Britse regering vraagt harde aanpak hooligans joudbruine vinken De nieuwe Werkpocket 0.99 Binnenland Genieten van de zon Subsidie voor werkgever bij doorbetalen ouderschapsverlof 'Voorstellen De Graaf veranderen in feite niks' Plannen D66-leider vallen niet in vruchtbare aarde WDAG 10 APRIL 2000 irpschef: Alle tbs'ers in DNA-bank _£HTDe erfelijke gegevens (DNA) van alle delinquenten die lil ;n tbs-kliniek verblijven, moeten worden opgeslagen in een ;ii raai gegevensbestand. Dat wil de Utrechtse politiekorps- ec Vogelzang. Misdrijven kunnen zo sneller worden opgelost, irsc nt de korpschef, die voorzitter is geworden van het beraad jIs hoofdcommissarissen. Een nieuwe wet maakt het mogelijk d gf ïeer gevallen DNA af te nemen van verdachten. De DNA-da lei ink kan sneller worden gevuld als de erfelijke eigenschap van alle tbs'ers worden ingevoerd, aldus Vogelzang. uter overreden door tractor ijkv 5tc )ten Een tweejarig meisje uit het Brabantse Ulicoten (ge- ge !nte Baarle-Nassau) is zaterdag om het leven gekomen toen 3t I; oor een tractor met aanhanger werd overreden. Het onge- Che jebeurde op het erf van de boerderij aan de Chaamseweg 3kei [het kind woonde. jdelijke slalom op overweg issen Het treinverkeer tussen Utrecht en Amsterdam is za- ig drie uur ontregeld geweest door een ongeval op een weg bij Maarsen. Een auto zigzagde, nadat een andere trein gepasseerd, om de gesloten halve bomen heen en werd ge- *3 en door een intercity. De twee inzittenden van de auto, 20 2 jaar, overleefden het niet. De NS zette bussen in en liet aantal intercity's omrijden via Hilversum. in vakantiehuisje vermoord :n In een vakantiehuisje op het bungalowpark van Bos- Hoeven is gisteren een 22-jarige Ier doodgestoken. Een genoot van het slachtoffer is aangehouden. De politie werd aarschuwd door bewoners van een nabijgelegen vakantie- JN biedt ledenbestand aan jrsum De omroep BNN heeft vandaag haar ledenbestand iet Commissariaat voor de Media aangeboden. De 'jonge' oep had hiervoor een speciale feestbus gehuurd, waarmee a(te voltallige BNN-personeel bij de voorzitter van het Commis- lat, H. Koetje, langsging. BNN begon in september 1998 met ant' uitzendingen op radio en televisie. Om na augustus 2000 6 te mogen gaan met uitzenden, moest BNN op 31 maart jl. 000 leden hebben. Op dit ogenblik heeft de omroep ruim 000 leden jtendc hond afgemaakt irechT' De hond die donderdagmorgen op een schoolplein /P™ ordrecht zeven scholieren en een lerares aanviel, is afge- ikt. Dat gebeurde op last van de officer van justitie. De d, een Amerikaanse Stafford terriër, stond bekend als agres- Het dier ontsnapte toen een deurwaarder bezig was een 36- ;e vrouw uit haar woning te zetten, en viel de scholieren en irares aan. Ze moesten voor behandeling naar het zieken- De hond had al eerder kinderen gebeten. iderzoek contract Pfizer itugaal De Inspectie voor de Gezondheidszorg bekijkt of contract dat het Amerikaanse farmaceutische bedrijf Pfizer ings sloot met het psychiatrisch ziekenhuis Delta in het 1-Hollandse Poortugaal, door de beugel kan. Pfizer betaalt ïstelling de komende drie jaar een ton. De inspectie gaat :n of het contract binnen de wet valt. „Gunstbetoning mag dö rincipe niet, alleen onder strikte voorwaarden. Er mag in elk nie d geen sprake zijn van beïnvloeding", zegt een woordvoer- /an het ministerie van volksgezondheid. e;(ie mensen vast na dood man md vo: |N_* De politie heeft zaterdag vier mensen gearresteerd na k v! ood zaterdagochtend van een 36-jarige man uit Geleen. Het Kee htoffer is vermoedelijk om het leven gebracht in een woning iver laarna in de bagageruimte van een auto gelegd. Gistermid- zond justitie een van de vier aangehouden personen, een tienjarig meisje dat ook in het huis woonde, heen. De poli- chri rerd telefonisch getipt over de gewelddadige dood van de ngl i. and op Strabrechtse Heide i/at' ring eren» In het natuurgebiechde Strabrechtse Heide in Some- heeft gisteravond een grote brand gewoed. Volgens de ïdweer stond ongeveer een vierkante kilometer bos en hei rand. Rond half twaalf was het vuur onder controle. Hoe >t de schade is aan het natuurgebied, kon de brandweer niet ;en. Het vuur werd bestreden door onder meer de brand de rkorpsen uit Somerèn, Heeze, Deurne, Geldrop en Mierlo. [nd Ons recept t/m woensdag: ChPrei, kort afgesneden vanASS voor 0.99 CftRundervinken 100 gram A99~ 1.39 van lft5fr voor 13.50 Maggi rundvleesjus vloeibaar, fles 210 ml 3 vanA99- voorO.yy Serveertip: zoetzuur het lekkerst. Stoof de prei langzaam gaar in een'bodempje water, verrijkt met een scheut witte wijnazijn, een theelepeltje suiker en een klontje roomboter. En onze lekker beleg# boterham: 3 halen, 2 betalen: ChKnipbrood 3 broden naar keuze CIO vanJrTT voor 0.10 OU Gekookte Gelderse worst 100 gram van A65" Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de AH Bonus kaart t/m 12 april a.s. Staatssecretaris voor voetbalzaken tevreden over voorbereidingen op Euro 2000 De Britse regering vraagt de Nederlandse en Belgische politie hard op te treden tegen Engelse fans die zich tij dens Euro 2000 misdragen. De Britse staatssecretaris voor voetbalzaken, Lord Bassam toonde zich zaterdag tijdens een kort bezoek aan Eindhoven, waar Engeland op 12 juni tegen Portugal de eerste wedstrijd speelt, te vreden over de lokale voorbereidingen. Engeland alle informatie, hulp en advies geven die nodig zijn. Ik verwacht geen grote moei lijkheden, maar eventuele hooligans moeten direct wor den opgepakt en berecht. In Nederland of Engeland maakt niet uit, dat is aan de Neder landse politie om te beslissen." eindhoven gpd Bassam sprak in Eindhoven met burgemeester Welschen en Euro-coördinator Van Bokho ven van de Eindhovense politie. „De samenwerking tussen de Engelse en Nederlandse politie is intensief. Wij zullen vanuit Bassam heeft een zware week achter de rug. Na de rellen in Istanboel waarbij woensdag twee fans van Leeds United do delijk gewond raakten door messteken van Turkse Galata- saray-supporters, staat de 'En gelse ziekte', zoals het suppor- tersgeweld wordt genoemd, weer volop in de belangstelling. Voorzichtig brengt Bassam de rol van de Turkse politie ter sprake. „Die was niet in de buurt toen het incident gebeur de. Over de samenwerking tus sen de Turkse en onze politie kunnen vragen worden ge steld." Toch vindt Bassam dat de Engelse hooligans niet de eni gen zijn die het in Europa ver pesten. „In Engeland is het voetbalgeweld de laatste twee jaar sterk teruggelopen en de Engelse clubs hebben dit jaar vrijwel zonder supporterspro blemen in de verschillende Eu ropa-Cuptoernooien gespeeld. Zo slecht als vroeger is het bij lange na niet meer." De Britse staatssecretaris ver wacht dat zo'n 60.000 Engelsen, met of zonder kaartje, deze zo mer naar Nederland en België komen. Twee doden en drie gewonden na schietpartij zevenaar'gpd Twee mannen zijn zaterdag avond bij een vuurgevecht in Zevenaar om het leven geko men. Getuigen zagen zes man nen op elkaar schieten. Drie van de betrokkenen raakten ge wond, van wie er een ernstig. Zij zijn gearresteerd, net als een ongedeerde vierde man. De po litie heeft de gegevens van de omgekomen en gearresteerde mannen niet vrijgegeven. „We hebben hun identiteit nog niet kunnen achterhalen. We weten ook niet wie de schutters zijn", aldus een politiewoordvoerder. Volgens bewoners van zowel Koerdische als niet-Koerdische komaf gaat het om bloedwraak. Een groep Koerden zou naar Zevenaar zijn gekomen om daar 'orde op zaken' te stellen. Een jaar geleden werd een 36- jarige man van Koerdische af komst bij café in Zevenaar ver moord. Dat was een wraakactie voor een schietpartij in 1994 in Apeldoorn, waarbij de Koerd een landgenoot had neerge schoten. Het slachtoffer had zijn gevangenisstraf daarvoor uitgezeten en werd vervolgens zelf het slachtoffer van een aan- slag. De dader van deze moord werd vorig jaar tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Staatssecretaris Verstand komt met nieuw plan den haag anp Werkgevers die bij ouderschapsverlof een deel van het loon van hun werknemers doorbetalen, moeten subsidie krijgen van de overheid. Met deze maatregel wil staatssecretaris Verstand van sociale zaken en emancipatie bereiken dat meer mensen ouderschapsverlof opnemen. De D66-bewindsvrouw zal dit plan binnenkort voorleggen aan het kabinet. Het gaat erom dat de werkgever een deel, ongeveer de helft, van het bruto bedrag terugkrijgt via de fiscus. Dat zal het geval zijn als werkgevers minstens zeventig pro cent van het minimumloon aan hun personeel doorbetalen. Netto is dit ongeveer 1400 gulden per maand. Over de maximale hoogte van een vergoeding, als een werkgever meer salaris doorbetaalt, wordt op het departement nog overlegd. De maatrege len zouden het rijk jaarlijks ongeveer 250 miljoen gulden gaan kosten. Onlangs kondigde Verstand in de meerjaren- nota van het emancipatiebeleid al aan dat zij een vorm van betaling wilde koppelen aan het ouder schapsverlof. Zij laat dit nu over aan de werkne mers en werkgevers. Aanvankelijk wilde zij dit wettelijk vastleggen, maar dit wetsvoorstel werd vorig jaar afgeschoten. Verstand vindt dat te weinig werknemers ge bruik maken van de regeling om voor kinderen tot en met acht jaar eenmalig drie maanden ach tereen of verspreid over een langere periode ou derschapsverlof te nemen. Werknemers laten zich weerhouden doordat zij geen of veel minder loon krijgen, blijkt uit onderzoek. De verlofregeling is slechts in een paar secto red in de arbeidsvoorwaarden geregeld. Bij de rijksoverheid, waar 75 procent loon wordt door betaald, wordt de regeling veel meer gebruikt. Onderzoek naar gedrag advocaten in Juliet-zaak amsterdam anp De deken van de Orde van Ad vocaten in Amsterdam onder zoekt of de Amsterdamse advo caten M. van Gessel en P. Jeeninga in de geruchtmakende Juliet-zaak de gedragsregels voor advocaten hebben over treden. Zij hebben zonder aan kondiging drie keer een band opname gemaakt van gesprek ken die zij voerden met de Bre dase officier van justitie in deze zaak, mr. C. van Spierenburg. De Gedragsregels voor Advo caten verbieden raadslieden om geluidsopnamen van (tele foongesprekken op te nemen zonder dat zij dat hun ge sprekspartners) vooraf gemeld hebben. Mr. T. van der Dussen, de advocaat van Van Spieren burg: „In deze zaak is dat heel bewust wel gebeurd. Twee van de drie keer hebben de heren mijn cliënt zelf gebeld en dat op de band vastgelegd. Ik noem dat zeer laakbaar." Op verzoek van de deken heeft Van der Dussen een deel van het dossier Van Spieren burg ter beschikking gesteld. De gewraakte opnamen wer den voor het eerst naar buiten gebracht in 1998 tijdens het ho ger beroep tegen de top van de Juliet-bende. Dat was een groep zware criminelen uit Brabant die werd verdacht van onder meer handel in harddrugs, af persing, ontvoering en zware mishandeling. De advocaten zorgden er zo voor dat het gerechtshof in Den Bosch op 15 maart 1998 consta teerde dat officier van justitie Van Spierenburg meineed zou hebben gepleegd. Hij zou heb ben gelogen over een afspraak met de hoofdverdachte en kroongetuige. De verdachten in de strafzaak kregen hierdoor veel lagere straffen. De rechtbank in Arnhem sprak de geplaagde officier van justitie en ook politiechef B. van Zon op 24 januari van dit jaar vrij van meineed in de Ju liet-zaak. Daaraan was een on derzoek van bijna twee jaar voorafgegaan. Van Spierenburg zat sinds de uitspraak van het hof met buitengewoon verlof thuis. Van Zon mocht van zijn bazen doorwerken. De officier begint op 1 mei na ruim twee jaar gedwongen stilzitten bij het parket in Rotterdam. erde Pere Diensten Historicus Fasseur: Rol Beatrix al beperkt den haag anp De voorstellen van D66-frac- tieleider De Graaf over mo dernisering van de monar chie zullen niets veranderen aan de huidige praktijk. „Als de koningin al zeer beperkte macht heeft, ontleent ze die niet aan de grondwet maar aan het politieke stelsel van minderheidspartijen dat Ne derland kent. Verder is haar functie al puur een ceremo niële, ook haar president schap van de Raad van Sta te", zegt de Leidse hoogle raar Fasseur. Hij schreef de biografie van koningin Wil- helmina en is nu bezig met het tweede deel. Omdat er niets zal veranderen als de wijzigingen zouden door gaan, vindt hij het 'tamelijk zinloos' deze discussie te voeren. De bepaling dat de vorst deel uitmaakt van de rege ring, staat sinds 1983 in de grondwet. „Dat was niet om de macht inhoudelijk te ver sterken, maar het ging om de terminologie. Men wilde toen de term 'regering' in de grondwet verduidelijken. Voorheen sprak men over de 'kroon'. Maar de ministeriële verantwoordelijkheid is de zelfde. Deze bepaling voegt niets toe aan de koninklijke macht, dus het schrappen ervan verandert inhoudelijk niets", zegt Fasseur. Hij wijst op koningin Wilhelmina die vijftig jaar koningin was en die bepaling helemaal niet nodig had. Ook de verwijdering uit de Raad van State vindt de his toricus overbodig. „Dit is al een ceremoniële functie. Ze zit twee tot drie keer per jaar bij zo'n vergadering. De raad zelf vergadert zo'n vijftig keer. Dus dat stelt al niet veel voor. De vice-president Tjeenk Willink is daar de baas." Het enige punt is de kabi netsformatie, waar De Graaf het staatshoofd in de toe komst buiten wil houden. „De kabinetsformatie komt niet in de grondwet voor, en is soms lastig omdat er veel verschillende partijen zijn die geen van alle een meer derheid vormen. Dat is sinds honderd jaar al zo. En het blijkt in de praktijk juist makkelijk om een onafhan kelijke koningin als een soort scheidsrechter te hebben. Zij kiest een formateur op basis van de adviezen uit de partij en. Die kan zij niet naast zich neerleggen", zegt Fasseur. Volgens hem is de monar chie in Groot-Brittannië niet anders dan die in Nederland. „Maar daar is de rol van de koningin bij de formatie makkelijker, omdat daar minder partijen zijn en uit dat systeem een meerder heidspartij rolt. Op het mo ment dat er een meerder heidspartij in Nederland ontstaat, is de kwestie rond eventuele onduidelijke kabi netsformaties ook de wereld uit. De formatie staat of valt met de verkiezingsuitslag." Een formateur aanwijzen door een meerderheid van de Tweede Kamer, zoals is gesuggereerd, vindt Fasseur ook geen oplossing. „Dat hebben ze 25 jaar geleden gedaan, maar dat lukte hele maal niet, omdat er geen meerderheid was te vinden voor een formateur." Ook in 1994 was het moeilijk, toen Paars-1 ontstond. „Maar De Graaf mag zelf bijzijn dat de koningin toen Kok aanwees en niet bijvoorbeeld Brink- Fasseur vindt dat het ko ninklijk huis al redelijk ge moderniseerd is. „Er is een groot verschil met vijftig jaar geleden. De hofuniformen zijn afgeschaft, er worden geen adellijke titels meer verschaft. Het is van een sprookjesachtig hof verwor den tot een zakelijke en effi ciënte dienst." Amsterdam Door het mooie weer trokken veel mensen, zoals hier in Amsterdam, gisteren naar buiten om daar lekker van de zon te genieten. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE den haag gpd vervolg van voorpagina De voorstellen van D66-leider De Graaf om de invloed van het koningshuis te beperken, zijn politiek behalve bij Groenlinks en SP niet in vruchtbare aarde gevallen. Afgelopen weekeinde toonde hij zich verontwaardigd over de 'niet-zakelijke' reacties. Vooral CDA-leider De Hoop Scheffer moest het ontgelden. Die suggereerde dat De Graaf iets verkeerds had gegeten en adviseerde hem het voorstel maar direct in de papierver snipperaar te stoppen. De Graaf zei gisteren voor de televisie dat er in de wandel gangen aan het Binnenhof wel degelijk veel over het konings huis wordt gesproken. Hij wil die discussie openbreken. Hij wil het voorlopig laten bij een debat, zijn fractie zal de ko mende jaren niet met een initi- atiefwet komen. De Graaf sluit niet uit dat D66 zijn voorstellen opneemt in haar volgende ver kiezingsprogramma. De Graaf wil dat een koning in de toe komst geen kabinetsinforma teur meer kan aanwijzen, geen lid meer is van de Raad van Sta te en niet langer deel uitmaakt van de regering. Ook wenst hij dat een kleiner aantal leden van het koningshuis gaat vallen on der de ministeriële verantwoor delijkheid. Behalve Kok zelf verzette ook zijn partijgenoot Tjeenk Wil link, vice-voorzitter van de Raad van State, zich direct te gen wat hij noemde 'het morre len aan het koningschap'. De koningin is voorzitter van de Raad van State. WD-leider Dijkstal is eveneens tegen. Hij zei op een partijbijeenkomst 'geen behoefte te hebben aan het moderniseren van de mo narchie'. De Graaf benadrukte gisteren nog eens dat er 'tot zijn eigen ongemak' steeds vaker kritiek wordt geuit op koningin Beatrix als persoon. Dat leidt volgens hem in een moderne democra tie tot spanningen. In een ver wijzing naar de huidige grond wettelijke positie van de konin gin, zei Dè Graaf: „We vragen haar om politieke invloed uit te oefenen. Maar als naar buiten komt dat ze dit ook doet, volgt de vraag: mag ze dat wel?"

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3