Dino's zijn na Jurassic Park spannend, snel en wild TV WEER Het Gesprek van de Dag De kroon en de discussie Steeds meer mensen huren eigen 'James' MAANDAG 10 APRIL 2000 iNI Temperatuur daalt Het grillige karakter van de overgangsmaand april komt dit jaar vooral tot uitdrukking in grote luchtdrukschommelin gen. Een week geleden daalde het weerglas tot beneden de 990 hPa; eind vorige week steeg de luchtdruk tot omstreeks 1035 hPa en de komende dagen zakt de barometer opnieuw tot mogelijk minder dan 990 hPa. Dat een lage barometerstand niet altijd slecht weer betekent bleek vorige week en ook nu valt het aanvankelijk nog wel mee. Vanaf woensdag is het echter over en uit. De atmos feer destabiliseert hetgeen tot uiting komt in vrij veel bewol king en periodiek buien die van onweer vergezeld kunnen gaan. De temperatuur gaat uiteraard weer enkele graden naar bene den. De weersverslechtering wordt veroorzaakt door een de pressie die van IJsland naar de Kanaalregio trekt. Ook boven het midden van Europa is de luchtdruk laag maar daar en op de Balkan wordt het de komen de dagen wel warm met tempe raturen tot boven de 20 graden. Morgen bevindt Nederland zich tussen de twee depressies in. In de praktijk betekent dat meestal goed weer en daar ziet het ook deze keer naar uit. De wind is meest zwak en waait uit het oosten. Later wordt een tijdelijk veranderlijke wind verwacht. Verder droog weer met tot in de middag nog flink wat zon en middagtemperaturen om streeks 14-15 graden. Het afge lopen weekeinde begon erg koud. Zaterdagochtend daalde de thermometer in de Bloe- mendaalse duinen tot -3,6 graad. Dat was de laagste tem peratuur in het hele land. Over dag kwam er gaandeweg meer bewolking maar het wolkendek bleef tot in de middag zo dun dat de zon er gemak kelijk doorheen kon schijnen. Opvallend tal rijk waren de optische verschijnselen waaron der fraaie raakbogen boven de zon. De temperatuur liep in Nieuw-Vennep op tot 12,9 graad. Gis teren was het over wegend zonnig maar er stond wel een schrale oostenwind. Desondanks kwam de temperatuur op een hoger niveau uit. Op Schiphol werd 14,9, Valkenburg 14,8 en in Nieuw-Vennep 14,5 graad gemeten. COMMENTAAR Het tumult dat D66-leider De Graaf veroorzaakt met zijn voorstel len om de taken van het staatshoofd te beperken, is opzienbaren der dan de inhoud van zijn pleidooi. Hij wil dat de monarchie zich beperkt tot representatieve taken, zeg maar het Zweedse model, waarvan in Duitsland een republikeinse variant aan de orde is. Dat idee is allerminst nieuw, het is sinds 1848 met de regelmaat van de klok geopperd, zoals ook de gedachte dat Nederland een republiek moet worden van tijd tot tijd de kop op steekt. Het PvdA-congres zal zich bijvoorbeeld binnenkort uitspreken over welke staatsvorm in het beginselprogramma als nastrevenswaardig moet worden opgenomen. Oud nieuws is overigens ook de verkrampte wijze waarop anders denkenden in de politiek op dit soort voorstellen reageren, waar door een zakelijke discussie onmogelijk wordt. CDA-leider De Hoop Scheffer bijvoorbeeld, komt niet veel verder dan het bespre ken van de spijsvertering van De Graaf en de WD'er te Veldhuis mist 'Oranje-warmte'. Hoewel beide heren de monarchie een dienst willen bewijzen, doen ze precies het omgekeerde. Door niet op zakelijke vragen en suggesties te willen ingaan, wekken ze de indruk dat de monarchie in zijn huidige vorm een haperend en overleefd instituut is dat niet tegen discussie is opgewassen. Dat is aperte onzin. Als zo'n discussie serieus wordt gevoerd, dan zal blijken dat de critici van de huidige monarchie uit zijn op een principieel democratischer, want controleerbaarder staatsvorm. Sommige zullen verder willen gaan en voor een staatshoofd met louter representatieve taken een president verkiezen boven een koningin. Het is echter allesbehalve ondenkbaar dat de monarchie versterkt tevoorschijn zal komen uit een maatschappelijk en parle mentair debat over principiële en praktische uitgangspunten bij de keuze van een staatsvorm. Na lezing bijvoorbeeld van de recente studie 'De macht van de kroon', waarin de journalist en staatsrechtdeskundige Harry van Wijnen zich buigt over de bevoegdheden van het staatshoofd, kun je tot geen andere conclusie komen dan dat het met die praktische problemen rond het staatshoofd nogal meevalt. Resteert de princi piële kant van de zaak en daarover moet vrij te discussiëren zijn in een constitutionele parlementaire democratie als de onze. De schedel past niet door de deur Nu dino's en ander prehistorisch spul weer tot de verbeelding spreken van menig kind en volwassene, hebben de natuurhistorische musea in ons land de tijd mee. Als je dan ook nog een zeer bijzondere vondst van een mosasaurus in de schoot krijgt geworpen, mag je dubbel van geluk spreken. CJO onderhandelde niet scherp Waren de leden van het Centraal Joods Overleg wel opgewassen te gen de ervaren onderhandelaars van het rijk toen werd vastgesteld hoe hoog het bedrag moest zijn, dat de joodse gemeenschap toe kwam ter compensatie van in de oorlog geroofde goederen? Hebben ze zich laten afschepen? In Lopende Zaken van de VPRO werd gis teravond die vraag aan de orde gesteld. De commissie-Van Kemenade had 250 miljoen gulden voorgesteld als tegemoetkoming. Het werd 400 miljoen. Uit beelden van het overleg binnen het CJO bleek, dat men vooraf495 miljoen als 'het absolute minimum' beschouwde. Waarom men dan toch mètdie 400 miljoen had ingestemd, werd in de uitzending nauwelijks uitgelegd. Vermoedelijk omdat de achter ban van het CJO zwaar verdeeld was: een deel wilde dat de onder handelingen zo snel mogelijk werden beëindigd, een deel wilde dat er zo veel mogelijk geld werd uitgesleept en een deel vond het een schande dat er over geld werd gesproken. Zet de zaken dan maar eens op scherp. Onder de leden van het CJO zaten geen gewiekste onderhandelaars, dat was wel duidelijk. Het waren allemaal mannen met een baan (rector, rechter, psycholoog, voorlichter) die hen daarvoor niet had toegerust. Een autoriteit uit Jeruzalem, met een stem vol onwankel bare zekerheden, vond dat men 'het veel harder had moeten spelen. Maar aan tafel zaten volkomen leken'. Hij wees op een analyse die uitging van een miljard. Maar waar al die bedragen op berustten bleef volstrekt wazig. Het CJO, aldus een waarnemer, 'koos voor rustig overleg, leidend tot een resultaat, geen vechtpartij'. Overigens toonde men zich van de zijde van het CJO weinig ingenomen met de houding van premier Kok bij het eerste gesprek: 'Formeel, afgemeten, afstandelijk, bevoogdend, kortom: re gentesk'. Een lid van het Centraal Joods Overleg hoopt nu dat de zaak is af gesloten en de rust weerkeert. Hij vond dat 'het rechtsherstel is vol tooid, zo goed als dat na ruim vijftig jaar mogelijk is'. Maar histori cus I. Lipschitz leek nog lang niet tevreden. Hij bespeurde nog veel krampachtigheid in Nederland. 'Men voelt zich nog steeds schuldig over wat men de joden heeft aangedaan. Maar men heeft geen zin te erkennen hoe fout ouders en grootouders zijn geweest, want er kenning kost geld'. Waar Lipschitz aan voorbij gaat is, dat het gros van de kinderen en kleinkinderen niet eens weet of ouders en grootouders, van wie ve len al zijn overleden, er ooit iets mee te maken hebben gehad. Want in dat stadium zijn we na ruim een halve eeuw beland. Afgesloten lijkt mij de zaak nog niet. Nu de gelden zijn toegewezen, zullen binnen de joodse genieenschap andere problemen zich voor doen: zo te horen gaat over de manier waarop de 400 miljoen moet worden verdeeld nog heel wat gehakketakt worden. Een jaar of twintig, dertig gele den stonden dino's nog bekend als 'dood en groot, saai en koudbloedig'. Maar de tijden zijn mede dank zij Jurassic Park veranderd, heeft aardweten schapper Anne Schulp gecon stateerd. „Nu worden ze gezien als spannend, snel en wild. Ze zijn actiever en warmbloediger geworden in de beleving van mensen", vertelt hij tijdens het los schrapen van een 66 mil joen jaar oude tand uit het mer gel. En hoewel geen dinosau rus, lift de mosasaurus (een ha gedis) duidelijk mee op het suc ces van zijn tijdgenoten. Het Natuur Historisch Museum in Maastricht heeft het geluk binnenkort een geraamte van een mosasaurus te kunnen ten toonstellen. Het uiterst frag mentarisch geheel dat in te zien valt, lijkt niet op Jurassic Park noch op een keurig gerang schikt geraamte in een muse umzaal. Compleet zal deze Maashagedis ook nooit worden, hoe groot de euforie ook was toen in de zomer van 1998 de eerste wervels mooi in verband werden blootgelegd in de Maastrichtse Enci-groeve. In december van dat jaar gingen de onderzoekers er nog steeds vanuit dat er een volledig exem plaar zou liggen.Vorige zomer bleek echter dat de haaien er een grote bende van hadden gemaakt", legt Schulp uit. Haaien zijn slordige eters, ze hebben het karkas van deze Geen gouden pin, toch finalekaarten voor Euro 2000 De felbegeerde gouden pin is dan niet gevonden, de twee Eu ro 2000-finalekaarten van spon sor McDonald's gingen zater dag toch weg. Heel wat landge noten hebben de afgelopen we ken hun tanden gezet in een vette Big Mac, voor de gelegen heid omgedoopt in McEuro. Wie bij de hap een gouden Be- nelucky pin aantrof, mocht naar de eindstrijd van het EK op zondag 2 juli in de Rotter damse Kuip. Toen dat kleinood onvindbaar bleek, besloot McDonald's de twee toegangsbewijzen dan maar onder de 44 'winnaars' van de zilveren pin te verloten. De gelukkige was zaterdag in het Rotterdamse stadion de Kuip Jaap de Boer uit Meppel, die nu met zijn vrouw naar de finale mag. De Drentse kroeg baas wordt op kosten van de hamburgergigant met een li mousine opgehaald en naar Rotterdam gebracht. Daar krijgt hij dankzij het vip-arrangement onder meer ook nog champag ne voorgeschoteld. Een vliegende dinosaurus uit de tv-serie Walking with dinosaurs. Di no's zijn sinds de populaire film Jurassic Park weer helemaal in. foto gpd Het Mosalab in Maastricht waar het publiek sinds zaterdag het prepa reren van een mosasaurus van dichtbij kan volgen. foto anp sauriër aan stukken gescheurd, gekraakt of fijn geknaagd, waar door diverse botten verdwenen of weggespoeld zijn. „Maar dat maakt de vondst juist bijzon der", promoot hij zijn karwei. „We hebben nu het hele ver haal van de mosasaurus." Bo vendien zijn van ieder onder deel Vein het dier bepaalde bot ten opgegraven. En dat is dui delijk meer dan slechts die ene, weliswaar zeer gewilde, schedel die sinds 1770 in Parijs ligt. Het gaat kortom goed met het Natuurhistorisch Museum in Maastricht. De bezoekersaan tallen stijgen de laatste jaren een kleine tien procent per jaar en nu er sinds afgelopen week end de restanten van een van de allergrootste mosasaurussen liggen opgeslagen, zal dat al leen nog toenemen. De Mosalab gedoopte ruimte waar de botten worden gepre pareerd, trok zaterdag nog wei nig kijkers, maar door de aan wezigheid van maar liefst zes regionale, landelijke dan wel Duitse tv-omroepen zal dat spoedig veranderen. „Meer re clame kun je je niet wensen vindt Douwe de Graaf, die zich ten opzichte van zijn collega's met slechts opgezette mam moeten, vogels en vlinders een bevoorrecht museumdirecteur weet. Terwijl het de wetenschappers op de eerste plaats om het ver haal gaat, willen bezoekers meestal origineel en liefst spec taculair materiaal zien. Dat volgt op 8 mei als de schedel met een enorme kraanwagen van de Enci naar het museum wordt gebracht. Deze is uiterst omzichtig in een betonnen en stalen constructie ingepakt, omdat er tijdens de verhuizing nog geen millimeter rek in mag optreden. Anders is de kans groot dat die net als het schou derblad zal breken. Een ander probleem is dat de schedel niet door de deur kan en daarom op de binnenplaats in een tuin huisje wordt geparkeerd. De Graaf: „Misschien bouwen we er wel een zaal omheen." Tot die tijd hebben de medewer kers hun handen vol aan het blooüeggen en prepareren van de botten die nog tussen het zachte mergel en het bikkelhar de vuursteen zitten geklemd. Het museum is dagelijks ge opend vanaf 10 uur. De prepa rateurs in het Mosalab werken tot en met 4 juni iedere dag van 14 tot 17 uur. Het Natuur historisch Museum ligt aan het De Bosquetplein 7 in Maastricht. Internet: www.nhmmaastricht.nl. „De manager die tijdens de au torit in slaap valt, dat is voor ons het grootste compliment. Die geeft blijk van vertrouwen in onze chauffeur", zegt Jim Ot to. Hij is directeur commerciële zaken van het in Heemstede ge vestigde MCS Chauffeursdien sten. „Of anders een klant die op de achterbank druk aan het werk is en opeens merkt dat hij al op de plaats van bestemming is. Dat is natuurlijk ook heel mooi." Steeds vaker huren bedrijven bij MCS een particuliere chauf feur in. „Het zijn de urenschrij vers als advocaten, interimma nagers, consultants en accoun tants die voor ons de weg heb ben geëffend. En bedrijven zien in dat het kostenbesparend en efficiënter is als de marrager rustig kan doorwerken in de au to", zegt Otto. Een particulier chauffeur, eèn James achter het stuur, was voorheen het voorrecht voor de hoogste bazen van multinatio nals. Maar die tijd lijkt voor goed voorbij. Otto: „Ook mana gers uit lagere echelons worden tegenwoordig gereden. Want, oordelen de bedrijven, al die lo ze uren achter het stuur, dat is gewoon veel te duur. We kam pen met enorme file-proble- Een complex gewricht In een strakke bodystocking voor een spiegelwand schijn je het uren te kunnen volhouden, maar dat hollen op een lopende band begint mij al na een paar minuten op te breken. De eigenaar van de sportzaak regelt met satanisch genoegen de snelheid elektronisch van stapvoets, stapvoets met grote stap pen, sukkeldraf en snelle sukkeldraf naar een be hoorlijke looppas. En ik krijg een angstvisioen van een scène uit een James Bond film waarin iemand met een ijzeren gebit een fitnessapparaat zodanig instelt dat de hoofdpersoon er uiteindelijk door wordt gelanceerd. (Nog behoorlijk wat schade aan een vitrinekast met kostbaar porselein, maar zo'n scène mag natuurlijk best wat kosten.) Een collega van mij overkwam iets soortgelijks drie keer in de sportschoenenwinkel waar ik mij nu be vind. Omdat hij er niet in slaagde zijn eigen snel heid synchroon te laten lopen met die van de lo pende band spoelde hij al bij het snelle sukkel drafje achterwaarts van het rollende leder af. (Tot drie keer toe, meldde een ooggetuige mij opgetogen.) Hardlopen is een mooie sport. Afgezien van voor een klein vermogen aan cool-max on dergoed. ademende bovenkleding, een tight (strakke looplegging), een running suit en, voor de zomermaanden, een run ning singlet en een short, is het enige wat je ervoor nodig hebt een paar goede schoenen. Daarvan heb ik er weliswaar al drie paar ter waarde van een half maandsalaris, maar geen ervan is aange schaft na een deskundige analyse van mijn voeten en mijn looppatroon. Derhalve sta ik nu op een lopende band, met achter mij een videocamera en een beeldscherm waarop mijn gestrompel straks - zowel in slow motion als versneld weergegeven - kan worden be- MCS-directeur Jim Otto: „Ook managers uit lagere echelons worden tegen woord ig geredenfoto united photos de boer men en daarbij, mensen ver huizen niet zo snel meer als ze een nieuwe baan wat verder van huis hebben gevonden. Het gevolg is dat de manager verge leken met tien jaar geleden be hoorlijk meer loze tijd in zijn auto moet doorbrengen." Wie een beroep doet op MCS, dat ook vestigingen heeft in Rotterdam en Utrecht, huurt al leen een chauffeur in. „Onze mensen rijden in de auto's van de klant", zegt Otto voor de duidelijkheid. „Wat de klant van ons mag verwachten? Dat hij een chauffeur krijgt die vei lig rijdt, ervaring heeft, de route goed kent, discreet is en niet te beroerd is om even de auto te wassen van de klant. MCS - gestart in 1988 - werkt met tientallen oproepkrachten, maar heeft ook een aantal vasté chauffeurs in dienst. Het bedrijf (vijftien medewerkers) bestaat uit de divisies directiechauf feurs, studentchauffeurs, vrachtwagenchauffeurs en ver- voersadvies plus projecten. In middels behoort MCS tot de drie grootste bedrijven in ons land die chauffeursdiensten le veren. „De aanbieders zijn be kend, maar wat ons marktaan deel is? Gezegd wordt dat de to tale omzet, daar waar het direc tiechauffeurs betreft, rond de veertig, vijftig miljoen gulden schommelt, 't Zou kunnen. Ik weet het niet." Wat Otto wel weet is dat een flexibele stu dentchauffeur exclusief BTW 37 gulden per uur kost en een di rectiechauffeur vanaf 55 gulden per uur. „Of ze een dienstpet dragen? Wel nee. Maar ze moe ten er natuurlijk wel verzorgd uitzien." Zelf rijdt Jim Otto nog een en kele keer in opdracht. „Autorij den is altijd een hobby van me geweest. In het begin deed ik het full-time, maar dat heb ik in de loop der jaren afgebouwd." En als hij toevallig nog eens een keertje achter het stuur kruipt, zal hij nooit en te nimmer een praatje aanknopen met de klant achterin. „Praat niet met de klant als hij niet met jou praat. De klant zit niet achterin voor zijn sociale contacten. Die ge dragsregels kennen onze chauf feurs maar al te goed." studeerd. Dat ik hier sta is toch al het grootste medi sche wonder sinds de eerste open hartoperatie. Na dat ik me heb aangemeld voor de Mrdloopclinic die moet leiden (lijden) tot het lopen van een halve ma rathon op zaterdag 11 juni, houd ik me niet zozeer aan de verstrekte trainingsschema's als wel aan het twee A-4tjes tellende lijstje van mogelijke blessures dat tijdens de tweede bijeenkomst werd uitgereikt. Na wat inleidende schermutselingen met de schenen (de shintplints) - die ik na een marathon van negen jaar geleden als iets chronisch en onvermijdelijks ben gaan beschouwen - was ik toe aan het hoofd stuk 'Knieën', dat wordt ingeleid met de onheilspel lende zin: „De knie is een bijzonder complex ge wricht. Er kan van alles misgaan met de knie. Blessures worden meestal veroorzaakt doordat de spieren rond de knie niet allemaal even sterk zijn. En als je met een overgewicht van een kilo of tien/twaalf iets te veel voorover loopt, schijnt dat er allemaal ook niet beter op te maken. Na elke serieuze inspanning liep ik erbij als een afi'allig IRA-lid dat bij een ver geldingsactie een kogel in de knieschijf had gekre gen. Een week of twee duurde dat meestal, zodat ik op een volgende clinic de boel weer kapot kon lopen. De opnieuw voor een klein fortuin aangeschafte bandages en rekbanden werden door de masseur die mij in het 'hardloopclinic-kneuzenclubje' onder handen nam met een verachtelijke trek op het gelaat terzijde gegooid. Hij zette me rechtop, lier me oefe-, ningen doen om de spieren in mijn bovenbenen te versterken (dat hele gedoe onderaan je knie hecht zich aan de bovenbeenspieren) en was pas tevreden toen hij constateerde dat ik 'liep als een sportschool- type'. Dat heb ik inderdaad ook één keer gedaan, tijdens een duinloop van vijfenveertig minuten. Niet over het licht glooiende fietspad, zoals al die andere lo pers. Nee, over het ais een traject van een achtbaan aangelegde wandelpad dat ernaast liep. De volgende dag bewoog ik mij voort over de redactie als iemand die net op een landmijn was gestapt, met een achil lespees die strakker stond dan de oogleden van Ria Bremer. Dat kost je zes weken, concludeerde een col lega die vaker met dit bijltje-had gehakt. Het laten genezen van elke blessure kost tijd. En tijd heb ik niet, want. voor je het weet is het 11 juni. Mijn conditie houd ik op peil met racefietsen. Ook een mooie sport, waarvoor je alleen een racefiets nodig hebt. En, omdat het in het voorjaar nog behoorlijk koud kan zijn, een collant inner no (fietsbroek met lange pijpen en bretels), een langemouw-shirt, een fleece jack, handschoenen en overschoenen. Schoe nen, een koersbroek, sokken en losse beenstukken voor onder het collant inverno had ik gelukkig nog, waardoor het bedrag waarvoor ik mag rondrijden als een rijdende reclamezuil voor de Rabobank nog net onder de 1000 gulden blijft. Na ruim drie weken kan ik me weer een beetje nor maal voortbewegen en acht ik mijzelf zover dat ik op de band kan plaatsnemen om nieuwe hardloop schoenen te kopen. Mooi neutraal, hol ik, consta teert de verkoper bij het terugkijken van de video tape, met geen overmatige pronatie Hij snelt al naar de kassa als op het scherm te zien is hoe mijn rechterhiel zich draait in een wat vreemde hoek. wat ik mezelf herinner als het moment waarop een zeu rende pijn zich weer meester maakt van dit deel van de voet. „Keurig, keurig'", mompelt de middenstan der nog steeds. terwijl hij voor de nieuwe schoenen een bedrag aanslaat waarvoor je een heel Afrikaans dorp van lepra kan genezen, en overhandigt me ver volgens de doos. Zodra mijn achillespees zich weer enigszins aan het bot heeft gehecht ga ik eens kijken wat erin zit. MENSELl ir) De Britse premier TON [dl heeft thuis beloofd mii :n gaan werken als zijn vi ra< is gebeuren. Hij zou et Vc ben geweigerd ouderscfnt lof op te nemen, zoals Cherie dat graag had gèee stop nooit met mijn we mk mier. Ook op vakantiei een paar uur per dag", Blair tegen de Britse kl nj Observer. „Natuurlijki tijd doorbrengen metC >IÊ wanneer ons kind is ge ntc Maar ik moet ook het li ooi nen." De 45-jarige Ch; geb is op 24 mei uitgereke r h' Noord- Brabant mag zich een jaar lang tooi en met de titel MISS UNIVERSE Nederland mert zegevierde de Bra de nacht van vrijdag op na een krachtmeting rr dere kandidaten die ee IRSl den naar het predikaat vrouw van Nederland', theek Time Out parade dozijn Hollandse schoi iat een jury, die onder and .u stond uit een kapper, e denhandelaar en eeno op het gebied van mak „Chantal zal Nederlan aan de vooravond van! sie Songfestival, vertej gen tijdens de verkiezii Miss Universe op Cypr- maakte organisator H. na afloop bekend. ikt. ld N en i Hij is sinds kort ook da rin ken als bloem. Bennie dg in Rusland en Italië o een vaas. De vraag iszt dat binnenkort zelfs ee bloem wordt vernoemd zanger, een unicum va: tiest. „Bennie Jolinkw oo oerend hard", zegt Kee ite Knaap, die in 's-Graves aa Jolink-chrysant kweekt handelsprijs ligt steeds tie ven die van andere chr rer Op de bloemenveiling! i. vaker Toon Hermans-c Emminkbloemen. Maa hoor je nooit meer wat link is een uitzonderinj rei «ie ai id\ Al te realistisch isooki nc Dat heeft soapacteur N iei SAM SOOI ondervonde [kc door Joop van den End dukties is ontslagen on zich tijdens intieme so Fox-serie Goudkust wé VRIJPOSTIG zou hebt steld. Hij zou intiem len kussen met actrici tastelijk zijn geweest, wil van zijn vrouwelijke zou hij hen hebben wil zoenen, terwijl het seri simulatie voorschreef. Sam Sooi, die in de ser van officier van justitie Zuidgeest speelde, hee dels twee kort gedinger spannen tegen de tv-pr Tijdens de eerste vocht schorsing aan en bij de zaak eiste hij doorbetal zijn salaris na zijn ontsl rechter moet nog uitspf Mike Ho Sam Sooi was vrijdag voor het laatst daante van de jurist Zu zien. Met ingang van v; neemt John Serkei de hem over. België herdenkt dit jaa: NINGIN ASTRID 65)3! omkwam door een auto De organisatie Assepoe provincie Limburg wei een musical over het Ie de koningin, de moedi huidige koning Albert gische componist Tars schrijft de muziek voor stelling, die nog ontwil worden. Het wordt documentaire, aldus d maar de historische fé den gerespecteerd. De is 25 augustus in Hass ningin Astrid stierf 29: 1935 in het Zwitserse1 snacht. Ze was met hai Leopold met vakantie, was met een sportauto van Luzern naar Züricb de kaart, maar toen ze boog Leopold zich al ri] over de plattegrond, ft raakte in een slip, dek: werd tegen een boomg en overleed ter plaatse schedelbreuk. DICK VAN DER PLAS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2