Ernst longontsteking bij ouderen sterk onderschat Ml KIDS™rNIKS! Binnenland fFB ijvert voor fietsers op ebroken Zeelandbrug Bart Vos verliest geding tegen Algemeen Dagblad Zes jaar geëist tegen supermarkt-schutter epensioneerd ingenieur cht tegen windmolens Ombudsman: IND blijft ook bij nieuwe wet grootste klant Rwandezen demonstreren Huisartsenvereniging krijgt voor het eerst vrouwelijke voorzitter KLM tevreden over optreden co-piloot na hartaanval captain öèd AG 7 APRIL 2000 wip V-meldpunt voor 'klokkenluiders' ipam De FNV opent volgende week een telefonisch punt voor werknemers die misstanden binnen hun bedrijf e grote klok hangen. De vakcentrale wil weten wat er met niensen gebeurt. Veel van hen riskeren zelfs ontslag als zij lijke zaken melden, omdat zij daarmee vaak de interne ge- houdingsplicht schenden. Volgens de FNV hoeven de énluiders niet op begrip van hun werkgever te rekenen, idien staan zij momenteel juridisch niet sterk bij eventueel ig, omdat de geheimhoudingsplicht veelal zwaarder weegt iet recht op vrije meningsuiting van de werknemer. De lijn staat van 11 tot 13 april open. Met de lijn wil de FNV rhalen waar en hoe het probleem zich manifesteert. gedeputeerde tijdelijk burgemeester ik. Voormalig gedeputeerde van Zuid-Holland J. Wolf I waarnemend burgemeester van Zevenhuizen-Moerka- De benoeming van Wolf (53, PvdA) volgt op een onrustige i f de in diens loopbaan. Hij hield de eer aan zichzelf nadat if ollege van Gedeputeerde Staten waarvan hij deel uitmaak- opspraak raakte. Mede onder verantwoordelijkheid van werden geldleningen aan bedrijven verleend. Toen één [ie bedrijven, Ceteco, in de problemen raakte, kwamen de a iJn^n8en aan ^et licht. Wolf is al eerder burgemeester ge gooi; t. In 1994 was hij de eerste burger van Oostflakkee (10.000 ners). In Zevenhuizen-Moerkapelle (9.950 inwoners) is een ure ontstaan na het vertrek van L. Schoots. Hij is benoemd ïrgemeester van het Noord-Brabantse Cuijk. un voor rekeningrijden onzeker ftAG De fracties van Groenlinks in de Tweede Kamer en id-Holland dreigen hun eerder toegezegde steun voor het lingrijden weer in te trekken. Minister Netelenbos (verkeer) veel bezig zijn met het 'omkopen van haar tegenstan- Ze ziet daarbij de wens om de opbrengst van de tolheffing de helft te investeren in openbaar vervoer over het hoofd, egt voorzitter A. Ouwehand van de statenfractie van nLinks. Volgens Ouwehand gaat er te veel van de op- >st naar 'asfalt'. Groenlinks wil dat het Rijk vasthoudt aan nbitie om voor elke giilden die het investeert in wegen, er én te steken in het openbaar vervoer. it< isagier moet De Bus uit rdam Passagier Jop heeft De Bus van het gelijknamige tv- :amma moeten verlaten omdat hij een strafblad heeft. Jop in 1995 veroordeeld na een vechtpartij in een Zaandamse theek. Volgens de omroep is bij de selectieprocedure ge ld of de kandidaten ooit met justitie in aanraking zijn geko- maar Jop heeft toen niets gezegd. Eerder vertrok passagier lit De Bus na een tip uit jystitiële kringen. ietsersbond ENFB ver dat tienduizenden niets- edende recreatieve fiet- e komende tijd nogal zul- hrikken als ze bij de Zee- ug aankomen. Door lamheden aan de brug n ze veertig kilometer en. De ENFB wil dat de Rcie snel iets doet aan de- atie. leelandbrug is vanaf deze ;even maanden lang afge- voor fietsers in verband en reconstructie. Fietsers ;n gedurende drie uur in htend en drie uur in de nolens zijn dure appara- nauwelijks iets opleve- looit zullen zij een bij leveren aan het terug- in van de C02-uitstoot. erheid en de politiek we maar lijken onbegrip sverstanden over wind- ie bewust in stand te :n. Dit gebeurt om geen waas figuur te slaan met elstellingen die zijn ge deerd. :ontroversiële conclusie J. Halkema in zijn boek nolens, Fictie en Feiten ze maand verschijnt. De sioneerde Delftse ingeni- ïeft zich tijdens zijn actie- pbaan bezig gehouden nergietechniek en -op- ng. Hij beseft dat zijn tira- :t in goede aarde zal vallen drijven en 'in Den Haag', n mij ervan bewust dat rhaal mij niet in dank zal :n afgenomen. Ik prik lallonnen door, en dat zal IjSlltijd worde gewaardeerd ^^'ele politici die, om welke dan ook, een 'groen ima- istreven", voorspelt Hal- in zijn inleiding, irijver komt in zijn boek etallen en informatie over aenschappen en prestaties indmolens. Hieruit blijkt is hem dat de molens in staat zullen zijn aan- Rotterdam anp geloofwaardig was. De Rotterdamse rechtei is het met Vos oneens. Volgens de rechter heeft de krant reden ge had aan de prestaties van de bergbeklimmer te twijfelen. ,,De aanwijzingen dat Vos niet boven is gekomen, zijn zo sterk dat het verantwoord is in' het openbaar van ongeloof te getui gen", aldus het vonnis. Ook wijst de president op de tegenstrijdige verklaringen van Vos zelf. „Hij is zelf teruggeko men op belangrijke onderdelen (data) en slaagt er per saldo niet in een sluitende verklaring te geven van zijn tijdsbesteding in de klimperiode." Het Algemeen Dagblad mocht van de rechter dan ook tot de conclusie komen dat „het ver haal van Vos niet klopt en er tal van ongerijmdheden zijn die zich bezwaarlijk anders laten verklaren dan door aan te ne men dat Vos de toppen niet heeft bereikt." Het Algemeen Dagblad zegt 'erg blij' ie zijn met de uitspraak. Vos was niet bereikbaar voor commentaar. Het Algemeen Dagblad hoeft een artikel over bergbeklimmer Bart Vos niet te rectificeren. Dat heeft de president van de recht bank in Rotterdam bepaald in een kort geding dat door Vos was aangespannen. Het dag blad heeft volgens de president terecht vraagtekens gezet bij de verklaring van Vos dat hij de toppen van de Mount Everest en Dhaulagiri heeft bereikt. De beschuldiging dat Vos in 1984 de top van de Everest niet heeft bereikt, dook het eerst op in het Algemeen Dagblad. De krant publiceerde uit een boek van expeditiegenote Mariska Mourik. Volgens Mourik is Vos een paar honderd meter onder de top van de Everest omge draaid, ondanks zijn bewerin gen dat hij wel degelijk op het hoogste punt van de aarde heeft gestaan. Volgens Vos heeft het Alge meen Dagblad de zaak onvol doende uitgezocht. De krant zou te snel hebben geschreven dat het bereiken van de top on- Aantal vaccinaties blijft achter bij andere landen dordrecht anp middag hun rijwief meegeven in een busje.- Zelf kunnen ze met het openbaar vervoer naar de overkant. De ENFB vindt deze voorzie ningen volstrekt onvoldoende en alleen toegespitst op woon werkverkeer. Tussen 10.00 uur en 15.00 uur rijden de busjes niet. Extra kosten daarvoor kun nen mogelijk door het bedrijfs leven opgebracht worden, sug gereert de ENFB. Ook zal de bond de provincie vragen fiet sers die nu hun rijwiel in de speciale fietsbus laten overzet ten, gratis van het openbaar vervoer gebruik te laten maken. Nederlandse bejaarden zijn minder dan hun leeftijdge noten in andere Europese landen beschermd tegen pneumokokken, een bacterie die longontsteking kan veroorzaken. Dat bleek gisteren tijdens een congres over vaccinatie in Monte Carlo. monte carlo anp Onderzoek in België en Zweden wijst uit dat vaccinatie van 65- plussers ziekenhuisopnames en de noodzaak van extra zorg kan voorkomen. Waar het de vacci natiegraad voor deze groeiende groep betreft, verkeert Neder land in de Europese achterhoe de. Alleen in Denemarken wor den minder bejaarden tegen pneumokokken ingeënt. Een advies van de Gezond heidsraad, dat begin dit jaar klaar zou zijn, zal niet voor het eind van dit jaar verschijnen. Prof. dr. R. van Furth, adviseur van de Pneumokokken Stich ting, heeft er een hard hoofd in dat de Gezondheidsraad een inenting zal aanbevelen. Volgens Van Furth is de raad op het verkeerde been gezet door een onderzoek van de Zweedse hoogleraar A. Oertq- vist, dat twijfel had gezaaid over de effectiviteit van vaccinatie van ouderen. In Monte Carlo zei Oertqvist dat vervolgonder zoek onder 260.000 bejaarden in de regio Stockholm die twij fel had weggenomen. Bejaarden hoeven maar eens in de vijf jaar te worden gevac cineerd. De inenting kan tege lijk met de jaarlijkse griepprik plaatshebben. De eerste resul taten van een onderzoek door huisartsen in Amersfoort wijzen er op dat de extra prik het aan tal 65-plussers met longontste king terugdringt. Elk jaar lopen ongeveer 16.000 volwassenen deze ziekte op. Gemiddeld verblijven zij twee weken voor behandeling in het ziekenhuis. Vaak moeten zij na afloop extra zorg krijgen. Ieder jaar overlijden zeshon derd tot duizend mensen aan de gevolgen van de ziekte, voor al ouderen. Van Furth vindt vaccinatie noodzakelijk voor mensen die in Spanje overwinteren. Over winteraars lopen een extra risi co omdat de bacterie in Spanje resistent is tegen de gangbare antibiotica. Voor de rechtbank in Dordrecht is gisteren zes jaar en tbs met dwangverpleging geëist tegen een 59-jarige Zwijndrechter. Hij loste vorig jaar augustus zes schoten in de Super de Boer- supermarkt in Zwijndrecht en verwondde vier mensen, van wie twee ernstig. De verdachte was die dag be trapt op een winkeldiefstal. Aanvankelijk liep hij gewillig mee nadat de bedrijfsleider en zijn assistent hem daarop aan spraken. Toen de Zwijndrechter later echter bij zijn schouder werd gepakt, greep hij naar zijn pistool en begon in het wilde weg te schieten. De bedrijfsleider en zijn as sistent werden beiden geraakt in hun buik. De assistent moet daarvoor komertde week nog worden geopereerd. Ook twee vrouwen die in de winkel hun boodschappen deden, raakten lichtgewond. De man heeft verklaard dat hij het vuur opende, omdat hij werd herinnerd aan de burger oorlog in zijn geboorteland Li banon. Mij zou een trauma hebben overgehouden aan een bomaanslag. Hij werd daarbij gewofid aan zijn schouder en heeft daar nog last van. De advocaat van de verdach te, mr. J. van Beest, voerde aan dat de man een blanco straf blad had en niét te boek stond als een agressief persoon. De Zwijndrechter gebruikte al ruim dertig jaar het anti-depressi- vum Rohypnol. In combinatie met andere medicijnen en alco hol zou dat bij hem tol heftig gewelddadig gedrag hebben ge leid. Officier van justitie mr. T. d'Anjou kon zich niet voorstel len dat de Zwijndrechter pas na dertig jaar agressief werd van zijn medicijngebruik. Omdat psychologisch onderzoek van het Pieter Baan Centrum uit wees dat de kans op herhaling groot is, eiste de officier ook tbs met dwangverpleging. Ook vor derde hij uit naam van de be drijfsleider en zijn assistent een schadevergoeding van in totaal ruim 26.000 gulden. De rechtbank doel op 20 april uitspraak. zienlijke hoeveelheden elektri sche energie op te wekken. „Opdat toch maar zoveel mo gelijk menSen aan dit sprookje geloven worden er zelfs, met een zekere hardnekkigheid, ver keerde technische grootheden en zinloze a-technische fanta sietermen gebruikt", foetert Halkema. Volgens de ingenieur is de aan plant van bossen een veel effec tievere milieumaatregel, omdat de gewassen de C02 'oprui men' en bovendien erosie voor komen. Tegelijkertijd moet er worden bezuinigd op energie 'en zeker niet alleen op elektri citeit'. Als voorbeeld van misleidende informatie noemt Halkema in zijn inleiding dat van windmo lens altijd het maximale vermo gen wordt genoemd. Dit is vol gens hem een indrukwekkend getal zonder betekenis, omdat een doorsnee windmolen in Nederland slechts éénvijfde deel van dit maximum opwekt. De 'Delftse Don Quichotte' be ëindigt zijn gevecht met de op roep tot een open en eerlijke discussie over het onderwerp: „Die zal gevoerd mogen wor den in een groep van personen die volledig vrij is van welke verstrengeling van belangen dan ook. Hetzij politiek, hetzij op enigerlij wijze economisch of financieel." Ruimte voor klachten en vertaging blijft bestaan scheveningen anp De Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) zal ook na in voering van de nieuwe Vreem delingenwet in 2001 de grootste klant blijven van de Nationale Ombudsman. De kern van de nieuwe wet is weliswaar dat asielzoekers sneller weten waar zij aan toe zijn, maar de wet zal nog steeds genoeg ruimte scheppen voor vertraging en klachten. Dit zei de Nationale Om budsman R. Fernhout gisteren in Scheveningen tijdens een congres over de nieuwe Vreem delingenwet. „De IND blijft mijn grootste klant", voorspel de Fernhout. De IND is al jaren koploper bij het aantal klachten over overheidsinstanties bij de ombudsman. De IND moet oordelen of een asielverzoek kans maakt in Nederland. Vaak overschrijdt de dienst hierbij de wettelijke termijnen waarbin nen verzoek- en bezwaarschrif ten moeten worden afgehan deld. De nieuwe Vreemdelingen wet voorziet in snellere proce dures en beperking van de hui dige mogelijkheden voor asiel zoekers om eindeloos door te procederen voor een vergun ning. Zo moeten asielzoekers die worden afgewezen Neder land verlaten. Zij kunnen alleen bij de rechter in beroep over de afwijzing van hun asielzoek en eventueel in hoger beroep bij de Raad van State. „Dit leidt tot vertragingen bij de rechtbanken", verwacht Fernhout. Bovendien schuift de IND zo problemen door naar de rechtbanken. Ook andere nieuwe elementen zullen 'ga rant staan' voor lange door looptijden. Zo kan ook het bot onderzoek bij minderjarige asielzoekers om hün leeftijd vast te stellen voor de nodige vertraging zorgen, denkt hij. Staatssecretaris Cohen van Justitie gaf gisteren aan dat hij weinig voor voelt om naast de asielprocedure een speciaal ar beidsmigrantenloket in te stel len. Arbeidsmigranten komen vogens Cohen uit andere lan den dan waar asielzoekers van daan komen. Bovendien kan Nederland nu al arbeidskrach ten van buiten de Europese Unie aantrekken, als er in be paalde sectoren een tekort aan mensen is. Cohen reageert hier mee op een voorstel van J. Kraaijeveld-Wouters, voorzitter van het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA). Kraaijeveld-Wouters vindt dat er 'gescheiden toegangs poorten' moeten komen voor asielzoekers, vluchtelingen en arbeidsmigranten. Ze meent dat de huidige regeling 'leugen achtig gedrag' uitlokt. Mensen die hier willen werken moeten volgens haar ook op die titel in Nederland kunnen komen. Zij wil deze mensen een verblijfs vergunning van drie maanden te geven en vervolgens een een werkvergunning voor één jaar. den haag Rwandezen demonstreren in Den Haag voor het gebouw van het Internationaal Tribunaal voor Rwanda en Joegoslavië. Ze protesteerden gisteren tegen hun eigen regering en tegen het tribunaal. Dat zou volgens de demonstranten alleen Hutu's berechten en Tuts's buiten schot laten, foto anp»id oudenaarden Amstelveen richard mooyman ging zijn toestand snel achter- De ledenvergadering van de Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV) heeft gisteravond T. Slagter-Roukema uit het Gro ningse Zuidhorn gekozen tot nieuwe voorzitter. Het is voor het eerst dat een vrouw de ver eniging gaat leiden. Verder is na zes uur overleggen een nieuw Dagelijks Bestuur benoemd. Huisarts Slagter-Roukema (51) volgt R. van Velzen uit Lei derdorp op, die is afgetreden wegens meningsverschillen met de achterban. Hij is opgestapt, omdat hij te weinig vertrouwen genoot van de leden. De LHV telt ruim 7000 praktiserende, en 1500 huisartsen in ruste als le den. Ongeveer 90 procent van de huisartsen in Nederland is lid. Op de vergadering waren 150 artsen uit het hele land aanwe zig. De leden willen meer aan dacht voor de huisartsenzorg buiten kantooruren. Volgens een woordvoerder van de LHV bestond er veel frustratie over de 'stroperigheid' rond de prak tijkondersteuning. Die moet onder meer vorm krijgen met praktijkverpleegkundigen. De LHV-leden vinden dat de dienstenregeling meer prioriteit moet krijgen, maar ook de pen sioenvoorziening, het kosten- budget, het honorarium, en een visie op de huisartsenzorg en apotheekhoudenden. Er is een tekort aan huisartsen, die een grote werkdruk ervaren. Verder is de LHV in aanvaring geko men met minister Borst van Volksgezondheid over de meer jarenafspraken. Borst wil hen dwingen zuiniger en zinniger voor te schrijven. Vijf van de zes leden keerden terug in het Dagelijks Bestuur om de continuïteit te garande ren en processen op gang te brengen. Verder is het bestuur uitgebreid van zes naar acht le den. Er zijn naast Slagter-Rou kema nog twee nieuwe leden benoemd op sleutelposities. Dit moet leiden tot een cultuurom slag binnen het bestuur van de vereniging. De inzittenden van een toestel waarvan de gezagvoerder giste ren een fatale hartaanval kreeg, zijn volgens de KLM geen mo ment in gevaar geweest. De luchtvaartmaatschappij is zeer tevreden over het optreden van de co-piloot. Die nam de bestu ring van de Fokker 70 met 75 passagiers over en zette het toe stel aan de grond op het Parijse vliegveld Charles de Gaulle. De 49-jarige KLM-gezagvoer- der is gisterochtend overleden na een hartaanval tijdens een vlucht van Toulouse naar Schiphol. Veertig minuten na het begin van de vlucht meldde de gezagvoerder dat hij zich niet lekker voelde. Volgens KLM-woordvoerder H. Baas Op verzoek van de co-piloot, die de besturing van het toestel had overgenomen, meldden zich een toevallig meevliegende dokter en twee verpleegkundi gen. Zij probeerden de gezag voerder te reanimeren, maar dat bleek na de ingelaste lan ding in Parijs tevergeefs. Ook een klaarstaand Frans medisch team slaagde er niet meer in om hem te redden. De piloot laat een partner en twee kinderen na. De passa giers zijn met een ander toestel verder gevlogen naar Schiphol. Volgens de KLM heeft de co-pi loot het 'uitmuntend' gedaan. „Piloten worden op dit soort si tuaties getraind, ook al z,ijn ze zeer uitzonderlijk. Ze zijn erop voorbereid dat de gezagvoerder plotseling niet meer in staat is om te sturen door bij voorbeeld een hartaanval of aanval van malaria." De KLM-woordvoerder ver wacht dat discussies over het vliegen met slechts één piloot 'niet erg vruchtbaar' zullen zijn. „Zulke situaties komen niet vaak voor, maar het kan altijd gebeuren." Het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaborato rium studeert op mogelijkhe den om de cockpit verder te au tomatiseren, waardoor in de toekomst wellicht met één pi loot kan worden gevlogen. Or ganisaties van piloten reageer den al eerder afwijzend omdat de veiligheid in het geding zou komen. Amsterdam Minister Van Boxtel (grote stedenbeleid) houdt een balletje hoog. Hij deed dat bij de symbolische aftrap voor de 'digitale trap veldjes' Die trapveldjes zijn plekken in bijvoorbeeld buurt- en clubhuizen waar gemakkelijk kennis kan worden gemaakt met computers en internet. De digitale trapveldjes worden in dertig steden geïntroduceerd. foto anp cor mulder in Warner Bros. Movie World en met 7 mei is bij een ticket voor volwassenen de entree voor een kind onder 12 jaar gratis! Voordeeltickets uitsluitend bij uw reisadviseur, WV, GWK en grote postkantoren. REIZEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5