Voorschoten juicht komst bassins toe e kunt me ook een soort makelaar noemen' Wiltu zich wel tot de voorzitter adresseren, Finland?' Regio igeren opereerden in schillende groepen Donkere fietstunnel in Leiderdorp 'enge plek' Middelbare hotelschool in Leiderdorp opent september o 7 APRIL 2000 973 17 ce.n doodmeppen en een e treiteren totdat de ,E Dp volgt. De 34 jonge- n v .eiden die in de afgelo- ït maanden minstens lrijven in de regio heb- deinsden ook ve dierenmishandeling g. „Pure baldadigheid" hiolitiewoordvoerder J. is hun motieven in. De jfdverdachten zijn in- voorgeleid aan de offi- W/ justitie. gingen ze 's avonds Dan trokken ze een an vernielingen door maar ook uitstapjes gemeentegrenzen wer- geschuwd. Naar Voor bijvoorbeeld, Wasse- Oegstgeest. Om fiets- ;n te plegen of om van- ide bromfietsen ruiten lgeniiizen of oude nden in te gooien. Au- ls moesten het ontgel- en schoolgebouw werd den 1 gestoken, nadat eerst büair grondig was ver- ok dierenmishandeling ve ït geschuwd. Een lam- loo •nd metje uit de kinderboerderij Merenwijk werd zo gepest dat het diertje aan zijn verwondin gen bezweek. Omdat een afras tering ontbreekt, hadden de da ders vrij spel. Bovendien heb ben de jongeren bekend duiven doodgeslagen te hebben, in de voormalige kraakflat aan het Leidse Stationsplein. De baldadige jongeren ope reerden in twee groepen van wisselende samenstelling en variëren in leeftijd van 11 tot 20 jaar. De meeste van hen komen uit Leiden. „Toch was er geen sprake van een duidelijke hië rarchische organisatie, dus van een jeugdbende kan je eigenlijk niet spreken," vindt Nelemans. Een team van twaalf politie mensen heeft twee maanden lang gewerkt aan het oplossen van deze zaak. Dat heeft geleid tot de arrestatie van de vier Leidse hoofdverdachten van 15 en 16 jaar, die de misdrijven hebben bekend. Nelemans: „Dat zijn de vier trekkers, die meer verantwoordelijkheid hebben dan de rest. Die ande ren moeten op een later tijdstip ook voor de officier van justitie verschijnen." Voorschoten juicht de komst van twee nieuwe bergbe- zinkbassins en het aanleggen van aparte rioolsystemen in nieuwe wijken toe. ,,We zijn erg blij met de voorstellen om het afval ook in het water beter te scheiden en min der vervuild water te lozen", zo verwoordde H. Smits van D66 gisteravond het enthousiasme van de raadsleden tij dens een commissievergadering. De fietstunnel onder de provinciale weg bij de Engelendaal is sociaal onveilig, vindt de Stichting Vrouwenoverleg Leiderdorp. LEIDERDORP ERIC WENT De verlichting van het fietstunneltje onder de provinciale weg op de hoek van de Wil lem de Zwijgerlaan en de Engelendaal moet beter. Dat vindt de Stichting Vrou wenoverleg Leiderdorp. Het tunneltje staat bekend als een 'enge plek', omdat de tl-ver- lichting vaak niet werkt. „Ik fiets daar zelf regelmatig en 's avonds oogt het niet vei lig," constateert R. Vons van het Vrouwen- overleg. Begin dit jaar deed de stichting een op roep aan Leiderdorpse vrouwen om sociaal onveilige plekken te melden. Daarop zijn slechts 'een paar' reacties binnengekomen. Uit die meldingen blijkt dat het fietstunnel tje op de hoek van de Engelendaal als niet veilig te boek staat. De slecht functioneren de verlichting en de hoge beplanting in de omgeving van het fietspad zijn daar de be langrijkste oorzaken van. Vons: „We heb ben de klachten bij de gemeente neerge legd en ons is toegezegd dat er in de loop van dit jaar naar gekeken wordt." Dat duurt nog zo lang omdat het tunnel tje nu nog eigendom is van de provincie. Maar dat verandert. Medio dit jaar neemt de gemeente de zorg voor het tunneltje over. Dan zal er direct naar de verlichting gekeken worden, is Vons beloofd. Daarmee is Leiderdorp overigens nog niet van zijn 'enge plekken' af. Vons op nieuw: „Op het fietspad langs de flats aan de Engelendaal zijn ook nog wat donkere stukken, vooral waar er aan weerskanten struiken staan. Ook krijgen wij meldingen dat de voetpaden in de Binnenhof hier en daar slecht verlicht zijn." Een herhaalde oproep kan bovendien 'nieuwe enge plek ken' opleveren. „Want we gaan nog wel even met dit project door." Met dit onderzoekje naar sociaal onveili ge plekken pakt de Leiderdorpse Stichting Vrouwenwerk een oude taak weer op. „De laatste tijd was dit een beetje in het slob ge raakt", geeft Vons toe. „Nu proberen we dit weer met frisse moed op te pakken. Te meer omdat eerdere rapportages ook tot concrete resultaten hebben geleid." Zo zijn verschillende paden in de Bloemerd sinds dien beter verlicht, en is een deel van het fietspad langs de Engelendaal na overleg met de gemeentelijke afdeling groenvoor ziening en de politie overzichtelijker ge maakt. Marie Wirtz eerste zorgbemiddelaar in Voorschoten .re^ OTEN «JAN PREENEN isverstand halverwege rview met Anne-Marie typerend voor het vele haar te wachten staat, te zorgbemiddelaar in oten houdt ze zich j ipril bezig met het pro- alle gemakken thuis' UVan alle markten thuis', de goede naam in het le a Drrigeert ze vriendelijk, beslist. Tegelijkertijd het wel een leuke ver- Ja, eigenlijk had het eitunnen heten." verk op verschillende heeft ze dan ook be letten gebrek. Aan enthou- trouwens ook niet. vindt ze het een 'leuke g' om alle zorgaanbie- ilkaar te brengen en er- zorgen dat ouderen zo *omigelijk zelfstandig kun nen. „En die ouderen mij voorop. Hoeveel ak steek in het inkopen pai rlei faciliteiten. Thuis- irmering, vervoer, ont- dagverzorging. enfciaar op. Ik vind het om wat voor hen te ndefidat ze zichzelf kunnen En vooral vind ik het Dm met die mensen zelf verken." het grote verschil met k dat ze tot voor kort le di e was manager bij de Zorggroep Horst en ctail ek in Voorschoten. Or- n. Coachen van een ïdat ïuisverzorgenden. Ook Vlaar ze had geen of contact met de om wie het gaat, de En voor hen heeft ze se iDr dit vak gekozen. Ze ook meteen 'in' toen in •praler van 'Alle gemakken en samenwerkingsver- ird gevormd door de Zorgcentra Vlietlan- rescate. Hofflants Huys twijck), verzorgingshuis de thuiszorgorganisa- rst en Vlietstreek en Juin- en Bollenstreek, ttördineerd Ouderen werk Voorschoten, de woning corporaties Zijl en Vliet en Woonzorg Nederland en de ge meente Voorschoten. Zij wilde» wel de dubbelfunctie van (onaf hankelijk) zorgbemiddelaar gaan vervullen: contact met alle zorgaanbieders én de ouderen. „Je zou me ook een soort ma kelaar kunnen noemen. Of een spin in het web. In het verleden werkte ik van afstand. Nu zit ik er middenin. Dat spreekt me erg aan. Alles moet goed op el kaar worden afgestemd, zodat de ouderen zich niet hoeven af te vragen of alles wel goed is ge- Zorgbemidde- laar Anne-Ma- rie Wirtz: „Ouderen staan bij mij voorop." \FOTO HENK BOUWMAN De massale bundeling van krachten is in feite opgelegd door het rijk. Verzorgingshui zen worden steeds meer ver pleeghuizen. Bejaarden die daar nog niet aan toe zijn, moe ten zo lang mogelijk thuisblij ven, maar dan wel met zoveel mogelijk hulp. Dat is het grote verschil met een aanleunwo ning bij een verzorgingshuis, waarin over het algemeen men sen wonen die nog niet zo hulpbehoevend zijn. Of zoals Peter Hop, directeur van Ade- geest, zegt: „Het komt neer op het overbrengen van alle facili teiten die men nu in het verzor gingshuis krijgt, naar een wo ning. Het pakket aan voorzie ningen dat we aanbieden, is veel groter." René van Wijk, re giomanager van Horst en Vlietstrëek, voegt daaraan toe: „Mensen die eigenlijk naar een verzorgingshuis zouden moe ten, kunnen daardoor in hun eigen omgeving blijven. De zorg thuis wordt hetzelfde." Elders in de regio is dat al eerder gebeurd. Bijvoorbeeld in Katwijk en Leiden. Compleet met zorgbemiddelaar. In Voor schoten is dat begrip nieuw. Aan de Prins Bernhardlaan, dicht bij Adegeest, zijn deze week de eerste 'zorgwoningen' in gebruik genomen. Hop: „Ei genlijk is dat geen goede bena ming. De woningen hebben geen indicatie,., maar de bewo ners." En die vallen onder de zorg van Anne-Marie Wirtz. In eerste instantie twintig. Gelei delijk moeten dat er zestig 'of zoveel meer als mogelijk' wor den. Allemaal mensen voor wie het Regionaal Indicatie Orgaan bepaalt of zij voor deze inten sieve vorm van verzorging in aanmerking komen. Wirtz benadrukt dat het 'niet alleen maar een kwestie is van bovenaf opleggen': „Steeds meer mensen willen ook zélf zo lang mogelijk zelfstandig blij ven, maar dan wel met de nodi ge hulp. Dan moet je bijvoor beeld denken aan iemand met reuma die moeite krijgt met ko ken, wassen, aankleden en met het vervoer per bus. Zo iemand raakt zonder steun enorm ge ïsoleerd en kan zich verschrik kelijk verwaarlozen." Van Wijk: „Is in zo'n geval sprake van mantelzorg, dus steun van mensen in de naaste omgeving, dan wordt de aanvraag om hulp meestal nog wel een tijdje uit gesteld. Mantelzorgers leveren fantastisch werk, dat nog veel te weinig wordt belicht. Zonder hen is een uitgebreide vorm van thuiszorg dringend ge wenst." Het gaat er volgens Wirtz in dat geval om de oudere steun en een gevoel van veiligheid te geven. „Je moet zorgen dat ze zich op hun gemak voelen. Zo van: ik word geholpen als ik het nodig heb. Zonder dat ze dag en nacht begeleiding hebben. Ze kunnen zelf iemand alarmeren, bijvoorbeeld met behulp van een medaillon om de hals. Aan die zorg zijn wel grenzen. Als voorwaarde stellen we dat ie mand vijf uur onafgebroken al leen moet kunnen zijn. Als mensen zelf aangeven dat ze zich ongelukkig voelen, als ze gaan dwalen, op andere deuren gaan slaan of het gas laten aan staan, ja dan zal ik aan de bel moeten trekken en moeten aangeven dat zo iemand- niet langer zelfstandig kan wonen." VOORSCHOTEN JAN PREENEN Zij verwierpen de meer dan honderd bezwaren tegen het aanleggen van een tweede bas sin in de Nassauwijk (kosten 1.750.000 gulden) en hopen dat de gemeente volgend jaar vol gens plan inderdaad een derde bassin realiseert in Noord-Hof land. Vijf jaar geleden is al een ondergrondse opslagruimte voor overtollig rioolwater tot stand gekomen in de Dobbe- wijk. Veel bewoners van de Nassauwijk zijn bang dat het aanleggen van zo'n bassin leidt tot stank, vervuiling en klachten over de gezondheid. De ge meente is juist van mening dat een bergbezinkbassin al die problemen voorkomt. Een bas sin fungeert als een soort buf fer. Als na de regen het peil in de rioleringen zakt, worden ri oolwater en slib teruggepompt in de riolering en vervolgens af gevoerd naar de zuiveringsin stallatie aan de Voorschoter- weg. De drie bassins vormen een onderdeel van het gemeentelij ke rioleringsplan, dat tien mil joen gulden kost en bedoeld is om de vervuiling ten minste te halveren. In het kader daarvan legt Voorschoten in nieuw bouwwijken gescheiden riole ringen aan. Het ene systeem is voor het afvoeren van niet ver ontreinigd regenwater, het an dere voor afvalwater uit de hui zen. „In deze wijken zijn daar door geen bassins meer nodig. In oudere wijken wordt het veel te duur om bestaande riolerin gen te vervangen", aldus C. Morriën van de afdeling weg en waterbouw. Weliswaar kan hij niet de ga rantie geven dat een bergbe zinkbassin bij extreme regenval niet overloopt, maar op basis van de 'goede ervaringen' in de Dobbewijk is hij erg optimis tisch. De capaciteit van het bas sin in de Nassauwijk wordt im mers zevenhonderd kuub. In de Dobbewijk gaat het om slechts driehonderd kuub. „En dat bas sin is in vijf jaar niet één. keer overgelopen. Bovendien is van stank geen sprake. Daar hoef den we dan ook geen stankfil ters aan te brengen. Alleen ont- luchtingspijpjes. Voor het mi lieu is dit uit een uitkomst." Met name S. Schaap, bewo ner van de Nassaukade, denkt daar heel anders over. „Op dit moment wordt niets geloosd op de sloot langs mijn huis. Straks wel. De kwaliteit van het water zal alleen maar slechter wor den, wat de gemeente ook zegt." Morriën geeft deze bezwaar maker gedeeltelijk gelijk: „Als sprake is van overstort, zal het rioolwater inderdaad in die sloot komen. Maar vergeet niet dat er nu ook vervuild water in komt. We zullen nog wel bekij ken of de overstort wat verder op kan komen. Dat is ook de wens van het Hoogheemraad schap Rijnland. Maar hoe ver der die van het bassin komt te liggen, des te duurder wordt dit project. Zo'n zeventigduizend gulden méér. En daar betaalt Rijnland niets aan mee." nooit zo scheutig met het afge ven van de benodigde vergun ningen voor de opleiding. Uit eindelijk kwam vorig jaar het groene licht. In september star ten we met zo'n 25 leerlingen." Na het voltooien van de MMS kunnen leerlingen doorstromen naar de hogere hotelschool of naar andere hbo-opleidingen. Volgens Wortelboer is in de Leidse regio grote behoefte aan een MHS. „De horeca zit te springen om goede en gemoti veerde vakkrachten. De vraag is al tijdenlang veel groter dan het aanbod." Leiderdorp krijgt vanaf 1 sep tember een Middelbare Hotel School (MHS) binnen zijn ge meentegrenzen. De opleiding maakt onderdeel uit van de af deling 'Consumptief van het ROC Leiden en krijgt een plek in de dependance aan de Leid- sedreef. Met de komst van de hotelopleiding gaat een lang ge koesterde wens van het RQC in vervulling. Docent T. Wortel- boer: „Drie jaar geleden heb ben we al een verzoek inge diend, maar het ministerie was lh* VARA ZIE 3 20.25 roei; d Verkade in Wassenaar JÉ LAR_t Het Wassenaarse centrum krijgt een kunstwerk van >rkade. Burgemeester en wethouders willen 50.000 gul- trekken voor aankoop van het beeld Les Retrouvailles. bank sponsort de aankoop met nog eens 25.000 gulden, rk, dat 90 centimeter hoog en een meter breed is, komt n^vv-1 'n de Langstraat. Les Retrouvailles wordt in een maxi- Juldi }'age van zeven stuks verkocht. Eén exemplaar is inmid- 3 Nederland in particulier bezit, één beeld is gekocht door jnsblvre en beeld bevindt zich in Monaco, de woonplaats de '~A" lapt tis compost Oegstgeestenaars 'en ISLï Oegstgeest heeft vorig jaar 1.960.000 kilo groente-, gn j i tuinafval ingezameld. Dat komt neer op een gemiddel- Df veelheid van 245 kilo per huishouden. De gemeente is dit resultaat en beloont alle inwoners met gratis com- ie zaterdag 15 april is af te halen bij de gemeentewerf. rerkers van de gemeente delen zakken compost van 25 tussen 9.30 en 15.00 u ireking Dorpsstraat uitgesteld stan i£Li Hé verkeerssituatie in de Oegstgeestse Dorpsstraat as 17 mei aan bod in de gemeentecommissie ruimte en B en W hadden eerder toegezegd om volgende week een b! n8te presenteren. De bespreking is een maand uitge- ndat de bedrijven in de Dorpsstraat nog hun mening geven. De gemeente heeft vorig jaar al uitgebreid ge- ïet de bewoners over het terugdringen van sluipverkeer iegankelijkheid van de straat. ikenberg krijgt nieuw gras jEST» De twee speel- en ligweiden van recreatiegebied abergerplas In Oegstgeest krijgen op dit moment nieuw ïdat het gras tot eind mei ongestoord moet kunnen is het niet toegestaan om op de weiden te komen. Een groenservice van de provincie voert het werk uit. Jeugd bootst Europees Parlement na in Den Haag „Netjes kleden leidt tot netjes denken", zegt een enthousiaste Aletta Tuizenga-IJzendoorn, sinds negen jaar voorzitster van de Stichting Europees Jeugd- parlement Zuid-Holland. Re presentatieve kleding is een van de eisen voor deelname aan de negende conferentie van het Europees Jeugdparlement, waarvan gisteren in Den Haag de provinciale voorrondes wer den gehouden. Het resultaat: ongeveer honderd zestien- en zeventienjarige leerlingen tot in de puntjes gekleed in (mantel) pak of smoking. Twaalf scholen doen mee aan de conferentie, waaronder het Rijnlands Lyceum uit Oegst geest, het Stedelijk Gymnasium uit Leiden en het Teylingen College uit Noordwijkerhout. Net als echte politici debatteren de leerlingen over kwesties die spelen in de Europese Unie zo als 'Hoe kan de EU de tweede ling in de maatschappij tegen gaan en bestrijden? Elke school vertegenwoordigt een of twee EU-lidstaten. Wie het beste zijn mondje roert, gaat door naar de volgende ronde. De groep ge boren debatteurs die dan over eind blijft, vormt uiteindelijk de Nederlandse afvaardiging van het officiële Europese Jeugd parlement, die over enige tijd een bijeenkomst heeft met jon geren uit de andere lidstaten. In Den Haag is werkelijk alles gedaan om de conferentie zo echt mogelijk te laten lijken. De modernste vergaderfaciliteiten van het provinciehuis staan de leerlingen ter beschikking. En de voorzitters houden de proto collen streng in de gaten. „Wilt u zich tot de voorzitter adresse ren, Finland?", aldus commis sievoorzitter Landbouw Jasper Vermeer als Finland zijn tegen standster Luxemburg in de dis cussie over genetische manipu latie direct fel van repliek dient. Leerlingen hebben zich het jar gon behoorlijk eigen gemaakt. De clausules, operatieve dan wel intentionele, en de pream bules vliegen over de tafel. Er is ook een echte persvoor lichter: oud-parlementslid Jan Jinek, inmiddels eerstejaars rechtenstudent. Hij is ook coör dinator van de krant die naar aanleiding van de conferentie op de scholen wordt verspreid. Hij kijkt met plezier terug op zijn deelname aan de jeugd- conferenties. „Het is voor mij een hele leerzame ervaring ge weest. Als ik voor een gezel schap iets moet betogen of uit leggen, blijft mijn hoofd altijd koel. Als ik dat vergelijk met sommige van mijn medestu denten rechten...", aldus Jinek. De organisatie is zeer te spre ken over de kwaliteit van de discussies. „Er wordt goed naar elkaar geluisterd en ik heb de indruk dat de meeste leerlingen in de discussies wel aan bod komen", zegt Muck Rengers, coördinator van het Stedelijk Gymnasium in Leiden en lera res maatschappijleer. Algemeen voorzitter en jurylid Josanne Verdonk, die vorig jaar haar sporen in het parlement ver diende, beaamt dit. „Het vraagt aardig wat lef om in een groep van vijftien man je zegje te doen. Het lijkt altijd of dat wat de ander zegt zinniger is. Het gaat om overtuigingskracht. En je moet durven praten."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17