Dressed to kill: militarisme bepaalt het modebeeld Trends Slipcursus voor man en vrouw PUZZEL Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Gediplomeerd geneeskundige - vertrek - voelspriet; 2. werkplaats voor scheepsbouw - deel v.d. voet - defensie; 3. metalen haak - woonvertrek - sterk geurende hars; 4 ondeskundige - vent - fair; 5. geestdrift - insectenwapen - strandmeer; 6. deel v.h. gezicht - bitter - Duitse componist; 7. advies - rang - stad in Marokko; 8. klankweerkaatsing - eetketel - wrak; 9. opschik - reeks - verwering; 10. lusthof - motief - epiloog. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Fles; 4. ober; 7. linde; 9. ar; 11. ree; 12. eg; 13. set; 15. uni; 16. egel; 18. rite; 19. aai; 20. frak; 22. bora; 25. reu; 27. pel; 28. en; 29. ban; 31. na; 32. zeker; 34. ezel; 35. eest. Verticaal: 1. Frase; 2. el; 3. sir; 4. ode; 5. be; 6. regie; 8. nel; 10. regeren; 12. enteren; 14. te; 15. ui; 17. lak; 18. rib; 20. frêle; 21au; 23. op; 23. alant; 26. dak; 29. bel; 30. nee; 32. ze; 33. re. DINSDAG 11 APRIL 2000 gen in de loopgraven, de trench. Thomas Burberry pro duceerde tijdens de Eerste We reldoorlog zo'n half miljoen re genjassen voor Engelse officie ren, maar de vraag naar Bur berry's is gebleven. Dankzij filmsterren als Humphrey Bogart groeide de jas uit tot een echte klassieker. Voor alle leef tijden moet daarbij worden ver meld, want op de tentoonstel ling hangt ook een kinderuit voering. Via de zogeheten battledress uit 1937 en een hierop geïnspi reerd mantelpakje van Peter Jongmans uit 1967, belanden we bij een naoorlogse jurk ge maakt van parachutestof. De textielretaurator wijst erop dat er in die periode weinig anders voorhanden was. „Bovendien vreet een ontwerp als dit me ters stof." Van recenter datum is een jurk, gemaakt van een legerdeken en -laken, nét als het pak dat Dick Holthaus ontwierp voor tv-co- ryfee Mies Bouwman. Het ont werp in tropen-safaristijl, dat gedragen werd tijdens het pro-5 gramma 'Een van de Acht', stamt af van de tijd dat de Brit ten in India gelegerd waren. Bij het zien van een punker met beschilderde soldatenkistjes en parka met antimilitaristische slogans, val je in een ander ui terste. Er vlak naast staat een als hooligan verklede pop in een bomberjack van FC Den Haag en balaklava (de voorlo per van de bivakmuts), zoals een vliegeniersjack van de RAF tegenover het futuristische pak van een F16 piloot is neergezet. Ontwerpers als Mart Visser, Dries van Noten, Walter van Beirendonck, Dirk Bikkembergs en AF Vandevorst sluiten de ge lederen op de catwalk. Laatst genoemde borduurt op bijzon dere wijze voort op het thema militarisme met een pakje dat behangen is met onderschei dingen, boven knalrode been windsels (puttees) en soldaten- kistjes met stilettohakken. Als knipoog naar de toekomst is een powergirl te zien in com- batbroek in combinatie met een sexy legergroen hempje. ('Dressed to kill tot en met 7 ja nuari 2001 in het Legermuseum in Delft, Korte Geer 1, tel. 015- 2150.500. Het boek 'Dressed to kill, het uniform in de mode', uitg. Waanders, is te koop in de boekhandel en de winkel van het Legermuseum. Prijs: 45 gul den) ELLEN SCHOLTENS Viagra-pil helpt zwangerschap De viagra-pil, fameus vanwege zijn werkzaamheid bij manne lijke impotentie, heeft nog een andere toepassing gevonden en wel bij vrouwen. De pil stimu leert de bloedvoorziening van het baarmoederslijmvlies, waardoor vrouwen met een be paalde vorm van onvruchtbaar heid toch zwanger kunnen wor den. Het gaat om vrouwen, zo meldt New Scientist, bij wie om welke oorzaak dan ook het baarmoederslijmvlies zo dun is dat een bevruchte eicel zich niet kan innestelen. Al eerder had de Amerikaanse gynaecoloog Geoffrey Sher, ver bonden aan een vruchtbaar heidskliniek in Las Vegas, de bloedvoorziening en daarmee de ontwikkeling van het baar moederslijmvlies trachten te stimuleren door onvruchtbare vrouwen nitroglycerine-pleis- ters voor te schrijven. Nitrogly cerine stimuleert de productie van stikstofoxide (NO), dat de wanden van bloedvaten ont spant en zo de bloedvoorzie ning in weefsels bevordert. Het nitroglycerine werkte, maar had het grote nadeel dat de vrou wen last kregen van hoofdpijn, misselijkheid en een plotselinge daling van de bloeddruk. In de viagra-pil zit de stof sildenafil die hetzelfde vaatverwijdende effect heeft als nitroglycerine. Sher heeft inmiddels vier vrou wen behandeld, van wie er drie zwanger zijn geworden. HENK HELLEMA I WÊÊmKÊÊÊÊÊÊÊmÊÊmm S T R Vanaf het vroegste begin heeft het militaire uniform z'n stem pel gedrukt op het modebeeld. Bijna iedereen heeft wel iets in de kast hangen dat z'n oor sprong vindt in het leger. Of het nu gaat om T-shirts, een hout- je-touwtje-jas of een jas met raglanmouwen. Het heden daagse straatbeeld wordt zelfs voor een groot deel bepaald door jongeren in combatbroe- ken en soldatenkisten, zakenlui in trenchcoats en reizigers in zogeheten outdoorkleding. In de tentoonstelling 'Dressed to kill' in het Delftse Legermu seum en het gelijknamige boek van textielrestaurator Mariska Pool wordt het het verband tus sen mode en militarisme ge legd. Ooit geweten dat de trenchcoat oorspronkelijk werd gedragen in de loopgraven? En dat de cardigan is ontstaan in het heetst van de strijd? Als historici over enkele hon derden jaren de twintigste eeuw analyseren, kunnen zij maar tot één conclusie komen: het was oorlog! „Op foto's van de laat ste decennia zien ze jongeren in combatbroeken en soldaten kisten en zakenlui in trench coats", staat in het boek 'Dres sed to kill' vein Mariska Pool. „En in modetijdschriften geca moufleerde en tot de tanden bewapende modellen die lenig over de catwalk tijgeren." Dressed to kill - Amerikaans voor 'er fantastisch uitzien' - moet niet te letterlijk worden genomen. De gelijknamige ten toonstelling in het Delftse Le germuseum en het begeleiden de boek maken duidelijk dat reeds in de oudheid militaire mantels in de burgergarderobe terechtkwamen, zonder dat de burger voornemens was zich in het strijdgewoel te storten. De meeste mensen dragen kle ding met een militair tintje zon der dat zij zich hiervan bewust zijn, constateert Pool, die tex tielrestaurator is in het Leger museum. Zij hullen zich in in T-shirts, bermuda's en chino- broeken, in trenchcoats, mon tycoats en vliegerjacks, omdat het lekker zit of mooi is. Heden daagse jongeren maken dank baar gebruiken van dumparti kelen, omdat zij dit 'stoer' vin den. Het is mode en niet meer dan dat, zoals de meeste meis jes ook niet stilstaan bij de be tekenis van hun urban guerilla look, compleet met roze of blauwe camouflagebroeken en -voor de dienst- totaal onge schikte kistjes met plateauzo len. foto CD-rack als kunstwerk In Canada is een plastic verpakkingsmateriaal ontwik! met ingebouwde antilichamen. De antilichamen zittei aan de binnenkant van het omhulsel en worden actief aanraking met bedorven vis, kip of ander bederfelijk vt 'AN sel. Het cellofaan bestaat uit verschillende lagen, die el reageren op andere ziektekiemen. De antilichamen zij een X-vorm aangebracht op een doorzichtige gel. Dat kruisteken wordt zichtbaar als het eten niet meer goed r Op die manier wordt de consument behoed voor besn nr ting met de bacteriën salmonella, Campylobacter, E.cc 0157 en listeria. Volgens uitvinder Toxin Alert uit Toro kan de verpakking ook worden aangepast om te waar schuwen tegen pesticiden of eiwitten die kenmerkend voor genetisch veranderd voedsel. Het plastic kan volg de fabrikant worden gebruikt door winkeliers, maar oo 0 door mensen thuis om bijvoorbeeld kliekjes te verpak! 'P' en te bewaren in de koelkast. Kwastencontainer 'Stand By-kwasten' (BrushSafe b.v., Maarssen) biedt si ders een oplossing voor het vervelende kwasten schooi maken: een containertje van stevige kunststof. De vi de dag verder schilderen? Alleen de kwast in de con tail y] klikken zonder te reinigen is voldoende. Langer bewan Een scheutje oplosmiddel, terpentine, kwastenreiniger water in de container gieten. Daarna de kwast in de co tainer plaatsen en het geheel is hermetisch afgesloten, kwast blijft beschermd en staat gebruiksklaar. De kwas zijn van zuiver Chinees varkenshaar. Tevens is er een kwastenlijn voor 'water gedragen verven', waarbij de kwast met een speciale kunstvezel is uitgevoerd. Ze zijl vanaf fl 9,95 te koop bij verf- en ijzerwarenspeciaalzaki De textielrestaurator wil bewij zen dat mode niet alleen het verhaal is van kledingstijlen, maar dat de mode zich weer spiegelt in de geschiedenis. Maatschappelijke veranderin gen, economische hoogte- en dieptepunten, oorlogen en cul tuur, alles vinden we in de mo de terug. „Je zult je erover ver bazen hoeveel kledingstukken geënt zijn op de krijgsmacht", zegt Pool. In haar boek begint ze bij de klassieke oudheid; bij de Romeinen en de Grieken die, wanneer zij ten strijde trok ken, een borstharnas droegen van metaal of verstevigd leer. Centraal in de tentoonstelling staat een glazen catwalk waar op de getoonde kledingstukken als een mars in de tijd aan de bezoeker voorbij trekken - van 1900 tot de voorjaarscollectie 2000 van Dries van Noten. Met behulp van deze 'modeshow' wordt het verband blootgelegd tussen modetrends uit heden en verleden en het militaire uniform. Mijlpalen, waarbij on der meer wordt stilgestaan zijn beide wereldoorlogen en de Vietnamoorlog. 'Een korte rondgang leert dat het uniform een groter stempel op de modegeschiedenis heeft gedrukt dan bij velen bekend is. Zo verhief de Franse modeont werpster Chanel de met con trasterende kleur afgebiesde cardigan tot haar handelsmerk. Het verhaal gaat dat de zevende graaf van Cardigan tijdens de Krimoorlog in het heetst van de strijd van voren zijn trui opensneed omdat hij het zo warm had. Later werd deze trui weer hersteld met knoopsgaten en knoopjes: het vest was gebo ren. Zo zijn er meer verhalen over de oorsprong van kledingstuk ken - of onderdelen daarvan. Bijvoorbeeld over de raglan- mouw die veel regenjassen hebben van de halslijn tot de oksel. Gezegd wordt dat Lord Raglan bij de Slag om Waterloo een arm verloor en dat speciaal voor hem deze mouw is ont wikkeld, opdat hij meer bewe gingsvrijheid zou hebben. Wat vaststaat, is dat de houtje touwtje-jas met de grote zakken en de capuchon vernoemd is naar veldmaarschalk Montgo mery. De wollen jas, die offici eel duffelcoat heet, werd vanaf 1896 als waakjas gedragen door de Britse Royal Navy en na de Tweede Wereldoorlog monty coat gedoopt. Sindsdien duikt de jas telkens weer op, zowel bij natuurliefhebbers, studenten als mode-adepten. Zie bijvoor beeld de felroze duffeljas van Iceberg van afgelopen winter. Geen kledingstuk is echter zo populair als het T-shirt dat is uitgegroeid tot een van de be langrijkste basics van de vorige en waarschijnlijk ook deze eeuw. Sinds 1899 behoort het (toen nog) wollen T-shirt met lange mouwen en knoopjesslui ting tot de standaarduitrustig van de Amerikaanse marine. Na de Tweede Wereldoorlog dook het kledingstuk, dat aanvanke lijk als ondergoed werd gedra gen, overal op. Voeg hier het sexy uiterlijk aan toe van ac teurs als Marlon Brando en Ja mes Dean in T-shirt, en een kledingstuk verovert de wereld, aldus Pool. Nieuwe Romantiek heet de trend met jasjes die voorzien zijn van epauletten (hét ken merk van militaire macht) en een veelheid aan knopen. De Britse modeontwerpster Vivien- ne Westwood zet begin jaren tachtig de toon voor deze mo de. Popsterren als Michael Jackson, Prince en Adam the Ants zien deze kleding als on derdeel van hun imago. Ook kan het dragen van militai re kleding een statement zijn. Wie tegen oorlog is doet vol gens Pool niet zelden een greep in de plunjebaai van de soldaat. „De grootste anarchist loopt in een legergroene gevechtsjas." Met name in de jaren zestig wordt juist door het dragen van gevechtskleding geprobeerd de militaire macht onderuit te ha len, maar dan wel in combina tie met buttons, kettingen en lange haren. Als contrast met een keurig officiersjasje van de rijdende artillerie, symbool van orde en regelmaat, is op de ten toonstelling een Jimi HendrLx- look-a-like te zien in een verge lijkbaar tenue, maar dan wel passend bij zijn tijd. In een Amazone-kostuum uit 1915 zie je dezelfde brandenbourgs; de knopen en knoopsgaten die kleurig zijn omrand met deco ratief band dat doorloopt in lusvormig tressenwerk. Tijdens de Eerste Wereldoorlog wordt de kleding praktischer en doelmatiger. Een goed voor beeld is de Engelse trenchcoat, die oorspronkelijk werd gedra- Waarschuwend plastic Ondermode is voor een groei ende groep consumenten een belangrijk onderdeel van de to tale outfit. Alleen al aan slips geven Nederlanders jaarlijks zo'n dikke 400 miljoen uit. Sleutelwoorden bij een goede slip zijn functionaliteit, comfort en luxe. Voor iedereen die daar over meer wil weten, geven lin geriespeciaalzaken en waren huizen op donderdag 13, vrij dag 14 en zaterdag 15 april een slipcursus op maat. Ondergoed zit in de lift. Het aanbod is modieus, luxueus en comfortabel. Het afgelopen jaar ging de aandacht bij vrouwen vooral uit naar de rioslip, de tanga, de boxer en de string. In totaal kochten zij zo'n 30 mil joen slips, waaraan gemiddeld 50 gulden werd besteed. De mannen lieten hun oog vooral vallen op de sportslip, de tail leslip, de heupslip en de boxer. Het aantal verkochte stuks be droeg ongeveer 20 miljoen, met een gemiddelde besteding van 45 gulden. In de loop der jaren is veel ver anderd op ondergoedgebied. Eeuwen geleden werden er he lemaal geen onderbroeken ge dragen. En toen ze er eenmaal waren, vond men het een on kuis kledingstuk, slechts be stemd voor vrouwen van lichte zeden en de laagste sociale klassen. Met name door de komst van de crinoline kreeg het onder goed voor dames een functie. In Engeland werden de 'un- wen vooral aan de Can-Can danseressen. Zij gooiden hun benen immers zo hoog de lucht in, dat hun verleidelijke delen een speciale verpakking be hoefden. Pas tegen het eind van de 19e eeuw was men het er over eens: een onderbroek was niet langer aanstootgevend of onbetame lijk. Begin 20e eeuw ging de on derbroek dicht. Met name van af de jaren '50 kregen onder broeken, of slips zoals we ze nu noemen, een heel andere func tie en waardering. En zijn ze er inmiddels in alle soorten en maten. Strings, tanga's, bikinislips, push up slips, control slips: het zijn niet zomaar namen. Elke slip is anders en heeft een an dere functie. De een is specifiek geschikt voor onder een strakke broek, de ander corrigeert het beginnende buikje of geeft steun aan de billen. Ook het moment bepaalt wat je dragen moet: wil je een mooie slip on der een transparante rok of heb je er een nodig voor Tae Bo-les- sen. Kortom: met één soort slip kom je er vandaag de dag niet meer. De vraag is: waarmee dan wél? Het kiezen van de juiste slip lijkt door de enorme keuze knap ingewikkeld te zijn gewor den. Hij moet lekker zitten, niet knellen en het liefst bepaalde li chaamsdelen accentueren of verbergen. Lingeriespeciaalzaken en de be tere warenhuizen bieden einde deze week een soort cursus. Naast een goed advies is er voor elke klant ook schriftelijke in formatie, waarin de nieuwste modellen worden beschreven. Het is een eenvoudige handlei ding om de verschillen te leren kennen tussen de diverse slips. Handig voor vrouwen en man nen. Voor de man is de tijd van de traditionele, slobberende witte onderbroek al lang voor bij. Er is een veelzijdig aanbod van verschillende slips voor uit eenlopende momenten. De klassieke hoge slip is geschikt onder het royaal gesneden drie delig grijs. Maar voor de atleti sche jongeling in het strakke pak is de elastische en nauw aansluitende boxer een veel be tere oplossing. En zijn mannen al op de hoogte van de aardig ste nieuwtjes: de onderbroek met horizontale gulp, de mi- dislip en de short met transpa rante delen? HEINZ Ontwerper Cees Oosterom heeft op zoek naar een m CD-rack zijn eigen ontwerp gemaakt. Een in zwart ef behandelde metalen kast met negen vakken, omlijst massief blank beukenhout. Het Quadrille CD-rack ht als een soort kunstwerk aan de wand. De CD's zijn o] ooghoogte te bekijken en gemakkelijk te rubriceren. Quadrille wordt exclusief verkocht (kosten fl 275,- pli 20,- verzendkosten) via de speciale internetshop: w.quadrille.nl. Meer info: tel. 0183 - 582 478. Op de tentoonstelling Dressed to kill worden verras sende verbanden gelegd tussen mode en militarisme. Zo gebruikte de couturier Vandevorst militaire onder scheidingen in zijn modecollectie '98-'99. foto anp mentionables' geïntroduceerd, lange katoenen onderbroeken. De huidige slip danken vrou- Little Bit Steng Licht is een Duitse producent van Hun nieuwste ontwerp draagt de sprekende naam Bit: een pendellamp bestaande uit twee in elkaar ges ven gesatineerde glascylinders die een niet verblinde zacht licht geven. De lamp heeft een 2 meter lange kabel, ook een meter langer is mogelijk. Het lampje heeft een lengte van 160 mm en een doorsnede van cm. Naast de pendellamp is Little Bit ook verkrijgbaa lichtmodule. Prijzen vanaf fl 265,-. Meer info: tel. 020 6455. Ook in de schoenmode is de invloed van het militarisme duidelijk. Hier schoenen geïnspireerd op soldatenkistjes met stilettohakken en rode puttees. foto anp

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10