Happy hour verbieden kan nie 7 Met de rugzak naar Noordwijk Brede steun voor sluiting Join De watersnood, Neil Armstrong en de Muur in bloem Duin Bollenstreek Buurt in verzet tegen komst jongerenwerk Bondsspaarbank sli vestigingen in Katw Half jaar cel geëist vi gooien molotovcockt Neem een proefabonnement, BEL 071^5128030 WEKEN VOOR/41,00 VRIJDAG 7 APRIL 2000 976 Geding systeembeheerder afgeblazen lisse Het bloemenexportbedrijf Blanken uit Lisse ziet af van een-kort geding tegen de systeembeheerder, die de computer van het bedrijf heeft beschadigd. De systeembeheerder had eni ge bestanden gewist en gewijzigd en een computervirus ver spreid. Daarop spande het bedrijf een kort geding aan. Rechter F. Robbers maande de systeembeheerder woensdag om het computersysteem weer te laten werken. Dat is de afgelopen da gen gebeurd, waarna de bloembollenexporteur het geding af blies. Als het computersysteem blijft werken, wordt ook geen aangifte bij de politie gedaan van de actie van de systeembe heerder. Hoe groot de geleden schade is, kon een woordvoerder van het bedrijf vanmorgen niet zeggen. Stichtingen ouderenhuisvesting fuseren katwijk/rijnsburg De Hervormde Stichting voor Ouderenhuis vesting Katwijk en de Stichting Bejaardenwoningen Rijnsburg zijn deze week gefuseerd. Beide stichtingen.zijn opgegaan in de nieuw opgerichte protestants-christelijke stichting ouderen huisvesting Duinrand Salem Vlietstede (DSV). De nieuwe stich ting is eigenaar van de woningcomplexen Abdijhof, Gravenhof en Smidsehoek in Rijnsburg en die aan de Duindoornlaan/Parklaan en de Zwanenburg in Katwijk. Daar naast wordt het complex aan de Gasthuishof beheerd. De cen trale administratie van DSV zit aan de Duindoornlaan 34 en is bereikbaar op telefoonnummer 071-4015641. Informatiebijeenkomsten thuiszorg LissE/noordwuk Het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) houdt twee informatiebijeenkomsten over thuiszorg. Mensen kunnen er terecht om vragen te stellen en ervaringen uit te wisselen. De eerste bijeenkomst is op dinsdag 18 april van 14.00 uur tot 15.30 uur in De Beukenhof in Lisse, de tweede op woensdag 19 april in De Wieken in Noordwijk van 20.00 uur tot 21.30 uur. Koninginnefeest in Rijnsburgse disco rijnsburg 'Back to the dance classics Queens Party'. Dat wordt het thema van een koninginnefeest op vrijdag 28 april in de Rijnsburgse discotheek Go-Go. De muzikale invulling bestaat uit danskrakers uit de jaren '70 en '80 en een optreden van Dar- !a Collins and Company. De aanvang is om 20.30 uur, entree kost 7,50 gulden. Dronken bestuurder 'parkeert' in tuin voorhout Een dronken bestuurder is vannacht op de Jacoba van Beierenweg in Voorhout van de weg geraakt en in een tuin tot stilstand gekomen. De man, een 30-jarige Voorhouter, moest volgens eigen zeggen uitwijken voor een 'overstekend beest'. De automobilist kwam er zonder kleerscheuren van af, maar liet in de tuin diepe sporen achter. De bewoners merkten niets en zijn vanmorgen door de politie op de hoogte gesteld van het voorval. Over de hoogte van de schade is nog niets be kend. De bestuurder heeft beloofd de schade te zullen vergoe den. De man heeft een proces-verbaal gekregen. noordwijk' job de kruiff Vraag bij de VW naar het goed koopste hotel van Noordwijk en je komt in The Flying Pig te recht. „Tenzij je met vijf kinde ren komt", zegt Jos Groenen dijk. Zijn backpackers hostel aan de Parallelboulevard gaat vandaag officieel open, maar .draaide vorig jaar al een paar maanden proef. De formule bleek te werken en is daarom nu al heilig. Die formule bestaat uit trek kers als doelgroep, Engels als voertaal en een inrichting waar het vakantiegevoel vanaf druipt. „Backpackers reizen met hun rugzak de wereld rond, meestal individueel. En ze gaan expres naar zulke hostels om andere backpackers te ontmoeten. Ze voelen zich hier meteen thuis", zegt Groenendijk. Gezinnen stuurt hij daarom vriendelijk door. En hij mikt ook niet op seizoensarbeiders. Zeven dagen is de maximumverblijfsduur, want door residents zou h&t hostel zijn sfeer verliezen. Maai de Harley-rijder van zestig en de lange-afstands-wandelaar zijn welkom. „Iedereen mag bij ons slapen, al zijn ze tachtig, maar iedereen wordt erop ge wezen dat het een jongerenho- tel is." noordwukerhout' monique witteman De bewoners van Duin en Dal en omgeving in Noordwijker- hout zijn het nog niet eens met de locatie van het nieuwe ge bouw voor de kinderopvang en jongerenwerk, dat de gemeente wil zetten op de hoek van Duin en Dal en de Viaductweg. Tij dens een informatiebijeen komst gisteravond in De Schelft bleek vooral dat zij zeer veron gelijkt zijn over het feit dat de locatie nu al vaststaat voor de gemeente. Het algemeen belang voor de gemeente gaat voor de indivi duele belangen van de bewo ners, stelde wethouder Knapp gisteravond. Noordwijkerhout heeft immers zeer dringend be hoefte aan een goede kinderop vang, buitenschoolse 'opvang en een plek voor jongeren. Die worden allemaal gehuisvest in Rijnsburgs corso biedt een terugblik op de voorbije eeuw valkenburg/rijnsburg peter van egmond Tien decennia, tien praalwa gens. Het Rijnsburgs bloemen corso, dat zaterdag 19 augustus weer door de streek rijdt, staat in het teken van de afgelopen honderd jaar. Onder het motto 'Een eeuw in bloemen' zijn de praalwagens versierd met beel tenissen van onder meer de wa tersnood, de eerste radio, de Eiffeltoren en de eerste mens op de maan. Dat thema komt een beetje als een verrassing. Een jaar ge leden sprak secretaris Niek Hemmes nog over 'dat akelige millennium'. De eeuwwisseling mocht zéker niet het thema worden van het laatste corso van de eeuw. Nu kiest het corsocomité alsnog voor de te rugblik. „Niets is veranderlijker dan een mens", beseft voorzit ter Jan van der Meij. „We von den het toch wel leuk, iedereen heeft er iets mee gedaan. Bo vendien, we leven nü pas in de eenentwintigste eeuw." Alle ontwerpen lenen zich volgens Van der Meij uitstekend voor versiering met bloemen. De Fokker Spin uit de jaren 1910-1914. Het knalgele en het gifgroene mobieltje van de ja ren negentig. Zelfs het neerge storte oorlogsvliegtuig en het kanon van de Tweede Wereld oorlog. „De afzet van bloemen die op graven komen te liggen, vormt een groot deel van de omzet van bloemenverkopers", betoogt Van der Meij. „Dat hoort.er dus ook bij." Gisteravond werden de ont werpen in restaurant Shooters aan het Valkenburgse Meer ge presenteerd. Ook directeur Jo- han Troelstra van de Keukenhof was aanwezig. Sinds enige tijd De Katwijkse corsowagen 'De Wereldoorlogen', foto taco van der eb zijn de Keukenhof en het corso- werking tussen zomertentoon- comité in gesprek over samen- stelling Zomerhof en het Rijns burgs bloemencorso. De evene menten hebben gemeen dat ze er zijn om het bloemenvak te promoten, vindt Troelstra. De nog prille samenwerking kan zich uiten in simpele din gen. Het Rijnsburgs corso staat bijvoorbeeld vermeld op de fol der van de Zomerhof, en ook het omgekeerde staat te gebeu ren. De toerbussen met toeris ten kunnen behalve de Zomer hof, ook gunstige plekjes langs de route van het corso aan doen. Een ander idee is de the ma's van corso en zomerten- toonstelling af te stemmen. Of het kindercorso te combineren met familieactiviteiten in de Lissese bloementuin. Aan sponsoring van een praalwagen denkt de Keuken hof nog niet. Dat zou 'oneigen lijk gebruik' zijn van het geld dat de Keukenhof verdient dankzij de steun van vele bol- lentelers, vindt Troel: vendien zijn er genoeg in de zaal die zo'n w< 10 tot 15 duizend guld sponsoren. De gemeente Rijnsb^ bijvoorbeeld voor de gen van de jaren nege mobieltjes en een lapt: Rijnsburg 'is in onftv Katwijk daarentegen het grauwe verleden d n t i de De oorlogen is te zien. De Berlijnse Muu tachtig) gaat naar de ,er Directeur Beltman: een Rijnsburgse auto eerste door het gat in reed. Die reed van w oost, de chauffeur stap SI begon bloemen uit Wat dat met de Rabi maken heeft? Wij bf n8 hier een groot deel van mensector." net oe; Noordwijk staat machteloos in 'bieroorlog Noordwijk kan niets doen om een einde te maken aan happy hours in de bars en discotheken aan De Grent. Een eventueel verbod moet landelijk in de Drank- en Horecawet worden geregeld. Gemeenten kunnen er geen eigen regels voor opstellen. ,,We kunnen de heren alleen vriendelijk vragen om het niet te doen", zegt bur gemeester Van der Sluijs. ken. Daar staan wel dingen in over verantwoord alcoholge bruik en geen drank gratis weg geven. Maar een lagere prijs of een tweede drankje gratis mag noordwijk job de kruiff Ook de gedragscode van Hore ca Nederland gaat niet ver ge noeg, zo is Van der Sluijs geble- gewoon. Volgens Van der Sluijs vinden er momenteel in Noord wijk nog steeds geregeld happy hours plaats. „Maar ik vind het in een uitgaanscentrum niet passen." Een hele avond gratis drank, zoals in The Champ twee maanden terug, gebeurt niet meer en mag ook niet, zo is gebleken. „Daar zou ik nu on middellijk tegen optreden", al dus Van der Sluijs, die daar des tijds de term 'bieroorlog' voor bedacht. Noordwijk had een eventueel verbod op happy hours in het nieuwe horecaconvenant op willen nemen. De gemeente wilde overtreders een vervroeg de sluitingstijd opleggen, maar die zouden dat met succes kun nen aanvechten bij de rechter en van de gemeente zelfs scha devergoeding kunnen eisen. Noordwijk kan er dus zelf niets tegen doen. De hoop van het gemeentebestuur is nu ge vestigd op minister Borst van volksgezondheid. Die is al enige tijd in discussie over de happy hours. Ze wil er inderdaad van af, maar stuitte tot nog toe op Horeca Nederland en een on willige Tweede Kamer. Van der Sluijs heeft haar inmiddels een brief geschreven met het ver zoek om een wettelijk verbod. Aan De Grent verandert tot die tijd dus weinig. „Ik vind het geen overwinning, maar het is wel leuk", reageert M. Arnoldus van De Bob, die elke zondag The Flying Pig vandaag officieel open van tien tot elf uur heeft. „Ik blijf er gewoc zelfde manier mee doi wist al dat ik niets foul heb zelf ook een advise De gemeente had d( ondernemers 1 april afsprake/i l over het happy hour,, noldus. Maar ook dat i e lukt. Zijn conclusie: „E op hoop vergaderingen v geweest." Brij ple Dat maakt zijn hotel nog geen feesttent, benadrukt hij. „Het gaat om die laid-back sfeer, die trekt een bepaalde groep." Zijn hotelbar heeft ver der de gewone sluitingstijden, de kamers worden elke dag schoongemaakt en juist door dat er geen regels zijn blijken gasten hun eigen verantwoor delijkheid te nemen, zegt Groe nendijk. Ze mogen de keuken gebruiken, helpen vanzelf met de afwas, excessieve- zuipers worden geweerd en blowen moet buiten. „Niet omdat ik er tegen ben, maar vanwege de lucht." Het idee voor de Flying Pig hostels komt uit Nieuw-Zee- land. In Amsterdam staan er sinds vijf jaar geleden twee, een bij het Vondelpark en een op de Nieuwendijk. Noordwijk is de derde vestiging van een 'keten' waar volgens Groenendijk de groei nog lang niet uit is. Zijn negen kamers variëren van tweepersoons met eigen sani tair tot een dorm met acht sta pelbedden. Een overnachting in die laatste kost 21,50 gulden, inclusief ontbijt. Zelf werkte de 30-jarige Groe nendijk in een Amsterdamse vestiging, toen hij vorig jaar de kans kreeg om in het voormali ge hotel Terracotta aan de slag te gaan. De geboren Noordwij- Kantoren Rijnstraat en Hoornesplein Eigenaar Jos Groenendijk in het 'backpackers hostel' The Flying Pig aan de Noordwijkse Parallelboulevard, „ledereen mag bij ons slapen, al zijn ze tachtig." foto dick hocewoning rob onderwater Bondsspaarbank Katwijk sluit op 12 mei het kantoor aan de Rijnstraat. Het kantoor aan het Hoornesplein wordt met in gang van 15 mei halve dagen opengesteld. Waarschijnlijk wordt ook deze dependance van de bank binnenkort geslo ten. Of de pinautomaten bij beide kantoren worden wegge haald, is nog onzeker. Dat is af hankelijk van het aantal trans acties. Voor het personeel heeft de sluiting van de kantoren geen gevolgen. De tien perso neelsleden komen allemaal te werken in het hoofdkantoor aan de Princestraat. De Bondsspaarbank gaat per 20 mei officieel over in de SNS- Bank, waarvan het hoofdkan toor in Amersfoort is gevestigd. Op die datum verdwijnt de naam van de gevels en ziet de klant op zijn rekeningafschrift dat hij met de nieuwe bank heeft te maken. Form overgang reeds bekrad Bondsspaarbank was zelfstandig opererende Nederland. SNS-directeur J. heeft andere plannen vorige eigenaar met de gen in Katwijk. Volgen ti het niet meer mogelijk ne kantoren als in de en op het Hoornespleii houden. „De tenden 1 g bankwereld is grote met meer diensten", Gerritse. „In de v Rijnstraat en Hoo worden uitsluitend transacties verricht. D meer van deze tijd. D ren hebben dan ook staansrecht." Om de klanten meer aan te bieden, wordt toor aan de Princestra pend verbouwd. Als de ningen zijn verstrek daar na de zomervaka begonnen. ker kwam in juni in een 'uitge leefd' hotel. In juli kwamen de eerste gasten al en het liep ei genlijk meteen 'buitengewoon goed'. Met dank aan de mooie zomer, maar ook om wat Noordwijk te bieden heeft. De ze Flying Pig moet bekend wor den als het beach en outdoor activities hostel. Het strand op zich, maar daarnaast de surf- mountainbike- en skatemoge- lijkheden moeten de reiziger naar Noordwijk lokken. Wie bang was dat de badplaats ver grijst, mag blij zijn met Groe- nendijks hotel, vindt hij. De Amsterdamse hotels zijn altijd vol, hier moet dat natuur lijk nog blijken. Maar de eerste reacties zijn. enthousiast. Voor reserveringen is het hotel sterk op internet gericht. Gasten kunnen er ook gratis internet ten, en op die manier weten ve len hem al te vinden. „Maar we boeken nooit helemaal vol. Er is altijd plaats over voor walk-ins Inmiddels weet men ook in de badplaats wel dat het geen drugshol of hoerenkast is, denkt Groenendijk. Er komt nog een surfplank boven de in gang, het café moet nog een naam krijgen, maar op den duur wordt Noordwijk zeven maanden per jaar dé Neder landse badplaats voor trekkers uit de hele wereld. den haag/hillegom het nieuw te bouwen pand aan de Duin en Dal, dat in het jaar 2001 zijn deuren moet openen. Het gebouw wordt gedeelte lijk in twee lagen opgetrokken en een ander deel, richting Duin en Dal, in één laag. Hier op komt een terras. Onder het gebouw komt een kelder van 85 vierkante meter, waar de jeugd van 12 tot 16 jaar van jongeren centrum De Plek wordt onder gebracht. Op de begane grond worden de baby's en de peuters in diverse zaaltjes onderge bracht. Voor de bewoners bleef het probleem bestaan, dat zij geen inspraak meer hebben in de lo catie. Knapp gaf daarop aan dat er wel degelijk andere mogelijke plekken onderzocht zijn, maar dat die niet beschikbaar waren. Hij wilde daarom ook niet meer in discussie treden over de plek op zich, die was immers door de gemeenteraad goedgekeurd. noordwuk marijke den hollander De sluiting van het jongerencentrum Join kan op instemming van de Noordwijkse politiek rekenen. CDA, Verenigd Noord wijk, Noordwijks Belang, WD en RPF/GPV, een meerderheid in de gemeenteraad, stemden gisteren tijdens een speciale com missievergadering in met de ingrijpende plannen rond de vernieuwing van het jeugd- en jongerenwerk in Noordwijk. Twee politieke fracties, die van De Combi natie (PvdA/GL/D66) en De Noordwijker, geven pas in de gemeenteraadsvergadering later deze maand hun oordeel. Deze week werd bekend dat Noordwijk de sociaal culturele jeugdactiviteiten die nu nog in Join plaatsvinden, op termijn over verschillende locaties in het dorp wil verde len. Wel zal er een centraal punt komen om de zaken te coördineren. Op de tribune die gisteravond druk bevolkt werd door Join- jeugd, waren af en toe de emoties van de gezichten af te lezen, tijdens de bespreking van het plan. „Maar we wisten van tevoren dat dit emotionele reacties zou oproepen", zei Salman van het CDA. „Stoppen met Join is voor heel veel mensen natuurlijk moeilijk en jammer, met name voor de me dewerkers en vrijwilligers. Maar de maat schappij verandert, de jongeren verande ren. Stoppen biedt de beste kans om het plaatselijke jeugd- en jongerenwerk nieuw op poten te zetten." Join kampt al enkele jaren met een nega tief imago. Na een bestuurscrisis kreeg het nieuwe bestuur in 1997 de opdracht van de gemeente om vernieuwingen door te voe ren en nieuwe activiteiten te ontplooien. Dat lukte onvoldoende, vinden gemeente en het bestuur van Join nu. Door verhalen over drugsgebruik in Join en problemen tussen bestuur en vrijwilligers werd de zaak er niet beter op. Het college van B en W be sloot daarom, in samenspraak met de be stuursleden en na vooroverleg met de poli tiek, de knoop door te hakken en te stop pen met Join in de huidige vorm. „De negatieve spiraal wordt nu eindelijk doorbroken", constateerde Elvader van VN. Hij en andere commissieleden met hem, benadrukten dat er wel goede oplossingen moeten komen voor de gebruikers: de ska ters, de gabbers en PopPodium. Woord voerder S. de Wal van de Stichting PopPo dium Noordwijk had daarvoor al zijn onge rustheid uitgesproken over de hopeloze si tuatie die dreigt te ontstaan voor popmin- nend Noordwijk als het Join-gebouw op 1 januari sluit. „Wij hebben in ieder geval een podiumzaal nodig", liet hij de politiek weten. CDA en RPF/GPV vonden ook dat de wethouder een iets te korte bocht had ge nomen met de aankondiging het sterk ver ouderde gebouw straks buiten bedrijf te willen stellen. VN vond het de moeite waard de gezichtsbepalende gevel van de voormalige school in elk geval te behou den. „Misschien kunnen we achter die ge vel appartementen bouwen voor jeugdige woningzoekenden", opperde Elvader. Maar Salman en Van der Most (RPF/GPV) willen onderzocht hebben of het pand wel licht toch nog, al is het maar voor een deel, benut kan blijven voor het jongerenwerk. Smits collega-wethouder Sweers verze kerde dat het nog geenszins vaststaat dat de oude school volledig aan het jeugd- en jongerenwerk zal worden onttrokken. Hij deed de toezegging op korte termijn met PopPodium te gaan praten over oplossin gen. maarten dekker De zaak was zo klaar als een klontje. De twee Hillegommers (28 en 23) die gisteren voor de Haagse rechtbank verschenen gaven onomwonden toe op 12 juni van vorig jaar een brand bom te hebben gegooid naar bar-dancing Blues Brothers in hun woonplaats. De officier van justitie eiste tegen beiden zes maanden celstraf, die omgezet kan worden in een werkstraf. Aanleiding voor de brand stichting was een vechtpartij eerder op de bewuste avond. Nadat de vriendin van een van de Hillegommers de disco niet in mocht, vielen er klappen, die door twee portiers en de Hille gommers werden uitgedeeld. De oudste van de twee liep daarbij een gebroken neus en een hersenschudding op. In plaats van naar de politie te gaan om aangifte te doen van mishandeling en zijn wonden te laten verzorgen, besloot de man wraak te nemen. „We ste ken de boel in de hens", zou hij geroepen hebben. De andere Hillegommer besloot mee te doen en gezamenlijk gingen zij naar het huis van de oudste van het tweetal. Daar goten ze een glazen fles vol terpentine en duwden er een doek bij. Vervol- Vai d< gens reden ze met de a orr naar Blues Brothers, gewonde man uitstap net gefabriceerde bi aanstak en naar de eifun de disco gooide. „Toen ik weer in stapte, besefte ik mete en iets heel stoms had vertelde hij. De mish door de portiers had veel woede in hem los dat hij zich niet had ku heersen. De Hillegomige toogde overigens dat niet naar de deur vaiij gaansgelegenheid had maar expres een pat rle daarnaast. „We wilden maar een beetje latei ken. Ik had er meteen na; maar we kunnen er nu niets meer aan verandcpda En De officier van justi van een 'zeer ernstig sfeer van het zogeh gaansgeweld'. Ze wees er 170 mensen in de di e wezig waren en dat h< va de molotovcocktail levensgevaarlijke situa n. kunnen leiden. Omdat n mannen alles samen gedaan, eiste ze tegei ks eenzelfde straf. Ze wil den zes maanden gaa of anders een forse Jr krijgen opgelegd. De doet op 20 april uitspra er )f nd tyi Ma erd

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16