Randstad zit niet ruim in bedrijventerreinen Boze beleggers World Online staan in de rij Economie Megafusie levert grootste tv-bedrijf van Europa op Vruchtenijs ilever concentreert zich drie margarinemerken Organisatie ergert zich aan 'fabels' luchtvaart Trek iets aan van #r -jundeifiu-fp 1v Topman Dresdner Bank treedt af VNU koopt Startpagina Krappe opzegtermijn iroce a. ifuvel In het attractiepark De Efteling in Kaatsheuvel gewerkt aan reparaties en vernieuwingen. Zo is een riet- r in touw om het huis van Roodkapje een nieuw dak te ge let pretpark in Kaatsheuvel opent in het paasweekeinde üjn poorten. foto anp john schouten innen geven minder uit aan eten urg Nederlandse gezinnen besteden steeds minder geld en. In januari gaven zij ruim 2 proce'nt minder aan voe- lit dan in dezelfde maand vorig jaar. De uitgaven aan ge- liddelen, zoals sigaretten, namen nog sterker af. Daar ging ocent minder naartoe. Uit CBS-cijfers blijkt dat de gezins- mptie in januari 3 procent hoger was dan vorig jaar. Aan ame goederen - tv's, meubels, auto's - werd weer meer even. Voor kleding en huishoudelijke artikelen hadden de menten daarentegen minder geld over. iten mogen weer Frans praten Gezagvoerders op Air France-vliegtuigen mogen weer in ïoedertaal spreken met de verkeersleiding van de Parijse laven Roissy Charles-de-Gaulle. Op 23 maart verplichtte ectie van de Franse luchtvaartmaatschappij de piloten om lan - naar internationaal gebruik - Engels te spreken om ligheid te vergroten. Het besluit is teruggedraaid na een van protesten. Zelfs een minister van het Canadese - :alige - Quebec bemoeide zich ermee. De directie van Air e wil met de gezagvoerders en de luchtverkeersleiding ver raten om toch op het Engels te kunnen overgaan. O's voor beveiligers en journalisten De 25.000 werknemers in de particuliere beveiliging :n een nieuwe tweejarige CAO. Per 1 januari 2001 stijgen ïen, net als dit jaar, met 3 procent. Op 1 januari 2002 komt ïog eens 3,5 procent bij. Gisteravond is ook een tweejarige gesloten voor dagbladjournalisten. Met terugwerkende t tot 1 januari krijgen zij er dit jaar 3,5 procent bij, en per 1 ri 2001 nog eens 3,7 procent. De journalisten van dagbla- n persbureaus in Italië besloten vandaag en morgen niet :ken uit protest tegen het uitblijven van een CAO. Daar- zerschijnen er vrijwel geen kranten in Italië dit weekeinde. gsmiddelenconcern er gaat zich de komende :oncentreren op de be-* margarinemerken Becel e Band en bakboter Cro- it zou betekenen dat be namen als Zeeuws Meis era, Bona, Brio en Latta nu en vijf jaar uit de ïen van de supermarkten gehaald. „De produc- irdwijnen niet per se," :en woordvoerder. „Ze n onder een groter merk of worden verkocht." de 318 medewerkers e margarinefabriek van erdochter Van den Bergh :erdam verandert weinig, de zegsman, omdat de ïlheid geproduceerde bo lt afneemt. „De fabriek Leiden kantorenstad met hoge huren; Haarlemmermeer door voorraad heen hamburg dpa Zuid-Holland heeft nog net genoeg voorraad aan bedrij venterreinen om drie jaar vooruit te kunnen. Als de niet direct inzetbare voorraad grond wordt meegeteld kan de provincie nog vijf jaar langer vooruit, mits de vraag niet toeneemt. Noord-Holland heeft voor zo'n tien jaar 're serve'. Dat meldt de Rijksplanologische Dienst in een overzichtsrapport. In de beschouwing zijn haventerrei nen niet meegeteld. den haag hans jacobs haags redactuer Binnen de provincies bestaan grote verschillen in beschik baarheid van nieuwe bedrijven terreinen. Wie ruimte wil in de buurt van Haarlem heeft er weinig aan dat in Den Helder nog 24 hectare onmiddellijk be schikbaar is. De regio Haarlem heeft nog 14 hectare in voor raad, maar die is niet meteen te gebruiken. Haarlemmermeer, dat na Amsterdam, Beverwijk en Zaanstad, in Noord-Holland de grootste oppervlakte aan be drijventerreinen heeft, is bijna door de voorraad heen. Er rest nog 20 hectare. Alleen Amster dam zit nog ruim haar jasje, met een totale 'voorraad' van 649 hectare bedrijventerreinen. Dat is meer dan de hele voor raad in de rest van de provincie. In Zuid-Holland kan alleen Rotterdam (928 hectare) uit de voeten. De situatie rond Leiden en in de Duin-en Bollenstreek is zeer zorgelijk, zo constateert de dienst. Direct uitgeefbaar is in het hele gebied slechts 22 hectare, waarbij Noordwijk er acht voor haar rekening neemt en Leiden drie. Op de lange ter mijn is de toestand niet veel be ter. Er komt dan nog 30 hectare bij, minder nog dan de lange termijn-voorraad van Alphen aan den Rijn (36 hectare). Bui ten Alphen is in de Rijn- en Veenstreek overigens ook niet veel ruimte meer. In Zuid-Holland kwam er in 1998 110.000 vierkante meter kantooroppervlakte bij, bijna een kwart van de dat jaar in Ne derland beschikbaar gekomen kantoorruimte. Utrecht volgt met 99.000 en Noord-Holland zit daar met 90.000 m2 niet ver achter. Kleine kantoorlocaties (minder dan 10.000 m2) zijn niet meegeteld. Zuid-Holland herbergt bijna de helft van alle grote kantoorruimten in het land. Vorig jaar waren er in Neder land plannen om nog eens 13 miljoen m2 kantoorruimte te bouwen, waarvan meer dan tweederde de komende vijf jaar in de Randstad wordt neerge zet. 'Groot' Leiden komt na de vier grote steden op de vijfde plaats wat betreft vloeropper vlakte van bestaande kantoren. De komende jaren moeten daar nog vele tienduizenden vier kante meters bijkomen. Haar- De Duitse mediaconcerns Ber telsmann, en Audiofina laten hun televisiepoten fuseren met die van de Britse Pehrson- groep. Daarmee ontstaat het grootste televisiebedrijf van Eu ropa, met een marktwaarde van 44 miljard gulden. Dat meldt de V. blijft gewoon draaien en het aantal werknemers zal hier niet dalen." Het schrappen van merken past in de reorganisatie die Unilever in februari heeft aan gekondigd. Daarbij gaan 100 fa brieken dicht. Dat kost 25.000 mensen hun baan. Dat komt neer op tien procent van het to tale werknemersbestand. Concentratie op grote, be kende merken moet hogere groei mogelijk maken. Ook be spaart het concern veel geld op reclame en marketing. Eerder is al het soep merk Royco onge merkt opgegaan in Unox. Het wasmiddel All verdwijnt bin nenkort in Omo. „Zo zullen wij elke keer merken onaangekon digd schrappen of onder een andere naam laten vallen", zegt de woordvoerder. wadenoyen 'April doet wat hij wil' is een oud gezegde. De waarheid daarvan ondervonden de fruittelers de afgelopen dagen. In verband met plotseling optredende nachtvorst moesten zij hun boomgaarden be regenen. Het ijslaagje rondom de vrucht voorkomt dat de oogst dit jaar verloren gaat. Het zorgde voor dit winterse plaatje in een boomgaard in het Gelderse Wadenoyen. foto anp raphael drent lame Smart it kapitalen nart, het mini-autootje limlerChrysler, is een du ik voor de producent, elk verkocht exemplaar Daimler in 1998 een be an 16.705 gulden aan re- ;eld neer. Terwijl de 'maar' een kleine 20.000 kost (inclusief belastin- in 1999 werd nog bijna rocent van de verkoop- an de Smart uitgegeven romotie, blijkt uit cijfers Krant aanhaalt, iet wagentje bezette vorig et langer de eerste plaats op vijf van 'reclamebeste- automerken'. Nummer is Lexus. Toyota gaf aan jmotie van de Lexus 3.315 per auto uit. autofabrikanten besteed ing jaar over de hele linie rkelijk minder geld aan ie dan in 1998: per auto. deld 547 gulden, tegen jaar ervoor. Volkswagen dde het minst aan recla- 19 gulden per exemplaar. beufi)pel bleef bescheiden met legeld. De Omega, Astra 'i a werden vorig jaar met 20.2 c'eH 261 gulden reclame man gebracht. schiphol» anp De luchtvaart is ten onrechte doelwit van kritiek, die boven dien is gebaseerd op fabels in plaats van feiten. Dat stelt het Platform voor de Nederlandse Luchtvaart (PNL) in de vanmid dag gepubliceerde brochure Luchtvaart in de samenleving. Het platform ergert zich aan het negatieve imago van de luchtvaart in de samenleving. De veelvuldige kritiek is boven dien gebaseerd op onjuiste conclusies en onbewezen stel lingen, zo zegt het PNL. „Er zijn veel indianenverhalen in om loop met als gevolg dat beslui ten meer op basis van gevoel worden genomen dan op grond van exacte feiten." Zo wordt de luchtvaartbijdra- ge aan de uitstoot van het broeikasgas C02 volgens de brochure schromelijk overdre ven. Niet meer dan twee pro cent van de door menselijk handelen (industrie, verkeer, huishoudens) veroorzaakte kooldioxyde-uitstoot komt voor rekening van het vliegtuig. Daarbij wijst het platform er op dat de mens voor niet meer dan drie procent verantwoor delijk is voor de totale hoeveel heid C02 in de atmosfeer. De resterende 97 procent komt door natuurlijke productie (bo men, planten,- plankton). De lobbyclub prijst Schiphol aan als 'welkome safe haven' voor bedreigde dieren. Menige wei devogel wijkt voor zijn veilig heid uit naar vliegvelden die lent neemt een bescheiden plaats in op de ranglijst. Financial fimes vdndaag. De Rijksplanologische Dienst H nieuwe de keek ook naar de gemiddelde televisiebedrijven van hct door vprknnnnrn<? van hpnnirstpr- verkoopprijs van bedrijfster rein. Grond in de provincie Utrecht is het duurst (258 gul den per m2), gevolgd door Zuid-Holland (243) en Noord- Holland (201). Dezelfde vier- Bertelsmann en Audiofïna's topman Frère geleide CLT-Ufa samenvoegen met de Pearson- dochter Pearson-TV. Het nieuwe congloi nuiidiiu wcuiJ. L/ezeiiue viei- heeft h grootste 0mroepbe kante meter kost in Friesland feik van Je Europese m£jia. gemiddeld slechts 51 gulden. bedrijven ongeveer 71) procent B.j de stadsgewesten span Den van h' van het'nicllwe Haag de kroon (358 gulden), met Amsterdam als goede tweede (332). Leiden (242 gul den) en Haarlem (237) zitten ook in de top. De gemiddelde huur van kantoorruimte ligt in laatstge noemde steden flink uit elkaar. De maximale huur in Haarlem is gelijk aan de minimum huur in kantorenstad Leiden (214 gulden). Landelijk zijn negen locaties duurder dan Leiden (276 gulden). In Amsterdam is de gemiddelde huur 305 gul den. van het kapitaal van het concern zal in handen zijn van Bertelsmann en Albert Frères Holding Audiofina. Pearson heeft 22 procent, de rest wordt genoteerd Pp de beurs van Lon den. Het door Bertelsmann gedo mineerde CLT-Ufa is met onder meer de Nederlandse zenders RTL 4 en RTL 5 al de grootste televisie-aanbieder in Europa, terwijl het ook beschikt over een omvangrijk radionet. Pearson-TV is op de wereld markt een toonaangevende aanbieder van programma's, vooral in het segment van se ries, spelprogramma's en so aps. Het bezit onder meer di Brit se televisiezender Channel 5. De gezamenlijke omzet van Pearson TV en CLT-Ufa be- droeg vorig jaar bijna negen miljard gulden. Deskundigen denken dat de gefuseerde on derneming een martkwuarde kan verwerven van 44 tot 62 miljard gulden. Japan: meer gsm dan vaste bellers tokyo anp Het aantal Japanners dat mo biel belt is voor het eerst gro ter dan het aantal dat 'vaste' telefoonlijnen gebruikt. Vol gens persbureau Kyodo heeft de gewone telefoon zijn beste tijd gehad. Zo'n 56,7 miljoen Japanners hebben een handte lefoon, tegen 55,7 miljoen 'ge wone' telefoonaansluitingen. Exclusief bij Schoenenreus zijn er nu 15 verschillende T-shirts verkrijgbaar die gesigneerd zijn door: Carlo Boszhard. Reinout Oerlemans, Fabiënne, Marlijn Krabbé, Henny Huisman. Ivo diehe, Caroline Tensen en Ron Brandsteder! Van elk verkocht T-shirt gaat er 3,- naar Nationaal Fonds Kinderhulp. U draagt dus niet alleen een prachtig exclusief T-shirt, maar u draagt ook bij aan het plezier van kinderen die hel minder goed getroffen hebben! Dus doe net 5 als de bekende Nederlanders en 'l Schoenenreus en steun het Nationaal Fonds Kinderhulp. om de prijs blijf je lachen! Na mislukte fusie met Deutsche Bank berlijn peter van nuijsenburg correspondent Het mislukken van de fusie tus sen de twee grote Duitse ban ken, de Deutsche en de Dresd ner Bank, heeft zijn eerste slachtoffer geëist. De voorzitter van de raad van bestuur van de Dresdner Bank, Bernard Walter, maakte gisteren bekend dat hij opstapt. Hij wordt opgevolgd door Bernd Varholz, die al lid was van de raad van bestuur. Het mislukken van de groot ste fusie in de geschiedenis van het internationale bankwezen beheerste ook gisteren het fi nanciële centrum van Duits land, Frankfurt. De Deutsche Bank maakte gisteren haar cij fers over het eerste kwartaal van dit jaar bekend: een record winst en de prognose dat dit jaar een recordjaar wordt. De beurs was niet onder de indruk van de spectaculaire cijfers die topman Breuer presenteerde. Zowel de Deutsche als de Dres dner Bank moesten een veer la ten. Breuer is door het mislukken van de fusie ook onder vuur ge raakt. Hij weigert echter het voorbeeld van Walter te volgen. Beide topbankiers wordt verwe ten de fusie niet goed te hebben voorbereid. 'Amateurs', was gisteren in Frankfurt een veel gehoorde kwalificatie. De fusie die tot de grootste bank ter wereld had moeten lei den, strandde op het plan van de Deutsche Bank om de zeer succesvolle investeringsbank Kleinwort Benson van de Dres dner Bank te verkopen. Dat was in strijd met eerder gemaakte afspraken. De top van de Dres dner Bank besloot daarop de onderhandelingen af te breken. Breuer en Walter kregen ook te horen dat ze de reputatie van Frankfurt als financieel cen trum te grabbel hebben ge gooid. „Door hun geschutter worden we door de rest van de wereld uitgelachen", zei een beurshandelaar. 'hoe ongelooflijk dat sommigen ook in de oren zal klinken, in toenemende mate natuurreser vaten' worden. Het vliegtuig is een veilig transportmiddel, aldus het PNL. In 1998 kwamen wereld wijd bij 22 vliegtuigongevallen 909 passagiers om het leven. Al leen al in Nederland vielen van oktober 1997 tot september 1998 ruim 1.000 doden in het wegverkeer. hoofddorp anp Uitgever VNU neemt de po pulaire internetsite Startpa- gina.nl over. Hoeveel geld de uitgever voor de site neertelt, is niet bekendgemaakt. „Het gaat om een marktconform bedrag", aldus oprichter D. de Bruin. Startpagina.nl is een van de belangrijkste 'portals' van Nederland. Het bedrijf heeft een zee aan dochterpagina's over de meest uiteenlopende onderwerpen. Volgens VNU past de aankoop binnen de internetstrategie. Oprichter De Bruin zegt dat de verkoop is ingegeven door de snelle groei. „Inmid dels zijn we ook in verschil lende andere landen bezig. Door de verkoop kan ik me weer gaan bezighouden met technische zaken, want ik blijf wel aan." VNU zegt dat de site vaker dan 1,3 miljoen keer per dag wordt geraadpleegd. Volgens het internetbureau Nedstat ligt dat cijfer aanzienlijk la ger. Nedstat telde op 5 april ruim 609.000 pageviews. JURIDISCH BELICHT Amsterdamse advocaten op de bres voor gedupeerden amsterdam anp De Amsterdamse advocaten Spong en Hammerstein, die de belangen van gedupeerde World Online-beleggers willen behartigen, worden overspoeld met aanmeldingen. Door de drukte waren beide juristen gis termiddag telefonisch nauwe Jijles bereikbaar. „Het loopt storm", aldus een medewerk ster. „Honderden mensen ge ven zich op." Niet alleen particulieren mei den zich maar ook bedrijven. „Het is nog maar de tweede dag, maar de mensen weten ons wel te vinden. Als de rust is teruggekeerd, sturen we ieder een een brief met daarin meer informatie." Het advocatenduo gaat bekijken welke juridische stappen mogelijk zijn. Spong neemt daarbij het strafrechtelij ke aspect voor zijn rekening en Hammerstein de civiele kant van de zaak. De advocaten zijn ook bezig met het opzetten van een web site waar gedupeerde beleggers zich kunnen inschrijven. In middels is er wel een site open gesteld over het World Online- debacle. Initiatiefnemer is jour nalist P. Olsthoorn. Hij zegt via zijn onafhankelijke site de vraag naar meer openheid van zaken ondersteunen. De site van Olst hoorn is te bereiken via Nina- claim.nl ofWolclaim.org. De koers van het aandeel World Online herstelde zich gisteren weer enigszins van de klappen die het eerder opliep. Gistermiddag noteerde een het fonds 17,30 euro, een stijging van 8 procent ten opzichte van een dag eerder. Tegenover de introductiekoers is het echter een daling van 25,7 euro (56,50 gulden). Toezichthouder op het bank wezen De Nederlandsche Bank (DNB) is een onderzoek begon nen naar de manier waarop ABN Amro de beursgang van World Online heeft begeleid. „We hebben er een team van onder andere economen en ju risten opgezet", aldus een zegs man. „Het gaat om een stan daard onderzoek dat we vaker doen naar aanleiding van beursintroducties." Vakbond De Unie vindt dat het personeel de gekochte aan delen moet kunnen terugverko pen tegen de introductiekoers van 43 euro. „Geen winst, geen verlies voor hen", aldus voorzit ter Teuwen. Veel werknemers hebben via een renteloze lening van hun werkgever van maxi maal een jaarsalaris aandelen gekocht. Sommigen kochten zelfs voor meer. Doordat de koers meer dan gehalveerd is, zit het personeel diep in de schulden en volgens Teuwen 'voor jaren met handen en voe ten gebonden aan hun werkge ver'. De wettelijke opzegtermijn die op dit ogenblik geldt voor de werknemer kan - met de huidi ge krapte op de arbeidsmarkt - werkgevers in een moeilijk par ket brengen. Veel werkgevers realiseren zich niet dat de lan gere opzegtermijn in oude ar beidscontracten nietig is. De werknemer zal - als hij dat wil - al na slechts één maand kun nen vertrekken. Sinds 1 januari vorig jaar is na melijk de Wet Flexibiliteit Ze kerheid van kracht. Daarin is vastgelegd dat de opzegtermijn van een werknemer standaard één maand is. Opzeg ging moet, wan neer hierover niets anders op papier staat, ge beuren tegen het einde van de maand. Zo zal een werknemer zijn werkgever bij voorbeeld op 31 maart 2000 kun nen meedelen dat hij vanaf 1 mei daaropvolgend niet langer op het werk zal ver schijnen. In sommige gevallen zal dat een onwelkome verras sing betekenen voor de werkge ver. Beide partijen kunnen van de standaardtermijn schriftelijk af wijken met als maximum een opzegtermijn voor de werkne mer van zes maanden. Conse quentie van zo'n langere opzeg termijn is, dat voor de werkge ver een opzegtermijn is voorge schreven die het dubbele is van die van de werknemer. Wordt in de arbeidsovereenkomst bij voorbeeld opgenomen dat voor de werkenmer een opzegter mijn geldt van twee maanden, dan moet de termijn voor de werkgever vier maanden bedra gen. In het verleden kwam het vaak voor dat de werkgever en werk nemer dezelfde opzegtermijn, laten we zeggen twee maanden, met elkaar afspraken. De bepa ling luidde dan: „Voor beide partijen geldt een opzegtermijn van twee maanden" of „Het dienstverband kent een opzeg termijn van twee maanden". Wanneer dit onder het huidige recht zou gebeuren dan is deze opzegtermijn in de regel nietig. De werknemer hoeft slechts de wettelijke opzegtermijn van één maand in acht te nemen. Veel werkgevers realiseren zich niet dat in de bestaan de arbeidsover eenkomst opge- pomen opzegter mijnen ongeldig kunnen zijn. Problemen zullen zich vooral voor doen bij de niet CAO-gebonden werkgevers. In een CAO kan namelijk worden afgewe ken van het prin cipe, dat de op zegtermijn voor de werkgevers ver dubbelt als die langer is dan één maand. Wel geldt in dat geval de beperking dat de in de CAO vastgelegde opzegtermijn voor de werknemer nooit langer mag zijn dan die van de werkgever, De werkgever zal de korte ter mijn niet bij alle werknemers als probleem ervaren. De pijn zal vooral worden gevoeld bij dié werknemers, die vanwege hun deskundigheid en ervaring een grote waarde vertegen woordigen op de arbeidsmarkt. Werkgevers doen er daarom goed aan met die gewaardeerde werknemers te onderhandelen over een schriftelijke aanpas sing van de arbeidsovereen komst. Om met wederzijds goedvinden een termijn vast te stellen die wel in overeenstem ming is de met de huidige wet geving.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9