Griekse socialisten winnen op nippertje Buitenland Midden-Europa kampt met wateroverlast Rellen na frauduleus geachte zege Fujimori CDU wil eindelijk weer aan de slag Momcilo wilde niet dat z'n moeder vliegen doodde DAG 10 APRIL 2000 kNDA e Presse ANP Algen cisten steken zwarte Brit in brand gf£. Blanke Britse jongeren hebben in een dorp in Oxford- een zwarte man in brand gestoken. De man raakte lichtge- d. De politie spreekt in de Britse krant The Guardian van „•acistische aanval. Het 17-jarige slachtoffer wandelde vrij- midden in de nacht na een feest naar huis, toen er een auto t hem stopte. Uit het voertuig stapten vijf jongeren, die eerst uitscholden. Daarna besprenkelden ze hem met ben die ze vervolgens aanstaken. De trui van de man vloog 3ij in brand. In paniek wist het slachtoffer het kledingstuk trekken. Het incident roept herinneringen op aan de gru- ke moord op de zwarte musicus Michael Menson in 1997 nden. Hij kwam om na in brand te zijn gestoken door ra il. Vier maanden geleden belandden drie van de daders roor in de gevangenis. edselhulp via Eritrea naar Ethiopië jEN- Eritrea heeft toestemming gegeven om via zijn grond- ;d voedsel naar het buurland Ethiopië te brengen, waar acht miljoen mensen de hongerdood dreigt. De twee lan ceren al twee jaar oorlog met elkaar. President Afwerki van ea stemde in het weekeinde in met het instellen van een dor door zijn land. Eerder eiste hij nog dat het voedsel het ipische leger onder geen beding mag bereiken. Een derge- voorwaarde stelde hij nu niet. Ethiopië heeft zelf geen ver ingen naar zee. Het is daarom volledig aangewezen op zijn landen. Sinds het conflict met Eritrea uitbrak, gebruikt ipië de havens van Djibouti. Maar de wegen daar naartoe :o slecht dat het vervoer van voedsel te veel tijd kost. Ook eg naar de haven van Berbera in Somalië is moeilijk te be- euw bestand Congo afgekondigd asa De presidenten van Angola, Namibië en Zimbabwe risteren in Kinshasa achter gesloten deuren met hun Con- ;e ambtgenoot Laurent-Désiré Kabila bijeengekomen. De top kwam een dag na de bekendmaking van een nieuw be- i bijeen in de Ugandese hoofdstad Kampala. Daar kwamen rijdende partijen, inclusief drie Congolese rebellenbewe- en, zaterdag overeen dat er vanaf 14 april niet meer wordt chten. De partijen zijn aan de ene kant de rebellen in oos- en midden Congo, die worden gesteund door Rwanda en ïda en aan de andere kant Kabila's regime, dat wordt ver- gd door troepen uit Angola, Zimbabwe en Namibië. De nigde Naties willen een vredesmacht van 5.500 man naar >o sturen, maar alleen als de partijen ophouden met vech ten eerder bestand bleef zonder feitelijke betekenis. 5 willen snel diplomaat in Belgrado' en-washington De Verenigde Staten willen mogelijk al in een diplomaat in Belgrado stationeren. Dat meldt The Sun- Times op basis van diplomatieke informatie uit Washing- Vrijdag reageerden de VS nog woedend op de benoeming Australië van een nieuwe ambassadeur in de Joegoslavi- hoofdstad. De VS behandelen Joegoslavië als een paria, en jen hun betrekkingen met het land verbroken vóór de 0 het land vorig jaar maart aanviel. Niet alle bondgenoten oorlog deden hetzelfde. Washington meende aanvanke- at Milosevic uit de gratie zou raken. Hij is evenwel nog Is aan de macht, en heeft met succes toenadering gezocht hina. Dat verontrust de Amerikanen. Washington probeert om nu met hulp van Griekenland en Rusland een verbin- sman in Belgrado te krijgen. ankrijk keurt meisjes voor dienst ii Voor het eerst is zaterdag in Frankrijk een lichting meis- pgekomen voor de verplichte militaire keuring. In tegen- ng tot de 7.765 over het algemeen weinig enthousiaste 17- jongens kijken de 7.740 meisjes positief aan tegen de rol de strijdkrachten in de maatschappij. De keuring, die een duurt, is ook bedoeld om een beeld te krijgen van de ge- Iheidssituatie en het opleidingsniveau van de Franse jeugd, besloot in 1998 de dienstplicht stapsgewijs af te schaffen, de keuring blijft, en is nu ook verplicht voor meisjes. Na ip krijgen de jongeren een papier waarop staat dat zij naar euring zijn geweest. Dat certificaat moeten zij overleggen urn eindexamen op de middelbare school te doen, voor rijexamen of om een overheidsbaan te krijgen. »fi Annan wanhoopt over Afrika ieni De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, de nees Kofi Annan, is 'vertwijfeld' over de leiders in Afrika en de traagheid van de lidstaten van de VN. In een gisteren in len gepubliceerd interview zegt Annan dat hele regio's in rereld, in het bijzonder in Afrika, volkomen zijn uitgesloten de globalisering. Annan erkent dat de ondermaatse kwali- ran de Afrikaanse leiders hem grote frustraties oplevert, lis uitermate deperimerend om te zien welke ellende ze hun volk hebben uitgestort", aldus Annan. Maar ook de ;re VN-lidstaten krijgen er van langs. „Ze zeggen allemaal :e de VN willen versterken en hervormen, maar het is zo ilijk ze in beweging te krijgen. Ik heb nog voorstellen uit op tafel liggen die nooit ter sprake komen. Ik krijg er niet antwoord op", klaagt Annan in The Sunday Times. aëlische president wil eerder weg ALEM' De Israëlische president Ezer Weizman, wiens repu- zvvaar te lijden heeft gehad door een corruptieschandaal, 'ervroegd aftreden. Hij zei gisteren in een vraaggesprek met igerradio dat hij voor het einde van zijn ambtstermijn, die 003 loopt, weg wil. Weizman staat onder zware druk om op appen, sinds hij in januari toegaf dat hij tijdens zijn periode Wlementslid en minister tussen 1988 en 1993 giften van r dan 600.000 gulden had aangenomen van de Franse za- man Sarousi in ruil voor mogelijke gunsten. Hij zou die gif- niet aan de belastingen hebben gemeld. Bovendien had hij neveninkomsten als parlementslid openbaar moeten ma- Het ziet er wel naar uit dat Weizman niet zal worden ver- d. De speciale onderzoekscommissie die de zaak heeft be- eerd, liet donderdag weten dat zij vindt dat de affaire geen rechtelijke gevolgen hoeft te hebben. ipositie Bosnië ikt flink winst voRtr Boedapest Delen van Midden-Europa kampen met wateroverlast. In Hongarije, Roemenië, Polen en Joegoslavië zijn rivieren gezwollen en buiten hun oevers getreden als gevolg van regenval en overvloedig smeltwater uit de bergen. De ergste overstromingen doen zich voor in het oosten van Hongarije. De Hongaarse regering heeft delen van het land tot rampgebied verklaard vanwege over stroming van de Tisza en een aantal kleinere rivie ren. Saraszadany behoort tot de Hongaarse plaat sen die kampen met overstromingen. Boeren bren gen hun vee in veiligheid. Minister Katona van wa terbeheersing, die de maatregelen ter bestrijding van de watersnood coördineert, heeft gezegd dat rivierdijken over een lengte van 2.780 kilometer moeten worden versterkt. FOTO EPA LASZLO VECH Gysi stapt op, Lafontaine wil weer in politiek Fractieleider Gregor Gysi van de Duitse PDS (ex- communisten) legt zijn functie komende herfst neer. Hij zei dat gisteren, nadat het PDS-congres was uitgelopen op een overwinning voor de ortho doxe krachten in de partij. Na het besluit van Gysi en het vrijdag aangekondigde terugtreden van voorzitter Lothar Bisky verkeert de partij in een die pe crisis. De hervormingsgezinde vleugel, waartoe Gysi behoort, leed zaterdag een nederlaag toen een ruime meerderheid zich uitsprak tegen een voor stel van de partijtop om in te stemmen met Duitse deelname aan VN-vredesmissies. Waar Gysi de pijp aan Maarten geeft, denkt SPD'er Oskar Lafontaine juist aan terugkeer in de politieke arena. De oud-minister van financiën maakte gisteren zijn excuses voor zijn plotselinge vertrek, vorig jaar. Op het congres van de Saarland- se SPD-afdeling zei Lafontaine dat hij weer een ac tievere rol binnen de partij nastreeft. Sjevardnadze wint fors TBILISI Rtr-DPA Het Georgische staatshoofd Edoeard Sjevardnadze heeft de presidentsverkiezingen in zijn land met overtuigende meerderheid gewonnen. Na telling van 81 procent van de stemmen, heeft Sjevardnad ze ruim 82 procent van de stemmen vergaard, zo werd vanochtend gemeld. Zijn belangrijkste tegen stander, Dzjoember Patiasjvili, zou op 17 procent uitkomen. De opkomst was hoog genoeg om de geldigheid van de stembusgang te verzekeren. Twee uur voor de sluiting van de stemlokalen was volgens de kies commissie 64,7 procent van de kiezers komen stemmen. Uiteindelijk zou 70 procent van de Geor- giërs hebben gestemd. De tegenstanders van Sje vardnadze hadden gehoopt dat de opkomst onder de 50 procent zou liggen, waardoor een tweede ronde nodig zou zijn. f Parlementsverkiezingen thriller tot laatste moment De Griekse socialisten hebben de gisteren gehouden parlementsverkiezingen gewonnen. Maar de voorsprong van de regerende Pasok-partij was zo klein dat de win- naarslach van premier en partijleider Kostas Simitis die van de spreekwoordelijke boer met kiespijn was. Oppo sitiepartij Nieuwe Democratie (ND) bleef op bijna negen miljoen kiesgerechtigden slechts 0,6 procent achter. ATHENE HANS GELEUNSE CORRESPONDENT de meerderheid van de drie honderd parlementszetels. Maar die is teruggelopen van 52 Dankzij het Griekse kiesstelsel, naar 31. Oppositieleider Kostas dat de grootste partij beloont Karamanlis sprak daarom van met restzetels, behoudt Simitis een 'morele overwinning' van zijn partij. Nog nooit in de Griekse par lementaire geschiedenis was er sprake van zo'ri fotofinish. Pei lingen direct na het sluiten van de stembureaus spraken elkaar tegen: drie ervan voorspelden ND-leider Karamanlis als win naar, twee andere de socialisti sche Pasok van premier Simitis. In Athene gingen supporters van beide partijen de straat op om de overwinning te vieren. De situatie - met de verkie zingshoofdkwartieren op min der dan een kilometer afstand in het centrum van de stad - raakte oververhit door het be sluit van minister van binnen landse zaken Koumandos om geen uitslagen te melden tot een van beide partijen een dui delijke voorsprong nam. In Thessaloniki rukte de oproer politie uit om gevechten tussen partijsupporters te voorkomen. Vooraf was voorspeld dat de communistische KKE, met elf van de 300 parlementszetels derde van het land, zou kunnen profiteren van de ruk naar rechts die Pasok onder leiding van Simitis heeft gemaakt. Maar de KKE wist het resultaat van vier jaar geleden niet te ver beteren. Griekenland is meer dan ooit een twee-partijenstaat geworden. Een links-socialisti sche splinter haalde de kies drempel van drie procent niet. Premier Simitis heeft in de verkiezingsstrijd benadrukt dat Griekenland met onderhande lingen over toetreding tot de Europese Monetaire Unie voor de boeg zich geen regeringswis seling kan permitteren. Kara manlis legde juist het accent op de vernieuwing die de Griekse politiek na een lange periode van Pasok-macht nodig zou hebben. Karamanlis zelf heeft geen enkele bestuurlijke erva ring. Opvallend aan de campagne was dat de buitenlandse poli tiek - de relaties met Turkije en de Europese Unie, de NAVO- presentie in Kosovo - nauwe lijks een rol speelde. De partijen gingen elkaar te lijf over bin nenlandse problemen als werk loosheid en pensioenen. Tumultueuze verkiezingen Peru LIMA AFP-ANP-Rtr President Fujimori lijkt in Peru af te stevenen op de overwin ning in de eerste ronde van de presidentsverkiezingen. Maar aanhangers van zijn rivaal Tole do nemen geen genoegen met deze uitslag. Volgens hen is er gisteren op grote schaal gefrau deerd. Ook waarnemers zien daarvoor aanwijzingen. In de hóofdstad Lima kwam het van ochtend (Nederlandse tijd) tot een treffen tussen Toledo-aan- hangers en politie. Nadat de stemlokalen waren gesloten, leek Toledo als win naar uit de bus zou komen. Maar later bleek Fujimori toch de meeste stemmen te hebben gekregen. De definitieve uitslag wordt pas over enkele dagen verwacht. Sympathisanten van Toledo reageerden woedend en begon nen een demonstratieve mars naar het paleis van Fujimori. Daar raakte de politie slaags met de betogers en gebruikten agenten traangas om hen uit een te jagen. De menigte riep leuzen als 'fraude' en beschul digde Fujimori van geknoei. Volgens de onafhankelijke or ganisatie Transparencia kan Fujimori rekenen op 48,7 pro cent van de stemmen, Toledo op 41 procent. Met deze uitslag Duitse conservatieven congresseren Aanhangers van Alejandro Toledo koelen in Peru hun woede op het hek v nen dat president Fujimori verkiezingsfraude heeft gepleegd. moet er juni opnieuw worden fraudeerd. gestemd. Alleen als een kandi- Politici van de oppositie spra- daat in de eerste ronde meer ken gisteravond direct van frau- dan 50 procent haalt, blijft een de toen bleek dat de voorspelde tweede ronde achterwege, winst van de voormalige We- Waarnemers menen dat Toledo reldbank-econoom Alejandro in de tweede ronde een goede Toledo als sneeuw voor de zon kans maakt, tenzij er wordt ge- verdween. Volgens de Neder landse waarnemer F. Timmer mans is fraude moeilijk aan te tonen. Het PvdA-Kamerlid meent wel dat er veel redenen zijn om aan een eerlijke gang van zaken te twijfelen. Zo wer den kiezers bij stembureaus ge ïntimideerd door militairen. Ouders van Krajisnïk leven in Pale tussen hoop en vrees democratische test' moes- gemeenteraadsverkiezin- ijn die zaterdag in Bosnië ■n gehouden. De uitkomst ^vegend positief. De mul- ische sociaal-democrati- oppositiepartij SDP heeft winst geboekt, vooral op itionalistische moslimpar- 'A. Maar in gebieden die 1 door Kroaten of Serviërs en bewoond, scoren de op •he basis georganiseerde en nog steeds het best. gematigde SDP be- 'wt zichzelf als winnaar. as secretaris-generaal Pilipovic heeft zijn partij hoofdstad Sarajevo en de f Tuzla en Zenica meer 50 procent van de stem- PALE HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Op de dag van de Bosnische ge meenteraadsverkiezingen zit het bejaarde echtpaar Krajisnik treurig in het rommelige keu kentje van hun appartement in Pale, het bolwerk van de Bosni sche Serviërs. Echt enthousiast om naar de stembus te gaan zijn Sretko (82) en Milka (75) niet. Ze hebben wel iets anders aan hun hoofd. Vorige week maandag werd hun zoon, Momcilo Krajisnik, gearresteerd door de NAVO-vredesmacht en afgevoerd naar Den Haag. Op verdenking van oorlogsmis daden tegen Bosnische mos lims zit de Servische top-politi- cus en vriend van Radovan Ka radzic in de gevangenis van Scheveningen. „Niets interes seert me meer sinds ze mijn zoon hebben afgevoerd", zegt zijn moeder Milka Krajisnik. „Wat moeten we nu? We zijn droevig en ongelukkig." Milka wijst op het gebarsten glas van het keukenraam. „Ka pot gegaan tijdens de arresta tie", zegt ze, „en dat is niet het enige. De deur hebben ze opge blazen met een bom, er is veel kapot." Na enig aandrihgen gaat ze voor naar de kamer waar haar zoon om half vier 's ochtends uit z'n bed werd ge haald. Nou ja, bed: Krajisnik, de rechterhand en opvolger van Karadzic, blijkt te hebben gesla pen op een uitklapbankje. „Hij werd op de grond gegooid en geboeid afgevoerd", vervolgt Milka. Inmiddels heeft ze de ka mer weer op orde. Over het uit klapbankje ligt een deken, aan de muur hangen twee Servisch- orthodoxe kruisen. „Mijn zoon is absoluut niet schuldig", meent Milka. Vader Sretko, die dezelfde karakteris tieke wenkbrauwen heeft als zijn zoon, knikt instemmend. „Hij heeft nooit de wapens op gepakt, nooit een uniform aan gehad." Om de onschuld van haar zoon te benadrukken zegt zijn vrouw: „Ik wilde nog wel eens een vlieg dood slaan, maar dan zei Momcilo altijd tegen me: 'Moeder, niet doen'." Of de aanhouding van hun zoon de opmaat is voor de ar restatie van de belangrijkste verdachte, voormalig huis vriend Radovan Karadzic, weet het echtpaar niet. Milka: „Momcilo was niet de enige vriend van Radovan. Die had er honderden". Milka blijkt niet erg te spreken over Karadzic. „Laat ze Radovan pakken als het mogelijk is. Ze hebben onze zoon gearresteerd, terwijl Rado van hem op tijd gesmeerd is", zegt ze verbittercj. Krajisnik kon worden gepakt omdat er een geheime aan klacht tegen hem was uitge vaardigd door het Haagse oor logstribunaal. Hierdoor wist Krajisnik niet dat hij werd ge zocht en leidde hij een normaal leven. Karadzic echter werd in 1995 publiekelijk aangeklaagd door het tribunaal, waarna hij onderdook en al drie jaar niet meer in het openbaar is gezien. „Wij wisten helemaal van niets", zegt Milka, „dat is niet eerlijk." Het enige wat de ou ders van Krajisnik kunnen doen, is hopen dat Momcilo ooit terugkeert. „Wij zijn hier achtergebleven zonder een di nar, met drie kinderen van hem. We huilen de hele dag, we weten niet wat we moeten doen." De telefoon gaat. Het is hun tweede zoon die in Belgrado woont. Of ze het nog volhou den, wil hij weten. „Het gaat", zegt Milka. Ondertussen schenkt vader Sretko een glas jenever in. „Waarschijnlijk gaan we zo meteen toch nog stem men", beweert Milka als ze de hoorn heeft neergelegd. Nu ze hun zoon kwijt zijn, kunnen ze niet meer doen dan stemmen op zijn partij, de Servische De mocratische Partij (SDS). Veel kunnen de verkiezingen het echtpaar echter niet schelen. „Politiek interesseert ons maar weinig", zegt Milka. „We willen onze zoon terug." BERLIJN PETER VAN NUUSENBURG CORRESP.ONDENT Angela Merkel zal als eerste vrouw en eerste politicus uit de voormalige DDR tot voorzitter van een Duitse volkspartij wor den gekozen. Helmut Kohl zal voor het eerst sinds tientallen jaren niet aanwezig zijn op een CDU-congres. Dat is, in twee zinnen samengevat, de vernieu wing van de CDU die deze week z'n beslag krijgt. In Essen wordt vandaag en morgen definitief afscheid ge nomen van het tijdperk-Kohl. De ooit almachtige oud-voor zitter en bondskanselier zal bij een aantal van de duizend afge vaardigden nog gevoelens van sympathie en nostalgie oproe pen, maar de meeste zullen on getwijfeld opgelucht zijn dat Kohl gaat doen wat veel uitge rangeerde politici doen: zijn memoires schrijven. Hij heeft met het zwart-geldschandaal zo'n ravage aangericht dat het de CDU waarschijnlijk jaren kost om weer een geloofwaardi ge regeringspartij te worden. Angela Merkel (45) zal leiding moeten geven aan die repara tiewerkzaamheden. De nieuwe voorzitter is de afgelopen maanden door de partijbasis naar het leiderschap toege juicht. De voormalige algemeen secretaris is niet belast door schandalen en affaires en is daarom uitgegroeid tot de hoop van de partij. Van haar worden wonderen verwacht: de partij reorganiseren, het kader nieuw elan in blazen en de oppositie tegen de rood/groene coalitie van kanselier Schroder aanvoe ren. Voor een domineesdoch ter, die van huis uit niet in won deren kan geloven, wordt dat een hele klus. Ze zal aan de slag gaan in de wetenschap dat de achterban haar steunt en haar rivalen handenwrijvend wachten op de eerste fouten en tegenslagen. Merkel wordt door de partijelite alleen geaccepteerd, omdat er geen alternatief is. Roland Koch, de partijleider en premier in de deelstaat Hessen, was normaal gesproken de nieuwe sterke man geworden. Hij is jong (43), uitgesproken conser vatief, succesvol en had de ze gen van de CDU-bonzen. Maar hij had gelogen over zijn rol in het zwart-geldschandaal en is voorlopig in de luwte gepar keerd. Als Merkel de overgangs figuur wordt die het partijestab lishment bijna hoopt dat ze is, dan is Koch de man voor de toekomst. Het bezwaar van de grijze man nen tegen Merkel is dat nie mand weet waar ze voor staat en dat ze 'dus' te liberaal is. Ze put zich tot nog toe inderdaad vooral uit in vaagheden, maar dat is vermoedelijk tactiek. Ze zal niet gelijk haar stempel op de partij willen drukken. Ver nieuwing moet in voorzichtige doses worden toegediend. De partij heeft vooral behoefte aan rust en wil niet met een shocktherapie op stang worden gejaagd. Dat een vrouw partij leider wordt, is voor velen voor lopig al genoeg vernieuwing. Het motto van het congres is 'ter zake' en dat duidt er op dat de CDU na alle turbulentie wil terugkeren naar de 'politiek van alledag'. De regering moet wor den aangepakt, er moeten weer standpunten worden bepaald en de kiezers moeten er van overtuigd worden dat de CDU de er weer bovenop is. De eerste test is volgende maand, als in de deelstaat Noordrijn-Westfalen verkiezin gen worden gehouden. CDU- kandidaat Rüttgers heeft voor zijn campagne een weinig fris thema uitgezocht. De regering- Schroder wil in verband met het tekort aan informatietech nici (it'ers), hulp uit India ha len. Rüttgers trekt hiertegen ten strijde met de platte leus 'Kin der statt Inder' (kinderen in plaats van Indiërs). Dat is, be zweert Rüttgers, niet tegen de Indiërs gericht, maar een voor stel om kinderen vertrouwd te maken met de computer. Ook in zijn eigen partij gelooft bijna niemand dat, maar omdat men vermoedt dat die slogan de kans op succes vergroot, blijft tegenspraak uit. Ook van Mer kel. In Essen, dat in Noordrijn- Westfalen ligt en in verband met die verkiezingen als plaats voor het congres is gekozen, zal Rüttgers ook niet veel kritiek krijgen. De gelederen moeten worden gesloten, de leiders be jubeld en het verleden begra-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5