Huizen geschikt voor gehandicapte 'Het was één grote dakkapel' Voorarrest voldoende voor verdachte van vechtpartij Dertig maanden geëist brute beroving pizzam; Rijn Veenstreek Gat in Alphense begroting Alphense politici blij met grotere invloed burgers op kunstbeleid 'Ophogen straten Edelstenenbuurt is een schijnoplossing' VRIJDAG 7 APRIL 2000 Overvaller bedreigt personeel met mes alphen aan den run Bij een overval op een winkel van het Kruid vat in het Alphense winkelcentrum De Ridderhof heeft de dader gisterochtend medewerkers in de kluisruimte met een mes be dreigd. Vervolgens ging hij er met de buit vandoor. De politie doet geen mededelingen over de grootte van de buit. Politie pakt snelkraker alphen aan den run De politie heeft eeen 25-jarige Hagenaar aangehouden na een snelkraak in een telecomwinkel in de Al phense Van Boetzelaerstraat. Na een tip trof de politie vanmor gen de verdachte aan in een auto bij de Rosmolen. In de koffer bak lagen gsm-doosjes. Val van zes meter hoge kas aarlanderveen Bij de sloop van een kas in Aarlanderveen is een Leidenaar gisteravond zes meter naar beneden getuimeld. Hij hield aan de val een ingeklapte long en gekneusde ribben over. Disco Kerk en Zanen te vol alphen aan den run De disco van wijk- en speeltuinvereniging De Pionier in Kerk en Zanen in wijkcentrum De Oude Wereld gaat vanavond niet door. De disco is aan zijn eigen succes ten onder gegaan. Er kwamen de laatste keren zoveel bezoekers op af, dat de ruimte uit zijn voegen barstte. Voortaan mogen er maar 150 kinderen naai" binnen. De organisatie wil daarom al leen nog maar de leden en kinderen uit Kerk en Zanen toelaten in de disco. Voor de 'nieuwe disco stijl' moet een bezoeker een bewijs tonen dat hij of zij lid is van de vereniging of uit de wijk Kerk en Zanen komt. Op 12 mei heeft de eerste 'nieuwe' disco plaats. Rijverbod voor dronken bestuurster alphen aan den run» Een dronken Zwammerdamse moest gister nacht in Alphen aan den Rijn haar rijbewijs inleveren. De 36-ja- rig vrouw reed met haar auto slingerend door de Conradstraat en werd opgemerkt door surveillerende agenten. Bij een blaas- test bleek dat ze bijna drie keer meer alcohol in haar bloed had dan is toegestaan. Ze kreeg proces verbaal en een rijverbod van twaalf uur. Haar rijbewijs werd ingenomen. Woondiensten Aarwoude tekent overeenkomst met gemeenten Jacobswoude en Ter Aar Woondiensten Aarwoude maakt alle huurhuizen in Ja cobswoude en Ter Aar geschikt voor gehandicapten. Bo vendien hoeven gehandicapten voortaan korter te wach ten op aanpassingen in hun woning. Volgende week donderdag ondertekenen de gemeenten Jacobswoude en Ter Aar en de woningstichting daartoe een overeen komst. jacobswoude/ter aar janneke de jonge Aan de seniorenwoningen in de twee gemeenten verandert nog al wat. Zodra zó'n huis leeg komt, vergroot Aarwoude de badkamer, komen er bredere deuropeningen en gaan de drempels eruit. De badkamers krijgen anti-sliptegels, een ver hoogde toiletpot en thermo staatkranen. Dit geldt ook bij nieuwbouw en renovatie. Wooncomplexen voor ouderen krijgen een lift. In andere hui zen, zoals eengezinswoningen, komt bij nieuwbouw of renova tie standaard een brede deur van 90 centimeter, zodat rol stoelgebruikers gemakkelijk door de deuropening kunnen. Daarnaast krijgen gehandi capten sneller aanpassingen in hun huis. Twee bedrijven ma ken standaardoffertes van de meest gangbare attributen, zo als beugels. Een aanvrager hoeft dan alleen nog maar te wachten op toestemming van de gemeente en niet meer op de offerte. Ook zorgen de be drijven dat ze alle standaardar tikelen in voorraad hebben. ,,Ik schat dat dat voor de eenvoudi ge dingetjes wel één tot twee maanden kan schelen", aldus directeur G. Verweij van de wo ningstichting. Een ander plan is om voor aangepaste woningen opnieuw een gehandicapte te zoeken. De huizen blijven maximaal een half jaar leeg staan. Volgens Verweij is dat aanzienlijk goed koper dan de voorzieningen er weer uit slopen. „Als ergens een traplift in zit, praat je al gauw over een investering van 12.000 gulden." Aarwoude betaalt de eerste maand huur die verloren gaat. De overige maanden zijn voor rekening van de gemeenten, die dat uit de pot Wet Voorzienin gen Gehandicapten (WVG) be talen. Attributen die deson danks uit een huis moeten wor den gesloopt, bewaart Aarwou de voor een volgende keer. Sinds de WVG in 1995 van kracht werd, heeft de woning stichting een ad hoc-beleid ge voerd, vindt directeur G. Ver weij. „Nu hebben we vastgelegd waaraan we ons over en weer moeten houden." Zulke afspra ken bestaan al tussen de diver se woningbouwcorporaties en de gemeenten in de Leidse re gio. In de Rijnstreek woude de primeur, dere gemeenten besi teresse, maar daar gi j op wachten want h lang genoeg gedu Verweij. er Hij vindt het niei ee vooral logisch. „Me fa ten langer thuis kuni m' Daarom moeten i voorzieningen in h zijn." Aarwoude he< besloten wanneer a singen doorgevoen zijn. „Zo concreet niet. Eerst ondertf donderdag het convi alphen aan den run» saskia buitelaar Alphen heeft in 2001 voor het eerst sinds jaren een gat in de begroting. De gemeente komt ruim twee miljoen gulden te kort, zei wethouder Lyczak gis teravond terloops tijdens een vergadering van een raadscom missie. De hoge personeelslas ten en het groeiende beroep op de bijzondere bijstand zijn twee belangrijke oorzaken. De wethouder moet de zaak nog in het college bespreken. Aangezien de commissieleden geen vragen stelden over zijn opmerking wilde hij na afloop van de vergadering maar weinig cijfers loslaten. Wel zei hij dat het tekort twee procent van de totale begroting beslaat en kan worden gedekt uit de algemene reserves. In die spaarpot zit zo'n tien miljoen gulden, af komstig van de overschotten van de afgelopen jaren, die ook rond de een of twee procent schommelden. Lyczak maakt zich daarom geen zorgen en moet zelfs gnif felen als hij vertelt dat het de eerste negatieve begroting is in de zes jaar van zijn wethouder schap. „Het is een goede waar schuwing dat niet alles zomaar kan, dat de voorspoed ook kan eindigen." Bij de begrotingsbe handeling vorig jaar waar schuwden verschillende partij en al voor de hoge personeels kosten. De gemeente heeft ver schillende vacatures die door de krappe arbeidsmarkt moei lijk op te vullen zijn. „Dan kun je niet anders dan dure mensen inhuren of meer salaris bie den", zegt Lyczak. Dat de uitgaven aan bijzon dere bijstand fors zijn gestegen, komt door het vernieuwde ar moedebeleid. Financiële extra's voor minima, zoals het schoolf onds of de kwijtscheldingsrege ling, worden beter onder de aandacht gebracht van potenti ële gebruikers. Het nieuwe stadshart heeft niets met het te kort te maken, verzekert de wethouder. „Dat heeft een ei gen begroting." janneke de jonge De Oude School op Kaageiland is niet wat zij lijkt. Op het eerste gezicht staat er een oud school gebouw dat zou kunnen date ren van de negentiende eeuw: links het leslokaal, rechts het arbeidershuisje voor de mees ter. Maar geen steen komt uit het oorspronkelijke pand. De ramen, de balken in het pla fond, de fundering, alles is nieuw. Voor deze unieke recon structie krijgen de eigenaren G. en J. Nouwens op 21 mei de Oud-Alkemadeprijs 1999 uitge reikt Het echtpaar kocht het pand aan de Julianalaan in 1995 en betrok het meteen. „Eigenlijk was het één grote dakkapel", vertelt hij. Behalve al die dakka pelletjes waren er verschillende stukken aangebouwd, waaron der een serre. Verklaarbaar was die benutting van de ruimte wel, want in het pand woonden lange tijd drie gezinnen. Mooi is anders, vonden veel mensen. „Vrienden zeiden ons meteen dat we die dakkapellen eraf moesten slopen, maar we had den nog geen idee wat we er precies mee wilden doen", ver telt zij. Dat idee ontstond na verloop van tijd. De nieuwe eigenaren merkten dat het pand er slech ter aan toe was dan ze dachten. „Zelfs de fundering bleek on voldoende. Renovatie was zo kostbaar, dat we uitweken naar reconstructie", vertelt hij. De beslissing om de gebouwtjes plat te gooien en vervolgens in de oorspronkelijke staat op te trekken, vereiste een speurtocht door het verleden. Die speur tocht eindigde in 1847. kIn dat jaar Douwde meester Olfert Sopjes van zijn eigen geld een schoolgebouwtje op de plek die nu Julianalaan 36 heet. Zijn huis stond ernaast: nu nummer 32 en 34. Sopjes gaf er tot 1864 les en verkocht het gebouw toen aan de gemeente Alkema de voor 550 gulden. In 1912 vonden deskundigen het pand niet meer geschikt als schoolge bouw en verhuisde de school naai" Julianalaan 19 (het huidige hotel Orion). Via verschillende eigenaren, die er woonden of het verhuurden, kwamen school en arbeidershuisje in 1995 in handen van de familie Nouwens. Het echtpaar vindt dat de re constructie goed is gelukt. De twee hebben er alles aan ge daan om in de stijl van de ne gentiende eeuw te blijven. Soms kozen ze daarom bewust voor ongemakken. Aan de voor kant hebben de schuiframen bijvoorbeeld enkel glas. „Het tocht en je hebt condens op je ramen, maar het past wel in die stijl. Bij dubbel glas zie je de plastic strips, dat is lelijk", zegt zij. Andere aanpassingen aan de oude stijl leveren juist com fort op. Om radiators te vermij den ligt er vloerverwarming on der de oude tegels. En het for- HHBSBMIMl De Oude School en het huisje van de meester op Kaageiland krijgt dit jaar de Oud Alkemadeprijs. nuis in de keuken is altijd warm, zodat een magnetron niet nodig is. Het apparaat ziet er hetzelfde uit als één van vroeger, maar de warmtebron is gas in plaats van kolen. Tijdens de bouw speurde Nouwens vooral naar oude te gels en andere gebruiksvoor werpen. „Op een gegeven mo ment kenden we alle bouwhan- delaren", vertelt hij. Vooral in België kochten ze veel. Voor de vloertegels met mozaïekpa troon, die vaak braken, maak ten ze heel wat ritjes. „Het was een gezellige periode", vertelt zij. Met hun twee zoons (nu 12 en 15) woonden ze ruim een jaar in het tuinhuis van 5 bij 8 meter plus zolder. Behalve het echtpaar leverde ook de Leidse architect Bob van Beek een flinke bijdrage aan het huis zoals het nu is. Hij gaf de oude tableautjes uit het huis een nieuw plekje, hij behoedde de familie Nouwens voor een overdaad aan oude details en bovenal: hij verbond het schoollokaal en het arbeiders huisje in een soortgelijke stijl. „Dat noemen ze historiserend bouwen en dat wilden wij graag. Veel architecten die we eerder benaderden -hadden daaraan een hekel: die wilden de twee pandjes verbinden met iets moderns." Bij de gedachte alleen al gruwen ze. De uitreiking van de Oud Al kemadeprijs is dit keer een paar maanden later dan normaal, omdat het Historisch Genoot schap op die dag een buitenat tractie wil. Op 21 mei kunnen oude auto's, brommers en trac tors worden getooi Historisch Centrum Wetering. Als prijs mooie huis krijgt Nouwens dan een een oorkonde en e dat ze op de gevel va l"c< kan schroeven. Dat hun huis het van de hele Kaag Nouwensen niet „Verderop staat er boerderijtje, dat is l<j' zegt hij. Weg gaan zi l"! uit hun verbouwde p3 willen we oud worde nt den haag/alphen aan den run persbureau cerberus Eep 27-jarige man uit Alphen aan den Rijn is na een voorarrest van acht maanden vrijgelaten. De Haagse rechter willigde gisteren het verzoek om vrijlating van de advocaat van de verdachte in. Raadsman De Deugd verklaarde bij de behande ling van de zaak dat zijn cliënt niet met een mes heeft gezwaaid. De rechtbank verwacht dat de straf voor mishandeling niet hoger is dan de duur van het voorarrest. De eis van de officier van jus titie was achttien maanden. De bewoner van het asielzoekerscentrum in Al phen gaf toe dat hij in augustus een andere asiel zoeker een keiharde kopstoot in het gelaat had gegeven. De mannen hadden vaker ruzie. Het openbaar ministerie verweet de verdachte ook dat hij geprobeerd had zijn slachtoffer met een mes te steken. Bij de politie had hij dat bekend, maar er bleek toen geen tolk aan te pas zijn geko men. Later kwam iedereen tot de conclusie dat de verdachte wel een mes had laten zien, maar dat hij er niet mee had gezwaaid. Het voortraject van de strafzaak was rommelig. Zo had een psychiater in het begin geroepen dat de verdachte gestoord was en derhalve ontoere keningsvatbaar. Maar een andere psychiater die zich intensiever met de verdachte had bezigge houden, concludeerde dat er psychiatrisch ge zien niets met hem aan de hand was. alphen aan den run saskia stoelinga Wethouder Dales had het vori ge week bij de presentatie al gemeld: in de nota Kunst met Beleid staan de burgers cen traal. Zij krijgen .een grote stem in het kunstbeleid van Alphen aan den Rijn. Zij mogen mede bepalen hoe en wat er in de wijk aan objecten komt te staan. Ook in de commissie be wonerszaken deze week kon den de raadsleden zich volledig in deze opstelling vinden. Gro te eensgezindheid was er ver der over de nota Kunst met Be leid. Alle partijen spraken in lo vende bewoording over de nieuwe nota. Het commentaar 'De burger moet meer dan een harde stem hebben' varieerde van 'verhelderend, mooi geschreven, alles staat er in* tot 'goede voorwaarden'. De commissieleden waren ook zeer duidelijk over de in vloed van de Alphense burgers op het kunstbeleid. Die moet groot zijn. Wederom stonden alle neuzen in dezelfde rich ting: „De wethouder moet er op toezien dat de kunstenaars geen koninkrijkjes gaan vor men, zoals in het verleden wel is gebeurd. De burger moet meer dan een harde stem heb ben", aldus commissielid 't Hart (WD). Ook de andere le den stonden op de bres voor de mening van de burger. „Zij moeten op een vroeg tijdstip worden betrokken bij de keuze en plaatsing van oen kunst werk in de wijk." Behalve een voorzitter, twee kunstenaars en een burger, heeft ook een technisch amb tenaar zitting in de commissie beeldende kunst Dat is vol gens Vree (CDA) de oplossing 'om kunstvandalisme te bestrij den. „Hij weet hoe je zo'n kunstwerk moet neerzetten en hoe je het vandalismebesten- dig kunt maken." Alle leden sloten zich weer blij aan bij de ze opmerking. A In rustige bewooi wethouder Dales toil® gen hoe fijn het allee1' gegaan met de nota vanzelf dat hij zorg zi voor maandelijkse ev terugkoppeling naai meenteraad. Mie ver de kunstvergaderin zelfs ter inzage en ja er een openbare p komen over 'komeni ronde kunstwerken', loofde de wethoude m,' soonlijk op toe te zii mening van de bu wordt ondergesneeu over hoefde niemand te maken. Over dr eri wordt de nota in de _g 01 raad behandeld. Boze brief bewoner aan gemeente Alphen alphen aan den run annette lameuer De ophoging van de straten in de Edelstenenbuurt in Mphen aan den Rijn is een schijnoplos sing. Dat zegt bewoner T. Alink die van beroep ingenieur en ci- vieltechnicus is. „Het veen is net dik water, het blijft inzak ken. De gemeente roept dat het punt van consolidatie is bereikt, maar dat is onzin", aldus Mink. „Over vijf jaar kun je opnieuw beginnen." De funderingen van de huizen in de Juweelstraat lo pen door de druk van het zand volgens hem gevaar, zo bleek uit zijn berekeningen. De gemeente begon een jrfar geleden met het- opknappen van de Edelstenenbuurt. De straten worden hoger en de wijk krijgt een nieuwe riolering. Alink vindt het maar niets. Vóór het begin van de werkzaamhe den verzocht hij de gemeente mede namens een aantal ande re huizenbezitters de funderin gen van de particuliere wonin gen in de wijk te verbeteren. Ook wil Mink dat de gemeente de aanpak van de voortuinen begeleidt en stuurt. Het door de gemeente inge schakelde ingenieursbureau Fugro concludeerde na onder zoek dat het met de funderin gen van de huizen in de Juweel straat niet zo rooskleurig is ge steld. Maar zolang de ophoging van de straat' met zand tot vier meter uit de gevel plaats vindt zijn er geen problemen te ver wachten, aldus het ingenieurs bureau. Binnen die vier meter, precies de ruimte die de voor tuinen innemen, moet echter een ander materiaal zoals bij voorbeeld piepschuim worden gebruikt, om de funderingen niet te teveel te belasten. De kosten daarvan zouden door de bewoners zelf gedragen moeten worden. Alink vat zijn grieven samen. „De gemeente is bij de bouw van de woningen, eind jaren zestig, akkoord gegaan met het gebruik van de verkeerde tech niek voor het onderheien van de fundamenten. Wij willen dus den haag/alphen aan den run persbureau cerberus Voor het beroven van een een pizzabakker uit M- phen aan den Rijn hpeft de officier van justitie dertig maanden cel geëist tegen twee overvallers. De officier van justitie Renckens sprak gisteren bij de Haagse rechtbank over gemene maffia praktijken van het duo, dat de eigenaar van een Mphense pizzeria op 1 november met bruut ge weld de dagopbrengst afhandig maakte. De twee mannen met bivakmutsen over hun hoofd wachtten de restauranteigenaar destijds op. Ze sloegen en trapten de pizzaman zijn eigen auto in. In de auto kreeg hij een plastic zak over zijn hoofd en drukten de verdachten hem met de voeten op de vloer. Terwijl een van de daders de auto bestuurde, ontdeed de ander het van de dagopbrengst (ruim tien mill smeten zij het slachtoffer uit zijn auto tuig werd later langs de weg gevonden ie De officier van justitie schetste uitv e invloed zo'n overval op een slachtoffe oh vrachtwagenchauffeur trof de man op straat aan. Het slachtoffer diende zitting een eis tot schadevergoedii it 11.000 gulden. M en toe kreeg de ma te kwaad. De verdachten zijn allebei drugsvei van hen ontkende, maar de ander wf ;n de politie tot vier keer toe als mede Bovendien was er nog de verklarin landgenoot, die de verdachten bij de e verlinkt. De uitspraak is op 20 april. Jacobswoude staat verplaatsing café nie Het hoogteverschil tussen de tuinen en de Robijnstraat bedraagt zo'n 25 tot 40 centimeter. Binnenkort ont staat dezelfde situatie in de Juweelstraat. foto hielco kuipers niet dat er nu wordt overgegaan tot werkzaamheden die onom keerbare gevolgen zullen heb ben voor de funderingen. Onlangs stuurde Alink na mens een aantal andere bewo ners weer een brief aan de ge meente. Behalve de eerdere op- merkingën maakt hij daarin ge wag van het feit dat de huidige vastgestelde WOZ-waarde van de huizen naar beneden zou moeten als de gemeente inder daad de werkzaamheden door laat gaan. „Eigenaars van de huizen lopen het risico van structurele schade", meent Mink. „Het ophogen van de voortuinen zou de gemeente ook op zich moeten nemen. Het zou de gemeente sieren om alle huiseigenaren te adviseren en te wijzen op het belang van een gezamenlijke aanpak. Het heeft weinig zin als de ene be woner zijn tuin wel ophoogt en zijn naaste buur niet. Dat komt het aanzicht van de wijk niet ten goede." De brief van de heer Mink is nog in behandeling, aldus een woordvoerster van de gemeen- De eigenaar van café Keijzer in Leimuiden is te leurgesteld in de gemeente Jacobswoude. S. Keij zer wil met zijn café annex partycentrum op nieuw beginnen op een plek bij zwembad De Kleine Oase, langs de provinciale weg N207. De gemeente Jacobswoude heeft Keijzer laten weten dit nooit te zullen toestaan, omdat het café dan te dicht bij de weg komt. „We hebben de afgelo pen jaren beetje bij beetje verbouwd, maai" dat kan nu niet meer", zegt Keijzer, wiens café dit jaar 150 jaar bestaat. „Ms we meer willen, dan moeten we op een nieuwe plaats opnieuw begin nen" Volgens de kroegbaas kan zijn uitspanning best langs de provinciale weg komen ig niemand in gaat wonen. Hij verwacht er dat de gemeente het standpunt nog w et zeg ik het netjes: er zit geen visie bij de ;ul Die zat er twintig jaar geleden ook d j mijn vader. Je wordt lacherig wegge s de gemeenteraad, vertelde hij mij. Ikl I q daarom ver van." Ms de bouwplanni tie Msu-terrein doorgaan, staan er stral ns afstand van café Keijzer enkele hui» :e luidsoverlast tegen te gaan komt er e do scherm tussen. Hoewel de gemeenti ar enkele malen duidelijk heeft gemaakt »r, geen extra isolerende maatregelen b la; men, houdt de uitbater toch zijn harti

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18