Israëlische president wordt niet vervolgd 'Slager' sneed moslimmeisje van onder tot boven open P! )ud-premier Pakistan i beroep tegen celstraf Buitenland Terug naar zee VS schorten landbouwhulp Zimbabwe op Opperste Strijder Tunesië in isolement overleden Balkan kreeg dode mus van Europa Hij blijft als hij zijn mogelijkheden ziet op ssemblee eist schorsing van Rusland mats burg De parlementaire assemblee van de Raad van Eu- Ai pa in Straatsburg heeft gisteren geëist dat er onmiddelijk een horsingsprocedure tegen Rusland wordt begonnen. Reden ree |or deze maatregel is de voortdurende schendingen van de 3 ensenrechten in Tsjetsjenië. De vergadering adviseerde het TT jmité van Ministers met overgrote meerderheid de procedure beginnen. De Russische gedelegeerden liepen kort daarop os de zaal uit toen de assemblee ook besloot het stemrecht n de Russen op te schorten. Moskou reageerde bezorgd op de itwikkelingen in de raad. Een lid van de Russische delegatie in raatsburg zei dat de opstelling van de raad 'niets anders bete- it dan het heroprichten van het Ijzeren Gordijn'. De Raad i Europa telt 41 lidstaten en bestaat 51 jaar. Nooit eerder is i lidstaat geschorst. el Ponte ziet vooruitgang in Kroatië haag Hoofdaanklaagster Carla Del Ponte van het Joegosla- m >-tribunaal is blij met 'de opmerkelijke veranderingen' die in oatië hebben plaatsgevonden sinds de nieuwe regering is ngetreden. De Zwitserse zei dat gisteren na gesprekken in Za- eb met president Mesic en premier Racan. Het bewind van de Bdecember overleden president Tudjman had nog behoorlijk 'arsgelegen bij de uitlevering van verdachten en de over- acht van bewijsmateriaal. Del Pontes voorgangster Arbour liet gebrekkige samenwerking afgelopen zomer melden aan de [-Veiligheidsraad. Dit is het zwaarste sanctiemiddel dat het bunaal ter beschikking heeft. Del Ponte kondigde gisteren te ns aan dat er een aanklacht komt wegens oorlogsmisdaden in ibrovnik, de historische Kroatische havenstad die door Ser- :rs werd beschoten. ijzeling medewerker Kohl dreigt iLUN» Een naaste medewerker van de Duitse ex-kanselier hl dreigt te worden gegijzeld. De parlementaire enquêtecöm- ssie die het zwart-geldschandaal van de CDU onderzoekt, ilde gisteren voor Hans Terlinden bij de rechtbank in Berlijn ite klagen en in gijzeling te laten nemen. Dat zou hem tot .ten moeten aanzetten. Terlinden weigerde gisteren opnieuw ichtingen te verschaffen over de illegale financiële transacties lens zijn 25-jarige voorzitterschap. Kohl heeft daarmee de iU in de grootste crisis van haar bestaan gestort. Terlinden is jarenlang Kohls rechterhand, en moet volgens de commis- op de hoogte zijn geweest van diens dubieuze financiële idel en wandel. Hij weigert echter te getuigen omdat er een rafrechtelijk onderzoek tegen hem loopt. Hij mag volgens de :t zwijgen op punten die hem zouden kunnen belasten, maar iet andere vragen beantwoorden. Terlinden wil echter hele- ial niet praten. hristopher zoekt 'running mate' Gore ishingtonDe Amerikaanse oud-minister van buitenlandse ken Warren Christopher gaat voor de Democratische presi- ntskandidaat Al Gore op zoek naar de juiste kandidaat voor t vice-presidentschap. Er is min of meer sprake van een we- rdienst. Christopher koos in 1992 tenslotte voor Gore als kan- daat voor het vice-presidentschap toen Bill Clinton de race het Witte Huis aanging. De aanwijzing van de zogeheten j nning mate wordt door vele Amerikanen als uiterst belangrijk zien. Met de keuze voor een kandidaat-tweede man kan de ogelijk toekomstige president laten zien uit wglk hout hij ge- eden is, vinden veel analisten. In de VS wordt al druk gespe- leerd over de mogelijke kandidaten. De-senatoren Graham en yn worden genoemd, net als de huidige minister voor ener- izaken Richardson. joelen door bombardement op Irak gdad Bombardementen door Britse en Amerikaanse vlieg- igen op militaire en civiele installaties hebben gisteren in het iiden van Irak aan veertien mensen het leven gekost. Onge- r negentien mensen raakten gewond, aldus een militaire ordvoerder in Bagdad. Ook in het noorden zouden bombar- menten zijn uitgevoerd, maar de zegsman maakte geen mel ig van slachtoffers daar. Het Amerikaanse leger bevestigde de nvallen in zuidelijk Irak. Ze zouden gericht zijn geweest op laks afweergeschut. In Noord-Irak zouden geen Brits-Ameri- anse aanvallen hebben plaatsgehad, aldus Defensie in Was- ngton. Amerikaanse en Britse toestellen zien in het noorden zuiden van Irak toe op naleving van door de Verenigde Na- is ingestelde vliegverboden. Ze komen daarbij geregeld in inflict met de Iraakse luchtafweer. De verboden zijn ingesteld afloop van de Golfoorlog in 1991. K Jechtenstein geen crimineel paradijs' duz Een speciale officier van justitie die door Liechtenstein aangesteld om onderzoek te doen naar witwaspraktijken, left in het mini-Alpenstaatje geen sporen van een 'criminele meenschap' aangetroffen. Wel zei Kurt Spitzer gisteren dat :t vorstendom witwassen als een serieus probleem moet zien. heeft hij nader onderzoek gelast naar een twaalftal personen, ider wie twee financiële managers en twee rechters. Spitzer :rd omwille van de onpartijdigheid speciaal ingehuurd in het lurland Oostenrijk. De directe aanleiding voor het onderzoek rmde een artikel in het Duitse weekblad Der Spiegel, dat eldde dat Liechtenstein willens en wetens bankiert voor mis- digers en drugshandelaren uit de hele wereld, onder de be- herming van een nauw verweven web van hoge ambtenaren, chters, politici, bankdirecteuren en financiële adviseurs. heilig bloed vaak niet beschikbaar' NEVE» Van de naar schatting 5,6 miljoen mensen die jaarlijks |Êt aidsvirus HIV oplopen, krijgt 5 tot 10 procent dat door een 9' insfusie met besmet bloed. Al vijftien jaar zijn er tests om vast stellen of er HIV in bloed zit, maar veel landen kunnen nog dsci Beds niet garanderen dat donorbloed wordt getest. Het over s'31® ote deel van de wereldbevolking heeft daardoor geen toegang rierr t veilig bloed, aldus de Wereldgezondheidsorganisatie. Ieder jbia: ar worden wereldwijd 75 miljoen eenheden bloed afgestaan. ^r'ar invijfde daarvan is niet getest. Dat testen kost 40 tot 50 dollar .Bit' ir eenheid. Niet alleen aids, maar ook hepatitis en malaria innen via bloed worden overgedragen. Zou er voldoende vei- bloed zijn, dan zouden er ook veel minder vrouwen door ,1 oedverlies tijdens zwangerschap en bevalling overlijden. Nu n dat er ieder jaar 500.000. Ongeveer een kwart overlijdt. 29'2!|ACHI AFP-DPA-ANP Pakistaanse oud-premier waz Sharif is onmiddellijk in ;er beroep gegaan tegen de inslange gevangenisstraf die n gisteren werd opgelegd. i speciale rechtbank in Kara- achtte gisteren bewezen dat irif zich heeft bezondigd aan jOrisme en luchtpiraterij. Te- i de oud-premier was de >dstraf geëist. )e aanklager had Sharif en file anderen ervan beschul- d dat ze op 12 oktober vorig het luchtverkeer in gevaar chten. De regering probeer- toen te voorkomen dat de Üge sterke man, generaal' a sharraf, per vliegtuig in Pa- 2- an zou landen, aldus de lacht. usharraf was kort daarvoor >r Sharif als opperbevelheb- ontslagen. Hij was op de te ad; Verjaarde vergrijpen kunnen wel politieke gevolgen hebben Het ziet er naar uit dat de Israëlische president Weizman niet strafrechtelijk zal wor den vervolgd. De politie heeft gisteren na een maandenlang onderzoek laten weten dat ze niet kan bewijzen dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan het aannemen van steekpenningen. Er is wel voldoende bewijs gevonden voor een aanklacht wegens fraude en misbruik van vertrouwen, maar die vergrijpen zijn verjaard. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De resultaten van het onder zoek kunnen echter wel politie ke gevolgen hebben. De fractie leiders van de Arbeiderspartij en Likud, de grootste partijen in de Knesset, vinden dat Weiz man zijn functie moet neerleg gen. Ze vinden dat de president geen voorbeeldfunctie voor het publiek meer kan vervullen. Het onderzoek tegen Weiz man was het gevolg van onthul lingen in de media dat hij grote bedragen had ontvangen van Edouard Saroussi, een in Zwit serland wonende zakenman. Het geld zou zijn gestort in een speciaal fonds, dat werd be- brussel paul koopman CORRESPONDENT De Europese Unie lost zijn belofte van vrijere handel met de Balkanlanden niet in. In verschei dene lidstaten is verzet gerezen tegen het voor stel de Europese markt eenzijdig open te stellen voor staal, landbouwproducten en textiel. Er zouden ook juridische belemmeringen zijn. Volgens een Brussels diplomaat is de regio vorige maand tijdens een speciale donorconferentie en EU-top blij gemaakt met een dode mus. Euro pees commissaris Patten (buitenlands beleid) en hoge vertegenwoordiger Solana kregen eind maart tijdens een bijeenkomst van staats- en re geringsleiders in Lissabon de handen nog op el kaar met het voorstel Zuidoost-Europa vooral via het bevorderen van handel uit het slop te halen. Met het afbreken van tariefmuren worden de embryonale economieën op de Balkan beter ge holpen dat via het verstrekken van financiële hulp, redeneerden Patten en Solana. Het adagi um No aid but trade (Geen hulp maar handel) werd al langer in alle Europese hoofdsteden on derschreven. De praktijk blijkt echter weerbarstiger dan de leer. Over een handelsakkoord met Zuid-Afrika werd ruim zes jaar onderhandeld, omdat Euro pese lidstaten steeds nieuwe barrières opwierpen tegen Zuid-Afrikaanse sherry, wijn, port en ge destilleerd. Eenzelfde lijdensweg moet worden afgelegd voordat van een akkoord met de Balkan sprake kan zijn, menen Europese onderhande laars. De Nederlandse minister van ontwikkelingssa menwerking Herfkens voorspelde vorige week nog dat komende maanden in Luxemburg al knopen zouden worden doorgehakt. ,,Dan moet worden bepaald hoeveel tonnen en hectoliters, staal, tomaten en wijn wij gaan importeren", al dus de minister. Solana en Patten hebben er van wege de verdeeldheid echter van afgezien dan al een voorstel voor 'asymmetrische handel' in te dienen. Wel redelijk voortvarend is de EU met het ophef fen van de vorig jaar tegen loegslavië ingestelde luchtvaartboycot, en de instelling van financiële sancties tegen Servische bedrijven die met het re gime-Milosevic in Belgrado zaken doen. De vijf tien lidstaten stemden via een schriftelijke proce dure in met een 'zwarte lijst' waarop honderden bedrijvpn staan die tot de 'Milosevic-kliek' wor den gerekend. heerd door een met de presi dent bevriend advocaat. Volgens Weizman ging het om niet meer dan 'een ge schenk van de ene vriend voor de andere'. Hij zou nooit zake lijke relaties met Saroussi heb ben onderhouden. Volgens de politie was dat wel het geval, maar ze kan niet bewijzen dat er tussen 1987 en 1993, de pe riode in kwestie, sprake was van een illegale geldoverdracht. De politie zegt dat Saroussi elke ifiaand geld heeft gestort in Weizmans fonds. Het ging in totaal om 313.000 dollar, be stemd voor 'familie-uitgaven'. Hij heeft er ook voor gezorgd dat Weizman in een gratis auto kon blijven rijden toen hij in 1990 wegens contacten met de PLO als minister werd ontsla gen door premier Shamir, en hij zijn dienstauto kwijtraakte. De advocaat van de president toonde zich gisteren opgelucht, maar dat wil niet zeggen dat de kous hiermee af is. Integen deel", zei gisteren juridisch commentator Moshe Negbi. ,,De politie heeft vastgesteld dat Weizman zich schuldig heeft gemaakt aan fraude en mis bruik van vertrouwen. Ook al zijn die zaken verjaard, iemand die wegens dergelijke vergrij pen is veroordeeld of zelfs aan geklaagd kan geen hoge open bare functie vervullen." WASHINGTON-HARARE ANP-Rtr De Verenigde Staten hebben besloten hun hulp aan de land bouwhervorming in Zimbabwe op te schorten. Washington wil daarmee protesteren tegen de rol van president Mugabe in het geweld dat 'de Zimbabwaanse oppositie en de blanke boeren treft. Gisteren nam het parlement in het Zuid-Afrikaanse land een wet aan die de regering in staat stelt landbouwbedrijven van blanke eigenaars te onteigenen zonder compensatie van de staat. De eigenaren moeten vol gens het parlement voor scha- Bijna miljoen ton voedsel nodig in Hoorn van Afrika ROME-ADDIS ABEBA AFP-ANP Voor de hongerende bevolking in Zuidoost-Ethiopië en omge ving is onmiddellijk 900.000 ton voedsel nodig. In de door droogte betroffen Hoorn van Afrika dreigt voor twaalf tot zes tien miljoen mensen de hon gerdood. Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, heeft dat gisteren laten weten. De aanvoer en distributie van de traag arriverende voedsel hulp vormt een probleem voor de hulporganisaties. Een Ame rikaanse diplomaat heeft er daarom 'bij Ethiopië en Eritrea op aangedrongen hun grens- oorlog te beëindigen. Eritrea zegt dat de havens Masawa en Assab voor voedsel hulp kunnen worden gebruikt, maar Ethiopië wantrouwt dit. Volgens Addis Abeba gaat het om een publiciteitsstunt en heeft Eritrea eerder veel voedel- hulp voor Ethiopië verdonkere maand. De Ethiopiërs geven er de vodrkeur aan dat de hulp wordt aangevoerd via Djibouti of Somaliland. Dat laatste is een feitelijk onafhankelijk land in Noord-Somalië, dat door de in ternationale gemeenschap ech ter niet wordt erkend. devergoeding voor het verlies van hun grond maai' bij de voormalige koloniale macht Groot-Brittannië aankloppen. Het enige wat nog aan de wet ontbreekt, is de handtekening van president Mugabe. Hij is de initiatiefnemer tfan de al zes weken durende bezettingen van bouwland en de daarmee ge paard gaande gewelddadighe den. De agitatie tegen blanke boeren is een afleidingsma noeuvre van de wankelende re gering. Het regime-Mugabe is vrijwel bankroet en de traditio nele aanhang van de regerings partij ZANU-PF gelooft niet meer in de machthebbers. Daardoor lukte het Mugabe in februari niet om er een nieuwe grondwet met een referendum door te jagen. In die wegge stemde ontwerp-grondwet stond het onteigeningsplan ook al. De regering haalt opnieuw de onteigeningen van stal om de teleurgestelde aanhang terug te winnen. Het gaat volgens waarnemers om een propagan- damanoeuvre. De wet gaat over onteigening van land en laat de infrastructuur en gebouwen er buiten. De onteigening daarvan is volgens de wet niet voor re kening van Groot-Brittannië, maar van de regering in Harare. Die heeft geen geld. tunis afp-anp Oud-president Habib Bour- guiba, voorheen de Opperste Strijder van Tunesië, is giste ren overleden in zijn geboor teplaats Monastir, 160 kilo meter ten zuiden van de hoofdstad Tunis. Hij werd 96 jaar. Habib Ben Ali Bourguiba leidde Tunesië naar de onaf hankelijkheid. Na studies in Tunis en Parij richtte hij in 1934 de beweging Neo Des tour (Nieuw Grondwet) op, die ernaar streefde dat het Noord-Afrikaanse land zich van kolonisator Frankrijk los maakte. Diverse malen belandde Bourguiba in Franse - en tij dens de Tweede Wereldoor log Italiaanse en Duitse - ge vangenissen. Na de oorlog begon hij een diplomatiek of fensief voor onafhankelijk heid vanuit de Egyptische hoofdstad Cairo. In 1952 no digden de Fransen hem uit voor onderhandelingen en vier jaar later werd Tunesië werd onafhankelijk. In 1957 werd Bourguiba, bijgenaamd Opperste Strijder, tot presi dent gekozen. Als staatshoofd hield hij re ligie en politiek zo veel moge lijk van elkaar gescheiden. Voor het overige voerde hij een autoritair beleid. Dissi denten binnen en buiten zijn partij verdwenen in werk kampen. Midden jaren tachtig raakte de economie in het slop. Prijsstijgingen lokten felle protesten uit en een islamiti sche beweging stak de kop op. Eind 1987 kwam hij in conflict met premier Zine al- Abidine ben Ali, die een min der bikkelharde lijn tegen de politieke islam voorstond. President Bourguiba werd af gezet, omdat hij volgens de premier lichamelijk en gees telijk niet meer in staat was verder te regeren. Premier Ben Ali volgde hem op als president. De laatste jaren van zijn le ven bracht Bourguiba geïso leerd door in zijn geboorte streek. Hij werd bewaakt door militairen en nagenoeg dood gezwegen door de pers. Mor gen wordt de man die Tune sië naar onafhankelijkheid leidde in Monastir begraven. osuka Op het strand bij het Japanse stadje Osuka is deze week een zestien meter lange potvis aange spoeld. Er moesten twee graafmachines aan te pas komen om het dier naar wat dieper water te duwen. FOTO REUTERS MIAMI ACHILLE PRICK VERVOLG VAN VOORPAGINA In Little Havana, de Cubaanse wijk van Miami, waren sommi gen gisteren blij dat Gonzales nu eindelijk in de VS is gearri veerd, zodat hij de kans krijgt asiel aan te wagen. „Nu staat hij nog te zeer onder druk van Castro, maar als hij ziet wat een kansen dit land zijn zoontje en hemzelf te bieden heeft, zal hij nooit meer terug willen naar Cuba", zegt Maria Jimenez, die de hele nacht bij het huis van Elians familie heeft doorge bracht. Juan Miguel Gonzales was niet bij de vlucht van zijn zoon tje betrokken, omdat hij ge scheiden was van de moeder van Elian. Hij had nog wel nor maal contact met zijn zoontje en wil hem terug hebben. Voor lopig verblijft hij met zijn in complete gezin in de woning van de Cubaanse vertegen woordiger in de VS in Washing ton. De anti-Castro-lobby in Miami legt dat echter uit als een bewijs dat Gonzales na mens het Cubaanse staatshoofd spreekt, en alleen een politiek belang dient. Op 11 mei dient nog een ho ger beroep waarin de familie alsnog probeert de jongen in de VS te houden, wat overigens een kansloze zaak lijkt. De va der wil de zaak het liefst samen ILLUSTRATIE TOM JANSSEN met zijn kind op Cuba afwach ten. Zo niet, dan wil hij dat er nog zo'n twintig Cubanen over vliegen naar Washington om Elian weer vertrouwd te maken met zijn oude leventje in Cuba. Het gaat om klasgenootjes, schooljuffen, een kinderarts en psychologen. rugweg van een bezoek aan Sri Lanka. De poging van Mushar raf af te komen, leidde diezelfde dag nog tot een staatsgreep van de generaal. In het Westen is bezorgd ge reageerd op de veroordeling van de Paldstaanse oud-pre mier. De secretaris-generaal van het Britse Gemenebest, McKinnon, zei ontsteld te zijn en de Britse minister van .bui tenlandse baken, Cook, toonde zich verontrust over het 'juridi sche klimaat' in Pakistan. Een verklaring van het Witte Huis is milder van toon. Daarin is sprake van tevredenheid dat Sharif niet de doodstraf heeft gekregen. Washington riep op tot een eerlijke en open be roepsprocedure. Buurland en aartsrivaal India onthield zich van elk commentaar op het vonnis. Dutchbatters vertellen gruwelijke details aan Joegoslavië-Tribunaal DEN HAAG ANP-AP Met behulp van een kalf toonde de Servische 'slager' hoe hij een moslimmeisje in Srebenica on der handen had genomen. En kele militairen die deel uit maakten'van Dutchbat legden gisteren hun gruwelijke ervarin gen in Bosnië voor aan het Joe goslavië-Tribunaal in Den Haag. Ze moesten getuigen in het kader van het proces tegen de Bosnisch-Servische generaal Krstic. Korporaal 1ste klas M. Van der Zwan werd tijdens de val van Srebrenica gevangen genomen door het Bosnisch-Servische le ger. Een van zijn bewakers ver telde hem wat Serviërs met de moslimbevolking deden. De Servische bewaker, een hondentrainer uit de buurt van Sarajevo, moest met gewapen de Serviërs mee bij het 'schoon vegen' van de veroverde mos limenclave Srebrenica. Toen de groep een huis naderde, sloe gen een oudere man en een moslimmeisje op de vlucht. Een hond van de Servische sol daten greep de oudere man. Een van de Serviërs, die 'slager' werd genoemd, doodde de man met een mes. Het meisje ver krachtte hij. Vervolgens „sneed hij haar open van tussen de be nen tot aan haar keel". De hon dentrainer huilde toen hij het aan Van der Zwan vertelde. Met behulp van een kalf liet de 'sla ger' later zien wat hij met het meisje had gedaan. Toekijken de Serviërs maakten er grappen over. Ook Dutchbat-militair A. Stoe- linga werd gisteren gehoord. Hij werd op 8 juli 1995, tijdens de aanval op Srebrenica, gevan gen genomen door de Bosni sche Serviërs. Net als Van der Zwan en andere Dutchbatters op vooruitgeschoven observa tieposten. Een week later vervoerde het Bosnisch-Servische leger ge vangen Nederlanders in een bus over een weg ten noorden van Srebrenica. „Plotseling was er een geur die ik toen niet her kende", aldus Stoelinga. Langs de weg zag hij een vrachtwagen staan met een container erop die.uitpuilde van de lijken. Stoelinga kon niet in de contai ner kijken, maar zag wel zeven of acht lijken van mannen die er uit staken. De lichamen wa ren opgezwollen en blauw. Naar Stoelinga's indruk waren de mannen, in de leeftijd van twintig veertig jaar, geëxecu teerd. De container was 5 a 6 meters lang, 2,5 meter breed en 1,5 meter diep. Stoelinga conclu deerde uit de sterke stank dat de container „waarschijnlijk met lijken gevuld" moest zijn. „Er hing een geur die ik niet zal vergeten." Nadat hij de container was ge passeerd, zag Stoelinga keurige stapels kleding en schoenen aan de rand van de weg. „Er was iedere 200 tot 300 meter een stapel." Een andere Dutchbatter, kor poraal P. Groenewegen, getuig de dat hij in gevangenschap de hele dag schoten had gehoord. „Er waren ongeveer 20 tot 40 schoten per uur", zei Groene wegen. „Het waren losse scho ten. Ik geloof dat er executies werden voltrokken." De aanklagers in Den Haag wil len bewijzen dat de manschap pen van generaal Krstic zich op grote schaal schuldig hebben gemaakt aan oorlogsmisdrijven in het kader van een plan om de enclave Srebrenica te ont doen van zijn moslimbevolking. Krstic wordt beticht van geno cide, oorlogsmisdrijven, mis drijven tegen de mensheid en ernstige schendingen van de Geneefse Conventies. Als hij schuldig wordt bevonden op een van de punten kan hij le venslang krijgen. Zelf zegt Kr stic dat hij onschuldig is.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7