Helmplicht houdt Cl nog van de straat 'G General Motors Amerika verkoopt 5 miljoen auto's Rotterdam heeft 'schone' hybride-auto op proef L.I.A.X1. Auto rijdt straks op papier- en houtafval HUISMAN Weg en wiel Mercedes maakt C-klasse groter, sportiever en duurder Hybride is typische toerfiets 2000 ét Ab U wudyJJïJ] VRIJDAG 7 APRIL 2000 Grote terugroepactie Daewoo Daewoo roept alle auto's, die sinds de introductie van dit Koreaanse automerk in 1995 in Nederland zijn verkocht, terug naar de garage. Dat klinkt alarmerend, maar is slechts een nieuwe actie in het kader van de klantvrien delijkheid, die hoog in het Daewoo-vaandel staat De auto's worden teruggeroe pen om de dealer in staat te stellen nieuwe kentekenpla ten te monteren. De nieuwe nummerborden zijn minder fraudegevoelig en moeten binnen enkele jaren op alle auto's zitten. Een set kost normaal zo'n 75 gulden, maar Daewoo biedt zijn ruim 50.000 klanten de platen ge heel gratis aan. Een vrienden dienst, aldus de importeur in Hoofddorp. General Motors heeft in de Ver enigde Staten in het voorbije modeljaar 1999 exact 5.006.076 voertuigen verkocht. Dit is ne gen procent meer dan het vori ge modeljaar en het beste resul taat sinds 1989. In het laatste jaar sleepte GM in totaal 130 onderscheidingen in de wacht. GM introduceerde aan het be gin van het nieuwe modeljaar 2000 veel nieuwe modellen: de ROTTERDAM ANP Volgens een woordvoeder van het project rijdt de zogenoemde hybride-auto een stuk schoner en zuiniger dan een gewone au to. Ook maakt het voertuig minder lawaai. Boven de 120 km/u schakelt de auto automa tisch over op de dieselaandrij ving. Sinds juni vorig jaar rijden er in Nederland tien van deze hybri de-auto's. Onder andere de energiebedrijven NUON en REMU hebben er al mee proef gedraaid. Het ministerie onder zoekt met deze in juni aflopen de test wanneer het beste op diesel of op elektriciteit gereden kan worden. Rotterdam is al langer bezig met diverse vor men van schoner vervoer. Zo wordt aan de ontwikkeling van een hybride-stadsbus gewerkt en volgt dit jaar een proef met elektrische bestelwagens. De gemeente Rotterdam is op de milieuvriendelijke toer. Sinds enige weken proberen enkele leden van het college van burgemeester en wethou ders een auto uit die zowel een elektro- als een dieselmotor heeft. Dit in het kader van een experiment van het ministerie van VROM. De auto loopt voor een deel op batterijen, maar kan tijdens de rit makkelijk omschakelen naar diesel. Op een volle accu kan de auto bij gewoon gebruik onge veer 36 ldlometer in de stad rij den. Dat wordt rond 50 kilome ter wanneer de auto een con stante snelheid aanhoudt van 50 kilometer per uur. Is de accu leeg, dan kan deze gemakkelijk worden opgeladen via het stop contact. Mercedes-Benz Alphen a/d Rijn De Schans 25 Leiden Vondellaan 45 Lisse Meer en Duin 4 Introductie, 12 en 13 mei a.s. in onze showrooms DEN HAAG GPD Nu de reguliere autobrandstof prijzen weer flink oplopen, stijgt de aandacht voor alterna tieven. Zo wordt aan de Cornell universiteit in Ithaca, New York, gewerkt aan een prototy pe dat kan rijden op papierafval en houtsnippers. Onderzoek naar vervanging van benzine richtte zich in het ver leden vooral op winning van ethanol uit maïs of koolzaad. Maar deze studies staan al jaren op een laag pitje, omdat dit al ternatief te kostbaai is. Sinds kort zijn de pijlen gericht op verwerking van resten biomas sa als vervanger van diesel of benzine. Landbouwkundige Larry Wal ker gebruikt enzymen om vaste biomassa af te breken tot een milieuvriendelijke energiebron. Volgens de professor is er ge noeg afval beschikbaar om alle Amerikaanse auto's te laten rij den op deze duurzame brand stof. ,,Er is behoefte aan ver vangbare energiebronnen. Die alternatieven voor olieproduc ten zijn het beste te leveren door plantaardig materiaal, omdat die grondstof te recyclen is", zegt hij. Hoewel biomassa goedkoper is dan ruwe olie, is er een pro bleem. Het omzetten van het ruwe materiaal in energie is een kostbaar proces. De biomassa uit planten is namelijk che misch erg divers en moet daar om eerst worden gescheiden, voordat zij kan worden omge zet in de gewenste producten. ,,De uitdaging is om een betaal baar procédé te ontwikkelen", zegt Walker. Het kernprobleem is het omzet ten van de houtige, vezelachtige structuur van plantaardig mate riaal in suikers. Walker en zijn medewerkers denken enzymen te hebben gevonden die dat klusje kunnen klaren. De enzy men worden uitgescheiden Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service •meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Aanvraag ontheffing voor 'automotorscooter' van BMW is in behandeling Buick LeSabre, Chevrolet Impa la en Saturn LS staan al bij de dealers, de Chevrolet Monte Carlo, Pontiac Bonneville en Cadillac DeVille zijn onderweg naar de showrooms, de Che vrolet Suburban en GMC Yukon zijn net in productie gegaan, net als de Chevrolet Tahoe. De ze laatste komt binnenkort ook naar Europa. BMW stelt de invoering van zijn 'nieuwe mobili teitsconcept' Cl in Neder land uit. De autofabrikant heeft van het ministerie van verkeer en waterstaat nog geen ontheffing gekre gen voor de helmplicht voor het voertuig dat het midden houdt tussen een motorfiets en een auto. DEN HAAG GPD In een aantal Europese landen is die ontheffing wel verstrekt en kan de bestuurder sinds een week helmloos met zijn Cl op pad. In België mag dat vanaf 1 juni. BMW Nederland probeert al ruim een jaar groen licht te krij gen voor het project dat door verkeersdeskundigen wordt ge zien als een baanbrekend mid del dat files en parkeerdruk helpt verminderen. Waar de omringende landen de 'auto motorscooter' als helmvrij en veilig voertuig hebben geaccep teerd, zijn deskundigen van het ministerie van verkeer en wa terstaat en TNO nog bezig dat te onderzoeken. Daarna moet een voorstel van de minister in diverse commissies en de Ka mers goedkeuring vinden. De Duitse auto- en motorfabri kant heeft getracht in Brussel vrijstelling te krijgen voor Euro pa. BMW werd echter door de Europese Unie doorverwezen naar de individuele lidstaten. De Cl -met een prijs van 14.740 gulden- combineert enkele comfortabele eigenschappen van de auto met de voordelen van een motor. Zo beschikt hij net als een auto over een be stuurdersstoel, een vierpunts gordel, een voorruit met ruiten wisser, een overkapping en een katalysator. Het veiligheidscon cept maakt het rijden zonder valhelm of beschermende kle ding mogelijk, zelfs als er met een topsnelheid van zo'n 110 kilometer per uur wordt gere den. De tweewieler heeft een kreukelzone(tje) en een anti- blokkeer remsysteem is als mo gelijkheid leverbaar. Het ding rijdt op twee wielen en wordt door de wetgever dus ge zien als motorfiets. Een helm is derhalve verplicht. „Maar een valhelm werkt bij de Cl ave rechts, aldus zegt BMW-woord- voerder Van Seggelen. „Bij een ongeval geeft een helm extra belasting op de nek. Als we de Cl in Nederland zonder onthef fing invoeren, doen we het con cept geweld aan." Volgens het ministerie van ver keer staat de minister positief tegenover het concept. „Alles wat helpt het fileprobleem te verminderen, wordt door het ministerie toegejuicht." BMW Nederland heeft goede hoop dat het ook in ons land tot een door bacteriën die van hitte houden (thermofielen) en in staat zijn de cellulose in de cel- wand af te breken. De bacteriën maken zes verschillende cellu- lase-enzymen die de biomassa aanvallen in een reactie die hy- drolyse heet. Bij dit chemische proces zetten enzymen cellulo se om in gistbare suikers. Via gisting worden uit deze suikers ethanol (brandstof) en koolstof verbindingen (industriële grondstof) gewonnen. Het is volgens Walker niet no dig om speciaal houtige gewas sen te kweken voor deze toe passingen. Er wordt volop bio massa geleverd door maïssten- gels die zijn ontdaan van de kolf en normaal worden ge bruikt als veevoer. Verder komt er jaarlijks een berg afval uit pa pierfabrieken en van stedelijke plantsoenendiensten (snoei- hout en bladeren). De nieuwe Mercédes C-klasse zal de tongen op vele manieren in beweging brengen. Eén van die gespreksonder werpen is zonder twijfel de prijs, want wanneer het basismodel C 180 rond ok tober leverbaar wordt, hebben we het over een auto van ruim 70 mille. Half mei, wanneer de andere versies al lever baar zijn, begint de lijst zelfs 6.000 gul den hoger. Dat betreft dan overigens wel een uitvoering met een gespierde nieu we 2.0 liter motor met compressor. Dat geeft meteen aan dat de nieuwe C een andere koers vaart dan zijn voor ganger. Zowel uiterlijk als waar het zijn techniek en de geleverde prestaties aan gaat, mikt de Mercedes op een kopers- publiek dat een portie extra sportiviteit op prijs weet te stellen. Het wordt daar- mee nog meer dan voorheen een con current voor de BMW 3-serie. Dat is on der andere terug te vinden in het design, een nieuw ontwikkeld onderstel, aan zienlijk krachtigere motoren, een onge kend gunstige Cw-waarde van 0.26 en bijvoorbeeld de standaardmontage van een 6-versnellingsb.ak. In de gestroomlijnde nieuweling kun je bepaald niet over gebrek aan uitrusting klagen. De lijst van technische innova ties beslaat letterlijk twee pagina's. Naast de gangbare zaken vallen snufjes op als een zestal airbags, een elektro nisch stabiliteitsysteem, remkrachtver- sterking, automatisch inschakelende koplampen, glasvezeltechniek in de ge luidsinstallatie en bijvoorbeeld radio- en telefoonbediening met knopjes op het stuurwiel. De C-klasse doet niet alleen uiterlijk sterk denken aan het topmodel van de lijn, de S-klasse. Ook de techniek is futu ristisch. Zo is hij op verzoek leverbaar met stembediening voor radio, telefoon en navigatiesysteem. En wat dacht u van een sleutel die de favoriete afstelling van de elektrisch bedienbare stoelen en de klimaatregeling onthoudt? Een speciaal gsm-systeem maakt het zelfs mogelijk om vanuit het servicecentrum op af stand even in de databox van de auto- elektronica te kijken om een probleem te beoordelen en - hopelijk - te verhel pen.. Tussen al dat technische geweld zou je bijna de praktische kanten verge ten. Inderdaad, de nieuwe C-klasse is iets groter en heeft daardoor eindelijk wat meer ruimte achterin gekregen. REDACTIE PETER ontheffing van de he'lmplicht zal komen. In afwachting daar van zal de importeur de nieuwe introductiedatum voor ons land bepalen. Naast ABS is ook een 'Fun-Au- dio-System', een boordcompu ter en een diefstalalarm als op tie verkrijgbaar. Opmerkelijk zijn verder accessoires als een afneembaar zonnedak en een handvat- en zittingverwarming. Witkar te ki/ Een bijzonder vervoe del staat komend wet de te koop op de Len Oldtimerbeurs in Aui Rosmalen: een witkai 1972. Dit elektrische] witkar-project van de sterdamse provo Ruu Schimmelpenninck. I ia in een vloot witkarrei )j oplossing voor versto kende stadscentra. Vi dan tien witkarren kv het echter niet. Een collecters-item dus. kar staat in het Autoti >e midden van een groo tal klassiekers van uit r' pende merken. De Le m beurs is zaterdag en open van 10 tot 17 uitje: Mitsubishi heeft nu oo 8-cilinder lie Mitsubishi heeft zijn ka iv\ de GDi-motor gezet. D< e reet ingespoten benzim is een fraai staaltje van ne techniek dat het bra m, verbruik sterk terugdrin mede de uitstoot van sc jt'c ke stoffen. Om dit te re; hoeft de automobilist n aan rijcomfort in te levi a Wel is het nodig om eei wagen 'met beleid' te b om het effect zo groot n te maken. Daartoe heef irc bishi zelfs een heel curs gramma opgezet ondei naam 'Het Nieuwe Rijd Enkele jaren geleden n< Japanse fabrikant het vi het terugdringen van stoot van kooldioxyde. 1 slissing leidde tot de on ling van de Gasoline Dii jection-motor (GDi). Al producent ter wereld pi subishi de direct ingesp benzinemotor toe in ee ductiemodel. Marktanaiisten voorspe in 2007 de helft van alle ropa verkochte persone voorzien zal zijn van zo motor. Dit zal een beho uitwerking hebben op brandstofverbruik van ropese wagenpark en d stoot van schadelijke g; De wereldwijde produc GDi-motoren is onlang 700.000 stuks gepasseer dit jaar, vijf jaar na de p tiestart van de GDi-mot wordt de miljoenste vei Mitsubishi bouwt inmit een hele GDi-familie dii bij de kleinste van 1.1 lil de 700.000 geproduceei blokken had ruim de hi inhoud van 1.8 liter. Ko den kwam de tot nu toe ste GDi-motor op de mi 4.5 liter V8 Voor de Japanse markt ceerde het merk onlang nieuwe luxe modellen: dia, een vijf meter lange sedan, en de Dignity, ee lengde limousine voor die een chauffeur in die ben. Beide topmodellei nen geleverd worden m noemde 8-cilinder, die voor 280 pk. Maar ook s een wat meer bescheid! Under GDi ter beschikki 3.5 liter V6 met 240 pk. Mitsubishi biedt het GI cept ook aan andere au bielfabrikanten aan. Na en Peugeot was Hyundi derde fabrikant die bel; ling toonde voor deze n familie. De Koreaanse f; heeft de grootste GDi, d Under, al toegepast in ei model voor de Aziatiscl markt. Het nieuwe schip, de Hyundai Equi meter lang en de verlen sie meet zelfs 5,34 metep"" als de grote Mitsubishi' de Equus voorlopig niel Europa. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN a nooit op zater dagmiddag om half vijf een fietsenwin kel binnen om een nieuwe fiets te ko pen. Neem daarvoor de tijd. Maak desnoods een afspraak." Deze en an dere praktische tips geeft de nieuwste Koopgids 2000 voor hybridefietsen. Daarmee worden geen racefietsen, mountainbikes en ATB's bedoeld, ook geen stadsfietsen met terugtrap rem, maar de typische toerfietsen die daar tussenin vallen. Een hybridefiets is een kruising van diverse typen met als kenmerk dat er veel op en aan zit. Deze fietsen zijn op de eerste plaats comfortabel en niet bedoeld als racemonsters. Er zijn veel versnellingen gemonteerd, handremmen, bagagedrager, spat borden, verlichting, slot, kettingbe scherming, standaard en pomp. Sommige typen hebben zelfs vering. De Koopgids bevat niet minder dan 553 modellen die in Nederland ver krijgbaar zijn. Dat zijn er precies evenveel als vorig jaar. Wie een race fiets of mountainbike zoekt heeft het een stuk moeilijker. De Koopgids FietsActief O -*&■ voor deze modellen, die eind januari verscheen, maakte melding van wel 1.422 modellen. De gids bevat tabellen met details van aUe fietsen, waardoor ze onder ling goed vergelijkbaar zijn. De ver krijgbare maten worden genoemd, framemateriaal, gewicht, aantal ver snellingen, crankstel, type derailleurs of naafversnelling, schakelaars, rem men, naven, velgen, banden en na tuurlijk de prijs. Drie typen worden uitvoerig getest. In de klasse tot 1.000 gulden is het de Peugeot Country 105, een fiets die nota bene voorzien is van voorvering en het vooruitstrevende CI-Deck van Shimano, een dashboard op het stuur, dat onder meer gegevens laat zien over de ingeschakelde versnel lingen. In de klasse tot 1.600 gulden is de Giant Auto Tourer D getest, met als bijzonder kenmerk een op batterijen werkende automatische versnelling. Als voorbeeld van een hybridefiets boven de 2.300 gulden wordt de Ga zelle Touché Air Glider getest, een fiets met voor- en achtervering, inge bouwde versnellingen en rollerbra- kes, het nieuwste type trommelrem- men van Shimano. De Koopgids 2000 voor hybrides is te koop als bijlage van het tijdschrift FietsActief van uitgeverij Veldhuis, prijs 7,35 gulden. Een halve eeuw lang (1932-1983) heeft Ford in Amsterdam auto's gebouwd. Dat gebeurde in een fabriek die aan het begin van de jaren dertig was neergezet nabij de Hembrug. Het was een assemblage-fa briek, dus de auto's kwamen 'knocked- down' (in onderdelen) per schip naar de hoofdstad, waar ze werden samenge voegd tot complete auto's. De Amster damse vestiging bouwde in de loop der tijd heel wat verschillende modelle maar raakte op het laatst de persor to's kwijt toen 'Amsterdam' Fords' wagencentrum van Europa moest i den. De laatste auto die er werd ge was de bekende Ford Transit (foto) Ford-product dat ook in Engeland Duitsland werd geproduceerd. Tw< joen rolden er in totaal van de bani en dat in 20 jaar tijd. foto In lite °PÊ Een sterk punt van het 'nieuwe mobiliteitsconcept' C1 is juist dat het zonder valhelm of beschermende kleding kan worden bereden, foto bmw ITRANSIT

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22