Tweede Kamer eist actie zoiets als speelplaats tegen illegale coffeeshops Met welke van de drie gaat u voordelig het weekend in? Binnenland in Aartsen verwacht in enen 'zinderende dag' Advocaat: 'Homobaan' Kantoor te Goor 'Avondklok te grote belasting voor politie' Avondklok voor kinderen is repressiemiddel Motorola M3588 van f199,- voorf99,- Trium Galaxy van f 229,- voorfi69,- Inclusief totaal f 50,.- beltegoed Siemens C25 van f 299,- voorfi99,- „Hi af lach lort Naast een aanzienlijke prijsverlaging'* van de Motorola M3588, Trium Galaxy en de Siemens C25 is het nu nog voordeliger om te kiezen voor Telfort Pak&Bel Pre-Paid. Zo belt u tot 1 mei in het weekend al vanaf 15 cent per minuut (daarna vanaf 20 cent per minuut). Door de week praat u gewoon verder in de daluren vanaf 25 cent per minuut en in de piekuren voor het lage tarief van slechts 95 cent per minuut. Ga dus nu naar de winkel en vraag naar de voorwaarden. Telfort De gemeente Gouda onder zoekt de mogelijkheid om een avondklok voor kinderen onder de twaalf jaar in te stellen, heeft burgemeester Boone na overleg met politie en het Openbaar Ministerie laten weten. Om de wijk Korte Akkeren weer veilig te maken, moet de politie er voor zorgen dat kinderen op tijd naar bed gaan. Eindhoven is al een stap verder. Daar gaat de politie een jaar lang bij wijze van proef kinde ren die 's avonds of 's nachts op straat rondhangen in hun kraag grijpen. Ouders die hun kroost niet op tijd naar bed sturen, krijgen met de Kinderbescher ming te maken. Er is wel een probleem. Het instellen van een avondklok betekent een inper king van de bewegingsvrijheid en dat kan niet zonder wettelij ke basis. Iemand zonder aan wijsbare reden van straat halen valt niet onder de wettelijke be voegdheden van de politie in Nederland. De Goudse en Eind- hovense plannen mogen daar om geen uitgaansverbod heten, maar vallen onder het hoofdje politietoezicht. Eindhoven heeft het Schotse Glasgow als voorbeeld geno men. Daar is vanaf acht uur een avondklok van kracht voor jon geren tot zestien jaar, een fel omstreden maatregel. Volgens de Schotse politie zou het aan tal jeugdmisdrijven er met een derde door zijn verminderd, maar jongerenwerkers hebben geen goed woord over voor wat zij als een schijnoplossing voor het probleem van de jeugdcri minaliteit beschouwen. Jonge ren zelf protesteerden dat zij werden opgejaagd als vijanden van de samenleving. Andere experimenten in het buitenland - de Poolse hoofd stad Warschau en de Brusselse deelgemeente Koekelberg stel den een nachtelijk uitgaansver bod in voor jongeren tot 18 jaar - hebben weinig opgeleverd. Het enige zichtbare resultaat is geweest dat jongerenwerkers en mensenrechtenorganisaties hoog in de boom zijn geklom men. Oorspronkelijk komt het idee van een avondklok voor jonge- GUS SCHREUDERS juridisch medewerker ren uit de Verenigde Staten. De maatregel past in Clintons be leid van 'zero tolefance'. Maar toen de politie in de hoofdstad Washington ertoe overging nachtbrakende tieners van straat te plukken, spande de grootste burgerrechtenorgani satie van Amerika, de ACLU, een proces aan tegen de ge meenteraad. Daarop kwam de rechter tot de conclusie dat een uitgaansverbod strijdig is met het grondwettelijke recht op bewegingsvrijheid. Niet de staat, maar alleen de ouders hebben het recht te beslissen hoe laat hun kinderen thuis ring van een avondklok voor jongeren vorig jaar rond Prins jesdag ter discussie. CDA-frac- tievoorzitter De Hoop Scheffer stelde voor jongeren 's avonds op te pakken, dit in combinatie met eventuele verplichte op- voedcursussen voor hun ou ders. Overigens realiseerde De Hoop Scheffer zich, anders dan de gemeentelijke overheden in Gouda en Eindhoven, dat hier voor eerst wetgeving nodig zou zijn. Premier Kok en minister van justitie Korthals wezen de gedachte aan een avondklok af. Wel toonden zij zich voorstan ders van - door de rechter ver plicht op te leggen - opvoed- cursussen voor ouders van ont sporende kinderen. Op de justi tiebegroting is een miljoen gul den uitgetrokken voor opvoe dingsondersteuning. Deskundigen op het gebied van de jeugdcriminaliteit verwach ten in de komende tijd voorna melijk een toename van de pro blemen met op straat rondhan gende kinderen die het crimi nele pad dreigen op te gaan. Er is een baaierd aan projecten om deze dreiging het hoofd te bieden. Eerder en strenger straffen, uitbreiding van het aantal plaatsen in jeugdinrich tingen, begeleiding van jonge delinquenten in speciale trajec ten naar opleidingen en werk, adoptie van scholen door de politie, buurthuisprojecten om de jongeren van de straat te houden: het wordt allemaal ge probeerd. Inzicht in de resulta ten van deze inspanningen ont breekt echter veelal. Het ver- dient de voorkeur eerst eens het effect van de honderden lopen de projecten en ingevoerde maatregelen te onderzoeken, alvorens nieuwe experimenten te beginnen. Een avondklok is een repressiemiddel waarvan de rechtmatigheid moet wor den betwijfeld. )AG 7 APRIL 2000 Lljljoeneneis in paddoproces ipscHBij de Bossche rechtbank is gisteren bijna 2,2 mil- gulden winstontneming geëist tegen een 50-jarige voorma- :hampignonkweker uit Kerkdriel die in 1995 en 1996 hallu- •ene paddestoelen ('paddo's') kweekte. Vorig jaar oktober jrdeelde de rechtbank de kweker en enkele andere betrok- m al tot werkstraffen. De rechtbank behandelde pas giste- le ontnemingsvorderingen. Dat gebeurt in het kader van de inoemde 'plukze wet' waarmee criminele winst kan worden irderd. Ondanks de relatief lage straffen zijn diverse leden le 'paddo-groep' in beroep gegaan. Zij zien de productie en lel van verse paddestoelen niet als strafbare feiten. Justitie •t daar niet mee eens. en strafeis na verkoop Mein Kampf frdam Advocaat-generaal Van der Kaaij heeft gisteren het Amsterdamse Hof geen straf geëist tegen een 44-jarige [cthandelaar die Hitiers Mein Kampf te koop had aangebo- Hij bood het boek in juli 1997 aan in zijn fietsenhandel- d op het Waterlooplein. Het boek moet wel verbeurd ver- ird worden, meent de advocaat-generaal, die daarmee het %is van de rechtbank als eis overnam. De markthandelaar in beroep. Hij vindt dat mensen het boek moeten kunnen >n om er lering uit te trekken voor de toekomst. Mein Kam- ïag alleen voor 'zakelijke berichtgeving' verkocht worden, mag het door bibliotheken uitgeleend worden en is het op |jnapet te lezen. "aid (stelten wil Peper laten betalen frdam Burgemeester Opstelten van Rotterdam nodigt zijn rganger Peper en een aantal andere voormalig bestuurders im te komen praten over hun onrechtmatige declaraties. De J!j odiging volgt op het besluit van de Rotterdamse geiheente- l om bestuurders te vragen onrechtmatig gedeclareerd ge- ntegeld terug te betalen. De Commissie tot Onderzoek van ekening (COR) die onderzoek deed naar de declaraties van estuurders zette vorige maand vraagtekens bij een aantal eentelijke uitgaven gedaan door oud-burgemeester Peper nkele andere bestuurders. In de brief die alle betrokkenen ^dezer dagen op hun deurmat kunnen verwachten, geeft telten een korte en zakelijke samenvatting van het raadsde- dat plaatsvond over het COR-rapport. De bestuurders die "T ens de COR dubieuze uitgaven deden, krijgen volgens een K ïeentewoordvoerder bij de brief een uitnodiging voor een j >rek waarin ook over terugbetaling zal worden gesproken. •V'er Thijn weerspreekt lezing minister D66 en Groenlinks blij- iet een vreemde zaak vin- lat minister Van Aartsen buitenlandse zaken een ïoedigingsbrief om de ing van het Europees cen tegen racisme bij te wo- ook naar zijn Oostenrijkse ;a Ferrero-Waldner heeft j^Jurd. Van Aartsen slaagde IHteren niet in deze partijen SHjertuigen van de noodzaak IHok een lid van de Oosten- regering op de openings- Bionie erbij te hebben. Al- -i de PvdA matigde de kri- Volgens Kamerlid Koen- leeft hij ,,voor een groot ipheldering gekregen. Aartsen wees erop dat hij ctie wel degelijk had afge- met andere collega's en ie Portugese voorzitter van J. Van een solo-actie was l_. sprake en bovendien had le Kamer zelf hem aange- l *d actie te ondernemen. n het centrum had hij pas irj nentaar gekregen, nadat hat 'Justitie moet gewoon de wet handhaven Politie en justitie moeten harder optreden tegen de naar schatting 1450 illegale coffeeshops die Nederland mo menteel telt. Het aantal verkooppunten van wiet en harddrugs is de afgelopen jaren enorm toegenomen, constateert minister van justitie Korthals in een nota. WD, CDA en PvdA willen die verkooppunten hard aan pakken om de geloofwaardigheid van het huidige ge doogbeleid overeind te houden. In middelgrote gemeenten, met 50.000 tot 100.000 inwoners, is volgens Korthals het aantal ille gale verkooppunten met 162 procent toegenomen sinds 1997. In legale koffieshops mag alleen worden verkocht aan mensen van achttien jaar en ouder, de illegale verkoop heeft veel jeugdige klanten. Ook wor den in het illegale circuit hard drugs verkocht. Jongeren drei gen zo in het criminele circuit te belanden, vreest Korthals. Hij wil blijven gedogen dat legale koffieshops wiet verkopen. Toe levering is verboden. En dat blijft het ook als het aan Kort hals ligt. WD, CDA en PvdA willen een harde aanpak van de illegale handel. ,,Het Openbaar Minis terie heeft daar duidelijke richt lijnen voor, maar handhaving heeft blijkbaar geen prioriteit bij de politie. Dat moet veran deren", zegt PvdA-Kamerlid Apostolou. D66 vindt de drugs nota een gemiste kans. „Er wordt niets in geregeld", zegt woordvoerder Dittrich, „daar om pleiten wij voor een geslo ten systeem waarin gemeenten toezien op de voorwaarden. Wiettelers kunnen wat D66 be treft nederwiet leveren aan be paalde koffieshops, die geen buitenlandse softdrugs mogen verkopen." Het D66-voorstel lijkt de PvdA niet haalbaar. Groen- Links-woordvoerder Halsema denkt dat hierdoor het paard achter de wagen wordt gespan nen. „Kennelijk is er behoefte aan buitenlandse hasj. Dus als je die verbiedt, creëer je juist meer illegale praktijken." CDA'er Van de Camp noemt het voorspelbaar dat criminelen zouden proberen hun markt te vergroten, „en die leveren alles wat je vraagt, dus ook hard drugs". Het CDA wil dat uitein delijk alle koffieshops verdwij nen. WD'er Nicolaï ziet in de cijfers van Korthals geen reden het gedoogbeleid te laten varen. „Maar de politie moet dan wel consequent handhaven, dus toestaan wat wordt gedoogd en bestrijden wat illegaal is." Halsema (Groenlinks) denkt dat het meer effect heeft als ge meenten meer koffieshops toe-' staan. „De illegale verkopers zijn nu in een gat in de markt gesprongen." Verder vindt ze het het overwegen waard ook jongeren onder de achttien jaar toe te staan softdrugs te kopen in koffieshops. „Zeker als blijkt dat juist zij door dit beleid in het illegale circuit terechtko men." den haag anp Wat is planologisch gezien het verschil tussen een kinder speelplaats en een homobaan? Die vraag wierp advocaat Tam- mens gisteren namens de ge meente Den Haag op voor de Raad van State. Volgens de ge meente is er planologisch geen verschil. Net zoals een kinder speelplaats zondermeer kan worden verplaatst, moet dat ook mogelijk zijn met een ho mobaan. Zonder wijziging van het bestemmingsplan. De te genstanders van de verplaat sing verzetten zich tegen die ge meentelijke opvatting, omdat ze dan geen recht hebben op inspraak. Den Haag wil de bestaande homobaan in de Scheveningse Bosjes van het ene deel van het bospark (nabij een speelplaats) verhuizen naar een ander deel. Op de nieuwe locatie zouden contacten tussen homo's beter kunnen worden gereguleerd. Het stadsbestuur stuit bij de voorgenomen verplaatsing al jaren op juridische problemen. De zaak ligt nu bij de Raad van State. Aartsen niet volgen. Ik nam al veel eerder met hem contact op dan hij de Tweede Kamer meldt." Van Thijn zegt dat hij in het weekend van 26 en 27 februari staatssecretaris Benschop van Europese zaken en het ministe rie van binnenlandse zaken (dat het waarnemingscentrum in Nederland in portefeuille heeft) een fax heeft gestuurd met het voorlopige openingsprogram ma. Daarbij waren de staats hoofden uitgenodigd en niet langer de regeringen van de lid staten Vein de EU. Van Thijn verzocht de ontvangers van zijn fax de minister van buitenland se zaken hierover te informe- Bovendien, zegt Van Thijn „heb ik hem op zondagavond 5 maart thuis gebeld met de boodschap dat het centrum zijn brief niet op prijs stelde." Van Aartsen zei gisteren in de Kamer dat hij het eerste nega tieve bericht over zijn brief niet eerder dan 10 maart hoorde. Van Thijn: „Dat vind ik een ei- jestuur had besloten het., genaardige mededeling." digingsbeleid te wijzigen. Het bestuur van het waarne- ,j' minister en bestuurslid mingscentrum heeft gisteren net centrum Van Thijn be- overigens besloten minister Van Aartsens reconstruc- Ferrero-Waldner de toegang tot v vind dat een eigenaardi- de officiële openingsceremonie - Van niet ie weigeren. ANPV reageert op plannen burgemeester Gouda den haag gpd De handhaving van de avond klok voor jonge kinderen is een te grote belasting voor de poli tie. Nu de korpsen steeds meer verantwoordelijkheden krijgen, is het oppakken van jonge kin deren die 's avonds op straat lo pen teveel van het goede. Dat zegt de Algemene Nederlandse Politievereniging (ANPV) in een reactie op het plan van burge meester Boone van Gouda om een avondklok voor kinderen onder de twaalf in te stellen. Vice-voorzitter Tournier van het ANPV noemt het Goudse plan 'overdreven'. „Ik vraag me af of je zover moet gaan om die kleine groep raddraaiers te pak ken te krijgen. Er zijn wel grote re problemen om op te lossen." De ANPV ziet meer in het plan van de Eindhovense commissa ris Van Amerongen. Hij wil jon geren die bekend zijn bij de po litie en mogelijk voor proble men gaan zorgen, preventief la ten oppakken. „Daarvoor moet je een fijnmazig netwerk heb ben van agenten die de plaatse lijke jeugd goed kennen en aan kunnen voelen wanneer er iets misgaat", zegt Tournier. „Dat kost ook veel inspanning, maar het is effectiever dan het wille keurig oppakken van kleine kinderen die 's avonds op straat De bewoners van de actie voerende Archipelbuurt willen dat de homo's uit hun deel van het bos verdwijnen omdat ze zorgen voor overlast. De bezwaarmakers geven als juridisch argument op, dat voor een verplaatsing een bestem mingsplanwijziging nodig is. De gemeente bestrijdt dat. „Volgens ons is hier gewoon sprake van het benutten van openbaar groen en dat mag volgens het bestemmingsplan", liet burgemeester Deetman al eerder weten. Volgens de ge meente kan tegen contacten tussen homo's in een bepaald gebied niet bestuursrechtelijk worden opgetreden. De leden van de Raad plaats ten gisteren vraagtekens bij die opstelling. „Wordt het, in te genstelling tot een speelplaats, geen roze driehoek waar ande ren niet welkom zijn?", wilde een rapporteur weten. Volgens het bestemmingsplan moeten de Scheveningse Bosjes zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat behouden blijven. De Raad van State doet over ongeveer zes weken uitspraak. goor De drie broers Aan de Stegge in het Overijsselse Goor raakten tijdens een vakantie in Oostenrijk zo onder de indruk van de ontwerpen van de (vorige maand overleden) Oos tenrijksearchited dat ze het nieuwe kantoor van hun aannemersbedrijf in Hundertwasserstijl lieten optrekken. Het ontwerp is overigens niet vande meester zelf, maar van de Enschedese architect Beltman. Het gebouw roept, zoals te verwachten viel, uiteenlopende reacties op. foto anp eric brinkhorst lopen." Ook pedagoog Tom Kroon, auteur van een aantal boeken over het bijbrengen van nor men en waarden bij kinderen, ziet niets in een avondklok. Het probleem ligt bij de ouders. „Zfj moeten hun kinderen aanpak ken. En als je de ouders vertelt dat ze kans lopen om in het cri minele circuit terecht te komen, binden ze meestal wel in." Vermoeidheid leidt minder snel tot WAO Mensen met het vermoeid heidssyndroom krijgen straks minder snel een WAO- uitkering. De PvdA helpt bij nader inzien toch een voor stel tot aanpassing van de keuringsnormen aan een meerderheid in, de Kamer. De wijziging is van belang voor mensen die klachten hebben waarvan de oorzaak moeilijk is vast te stellen. Een van de bekendste daar van is het chronisch ver moeidheidssyndroom, ook wel ME genoemd. PvdA-Kamerlid Smits liet gisteren weten dat ze kan le ven met de nieuwe tekst, die verder alleen steun krijgt van de WD. Andere partijen ver weten de PvdA dat die ge noegen neemt met een lege dop, omdat het besluit slechts op ondergeschikte punten zou zijn aangepast, nadat in januari ook de PvdA nog kritiek had. Volgens het besluit is het ontbreken van een sluitende diagnose geen reden om een WAO-uitkering te weigeren, maar gaan in die gevallen wel extra eisen gelden om de klachten en beperkingen van de betrokkene in kaart te brengen. Vage klachten al leen kunnen dus niet leiden tot een WAO-uitkering. Volgens Hoogervorst gaat het niet om strengere of soe pelere wetgeving, maar om het scheppen van duidelijk heid, zodat zowel keurings artsen als mensen met klachten beter weten waar ze aan toe zijn. Uitspraken van de Centrale Raad van Be roep, het hoogste rechtscol lege in zaken over de WAO, hadden geleid tot onzeker heid. De Steungroep ME en Arbeidsongeschiktheid is te leurgesteld over het besluit. Ook veel Kamerleden vinden dat niet het besluit, maar de tekst van de wet meer duide lijkheid moet bieden, omdat anders onzekerheid blijft be staan.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3