eiden Regio 'Parkeerders over water vervoeren' Resten kloosterkapel en grafveld ontdekt Of de kindertjes zich maar even willen legitimeren iden deelt weer compost uit erkstraf voor klap met erglas tijdens caféruzie DZB wil productielijn Baronie overnemen Thuiszorg en De Binnenvest gaan nauwer samenwerken ;dAG 11 APRIL 2000 jden onder invloed Twee automobilisten kregen gisteren een proces-ver- Ón een rijverbod omdat zij met teveel alcohol op achter ir zaten. Op de Volmolengracht hield de politie een 26-jarige lenaar aan die bij de controle een promillage van 640 had r235 is toegestaan. Een 22-jarige Sassenheimer, aangehou- op de Langebrug, blies 490. Ook hij moest zijn auto laten E ooienmarkt in Groenoordhallen i. De Groenoordhallen bieden tijdens het paasweekeinde .Ónderdak aan de traditionele vlooienmarkt. Op zaterdag pril kunnen bezoekers van 9 tot 17 uur terecht in de veehal - aan de Willem de Zwijgerlaan in Leiden, op tweede paasdag 10 tot 17 uur. afhalen tussen 09.00 en 15.00 uur bij het wijkonderkomen aan de Oude Herengracht 1, het wijkonderkomen aan de Willem Barentszstraat 12, wijkonderko men Vogelvlucht aan de Bos- huizerlaan 5, Boerderije De Slaagh aan de Lage Morsweg 102 en Stevenspark schooltui nen. Verder kunnen mensen zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur terecht bij de Bult aan de Roomburgerweg 5 en bij de steenwisselplaats aan de Hoge Morsweg op donderdag en vrij dag van 08.00 tot 15.30 uur en zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur. De compost is niet ver pakt. Mensen moeten daarom zelf een zak of een emmer mee- houdt dit jaar opnieuw compost-actie. Bewoners ien daarbij op verschillen- ilaatsen in de stad gratis jst afhalen. De actie be- ionderdag 13 april en tot en met zaterdag 15 r ln Leiden is het afgelopen 4467 ton groente-, fruit- en ifval opgehaald. Daar is kleine 1700 ton compost gemaakt. Hierdoor hoeft er er afval gestort of ver te worden. De compost gebruikt worden om de te bemesten of de grond te :teren. 13 tot en met 15 april en Leidenaars de compost ureau cerberus openlijk geweld met letsel café in Leiden is een 18- Leidenaar gisteren door laagse politierechter Davids irdeeld tot een werkstraf uur en twee maan- voorwaardelijke celstraf, naast moet de jongeman 7 jaar oude slachtoffer een ag van 4800 gulden aan iengeld en schadevergoe- betalen. Zijn even oude eens uit Leiden afkomstige ld kwam er vanaf met een van 750 gulden en een ld voorwaardelijke celstraf, t tweetal raakte op 6 febru- an dit jaar betrokken bij vechtpartij. Daarbij haalde n Leidenaars uit met een s in zijn hand. Hij kreeg van de maat, die het iffer van achteren een p het hoofd gaf. Doordat lierglas brak, liep de jongen grote snijwonden rondom op. Hevig bloedend 5t hij naar het ziekenhuis Derd worden. Het ziet er uit dat het slachtoffer blij- littekens in zijn gezicht ïoudt. Mogelijk moet hij een plastisch chirurg ge- lerd worden. De 17-jarige jongen onder vindt nog steeds de psychische gevolgen van de mishandeling. Tijdens de strafzaak las de poli tierechter voor uit een brief van de ouders van de jongen. „On ze zoon is veranderd. Zijn ge voel van veiligheid en vertrou wen in de samenleving is aan getast. Hij wordt dagelijks met de gevolgen van de mishande ling geconfronteerd als hij in de spiegel kijkt en heeft het gevoel er geen aanleiding voor te heb ben gegeven". Zelf zei 18-jarige Leidenaar niet met opzet met het glas bier te hebben geslagen maar uit een reflex gehandeld te hebben. Dat leverde hem een pinnige reactie van officier van justitie mevrouw Horstman op. „Het is ernstig dat u zo'n reflex hebt en de zaak niet met woorden uit praat. Door met een glas uit te halen, neemt u zelf het risico op letsel". De officier eiste voor het geweld met het bierglas een celstraf van vijf maanden waar van twee voorwaardelijk. Voor de klap op het hoofd werden twee maanden cel waarvan de helft voorwaardelijk geëist. Bei de mannen behoorden volgens de officier samen de schade claim van 5124,50 te betalen. leiden De Stokhemhoeve in polderpark Cronesteyn ondergaat mo menteel een ingrijpende verandering. Met rollend materieel heeft de sloper de deel van de boerderij al geheel ontmanteld; feitelijk alleen het woonhuis stond gisteren nog overeind. Maar ook dat gaat van daag tegen de vlakte. Waarna de aannemer vanaf 9 mei aan de slag gaat om de hoeve vanaf de grond weer in de originele staat op te bouwen, tenminste wat de muren en het rieten dak betreft. De in richting wordt volledig aangepast aan de nieuwe functie die het ge bouw krijgt. De renovatie van de Stokhemhoeve maakt namelijk deel uit van een groter geheel waarbij ook de camping is betrokken. Die twee, boerderij en camping, worden zo ingericht dat straks ook men sen met een lichamelijke of verstandelijke handicap zich vrijelijk kunnen bewegen. Het hele plan is een een-tweetje tussen de eige naar van de hoeve, de gemeente Leiden, en de Hooge Burch, het Zwammerdamse zorgcentrum voor mensen met een handicap. Een medewerker van de Hooge Burch gaat de camping straks exploite ren. De bedoeling is dat de poldercamping en boerderij zijn poorten opent rond Pasen 2001foto henk bouwman Boten tussen Haagweg en binnenstad De stichting Stadsparkeerplan heeft serieuze plannen om met boten mensen te gaan vervoeren tussen het par keerterrein aan de Haagweg en de binnenstad. De vaars- ervice zou in de zomermaanden een aangenaam alterna tief moeten bieden voor de pendelbusjes waarmee Stadsparkeerplan door de stad rijdt. „Als de overheid het idee serieus neemt, willen we op korte termijn beginnen. Dat kan al deze zomer", laat bestuurslid C. Verplancke van Stadsparkeerplan weten. leiden brug - staat al in de planning. Voor de andere vijf is op ter mijn ruim zeven miljoen nodig. Verplancke verwacht dat de pendelboten zichzelf op ter mijn kunnen bedruipen. „Maar om ermee te beginnen hebben we subsidie nodig van de over heid. En dat hoeft niet eens zo veel te zijn." Toch is het vervoer over water van en naai' het Haagwegterrein geen strijdpunt voor de stichting. „Het heeft voor ons geen prioriteit. Maar aan de andere kant zou het jammer zijn om deze kans te la ten liggen." Als de pendelboten van Stadsparkeerplan inderdaad in de vaart komen, is het de be doeling dat de bootjes gaan va ren tussen het Galgewater en de Zijlpoort. Alleen passagiers van en naar het Haagwegterrein mogen meevaren, om te voor komen dat de pendelboot een concurent wordt van de regu liere rondvaartbedrijven. Het idee van de pendelboten vormt onder de naam 'City Fer ry' een onderdeel van de ge meentelijke beleidsvisie op het watertoerisme, die morgen in de commissie economische za ken wordt besproken. In de be leidsvisie staan verschillende plannen om meer rendement te halen uit de Leidse grachten. Belangrijk onderdeel daarvan is het streven naar doorvaarbaar - heid voor boten tot 1,75 meter hoogte. Burgemeester en wet houders streven nog altijd naar verhoging van een groot aantal bruggen om daarmee de stad aantrekkelijker te maken voor de watertoerist. Naast de ver nieuwing van de Rijnsburger- brug en de Valkbrug betekent dit dat op termijn nog zeven bruggen 'omhoog' moeten. De verhoging van twee bruggen - de St. Jansbrug en de Kippen- Archeologen doen vondsten op terrein aan Nannstraat annet van aarsen Een gedeelte van de kapelmuur van het klooster Lopsen is onlangs bij op gravingen blootgelegd. De resten zijn ontdekt door archeologen op de plek van de voormalige fabriek Bleys aan de Narmstraat. Ook is er - gedeeltelijk on der de fundering van de kapel - een veertiende-eeuws grafveld gevonden, met enkele tientallen skeletten. Ge meentelijk archeoloog M. Dolmans noemt deze twee vondsten de verras sing van de opgravingen. Maar ook om andere redenen is hij zeer tevreden over het project. De voormalige fabriek Bleys, een bouwval, werd gesloopt en de bodem -onder het gebouw moest - vanwege verontreinigingen en tanks in de grond - op sommige plekken tot tweeënhalve meter worden afgegraven. Dat gaf de gemeentelijke archeologen de gelegen heid veel dieper te speuren dan ze meestal de kans krijgen. In de minst diepe lagen troffen ze funderingen aan en waterputten en af- valkuilen. „Afkomstig van de huisjes die daar bij de stadsuitbreidingen in de periode rond 1600 zijn gebouwd", aldus Dolmans. „Ook vonden we een flinke hoeveelheid redelijk bewaard gebleven aardewerk uit de negentien de eeuw. Maar we waren vooral geïn teresseerd in de periode van pakweg 1400 tot 1575, toen daar op die plek het klooster Lopsen heeft gestaan. We hadden het vermoeden dat we onder de fabriek resten zouden kunnen aan treffen van de kapel, die bij het kloos ter hoorde." De onderzoekers troffen inderdaad een stuk kapelmuur met enkele steun beren aan. En ook vonden ze tot hun verrassing het grafveld, dat moet stam men uit de tijd vóór de bouw van de kapel. „Dat grafveld was niet bekend uit de literatuur", zegt Dolmans. „We schatten dat het er sinds 1350 moet hebben gelegen. Het betekent dat het klooster niet rond 1400 is gesticht, zo als we dachten, maar eerder." Eerder al, bij opgravingen aan het Kort Galgewater (1995) en op het ter rein van de vroegere Koets-o-dieek op de hoek met de Kruisstraat (1998) stuitten de archeologen op overblijfse len uit de tijd van de kloosterlingen. „Toen hebben we niets teruggevonden van de gebouwen zelf. We zaten toen op het buitenterrein van het klooster. We ontdekten dat het klooster Lopsen in de beginperiode behoorlijk welva rend moet zijn geweest. De klooster lingen hielden zich bezig met het ma ken van perkament, met leerbewer- king en met het kopiëren van boeken. We weten uit de literatuur dat het klooster in 1429 toestemming kreeg om de kapel te bouwen. Nu we een deel van de kapelmuur hebben gevon den, weten we waai' die gestaan heeft. Bovendien kunnen we nu beter in schatten waar het hoofdgebouw ge staan moet hebben." Behalve de vondsten noemt archeo loog Dolmans ook een andere winst, die bij het project is behaald. „We hebben in dit geval het archeologisch werk gecombineerd met de sanerings werkzaamheden. Voordat we begon nen, hebben we op het terrein eerst een elektromagnetisch onderzoek en een weerstandsonderzoek gedaan, dat komt wel vaker voor in de archeologie. Zo wisten we van tevoren precies waar de muurresten zich bevonden, de fun deringen, de riolen en de leidingen, En - naar toen bleek - konden we door de metingen ook precies aangeven tot op welke diepte en omvang de grond was verontreinigd. Die metingen bleken precies te kloppen toen we gingen gra ven. De gemeente gaat nu in de toe komst bij saneringsprojecten ook der gelijke metingen uitvoeren. Ze komen voor het saneringswerk bijzonder goed van pas." Op de plek van Bleys komt binnen kort woningbouw. De gemeente speelt nu met de gedachte om in de binnen tuin, die achter de huizen moet ko men, met gekleurd plaveisel aan te ge ven waar ooit de kapel stond. ft u vorige week ook zo ge en van het bezoek van ko- ing Beatrix aan 's Herto- losch? Daar was de vorstin derdagmiddag even in het ïlschap van Albert, koning Belgen en dienst vrouw la, In de Brabantse hoofd- 1 werd het gezelschap door lijke duizenden enthousias- aensen met vlaggen en bal- nen verwelkomd. Tijdens staatsbezoek maakte het inklijk gezelschap in Den ch een tochtje in een open tje over de Binnendieze. erg smal riviertje dat door Boschse centrum stroomt. Belgische gasten en ook ko- gin Beatrix kregen herhaal- k bloemen en cadeaus van uichende publiek, dat al een soort Koninginnedag van het bezoek had gemaakt. De rondvaart leverde geen veilig heidsproblemen op ook al ligt het riviertje een paar mëter la ger dan de omringende kade muren en hing zo ongeveer half Den Bosch over de brug leuningen om maar niets van Beatrix te missen. Geen toma ten, geen rotte eieren, er werd zelfs geen taart richting de ko ninklijken gegooid. Een waar volksfeest. Zo kan het dus ook. Echter niet in Leiden op 29 april. Om geen grote mensen massa's rond de Pieterskerk te concentreren, wordt het gebied tussen Rapenburg, Steen- schuur en Langebrug tijdelijk afgesloten, zo luidt de officiële lezing. Onzin, in Leiden doen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. de autoriteiten het in hun broek voor mogelijke acties van linkse activisten van Eurodus- nie. Die angst zit er bij de autoritei ten zo diep in dat zelfs kinde ren met veiligheidsmaatregelen te maken krijgen. De kleintjes die aan de rommelmarkt willen meedoen, moeten namelijk door middel van een gemeen telijk formulier duidelijk maken of zij wèl of niet langs de route van de koningin willen staan. De kinderrommelmarkt wordt dit jaar gehouden op Rapen burg, Kort Rapenburg, Boom- markt en Aalmarkt. Als de kin deren op het Rapenburg willen staan, moeten zij formulier A invullen, willen zij elders staan dan dient formulier B te wor den overlegd. Wie formulier B invult, kan vol staan met naam, adres en ge boortedatum. Beatrix komt im mers niet over Kort Rapenburg, Boommarkt en Aalmarkt. Langs die straten mag van 10.00 tot 16.00 uur 'rommel' worden verkocht. Formulier A ziet er heel anders uit. Wie op het Rapenburg langs de ko ninklijke route wil staan, moet ook de gegevens van een of twee begeleiders invullen. Voor het Rapenburg geldt dat de kin deren hun plaats al tussen 7.00 en 9.00 uur kunnen innemen, maar dat verkoop pas is toege staan nadat de koningin daar weg is om ongeveer 12.15 uur!? Tot dat moment is het gebied afgesloten voor het publiek. Wat de kinderen in die vijf uur moeten doen, is onbekend. Er zijn maximaal drie personen per standplaats toegestaan die op het Rapenburg de ter be schikking gestelde pasjes zicht baar moeten dragen. Want al leen personen met een pasje mogen zich in dat gebied bege ven. Alle personen in dit gebied zijn bovendien verplicht een geldig legitimatiebewijs bij zich te hebben, zo valt er vet ge drukt op formulier A te lezen. Dat kan twee dingen beteke nen: of de ouders moeten nog snel even naar het stadhuis om één of meerdere paspoorten voor hun spruiten aan te vra gen. Een kostbare zaak. Een andere oplossing kan zijn dat de kinderen die op de rom melmarkt langs het Rapenburg willen staan nog snel even hun rijbewijs halen. Onzin natuur lijk want daar zijn zij nog veel te jong voor. Maar voorgaande suggestie is net zo gek als al die overdreven veiligheidsmaatre gelen rónd de kindervrijmarkt op 29 april. Straatnaambordje Het heeft even geduurd, maar de bewoners van de Alexander Dubcekplaats hebben reden tot juichen. De meesten van hen hebben hun nieuwe woning rond de eeuwwisseling betrok ken. Maai' pas sinds eind vorige maand zijn er voor hun woon toren tussen de Hoge Morsweg en Rijn twee straatnaambordjes geplaatst door de gemeente. Vrienden, familie en bekenden hoeven nu niet meer vooraf te lefonisch te worden geïnfor meerd hoe de juiste route te kiezen naar de nieuwbouw in Koppelstein. En dat zou een keer tijd wor den. eric-jan berendsen leiden herman joustra De Zijl Bedrijven wil een com plete productielijn - machines en lopende band voor het in pakken van chocolade - over nemen van fabriek Baronie/De Heer in Alphen aan den Rijn die binnenkort naar Rotterdam verhuist. Hiervoor is een inves tering nodig van naar schatting 1,3 miljoen gulden. De Zijl Be drijven heeft inmiddels een kre dietaanvraag ingediend bij de gemeente Leiden. Het geld is onder meer nodig om het gebouw aan de Le Poo- leweg aan te passen voor het installeren van de productielijn. Zo zijn silo's nodig waarin de grondstoffen kunnen worden bewaard. Baronie/De Heer wil twee miljoen gulden investeren in deze operatie. DZB pakt al bijna tien jaar verschillende ar tikelen van de Alphense choco ladefabriek in. Omdat de fa briek het liefst ziet dat produc tie en verwerking op een plek plaatsvinden, wil men de lijn naar Leiden overhevelen. De overname is voor DZB van groot belang. Van de 270 medewerkers die in Leiden werkzaam zijn bij de divisie verpakkingen heeft tachtig pro cent een verstandelijke handi cap. Bij investering van DZB verlengt Baronie/De Heer het contract met nog eens acht jaar. Het Leidse bedrijf klopt nu aan bij de gemeente Leiden voor een lening omdat de eigen reserve is geslonken, onder meer door andere investerin gen en door personeelskosten. lijkse bezigheden. Deze groep vraagt om een gerichte benade ring, waarbij de stichtingen nauwer gaan samenwerken. De stichtingen gaan nu on derzoeken hoe zij de dienstver lening kunnen uitbreiden. In het belang van cliënten willen zij meer samenwerken op het gebied van bijvoorbeeld huis houding en de zorg voor de leefomgeving. Beide organisa ties gaan er vanuit dat de sa menwerking voor het personeel een aantrekkelijk loopbaanper spectief biedt. Zo kan personeel makkelijker van werk wisselen en voor beide stichtingen wor den uitgewisseld. Stichting Thuiszorg Groot Rijn land en Stichting De Binnen vest gaan nauwer en efficiënter samenwerken. De organisaties hebben deels dezelfde doel groepen en willen beter gebruik maken van eikaars expertise. Zo kan Thuiszorg Groot Rijnland de gespecialiseerde verzorging inzetten ten behoeve van cliën ten van De Binnenvest die psy chiatrische ziektebeelden heb ben. Bovendien verwachten de stichtingen in de toekomst een grotere vraag vanuit een groep ouder wordende verslaafden om verzorging en hulp bij dage-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13