Leidsch Dagblad PvdA'ers willen af van monarchie J Miljoenenverlies ABN Amro door debacle World Online Dekamarkt haalt paasartikelen terug 21 APRIL Van Stee neemt roer over van Beenhakker wj Pasok wint met miniem verschil 'Prinsdom' Sealand trekt vooral misdadigers 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Korea's houden in juni eerste top in halve eeuw PAO 10 APRIL 2000 keringsfonds (scholen moeten voortaan voor initiatieven kunnen ipen bij een investe- ids. Minister Hermans derwijs werkt aan de an een dergelijk fonds bedrag van 100 tot 150 gulden zou moeten •n. Het fonds moet ver van het onderwijs :en. Het is de bedoe- de scholen de lening ugbetalen. leden na transfusie nk. dn len wil actie hooligans tefet OPGERICHT 1 MAART 1860 9 Sfeer en een primeur bij Leidse sloepenrace 14 Asch-ophaalder laat zich nog een keer zien in Sassenheim 15 Doe Maar bedankt zijn publiek voor 'warm bad' NR. 42282 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 -yg 'Happy end' »jjykomt steeds VvX dichterbij -"3? -O. voor Katwijk 20 24 Makaay Trainer Mart op weg de Groot is in naar titel topvorm bij in Spanje kampioen KRV Oude strijder Johan Museeuw imponeert in Parijs-Roubaix R I J D A G START I 9.30 rotterdam gpd Henk van Stee heeft de laatste vijf wedstrijden van de competitie de eindverantwoording over het eerste elf tal van Feyenoord. Het hoofd opleidingen op Varken oord, tevens trainer van de landelijke jeugd van de Rot terdamse club, volgt Leo Beenhakker op, die gisteren na de 1-2 nederlaag tegen FC Utrecht zijn ontslag in diende. Van Stee (38) was bezig aan zijn tweede seizoen bij de jeugdopleiding van Feyenoord. De geboren Rotter dammer is van origine een echte Spartaan. Hij speelde zich via de amateurs van Sparta en het tweede elftal van de profs in de hoofdmacht. Van Stee speelde één seizoen bij De Graafschap. Terug in Rotterdam werd hij jeugdtrainer bij Sparta en vervolgens assistent op Het Kasteel. In zijn laatste seizoen (1995-1996) hield Van Stee zijn club na het ontslag van Han Berger in de eredivisie. De trainer stapte vervolgens over naar VW en werd na twee seizoenen door Rob Baan, bestuurslid techni sche zaken, naar de jeugdopleiding van Feyenoord ge haald. Als trainer van de landelijke A-jeugd staat hij op de drempel van het landskampioenschap. Pagina 19: Don Leo vertrekt een jaar te laat jarige vrouw uit Heer overleden na een ver bloedtransfusie in het lisch Ziekenhuis Maas- [ïjdens een hartopera- g ze bloedgroep A toe- terwijl de vrouw oep O heeft. De officier ititie en de Inspectie Volksgezondheid stel- onderzoek in. Volgens ;enhuis is er op de er in plaats van een O getikt Slje regering heeft aan de indse en Belgische re- 3. flJit weekeinde gevraagd jens Euro 2000 hard op O in tegen misdragingen jtse voetbalsupporters, a npje werden vorige week poligans doodgestoken j gbalrellen. jidie voor iep-schapsverlof j pi pcretaris Verstand van i zaken wil werkgevers ■d\ werknemers doorbe- Is ze ouderschapsverlof rCkn, ongeveer de helft i doorbetaalde loon ver- 50i Die subsidie zou het [0 miljoen gulden per j j (jsten, heeft ze uitgere- |0[-plan voor j jrkt basisloon //-jpndgenoten wil dat ie- een basissalaris krijgt jprocent van het sociaal 'iim. Wie meer geld wil 'erken. De vakbond lat het plan bijdraagt t oplossen van het pro- ^0dat een uitkeringsge ile er financieel te wei- - vooruitgaat als hij gaat 3AAG 30 PAGINA'S athene De socialistische Pasok-partij heeft de Griekse parlementsverkiezingen gisteren gewonnen met een zeer klein verschil. Oppositiepartij Nieuwe Democratie bleef 0,6 procent van de stemmen achter. Tot het allerlaatst bleef het spannend, maar vannacht werd duidelijk dat premier Simitis (Pasok) mag doorre geren. Pagina 5: Griekse socialisten winnen op het nippertje. foto reuters yannis behrakis Leo Beenhakker diende gisteren na nederlaag tegen FC Utrecht zijn ontslag in. Prominente leden schrijven stuk voor congres den haag gpd Drie vooraanstaande PvdA'ers stellen in een stuk voor het partijcongres volgende maand dat ze af willen van de monarchie. Volgens senator Witteveen, hoogleraar Hajer en wetenschappelijk directeur Kalma past de monarchie niet in een democratie 'waarbij burgerschap het hoogste ambt is'. Terwijl D66-leider De Graaf zich dit weekeinde verontwaardigd toonde over de 'niet-zakelijke' reacties op zijn voorstel om de opvolger van Beatrix zijn politieke macht te ontnemen, willen zij een stap verder gaan. de monarchie vormen de slot alinea van het negen pagina's tellende essay 'De dynamiek van macht en tegenmacht'. Volgens Witteveen moet het essay niet worden gelezen als een pleidooi voor een gekozen staatshoofd of een republiek. Het stuk is geschreven ruim voordat De Graaf afgelopen vrijdag met zijn voorstel kwam en is gepubliceerd samen met de congresstukken. Het stuk is te lezen op de website van de PvdA (www.pvda.nl) tussen de overige congresstukken. Het essay heeft PvdA-Kamer- De drie stellen dat in een de mocratie bestuur voor en door de burgers uitgangspunt is en dat die democratisering in 'alle maatschappelijke domeinen' moet plaatsvinden. ,,Alle (ande re) ambten of functies, zoals die van volksvertegenwoordiger of bestuurder, worden bij toer beurt door burgers in opdracht van andere burgers vervuld. Er is geen reden om voor de func tie van staatshoofd een uitzon dering te maken", aldus de PvdA'ers. De opmerkingen over lid Rehwinkel, woordvoerder koningshuis, desondanks ver rast. Hij zei vrijdag geen reden te zien het onderwerp op de politieke agenda te zetten. Van morgen zei Rehwinkel echter een zakelijke discussie binnen de partij over het staatshoofd niet uit de weg te willen gaan. Hij betwijfelt of het partijcon gres het essay zal overnemen. Witteveen is behalve senator voor de PvdA ook voorzitter van de commissie die een nieuw beginselprogramma voor de PvdA moet schrijven, waarvan het ontwerp in september klaar moet zijn. Het huidige pro gramma dateert uit 1977. Daar in staat overigens (ook) dat de monarchie op termijn plaats moet maken voor een repu bliek. PvdA-leider Kok heeft la ten weten dat hij niet wil tornen aan de positie van de koningin. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Plannen D66-leider vallen niet in vruchtbare aarde amsterdam anp ABN Amro heeft een verlies van 'enkele tientallen miljoenen guldens' geleden op aan- en verkoop van de aandelen van World Online. De bank, die de beursgang van de internetaan bieder in Nederland begeleid de, heeft sinds de beursgang op 17 maart geprobeerd zo de da lende koers in positieve zin te beïnvloeden. Sinds het aandeel op 17 maart a 50,20 euro in de note ring kwam, is de waarde dras tisch verminderd. Vrijdag sloot het aandeel op 19,25 euro om vanmorgen weer op te krabbe len naar ruim 20 euro. Emissiebegeleiders Goldman Sachs, ABN Amro en Morgan Stanley gaven het aandeel World Online een introductie prijs van 43 euro mee. Sinds de beursgang heeft ABN Amro di verse keren geïntervenieerd. ,,Op het verschil (in aan- en verkoop-red.) hebben we ver lies geleden", vertelt een woordvoerder. Dat ABN Amro zich uit spreekt over het verlies op de aandelenhandel is ongebruike lijk. De bank zegt zich daartoe genoodzaakt te zien door alle commotie rond World Online. Hoewel ABN Amro het verlies toegeeft, is de bank verder te rughoudend met mededelin gen. Pas vanaf 22 april, na de zogenoemde stabilisatieperio de, kan zij zich mengen in de discussie over World Online, al dus de woordvoerder. Anders bestaat de kans dat er feiten worden bijgehaald die niet in het prospectus staan. Daarvoor kunnen beleggers ons aansprakelijk stellen", vertelt de zegsman. Mogelijk komen de banken op of omstreeks 22 april met tekst en uitleg, zegt hij. Twee miljoen nodig voor behoud vlinders wageningen anp De komende vier jaar is twee miljoen gulden nodig om een groot deel van de Nederlandse vlinders te redden. De Vlinder stichting hoopt het geld te krij gen van het ministerie van landbouw, natuur en visserij en van natuurbeschermingsorga nisaties. Van de 53 vlindersoorten in Nederland staan er 30 op een 'rode lijst' met bedreigde soor ten. Het ministerie heeft al 400.000 gulden uitgetrokken om zes soorten te redden. De overige 24 soorten kunnen ge red worden als hun leefgebied wordt beschermd en waar mo gelijk wordt hersteld. Hiervoor is nog eens een bedrag van twee miljoen gulden nodig. Om het leefgebied te verbete ren worden overlevingskaarteri gemaakt, waarop de plaatsen waar bedreigde vlinders leven staan aangegeven. Met de be heerders van die gebieden hoopt de Vlinderstichting af spraken te maken over de be scherming van het insect. Vlin derwachters gaan controleren of het beheer van de leefgebie den correct wordt uitgevoerd. Kaarsjes mogelijk brandgevaarlijk velsen-noord Supermarktketen Dekamarkt heeft alle stenen kaarsenstaan- daards uit zijn 62 winkels ge haald. De terracotta paaskaars- jes zouden brandgevaarlijk zijn. De winkelvoorraden zijn inmid dels terug naar het hoofdkan toor in Velsen-Noord. Klanten worden in de winkels via publi caties opgeroepen het artikel te retourneren. Het gaat om drie soorten kaarsenstandaards met vier paaseieren, een kip en een ei, of met een haasdecor. Een klant van de Dekamarkt attendeerde de grootgrutter op het mogelij ke brandgevaar. Bij haar thuis vatte de kaarsenstandaard vlam. „Daarna hebben we het hier zelf uitgeprobeerd. Hoewel het geen vlam vatte, blakerde de standaard in sommige geval len zwart. Wij willen daarom geen enkel risico nemen", meldt commercieel directeur P. Oostlander. De leverancier kan volgens Oostlander geen reden verzin nen waarom de standaard vlam zou kunnen vatten. Het stenen materiaal is vuurvast. Het zou kunnen dat de verf van de ver sierselen de boosdoener is. On derzoek moet dat nog uitwij zen. Naast de Dekamarkt, hebben ook andere zaken de paasarti kelen afgenomen. Naar schat ting zijn zestigduizend stuks in heel Nederland in omloop. De levefancier was voor commen taar niet bereikbaar. Interpol onderzoekt verband tussen incidenten madrid anp In een prestigieuze nepambassade in Ma drid is afgelopen week een nepstaatshoofd aangehouden. De arrestatie van de exce- lentisimo regente van Sealand, Francisco Trujillo Ruiz, is echter minder komisch dan het lijkt. Interpol onderzoekt tal van misdrijven in Europa, Azië en de VS die met het fictieve prinsdom in verband wor den gebracht, zo meldt het Spaanse dag blad El Pais. Zo droeg de moordenaar van de Itali aanse modeontwerper Gianni Versace, Andrew Cunanan, bijvoorbeeld een pas poort van Sealand. Hij reed in Miami bo vendien rond in een auto met diplomatie ke kentekens van Sealand. Cunanan woonde bovendien in een woonboot van de Duitser Torsten Reineck, die zich con sul van Sealand noemde en in Duitsland wegens belastingontduiking werd gezocht. De politie in Miami vraagt zich sinds de moord op Versace in 1997 af hoe Cunanan en Reineck aan hun Sealandse status kwa men. De paspoorten zijn overtuigend echt, en zijn waarschijnlijk vakkundig in Duitsland gemaakt. In Slovenië hebben witwassers van drugsgelden paspoorten van Sealand gebruikt, en in Hong Kong zijn zeker vierduizend van deze paspoor ten voor duizend dollar elk verkocht. Ple gers van bankfraude in Albanië doken la ter op als Sealandse diplomaten. Het probleem voor de politie is voorals nog het gebrek aan verbanden tussen de incidenten waarbij Sealanders betrokken zijn. Het wordt niet uitgesloten dat crimi nelen onafhankelijk van elkaar hebben be sloten de naam te gebruiken voor hun doeleinden, nadat de Britse ex-militair Roy Bates op 2 september 1967 de rood- wit-zwarte vlag van Sealand had gehesen op een verlaten platform voor de kust van het Engelse Suffolk. Hij noemde zichzelf prins en het platform onafhankelijk. Trujillo is vrijdag voorlopig in vrijheid gesteld. Hij beweert dat er niets illegaals aan de hand is, en dat er nooit paspoorten zijn verkocht. Bates' zoon Michael heeft hem gevraagd regent te worden ,,en ik heb die taak aanvaard", aldus Trujillo. Michael Bates spreekt dit echter tegen in The Guardian. Hij stelt dat de nep-Sealanders hem en zijn landgenoten grote schade be rokkenen. Hij beklemtoonde daarbij dat hij de enige echte internetpagina van Sea land beheert (www.fruitsofthesea.demon- .co.uk/sealand). Trujillo's www.principali- tysealand.net noemt hij oplichterij. De Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung heeft in juni een ontmoeting met de Noord-Ko- reaanse leider Kim Jong II. Dat is vandaag door de regeringen van beide landen bekendge maakt. De eerste top in ruim een halve eeuw tussen de lei ders van de twee rivaliserende Koreaanse staten is van 12 tot 14 juni in de noordelijke hoofd stad Pyongyang. Park Jae-kyu, de Zuid-Kore- aanse minister van hereniging, zei dat het topoverleg bedoeld is om 'nationale verzoening, eenheid, uitwisselingen en 'vreedzame hereniging' te sti muleren. In een verklaring die gelijktijdig in Pyongyang werd uitgegeven, zei de Noord-Kore- aanse regering dat er deze maand 'voorlopig contact' zal zijn om de agenda van de top vast te stellen. Het zal de eerste topontmoe- "5710° 4710° 5711° neerslag 70% 60% 60% 20% 20% 20% Wetenschappers paraat tegen dodelijke mug londen anp Europese wetenschappers waarschuwen tegen de komst van dodelijke muggen naar ons continent. Daarvoor is de Euro pese Muggen Controle Associa tie (EMCA) in het leven geroe pen, die binnenkort haar hoofdkwartier in Straatsburg opent. Hogere temperaturen brengen insecten uit Azië en Afrika naar Europa. Een reeds neergestreken voorbeeld is de Aziatische tijgermug. De stad Rome waarschuwt al geruime tijd met posters tegen deze muskiet. Hij kwam Italië bin nen met een lading autoban den. De tijgermug is sterker dan de inheemse muggen, en dreigt in Rome een plaag te worden. Hij kan onder meer de ziekte knokkelkoorts overbrengen. De al tien jaar in Rome wonende tijgermug heeft inmiddels ook buiten de stad nakomelingen, zoals in Noord-Italië en zuid oostelijk Frankrijk. Malaria is nog geen kopzorg van de EMCA. Er zijn in Europa naar schatting duizend mala- riagevallen per jaar, vrijwel alle maal mensen die terugkeren van vakantie uit een land waar malaria voorkomt. Er zijn elk jaar 'ook enkele gevallen van Tuchthavenmalaria'. Dat zijn patiënten die de ziekte in een vliegtuig hebben gekregen van een meevliegende mug. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Postcode: Overleg moet verzoening stimuleren ting tussen leiders'van de lan den zijn sinds het Koreaanse schiereiland in 1945 werd ge deeld in een kapitalistisch zui den en een communistisch noorden. In 1994 hadden de landen al een top gepland, maar die werd enkele weken voor aanvang door Pyongyang afgezegd omdat de Noord-Ko- reaanse leider Kim II Sung was overleden. Noord-Korea heeft het top overleg lang afgehouden, met het argument dat Zuid-Korea een vazalstaat van de Verenigde Staten is. Dat Pyongyang nu wel ak koord gaat met een ontmoeting van de staatsleiders kan zowel politieke als economische ach tergronden hebben. Het ver armde Noord-Korea, dat de af gelopen jaren is geteisterd door droogte en overstromingen, is voor een deel afhankelijk van voedselhulp uit landen als Zuid-Korea en de VS. Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik Per maand automatisch (ƒ34,80) □'Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1