Kans op huis gehandicapten in Alkenu Grijze hoofden, kinderfietsen en 'kiwi's' 'Situatie onhoudbaar op Vierambachtsweg 'Heerlijke' lunch van jubilerende regent Rijnwoude positief snackbar achter nu f Wegen worden visueel versmald MAANDAG 10 APRIL 2000 Trein vertraging door kapotte stoppen alphen aan den run Door gesprongen stoppen is het treinver keer tussen Utrecht en Leiden vanmorgen vertraagd. Even voor 8 uur begonnen de problemen bij Vleuten. De treinen moesten daardoor op het traject langzamer rijden, wat een vertraging opleverde van ongeveer twintig minuten. De NS waren vanmor gen nog niet klaar met de reparatie. Motorfietser rijdt door hek heen zwammerdam Een 28-jarige motorfietser uit Warmond is zater dagmiddag na een valpartij met nek-en beenletsel overgebracht naar het LUMC. In de bocht van de Boskoopseweg in Zwam merdam kon hij zijn motor niet onder controle houden. Hij reed dwars door het hek heen en kwam pas onder in de berm tot stilstand. Jongen van zijn fiets geslagen langeraar Een veertienjarige Ter Aarder is zaterdagnacht van zijn fiets geslagen. De jongen was na een avond stappen met vrienden onderweg naar huis. Door een ongelukkige manoeu vre op de Langeraarseweg hinderde hij een andere fietser. Deze werd kwaad en gaf de Ter Aarder enkele klappen. De jongen liep daarbij verwondingen aan zijn hoofd op. De dader was meteen verdwenen. Info-avond over fietsvakanties alphen aan den run Wat komt er allemaal kijken bij een fietsva kantie? Daarover is woensdag 12 april een informatie-avond in Alphen aan den Rijn. Jan de Boer (fietste door Maleisië, Argenti nië, Canada, Andalusië en Italië) en fietsenmaker Hans de Bruin beantwoorden alle vragen. Bijvoorbeeld over de voorbereidin gen, kosten, benodigdheden, reismogelijkheden en verzekerin gen. De Alphense afdeling van de Fietsersbond zorgt verder voor voorbeeldroutes in binnen- en buitenland en informatie van de fietsvakantiewinkel. De bijeenkomst is gratis te bezoe ken, vanaf 20 uur in basisschool Het Palet in de Javastraat. Huize Ursula vraagt gemeente om woonruimte Maximaal achttien verstandelijk gehandicapten kunnen over enige tijd wellicht in Alkemade wonen. Zorginstel ling Huize Ursula in Nieuwveen heeft het gemeentebe stuur gevraagd of het daarover wil nadenken. Daarom hebben burgemeester en wethouders een werkgroep in gesteld die de mogelijkheden van zo'n gezinsvervangend tehuis moet onderzoeken. alkemade janneke de jonge De leefgemeenschap is bedoeld voor mensen uit de gemeente Alkemade. In opdracht van het Rijk onderzoeken zorginstellin gen of hun bewoners in hun ei gen gemeenten kunnen wonen. Decentraliseren, de zorg dich ter bij huis brengen, zijn kreten die daarvoor worden gebruikt. Namens Huize Ursula schreef J. Verheij de afgelopen tijd een groot aantal gemeenten in Zuid-Holland aan met de waag of ze op zoek willen gaan naar woonruimte. In deze regio heb ben bèhalve Alkemade, Ter Aar en Nieuwkoop positief gerea geerd. De Alkemadese wethouder Nagtegaal is blij met de moge lijkheid die de gemeente krijgt. „Wij hebben nogal wat mensen uit onze gemeente in Huize Ur sula wonen. Die kunnen dan dicht bij hun familie wonen. Ik zie het als onze taak om die mensen te huisvesten in hun eigen gemeente." Alkemade hanteert wel één strenge voor waarde: de gemeente levert geen huizen in voor de komst van de gehandicapten. Volgens Verheij hoeft dat ook niet. „Dat is een ABC-tje. Wij nemen die woningen uit ons zorgcentrum in Nieuwveen mee, dus dat drukt niet op het woningaantal in Alkemade." Verheij pleit ver der voor samenwerking met be staande voorzieningen in de ge meente, zoals het zwembad en ouderenzorg. Jacobus De onderzoeksgroep, met daar in vertegenwoordigers van Ur sula en Hooge Burch in Zwam merdam, Woningbouwvereni ging Alkemade (WBA) en de ge meente, bekijkt hoeveel ver standelijk gehandicapten er kunnen komen en op welke plek. Het ga&t waarschijnlijk om één of twee groepen. Een groep bestaat uit zeven tot ne gen gehandicapten. Als moge lijke plaats voor de woningen denkt Nagtegaal aan een -groen strook achter zorgcentrum Ja cobus in Oude Wetering. „Op die plek is een dierenweide ge pland, waaraan Woningbouw vereniging Alkemade (WBA) zal meebetalen. Wellicht dat die gehandicapten naast de dieren weide kunnen wonen. Dan kunnen ze die beesten meteen verzorgen." Hij benadrukt dat ook andere plek! Toos van Sch de Alkemadese (Geef Gehandica >rs< reageert opgeti sch nieuws. „Hartsti >rw kan ik natuurlij ilii zijn." Sinds l zet zij zich in vooft vi( een gezinsvervar gsi de gemeente, m rkir voor nooit de hat velk „Ik ben niet ve: nu wel lijkt te lui Jq dan moet dit toi Laten die mense doorgaan, dat worden." woubrugge* De opknapbeurt van de Vier ambachtsweg tussen Woubrug- ge en Alphen aan den Rijn moet een vervolg krijgen. Dat vinden bijna alle bewoners, een aantal weggebruikers en ouders van fietsende schoolkinderen uit Woubrugge. Vanmorgen over handigden zij een gezamenlijk voorstel aan wethouder Vink van Jacobswoude om aanvul lende maatregelen na de recon structie van vorig jaar die een miljoen kostte. Het spontaan opgerichte co mité pleit vooral voor meer vei ligheid voor fietsers, die nu vaak klem zitten tussen de hoe kige betonblokken en tege moetkomende bussen of vrachtauto's. Voorts stelt het comité dat er ondanks de ver keersgeleiders te hard wordt ge reden. Als auto's over de gerib belde witte stippellijnen rijden, klinkt het als een motorzaag. Vooral de nieuwe betonblok ken moeten het nu ontgelden. Het comité vindt ze lelijk en ge vaarlijk. „Dit is een onverant woorde en onhoudbare situa tie", schrijft het comité. De be woners wijzen er ook op dat onlangs bijna een kind is ver ongelukt. In plaats van die be tonblokken willen zij bloem bakken, die zij zo nodig zelf wil len onderhoLiden. Ook wil het comité van alle verkeersgeleiders af, die de au to's 'nodeloos' dwingen om naar de fietsstrook uit te wijken. In plaats van die geleiders moe ten er lange glooiende verkeers drempels komen, zoals op de Aalsmeerderweg tussen Lei- muiden en Aalsmeer. Voorts willen de ondertekenaars dat de rode zogenoemde suggestie stroken, die ophouden bij de verkeersdrempels, over de hele lengte van de weg officiële fiets stroken worden, gemarkeerd met witte fietsjes op het asfalt. Ten slotte moet de oversteek plaats voor fietsers bij de roton de in Woubrugge op de schop. De ribbelige klinkers moeten verdwijnen, fietsers moeten er voorrang krijgen en ook moet er een lange glooiende ver keersdrempel komen. De opstellers verwachten een positieve reactie van wethouder Vink op hun voorstellen. Zij ba seren* hun optimisme op zijn belofte om in actie te komen als de bewoners en de ouders van schoolgaande kinderen een drachtig passende oplossingen zouden aandragen. In de voor stellen kunnen zowel bewoners met als zonder bedrijf, die in het verleden soms lijnrecht te genover elkaar stonden, zich vinden. Slechts, vier bewoners zetten om uiteenlopende rede nen geen handtekening. hoogmade Jonkheer L.E- .R.G. Wittert van Hoogland heft het glas. Te midden van Hoogmadena- ren die grond van hem pach ten stond hij er zaterdag in de De Kromme Does bij stil dat hij een kwart eeuw regent is van de Heerlijk heid Hoogma- de. Het pro gramma be vatte onder meer een uitje naar het Heili ge Geesthofje in de Leidse Doezastraat, dat ook be hoort tot het bezit van de stichting Erf goed Cornel is Sprongh. fo to eric taal Gemeente niet bang voor overlast hazerswoude-rijnduk marieta kroft Het Rijnwoudse gemeentebe stuur staat ook na het gesprek met de omwonenden positief tegenover de komst van een snackbar aan de Raadhuispro menade achter het gemeente huis. Tijdens een commissie vergadering eind november wil den de politici nog geen besluit nemen. Te meer omdat er een brief lag van omwonenden die vreesden voor hangjongeren, parkeeroverlast, stank en ge luidsoverlast als de snackbar er zou komen. De wethouder be loofde contact op te nemen met de de buurt en daarna met een nieuw voorstel bij de commis sie terug te komen. Tijdens een bijeenkomst op 21 december deden de bewoners hun bezwa ren opniguw uit de doeken. Burgemeester en wethouders zijn het slechts ten dele met hen eens. De angst voor stank en lawaai deelt het college niet met de buurt. Si Peter Borst moe houden aan dew De mogelijke het aantal moeilijk op te k> W*( B en W. Wel ho er rekening mee kan meevallen o komst van een sociale controle keeroverlast te het gemeentebe auto's vanaf de toe te laten tot d j1^' menade. Bromn echter niet tegen Al met al wille de kans geven verwezelijken. H bouw neerzettei kante meter en 45 vierkante zijn zaak open! Ilia snackbar aan de™ straat. De comn ke ordening bes legevoorstel moi Geen fietspad langs Ringdijk en Noordpolder De Ringdijk en de Noordpolder in het westelijke buitengebied van Rijnwoude krijgen geen fietspad. De kosten daarvoor zijn te hoog, stellen burgemees ter en wethouders. Het college stelt voor om de wegen op de breedte van 3 meter 70 te hou den. Hiermee komen B en W tegemoet aan de wens van de bewoners om deze buitenwe gen niet smaller te maken. Zij protesteerden vorig jaar tegen dat plan orndat ze bang waren dat het er alleen maar onveili ger op zou worden. Om de snelheid van de weg gebruikers te verminderen stel len B en W voor om de wegen visueel te versmallen. Aan beide zijden komen daarom kantstre- pen. Het lijkt daardoor alsof de weg smaller is. Om de circa 100 meter komen passeerplaatsen. Om het rijden in de bermen te gen te gaan, plant de gemeente zo dicht mogelijk langs de rij weg wilgen. De commissie mi lieu, verkeer en openbare wer ken bespreekt het voorstel van daag. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden nog dit jaar plaatshebben. In december ging de raad ak koord met de overige verkeers- remmende maatregelen in het buitengebied. De politici stem den toen nog niet in met de maatregelen voor de Ringdijk en de Noordpolder, omdat ze eerst wilden onderzoeken of ér een fietspad kan komen. TVN-fietstocht door de polders rond Alphen alphen aan den rijn saskia buitelaar Meenemen: fiets, verrekijker, zonnebril, een appel voor on derweg en een vogelboek. De aankondiging van de polder fietstocht van de vereniging voor natuur- en milieu-educa tie (IVN) voor deze zonnige zondagmiddag is weliswaar iets beknopter, maar in een land dat meer fietsen dan inwoners telt zijn ze wel wat gewend. Goed uitgerust verzamelen zich zodoende 55 mensen op de parkeerplaats van het vroe gere Rijnoordziekenhuis voor een tocht door de polders tus sen Alphen, Woubrugge, Kou dekerk en Hazerswoude. Het is een gevarieerd gezelschap. Grij ze hoofden, kinderfietsen en al les wat ertussen zit, een enkele trendy zonnebril en een tan dem. De drie natuurgidsen van het IVN komenfolders tekort. De strakblauwe lucht lokt veel mensen naar buiten, denkt hoofdgids Nico Rensen. De sliert fietsers die zich naar 's Molenaarsbrug begeeft is binnen de kortste keren bijna 200 meter lang. Twee aan twee zoeven de, veelal sportieve fiet sen over de brug rechtsaf rich ting Woubrugge. Ria de Ruijter doet het al ja ren zonder versnellingen. „Be halve toen ik in drie weken naar Santiago de Compostella fiets te. Toen heb ik er in de Pyrene eën, een paar versnellingen ex tra op laten zetten. Want dat was zwoegen." Maar voor de wekelijkse tochten- door het Hollandse landschap met haar vriendin Sonja Beijer („Ik ben 63, maar je moet mijn kuitspieren eens voelen.") zweert ze bij haar roestbruine opoefiets. Die viste ze uit een Alphense sloot en fleurde hem op met een kleurig gehaakte jasbeschermer uit Staphorst. „Van top tot teen in- Geen lekke banden, wel rode koppen na de fietstocht met het IVN door de Vrouwgeestpolder en ander groen tussen Alphen, Woubrugge, Koudekerk en Hazerswoude. foto Ric taal gevet en hij rijdt als een trein." Langs de Heimanswetering is een groter contrast tussen mooi en lelijk nauwelijks denkbaar. De stinkende asfaltcentrale braakt zelfs op zondag vieze witte walmen uit over de Vrouwgeestpolder. Bij de gelijk namige molen stopt de IVN- gids om de zondagsfietsers wat te vertellen. Bijvoorbeeld over de tientallen hectares land die droog staan dankzij het twee honderd jaar oude gemaal. Vijf envijftig paar ogen volgen on dertussen, na een opgetogen uitroep van een oplettende deelnemer, een huppelende haas. Ook de aalscholver en blauwe reiger zijn gesignaleerd. Door Woubrugge gaat het naar de Wijde Aa. Eindelijk een comfortabel briesje in de rug, na de stevige tegenwind van eerder. Het lijkt wel vakantie, zo tussen het wuivende riet. De zeilen van de boten erachter zijn luid klapperend in gevecht met de wind. Bij een picknick kleed rollebollen kinderen door het gras. Even voor het witte bruggetje van Ofwegen stopt Rensen nog maals. Hij praat over de afge graven veenpolder, het boe zemwater dat een halve meter onder NAP ligt, de wulp, de tu reluur en de kievit. Een kleuter, verkleumd geworden voorop de fiets, vraagt vanonder zijn ca puchon: „Welke is de kiwi?" En verder fietst de sliert, over de Ruigekade en de Mattenkade naar Koudekerk. Vlak voor het dorp wijst Rensen de -polder in, richting de A4 bij Leiderdorp. Afschuw bij de fietsers, die in middels de sultana's en appels tevoorschijn hebben gehaald, als de gids vertelt over de HSL- bouwput die het .landschap binnenkort verstoort. De klokhuizen verdwijnen snel als iemand een buizerd op een hek signaleert. Nu komt de verrekijker goed van pas, hoe wel het roofdier, zelfs dichterbij gehaald, voor ongeoefende vo gelaars voor een flinke eend zou kunnen doorgaan. Het echoënde 'paaltje!' klinkt nog verschillende keren als het gezelschap de bebouwde kom nadert. Na de Koudekerksebrug en een klein stukje Rijndijk schiet de IVN-gids weer het open land in, terug naar Al phen. Tussen de spoorweg en het tunneltje onder rijksweg 11 wijst hij de fietsers op een 'oe- verzwaluw'. Het is de naam voor een betonnen wand met gaten waar zwaluwen kunnen nestelen. Een cadeautje van rijkswaterstaat. Vogels fladde ren boven het blok beton. Oe verzwaluwen, bewijst Rensen met zijn tot op de naad versle ten vogelboek in de hand. De laatste stop is in de Riet- hoornsepolder, tussen Alphen en de Gemeneweg. Daar liep vroeger de Kruiskade, vertelt Rensen, de grens tussen de Rietveldse en de Hoornse pol der. Terug in Kerk en Zanen valt de groep uiteen. De gidsen zijn tevreden: geen lekke banden vandaag, wel uitgewaaide rode koppen. Ook de twee fietsvrien- dinnen zijn voldaan. Sonja: „Bij die oeverzwaluw zijn we nog nooit geweest. Kun je nagaan, fietsen we al vijftien jaar in een straal van vijftig kilometer rond Alphen. En dan ontdekken we vlakbij huis een nieuw paadje." Informatie over IVN-tochten in de omgeving is te krijgen bij Kees l'Ami: 0172-436932. tdeLeidsch Dagblad ANNO 1900 Dinsdag 10 April HAZERSWOUDE - Te Hazerswoude-Rijndijk ('t Swaantje) komt een R.-K. parochiale school op een terrein in de onmiddellijke nabijheid van de kerk. Het gebouw zal, behalve drie schoollokalen (leer- en bewaarschool), ook nog een naaischool bevatten. Terwijl de schoollokalen zich aan de achterzijde van het gebouw bevinden, mét de speelplaats ter zijde, wordt het voorgedeelte (dat-met een verdieping is opgetrokken) ingericht tot woning van zes Eerw, Zus ters. De school zal bestierd worden door Eerw. Zus ters van het H. Hart, van den Het gebouw wordt opgetrokken naarien; den architect Jan Stuyt en is door dei v< Boers, te Hazerswoude-Rijndijk aang»R3 de som van 16,846; het moet gerc lsten Augustus 1900. the ZOETERWOUDE - Het aantal kerkscl leden week verkocht werd, bedroeg7i brengst, die komt ten voordeele van sticht, bedroeg 1662, zoodat gemi^ 21 per schaap werd betaald. iscl zitt *P1< nlc LEIDEN - Het zaalvoetbalkampioensteam van LDWS, dat de Afdeling Leiden op 22 april tijdens de Districtskampioenschappen van West II, zal ver tegenwoordigen. Staand v.l.n.r. coach Randy van Beek, Wim Visser, Bram de Roode, man, Pim van der Meer. Knielend:1 Henk Spies, Ger de Roode, en Cock foto archiefl ANNO 1975 Donderdag 10 april LEIDEN - Het felle protest van de bewoners van het woonwagencentrum tegen de vestiging van autoslo perijen aan de Haarlemmertrekvaart is succesvol ge bleken. Wethouder Van Aken (economische zaken) deelde tijdens een nogal emotionele en chaotische vergadering in het centrumgebouw aan het Trek- vlietplein mee, dat er geen slopers aan de Haarlem mertrekvaart zullen komen. LEIDEN —Wethouder Oosterman en het VVD-raads- lid Wessels zullen zich persoonlijk inzetten om te zoeken naar een geschikt onderkomen voor een deel van het kunstbezit van het stedeLijk museum 'De La kenhal'. Die toezegging kreeg Lakenhal-directeur M.L. Wurfbain gistermiddag nadat hij in de gemeen telijke commissie voor het museum melding had ge maakt van een steeds schrijnender wordend ruimte gebrek. „Als de air-conditioning, die op hete aangelegd, klaar is, zal er minder ruij baar zijn dan in 1920, terwijl het ■m senliggende jaren verdrievoudigd is. opslagruimte komen", aldus de Lake Wethouder Oosterman beloofde nog! kijkje te gaan nemen in de Witte Pooi zoals eerder bekend werd gemaakt, v worden verhuurd aan een confectie!* DEN HAAG - Prinses Margriet is vani len van haar vierde kind, opnieuw eel ciële mededeling van de Rijksvoorlid over de geboorte luidde: Heden, dom 1975, heeft hare koninklijke hooghe griet in het St. Radhoudziekenhuisii leven geschonken aan een gezondez stand varr moeder en kind is uitsteke ling, die langs operatieve weg heeft is geheel naar wens verlopen. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevuld! oversell rijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op testurfl Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12