Leidsch SU? Dagblad Vrachtvluchten verre van veilig lig 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Gewapende overval in Sassenheim Verdwaald tussen tulpen 'Miami' heeft slag om Elian verloren s^gegiai33'5 6 fa Borst wil drinken en roken duurder maken JAC 7 APRIL 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 HET WOORD IS AAN Bern Williams Ideeën zijn als verloren zo nen. Ze dienen zich aan wanneer je ze absoluut niet verwacht. b4J° I wolkepvejden rSmTmai? 3V10° <710° 5710° nK 20% 20% 20% fonneffij'n 30% 30% 30% Studentencorps verzwijgt zware brandwonden groningen anp Het Groningse studentencorps Vindicat heeft maandenlang ge zwegen over een incident waar bij een student zware brand wonden opliep. Het is de twee de keer dat het corps in op spraak komt. Studentenvereni ging Vindicat atque Polit kwam in 1997 al in het nieuws na een ontgroeningsritueel met dode lijke afloop. Eerstejaars student Reinout Pfeiffer stierf destijds nadat hij een fles sterke drank had leeggedronken. Een introducé van het corps raakte begin februari gewond bij een spel met spiritus. Al fiet send moesten deelnemers aan het spel Ivanhoe koffiekopjes met brandende spiritus aan een bezemsteel rijgen. Het voorwiel van een van de fietsen vatte daarbij vlam, waarna de intro ducé door het vehikel werd aangereden. Het slachtoffer verbleef enige dagen in het zie kenhuis, maar heeft geen blij vend letsel. Rector Willemse be klemtoont dat het geen ont groeningsritueel betrof. Het spel werd gespeeld in de sociëteit in het centrum van Groningen. De vereniging heeft inmiddels alle spelen mei vuur verboden. De verantwoordelij ken zijn twee maanden ge schorst, wat voor sociëteiten geldt als een erg zware sanctie. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Voorletters: Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnummer: i COn"0"-">C/0,pJnfl' I Na de eerste twee weken b mijn abonnement: h (/34,80) KJ Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) J Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) j Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: I www.loldschdagblad.nl 8 712141 400114 NDAAG 24 PAGINA'S ïn- en wastafelbladen vindt u bij rbi. Kom zaterdag 8 april a.s. an in showroom de Connection aag hier deskundig BladAdvies. Ruzie over fles drank werd Van Cotthem fataal rotterdam anp Het bijna omver lopen van een fles drank door zijn vriendin is de 17-jarige Vlaardingse student Daniël van Cotthem fataal gewor den, heeft een de jongste van de vier verdachten van morgen voor de rechtbank verklaard bij het begin van het proces. Van Cotthem en zijn vriendin Loes Ippel liepen op de bewuste avond op station Vlaardingen-Oost de trap naar het perron op. Daarbij stootte Ippel een fles drank bijna om, die op de trap stond. De 16-jarige vrouw riep volgens eigen zeggen: „Hé joh, kijk uit." Daarop zouden de drie overigen, de 22-jarige twee- lingboers plus een 23-jarige Maassluizenaar, op het stel zijn afgestormd. Boven, op het perron, ontstond een scheldpartij die uitmondde in de fatale klap op het hoofd van Van Cotthem. Volgens de vrouw heeft de oudste verdachte de klap gegeven, hoewel een van de tweelingbroers die klap eerder heeft bekend. 17 Jeugd bootst in Den Haag Europees 18 Oud Alkemadeprijs voor reconstructie Oude School Parlement na op Kaageiland 19 23 'Tweede keus' Renner Tristan André Hazes Hoffman treedt weigert Edison na acht jaar voor hele oeuvre uit de schaduw 16 Ontwerp corso blikt terug op de voorbije eeuw Onderzoek RLD brengt veel gebreken aan het licht Veel buitenlandse vrachtvliegtuigen voldoen niet aan de veiligheidsnormen. Bij con troles trof de Rijksluchtvaartdienst vorig jaar dertig keer ernstige tekortkomingen aan, waarvan de helft bij vrachtcharters. Inspecteurs stuitten op piloten zonder geldig vliegbrevet, schades aan vliegtuigen, onjuist geladen vracht en gevaarlijke goederen in de cabine. Amsterdam richard mooyman ook voor het eerst gedetailleerd Een speciaal team van de de kans op ongelukken met RLD heeft in 1999 op Schiphol Dat blijkt uit een rapport van vrachtvliegtuigen. Chartervlieg- en andere luchthavens 162 in- het Nationaal Lucht- en Ruim- tuigen die vracht vervoeren, lo- specties uitgevoerd. Bij dertig tevaartlaboratorium (NLR) en pen een zeven keer grotere kans toestellen werden tekortkomin de Rijksluchtvaartdienst (RLD). op een crash dan andere toe- gen gevonden die de vliegveilig- De onderzoekers becijferden stellen. heid bedreigen. Zij moesten voor vertrek worden opgelost. Veel mankementen kwamen voor rekening van vrachtchar ters, die in Nederland slechts één procent van het vliegver keer uitmaken. De RLD besloot vorig jaar extra aandacht te be steden aan vrachtvliegtuigen zonder vast vluchtschema. Met name vrachttoestellen van Russische makelij blijken niet aan de normen te voldoen. Belangrijkste oorzaak is dat de vaak kleine exploitanten uit Oost-Europese landen en de voormalige Sovjet-Unie in fi nanciële moeilijkheden verke ren. Veiligheidsmaatregelen krijgen daardoor minder aan dacht. Sommige piloten vroegen de inspecteurs zelfs of zij de veilig heidsproblemen bij hun bazen wilden aankaarten. Vermoede lijk zijn de vliegers bang om hun baan te verliezen als zij dit zelf ter sprake brengen. Op basis van statistische be rekeningen concluderen de on derzoekers dat Afrikaanse vrachtmaatschappijen drama tisch slecht scoren op het ge bied van veiligheid. De Afri kaanse staatsondernemingen komen als allerslechtst uit de bus. De onderzoekers vermoeden dat corruptie, vriendjespolitiek en desinteresse een rol spelen. Problemen zijn er ook met Azi atische- en Zuid-Amerikaanse vrachtmaatschappijen. 13 Actiecentrum verwelkomt Beatrix met guillotine SO Juren Kunst omie £7- of en Samenleving14 >rek van de Dag2 sno13,15,16,17,18 en Groen/Strips 10 t21,23 rell 'isieprogramma's11 -overzicht 14 'te en Wiel22 sassenheim wim van wanrooy Een tot nu toe onbekende man heeft gisteravond tegen sluitingstijd de supermarkt van Hoogvliet aan het Hortus plein in Sassenheim overval- len. Hij bedreigde in een kan toortje een medewerkster met een mes en eiste geld. De he vig geschrokken Vrouw gaf hem een tas met geld mee. Daarop vertrok de overvaller. Volgens de politie gaat het om een klein bedrag. Bedrijfs leider M. de Mey zegt dat er vooral op het emotionele vlak leed is berokkend. „We heb ben direct slachtofferhulp in geschakeld, want er was een hele ploeg personeelsleden aanwezig die de overval heeft meegemaakt." Leidse clubs spelen niet na vechtpartij leiden De voetbalwedstrijden van LFC, VCL, UDWS en FC Rijn land gaan zondag niet door. De KNVB heeft alle wedstrij den in de klasse 4B (zondag) geschrapt als gevolg van een massale vechtpartij, die gis teravond ontstond tijdens de bekerwedstrijd tussen Haagse Hout en TAC '90. De degradatiekandidaten LFC, VCL en UDWS moeten op een later tijdstip proberen zich te handhaven in de vier de klasse. Een nieuwe speel - datum is nog niet vastgesteld. Omdat Haagse Hout ook nog is verwikkeld in de degra datiestrijd in klasse 4B, is be sloten alle duels uit te stellen om geen competitievervalsing in de hand te werken. in de aanval tmobaan is net derspeelplaats Dlogisch gezien is een ho- aan het zelfde als een kin- ieelplaats. Bewoners heb- lus niets in te brengen bij comst van een ontmoe- plaats voor homo's in de veningse bosjes vlakbij huizen, stelde de advocaat de gemeente Den Haag ren voor de Raad van Sta- rlandse bejaarden moe- jeter worden beschermd i longontsteking. Dat zegt dr. R. van Furth, adviseur de Pneumokokken Stich- Elders in Europa worden ren op veel grotere schaal int tegen longontsteking. eou veel ziekenhuisopna- voorkomen. a3 tchbat zag ;in genocide nilitairen van Dutchbat 1995 in de moslimen- Srebrenica hoe de mas- ord daar op gang kwam. bleek gisteren voor het islavië-Tribunaal in Den waar opnieuw drie ge- Dutchbatters werden ord. Ze vertelden er over door Bosnische-Serviërs :ven gruwelen, a 7 ale file-omzeiler nog even niet heeft een vervoermiddel ceerd in de strijd tegen es en parkeerdrukte. De 5ekte motorscooter met heidsgordels Cl kan zon- alhelm en beschermende ag, maar mét een motor- vijs worden bereden. In land, Frankrijk, Zwitser- Italië, Spanje en België hij al de weg op, maar in rland buigt de overheid er eerst uitgebreid over, zo'n voertuig komt (nog) loor in onze wetgeving, a 22 «--as lisseRood met een beetje geel moet het zijn. Nauwkeurig wordt het naast de Keukenhof gelegen veld met rood-gele tulpen geïnspecteerd op de aanwezigheid van bolbloemen met een afwijkende kleur of vorm. Deze zogeheten 'dwalingen' worden zonder pardon verwijderd. De toekomstige kopers van de bollen kunnen er dan namelijk zeker van zijn dat ook zij volgend voorjaar dezelfde kleuren in hun tuin zien verschijnen. foto wim dijkman miami achille prick ERA V. U A Met de komst van de vader, zijn tweede vrouw en een half broertje van Elian - en het einde van de onderhandelingen tussen de familie en de Immigratie- en Naturalisatiedienst (INS) - is het voogdij- foto reuters win Duizenden Cubanen in Miami hebben gisteravond toeterend en zwaaiend met Cubaanse vlaggen rondom het huis van de oudoom van het 6-jarige bootvluchtelingetje Elian gere den. Het was de reactie op het bericht dat de Amerikaanse au toriteiten de onderhandelingen met de familie definitief heb ben afgebroken. De overheid wil de jongen nu zo snel moge lijk herenigen met zijn vader Juan Miguel Gonzalez, die eer- der gisteren in Washington is aangekomen om zijn kind op te halen. Hij had in de Amerikaan se hoofdstad een onderhoud met minister Reno van justitie, die een verklaard voorstander is van de terugkeer van Elian. Met de komst van de vhder, zijn tweede wouw en een half broertje van Elian, en het einde van de onderhandelingen tus sen de familie en de Immigra tie- en Naturalisatiedienst (INS) is het voogdijdrama zijn laatste fase ingegaan. Het wachten is nu op hoe, waar en wanneer vader en zoon elkaar weer in de armen zullen sluiten. De ver wachting is dat dat binnen nu en een paar dagen zal gebeu ren. De autoriteiten hopen dat de familie meewerkt aan een normale hereniging van vader Direct na de landing verklaar- de Juan Miguel dat zijn zoon voor politieke doeleinden wordt misbruikt, en dat hij hem zo snel mogelijk mee terug wil nemen naar Cuba. Hij voelt zich zwart gemaakt door de verre familie, die hem onder meer heeft beschuldigd van slecht vaderschap. „Ik belde dagelijks, maar ze lieten mijn kind niet aan de telefoon ko men. En als dat wel gebeurde, kreeg de jongen ingefluisterd wat hij allemaal moest zeggen." Juan Miguel verklaarde dat hij terug naar Cuba zal gaan. Dat was een grote tegenvaller voor de anti-Castro Cubanen in de VS. Zij'hadden gehoopt dat de vader direct asiel zou aan vragen. Dan zou Castro deze slag hebben verloren. Nu de va der die intentie niet lijkt te heb ben, eist de familie dat hij zijn kind komt ophalen in Miami. Volgens kenners van de Cu baans-Amerikaanse gemeen schap zal de familie dan alsnog proberen Juan Miguel en zijn vrouw te overtuigen om in de VS te blijven, onder meer door hem een dik betaalde baan aan te bieden. Voorlopig lijkt Juan Miguel eventueel wel naar Florida te gaan, maar niet naar Miami. De autoriteiten daar houden er al dagen mee dat de komst van de vader de lont in het kruitvat kan betekenen, omdat rond Elian inmiddels een uitermate explo sieve sfeer is ontstaan. In en rond Miami wonen naar schat ting een miljoen gevluchte Cu banen, van wie een groot deel zich actief tegen terugkeer van de jongen heeft gekeerd. Pagina 7: Hij blijft als hij zijn mogelijkheden ziet den haag gpd De prijzen van alcohol en tabak moeten omhoog. De accijnzen op deze genotmiddelen zijn de afgelopen jaren niet genoeg meegegroeid met de welvaart, vindt minister Borst van volks gezondheid. Hoeveel duurder de genot middelen moeten worden, is nog niet bekend. Borst praat op dit moment met haar collega's Zalm en Bos van het ministerie van financiën. Ze is zich ervan bewust dat hogere accijnzen voor een lastenverzwaring zor gen met gevolgen voor de koopkracht. Toch denkt ze dat de tijd rijp is voor duurdere al cohol en tabak. „Het helpt wel als dingen duurder worden. Vooral bij jongeren die wel wat geld hebben door een baantje, maar nog niet zoveel." De mi nister maakt zich vooral zorgen om het overmatig drinken door jongeren. „Dat neemt toe, voor al de gewoonte om je in een weekeinde echt lam te drin ken." De minister ziet het liefst dat zij de opbrengsten van de ac cijnzen op genotmiddelen zelf mag houden om daarvan de verslavingszorg te betalen en de voorlichting te verbeteren. Nu gaan de opbrengsten naar de schatkist. Volgens cijfers van het minis terie van VWS bedragen de ac cijnzen op bier en wijn twaalf cent per glas en op sterke drank veertig cent. Nederland zit daarmee in de middenmoot in Europa. Op een pakje van 25 si garetten zit ruim 1,70 gulden accijns. storm bij de Amster- advocaten Spong en Honderden ge- beleggers willen dat ridische stappen worden men tegen World Online, lvocaten openen binnen- een website waar beleg- jch kunnen inschrijven. snten tegen gontsteking'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1