewoners hun heil zoeken in de omgeving van de wijk, op de Aalmarkt, de Stille Rijn, de Garenmarkt, de Lange- brug en in de Zonneveldstraat." Dat kan niet langer meer en de wijk vindt dat onaanvaardbaar. Het probleem is eenvoudig op te lossen als de verschillende zones elkaar gedeeltelijk over lappen. Dat voorstel wil Pan cras-West met de gemeente be spreken. Schultz: „Ik ben geen voor stander van grijze zones. We moeten niet teveel uitzonde ringsposities creëren. Daar wordt het parkeerbeleid onhel der van. Ik wil wel kijken naar de specifieke situatie voor Pan cras-West." Ook wil de wethouder na gaan of niet teveel vergunnin gen zijn afgegeven in de wijk, waardoor de parkeerproblemen mogelijk zijn ontstaan. Van Meijgaarden schrijft dat er drie honderd vergunninghouders zijn en maar honderd plaatsen. LEIDEN - Vandaag was het de laatste dag, waarop het derde deel van het kentekenbewijs kon worden afgehaald aan de postkantoren. Wie die boot heeft ge mist moet een heel nieuw kenteken aan vragen. Ook de delen I en II. Daarom was er vanochtend een storm loop op de loketten. Niemand wilde het risi co lopen enkele weken de wagen te moeten thuis laten. Ook in het Leidse postkantoor zag het zwart van de men sen. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 11 april LEIDEN - De gemeentelijke Sociale Dienst is van daag gesloten, met uitzondering van de kas. Ook maandag zal de dienst vermoedelijk nog dicht zijn. Vanochtend was de steun van de politie ingeroepen (tenminste 15 man) om mogelijke ongeregeldheden de kop in te drukken. Dit is één van de dramatische en drastische besluiten die het College van Burge meester en Wethouders heeft genomen om de totale ineenstorting van deze dienst te voorkomen. In een recente brief van de staf van de Sociale Dienst aan B en W wordt verklaard dat het personeel geen weg meer ziet om uit de moeilijkheden te geraken. De staf zegt dat de GSD door de toenemende cliënten- stroom, mede 't gevolg van de sterk gestegen werk loosheid en de toenemende agressie van die zijde, in een 'onhoudbare positie' is gebracht. Men durft geen verantwoording meer te nemen 'voor vele onder druk verrichte betalingen'. Tengevolge hiervan zijn grote bedragen uitbetaald 'zonder dat deze uitbetalingen aan wettelijke rege lingen kunnen worden getoetst'. In de wandelgan gen van het stadhuis wordt gesproken over tonnen die niet declarabel aan het rijk zouden zijn. (Alle uit keringen die de Sociale Dienst doet, komen normali ter voor rekening van het rijk; de gemeente betaalt alleen de personeelskosten en huisvesting van de GSD). In de toekomst hebben B en W, die de Sociale Dienst via een begeleidingscommissie scherper on der controle zullen houden, het oog op een 'particu liere bewakinsdienst', gezien de bij een aantal cliën ten heersende agressie. Daarvoor wil men nog nader overleg plegen met de commissaris van politie, B en W willen in elk geval dat het GSD-personeel het ge sprek met een cliënt staakt, zodra deze tot bedrei ging overgaat. Waarnemend directeur wordt nu F. van Overmeire, die op dit moment directeur is voor de Reiniging, Havens en Warenmarkten. Hij zal van deze functie zoveel mogelijk worden vrijgesteld. yi heeft volgens Jorritsma correct gehandeld bij aanbesteden werk lente Leiden heeft begin dit jaar jehandeld tijdens de aanbeste- cedure voor het zoeken naar gers De vliegtuigbommen uit ide Wereldoorlog zouden vol- migen in de Rijnsburgersingel lat blijkt uit antwoorden van mi- rritsma van economische zaken jn. ht naar bommen is in Lei- jevoerd door het Explosieven ings Commando van de Konink- -5315! htmacht (EOC KL). Het Amster damse bodemonderzoekbedrijf T&A Ra dar was ook in de race en beweerde sneller en goedkoper te werken dan het EOC KL. T&A Radar kreeg de opdracht uiteindelijk niet omdat het onvoldoende gecertificeerd zou zijn. Uit de antwoorden van Jorritsma blijkt dat het bedrijf inderdaad niet beschikt over een Veiligheids Checklist Aanne- mers**-certificaat, maar een VCA-certifi- caat met één ster heeft. Het EOC KL heeft overigens ook geen VCA**-certifi- caat maar is ISRS (Internationall Safety and Rating System) niveau 8 gecertifi ceerd. Leiden is volgens Jorritsma te recht niet met T&A Radar in zee gegaan omdat het dan de kans liep subsidie van de overheid mis te lopen. Het WD-kamerlid Voute-Droste stel de begin februari schriftelijke vragen mede naar aanleiding van de toen voor genomen zoekactie in Leiden. Zij wilde onder meer weten of particuliere bo- demonderzoekbedrijven oneerlijke con currentie ondervinden van diensten van de overheid. Volgens Jorritsma zijn er meerdere aanbieders op de markt van het opsporen van explosieven en is er een 'zekere transparantie' op die markt. Zij geeft wel aan dat dit jaar een evalua tie van eisen en voorwaarden waaraan - die bedrijven moeten voldoen gaat plaatsvinden. Mede op basis van die evaluatie wordt een structurele regeling opgesteld. Leiden besloot op grond van getui genverklaringen tot de speurtocht over te gaan omdat men geen risico wilde lo pen bij het slopen en vervangen van de Rijnsburgerbrug. Overigens leverde de zoekactie naar blindgangers van het EOC KL in februari en maart in de Rijnsburgersingel èn Morssingel geen resultaat op en is er in middels een begin gemaakt met de werkzaamheden aan de brug. Wat het zoeken naar de bommen heeft gekocht, is nog niet bekend. niet veel of een Katwijker kreeg giste- ïalf jaar cel voor het achtigii» n een fiets. De man 'en vanlseptember vorig jaar chtwagen van zijn baas IG PERU DP een parkeerterrein per post Dm een fiets zag staan. een tot lat een collega van u ichijndaj jets no(jig had en u op cas 11 'm maar meene- i81 hield politierechter R. feenasfiven de man voor. terug op de zaak vroeg settebt ^er °f é^n van zijn col- tslot van het stalen ros Led 'maken. Zijn collega de het echter niet en ar de baas, waarna de ïrd ingeschakeld, rgstom", noemde de t het gisteren zelf. „Dat WÊÊ ll zeggen ja, gezien uw ^^hiedenis. In 1997 heeft net onze club te ma il vvegens verduiste- enstbetrekking", ant- lezond de politierechter. Voor listering hing de man voorwaardelijke gevan- fvan zes maanden bo- •oofd. De proeftijd van 'aardelijke straf was nog niet verlopen toen de man de fiets stal. „Je zou denken" dat u nu uw wilde ha ren kwijt bent. Gezien uw leef tijd zou dat tóch wel moeten. Althans: er zit nog wat", zei de rechter al turend naar de kalen de vijftiger. „Het lijkt me ook niet dat er een steekje bij u los zit. Of moet.ik de dokter even naar u laten kijken? U zou zo maar zes maanden voor diefstal van een fiets kunnen krijgen", verzuchtte de rechter. „Ja...", antwoordde de man wat hulpe loos. „Ik had het niet moeten doen." Hij kon zichzelf wel voor zijn kop slaan, maar hield het bij wat machteloze petsen op zijn bovenbenen. Officier van justitie M. van der Plas vroeg zich af waarom de man een schikking van vijfhon derd gulden niet had betaald: daarmee had de Katwijker een rechtszaak kunnen voorkomen. De fietsendief verklaarde echter dat hij de acceptgiro nooit had ontvangen. „Anders had ik die wel betaald. Dat zeg ik eerlijk met mijn hand op mijn hart", waarna hij zichzelf weer een ra deloze pets op zijn benen gaf. De advocaat van de man zei dat hij ook niets over de acceptgiro in de processtukken terugvond. De officier verklaarde daarop dat de man erg veel geluk had: het openbaar ministerie had verzuimd binnen drie maanden na beëindiging van de proeftijd te vragen om de voorwaardelij ke straf ten uitvoer te leggen. Nu hield de officier het op een boete van zeshonderd gulden. De Katwijker en diens advocaat waren het daar eigenlijk wel mee eens, waarop de rechter het op zeshonderd gulden boe te hield. Duur ritje Een 18-jarige Katwijker moet zijn nieuwsgierigheid met een boete van 750 gulden bekopen. Samen met een vriend moest hij voor de politierechter ver schijnen wegens diefstal en he ling van een Peugeot 205 en joyriding met deze auto, ofte wel rijden zonder toestemming van de eigenaar. Zijn vriend kwam niet opdagen, maar de jongeman verklaarde dat hij ruim twee maanden ge leden samen met hem in de Zuidstraat in Katwijk een Téuk autootje' zag staan. Ze keken door het raampje naar binnen. „We zagen een lichie branden en dachten: 'gaaf autootje!'. De deur stond open. We zagen op de achterbank een doos sigaren liggen. Onder het stuur lagen losse kabels." De twee stapten in en maakten via de losse ka bels contact waardoor de auto startte. Een ritje leek de jongens wel spannend en zo gezegd zo gedaan. Totdat het tweetal er gens belandde 'waar je hard moet rijden'. Dat durfde de 18- jarige Katwijker zonder rijbe wijs niet. „Toen moesten we er gens een bocht nemen waar we niet in mochten rijden." En tja, toen kwam de politie achter de jongens aan. Het was echter niet de bedoeling om de auto te stelen, zo verklaarde de ge schrokken Katwijker gisteren. De officier van justitie zag ook geen bewijs voor diefstal van de auto en vroeg hiervoor dan ook vrijspraak. Wel vond zij dat de twee wisten dat de auto was ge stolen en op de Zuidstraat was achtergelaten. „De deur stond open, de draden hingen emit en er stond een lampje aan", lichtte de officier toe. Op het moment dat de twee instapten en de auto startten was er dan ook sprake van zogeheten op zetheling, opzettelijke heling. Daarvoor eiste zij een boete van 750 gulden. „Dat is dan een duur ritje geworden", conclu deerde de rechter die deze eis volgde. icenc -j i Zo moet het 'gat' van ai Hl jnmarkt worden opge- lelijk s het aan de gemeente ëxe n de foto van een ma- van Hoenders, Dekkers meister Architecten bv blijkt dat er tussen de •rs 34 en 42 vijf heren- [verrijzen. De koopwo- zijn ongeveer vijf meter twaalf meter diep en i inclusief de begane 0)( vier verdiepingen. Ach- site fuizen komen terras, berging, ewoners van de Garen- ïde iijn blij dat er bouw- )e ge i zijn omdat het 'gat' Dp ookals illegale vuilstort- m Ttjdienst doet. Minder te- zijn zij over de materi- e en de hoogte van de en. 'I Het speelse karakter straat zou verloren gaan gelijke dakhoogtes, ien gruwen de omwo- van twee aluminium de ki n die aan de voorgevels luizen op de nummers moeten komen. De geci ite heeft toegezegd dat aden de materiaalkeuze nog ucht ïen i n kreeg in 1992 de ie n bezit. De vorige eige- gaf, I bruikt echter nog evoe; een deel van de garage- ie aan de toekomstige catie grenst. Die loods de aferst worden gesloopt en an Ri irhandelingen daarover moeizaam. Boven- leerli de grond deels ver- "OntSi oro HOENDERS, DEKKERS ine g! ^MEISTER ARCHITECTEN BV ik na Groene-Grensdebat over compacte stad LEIDEN Het Leidse Stadsbouwhuis is op donderdagavond 13 april het toneel van een discussie in het kader van vijf Groene-Grensde- batten. Deze bijeenkomsten worden georganiseerd door de Vereniging Milieudefensie en de Stichting Natuur en Milieu in samenwerking met lokale milieu- en bewonersorganisa ties. „Uitgangspunt van alle vijf debatten is het openhouden van de bestaande open groene ruimten", zegt Klaas Breunis- sen van de Vereniging Milieu defensie. Op de bijeenkomst in Leiden zal worden gediscussi eerd over de verleidelijkheid van de compacte stad. „Door compacter te bouwen moeten de groene gebieden worden be schermd tegen dichtslibbing, maar de aantrekkelijkheid om er te wonen mag natuurlijk niet uit het oog worden verloren", licht Breunissen toe. Voor de pauze wordt een aantal visies gepresenteerd door architecten en een een fu turoloog. Bijvoorbeeld die van Floris van Alkemade van bu reau Rem Koolhaas: alle Neder landers wonen in één stad, de zogenaamde Puntstad, terwijl de rest van het land open ruim te is. Ook de beleidsmakers en politici kunnen hun zegje doen. Na de pauze reageren onder andere Eerste-Kamerlid Marten Bierman (De Groenen), Groen- Links-wethouder van Utrecht Annemiek Rijckenburg en om gevingspsycholoog Henk Staats op de eerder voorgestelde idee- en. Het debat, dat om acht uur begint, wordt geleid door in specteur ruimtelijke ordening regio Noord-West, Harry de Loor.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15