Leidsch Dagblad D66 wil koningshuis aanpakken MORGEN, ÏZONDAGi mPENM Bizarre wedstrijd achtervolgt Telstar llll I PilMlI L__ LlJJ 200 VACATURES Grieken morgen naar stembus Franssen commissaris koningin Zuid-Holland Geef je op voor de open dag Informatica, 14 april a.s. 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 'Eerherstel' verleend aan hoogbejaarde oud-NSB'er www.seggment.nl ic 8 APRIL 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42281 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 37 Gert Aandewiel van Quick Boys is voetballer met een roeping Gerrit Brokx 'ietsiepietsie' veranderd door ernstige ziekte Expositie van rnooiste Italiaanse tekeningen in Teylers Museum Onderwijs en zorg tellen in samenleving nauwelijks mee elagers van Daniel >m, die begin janua- d aan de gevolgen dap op zijn hoofd, jteren voor de recht- Rotterdam straffen t vijf jaar tegen zich bi. Het openbaar mi- Hitte bewezen dat zij bid dragen aan de Jde 17-jarige Vlaar- 10,11 Samenleving14 'an de Dag2 dia/Strips .13,15,17,19,21 37,39,41 rogramma's32,33 31 VANDAAG in deze krant 3 circa U vindt de baan die bij u past in Henaar van i-fan bekent je Turken die na de vechtpartijen tussen Engelse voetbalfans sdagavond als ver- rden opgepakt, heeft supporter van ted te hebben dood- Jüe Engelsman werd keer gestoken, een j-supporter is na I overleden. lum toont inse porno jnen hadden een on weerde visie op seks. |st het Archeologisch {in Napels, dat eind nd de deur opent van iten cabinetta segre- ]ime kabinet'), een Tig vrolijke erotica ineinse tijd. wil accijns >1 verhogen p van alcohol en ta len omhoog. De ac- ip deze genotmidde- B afgelopen jaren niet leegegroeid met de Dit zegt minister volksgezondheid n een interview met maandag van Elian van de zesjarige zalez uit Cuba krijgt 5ende week de voog- -Ojn zoontje. De Aine- minister van justitie ft dat gisteren mee- n stellen s ultimatum n eisen dat Philips ïden CAO-voorstellen chrappen van de col- lonsverhoging en de ng van de salaris- itrekt. Zij willen voor april een antwoord. \AG 58 PAGINA'S De macht van de toekomstige koning Willem-Alexander mag niet zo groot zijn als die van zijn moeder Beatrix nu is. Volgens D66-leider Thom de Graaf is de politieke rol van het koningshuis 'niet meer van deze tijd'. Beatrix' opvolger zou dan ook nog louter een ceremoniële func tie mogen vervullen. van het kabinet. „Het huidige bestel dwingt de koningin tot politieke keuzes", constateert hij. „Dat is geen goede zaak." Premier Kok laat in een eerste reactie weten niet te willen tor nen aan de positie van de ko ningin. Hij denkt wel na over den haag gpd De D66-leider vindt dat de toe komstige vorst niet langer deel mag uitmaken van de regering. Ook mag hij niet langer voorzit ter zijn van de Raad van State, het belangrijkste adviesorgaan modernisering van het koning schap, maar dat is vooral ge richt op de contacten van de koningin met samenleving. De Graaf ergert zich vooral aan de rol van het staatshoofd bij de kabinetsformatie. „Daar moeten we vanaf. Het is niet democratisch," zei hij gister avond in het i?rL4-journaal. Verder vindt hij dat het kabinet niet langer verantwoordelijk moet zijn voor het doen en la ten van de gehele koninklijke familie. Volgens de Graaf is het nu het moment om de discussie over de macht van de koning aan te zwengelen. „De opvolging van Beatrix is binnen nu en acht jaar te verwachten", denkt hij. Daarom is het volgens hem ver standig nu vast na te denken over de benodigde grondwets wijzigingen. Het plan is slecht gevallen bij de regeringspartijen PvdA en WD. Volgens PvdA-woordvoer- der Rehwinkel is iedereen bin nen zijn partij uiterst tevreden over de manier waarop Beatrix haar ambt vervult. Hij ziet dan ook geen enkele reden het on derwerp op de politieke agenda te zetten. WD'er Te Veldhuis vindt dat D66 veel te ver gaat in zijn plan nen om het koningschap te moderniseren. „Dit is geen mo derniseren, maar amputeren. De koningin wordt gedegra deerd van fundament naar or nament." Ook oppositiepartij het CDA wijst het D66-plan van de hand. Groenlinks-Kamerlid Halse- ma ziet de voorstellen van De Graaf daarentegen wel zitten. 'Farao's van de Zon' exclusief voor Leiden leiden pablo cabenda Het Leidse Rijksmuseum van Oudheden (RMO) presenteert later dit jaar als enige museum in Europa de internationale Egypte-tentoonstelling 'Farao's van de Zon'. Het is een exposi tie over de befaamde farao Achnaton en zijn tijd. De ten toonstelling neemt van 3 no vember dit jaar tót en met 18 februari 2001 de gehele bene denverdieping van de nieuwe vleugel van het RMO in beslag. Tot dan reist de expositie door de Verenigde Staten waar hij in de afgelopen drie maanden al driehonderdduizend bezoekers heeft getrokken. Meer dan 220 objecten uit 33 musea van over de hele wereld brengen de meest spraakma kende periode uit de oud-Egyp tische geschiedenis (1353-1336 v. Chr) tot leven. Onder de top stukken zijn onder meer een portret van Toetanchamon uit het Museum 'of Fine Arts in Boston, uit Berlijn een beroemd reliëf waarop koning Achnaton en koningin Nefertiti zijn afge beeld en het dubbelbeeld van Maya de 'directeur van het schathuis' uit het RMQ zelf. Verder komt nog het actueel wetenschappelijk onderzoek naar de koningsstad Amarna aan bod en is er een grote ma quette van de stad en een spe ciaal filmprogramma met com puterreconstructies te zien. Monumentale beelden, portret ten van leden van de koninklij ke familie, luxe toiletartikelen en vele reliëfs uit de koningstad maken de expositie compleet. De periode waarin farao Achnaton, zijn vrouw Nefertiti en Achnatons opvolger leefden wordt beschouwd als een tijd van grote veranderingen. Achnaton zorgde in de zeven tien jaar van zijn regering, als een ware trendsetter; voor een totale revolutie in de Egyptische religie, kunst en politiek. Hij liet ook de nieuwe hoofdstad Achetaton bij het huidige dorp Amarna bouwen. athene Premier Costas Simitis van Griekenland sprak gisteren in Athene tienduizenden landgenoten toe tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de Socialistische Partij. De Grieken gaan morgen naar de stembus. Zie ook ZaterdagsB ij voegsel. foto ap yannis behrakis Kinderen herkend op pornofoto's uit Zandvoort haarlem jacob van der meulen Familieleden en bekenden heb ben de identiteit vastgesteld van drie Franse kinderen die voorkomen in het materiaal van de vermoorde Zandvoortse kin- derpornobezitter Gerrie Ulrich. Eén van de kinderen, een drie jarige jongen, is het zoontje van een hoge functionaris bij de Franse justitie. Franse media verwijten justitie de zaak in de doofpot te willen stoppen. De verdachte man zou zelfs niet door de politie zijn gehoord, zo verklaart het dagblad Le Figaro. Volgens Figaro-journalist Christophe Dore, die eerder de Belgische Dutroux-zaak ver sloeg, bestaan er duidelijke banden tussen Nederlandse, Franse, Belgische en Zweedse kinderpornoproducenten. HET WOORD IS AAN Hans Kudszus De wond die het woord ver oorzaakt, kan door de daad genezen worden, maar niet omgekeerd. tii° M eerst: zbnr later regerr «710° 479° 5710° 20% 40% 30% 30% 20% 30% velsen wim koevoet Scheidsrechter J. Elburg was na afloop van de bizarre en met omkoping in verband gebrach te voetbalwedstrijd Telstar-FC Zwolle op 27 maart 1993 als eerste het veld af. Daardoor heeft hij niet gezien dat na zijn fluitsignaal Telstar-spelers op het veld en in de spelerstunnel met elkaar op de vuist zijn ge gaan. Hij heeft er dan ook geen melding van gedaan bij de KNVB. Was dat wel gebeurd, dan was de zaak onderzocht en Met kop en schouders 'erboven uitstekend De opleiding Informatica van de Universiteit Leiden leidt studenten op tot allround experts en werkt nauw samen met het bedrijfsleven. üus zoek je een studie waar theorie en praktijk in terug te vinden zijn? Kies voor Informatica in Leiden. Dan weet je zeker dat je straks aan de top staat. had de bal toen al wel eens heel raar kunnen gaan rollen, veron derstelt Elburg nu. „Ik kan me dat broeierige sfeertje op het veld goed herinneren. Ik besef nu dat ik misschien wel ge schiedenis had kunnen schrij ven als ik gewoon had gerap porteerd." Dat de wedstrijd op sportpark Schoonenberg in Velsen zeven jaar na dato toch aan de verge telheid is onttrokken, komt door de recente aanhouding van een belangrijke Haarlemse politie-informant, bijgenaamd De Limburger. Deze heeft sinds begin 1993 spelers met drugs gelden omgekocht teneinde wedstrijduitslagen te beïnvloe den. Zo kon hij zo veel mogelijk profijt trekken uit voetbaltoto's die hij zelf organiseerde. Bo vendien is hij in Telstar-kringen geen onbekende. Hij was tot voor kort pachter van de kanti ne. Toenmalig Telstar-verdediger J. Mulder maakte door opzette lijk hands en door een eigen doelpunt vlak voor tijd de 1-0 voorsprong van zijn ploeg on gedaan. Direct staken de ge ruchten de kop op dat de voet baller, die momenteel in de ge vangenis zit omdat hij in de zo mer van 1999 een vriend heeft doodgeschopt, was omgekocht. Die verhalen doen nu weer de ronde, onder meer in een column in het blad Sportweek. Dat Elburg juist na deze wed strijd verzuimde de spelers naar de kleedkamer te begeleiden, zegt hij, is omdat hij zich niet zo op zijn gemak voelde 'door de ontwikkelingen op het veld'. Hij is nog wel op zijn vingers getikt door de rapporteur, want een scheidsrechter hoort als laatste zijn kleedkamer binnen te gaan. Elburg is een en ander op verzoek van deze krant na gegaan in zijn eigen plak- en dagboeken. Hij maakte toen hij profvoetbalwedstrijden floot zelf verslagen van zijn verrich tingen. Zie ZaterdagBijlage den haag «hans jacobs Zuid-Holland krijgt een 'dyna misch bestuurder' als nieuwe commissaris van de koningin. De al enige tijd verwachte be noeming van Jan Franssen is gisteren op het Provinciehuis in Den Haag door alle partijen met instemming begroet. „Dit is de man die we allemaal wil den hebben", aldus een en thousiaste en stralende gede puteerde Dekker namens het provinciebestuur. De 48-jarige Franssen, nu nog burgemeester van Zwolle, wordt op 3 mei ge- installeerd. Franssen volgt Leemhuis-Stout op, die vorig jaar aftrad in verband met de Ceteco-schandaal, het risico volle bankieren van de provin cie. „Het is een uitdaging", al dus de liberaal. Premier Kok bevestigde na afloop van het kabinetsberaad dat er geen twijfel bestaat over de keuze voor Franssen. „De vertrouwenscommissie heeft een niet mis te verstane voor dracht gedaan", aldus Kok. Dat er daardoor geen vrouwelijke commissaris meer is deed niet ter zake aldus Kok. Andere kan didaten, zoals oud-staatssecre taris Terpsta, waren niet meer aan de orde. Het kabinet be sloot zelfs de voordracht door minister De Vries van binnen landse zaken in één keer goed te keuren. Voor Franssen kwam daarmee een einde aan een paar zenuwslopende weken. Zijn kandidatuur was door 'lek ken' uit de commissie een pu bliek geheim. „Heel vervelend", aldus de nieuwe commissaris. De WD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Dijkstal, toonde zich blij met de benoe ming van zijn partijgenoot, die twee jaar geleden nog werd ge noemd als commissaris voor Friesland. Die post ging toen naar Ed Nijpels. Franssen, die in het verleden een aantal ma len is getipt voor een ministers post, beloofde minstens een ambtstermijn vol te maken. „Het is hier geen duiventil." Franssen legt een deel van zijn nevenfuncties neer. „Ik moet daarover nog praten met gede puteerde staten. Veel van die functies hebben te maken met mijn burgemeesterschap", ver duidelijkte hij. Franssen is on der andere voorzitter van de Vereniging Nederlandse Ge meenten en voorzitter van de commissie wedstrijdzaken en accommodatie van de KNVB. Desgevraagd zei Franssen dat hij 'niet doet aan beleggingen'. Hij 'heeft er ook geen affiniteit' mee. Franssen is van plan een wo ning in Zwolle aan te houden. Zijn flat in Scheveningen heeft hij enkele jaren geleden van de hand gedaan. Waar hij nu gaat wonen weet hij nog niet. De provincie heeft de ambtswo ning in Wassenaar jaren gele den verkocht. Franssen is voor zijn burgemeesterschap onder andere lid geweest van Provin ciale Staten van Noord-Holland en de Tweede Kamer. Pagina 3: Franssen: 'Er wacht een grote uitdaging' ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. overveen kees van der linden Geef je op: 071 - 5275780 Op het bordes van verzorgings huis Oldenhove is gistermorgen namens de Staat der Nederlan den eerherstel verleend aan F.P.J. Hubeek (98), voormalig lid van de NSB. Althans, zo leek het. In feite was de hele cere monie bij elkaar verzonnen door de Aerdenhoutse anti quair J.H. Heerkens Thijssen, die de hoogbejaarde man een dienst wilde bewijzen. Nadat Hubeek een vaantje was opge speld, werd zelfs het Wilhelmus gezongen. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft in middels laten weten op geen enkele wijze bij het eerherstel betrokken te zijn. Hubeek werd na de oorlog op gepakt op verdenking lid te zijn geweest van de NSB. In 1946 werd hij voorwaardelijk buiten vervolging gesteld. Al vrij snel daarna begon de man zijn ja renlange strijd tegen het hem aangedane 'onrecht'. Hij ont kent nu ooit NSB-lid te zijn ge weest, maar kort na de oorlog gaf hij dit lidmaatschap toe. Dankzij het NSB-lidmaatschap kon Hubeek een baan krijgen. per direct. Vast e.n/of tijdelijk werk MBO/HBO en universitair niveau. Telefoon (071) 576 42 06 SANITAIR ACT IE! Bij aankoop van een complete badkamer vanaf ƒ6000,- "een handdoek radiator gratis den haag Keukens Van der Kunstraat 77 Badkamers tegels, Van der Kunstraat 27 tel. 070-402 32 84. van 11.00 tot 17.00 uur KEUKENACTIE! GRATIS MONTAGE mmsmümRS/ims Uur is li Kimt pis Koning! Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met Jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1