Kijken straks zonder veel zappen TV WEEMt Staken tijdens examen Albert van Vlamingen én Walen ongeluk tijdens circusact Bongo Schoolklas verhuist naar boerderij juffrouw Annie Tandarts breekt botten van bange kinderen e VRIJDAG 7 APRIL 2000 C 0 M M E Slappe Brother Poollicht onverwacht te zien Sensatie! Voor het eerst in lange tijd en toch weer tamelijk on verwacht is gisteravond het poollicht of noorderlicht waar genomen. In het noorden en noordoosten was gisteravond dichtbij de horizon een zwakke groenige band te zien. Op som mige momenten kleurde de he mel rood met daarboven witte banden. In de nacht nam de in tensiteit van het poollicht ver der toe. Tot voorbij het zenit werden rode bundels waarge nomen. Het poollicht, met een mooi woord de aurora borealis ge noemd, heeft alles te maken met uitbarstingen op de zon. Grote hoeveelheden elektrisch geladen deeltjes worden de ruimte ingeslingerd en onder invloed van het aardmagne- tisch veld afgebogen. Ter hoogte van de noord- en zuidpool dringen ze de atmos feer binnen en bij botsingen op zuurstof- en stikstofatomen komt energie vrij. Op hoogten tussen 800 en 1000 kilometer wordt de vrijgekomen energie uitgestraald in de vorm van het kleurrijke poollicht. Het poollicht komt in Neder land op gemiddeld zeven dagen per jaar voor. Over het alge meen zien we er weinig van omdat er teveel bewolidng is of teveel tegenlicht (late lente/zo mer). In jaren met veel activitei ten op de zon, zoals dit jaar, is de kans op poollicht groter. Het weekeinde dreigt minder mooi te zullen uitpakken. Een hoogtestoring trekt morgen over de Noordzee naar het zui den en veroorzaakt een toena me van de bewolking. Het blijft echter wel tot de avond droog. De temperatuur stijgt tot maxi maal 12-13 graden en er waait een zwakke tot matige zuidwes tenwind. Tussen zaterdagavond en zondagmiddag kan er plaatse lijk enige regen of een bui val len. Daarna komt de zon weer tevoorschijn en gaat de wind uit het oosten waaien. De temperatuur komt zondag uit op circa 11 graden. Na het weekeinde is het op maandag droog. Van dinsdag af neemt de kans op neerslag weer toe en gaat de temperatuur iets omlaag. Bepa lend voor het T A A R Staken tijdens de eindexamenperiode. De onderwijsbonden heb ben deze week laten doorschemeren dat acties op stapel staan als minister Hermans van onderwijs niet met een beter salarisbod komt. Het onderwijs moet profiteren van de financiële meevallers en gelijke tred houden met het bedrijfsleven, vindt CAO-onder- handelaar T. Rolvink. Als het moet over de ruggen van scholieren in de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs. De eindexamens werden in het verleden altijd ontzien tijdens sta kingen. Maar veel vakbondsleden zouden die opstelling nu 'te lief vinden, beweert Rolvink. Lief of niet, er valt wel het een en ander af te dingen op de opstelling van de Algemene Onderwijsbond (AOb). Staken tijdens het eindexamen, het moment waarop de school zijn leerlingen met een opleiding op zak aflevert aan de maatschappij, is wel een erg ondoordacht plan. Op deze manier worden examenkandidaten volkomen onnodig tot pion gemaakt in het onderhandelingspel. Het examen moet toch ooit worden afgenomen en de enige echte slachtoffers van zo'n ac tie zijn dus de leerlingen. En in het onderwijs gaat het nog altijd om de leerling en minder om de leerkracht. Ook zonder de drei gende schaduw van een staking'hebben scholieren in mei genoeg om zich druk over te maken. Minister Hermans moet zich dan ook niet door chantage van de wijs laten brengen. Daarmee is overigens niet gezegd dat leer krachten geen recht hebben op een fatsoenlijke salaris. Of het ni veau van hun salaris redelijk is, daar wordt verschillend over ge dacht. Wie meent dat de salarissen in het onderwijs bij andere sec toren zijn achtergebleven, kan de schuld met evenveel recht bij de politiek als bij de AOb leggen. Als het tot een staking komt is het voor het derde achtereenvolgen de jaar dat leerkrachten het werk neerleggen. Het lijkt wel of de bonden een paniekerige inhaalslag aan het maken zijn, die dit keer ten koste gaat van 16-, 17- en 18-jarigen die hun diploma willen halen. De bonden mogen hen niet laten boeten voor slechte on derhandelingsresultaten uit het verleden. TV - chef D aalmeijer: Elke zender krijgt zijn eigen sfeer Wie slechts van één type tv-programma's houdt, kan de afstandsbedie ning straks de deur uit doen. Met de introductie van zenderprofilering, dit najaar, wordt zappen vrijwel overbodig. Nederland 1, 2 en 3 gaan zich, net als de commerciëlen, richten op doelgroepen. Joop Daalmeij- er, nu netcoördinator van Nederland 1 en straks van Nederland 2: „Elke zender krijgt straks een andere sfeer." Over twee jaar moet de televi siekijker in één oogopslag kun nen zien met welke soort om roep hij te maken heeft; of het publiek is of commercieel. De veelbesproken zenderprofile ring moet dan volledig zijn in geburgerd. Nederland 1 wordt een verdiepende zender waar de mens centraal staat, Neder land 2 is bestemd voor toegan kelijke familieprogramma's en Nederland 3 wordt het progres sief-culturele kanaal. Volgens netcoördinator Joop Daalmeijer van Nederland 1, straks in dezelfde functie op Nederland 2, is zenderkleuring onvermijdelijk. De commercië le omroepen zijn zich specifiek gaan richten op bepaalde doel groepen, bijvoorbeeld jongeren of vrouwen. Wil de publieke omroep zijn kijkers vasthou den, dan moet men meegaan in deze ontwikkeling en zich niet meer richten op een voor-elk - wat-wils-publiek, maar de pij len richten op specifieke doel groepen. „Commerciële omroepen hou den zich al langer bezig met thematisering en segmente ring", zegt hij. „Ze zijn heel na drukkelijk op zoek naar doel groepen. Niet omdat ze dat nu zo leuk vinden, maar omdat de reclamewereld dat vraagt. En omdat ze nu eenmaal drijven op de reclame-inkomsten, wor den programma's en schema's gemaakt die de adverteerders vragen", verduidelijkt Daal- profilering haalde wekenlang de kranten. Omroepen bleken bang verworven rechten te moeten inleveren en vreesden anoniem ten onder te gaan in een rijstebrij van programma's. Daalmeijer heeft zich erover verbaasd dat een 'interne aan gelegenheid' zo breed is uitge meten in de media. „Het is in zoverre een publieke aangele genheid dat er jaarlijks 1,2 mil jard gulden omgaat in deze branche. Dat geld wordt via de omroepbijdrage opgebracht door individuele burgers. Maar persoonlijk heb ik het gevoel dat voor- en tegenstanders deze kwestie bewust via de kranten hebben willen uitvechten." Met name zijn eigen functie, die van netcoördinator, lag on der vuur. De netcoördinatoren zouden de poortwachters wor den van de drie zenders. Zij zouden voortaan wel bepalen Netcoördinator Joop Daalmeijer van Nederland 1: „Ik heb ooit een managementcursus gedaan en het belangrijkste dat ik daar heb geleerd, is nederigheid. Je hebt elkaar nodig om dingen voor el kaar te krijgen." foto cpd wat wordt uitgezonden en wan neer. „Ik herken me niet in dat beeld", zegt Daalmeijer. „Ik heb hetzelfde doel als een pro grammamaker. Alleen, hij heeft veel meer macht. Hij gaat over de inhoud, ik slechts over het tijdstip en de plek waarop het programma wordt uitgezon den." Dat gebeurt overigens allemaal in overleg. Daalmeijer: „Je kunt dingen niet afdwingen. Weetje, ik heb ooit een management cursus gedaan en het belang rijkste dat ik daar heb geleerd, is nederigheid. Je kunt niet de grote baas uithangen. Je hebt elkaar nodig om dingen voor el kaar te krijgen." Tot nu toe zijn er nog geen pro gramma's gesneuveld omdat ze niet meer in het plaatje passen. Er is echter wel geconstateerd dat er behoefte is aan nieuwe impulsen. „In de schema's voor volgend seizoen laten we ruim te voor nieuwe dingen waarvan we op dit moment nog niet pre cies weten wat het gaat worden. We hebben omroepen gevraagd programma's te ontwikkelen, bijvoorbeeld een Nederlandse dramaserie voor op de woens dagavond op Nederland 1. Daar zijn ze bij de KRO, NCRV en zelfs de EO nu mee bezig. En BNN werkt aan een feuilleton voor jongeren. Vergeleken met omringende landen wordt er voor de Neder landse televisie bedroevend weinig drama geproduceerd, vindt Daalmeijer. Voor een deel is dat terug te voeren op geld gebrek, maar nu de NOS beslo ten heeft extra geld beschikbaar te stellen voor Nederlandstalige dramaproducties, gloort er hoop. „Met Nederlandstalig drama kun je een publiek te rugwinnen dat tegenwoordig zijn heil zoekt bij de commerci ële omroepen." Een ander genre dat hij met grote regelmaat wil brengen, zijn documentaires. En dan niet alleen op het 'elitaire' Neder land 3, maar ook op de familie zender Nederland 2. „Natuur lijk moet je op 2 een ander soort documentaire uitzenden dan op 3. Maar ook mensen die niet zo'n waanzinnig brede op leiding hebben en die televisie toch vooral als een ontspan ningsmachine zien, kun je in contact brengen met cultuur, alleen op een andere manier. Die win je niet met een symfo nie van Sjostakovitsj of de cel losuites van Bach. Maar je kunt er wel Strauss aan kwijt, en dat hoeft echt niet alleen André Ri- eu te zijn!". TRUDY VAN DER WEES Hoeveel woordspelingen zijn er te maken met het woord boeien? Nou, nog heel wat. De commentaarstem van het nieuwe SBS-6 pro gramma 'Geboeid' schudde ze gisteravond moeiteloos uitzijn mouw. 'Said kijkt geboeid toe', 'Dennis is het derde wiel aan deze boeiende wagen', 'degroep wordt hechter naarmate er minder boei en zijn'. Enzovoorts, enzovoorts, enzovoorts. Flauw? Och, de boei-grappen waren nog kleine briljantjes vergele' ken met wat de man verder te melden had. Waarbij ter verontschul diging van deze spreker moet worden aangetekend dat de beelden ook niet erg inspirerend waren. Een uur lang de capriolen aan el kaar kletsen van vijf op geld beluste huichelaars, ga er maar aan staan. Geboeid is de jongste Big Brother-variant. Een jongedame wordt vastgeketend aan vier mannen - volgende week zien we het resul taat van een man met vier vrouwen - en daarna een week lang ge volgd in een huis vol camera's. De boeien mogen geen moment los, behalve dan als de deelnemers douchen of naar het toilet gaan. Dat laatste restje verloedering blijft Nederland nog even bespaard. Het aan elkaar geketende clubje moet vervolgens opdrachtjes uit voeren waarbij boeien uitermate onhandig zijn. Samen naar de speeltuin, samen een vlieger oplaten naar het strand, samen bood schappen doen en noem maar op. En natuurlijk elke ochtend met boeien en al op de grond pletteren in een poging om de wekker uit te zetten. Het was de deelnemers kennelijk verboden die gewoon naast het bed te zetten. Als ze niet door het beeld strompelen, zitten ze in het huis over hun emoties te praten. Want ook dat onderdeel uit de Big Brotheruitzen- dingen is schaamteloos gekopieerd. Al doet het wel wat vreemd aan dat mensen die elkaar nauwelijks een dag kennen, snotterend hun hart luchten over hun ongelukkige jeugd. „Wel een boeiend ge sprek", vindt de commentaarstem. Ook het wegsturen is er uiteraard weer bij. Met alle emoties en ge knuffel vandien. Hoewel de eerste heengezonden man nog zicht baar opgelucht het pand uitsnelt. DieAstrid is niet echt zijn type en bovendien maakt hij een veel te intelligente indruk. Maar de volgende verlaat bijna gebroken de Geboeid-villa - „Jon gens, ik moet weer terug naar de gewone maatschappij', meldt hij na tiveeënhalve dag vastzitten" - en de derde barst zelfs in snikken uit. Gek genoeg maakt ook de winnende jongeman op het eind een wat aangeslagen indruk. De dame mag namelijk zelf bepalen hoeveel geld zij aan hem geeft en ze besluit hem slechts 4.000 piek te geven van de 13.000 die ze nog overheeft. Het teleurgestelde gezicht dat hij op dat moment trekt - hij heeft kennelijk op minstens 2.500 meer gerekend - is waarschijnlijk de meest authentieke emotie die er tijdens het hele programma is te zien. Overigens doen ze één ding wel goed bij Geboeid. Het zooitje is in een uur tijd volledig achter de rug. Kom daar maar eens om bij die andere Big Brother-kloon De Bus. Bij het openingsnummer van de show van Circus Bongo in Sittard is gistermiddag een acrobaat gewond geraakt. De stellage waarop hij zijn caprio len uithaalde, stortte in. Met een collega hing het slachtoffer ondersteboven aan de stellage toen een staalkabel knapte. Met diverse verwondingen aan zijn been is de man naar het ziekenhuis gebracht. Zijn part ner bleef ongedeerd. De circusvoorstelling werd on middellijk afgelast. De twee acrobaten namen vier num mers in de show voor hun reke ning. Zonder hen was het pro gramma aardig uitgedund, al dus directeur Roy ten Brinke. Het ongeluk was volgens hem niet te voorkomen. „Natuurlijk controleren we onze spullen heel goed, maar de oorzaak is waarschijnlijk metaalmoeheid, dat zie je nooit aankomen. De voorstellingen van vandaag gaan gewoon door. Koning Albert en zijn vrouw Paola konden gistermiddag Den Bosch eens van een andere kant bekijken via een tochtje over de Binnendieze. foto anp Even leek koning Albert van België gisteren in Amsterdam alleen monarch van de Vlamingen. Hij woonde in het Vlaams Cultureel Centrum De Brakke Grond een gedachtenwisseling bij over wat er wel en niet deugt aan de culturele samen werking tussen Nederland en Vlaanderen. Maar op het laatste moment betrok de koning aller Belgen de Walen erbij. Hij informeerde wat er gedaan werd om de Walen voor de Vlaamse cultuur te interesseren. Nederland en Vlaanderen zijn druk doende zich overal in de wereld te presenteren, maar doen ze dat wel in Wallonië, vroeg Albert zich af. De Vlaamse cultuurpaus Jozef Deleu haastte zich te zeggen dat het 'zeer belangrijk is dat Vlamin gen zich in Franstalig gebied manifesteren'. Al- bert knikte instemmend toen Deleu vaststelde dat de vorst voor een ook in Wallonië actief Ne- derlands-Vlaamse cultuurhuis is. Albert en Paola sloten het staatsbezoek gisteren in Den Bosch af in gezelschap van koningin Bea trix. Waren er dinsdag in Amsterdam amper mensen op de been, in de Noord-Brabantse hoofdstad wachtten het paar ettelijke duizenden enthousiaste mensen met vlaggen en ballonnen. De Belgische gasten en ook koningin Beatrix kre gen herhaaldelijk bloemen en cadeaus van het juichende publiek, dat een soort koninginnedag van het bezoek had gemaakt. Ook het tochtje van het Belgische vorstenpaar over het riviertje de Binnendieze door Den Bosch trok veel bekijks. De gemeente Den Bosch had kort voor het be zoek enkele voor Beatrix kwetsende leuzen over geschilderd, die een onbekende langs de route had aangebracht. Het is volgens een woordvoer der weinig zinvol een onderzoek in te stellen, omdat dit weinig zal opleveren. De 35 leerlingen van groep 5 van de Ludgerschool in Bel trum krijgen de komende maanden les in de boerderij van juffrouw Annie. De deel, waar vroeger twintig koeien stonden, is nu ingericht als les lokaal met schoolbankjes, een computer en een schoolbord. De kinderen spelen niet op het schoolplein, maar brengen de pauzes op het boerenerf door tussen de schapen, kippen en ganzen. De kinderen moeten het alleen nog even zonder voetbalveldje stellen. „De juf heeft ons een stukje weiland toegewezen, maar daar grazen nu nog een paar schapen op", vertelt de 8- jarige Freek. Tijdens een verbouwing van de school moeten de groepen 4 tot en met 8 tot het najaar elders gehuisvest worden. Omdat het plaatsen van noodlokalen een dure oplossing is, heeft het schoolbestuur met de ouders naar alternatieven gezocht. Groep 4 zit in het dorpshuis, de groepen 6 en 7 hebben onder dak gevonden in een ruimte van het Beltrumse café Halfweg en groep 8 is ondergebracht in een voormalige kippenschuur. De onderwijsinspectie heeft groen licht gegeven voor deze vorm van''alternatief onder wijs'. Voor de kinderen van groep 5 kan het niet lang ge noeg duren. „We willen nooit meer terug naar school", roe pen ze in koor. De Amerikaanse autoriteiten hebben tijdelijk de vergunning ingetrokken van een tandarts die kinderen met zoveel geweld in de stoel zou hebben gedrukt dat hun botten braken. Tegen tandarts Kevin Ward werd gisteren een klacht inge diend bij de Raad van Tand heelkunde in New Jersey. Hij zou de afgelopen zeven jaar vijf kinderen met geweld in be dwang hebben gehouden. Een jongetje van vijf brak daardoor zijn been, een kleuter van vier zijn pols en een tien-jarig meis je haar duim. Ward zou ook regelmatig de ar men van jonge patiënten achter de stoel hebben vastgeklemd met zijn benen, hun mond en neus hebben afgedekt, met zijn vuisten patiënten in de stoel hebben gedrukt en behandelin gen zijn begonnen nog voordat de verdoving werkte. „Naar de tandarts gaan is vaak een angstwekkende ervaring", zei Mark Herr, directeur van de Afdeling Consumentenzaken van New Jersey. „Maar die angst moet niet overgaan in vrees dat je met gebroken lede maten naar buiten komt." De tandarts is niet aangegeven bij justitie. De Raad van Tandheel kunde kan besluiten om zijn vergunning voorgoed in te trek ken. De kinderen van juf Annie vermaken zich prima op het erf van hun al ternatieve school. foto anp eric brinkhorst Librisprijs Begin deze week zijn de nominaties voor de Libris Literatuurprijs bekendgemaakt. Ik ben blij dar ik zelf een keer in de jury van zo'n prijs heb gezeten. Daardoor weet ik dat de juryleden lang niet alle boeken lezen die ze aangeboden krijgen. Elk boek gaat naar twee juryleden; is hun oordeel ongunstig dan wordt hei terzijde geschoven. De drie andere jur)'leden lezen het boek dan niet. Een en ander betekent dat je als schrijver, val je in handen van twee zogenaamde litera tuurkenners die toevallig niks met je op heb ben, al geruisloos afgevoerd wordt voor je zelfs maar een .kans maakt. Is dat erg? Ach, liet woord des Heren zegt bij monde van Pre diker al: 'Wederom zag ik onder de zon, dat niet de snelsten de wedloop winnen, noch de sterksten de strijd, noch ook de wijzen het brood, noch ook de schranderen de rijkdom, noch ook de verstandigen de gunst, want tijd en toeval treffen hen allen Toch is het ieder jaar weer slikken als je aan schouwt wat er genomineerd wordt en wat niet in beeld verschijnt. Vorig jaar is er mijns inziens maar één beeldschoon boek verschenen. Dooi MAARTEN 'T HART van Rascha Peper. Genomineerd voor de Gouden Uil? Geen sprake van. Genomineerd voor de Libris Prijs? Niks hoor. Hoe zou dat nou komen? Waar om wel dat verschrikkelijke boek van Peter Ver- helst, en niet Dooi van Rascha Peper? Dooi is het verhaal van een man die met z'n schip vastzit in het ijs op het IJsselmeer. Een tenger rood harig meisje komt aanschaatsen over de grijze vlakte. Tussen de man en het meisje ontstaat een prille relatie. Het begint ermee dat ze een krant voor hem haalt. Omdat de dooi invalt, en het dus steeds gevaarlij ker wordt om over de immense ijsvlakte te schaat sen, heeft de ontluikende liefde tussen man en meisje vanaf 't begin iets hachelijks. De broosheid van de liefde wordt gesymboliseerd door de allengs groter wordende broosheid van het ijs. Oindat een en ander zo onnadrukkelijk beschre ven wordt, omdat grote woorden en literaire hoog standjes ontbreken, kun je je gemakkelijk verkij ken op dit wonderschone verhaal. Maar mij heeft het dieper geraakt en heviger ontroerd dan één van die zes nu voor de Libris Prijs genomineerde boe ken. Ik was in tranen toen ik Dooi uithad, iets dat me in geen jaren meer is overkomen met enig boek. Op pagina 56 van Dooi las ik iets dat mij uit het hart was gegrepen. De man zegt daar: 'Ik ontdekte op zeker moment dat ik een hekel aan literatuur had gekregen. Dat ik eigenlijk geen cent meer gaf voor al die auteurs; althans voor negentig procent ervan. Het is eigenlijk veel prettiger om met zake lijke teksten te maken te hebben. Gewoon, interes sante informatie. Literatuur is voor 't grootste deel pretentieuze egotripperij'. De man had hier nog aan toe kunnen voegen: 'En 't allerergste zijn nog die prestigieuze literaire prij zen. En die heisa eromheen. En die uitreikingen bij vijfgangendiners. Bah. wat een afschuwelijke, smakeloze vertoningen!' Nou ja, straks die ellendige Generale Bankprijs nog, en dan is 't goddank weer allemaal achter de mg. Maar ontmoedigend en verlammend blijft het. al die prijzen-ellende. Wat zou ik blij zijn als schrijven gewoon als een vak werd gezien als alle andere beroepen, zonder prijzen of onderscheidin gen. teli Als het aan de Italiaan; meur Lorenzo Dante Fe het binnen een paar ja; lijk een LIEFDES-E-MA voorzien van een verleit zengeur. Of je kan een 11 van de zee op het interr,n pleet maken met de zill van het zeewater. Ferro de nieuwe technologie internet binnen twee ja markt komt, ook al staa wikkeling van degeurei mails nog in de kinders Het is de eerste keer da een systeem wordt informatie op het scher binden aan geuren, aldi liaan. De geuren zullen kastje naast de com put afgegeven, zodat de c< ten ze kunnen opsnuive De oudste broer van de legendarische Britse gang stertweeling Reggie en Ronnie Kray, CHARLIE KRAY, is deze week op 73-ja- rige leeftijd overleden a hartstilstand. Hij moest1 jaar 'brommen' van zijn c. gevangenisstraf, hem o| wegens cocainehandel. profbokser Charlie Kray oudste zoon van de ben milie Kray, die in de j. in Londen een waar sch wind voerde. Regg waren de absolute heen de Britse hoofdstedelijk wereld totdat zij allebei jaar cel werden veroordi gens moord. Charlie hai pen het lijk te lozen enl jaar cel. Hij gold in dec de politie als het brein; familiemisdaadimperiui De leeuw uit het Italiaai Puglia die onlangs were werd nadat hij zijn baas komt niet naar de roofdi vang Pantera in Nijeber (Friesland), zoals aanva de bedoeling was. Het deze week een thuis gev een safaripark in Fasant plaatsje in de buurt van De autoriteiten in Italië hoorlijk met de MENSE LEEUW in hun maag. D zochten ze onderdak voi tijgers, die in dezelfde Puglia zaten opgesloten vierde lotgenoot, een zw ter, is inmiddels overled eigenaar, een vijftigjarig hield de grote katten illf achter tralies. Om onopi de redenen kwam hij en ken geleden in de kooi' leeuw terecht, die hem botten na helemaal naai werkte. Een stadsdeelraad van 5 PORE, de stadstaat die staat om zijn strenge w; heeft zijn sociale contro een stapje opgevoerd. Z een verborgen camera o van een gezin dat volgei gende buren afval op sti de. De camera werd gep een flat tegenover het bi appartement, dat zich o verdieping bevindt. ,,H< idee was om de verdach trappen, verder niets", Lim, voorzitter van de d De 30-jarige Wong Y wa dend toen hij deze week mera ontdekte. ,,Wie be banden en hebben ze d; recht toe? Wat als mijn zich omkleedde in de k; 'c Maar volgens Lim stond mera slechts gericht op tenmuur van de flat. De deelraad gaf Wong het te stoppen met rotzooi beloofde hem niet te ve' De Braziliaanse RONALDO is gisteren eerst vader geworden. note van de beviel aan het begin vai l^> dag in een ziekenhuis m van een zoon van die de naam gen, zo maakte Ronald; )S; Inter Milaan bekend. D ling verliep 'perfect. Ve wordt dat Ronaldo kom 1 week voor het eerst wee wedstrijd te zien is nad operatie die hij in novef_C derging.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2