Het is oppassen met buiten spelen Wilsbekwaamheid Nieuwe inzichten autisme Gezondheid Ijzermaïs Helpend steuntje voor de chirurg Een te laag gewicht kan een probleem zijn MAANDAG 10 APRIL 2000 De 'rijdende' psychiater heeft besloten de vrouw met de kraambedpsychose (zie de vorige column Autonomie) toch tegen haar zin in op te nemen. Niet zozeer vanwege het gevaar dat zij voor de buitenwereld oplevert, maar simpelweg omdat hij van mening is dat zij behandeling nodig heeft. Kan de vrouw, die elke medewerking aan een behandeling weigert, tegen haar zin in behandeld worden, nu zij met een Inbewaringstelling (IBS) is opgenomen? Het ant woord is nee. Een gedwongen opname houdt niet automatisch een be handeling in. De bedoeling van zo'n opname is in eerste instantie niet meer dan iemand tegen zichzelf of de sa menleving in bescherming te nemen. In het kader van de BOPZ kan alleen gedwongen behandeling worden toege past als de patiënt het met de door de psychiater voorge stelde behandeling niet eens is. Bovendien moet er tegelij kertijd op grond van het psychiatrische ziektebeeld waar aan hij lijdt ernstig, acuut gevaar dreigen of bestaan, én moet duidelijk zijn dat het gevaar niet op een andere ma nier beteugeld kan worden. In alle andere gevallen dient een patiënt toestemming te geven aan de behandeling die hem wordt voorgesteld, en het liefst ook zijn handteke ning onder het behandelplan te zetten. Kan een psychiatrische patiënt wel oordelen over wat hem wordt voorgesteld, is een veel gestelde vraag. Zeker als het ondeiwerp van de toename van psychotische zwervers weer eens in de belangstelling staat. Kunnen de verkommerden en verloederden, de zorgwekkende zorg- mijders wel bevatten wat er met hen aan de hand is en be palen wat goed voor hen is? De wetgever gaat ervan uit dat psychiatrische patiënten in beginsel het vermogen hebben om hun wil te bepalen en voor hun eigen belang op te komen. Dat betekent dat je er als psychiater vanuit dient te gaan dat er met een gedwon gen opgenomen psychiatrische patiënt te praten valt over zijn behandeling. De psychiater dient ook te beseffen dat zijn patiënt toestemming moet verlenen, alvorens met de behandeling begonnen kan worden. De patiënt kan deze toestemming uiteraard pas geven na dat hij goed is geïnformeerd en tot zich heeft laten door dringen wat de voorstellen behelzen. Dit proces van geïn formeerd worden en het nemen van een gewogen besluit, heet in goed Nederlands 'informed consent'. Het vraagt van de psychiater dat hij zijn best doet om in begrijpelijke taal aan de patiënt en zijn familie uit te leggen wat er te koop is. Dat lukt niet alle psychiaters even goed. Het vraagt ook iets van de patiënt en zijn familie: zij moeten zich inzetten om een behandeling tot stand te brengen. Dat klinkt als een open deur, maar helaas wordt er niet al tijd meegewerkt. In de praktijk is er met sommige gedwongen opgenomen patiënten inderdaad goed te praten. Met veel andere niet. Er wordt in de geestelijke gezondheidszorg onderscheid gemaakt tussen wilsbekwame en wilsonbekwame patiën ten. De psychiater dient, als hij vermoedt dat een patiënt niet in staat is voor zichzelf op te komen, officieel vast te stellen, dat er sprake is van wilsonbekwaamheid. In sommige gevallen is het vaststellen ervan niet moeilijk, in andere gevallen is de grens tussen wilsbekwaamheid en wilsonbekwaamheid moeilijk te trekken. Wanneer een pa tiënt zeer ernstig dement of verstandelijk gehandicapt is, of in coma ligt, is het duidelijk dat hij geen beslissingen kan nemen, maar geldt dat ook voor de vrouw met de kraambedpsychose? Stel dat de vrouw denkt dat zij een duivelin is en met u alleen wil praten over de hulp die zij nodig heeft om de Duivel te bestrijden? Lukt het dan om tot een be handelplan te komen? (wordt vervolgd) WOUTER VAN EWIJK, psychiater Autistische kinderen en men sen hebben een storing in de hersenen. Wat zij zien bereikt daardoor de zintuigen later dan bij andere mensen. Autisten hebben waarschijnlijk ook een misvormd gen in de chromoso men. Experimenten wijzen uit dat met medicijnen een positief effect is te bereiken. Aan het in ternationale onderzoek dat tot deze nieuwe inzichten leidde werkten de Utrechtse weten schappers H. van Engeland en M. Verbaten mee. Autisme is een van de ernstigste stoornissen in de (kinder) psy chiatrie en tot dusver onge neeslijk. Autistische kinderen en volwassenen zijn erg in zich zelf gekeerd en hebben proble men op sociaal en motorisch gebied. Vier tot vijf op de 10.000 Nederlanders heeft deze aan doening. In het Universitair Medisch Centrum (UMC) Utrecht wordt een onderdeel van het onderzoek naar de bio logische oorzaken van autisme uitgevoerd. Hieruit blijkt dat de hersenen van autistische kinde ren na het zien van beelden ontsporen. Dit gebeurt in een klein gebied in de achter hoofdskwab, grenzend aan het visuele centrum van de herse nen. Dit centrum zorgt er voor dat de beelden die mensen zien, in het brein worden waar genomen. MRI-scans tonen aan dat de hersenen van autistische kinde ren globaal vijf procent groter zijn dan die van andere kinde ren. Die vergroting van het brein wordt vrijwel uitsluitend gevormd door de grote achter hoofdskwab. De opbouw van het menselijk brein is voor het overgrote deel genetisch be paald, maar zo rond het tweede levensjaar worden ook hersen cellen afgebroken en door nieu we vervangen. Nog niet bekend is welke genen bij de opbouw van de achterhoofdskwab be trokken zijn. Momenteel wordt daarom een bloedonderzoek gehouden on der gezinnen met twee autisti sche kinderen. Volgens hoogle raar kinder- en jeugdpsychia trie Van Engeland is het vrijwel zeker dat autistische kinderen in hun chromosomen een af wijkend gen hebben. Belangrijke en uiterst interes sante onderzoeksresultaten, zegt Verbaten, hoogleraar hu mane psychofysiologie en psy chofarmacologie van de Uni versiteit van Utrecht. ,,Maar van een absolute doorbraak in het onderzoek zou ik niet dur ven spreken. Daarvoor ontbre ken de verbanden en zijn er nog te veel onbeantwoorde wa gen. Er rest ons nog veel werk." Zo worden ook in het buiten land op kleine schaal experi menten gedaan met medicijnen waardoor de hersenen van au tisten sneller werken. De vol gende stap is een inventarisatie in de provincie Utrecht waarin 30.000 kinderen van veertien maanden worden beoordeeld op de kans dat ze een autisti sche stoornis ontwikkelen. Bij een kind met een risico wordt op gezette tijden onderzoek ge daan en wordt de omvang van de schedel regelmatig gecon troleerd. HELMA VAN DEN BERG REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER 023-51; In het voorjaar lopen peuters buiten meer gevaar dan in de rest van het jaar. Vaak mogen ze voor het eerst in hun leven buiten spelen. In het afgelopen najaar waren ze nog te klein, nu kunnen ze goed lopen. Buiten is alles nieuw. Kleine peuters zijn nieuwsgierig en ondernemend. De gevaren ken nen ze niet. Dus reiken veel kin deren bij hun eerste kennisma kingen met 'buiten' te water, vallen ze van klimrekken, tegen de randen van zandbakken, op harde stoepen, of botsen ze te gen auto's. De stichting Consument en Veiligheid registreert in een Let sel Informatie Systeem alle slachtoffers die na een ongeval zijn behandeld op een spoedei sende hulpafdeling van zestien Nederlandse ziekenhuizen. De cijfers zijn representatief. Jaarlijks moeten in Nederland ongeveer 320 kinderen tot vijf jaar worden behandeld na een ongeluk met een speeltoestel. Bijna de helft van de ongevallen (150) gebeurt met de schommel in de eigen tuin. Meer dan de helft valt er vanaf, bijna een kwart wordt erdoor geraakt. Een derde van de ongelukken gebeurt bij de glijbaan. Bijna een op de tien slachtof fers moet worden opgenomen. Dat geeft aan dat ongelukken met speeltoestellen in de tuin relatief ernstig zijn. Jaarlijks ra ken 140 kinderen onder de 5 jaar gewond door een ongeval bij of in een zandbak: 39 pro cent ergens in de buurt, 20 pro cent bij huis en de overigen op een schoolplein. Uit dit registratiesysteem blij ken niet alle gevaren. Want ge lukkig valt het meestal mee. Bulten worden afgekust. Kinde- Voor kinderen is buiten spelen belangrijk. Zo verkennen ze hun leefomgeving en léren ze omgaan met na tuurlijke elementen als zand, wind en water. foto archief ren die ziek worden of parasie ten oplopen door vuil zand, vies water of giftige planten ko men bij de huisarts terecht en niet in het ziekenhuis. Buiten spelen is belangrijk. Een kind leert zijn woonomgeving kennen, gaat om met natuurlij ke elementen als zand, wind en water, kan zich vrij bewegen, durft langzaam maar zeker een stapje verder de wijde wereld in en ontmoet daardoor nieuwe mensen, kinderen en mogelijk heden. Veilig buiten spelen vraagt be halve goed opletten, extra aan dacht voor het spelen en het speelgoed. Een rijtje tips: - Stevige schoenen met een goed profiel op de zolen bieden houvast bij klauteren en klim men. - Korte jasjes zijn veiliger dan lange. Koordjes en veters geven risico. - Rondlopen, fietsen, klimmen met iets in de mond is gevaar lijk. - Een bal is voor peuters geen speelgoed voor op straat. Peu ters kunnen de snelheid en richting van een bal niet voor zien en gaan zo op in hun spel dat ze ondanks waarschuwin gen achter de bal aan gaan, de stoep af, het water in. - Rijdend speelgoed kan een kind verleiden te ver van huis te gaan. - Hoe groter de wielen des te hoger de te bereiken snelheid. - Veel fietsjes voor kleine kinde ren zijn doortrappers met velg- remmen. De consumenten bond waarschuwt hiervoor. Voeten glijden gemakkelijk van de trappers. Als dan de velgrem blokkeert, slaat het fietsje over de kop. - Duwkarren, poppenwagens, skelters, bolderwagens moeten allemaal goed weggewerkte as sen hebben. Zorg voor ketting- kasten, stootplaten, spelingloze stuurstangen en stabiele fra- - Een goede zandbak is aange legd met contact tot het grond water en wordt regelmatig om gespit. Zon, regen en wind sti muleren het grote natuurlijke reinigingsvermogen van zand. Een stevig net om de katten weg te houden is daarom beter dan een deksel. Een houten bak is beter dan een kunststof vorm. - Stilstaand water wordt al gauw een bron vol bacteriën. Daarom moet speelgoed na ge bruik in zandbak, plassen of vij vers goed worden afgespoeld en gedroogd. Laat het ook nooit in zand of water liggen. - Na de winter verdienen de verbindingen van speeltuig, de touwen (kettingen zijn verbo den) van schommels en het hout van zandbakken, klimrek ken, schommels en glijbanen een controlebeurt. Gebruik voor groot speelgoed betonan- kers. - Voor peuters is de veilige hoogte voor een glijbaan 1,20 meter. - Een kunststof glijbaan is min der fraai, maar veiliger dan een metalen, die gloeiend heet wordt in de zomer en plakkend koud in het vroege voorjaar. - Houten klimrekken kunnen na beschadiging splinters ge ven, schimmel bevatten en er kunnen spleten bij de verbin dingen zitten waarin kleine kin dervingers kunnen blijven ha ken. - De eigenaar is aansprakelijk voor ongelukken met speeltuig, wanneer dat niet in orde is. Voor speelgoed en -toestellen op openbaar terrein en school pleinen zijn de gemeente of het schoolbestuur aansprakelijk. MARIANNE DE VALCK Aan de universiteit van Aber deen in de Amerikaanse staa Idaho is een maïssoort ontyi keld met meer ijzer. Dat is nieuw wapen in de strijd teg bloedarmoede. Vooral vrouv in ontwikkelingslanden lijdei daaraan, maar het doet zich ook in de westerse wereld vo Het spoorelement ijzer zorg! voor transport en opslag van zuurstof. Ijzergebrek verhoo| de kans op infecties en veroi zaakt moeheid, hartklopping en hoofdpijn. De genetisch gemanipuleerd ijzermaïs bevat bijna zevenii procent minder fytaat, een forverbinding, dan gangbare maïs. Fytaat verhindert opn; me en benutting van belang ke voedingsstoffen, zoals ijzi Vrijwilligers in Californië en nama kregen tortilla's te eter op basis van bloem var nieuwe maïs. Na consumpti bleek hun bloed de helft me ijzer te bevatten vergeleken; een controlegroep. In Guate mala wordt bij dorpelingen effect van de ijzermaïs bekel op de absorptie van zink en cium. De nieuwe maïssoort is niet leen goed voor de gezondhei maar ook voor het milieu. Di ijzermaïs is namelijk beter te verteren door dieren als var kens, kippen en vissen, omd zij minder onverteerbare org nische fosfor bevat en veel meer anorganische verbindi gen. Hierdoor komt er uiteb lijk minder van het vervuilen fosfaat in de mest terecht. De maïs kan over twee tot di jaar op de markt verschijnen PETER DE JAEGER Schizofrenie ontleed Wel eens geprobeerd je arm een kwartier stokstijf voor je uit te houden? Chirurgen, dia mantbewerkers en verfspuiters moeten het dagelijks doen zon der te trillen, en dat leidt niet zelden tot RSI en aanverwante klachten. Een gelegenheids combinatie van drie Twentse bedrijven ontwikkelde een slimme armsteun, die in veel beroepen voor verlichting kan zorgen. Beeldschermwerkers kennen ze wel, de steuntjes waarop colle ga's met RSI-klachten hun arm te ruste leggen. Maai" voor veel beroepen zijn zulke hulpmid delen niet geschikt. Chirurgen, lassers en meubelspuiters bij voorbeeld, moeten met hun ar men een veel groter gebied kunnen bestrijken, van hoog tot laag en van dichtbij tot verder af. En soms moeten ze vrij zijn in hun beweging en soms moe ten ze hun arm minutenlang op één plek stil kunnen houden. Het Enschedese bedrijf Ergo- Design werd gevraagd een arm steun te ontwikkelen voor de medische sector, in het bijzon der voor laboranten die hun arm bij het maken van echo filmpjes tot twintig minuten lang stil moeten houden. Ergo- Design, onder meer gespeciali seerd in werkplek-ergonomie, zag al snel in dat de opdracht om een brede benadering vroeg. Het bureau bracht de klus onder in het samenwer kingsverband TIMP, waarin Twentse bedrijven samen aan medische productontwikkeling doen. Demcon in Hengelo te kende voor het technische ont- Voor sommige beroepen, zoals dat van een chirurg, is het van belang dat iemand zijn arm onder het werk zo volledig mogelijk kan beheer sen. Een flexibele armsteun kan daarbij helpen. foto gpd werp, Indes in Hengelo voor de behuizing en Ergo-Design zelf ontwierp de gebruikers-interfa ce, zeg maar de bediening. Het resultaat is een flexibele armsteun, waarvan de stangen met behulp van veren beweeg baar zijn, zoals dat op een een voudiger manier bij de bekende bureaulamp gebeurt. Hierdoor heeft het apparaat ook geen netvoeding of batterijen nodig. De compenserende kracht van de veren zorgt ervoor dat de steunen de armbewegingen volgen, ook als de armen om hoog getild worden. Is de ge wenste stand bereikt, dan kan de steun vergrendeld worden door de voet van het pedaal te halen. Je kunt dan gerust flink op de steun leunen, want de maximale belastbaarheid is 400 newton. De armsteun is gekoppeld aan een stoel, maar ook voor staand werk kan met dezelfde techniek een toepassing worden ontwik keld, aldus het management van Ergo-Design, Jaap Weste rink en Douwe Bonnema. Uit testen is inmiddels gebleken dat de steun de statische belas ting van de spieren in nek en schouders aanmerkelijk ver mindert. De armsteun die de TIMP-be- drijven hebben ontwüdceld, wordt geproduceerd en op de markt gebracht door Copharm (leverancier van operatiekamer inrichtingen), die er een prijs van tussen de acht- en tiendui zend gulden voor vraagt. Voor de verkoop kreeg het product onlangs een aardige opsteker door de onderscheiding met de European Engineering Award 2000. 'Een typisch staaltje van perfecte engineering', oordeel de de jury. Westerink en Bonnema realise ren zich dat het inmiddels ge patenteerde product door z'n prijs voorlopig alleen interes sant is voor het 'high end' van de markt, maar beiden ver wachten dat binnen een paar jaar goedkopere versies voor onder meer lassers, kunstres taurateurs en diamantslijpers ontwikkeld zullen worden. Schizofrenie is eèn ernstige geestesziekte die bij ongeveer 1 procent van de westerse be volking voorkomt. Kenmer kend voor deze aandoening zijn hallucinaties en wanen. De ziekte uit zich onder meer in psychotisch gedrag, zoals het horen van stemmen of denken achtervolgd te wor den. Over het ontstaan van schizo frenie circuleren verschillende theorieën. De laatste jaren wint de gedachte terrein dat schizofrenie wellicht een ge volg is van een 'fout' in de em bryonale ontwikkeling van het brein. De proefdierexperi menten van wetenschapper Lucia Talamini wijzen in die richting. Zij slaagde erin om de groei van zogeheten limbische as- sociatiegebieden in de herse nen van rattenembryo's enke le dagen te remmen. Dit zijn delen van de hersencortex waar de informatie van alle zintuigen bij elkaar komt en met elkaar in verband wordt gebracht. Via de hippocam- l)\ pus, een belangrijk geheugei centrum in het brein, word! deze informatie bovendien vergeleken met eerder opge slagen geheugenfragmenten Een achterstand in de ontvvJ keling van deze gebieden daarom kunnen leiden totefj E verkeerde interpretatie van zintuiglijke informatie (als h Ten en zien) of-een verstoon rëaliféitsbesef. Deze hypothese lijkt te klop pen. De oritwikkelingsstooi leidt bij ratten tot afwijkinge in anatomie en gedrag, die li ken op de afwijlangen bij sd zofrene patiënten. „Dat gereert dat schizofrenie mog lijk een aangeboren hersen- aandoening is, die ontstaat door een verstoring van de vroege aanleg van het centrt zenuwstelsel", concludeert Talamini. De onderzoekster verbonden aan de afdeling Psychonomie van de Univer siteit van Amsterdam, waar; onderzoek doet op het gebie van leren, geheugen en cogo tieve dysfuncties. >öf Hemochromatose Er is éen patiëntenvereniging opgericht voor mensen met de ziekte hemochromatose (ijzerstapeling). Hemochromatose is een erfelijke ziekte waar ongeveer 80.000 mensen aan lijden,A niet tijdig een diagnose wordt gesteld kan de ziekte chronischi o 1 vermoeidheid veroorzaken evenals gewrichtsklachten, lever- functiestoornissen, hartklachten, diabetes, impotentie. De di gnose is eenvoudig te stellen met een bloedonderzoek. Voor meer informatie: telefoon (0162). 43.36.81 of op internet: http: /hemochromatose.tripod.com. Dieetpillen, wonderdrankjes en crè mes, de samenleving wordt overspoeld met middelen om af te vallen. Maar hoe zit het als je te mager bent? Voor veel mensen is het onbegrijpelijk dat een laag gewicht een probleem kan zijn. Te zwaar zijn is niet gezond, maar te licht zijn ook niet. Met de Quetelet-index (QI) bereken je het juiste gewicht. De QI is het gewicht in kilo's gedeeld door de lengte in het kwadraat. Iemand die 62 kilo weegt en 1.68 meter lang is, heeft bijvoorbeeld een Quetelet-index van 21,9 (deel 62 door 1,68 x 1,68 ofwel 2,82) Het ge wicht is goed als de QI tussen de 20 en 25 is. Bij een index onder de 20 is ie mand te mager. Wie te weinig weegt, heeft minder weerstand tegen ziekte. Het herstel van een ziekte of operatie kan langza mer verlopen. Iemand die te mager is, heeft het sneller koud en voelt zich sneller lusteloos en moe. Het li chaamsgewicht is voor een deel erfe lijk bepaald, maar het wordt sterk be- invloed door leef- en eetgewoonten. Aan die erfelijkheid is niets te doen. Maar een levensstijl kan worden ver anderd of aangepast. Sla in elk geval geen maaltijd over. Ook al heb je geen trek, probeer altijd iets te eten. Ook kunnen regelmatig wat extra tus sendoortjes worden gegeten. Dat kan een bekertje vruchtenyoghurt zijn of een puddinkje, een tosti, een krenten bol, een handje rozijnen of gedroogde abrikozen. Tips om aan te komen: verdeel het eten in kleine porties over de hele dag, en maak het niet te vet en te zwaar. Drie hoofdmaaltijden, een paar tussendoortjes en nog iets voor het slapen gaan, bij voorbeeld. Fris-zure gerechten stimuleren vaak de eetlust, zoals een glas vruchtensap of tomatensap, een paar partjes fruit. Een kopje bouillon of eventueel een glaasje alcoholische drank kunnen de eetlust opwekken als ze een half uurtje voor de warme maaltijd worden ge nuttigd. Zorg voor variatie in smaak (zoet- hartig), temperatuur (warm-koud), kleur en keuze van ingrediënten en be reidingsmethoden. Voor iemand die toch al niet veel trek heeft, is het soms niet prettig om van tevoren etensgeuren te ruiken. Goed ventileren in de keuken dus. Voldoende rust en ontspanning en zo mogelijk lichaamsbeweging bevor deren de eetlust. Vermoeidheid en haast zijn de grootste eetlustbeden Uiteraard zijn er ook factoren die ei j negatieve invloed hebben op het ge j wicht. Roken verhoogt de stofwissel en verlaagt het hongergevoel. Koffif drinken stimuleert de stofwisseling maakt actiever. Ook een hoog activ teitspatroon (altijd druk bezig, weiri stil zitten), spanningen en een verb de voedselkeuze beïnvloeden het gt j wicht negatief. PATRICIA SCHUTTE E P u z Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Radkrans; 4. kaartspel; 7. dummy; 9. klein café; 11. kier; 12. tuinhaag; 13. vlek; 15. maand v.h. jaar; 16. schrijflijn; 18. tochtje; 19. roofvis; 20. vrijmoedig; 22. soort garen; 25. groot persoon; 27. doosvrucht; 28. lidwoord; 29. angstig; 31. vochtig; 32. deel v.e. fototoestel; 34 makker; 35. dier. Verticaal: 1. Aardbeikleurig; 2. bron; 3. opschik; 4. vrachtrijder; 5. oorhanger; 6. regeringsstelsel; 8. vlug; 10. ingaan op; 12. omslaan; 14. moment; 15. vadsig; 17. weekdier; 18. voederbak; 20. ongetrouwde adellijke dame; 21. stad in Frankrijk; 23. hoogste punt; 24. hoffelijk; 16. erkentelijkheid; 29. scherprechter; 30. familielid; 32. schaakterm; 33. gymnastiektoestel. Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1. Via; 4. lam; 6. tobbe; 9. semilor; 11. ah; 12. asa; 13. es; 15. rein; 17. dona; 19. ere; 20. Est; 21. kits; 23. ante; 24. af; 25. tod; 27. ar; 28. feodaal; 32. glimp; 34. duo; 35. oor. VERTICAAL: 1. Va; 2. Ate; 3. ibis; 4. Leo; 5. me; 7. Oman; 8. blad; 9. sheriff; 10. renstal; 11. areka; 14. sater; 16. iet; 18. oen; 22. stol: 23. Adam; 26. Odin; 29. ego; 30. Apo; 31 cd; 33. Ur.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16