Leiden Regio Grote irritatie over duurder stadhuis eel sfeer en een watersportprimeur Dubbel parkeren (bijna) normaal langs Lammenschansweg Geen tweegeen zes maar tien miljoen Mededader Woudbeszaak tekent hoger beroep aan NDAG 10 APRIL 2000 s*, jpenrace in Leidse grachten LEGMAN [even is de Beestenmarkt een gezellige laven waar ranke, bontgekleurde len zachtjes op het water dobberen, lerras voor de grote witte feesttent voller en voller, voornamelijk met k die met roodaangelopen gezichten momentje komen uitpuffen. Sommi- laken van de gelegenheid gebruik om jen stand van telefoonmaatschappij fitone het Nederlandse elftal succes te »n tijdens het EK op - zoals een aan- Jjet belooft - 'de grootste vlag ter we- Het geschetter uit de geluidsboxen e streekomroep, die de luisteraars el- ee minuten verzekert live uit te zen- vlem anaf de Beestenmarkt, overheerst het - Alleen de toeter die loeit als er weer oot met hoge snelheid over de finish komt er nog een beetje boven uit. tweede Leidse Sloepenrace geeft een watersportsfeertje, en niet alleen op estenmarkt. Bij het begin van de race vierhonderd meter terug, voor An- 'erjaardag - ziet het pas echt zwart mensen. Winkelend publiek en roei- ibers hangen over de Visbrug en de loofdbrug om maar niets van de start ■ven missen. hier schettert een luidspreker. Deze s het er niet één van Holland Cen- maar van de organisator: de Konink- iVatersportvereniging De Kaag. 'Vijf, drie, twee, een en gaan' roept wed- eider Rien Mussert. De acht roeiers in ep trekken uit alle macht aan hun rie- iab men en ontwikkelen met een paar slagen al zo'n snelheid dat ze een gemiddelde fietser ruimschoots inhalen. Ruim drie minuten later klinkt op de Beestenmarkt alweer de toeter. Als rond kwart voor één de laatste roeiers finishen, is er in Leiden watersportgeschie denis geschreven: de eerste officiële Krom hout Whaler-wedstrijd is een feit. Voorzit ter Leen Menken van de KW De Kaag is er trots op, want het is vooral aan zijn vereni ging te danken. „De Whaler is een steeds populairder wordende boot. Terecht, want het is een prachtige sloep. Er zijn er op dit moment 22 van in Nederland, allemaal ge bouwd door de Kromhout werf in Amster dam. De boten zijn afgeleid van de whale boat, die vroeger is gebruikt bij de walvis vangst. Ze zijn licht, rank en snel, maar te gelijkertijd zeewaardig." Menken legt uit dat de Whalers wel vaker zijn uitgekomen in wedstrijden, maar dan altijd tegelijk met andere boottypen. „Wij wilden graag boten van een en dezelfde klasse omdat dat de race veel helderder maakt. Bij die andere wedstrijden zijn aller lei handicapberekeningen nodig omdat verschillende boten ook verschillende pres taties leveren. Dat kan voor deelnemers frustrerend zijn en voor het publiek ver warrend. Degene die het snelst vaart, hoeft niet de winnaar te zijn." Vorig jaar tijdens de eerste Leidse Sloe penrace, voeren er ook louter Whalers over de Rijn. Maar toen was het volgens Menken nog geen officieel erkende race. Daar is, voor de tweede Leidse Sloepenrace, nu ver andering in gekomen. De Federatie Sloeproeien Nederland heeft op aandrin gen van KW De Kaag een aparte wedstrijd klasse voor de Whalers ingesteld. Dat daar behoefte aan is, blijkt zaterdag. „Van de 22 Whalers die er in Nederland zijn, doen er achttien mee hier. Dat is een mooie op komst", vindt Menken. Het blijft die zaterdag niet bij één wed strijd. Na de race van Annie's Verjaardag naar de Beestenmarkt, vertrekken de roei ers anderhalf uur later voor het grotere werk. De achttien ploegen varen een route van elf kilometer over het Galgewater, de Rijn, het Rijn-Schiekanaal, de Oude Rijn, de Herengracht, Nieuwe Rijn en terug naar de Beestenmarkt. De Kaag, die het evenement samen met de gemeente Leiden en de horeca rond de Beestenmarkt op poten heeft gezet, doet tijdens de sloepenrace overigens goede za ken. De vereniging wint bij de heren zowel de sprint als de lange-afstandsrace. Het roeiteam van de Hogeschool Holland levert bij de vrouwen dezelfde prestatie, en wint eveneens beide races. Als vrolijk intermezzo mogen de roeiers, maar ook toeschouwers, die zaterdag hun krachten beproeven met het bungeeroeien. Een ploegje roeiers moet daarbij proberen de aan een zware elastiek-kabel bevestigde marinesloep 'Stad Kampen' zo ver mogelijk weg te roeien. De eerste dertig meter levert de ploegen weinig problemen op, maar slechts een enkele weet de boot boven de 50 meter weg te krijgen - een gelegenheids team dat onder de naam Lou Lab vaart - voordat het elastiek de sloep weer met een noodvaart terugtrekt. Een team bungeeroeiers in actie op het water bij de Beestenmarkt. FOTO HIELCO KUIPERS ejaarde slachtoffer straatroof piksteeg en de Langebrug werd zij door een jongeman jarige Leidse vrouw is van haar handtas beroofd. De rmiddag om kwart over dader vluchtte vervolgens de het slachtoffer geworden Langebrug op. ien straatroof. In de tas zaten paspoort en Ie hoek van de Mooi Ja- geld. Vooral late informatie aan gemeenteraad valt slecht tlame voor Stad van Vluchtelingen gaat reclame maken Ivaar het zich graag mee :ert: Stad van Vluchtelin- le komende weken plaatst tadsbestuur borden met bij de gemeentegren- n enkele markante plek- de stad. De werkgroep VENBERICHTEN iven vlogen dit weekeinde erse 2, 8, 9; W. de Roode 3, 4, 5, Strombeek. De uitslag is: 6; W. Tolboom en zoon 10. lauwkras idesbergen 1, 2, 3, 4, 10; R. ;er 5, 6, 7, 8, 9. -eiderdorp J. Hartevelt 1, 7; M. Reij- Leiden, Stad van Vluchtelingen heeft het bord met haar logo (van politiek tekenaar Opland) laten maken. De tekst staat er behalve in het Nederlands ook in het Engels op. Opland, bur gemeester Postma en wethou der Laurier onthullen het eerste bord op dinsdag 18 april. Dat komt bij de Morspoort. P.V. Het Oosten W. Kop 1, 2, 3, 4, 6, 8; N. de Groot en zoon 5, 7; G. van Rijs- bergen 9, 10. De miljoenen-overschrijding bij de verbouwing van ge meentelijke panden is buitengewoon slecht gevallen in de Leidse politiek. Vooral het feit dat de raad nu pas is ingelicht over uitgaven die wellicht al drie jaar geleden zijn gedaan, heeft bij sommige fractievoorzitters kwaad bloed gezet. Hoewel ze hem nog niet met naam noe men, treft hun kritiek vooral PvdA-wethouder Van Rij. Hij was tot een half jaar geleden verantwoordelijk voor de gemeentelijke huisvesting. WD-wethouder Vos, de huidige portefeuillehouder, wordt vooral geprezen voor het feit dat hij nu eindelijk de cijfers boven tafel heeft weten te krijgen. renovatie van de stalen ramen aan de buitenkant en de hogere kosten voor de architect te zijn vergeten. Fractievoorzitter Van der Sande van collegepartij WD zegt verbaasd en verontwaar digd te zijn. „Er zitten nogal wat administratieve fouten tus sen. Dan moeten we maar eens goed kijken of de gemeente haar zaakjes wel goed op orde heeft. Bovendien krijg ik het idee dat het college de raad veel LEIDEN WIM WEGMAN Het college maakte eind vorige week bekend dat de verbou wingen van het stadhuis, het Stadsbouwhuis en de gebou wen van Milieu en Beheer aan de Admiraal Banckertweg in to taal tien miljoen duurder uit vallen dan de 55 miljoen die in 1997 waren berekend. De oor zaak daarvan is een reeks grote en kleine tegenvallers. Bij het stadhuis bleken onder meer de eerder had moeten inlichten." Van der Sande wil dan in elk geval van de betrokken college leden weten wanneer ze zelf van de overschrijdingen hoor den. „Politieke oordelen geef ik pas na de beantwoording van die vragen." De WD-voorman heeft in elk geval wel het gevoel dat Leiden met extra kosten voor gemeentelijke verbouwin gen nu wel het ergste achter de rug heeft. Dat gevoel heeft D66-fractie- voorzitter Welling nou juist niet. Hij ziet in de stukken die hij heeft gekregen tal van aan wijzingen dat er nog meer te genvallers aankomen, onder meer bij het grand café in het stadhuis en het nieuw te bou wen Centrum voor Werk en In komen bij het station. „Ik ben trouwens teleurgesteld over het feit dat het college er nogal makkelijk over doet. Het zegt: overschrijdingen van vijftien procent horen nu eenmaal bij verbouwingen van monumen tale panden. Mooi. maar waar om hebben ze daar dan niet metéén rekening mee gehou den?" Fractievoorzitter Vergeer van oppositiepartij SP gaat het verst in zijn kritiek. „Je begint te ver moeden dat er opzet achter zit. De kosten voor de verbouwing lagen destijds moeilijk in de ge meenteraad. Ik begin echt de indruk te krijgen dat de cijfers bewust te laag zijn gehouden, met het idee dat de raad de te genvallers toch wel betaalt." De fractievoorzitter van Christenunie/SGP Van As vindt de manier waarop het college de raad in het verleden heeft geïnforméerd 'niet erg geluk kig'. „Ik krijg het idee dat het slordig en niet volledig is ge daan." De Jonge (CDA) meent dat de gemeente door de lange looptijd van de verschillende projecten het overzicht kenne lijk heeft verloren. Aanstaande donderdag be spreekt de politiek de over schrijdingen met de wethou ders Vos en Van Rij. Ter Harm- sel van collegepartij GroenLinks wil dan een 'scherp overzicht' van wat het college aan de raad heeft gemeld en wat niet. „Want dit geheel komt me nog al rauw op m'n dak vallen." PvdA-voorman Hillebrand noemt de overschrijding 'heel vervelend', maar is er tegelijker tijd niet erg van onder de in druk. „De raad lijkt inderdaad laat te zijn geïnformeerd. De vraag is dan wel: hadden we andere besluiten genomen als we alles eerder hadden gewe ten? Ik denk het niet." Wethouder Vos wil nog niet al te diep ingaan op de verwij ten van de te late informatie aan de raad. „Die discussie voer ik niet via de media." Hij on derstreept nogmaals dat het college in het raadsvoorstel ook al erkent dat het allemaal eer der had kunnen gebeuren. „Ik denk dat die vraag daarmee wel is beantwoord." Vos wil in elk geval voorko men dat de gemeente in de toe komst met nog meer onvoor ziene tegenvallers wordt gecon fronteerd. „Ik heb daarom ge vraagd om een snel maar gron dig onderzoek over de organi satie van dit soort projecten en om voorstellen hoe we dat kun nen verbeteren." De wethouder sluit echter niet uit dat er bin nen afzienbare tijd meer over schrijdingen zijn. „Die hebben we in het raadsvoorstel al pro beren te benoemen. Van welke orde ze zijn, kan ik nu nog niet zeggen." Wethouder Van Rij verwijst voor zijn commentaar door naar Vos. „We hebben afge sproken dat hij het woord voert." aterdag is het er een zooi- ior de deur, maar de te bewoners van de Lam- sweg kunnen daar wel mee leven. Het wordt compleet anders als er erkdagen ook sprake is :en enorme parkeerover- n die straat. Vroeger kwam igwel eens parkeerpolitie buurt controleren maar ddels wordt het (dubbel) iren op trottoirs al lang neer aangepakt. In het um valt immers meer te halen. Voor de goede het gaat over beide kan- an de Lammenschansweg 'n de Zoeterwoudsesingel ation Lammenschans, niet alleen het winkelen- ïbliek dat daar voor over- orgt door de auto gratis te kwakken. Geregeld sig- en bewoners van de Lam- ichansweg ambtenaren, maar ook middenstanders die hun auto overdag buiten het centrum parkeren en vervol gens binnen de singels aan het werk gaan. En bij het station netje wordt geparkeerd door bewoners van omliggende dor pen die de trein naar Utrecht nemen. Een dame van de reinigingspo- litie maakte het op een gegeven moment wel heel erg bont. Zij parkeerde haar auto elke dag voor de Petruskerk en liet zich vervolgens oppikken door een collega in een busje van die zelfde politie. Uiteraard werd zij in de loop van de middag met datzelfde busje weer afge zet bij haar auto. Omwonenden trokken hun wenkbrauwen op maar konden er niets tegen doen. Haar ge drag was hooguit moreel ver keerd. Toen de dame in kwestie met haar auto echter de ver- Dubbel parkeren is op de Lammenschansweg eerder regel dan uitzondering. FOTO HENK BOUWMAN De 8lauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. g naar het paro chiezaaltje blokkeerde, werd zij op haar gedrag aangesproken. De rolstoelbus kon immers niet meer goed parkeren. Zij hield bij hoog en bij laag vol dat ze niet in overtreding was maar wordt sinds die dag niet meer in de buurt gesignaleerd. Ze zal wel een ander parkeerplekje (buiten de singels) hebben ge vonden. Een andere tactiek op het ge bied van het ontduiken van parkeergelden, vereist een fiets. Een toenemend aantal auto mobilisten parkeert de auto op de Lammenschansweg en springt daar op een klaarstaan de tweewieler om het laatste stukje naar het centrum af te leggen. Dat er op de Lammen schansweg geen gloednieuwe sportfiets wordt gestald maar dat er een oud, roestig karretje aan een boom of lantaarnpaal wordt gebonden, behoeft geen betoog. En de omwonenden hebben uiteraard 's avonds en 's nachts die lelijke tweewieler voor hun deur. De parkeerdruk op de Lam menschansweg heeft wèl tot gevolg dat buurtbewoners die doordeweeks op een willekeu rige ochtend even met hun au to weggaan, meteen hun par keerplek kwijt zijn. Zij zijn dan als ze terugkomen bij hun wo ning bij wijze van spreken aan gewezen op de parkeergarage boven Hoogvliet. De omge keerde wereld dus. Maar het kan nog erger. Stel, er is op dinsdagmorgen een uitvaart dienst in de Petruskerk. Bezoe kers die de mis willen bijwonen en met de auto komen, kunnen het wel schudden. Er is geen parkeerplek. Zij kunnen met hun voertuig richting Zeeman laan, Lorentzkade en de De Sit- terlaan of de Burggravenlaan om daar een plaatsje te zoeken. Een oplossing voor de par keeroverlast zou kunnen zijn het vaker openstellen van het parkeerterrein achter het Lam- menschanssstation. Dat is nu alleen op zaterdag open, is daardoor minder bekend dan het Haagwegparkeerterrein maar de resultaten tot nu toe zijn bemoedigend. Een gesprek met het Regionaal Opleidings Centrum, op wiens grond de parkeerplaatsen liggen, over het toekomstige gebruik van het parkeerterrein lijkt dan ook zinvol. Want over één ding zijn alle bewoners van de Lammen schansweg het roerend eens. Op deze manier kan het niet langer. De parkeerdruk is veel te groot. Junglebrug De enige speeltuin binnen de singels is uitgebreid met een nieuwe attractie. De Doorbraak aan het Lakenplein tussen Meelfabriek en Groenesteeg is sinds vorige week een jungle- brug rijker. Het speelwerktuig is tussen bestaande speeltoe stellen gemonteerd en geschikt voor het gebruik door kinderen in een rolstoel. Zo worden ook de al bestaande toestellen toe gankelijk voor minder valide kinderen. De installatie is mede mogelijk gemaakt door bijdragen van de Stichting Kinderpostzegels, Stichting Katholieke Noden en het fonds Speel op Zeker. Later dit jaar komt er in De Door braak een overdekte speel plaats met een portiersloge. De Doorbraak is voor kinderen tot 12 jaar en probeert een vei lige speelplek te zijn voor de jongere jeugd uit Pancras-Oost en de rest van de binnenstad. Dit is een gebied waar op straat weinig ruimte is voor kinderen om te spelen en hun veiligheid extra aandacht vraagt. Daarom is De Doorbraak elke school middag vanaf half drie ge opend. ERIC-JAN BERENDSEN Terwijl de wethouders Vos en Van Rij het vorige week bij de presentatie van de cijfers nog op een overschrijding van rond de twee miljoen gulden hielden en het raadsvoorstel rept van een tekort van iets meer dan zes miljoen, blijken de totale overschrijdingen op de gemeentelijke huisvesting niet minder dan tien miljoen te bedragen. In een aanvul lend voorstel wordt de ge meenteraad gevraagd nog eens vier miljoen beschikbaar te stellen voor 'aanvullende werken'. Onder die post zijn onder meer de verwijdering van asbest uit het stadhuis en de kosten die gevolg waren van het stilleggen van de bouw tijdens huwelijken weg geschreven. De ongedekte extra uitgaven aan de huisvesting worden door burgemeester en wet houders opgedeeld in drie ca tegorieën: saldo meer- en minderwerk, administratieve fouten, en aanvullende wer ken. Het meer/minderwerk is de optelsom van een groot aantal aanpassingen aan de bouw, variërend van een duurdere verlichting tot extra voorzieningen om de overlast tijdens de bouw te beperken. Als 'administatieve fouten' worden onder meer de reno vatie van de stalen ramen en de hogere rekening van de ar chitect aangemerkt. 'Strafvrij hoog' LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN De mededader in de geweldda dige roofoverval aan de Woud bes gaat in hoger beroep. De 20-jarige man uit Waddinxveen werd twee weken geleden ver oordeeld tot zes jaar gevange nisstraf wegens poging tot doodslag. De Waddinxvener en zijn advocaat vinden deze straf 'vrij hoog'. Daar komt bij dat er volgens de raadsman geen psy chiatrisch rapport van de man is opgemaakt. De advocaat liet na de uitspraak al weten dat hij overwoog in hoger beroep aan te tekenen omdat hij zes jaar cel voor een mededader een 'zware straf vindt. Bovendien wilde de advocaat weten welke straf de hoofdverdachte krijgt opgelegd, maar deze komt pas in mei voor de rechter. Bij de roofoverval, op 7 juni vorig jaar, werden twee Leide- naars zwaar mishandeld. De rechtbank oordeelde dat de da ders de slachtoffers 'op beest achtige wijze van het leven pro beerden te beroven door hen meerdere malen onder meer op het hoofd te slaan met een honkbalknuppel danwel met een pistool'. Daarna is de gas kraan opengezet en verlieten de overvallers de woning. Volgens de rechtbank ging het in deze zaak echter uitsluitend om het stelen van sieraden en geld. Wanneer het hoger beroep dient, is nog niet bekend. De advocaat schat in dat dat over zo'n drie vier maanden is.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9