Speeltuintjes van de baan Ook Wassenaar kan prostitutie niet langer weren Regio j-ogrammaraad bekijkt assieke zenders opnieuw Brandweerkorpsen in actie Nieuwe Servicelijn 9 'Pape' laat pupillen zweten op anti-discriminatiedag Sjelter i«°e i(Z I5CH0TEN jderdorper debatteert in Kamer Gemeente wil één sekshuis toestaan ierdorp longeren moeten meer inspraakmogelijkheden krij- ^Dat vindt de 16-jarige Leiderdorpse scholier Marien de er. Hij neemt op 17 april deel aan het Nationaal Jeugddebat I je Tweede Kamer. De leerling van Visser 't Hooft Lyceum m door de een landelijke voorselectie en gaat in Den Haag jscussie met landelijke kopstukken als Karin Adelmund, Ro- van Boxtel, Tineke Netelenbos en Margo Vliegenthart. Doel het debat is om jongeren meer bij de politiek te betrekken. iformatieavond over beroerte ica ^schoten De gevolgen van een beroerte zijn bij iedereen ?et( schillend, maar ze zijn wel bijna altijd zeer ingrijpend. Daar- tstfi >r wordt gesproken op een informatieavond op maandag 17 trlij il in het Rode Kruisgebouw aan de Prof. Einsteinlaan 3 in egi orschoten. Een revalidatiearts houdt een lezing en er wordt 'oo i video getoond. De bijeenkomst, een initiatief van het Rode lis Voorschoten en het Gecoördineerd Ouderwerk in samen- rking met de Hersenstichting, begint om 19.30 uur. Iedereen hai velkom. iü armond heeft compost over In Warmond kunnen de inwoners nog steeds bij de neente terecht voor compost. Op de gemeentewerkplaats i de Van de Woudestraat IA kan de compost gratis worden ehaald. De gemeente had gehoopt dat de voorraad tijdens de npostdagen op 6, 7 en 8 april weggewerkt zou worden, maar Warmonders toonden tijdens die dagen nauwelijks belang- ling. Er ligt nog een 'berg' van 35 kuub. De compost kan op rkdagen van acht uur tot half elf worden afgehaald. Op don- is de werkplaats ook van twee uur tot vier uur open. je jverbod wegens rijden onder invloed imond Een 22-jarige Leiderdoiper heeft vannacht in War- nd een rijverbod en een proces-verbaal gekregen wegens rij- t. Si i onder invloed. De man werd aangehouden tijdens een con- noc le op de Oranje Nassaulaan. lev ven, dat is helemaal niets", zegt hij. Rutgers van de programma raad geeft toe dat de zenders die in Leiden en omgeving te horen zijn niet het neusje van de zalm zijn waar het gaat om klassieke muziek. „Een van on ze criteria tot nu toe was dat Nederlandse zenders voorrang hebben, terwijl een deel van de luisteraars misschien de voorkeur geeft aan wat op bui- - tenlandse zenders te horen is. Ik blijf erbij dat wij als pro grammaraad een even wichtig basispakket adviseren aan Casema", zegt Rutgers. Toch is de programmaraad vol gens hem bereid om zijn advies bij te stellen. „Ook als dat meer buitenlandse zenders betekent. Dit zullen we bij de komende vergadering bekijken." De programmaraad wordt sa mengesteld door de gemeente raden van de negen gemeenten in de regio. Leiden levert drie leden, Katwijk twee, alle overige gemeenten één. De leden wor den gekozen op basis van hun kenjiis van een bepaald deel van de samenleving, de cultuur, of hun kennis op het gebied van radio en televisie. De kans bestaat dat er binnenkort één seksclub in Wassenaar wordt toegestaan. Door het lande lijk opheffen van het bordeelverbod per 1 okto ber mag zélfs Wassenaar de prostitutie niet lan ger onmogelijk maken. Gelet op de huidige 'nulsituatie' vinden burge meester en wethouders van Wassenaar het 'goed verdedigbaar' om één zo'n sekshuis als maxi mum aan te houden. Een en ander staat in een notitie van het college om richting te geven aan een nieuw Wassenaars prostitutiebeleid. Per 1 oktober is vrijwillige prostitutie door meerderjarigen met een geldige verblijfstitel niet langer strafbaar. Gemeenten kunnen, om de straks legale prostitutie te beheersen en te regu-' leren, nog wel een eigen beleid ontwikkelen. Op grond van de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) kan Wassenaar bijvoorbeeld wel raam- en straatprostitutie verbieden, omdat dit een in breuk op het 'lokale leefmilieu' vormt. Prostitutie helemaal verbieden kunnen burge meester en wethouders niet. De mogelijkheid om 'deze arbeid uit te oefenen binnen de gemeente grenzen' moet ook Wassenaar straks bieden. Dat willen burgemeester en wethouders doen door één sekshuis als maximum aan te houden. Ook na het landelijk opheffen van het bordeel verbod verwacht de gemeente overigens niet dat Wassenaar met een grote 'toeloop' van prostitu ees te maken krijgt. zitter Rutgers van de pro- imaraad Leiden en regio dat er niets mis is met de lerverdeling in de regio, ens hem is in Leiden en eving op de radio zelfs klassieke muziek te horen ip basis van de luistercij- ran de NOS ie van ka- [ploitant zou en. Toch is rogramma- wel bereid klassieke ers op- 'Die zenders die worden doorgegeven, dat is niets' daarmee op de kritiek van ieke muziekliefhebber Puls uit Voorschoten. windt zich op over het lat sinds januari een aantal inlandse klassieke zenders verdwenen. Enige tijd gele- m hij een handteke- enaktie tegen het verdwij- van de klassieke zenders en BBC3, waarvan de ere; te overigens binnenkort in ther terugkeert. Negentig ies heeft Puls inmiddels en. Nederlandse zender als sic FM draait niet de mu- die Puls graag hoort. „De ers die worden doorgege- oegstgeest Tweeëntwintig brandweerkorpsen hadden terdag op het MEOB-terrein in Oegstgeest hun handen vol aan het redden van talloze 'slachtoffers' van een dak en uit een brandende woning. Dat gebeurde.tijdens een tweetal provinciale brandweerwed strijden, die door de Oegstgeestse brandweer waren georganiseerd. Twaalf teams streden in twee wedstrijdklassen om de snelste blustijd. Een jury beoordeelde ook wie het veiligst te werk ging bij de red dingsoperaties. Het korps Ameide-Tienhove uit Zederik en het korps Lopik-dorp kwamen als winnaar uit de bus. Zij mogen meedoen aan de selectiewedstrijd voor het landskampioenschap. foto eric taal Bezwaren buurt te groot De Emmastraat en Beatrixstraat krijgen geen speeltuin. De bezwaren van buurtbewoners zijn zo groot dat Lei derdorp van het plan afziet. In plaats daarvan wordt nu de hoek van Frederik Hendriklaan en Willem de Zwijger laan als nieuwe locatie naar voren geschoven. Emma- straatbewoner S. Stuurman is opgelucht: „Niemand zit hier op zo'n speelplaats te wachten. Als mijn kinderen willen schommelen dan gaan we wel naar de Hout kamp." leiderdorp Uit een onderzoek van de ge meente blijkt dat de speelvoor- zieningen evenwichtiger over Leiderdorp moeten worden verspreid. Vooral de Oranjewijk komt er bekaaid vanaf, met al leen speelterreintjes in de Anna van Burenstraat en de Bloem hofstraat, en twee basketbal plaatsjes in de Bernhardstraat en het Hubrechtsplein. Het ge meentelijke voorstel om daar om twee nieuwe terreintjes aan te leggen in de Emmastraat en de Beatrixstraat, kan in de ogen van de bewoners geen genade vinden. „Deze straat is groen en kind vriendelijk. Iedereen vermaakt zich hier moeiteloos in een na tuurlijke omgeving", legt woordvoerder Stuurman de be zwaren van de Emmastraat uit. „Speeltoestellen voegen hier niets toe. Sterker nog, ze kun nen ook een bron van proble men vormen. Dan krijg je ruzies over wie er op welk toestel mag. Daar zitten we natuurlijk niet op te wachten. Nu bouwen de kinderen tenten en ze kunnen vrijuit voetballen op een ge woon grasveld. Waarom zou den we dat veranderen?" In de Beatrixstraat denken ze er net zo over. G. Schutte: „Op speeltuigen zijn kinderen vaak zo uitgekeken. Dan worden dat hangplekken en voor je het weet liggen er overal bierflesjes. En wie zorgt er dan voor de vei ligheid?" De gemeente heeft eieren voor haar geld gekozen. Stede bouwkundig gezien vormt het een probleem op de grasvelden iets te bouwen, omdat ze wor den gezien als een verlengstuk van de voortuinen, is de argu mentatie. Nieuw plan is om nu een speelplek aan te leggen op de hoek van de Frederik Hen driklaan en Willem de Zwijger laan. Groot voordeel van deze plek is dat daar geen gevels van woningen aan het veldje gren- De gemeente Oegstgeest heeft een servicelijn in het leven ge roepen, waarop Oegstgeestenaren klachten kunnen melden over bijvoorbeeld kapotte lantaarnpalen of speeltoestellen. Ook kan iedereen hier terecht met vragen over de diensten van de gemeentewerf. De servicelijn is bereikbaar onder (071) 5191869. E-mailen kan ook via service@oegstgeest.nl. Het telefoonnummer is niet bedoeld voor mensen die hun grofvuil kwijt willen. In Leiderdorp weigeren raadsleden het achterste van hun tong te laten zien, als het gaat om het functioneren van wethouder Kolman. In Zoeterwoude wint het idee om dieren met snelheidscamera's uit te rusten, steeds meer terrein. Glitter en glamour in de Leider- dorpse raadszaal. Gemeente secretaris Nicole Rigter die als een vrouwelijke equivalent van Marcel van Dam de Leiderdorpse raadsle den doorzaagt over regionale sa menwerking: dat moet spannend worden. Dachten we. Maar de stij ve, eerbiedwaardige politieke elite liet zich niet uit haar tent lokken. En liet ook nog een fraaie kans onbenut om op een elegante manier van WD-wethouder Pauline Kolman af te komen. Als we meer gaan samenwerken in de regio, hoe moet dat dan? Denken we dan aan Rijnstad, of moeten we zelfs aan een groter gebied denken. Van Amsterdam tot Den Haag bij voorbeeld, zoals CDA-wethouder Arie Roest bepleitte? En als we dat dan doen, mag dat dan ook wat kos ten? De Leiderdorpse politici moesten duidelijk aan het spelletje wennen. Een frivole politicus is immers net zoiets als een dronken geheelont houder: die bestaat niet. Dus in wat voor creatieve bochten de gemeen tesecretaris zich ook wrong om de raadsleden op de kast te jagen, de respons bleef ver beneden de maat. En het had zo leuk kunnen zijn. Want er is al geruime tijd forse kri tiek op het functioneren van WD- wethouder Kolman. Die veelbespro ken ouderennota werd vorige week immers niet lichtzinnig als 'vaag' en 'rammelend' bestempeld. De on derwijsnota: hetzelfde laken een pak. „U blijft een wethouder met veel intenties", was het meest posi tieve dat PvdA'er Jacobs erover wist op te merken. Als de Leiderdorpse Marcella van Dam dan vervolgens peilt hoe de De wegen in het landelijke gebied van Zoeterwoude zijn af en toe net een racebaan. foto reuters meningen bij de raadsleden liggen over het inkopen van kennis bij buurman Leiden („Denk bijvoor beeld aan een seniorennota"), ver wacht je dat de Kolman-criticasters meedogenloos toeslaan. Een bril jant idee, zou je dan in koor moeten horen. Maar het bleef opvallend stil. Nie mand durfde kennelijk het hoge woord eruit te gooien. En de logi sche vervolgstap werd al helemaal niet gemaakt. Maar je zag het ze denken: Als we dan toch gaan shop pen bij buurman Leiden, waarom nemen we dan niet meteen een hele WD-wethouder over? Geheimagent De snelheid in het buitengebied van Zoeterwoude moet binnen de per ken blijven. En zolang het gedrag van automobilisten al dit groen te buiten gaat, blijft de gemeente ac tievoeren. Want al liggen er nog zo veel drempels en staan er nog zo veel verkeersborden met het cijfer 60, iedereen voelt zich een formule 1 -coureur zodra de grenzen van het dorp in zicht komen. Dat gold bijvoorbeeld voor een bus chauffeur, die onlangs op de Broek- weg te hard reed en in de sloot be landde. Gewonden onder de passa giers, stond er in een artikel. Over eventueel gewonde koeien, paar den, kikkers, schapen, vissen, vo gels, insecten en ander gebroed geen woord. Alsof zij illegaal in deze omgeving vertoeven. Terwijl ze de hoofdbewoners zijn. Hopelijk zijn zij niet haatdragend, want de politie heeft hen nog hard nodig. De gemeente denkt er im mers serieus over om onder meer langs deze weg te laten controleren op snelheid. Daarbij is, niet hele maal onverwacht, de politie nadruk kelijk genoemd. Maar dat is bij voorbaat een verloren race. Op deze recht-toe-recht-aan-wegen is elke politiewagen al van kilometers af stand te zien. Hetzelfde geldt voor masten met camera's. Niet voor niets vecht het CDA-Zoeterwoude al jaren tegen windmolens in dit open landschap. En dus zit er niets anders op dan te kiezen voor een heel andere aanpak. Een methode, die wellicht de die ren-, vogel- en insectenbeschermers uit de bocht doet vliegen van kwaadheid. Maar toch. Er moet iets gebeuren. Daarom is het wellicht een aardig idee om alles wat zwemt, vliegt, loeit of blaat en in alle geval len terecht mekkert over de ver keersoverlast, uit te rusten met mi ni-camera's. Chips waarmee ze als geheimagenten iedereen die voor bijkomt kunnen controleren. Een gewaagd experiment, dat wel, maar waarschijnlijk dé manier om al dit onschuldige gebroed te beschermen tegen het addergebroed op de weg. jan preenen leiderdorp eric went Mamadou 'Pape' Seye uit Sene gal liet zijn pupillen zaterdag middag flink zweten. De lenige Senegalese choreograaf nam in Sjelter twintig stramme Leider dorpers op sleeptouw voor een workshop Afrikaanse dans. Be geleid door de dwingende djembé's van Tam Tam 'd Afri- que aux Ailleurs wrongen zij zich, op aangeven van Pape in allerlei vreemde bochten. Het kan verbeelding zijn, maar soms leek het alsof het kraken van onwillige spieren tussen de roffels door te horen was. En het begon nog wel zo rus tig. Mamadou 'Pape' Seye gaf het tempo van de dansbewe gingen aan en zijn volgelingen deden opgewekt mee. Maar gaandeweg bevroor de lach op de gezichten van de rood aan lopende deelnemers. Er moest gewerkt worden, en hard ook. En terwijl de ritmes dwingender en agressiever werden, vlogen er meer en meer zweetdruppels in het rond. Truien gingen uit, t-shirts werden uit broeken ge haald en handen zwiepten als ruitenwissers over kletsnatte voorhoofden. De workshop Afrikaanse dans vormde het sluitstuk van de an ti-discriminatiedag in Sjelter. Zo'n honderd bezoekers had den de moeite genomen een deel van het programma mee te maken. „Dat valt een beetje te gen", vond kinderwerker Cori- ne Jansen. „Ik had meer deel nemers veiwacht. Maar een aantal kinderen is vanmorgen niet op komen dagen, vermoe delijk vanwege het mooie weer." Wie wel was komen opdagen was Casper, een 7-jarig jongetje uit de Oranjelaan met een hele grote djembé uit Guinnee. Hij had doodleuk zijn trommel van Zweten in de gymzaal van Sjelter. De workshop Afrikaanse dans vorm de het sluitstuk van de anti-discriminatiedag. foto eric taal huis meegenomen en was ge woon tussen de muzikanten van Tam Tam d'Afrique aux Ail leurs gaan zitten. Met een pet achterstevoren op zijn hoofd, een neus vol sproeten en een stalen uitdrukking op zijn ge zicht, gaf hij zich over aan de Afrikaanse ritmes. „Die jongen is gek op trommelen", wist zijn trotse vader te vertellen. „Laatst ging hij met die grote trommel de straat op, en kwam even la ter terug met vijf gulden in zijn hand. De verdiensten van een live-optreden. Geweldig toch?"

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13