Provincie: N206 nu nog niet brede 7 Weinig klandizie voor asch-ophaalder Hoteliers zijn niet bang voor controle door gemeente Noordwijkerhouters uiten bedenkingen tegen rotond Commissie volhardt in kritiek op wethouder Sm! Duin Bollenstreek Introductieavond voor nieuwe Noordwijkers Wildplassen verboden Lisse komt tweeduizer graven teki Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 MAANDAG 10 APRIL 2000 Gebroken heup na aanrijding lisse Een 61-jarige fietser uit Uithoorn heeft zaterdagmiddag bij een aanrijding met een bromfietsster op Kanaalstraat in Lis- se zijn heup gebroken. De man is daarop naar het Spaarnezie- kenhuis in Haarlem gebracht. Het ongeval had plaats doordat de 50-jarige bromfietsster uit Lisserbroek, toen zij afsloeg, de fietser over het hoofd zag. Rijbewijs kwijt na drankgebruik noordwukEen 25-jarige Katwijker en een 69-jarige Leidschen- dammer zijn vanochtend vroeg en gisteravond in Noordwijk hun rijbewijs kwijt geraakt, omdat ze met te veel drank op hun auto bestuurden. De Katwijker, die op de Zwarteweg werd aan gehouden, had drie keer zoveel alcohol in zijn bloed als is toe gestaan. De Leidschendammer werd op de Kapelleboslaan voor de derde keer in twee jaar tijd betrapt op overmatig drankge bruik. Beiden moesten onmiddellijk hun rijbewijs inleveren. Beenbreuk na 'burenruzie' hillegqmEen 30-jarige Hillegommer heeft tijdens een ruzie met zijn voormalige buurman zijn been gebroken. De vechtpar tij had plaats op de Leidsestraat in Hillegom. Na een klap viel de man. Daarbij brak hij zijn been. De Hillegommer is daarop voor behandeling naar het Spaarneziekenhuis in Haarlem gebracht. De 25-jarige dader heeft inmiddels bij de politie bekend. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Derde prijs website 'Rijnlands' sassenheim Leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Sassen- heim hebben afgelopen zaterdag de derde prijs voor de beste schoolkrantwebsite van Nederland in de wacht gesleept. Het schoolkrantteam van het Rijnlands bestaande uit zeven leerlin gen was bij de prijsuitreiking in Amsterdam niet aanwezig: ze waren naar de Weesperstraat gereisd terwijl de ceremonie in het gebouw Leeuwenburg aan de Weesperzijde plaatshad. Toen ze na hun omzwervingen door Amsterdam uiteindelijk op de juiste plek kwamen, kregen ze de prijs - een beker - nog wel. De wedstrijd was uitgeschreven door het Instituut voor Media en Informatie Management (MIM) van de Hogeschool van Amster dam. Skate-toertocht in Noordwijkerhout noordwukerhout» Op zaterdag 15 april organiseert de Noord- wijkerhoutse IJsclub een grote skate-toertocht. De rit die 25 ki lometer lang is, wordt in pelotons gereden en is dus geen wed strijd. De start begint om 9.30 uur bij De Schelft en inschrijven is daar mogelijk vanaf 8.30 uur. Iedereen die de rit uitrijdt, mag rekenen op een herinnering. Skaters die willen meedoen, moe ten een gemiddelde snelheid van vijftien kilometer per uur kun nen halen. Meer informatie over de skatetoertocht is te verkrij gen bij Jan Zandvliet (telefoon: 0252-374396) en bij Henk Bouw meester (telefoon: 0252-374727). 'Noordwijk heeft het mis' noordwuk job de kruiff De Noordwijkse hoteliers zijn niet bang voor de gemeente. Wethouder Van Nes kondigde woensdag aan dat hij hun boe ken strenger gaat controleren. De aangiftes voor de toeristen belasting lopen in Noordwijk al enkele jaren niet meer op, ter wijl landelijk het aantal over nachtingen nog steeds stijgt. En dat vindt de gemeente ver dacht. Ten onrechte, menen de hoteliers. ,,Het is heel simpel", zegt J. de Mooij, eigenaar van Op de Hoogte. ,,De gemeente heeft het mis. Het komt doordat langverblijvers vervangen zijn door kortverblijvers. Mensen komen niet meer een hele week, maar twee of drie dagen, en bij goed weer een dag lan ger. Maar bij slecht weer ver huur je die kamer niet meteen weer. Die grotere flexibiliteit, ik denk dat dat het verhaal is. Het lijkt wel drukker, maai- per sal do is het aantal overnachtingen stabiel. Kamers staan veel vaker tussendoor een paar dagen leeg. Ook in het hoogseizoen." „Het is een oud gerucht", zegt J. Lemain van Duin en Dal over de vermeende 'zwarte' overnachtingen. „Tien jaar ge leden werd de toeristenbelas ting ingevoerd en hoorde je al dat er een miljoen overnachtin gen waren. Maar toen er aangif te moest worden gedaan waren het er opeens negenhonderd duizend." Lemain vindt de conclusie dat de cijfers in Noordwijk de landelijke zouden moeten volgen 'vrij dom'. „Ik denk eerder dat Noordwijk al hoog zat, en dat de rest van het land ons aan het inhalen is." Hij denkt dat de accountants verklaringen van de hotels vol doende betrouwbaar zijn en noemt het 'spijkers op laag wa ter zoeken' wat de gemeente doet. „Tuurlijk zijn ze op zoek naar geld. Maar om het te ach terhalen kost misschien wel meer dan het oplevert. Willen ze voor de deur gaan liggen?" In hotel Astoria heeft eige naar N. Stokman wel een ver klaring voor de ogenschijnlijk achterblijvende groei van Noordwijk. „Dat het aantal overnachtingen landelijk stijgt, komt door Amsterdam. Daar komen nog duizenden bedden bij. Maar hier niet." In zijn ho tel is de bezetting de afgelopen drie jaar inderdaad niet meer gestegen, zegt Stokman. „En ik denk dat de meeste hoteliers al blij zijn als ze niet naar bene den gaan." Ook op camping Jan de Wit worden lange vakanties inge ruild voor kortere, maar per sal do blijft de bezetting op lange termijn gelijk. „Voor de cam pings klopt het in ieder geval niet", zegt De Wit over de ver denking van de gemeente. „Ik heb de cijfers niet in mijn hoofd. Maar als ze willen, moe ten ze vooral komen controle ren." katwijk» Om wildplassen in het centrum van Katwijk tegen te gaan, heeft de gemeente zaterdagavond tussen café Stairs en discotheek Casa Cara een mobiel openbaar urinoir neergezet. Door het uitgaanspu bliek is van die gelegenheid dankbaar gebruik gemaakt. De anti-wildplas WC is zondagochtend in alle vroegte, ruimschoots voor kerktijd, weer uit de Badstraat verwijderd. De komende weken is het openbare toilet nog te gebruiken door stappers. Na een proefperiode bekijkt de gemeente of het enige openbare urinoir van Katwijk in de huidige vorm bestaansrecht heeft. Het openbaar toilet is er gekomen op voor spraak van de gemeenteraad die maatregelen wilde tegen allerlei vormen van uitgaansoverlast, zoals wildplassen. foto frans roomer lisse wim van wanroov Lisse komt in de pen 2020 ruim 2.100 grafruit kort. Dat blijkt uit een zoek dat door het bure; is gedaan in opdracht gemeente. In totaal zijn nu 4.800 grafruimten bruik. Onder een grafruin. staat het RBOI een pli één persoon kan wordei ven. Over twintig jaar h se in totaal 6.900 nodig. De gemeente wil haast maken met het aa van een nieuwe begra Maar dat kan nog wel ei vergen. Eerst moet Li grond aankopen voor joenen kostende nieuu mene begraafplaats, mei voor rooms-katholieken testanten. Van de huidige vier plaatsen is naar ven die van de Hervorm meente binnen twee Deze begraafplaats hi 2.875 grafruimten in u is daarmee de grootste se. De begraafplaats va Agathaparochie is onla gebreid met 120 grafple er zullen er nog eens bijkomen. Door die uill is er op deze begraafpli doende ruimte tot 2020 begraafplaats van de Het Onbevlekt Hart v komen grafkelders, men voor de komende jaar over voldoende g ten kan beschikken. begraafplaats van de H.H. Engelbewaarders over tien jaar alle graf in gebruik zijn. De commissie ruimte dening buigt zich week maandag over port. noordwuk job de kruiff Dia's over de badplaats, een klederdrachtshow en een praat je van de burgemeester. Nieu we inwoners van Noordwijk krijgen volgende maand een in troductieavond aangeboden. Ze krijgen bovendien een informa tiepakket mee naar huis. Noordwijk dacht het program ma eerst aan te bieden aan alle nieuwe inwoners die zich er in 1999 vestigden, maar dat blij ken er bijna duizend te zijn. De grens is daarom nu bij 1 okto ber getrokken. Sinds die datum is Noordwijk zo'n 480 nieuwe bewoners rijker. De nieuwe Noordwijkers worden allemaal aangeschre ven. De gemeente vindt de res pons moeilijk in te schatten, maar in de nieuwe raadzaal kunnen er niet meer dan tach tig zitten. De eerste introductie avond, op woensdag 17 mei, wordt zo nodig gevolgd door een tweede editie op maandag 22 mei. Het programma van de bijeenkomsten beslaat zo'n tweeënhalf uur. Naast de ge- noemd^ onderdelen kunnen de dienstverlening, het onder houdswerk en de toekomst plannen van de gemeente wor den besproken met burgemees ter en wethouders. Verbreding van de provinciale weg tussen Leiden en De Zilk, de zogeheten N206, lijkt voorlopig nog toekomst muziek. Verdubbeling van het aantal rijbanen heeft bij de provincie Zuid-Holland 'geen prioriteit'. Pas als het zover is dat er woningen worden gebouwd op het terrein van het Marinevliegkamp Valkenburg, komt een wegver- breding in zicht. duin- en bollenstreek de laatste weken aangekaart maarten dekker door Katwijk, Wassenaar en Valkenburg. Die drie gemeen- Een bredere provinciale weg is ten willen dat de Tjalmaweg, het deel van de provinciale weg tussen katwijk en Leiden, vier baans wordt. De WD-fractie in Sassenheim kondigde een paar dagen eerder aan zich in te gaan zetten voor het verbreden van het noordelijke deel van de N206. Daarmee zou de ver keersoverlast in de verschillen de bollendorpen moeten wor den teruggebracht. Volgens de provinciewoord voerder J. Disco maken beide plannen weinig kans. „De pro vincie ziet momenteel geen re den om de weg aan te passen", aldus Disco. „Stel dat er huizen gebouwd gaan worden op de locatie van vliegkamp Valken burg, dan ontstaat er misschien wel de noodzaak om de weg aan te passen. Dan gaat de pro vincie aan de slag met een plan en pas daarna wordt er geld voor gereserveerd." Vooralsnog komt noch het noordelijke deel van de N206, noch de Tjalmaweg voor in de provinciale plannen en dus is er ook geen budget voor beschik baar. Dat betekent niet dat de plannen definitief in de ijskast komen. Het WD-plan voor ver breding van het noordelijk deel van de weg wordt in de komen de weken verder uitgewerkt in een onderling, overleg tussen enkele liberale fracties in de re gio. Volgens het Sasser WD-raadslid Brussee passing van de N206 wi zakelijk. „We willen voo dat de dorpen dichtslil gevolg van de toenemei keersstromen." Hij benadrukt dat hei om nu in te spelen op kelingen in de toekoms achter de feiten aan teli sassenheim margrit tibboel Een zogeheten asch-ophaalder zocht zaterdag tevergeefs met paard en wagen naar nering in het Sassenheimse centrum. Ruim honderd jaar geleden was hij nog een zeer vertrouwde verschijning in het straatbeeld van Sassenheim, maar anno 2000 is dit legendarische be roep in het vergeetboek ge raakt. De ophaler met zijn wa gen en paard was in de Hoofd straat om het tienjarig bestaan van de Stichting Oud Sassen heim (SOS) te vieren. Tegelijk werden de activiteiten van de jubilerende stichting onder de aandacht van de Sassenheimers gebracht. De klandizie was zaterdag niet om over naar huis te schrijven. Asch-ophaalder Jan van der Geest haalt laconiek z'n schou ders op: „Alles wat ik in m'n emmertje heb, is de as van m'n pijp die ik net heb uitgeklopt." Hij is echter meer dan tevreden met de belangstelling die hem, samen met zijn paard Marcus voor de asch-wagen, ruim schoots te beurt valt. De reac ties van het winkelend publiek zijn onverdeeld enthousiast. Kleuters drommen bewonde rend om het paard, maar ma ken zich snel uit de voeten als de asch-ophaalder hen aan moedigt: „Je mag hem wel even aaien, hoor!" Zo dicht bij de boven hen uit torende bruine hengst vergaat de lust hen al gauw. Voor de ouders zijn er folders met informatie over de aanwe zigheid van het opzienbarende koppel in de Hoofdstraat. Als ze tekst en uitleg willen geven aan hun kroost is dat tevergeefs. De jeugd is verdwenen in het voet spoor van de asch-ophaalder. Wanneer Jong Adest Musica de Hoofdstraat in marcheert wordt het paard uitgespannen. De asch-ophaalder legt uit: „Van noordwijkerhout» maarten dekker Een groep van vijftien Noordwijkerhouters ziet niets in een rotonde bij hen voor de deur. Ze hebben daarom bij hun gemeentebestuur be zwaar aangetekend tegen de aanleg van zo'n ver keersplein op de hoek van de Wildlaan en de Maandagse Wetering. Als dat er toch komt, over wegen enkele bewoners schadevergoeding te ei sen van de gemeente. In de vergadering van de commissie ordeningszaken zullen ze donderdag hun bedenkingen toelichten. De vijftien Noordwijkerhouters, allen bewo ners van de Wildlaan en de Maandagse Wetering, zien geen noodzaak voor een rotonde bij hen voor de deur. In plaats daarvan pleiten ze voor aanpassing van de huidige bocht, onder andere door asfaltering, vluchtheuvels en voet- en fiets paden. De bewoners denken dat zo een veiliger situatie wordt bereikt dan met een rotonde, schi waarbij volgens hen juist een hogere i mogelijk wordt voor het autoverkeer. het Daarnaast zien ze in de huidige, in hi drie probleemloze doorstroming van het veris plar aanleiding om een rotonde aan te leggf tondes worden in de regel slechts daai seerd, waar ten minste drie gelijkwaardig hou bij elkaar komen", schrijven ze aan hel Bij het beoogde verkeersplein komen twee wegen samen (de Wildlaan en de M se Wetering) en er is een inrit naar De Wel wordt daar in de toekomst een verb om weg naar de Schippersvaartweg gemaakt vo° De Wildlaan en de Maandagse Weteriri rich langere tijd onderwerp van hevige discus strip Noordwijkerhoutse politiek. Na veel gel den werd uiteindelijk besloten tot aanpassins pijn twee straten. Aanvankelijk wilde men een randweg aanleggen, maar dat plan kw! gebrek aan steun van de provincie niel grond. De asch-ophaalder even terug in Sassenheim. trommels moet Marcus niks hebben, daar wordt hij maar zenuwachtig van." Piet Langeveld, bestuurslid van de SOS, weet alles over het in middels in vergetelheid geraak te beroep. Uit zijn verhaal blijkt dat de Sassenheimse asch-op haalder een monopolie had in de Bollenstreek. Hij deed vanaf 1700 tot circa 1900 niet alleen in Sassenheim maar ook in om liggende gemeenten de ronde. De as van verbrande turf werd opgeslagen in de asch-schuur aan de Vaartkade om vervol gens per schip afgevoerd te worden naar Leiden. De grove as werd volgens Langeveld ge bruikt voor bemesting van gras land. De fijne as kwam in de apotheek terecht als make- up voor de 'gegoede lui' die hun gezicht volgens de heersende mode 'aschgrauw' maakte. De rest werd voor de productie van groene zeep en glycerine ge bruikt. De verkoop van de as was een lucratieve bezigheid voor de Sassenheimse asch-ophaalder die om dit privilege met scheve ogen werd aangekeken door menigeen in de buurgemeen ten. Het was volgens Langeveld met de kostwinning van de asch-ophaalder definitief ge daan toen men een eeuw gele den voor verwarming van turf overschakelde op steenkool. De leden van de jubilerende SOS waren zaterdag bijzonder tevreden over de belangstelling die ze van het winkelend pu bliek kregen. Volgens J. Har- foto margrit tibboel denberg en J. van Teylingen re gende het bij de informatie kraam klachten over de cen trumplannen. Ze kregen van menig Sassenheimer het con signe mee om te redden wat er nog te redden valt. En daarmee gaat de SOS dan ook de komen de jaren aan de slag: proberen de asch-schuur aan de Vaartka de te behouden, de centrum plannen wat bijsturen en een boek uitbrengen over historisch waardevolle panden in Sassen heim. noordwuk job de kruiff De evaluatiecommissie-Duin- pieper blijft bij haar conclusie dat wethouder Smit de raads commissie voor onderwijs op 3 juni vorig jaar onjuist heeft ge ïnformeerd. Smit meldde toen dat hij overeenstemming had bereikt met het schoolbestuur van De Schapendel over ge bruik van een lokaal door De Duinpieper. Hij had op dat mo ment kunnen weten dat over het begrip 'overeenstemming' nog discussie was, schrijft de evaluatiecommissie in de ant woorden op vragen over haar rapport. Smits partij Verenigd Noord wijk vond de conclusie van 'on juiste informatie' niet stroken met een andere bevinding in het rapport, namelijk dat Smit aanvankelijk 'kon geloven dat hij overeenstemming had'. In de beantwoording verwijst de evaluatiecommissie nu naar brieven van 18 mei, 31 mei en 2 juni. Daaruit blijkt wél duidelijk dat in elk geval het bevoegd ge zag van De Schapendel nog niet akkoord was. Of Smit de laatste brief op 3 juni al kende - een vraag van het CDA - heeft de commissie niet kunnen achter halen. Ze wijst er wel op dat Smit ook bij de vaststelling van de notulen van de vergadering van 3 juni, een maand later, niets van de door hem gemelde overeenstemming heeft terug genomen. Ook op andere punten haalt de evaluatiecommissie niets van haar conclusies af. Ze vindt i de samenstelling van missie (burgemeester Sluijs, Combinatie Mieremet en CDA Boellaard) achteraf gei goede. Door de deelm c de burgemeester ('als v van de raad') is uit vei de gezichtspunten naai gekeken, schrijft De klacht van VN door De Noordwijker ii de motie van afkeui J Smits adres de disci sfeer negatief heeft bf j'l deelt de evaluatieco niet. In reactie hierop de commissie: 'Er is s] een - met name in hei halfjaar van 1999 - ste der oplopende irritati van is deze motie een voortvloeisel.' het bun Cru

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14