Gereformeerde penningmeesters overwegen boy« Dominee: 'Preken ov de hel weer hard nodi Vanderlijde bokst in kerk Komst kerkelijke lijst pleg seksueel misbruik onzeker Geloof Samenleving ANWB BROMFIETSVERZEKERING MAANDAG 10 APRIL 2000 G1 VANDAAG 10 APRIL Vandaag 1517 jaar geleden, op 10 april 483, stierf paus Simplicius. Zijn pontificaat stond geheel in het teken van de problematiek in het Oosten: hij protesteerde tegen de voorrangs rechten van Acacius, de patriarch van Constantinopel; hij verdedigde het Concilie van Chalcedon tegen de monofy- sieten en trachtte - tevergeefs - te bemiddelen in de strijd om de bezetting van de patriarchaatszetel van Alexandrië. Desondanks wist hij vaart te zetten achter de ontwikkeling van de Romeinse liturgie en kerkenbouw. Hij kreeg een heiligverklaring. Op 10 april 1028 stierf ook de heilige Fulbertus van Chartres, hoofd van de door hem gestichte kathedrale school in Chartres en auteur van verdienstelijke wereldse en religieuze poëzie. 'SoW-kerken kiezen ook voor Israël' utrecht De organisatie Christenen voor Israël beschuldigt het werelddiakonaat van de Samen-op-Wegkerken ten onrechte van eenzijdige solidariteit met de Palestijnen. Het verwijt dat het werelddiakonaat Israël heeft laten vallen is niet terecht. Dat schrijft B. Boer, hoofd buitenland van de SoW-kerken, in een re actie op de open brief van voorzitter ds. J. de Vreugd van Chris tenen voor Israël. De kerk kiest volgens hem nadrukkelijk voor verbondenheid met Israël, zoals in de SoW-kerkorde staat. Maar de kerk is ook verbonden met kerken, christenen en anderen onder de Palestijnen in en buiten Israël, aldus Boer. Muskens: Referendum over zorg Hilversum Bisschop Muskens van Breda pleit voor een referen dum over de besteding van de financiële meevallers aan de zorg en het onderwijs. Zo'n volksstemming kan een middel zijn om het volk weer bij de politiek te betrekken, denkt de bisschop. Muskens vindt dat er een openbaar debat moet komen over de tientallen miljarden guldens die het kabinet over heeft. Het re ferendum mag niet over bedragen gaan, maar dient de trend van prioriteiten aan te geven, benadrukte de bisschop. Zelf zei hij te kiezen voor zorg, onderwijs en armoedebestrijding in de rest van de wereld. Bisschop op bres voor Iraanse joden utrecht De Nederlandse bisschoppen hebben in een brief aan de Iraanse president Khatami aangedrongen op een eerlijke be handeling van de dertien gevangen Iraanse joden. De dertien werden begin vorig jaar opgepakt op verdenking van spionage voor Israël. De bisschoppen vragen om een eerlijk en open pro ces, waarbij advocaten en familieleden van de gearresteerden aanwezig zijn. Ook internationale waarnemers van Amnesty In ternational of een andere organisatie moeten het proces kun nen volgen, schrijft bisschop Van Luyn van Rotterdam namens de bisschoppenconferentie. Volgens hem hebben de dertien jo den tot nu toe geen gebruik kunnen maken van het recht hun eigen advocaten te kiezen. De bisschoppen zijn bang dat de Ira- niërs alleen vanwege hun joodse afkomst zijn gearresteerd. Als dat het geval is, moeten ze onmiddellijk worden vrijgelaten, al dus de bisschoppen in de brief. Broederschap kiest nieuw bestuur elspeet De Doopsgezinde Broederschap heeft sinds zaterdag een nieuw en sterk verjongd bestuur. De Algemene Doopsge zinde Sociëteit was in een crisis geraakt nadat het bestuur vorig jaar oktober aftrad. Het bestuur kon de opdracht om tot be stuurlijke vernieuwing te komen niet uitvoeren. De broeder schapsvergadering, waarin alle 140 gemeenten zijn vertegen woordigd, koos in Elspeet de 35-jarige organisatieadviseur A. de Jong uit Hilversum tot voorzitter. Secretaris wordt huisarts H. Stenvers (46) uit Naarden. De 55-jarige consultant E.Huijing uit het Friese Roodkerk wordt penningmeester. Het nieuwe be stuur wil een geheel nieuwe beleid formuleren. „Wij zetten ach ter alles een vraagteken", aldus De Jong. „Wij willen een ideaal schetsen, waarmee de plaatselijke gemeenten aan de slag kun nen." In een vraaggesprek met het Friesch Dagblad zei hij on langs te dromen van een 'dynamische kerk, die een vitale orga nisatie is en die betrokkenheid uitstraalt'. Oecumenicus Van Andel overleden driebergen Dr. C. van Andel, jarenlang de oecumene-functio- naris van de Nederlandse Hervormde Kerk, is zaterdag 1 april op 77-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de familie bekendge maakt na de begrafenis in besloten kring. Van Andel was predi kant in achtereenvolgens Durgerdam, Scharnegoutum en Utrecht. In 1968 werd hij benoemd tot secretaris van de her vormde raad voor kerk en theologie, van de raad voor het ver band met andere kerken en van het hervormd beraad over de verhouding tot de Rooms-Katholieke Kerk. Hij ging in 1987 met emeritaat. Drs. A. Berkhof volgde hem op. utrecht anp Gereformeerde penningmeesters dreigen de voorgestelde verhoging van de verplichte af dracht voor het landelijk kerkelijk werk te boy cotten. Het bestuur van de Samen-op-Wegker ken kan dat voorkomen door voor de zomer dui delijkheid te geven over zijn beleid en de bijbe horende begroting. Als het kerkbestuur op dat moment de noodzaak van de quotumverhoging niet kan aantonen, zal het landelijk verband van beheerscommissies van de Gereformeerde Ker ken zijn leden adviseren het extra geld vast te houden, totdat aan de voorwaarden is voldaan. Met dat dreigement keerde voorzitter E. Wierse- ma van het verband zich zaterdag opnieuw tegen de voorgestelde verhoging van het quotum met 1,5 procent. „Het geduld is nu op", zei Wiersema. Zijn ver eniging pleit er al jaren voor om op alle niveau's in de kerk kritisch na te gaan of het gevoerde be leid gewenst en op termijn nog betaalbaar is. De huidige onduidelijkheid is volgens de preses het gevolg van een gebrek aan communicatie in de SoW-organisatie en van een onvoldoende krach tige leiding. De verhoging van de verplichte afdracht komt volgens Wiersema op het moment dat veel ker ken het hoofd nauwelijks meer boven water kun nen houden. Het aantal kerkleden blijft afnemen en het grootste deel van de inkomsten is afkom stig van de minderheid van de leden, die steeds ouder worden. De kosten zullen bovendien blij ven stijgen. Wiersema gaat ervan uit, dat de inkomsten van de kerken de komende tien jaar met tussen de 15 en 20 procent zullen dalen. Het verband van penningmeesters wil die veronderstelling toetsen aan de gegevens over geefgedrag, bevolkingsont wikkeling en leeftijdsopbouw waarovei missies van beheer mogelijk beschikkei ma keerde zich tegen het gebruik van sies om kerkleden die niet of onvoldoe len, uit het ledenbestand te schrappen, Het verband van commissies van bet vereniging van kerkvoogdijen in de Ne Hervormde Kerk besloten vorig jaar i aar gaan samenwerken. In de Pniëlkerk benadrukte Wiersema dat het verbanc eni dig zal blijven, ondanks het fusieproci me Nederlandse Hervormde, Gereformeeiqboe therse Kerken. bk :rk| Zijl liiUe alle drachtstercompagnie gpd Dominee Jelle de Kok vindt de tijd gekomen dat in de kerken weer vaker over 'de hel' wordt gepreekt. Jarenlang is dit on derwerp volgens de synodaal- gereformeerde dominee uit het Friese Drachtstercompagnie gemeden en werd de liefde van God benadrukt. Doordat indivi dualisme (ook op het gebied van geloof) en vrijblijvendheid in de moderne samenleving hoogtij vieren, wijzen velen het christelijk geloof af. „Of je nu het christelijk geloof aanhangt, het boeddhisme, de islam of je bent helemaal niks, dat schijnt er niet meer toe te doen. Veel mensen denken dat je buiten Jezus Christus om in de hemel komt. Alsof zijn kruis dood voor onze zonden hele maal niet nodig was." Tegen deze achtergrond ziet ds. De Kok - landelijk bestuurs lid van het Evangelisch Werk verband dat actief is binnen de Samen op Weg-kerken - het als de taak van de kerken mensen te waarschuwen.Al merk ik bij mezelf ook huiver. Maar de bij bel leert heel duidelijk dat wie God en Jezus Christus niet aan nemen, verloren zullen gaan." De Friese voorganger voegde afgelopen zondag de daad bij het woord. De 'open-deur- dienst' in zijn gemeente gaf hij als thema mee: 'Belangrijke vra gen over de hel'. De Kok geeft toe dat hel-en-verdoemenis- preken van vroeger veel men sen angstig hebben gemaakt. „Dat komt doordat de liefde van God vaak onderbelicht bleef. Die fout mag niet op nieuw worden gemaakt." Praten over de hel, beseft ds. De Kok, is niet iets om je popu lair mee te maken. „Ik doe het slechts uit bewogenheid met niet-christenen die verloren zullen gaan. Als je samen over een berg loopt en ineens doemt er een diepe afgrond op, is het toch ook heel normaal dat je de ander daarvoor met klem waar schuwt?" Hij benadrukt dat de hel als tegenpool van het Ko ninkrijk van God geen bedenk sel is van hemzelf. „Wat ik hier over zeg, komt uit de bijbel. God heeft Zijn gedachten neer gelegd in zijn Woord. Daarvoor wil ik buigen." Tijdens de 'open-deur-dienst' met opvallend veel jongeren hield de voorganger zijn gehoor voor, dat de bijbel in meerdere beelden spreekt over de hel. „Zoals in het beeld v< nisbelt te Jeruzali s° brandde doorlopend, z het dal het vuil verte; ander beeld is dat 'plaats van bestraffing „De toorn van God len over, wat in de bi; mc aangeduid als, de oi jajs digen. Dat zijn mens m e, genade van Jezus Chi ejjir bewust afwijzen." Nadrukkelijk komt bijbel naar voren d 'een plaats is van spij nen die hier verblijvei dat ze alle kansen d hun aardse leven hi c. j den, hebben laten Mensen zullen volgi dikant worden geoon de gaven die God hen ken heeft. „Wie veel ontvangen (lees: wi weet van het evangeli ^7, ondanks God heeft i ieb wordt zwaarder gestri p De bijbel spreekt o als 'eeuwige straf. V De Kok kunnen vei dat niet rijmen met e liefde is. „Het kost mL het te aanvaarden. N het niet wegredeneri geloven toch ook nie eens ophoudt te beste erl tekf )ltje Dit utrecht anp Behalve de dominee stapten ook jongeren zondag in de ring tegen Arnold Vanderlijde. foto anp grevenbicht anp De hervormde predikant Joan Roëll (57) is zondagochtend in zijn kerk in Grevenbicht op de vuist gegaan met ex-topbokser Arnold Vanderlijde. De ludieke confrontatie maakte deel uit van een themadag voor jonge ren tegen zinloos geweld. Voor het boksduel werden de voorste kerkbanken opzij geschoven en werd een boksring vooraan in de stampvolle kerk geplaatst. Net als zijn 37-jarige tegenstan der en voormalig Europees kampioen zwaargewicht Van derlijde kwam Roëll in boksers- kleding met mondbeschermer en hoofdkap de ring in. Tijdens de dienst om tien uur praatten Roëll en Vanderlijde met de aanwezige jongeren over zinloos geweld. De discus sie viel samen met de gewone zondagse kerkdienst, zodat er ook gebeden en bijbelteksten te horen waren. Na afloop van de dienst klom Roëll met Vander lijde in de ring. In een gevecht over drie ronden wist de domi nee Vanderlijde een paar keer te verrassen met rake klappen. Vanderlijde riep de kerkgangers op verantwoord om te gaan met innerlijke agressie. Hij bok ste daarna met enkele jongeren. Vanderlijde had acht jaar niet meer in de ring gestaan. „Toen Roëll me om mijn medewerking vroeg, zei ik meteen ja", aldus Vanderlijde na afloop. „Ik vind het een goed idee om jongeren te leren hun agressie onder controle te houden.' Het kan nog jaren duren voor dat de Samen-op-Wegkerken beschikken over een register van predikanten en kerkelijk werkers die zich schuldig heb ben gemaakt aan seksueel mis bruik. Aan zo'n registratie kle ven veel juridische haken en ogen, vooral op het gebied van de privacy. Dat zei SoW-be- leidsmedewerker M. Meerburg op een studiedag over het ver werkingsproces van incest- slachtoffers met een godsdien stige achtergrond. De SoW-kerken besloten eind januari vorig jaar te gaan on derzoeken of er een register van daders van seksueel misbruik moet komen. Kerkelijke juristen buigen zich nu onder meer over de vraag of de kerk men sen mag brandmerken, en hoe veel jaar de naam van een da der op de lijst mag blijven staan, aldus Meerburg. De mogelijke meldingsplicht en de registratie van plegers van seksueel misbruik zouden de kans moeten verkleinen dat daders in herhaling vallen. Het is de bedoeling dat kerken die een predikant willen benoemen op basis van het register bekij ken of zij de procedure voort zetten. Meerburg pleitte ook voor meer eenheid in de proce dure om klachten in te dienen, omdat daarvoor nog altijd een aparte hervormde, gerefor meerde en lutherse 'route' be staat. De SoW-kerken willen een netwerk opzetten waarin slachtoffers van seksueel mis bruik elkaar ontmoeten en na denken over de manier waarop ze hun problemen bespreek baar kunnen maken. Een open baar debat kan volgens de ker ken bijdragen aan i ding van misbruik, kerk sprake is van se bruik bestaat de neig le was binnen te houiln status van de gemeei diskrediet te brengeier toelichting bij het prota De SoW-kerken ra omwonden de kan slachtoffers kiezen, naast ook een veilige den waar daders kun over wat hen dwars Schneider van de projectgroep 'Godsi eest'. Plegers van bruik lopen volgens met een 'tijdbom', zal uitkomen wat zet |NS daan. Schneider rie hun verhaal te vertt de sympathie van df niet verschuiven van offer naar de d< schuwde ze. la idi ik Ja WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Langs de westkust vrij veel bewolking en van tijd tot tijd wat regen, in het noorden ook natte sneeuw. In het zuidoosten droog en geregeld zon. Maxima van 2 graden in het uiterste noorden tot 7 in het zuiden. Zweden: Flinke zonnige perioden, maar in het noorden wat meer wolken. Droog. Maxi ma tussen 6 en 10 graden, dinsdag iets frisser. Finland: In het uiterste noorden mogelijk wat sneeuw, elders droog en perioden met zon. Maxima van 3 graden in het noor den tot 8 in het zuiden. Denemarken: Overwegend zonnig en droog, maar dins dag geleidelijk meer bewolking. Maxima rond 10 graden, dinsdag iets lager. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Van het noorden uit geleidelijk meer be wolking en toenemende kans op een bui. In het zuidoosten maandag nog flink wat zon. Maxima dalend naar 7 graden in Schotland en 10 bij Londen. België en Luxemburg: Droog en overwegend zonnig. Dinsdag meer bewolking en in het westen van Belgi kans op een bui. Middagtempera- tuur rond 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Maandag vrijwel overal droog en perio den met zon. Dinsdag meer bewolking en toenemende kans op een bui, in het oosten mogelijk met onweer. Maxima van 10 graden langs Het Kanaal tot 15 in het oosten. Zuid-Frankrijk: Slechts af en toe zon en geregeld buien, soms met onweer. Middagtemperatuur rond 17 graden. Spanje: Bewolkt en vooral in het noorden buien, mogelijk met onweer In het zuiden ook af en toe zon. Dinsdag in het noorden veel wind. Maxima van 13 graden langs de Golf van Biskaje tot 20 langs de zui delijke Costa's. Portugal: Af en toe zon en vooral in het midden en noorden kans op een bui. Middagtempe ratuur van 15 graden in het noordwesten tot 20 indeAlgarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 17 graden. Marokko: Af en toe zon, maar in het noorden ook kans op een bui. Maxima rond 20 gra den. Tunesië: Op de meeste plaatsen droog en perio den met zon, Maxima meest tussen 20 en 25 graden. Madeira: Naast wolkenvelden soms ook wat zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 17 graden. Canarische Eilanden: NU TOT 30% GOEDKOPER Perioden met zon en meest droog. Maxi ma rond 21 graden. Duitsland: Droog en op veel plaatsen flink wat zon. Dinsdag meer wolken en kans op een bui, mogelijk met onweer. Maxima tus sen 9 en 15 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden, maar in het noorden soms ook wat zon. In het zuiden kleine kans op wat regen. Maxima in de dalen rond 15 graden. Zwitserland: Veel bewolking en toenemende kans op een regen- of onweersbui. Maandag in het noorden nog meest droog en wat zon. Maxima tussen 15 en 17 graden. Polen: Droog en op veel plaatsen zon, in de nacht en vroege ochtend kans op mist. Middagtemperatuur langzaam oplopend tot 10 graden in het noorden en 13 in het zuiden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon, droog en in de nacht en ochtend kans op mist. In het westen van Tsjechi dinsdag meer wolken en kans op een bui. Maxima rond 11 gra den, dinsdag in Slowakije wat hoger. Italië: Half tot zwaar bewolkt vooral maandag stevige buien, soms met onweer. Afne mende wind. Middagtemperatuur tussen 15 en 19 graden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon, maar ook enkele buien. Maxima ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Snel toenemende bewolking gevolgd door enkele stevig buien, mogelijk met onweer. Dinsdag op Kreta waarschijnlijk al weer droog. Maxima oplopend naar 15 tot 20 graden. Turkije en Cyprus: Geleidelijk meer bewolking, maar maan dag waarschijnlijk nog droog. Dinsdag vooral in het westen en noorden kans op een bui. Middagtemperatuur oplopend naar ongeveer 18 graden. Weerrapporten 100405 u Deelen Eelde Eindhoven Den Hélder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus onbewolkt licht bew. onbewolkt s. 12 16 11 1.2 half bew. half bew. onbewolkt Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer V warmtefront rTO, regen r^\ sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk "5 mist zonnig 19 windrichting temperatuur H hogedruk luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden Jew TELEFAX fdar. Advertenties: 071 5323 5t 1 v Familieberichten: 023- 531 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071 - 5315; "oe ADVERTENTIE! lat Maandag t/m vrijdag van 8.3! err 071- 5356 230 pp, RUBRIEKSADVERTEf^, Maandag t/m vrijdag vi 071- 5143 545 ABONNEMENT^ I bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) in machtigin a i eid Abonnees die het automatisch afschrijven vanl abonnements- geld, ontvanger betaling. VERZENDING PERP Voor abonnementen die per pof jJ^y worden verzonden geldt een toe Jn aan portokosten per verschijnd» LEIDSCH DAGBLAD OP CAS! Voor mensen die moeilijk leze eri hebben of blind zijn (of een e' |je, leeshandicap hebben), is eens van het regionale nieuws uit!o Dagblad op geluidscassette be 'en informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Led Z( Auteursrechten voorbd n DaqbladuitgeverijO nei K N H U I Z amwb Kom langs! —L Surf naar: Til bij een van onze www.anwb.nl I- I H I I ANWB-winkels ANWB DINSDAG 11 APRIL 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.52 Zon onder 20.29 Par|ls Maan op 11.47 Maan onder03.25 Praag j rome Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.15 22.03 08.48 21.36 Stockho Laag 04.46 16.54 04.27 16.35 Warscha Buenos Aires zwaar bew. Casablanca licht bew. Johannesburg licht bew. Los Angeles licht bew. 10 -3 0.0 16 0 0.0 37 26 0.0 23 18 0.0 20 14 0.0 22 13 0.0 18 12 0.0 New Orleans half bew, New York licht bew TelAviv half bew. Vancouver licht bew. 9 10 7.3 20 13 0.0 19 14 0.0 7 -5 0.3 19 14 3.0 16 4 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezowjBoc feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. sal INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10