Landen knagen aan bankgeheim FNV-bond stelt beperkt basissalaris voor Economie eeste vissersvrouwen erken in familiebedrijf Einde aan fiscaal voordeel bedrijven Claims en rechtszaken bedreigen De Schelde Banenmarkt op Schiphol Garnalenoorlog voorbij ANDAG 10 APRIL 2000 :R' ran Dorado nu in Franse handen OP r terdam Het vakantieparkenconcern Gran Dorado is in ïsë handen. Vrijdagavond werd bekend dat donderdag de idtekeningen zijn gezet, waardoor Pierre Vacances (P&V) 100 miljoen euro (220 miljoen gulden) eigenaar is gewor- P&V is actief in Frankrijk en claimt met een omzet van 342 oen euro de marktleider in Europa te zijn op het gebied van loitatie van vakantieparken. Verkopers zijn KBB Vendex en rjensioenfondsen Philips en PVF. Gran Dorado behaalde het 0 70 ilopen jaar op een omzet van 260 miljoen gulden een netto- st van 5,3 miljoen gulden. j Deutsche Bahn 36.000 banen weg w iuü. Deutsche Bahn, de Duitse spoorwegen, wil tot het jaar w. 4 ruim 36.000 van de 240.000 banen laten verdwijnen. De K nindering moet plaatsvinden door natuurlijk verloop. Zij het streven de kosten te verlagen. Eind maait werden de Üsi orwegen en de bonden het eens over plannen het bedrijf ge- ikt te maken voor een gang naar de effectenbeurs. Het resul- moet daarvoor danig worden opgekrikt. Over de manier rop waren de bonden en DB het aanvankelijk niet eens. In ite instantie wilde DB 70.000 banen schrappen. ratis internetadres voor alle Duitsers 3$ ni Deutsche Post heeft grote plannen met internet. Het be- 'wil elke Duitser een gratis internetadres geven. E-vita, on- g'a deel van de Duitse posterijen, heeft krantenberichten van 12^5 e aard bevestigd. \K had databanken open staan rFRDAMVerzekeringsconcern Achmea heeft geruime tijd der toestemming in databanken van het GAK kunnen kij- Inmiddels is de toegang versperd. Het GAK erkent dat het domd slordig' is geweest. Achmea, die bedrijven aanvullen- 4,a rerzekeringen voor Ziektewet en WAO verkoopt, heeft van de lister van sociale zaken toestemming gegevens bij het GAK -)$ ontroleren. Dat betreft hoofdztikelijk inlichtingen zoals issen, bedrijfstak en de aantallen werknemers. Deze gege- izijn weliswaar via de Kamers van Koophandel te verkrij- maar de verzekeraar wilde deze natrekken bij het GAK om- deze instantie wijzigingen sneller verwerkt. >sitie banktopman Breuer wankelt ikfurt Bestuursvoorzitter R. Breuer van Deutsche Bank lijkt langste tijd te hebben gehad als topman van de grootste kvan Duitsland. G. Renner van de raad van commissarissen 5$ ifgelopen zaterdag dat Breuer niet langer kan rekenen op de 3 edige steun van de raad. Breuer zit niet meer zo stevig in het el sinds het afketsen van de fusie met Dresdner-Bank. Die maart met veel fanfare aangekondigd, had de grootste kvan de wereld opgeleverd. De bestuursvoorzitter van 6j sdner Bank, B. Walter, zei vorige week vrijdag, een dag na de 3,® endmaking dat de fusie niet doorgaat, dat hij eind deze ind vertrekt. a sprekken tussen BAe en Boeing -,9! 2,a den British Aerospace (BAe) is onderhandelingen begon- met de Amerikaanse vliegtuigfabrikant Boeing. Samen be- en ze de mogelijkheden van een fusie, zo heeft de Britse o,o it Sunday Telegraph gemeld. De beurswaarde van de twee ernemingen samen bedraagt 46 miljard euro (102 miljard aa len). Een woordvoerder van BAe heeft de berichtgeving af- aan als pure speculatie. De twee concerns werken al nauw 345 en. Ze zitten getweeën in de bouw van trainingsvliegtuigen 'tt n de ontwikkeling van vliegtuigen voor de Amerikaanse ma- H) voor werknemers woonbranche 3hem» De ongeveer 25.000 mensen die werken in en meubelzaken hebben een nieuwe CAO. De overeen- fast heeft een looptijd van een jaar van 1 april tot 31 maart u: end jaar. Een loonsverhoging van 3,6 procent gaat op 1 juli M )e Dienstenbond CNV is tevreden met het resultaat. Verder jor ouderen veel gedaan. Ze krijgen meer verlofdagen en er it een overgangsregeling voor de VUT. E)eze branche, veel te aan bijvoorbeeld woonboulevards, telt veel oudere werkne- Per 1 januari volgend jaar bestaat de mogelijkheid voor igpensioen. "i jliitsland met Fransen in snelle trein 02/ burg» Na een serie ongelukken en veel pech met de Duitse 03| r City Express (ICE) willen de Duitse spoorwegen (DB) nu snelle trein met de Franse slag. De Franse en Duitse spoor- 05/ en gaan samen een snelle trein maken, zo heeft het Duitse blad Bild am Sonntag gisteren gemeld. Een nieuwe Duitse ■trein is definitief van de baan. Directeur H. Mehdorn van zegt dat de voorbereidende onderhandelingen al zijn af- ind. De DB gaat samen met de Franse nationale spoorweg- i7,7i itschappij (SNCF) een nieuwe 'vierde generatie' hogesnel- it.8 lstreinen bouwen, die voor 2010 met 320 kilometer per uur 16 2 het Europees spoor moet zoeven. 1 irclays sluit 171 Britse kantoren 04.8: >en» De Britse Barclays Bank heeft op het platteland van Qjj Dt-Brittannië 171 kantoren gesloten. Ongeveer 40.000 men- moeten het nu zonder plaatselijke bank stellen. Volgens - lays waren de filialen niet rendabel meer. Met de posterijen qi'j; t zij een overeenkomst gesloten om alsnog banktransacties 99$ innen verrichten. rapport vooral te maken met 'de heersende mannencultuur'. Vissersvrouwen zeggen belang stelling te hebben voor een ei gen organisatie. Veertien procent van de vrouwen is mede-eigenaar van het familiebedrijf. De meesten vrouwen hebben plezier in het werk en vinden het belangrijk betrokken te zijn bij het bedrijf. Maar een kwart heeft ook een baan buitenshuis. Veel vissers vrouwen (52 procent) doen bo vendien vrijwilligerswerk. He rapport wordt donderdag tij dens een symposium in Lely stad aangeboclen aan staatsse cretaris Faber. 'Egeltjesdcins' rond EU-plan tegen belastingontduiking 2 2? anwanrooy ,4®|fi van de tien vrouwen van Eigenaren in Nederland en naast hun taak in het 37]os een °fmeer telken binnen rt59 amiliebedrijf. Drie ervan o-5' den daar meer dan acht 7981 Br week aan. Het zijn bijna taken aan de wal, of op chip als het in de haven lechts één van de onder- 16/ den werkt als visser. Vijf }'3; svrouwen vallen wel eens oóoif er een tekort aan beman- blijkt uit een onderzoek iet ministerie van land- natuur en visserij naar tol, positie en ambitie van ab«lenotes van Nederlandse .75j eigenaren. Aan het on- ek namen ruim 200 vis- '2*5f ouwen deel. Dat is zestig van het totale aantal en van eigenaren van eu- ers, boomkorkotters en lenkotters. van de aanbevelingen in 'Pport is dat deze vissers- 'en zich verenigen in een op te zetten netwerk. Nu ;e niet georganiseerd en ;n daardoor nauwelijks og tot (zee)visserijorgani- Hun zwakke positie op ;trein heeft volgens het Duitsland en Oostenrijk zijn bereid hun bankgeheim ge deeltelijk op te heffen om belastingontduiking in de Eu ropese Unie tegen te gaan. Eurocommissaris Bolkestein van fiscale zaken is enthousiast over deze doorbraak en hoopt nog voor de zomer op een akkoord over de aan pak van fiscale fraude. Groot obstakel is Luxemburg, dat vooralsnog weigert zijn bankgeheim op te geven. lissabon marc peeperkorn correspondent De EU praat al jaren zonder succes over het opsporen van spaarders die via bankrekenin gen of obligatiebezit in het bui tenland de nationale fiscus ont lopen. „Nu lijkt er eindelijk schot in de zaak te komen", verklaarde minister Zalm van fi nanciën dit weekeinde na over leg met zijn EU-collega's in Lis sabon. „ik vertrek optimisti scher dan ik arriveerde." De pas aangetreden staatssecreta ris Bos die hem vergezelde sprak over 'een egeltjesdans' tussen de EU-landen. „Ieder een is bereid te schuiven maar het blijft buitengewoon moei lijk." Hoeveel geld' er precies over de grens is geparkeerd weet niemand, maar Brusselse amb tenaren spreken van tientallen miljarden guldens. De EU wil banken verplichten de informa tie over de uitgekeerde rente door te spelen aan de belasting dienst in het land van de spaar der. Landen met een bankge heim kunnen ervoor kiezen zelf minimaal twintig procent be lasting te heffen over de op brengst van deze vermogens. Groot-Brittannië verzette zich tot voor kort tegen dit voorstel, uit wees voor een leegloop van de Londense obligatiemarkt. De Britten zijn evenwel overstag en willen de gevraagde rentegege- vens leveren, mits alle landen daaraan meedoen. Volgens Zalm en Bos accepteert Londen ook dat een aantal landen voor een beperkte periode - in de wandelgangen wordt tien jaar genoemd - het bankgeheim handhaaft. Oostenrijk toonde zich zater dag bereid de bescherming van buitenlandse bankcliënten af te bouwen. „We willen zeker on derzoeken of dit technisch mo gelijk is", aldus minister Gras- lissabon cpd op deze lijst. Het gaat met name om lagere vennootschapsbelasting en afspraken vooraf met de fiscus over de hoogte van de belasting aanslag. De werkgroep onderzoekt welke van deze maatregelen echt moeten verdwijnen. Als stok achter de deur heeft Europees Com missaris Monti (concurrentiebeleid) aangekon digd de lokkertjes desnoods als staatssteun te Nederland is onder Europese druk bereid fors te snoeien in de fiscale voordeelregelingen voor bedrijven. „Het heeft geen zin dat wij eco nomisch het zwarte schaap van de Europese Unie worden", zei staatssecretaris Bos van fi nanciën zaterdag na overleg met zijn EU-colle- Het kabinet overlegt al enige tijd met het brandmerken. In dat geval moet het financiële bedrijfsleven welke 'lokkertjes' zonder al te veel schade kunnen verdwijnen. Vorig jaar stelde een speciale EU-werkgroep een lijst op met 66 fiscale maatregelen voor on dernemingen die de concurrentie vervalsen. Nederland staat met tien regelingen bovenaan voordeel met terugwerkende kracht van tien jaar, worden terugbetaald. Minister Zalm van financiën en staatssecretaris Bos erkenden dit weekeinde dat zij Monti voor willen zijn door zelf orde op zaken te stellen. Op de werf van De Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen werd zaterdag door koningin Beatrix het marinefregat De Zevei De scheepsbouwer wordt op het ogenblik overspoeld met claims en rechtszaken. foto vlissingen anp Weer pakken donkere wolken zich samen boven De Konink lijke Schelde Groep. Bij de scheepsbouwer zijn zestig claims ingediend. Bovendien dreigen nog eens 44 rechtsza ken. De claims kunnen oplopen tot rond 200 miljoen gulden. Een woordvoerder van De Schelde wilde zaterdag niet in gaan op de tegenvallers bij het concern. Hij verwees naar het boekenonderzoek dat kandi daatkoper Damen Shipyards nu instelt naar de financiële positie van de werf. „Dat is eind deze maand afgerond. Dan staat al les op een rijtje." Wel bevestigde hij dat voor dochteronderneming Schelde Industrial Engineers Contrac tors uitstel van betaling is ver kregen. Daarmee wil het con cern schuldeisers buiten de deur houden. Volgens een inge wijde vloeit de schuldeis voort uit een wanprestatie. Een in stallatie voor de vergassing van biomassa leverde de Britse op drachtgever niet het gewenste resultaat op. Tevens spelen nog drie grote projecten een rol in de tegen vallers bij De Schelde. Het gaat om niet-maritieme opdrachten bij Thomassen Drijver, het AZN-consortium in Moerdijk Nieuw akkoord regelt verruimde aanvoer schiphol» Ongeveer 7.000 belangstellenden - onder wie dit meisje met gescheurde enkelbanden- hebben zaterdag op Schiphol de banen- en carrièremarkt van het bedrijfsleven bezocht. Meer dan vijftig bedrij ven en instellingen op en rond de luchthaven boden ruim 1.700 vaca tures aan. De Amsterdamse wethouder Krikke en Schiphol-topman Cerfontaine hadden de banenmarkt 's ochtends geopend. Vorig jaar kwamen er 10.000 belangstellenden. Het aantal werknemers op Schip hol nam in 1999 met 3,8 procent toe tot 51.000. Daarnaast zorgt de luchthaven nog eens voor ruim 50.000 banen in de directe omgeving. foto gpd evert elzinga lauwersoog gpd De aanvoer van garnalen gaat 25 procent omhoog. Vissers in Nederland, Duitsland en Dene marken voeren voortaan 2.500 in plaats van 2.000 kilo per week per schip aan. Met dat in ternationale akkoord is eind vo rige week een crisis in de garna- lensector bezworen. De afgelopen weken speelde zich op de Waddenzee en de Noordzee een soort visserijoor log af, waarbij iedereen maar raak viste. Dat leidde tot zo'n grote aanvoer bij de visafslagen, dat de prijs halveerde van zeven naar 3,50 gulden per kilo. Tot voor enkele jaren waren er helemaal geen afspraken tus sen de organisaties binnen de garnalenvisserij. In tijden van veel aanvoer werd er nauwelijks wat verdiend. Na veel vijven en Plan moet bijdragen aan oplossen armoedeval utrecht gpd Iedereen die werkt of wil werken, moet een basissalaris krijgen. Die moet 50 procent van het sociaal minimum bedragen. Wie meer geld wil hebben, moet dat bijver dienen door meer te werken. De belasting die over het loon wordt geheven, moet altijd precies 55 procent zijn. Dat idee heeft FNV bondgenoten het afgelopen weekeinde gelanceerd. De vakbond denkt dat de plan nen bijdragen aan het oplossen van de armoedeval. Dat is het probleem dat een uitkeringsgerechtigde er fi nancieel te weinig op vooruitgaat als hij gaat werken. Het plan van FNV Bondgenoten bestaat uit drie stap pen. Allereerst moeten alle mensen die werken of wil len werken een basisuitkering krijgen in de vorm van een Negatieve Inkomstenbelasting. Die moet minstens 50 procent van het sociaal minimum (bijstandsniveau) bedragen. Voor een alleenstaande zou dat uitkomen op ongeveer 500 gulden per maand. Bovenop die ba sisuitkering kan iedereen bijverdienen door simpelweg te werken. Om de basisuitkering en de vereenvoudiging van de belastingen te kunnen betalen, kan geld worden be spaard op andere potjes. „Zo kan bijvoorbeeld de ser. De Duitse minister Eichel noemde het versoepelen van de bankbescherming voor buiten landse spaarders het onderzoe ken waard. Hij benadrukte dat alle afspraken in EU-verband ook in Duitsland zullen worden nageleefd. Zalm prees Engeland, Oos tenrijk en Duitsland voor het loslaten van hun 'dogmatische opstelling'. Luxemburg is voor lopig nog niet zover. Het bank geheim is hecht verankerd in het Groothertogdom en de kurk waarop de economie drijft. Het kleinste EU-land heeft één keer eerder zijn vetorecht gebruikt: in 1989 over exact hetzelfde on derwerp. Alleen als ook de rest van de wereld - Zwitserland voorop - de geheimhouding bij banken opheft, is Luxemburg bereid mee te gaan. Zalm noemde de reactie van Juncker toch minder hard dan verwacht. „Het was geen kei hard 'nee' meer, wat tot nog toe wel het geval was". Gehoopt wordt nu dat in juni een ak koord over de aanpak van be lastingfraude wordt bereikt, een jaar later dan gepland. Bankpartner Telefonica vindt Endemol te duur barcelona henk van den boom correspondent Endemol is de twistappel ge worden van het Spaanse tele- combedrijf Telefonica en zijn recente fusiepartner, de bank BBVA. De bankiers vinden na melijk dat telefoonbaas Juan Villalonga veel te veel geld (12 miljard) voor het Nederlandse tv-bedrijf wil neertellen. BBVA heeft geweigerd de aandelenuitgifte te fiatteren die voor de financiering noodzake lijk is. Telefonica is het absoluut oneens met de bankiers en meent dat Endemol het geld dubbel en dwars waard is. Door de wrijvingen zijn de fusieplannen tussen de Spaan se bank en Telefonica voorlopig in de ijskast gezet. Heineken stopt met langdurige afnameplicht zoeterwoude anp Bierbrouwer Heineken schrapt de verplichting voor eigenaren van horeca gelegenheden om langdu rig merken van het concern af te nemen. Vanaf vandaag hebben alle nieuwe con tracten een opzegtermijn van twee maanden. De be staande contracten worden tot eind volgend jaar gelei delijk vervangen door de nieuwe versie! 's Lands grootste brou wer begon in de jaren '80 met het financieren van horecazaken, gekoppeld aan vijf- of tienjarige con tracten voor de levering van eigen drankmerken. Nieuwe Europese regels schrijven echter per 1 juni liberalisering van de bier markt voor. Heineken blijft wel finan cieren of ondersteunen, uiteenlopend van het plaat sen van een tapinstallatie tot het lenen van geld voor de inrichting. Maar de eige naar is vrij om bier van een andere brouwer af te ne men. In het geval een eige naar overstapt naar een an dere brouwer, gebeurt dat volgens een woordvoerder „niet met onze spullen en niet met bij ons geleend geld". De eigenaar moet dus de schuld bij Heineken inlossen, bijvoorbeeld door overdracht daarvan aan zijn nieuwe brouwer. Heineken belevert 25.000 van de naar schatting 45.000 horecagelegenheden in ons land. Met ongeveer 12.500 zaken heeft de brou wer een of andere regeling. Het concern beheerst on geveer de helft van de bier markt, inclusief de verkoop in bijvoorbeeld supermark ten. De bierbrouwer gaat er niet vanuit nu veel terrein te moeten prijsgeven. Want het vertrouwen in de eigen kwaliteit is groot. „We heb ben drie sterke pijlers: onze service, we voeren sterke merken en we hebben een goede relatie met de onder nemers." en een in Abu Dhabi. Met dat laatste zou 73 miljoen gulden zijn gemoeid. W. Dijkhuizen van FNV Bondgenoten vreest dat de situ atie voor De Schelde opnieuw moeilijker wordt. „Elke keer weer dreigt door gebrek aan daadkracht van alle partijen het concern dieper in de put te worden getrokken. Het perso neel zit dan met de gebakken peren." zessen konden onder voorzit terschap van visserijvoorman Martin H. Loos uit Lauwersoog afspraken worden gemaakt, zo dat er sprake was van een marktregulerende aanvoer. Een schip zou per week maximaal 2.000 kilo garnalen aanvoeren. Enkele vissers hielden zich niet aan die afspraak waarna anderen volgden en de aanvoer op de visafslagen steeds verder toenam. De extra aanvoer zorgde voor veel emotie op de kade. Colle ga-vissers gooiden de ruiten van de kotters die de vangstli miet overtraden. Loos: „Vissers konden eikaars bloed wel drin ken". Na internationaal overleg is nu besloten de vangst iets te ver ruimen. Alles wat de vissers meer vangen dan 2.500 kilo per kotter, wordt vernietigd. huursubsidie op de helling en de hypotheekrenteaftrek worden aangepakt", aldus Kris Douma, hoofd van de beleidsafdeling van FNV Bondgenoten. Werknemers moeten door CAO's beschermd worden tegen werkloosheid en arbeidsongeschiktheid. „Daarin kunnen we afspraken maken over aanvullende WW- en WAO-uitkeringen." Het is dan wel nodig dat voor iedere sector CAO's worden afgesloten. Nu worden er nog veel CAO's afgesloten per onderneming. Alles wat niet in de CAO wordt vastgelegd, kan de werknemer zelf regelen. „Denk bijvoorbeeld aan pensioenvoorzie ningen." BART BRUGGEMAN Leeftijd: 50 Beroep: Voorzitter van de CNV Industrie- en Voedingsbond Burgerlijke staat: getrouwd Kinderen: 3 jongens (23, 21 en 12 jaar) en een dochter (19) Auto: Toyota Avensis den haag sylvia marmelstein Bart Bruggeman behoort tot de grote groep Nederlanders die vecht tegen de overtollige kilo's. Hij heeft zelf wel enig idee hoe dat komt: „Ik heb een beroep waarbij ik een groot deel van de dag zittend doorbreng. Ik krijg dus weinig lichaamsbeweging, waardoor de kilootjes er moei lijk af gaan", zegt de voorzitter van de CNV Industrie- en Voe dingsbond, de grootste CNV- bond. De slechtste uitgave die hij ooit heeft gedaan hangt samen met een poging om af te vallen. „Ik had vol enthousiasme een. ho metrainer gekocht. Dan ver dwijnen de kilo's als sneeuw voor de zon, dacht ik. Maar ik heb er nog nooit op gefietst. Ik kom er gewoon nooit toe." Ook in zijn vakantieweken is Bruggeman niet op de home trainer te krijgen. Dan geniet hij namelijk van zijn caravan, de beste aankoop die hij ooit heeft gedaan. „Het w^s een tweede handsje voor 8.000 gulden en hij is werkelijk geweldig. Hij is van een of ander Duits merk, Knaus. Voordat ik 'm kocht, had ik er nog nooit van ge hoord. Maar hij is oerdegelijk. Nog nooit is er iets aan kapot gegaan. Erg belangrijk, want ik heb twee linkerhanden." Bruggeman vindt de caravan vooral fijn omdat er geen toe ters en bellen aan zitten. „Het is een hele gewone. Echt iets voor mij. De meeste mensen willen per se een caravan met een ei gen toilet. Dat vind ik maar on- foto gpd roland de bruin zin. Ik ben nog nooit een cam ping tegengekomen zonder we's." Als de bondsvoorzitter met de caravan op pad gaat, gaan meestal zijn vrouw en jongste zoon mee. „Die vinden de vrijheid die zo'n caravan geeft ook heerlijk. Je kunt lekker van plek naar plek reizen zon der dat je steeds hotels moet boeken. Vorig jaar zijn we er mee door Kroatië gegaan. Dat was geweldig." Lang in de auto zitten vindt Bruggeman helemaal niet erg. „Maar je moet wel naar iets leuks kunnen luisteren." Van daar dal hij net een cd van Sting ('A brand new day') heeft gekocht. „Perfecte muziek voor onderweg. Als bondsvoorzitter zit ik vaak in de auto en om nou de hele tijd naar radio 1 te moe-- ten luisteren. Je hoort vaak vier keer hetzelfde nieuws." Een echte financiële tip heeft Bruggeman niet. „Maar ik zou wel iedereen willen aanraden zijn zaakjes goed te regelen, zo als een overlijdensverzekering." Bruggemans vader is onlangs overleden. „Hij had alles keurig netjes geregeld. Dat was heel fijn voor de familie. Dat je je op zo'n moment niet met het rege len van de begrafenis en hel geld hoeft bezig te houden." Geld vind de bondsvoorzitter bijzaak. „Ik vind het afschuwe lijk als mensen helemaal op gaan in geld. Zeker als ze 's ochtends meteen de beurspagi- na openslaan om te kijken of ze nog wat hebben verdiend. Ik zou zelf ook nooit aandelen ko pen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7